+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.
    Nerede
    Tekirdağ/Çorlu
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Bayram mesaisine gitmediğim için tazminatsız işten çıkarıldım

5 yıla yakındır çalıştığım şirkette bayram mesaisine gitmediğim için tazminatsız işten çıkarıldım.Üst amirlerime bayram mesaisie gelemiyeceğimi özel işlerimin olduğunu da belirtmiştim ama yinede işveren kendi bildiğini okudu.Ben diğer resmi tatil yada mesaiye çağırıldımda giden birisiyim.
    Mesaiye kal dediler kaldık , çağrdılar geldik ,bir bayramı çok gördüler bize...
    İşe ilk girdiğimde sözleşme imzaladım ve bu sene başlangıcındada zorlanarak imzaladım ,çünkü sözleşmede mesaiye kalma/gelme zorunluluğu var gibi ifadeler gördüm ve imzalamamıştım , imzalamayanları işten çıkaracaklar gibi söylntiler oluştu fabrikada işçiyi korkutuyorlar tabi , hadi hadi diye diye imzalattılar bize bu sözleşmeleri.
    Ben bu sözleşmeyi imzaladım diye her mesaiye %100 gitmek yada kalmak zorundamıyım ?
    Bu işyerinde bazı anormalliklere de katlandık yemek kalmadı aç bile kaldık ,hafta tatilini çoğu zaman hafta içi kullanıyorum 1yılda 3ay pazar olarak kullanıyoruz oda amirlerin isteğine göre değişebiliyor az veya daha fazla sürede.4lü sistem olarak çalışıyoruz 3 normal vardiya bir vardiyada yedek .Yedek olan aracı vardiya , fabrikada ne iş varsa yapar temizlikten makinesine kadar yapılan işler bize göre normal ama çatıya çıkıp temizliğine kadar tehlikeli işler yaptırılıyor bazen bu yüzden de sık sık iş kazaları meydana geliyor böyle bir ortamda çalışıyoruz.Bu aracı vardiya haftanın üç günü 8-16 , çarşamba 8-16 gelir ve aynı zamanda gece 24-08 devam eder bu olay ayda bir kere oluşuyor.Yani bu fabrikada 24-08 ilk variya olarak belirlenmiş bunlar yasal mı bilgim yok .

170i aradım şikayet oluşturdum sizin başka ne gibi önerileriniz olabilir?

Hukuki NET Güncel Haber

Bayram mesaisine gitmediğim için tazminatsız işten çıkarıldım konulu yargıtay kararı ara
    Bayram mesaisine gitmediğim için tazminatsız işten çıkarıldım konulu hukuk haber
    Konu kırcalı tarafından (07-11-2012 Saat 07:00:05 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Bayram mesaisine gitmediğim için tazminatsız işten çıkarıldım...

Alıntı kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    5 yıla yakındır çalıştığım şirkette bayram mesaisine gitmediğim için tazminatsız işten çıkarıldım.Üst amirlerime bayram mesaisie gelemiyeceğimi özel işlerimin olduğunu da belirtmiştim ama yinede işveren kendi bildiğini okudu.Ben diğer resmi tatil yada mesaiye çağırıldımda giden birisiyim.
    Mesaiye kal dediler kaldık , çağrdılar geldik ,bir bayramı çok gördüler bize...
    İşe ilk girdiğimde sözleşme imzaladım ve bu sene başlangıcındada zorlanarak imzaladım ,çünkü sözleşmede mesaiye kalma/gelme zorunluluğu var gibi ifadeler gördüm ve imzalamamıştım , imzalamayanları işten çıkaracaklar gibi söylntiler oluştu fabrikada işçiyi korkutuyorlar tabi , hadi hadi diye diye imzalattılar bize bu sözleşmeleri.
    Ben bu sözleşmeyi imzaladım diye her mesaiye %100 gitmek yada kalmak zorundamıyım ?
    Bu işyerinde bazı anormalliklere de katlandık yemek kalmadı aç bile kaldık ,hafta tatilini çoğu zaman hafta içi kullanıyorum 1yılda 3ay pazar olarak kullanıyoruz oda amirlerin isteğine göre değişebiliyor az veya daha fazla sürede.4lü sistem olarak çalışıyoruz 3 normal vardiya bir vardiyada yedek .Yedek olan aracı vardiya , fabrikada ne iş varsa yapar temizlikten makinesine kadar yapılan işler bize göre normal ama çatıya çıkıp temizliğine kadar tehlikeli işler yaptırılıyor bazen bu yüzden de sık sık iş kazaları meydana geliyor böyle bir ortamda çalışıyoruz.Bu aracı vardiya haftanın üç günü 8-16 , çarşamba 8-16 gelir ve aynı zamanda gece 24-08 devam eder bu olay ayda bir kere oluşuyor.Yani bu fabrikada 24-08 ilk variya olarak belirlenmiş bunlar yasal mı bilgim yok .

170i aradım şikayet oluşturdum sizin başka ne gibi önerileriniz olabilir?
    - Hafta tatilinin mutlaka pazar günü olması gerekir kuralı yok, hafta içi bir gün de olabilir hafta tatili. Tek kriter 6 günlük çalışma sonrasında 1 tam günlük hafta tatili kullandırılmış olmasıdır.
    - Katlanmak zorunda kaldık dediğiniz konulara gelince, kusura bakmayın ama katlanmak zorunda değildiniz. O zaman kabul etmeme şansınız vardı katlanmak zorunda kaldığınız noktaları, ama kabul edip gerçekleştirdikten sonra, artık yapacak-diyecek bir şey bırakmamışsınız geriye , o zaman yaparak bu uygulamaları kabul etmişsiniz.

- Vardiya uygulamasında 24:00 -08:00 dediğiniz vardiya aslında 00:00-08:00 vardiyası , ilk vardiya olarak belirlenmiş dediğinizi anlayamadım ama birbirini takip eden bir döngü var, ilk vardiya nın hangisinin olacağı konusunda bir yasal düzenleme yok, yani yasalmıdır, sorunuzun cevabı bu konuda yasal olmayan bir durum yok. 2 vardiya arasında en az 8 saatlik dinlenme süresi olması gerekir, görünen o ki bu konuda da yasaya aykırı bir düzenleme yok işyerinde.
    - Yasal olarak yıllık fazla çalışma süresi 270 saattir, aşamayacağı konusu da net olarak açıklanmıştır iş kanununda.
    Fazla çalışma yapacağınıza dair vermiş olduğunuz taahhüt( o imzaladığınız belge) nedeniyle, EVET sizden fazla çalışma istendiğinde , bu isteğe riayet etmeniz gerekir. Nereye kadar riayet? Yıllık fazla çalışma süresi sınırına kadar, yani yıllık 270saat.yıllık 270 saat üzerine çıkan fazla çalışmaya icap etmek zorunluluğunuz yoktur.
    - Her zaman gittim, sadece bir sefer gitmedim mantığı biraz hatalı, şöyle ki;
    her zaman fazla çalışmaya katılmış olmanız, devam etmeniz gerektiği düşüncesini doğurur, halk böyle olunca da bayram veya değil fazla çalışma talebine uymanız beklenir doğal olarak.

İşinize son verilme sebebi fazla çalışmaya dahil olmamanız. Eğer yıllık 270 saat sınırını aşıyorsa , o tarihe kadar yaptığınız fazla çalışma süresi, katılmak zorunluluğunuz yok, işverenin feshi haksız sebeple fesih olacaktır.( Aşmamışsa 270 saati, haklı veya geçerli neden olabilir fesih için)
    270 saat sınırını aşmış olduğunuz varsayımıyla gidersek;
    - Sözleşmeniz ne zaman feshedildi, fesih bilgisi size yazılı olarak yapıldı mı?
    Eğer bildirim yazılı değil sözlü yapıldı ise ve siz ertesi gününden itibaren işe gitmemeye başladıysanız, işveren devamsızlık nedeniyle sözleşmenizi feshetme düşüncesine girmiş olabilir. Eğer böyle ise, noter kanalıyla işverene bir ihtar gönderip, x tarihinde sözlü olarak yapılan bildirimle bayramdaki fazla çalışmaya katılmadığınız gerekçesiyle işinize son verildiğinin bildirildiğini, o tarih itibariyle işinize gitmediğinizi belirtip, ihbar tazminatı-kıdem tazminatı, kullanılmamış yıllık izin sürelerine ait ücretleriniz ve çalışma ücretlerinizin örneğin 7 gün içinde yyy banka hesabınıza ödenmemesi durumunda hukuki yollara başvuracağınızı belirten bir ihtar gönderin. İşveren eline ulaşmasından 7 gün sonra ödenmemişse, iş mahkemesinde dava açmanız gerekecektir. Ayrıca Bölge çalışma müdürlüğüne şikayette bulunabilirsiniz bu durumla ilgili olarak.

Nerede
    Tekirdağ/Çorlu
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Bayram mesaisine gitmediğim için tazminatsız işten çıkarıldım...

Bildirim yazılı olarak yapıldı dün sabah 06.11.2012 de , bende herhangi birşey imzalamadım...

Nerede
    ankara
    İletiler
    567
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı eger iş yerinde çalışan işçi sayısı 30 ve daha fazla ise işe iade davasını Cevap: Bayram mesaisine gitmediğim için tazminatsız işten çıkarıldım...

ulusal bayram ve genel tatillerde çalışma iş sözleşmesine göre belirlenir eger böyle bir hüküm sözleşmede yoksa çalışma için onayınız gerekir
    (4857/44 madde)30 veya daha fazla işçi çalıştırılıyorsa 1 ay içinde işe iade davası açabilirsiniz(4857/18 ve 20 madde)

Nerede
    Tekirdağ/Çorlu
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: eger iş yerinde çalışan işçi sayısı 30 ve daha fazla ise işe iade davasını Cevap: Bayram mesaisine gitmediğim için tazminatsız işten çıkarıldım

Alıntı abdulalim rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ulusal bayram ve genel tatillerde çalışma iş sözleşmesine göre belirlenir eger böyle bir hüküm sözleşmede yoksa çalışma için onayınız gerekir
    (4857/44 madde)30 veya daha fazla işçi çalıştırılıyorsa 1 ay içinde işe iade davası açabilirsiniz(4857/18 ve 20 madde)
    Sözleşmede mesai gelme şartı vardı...

Alo 170ten mesaj aldım ve aradım dediler ki şikayetiniz sonuçladı posta ile gönderildi.Şimdi olumsuz bir sonuç alırsam ne yapmam gerekiyor , yapılacak birşey kalmıyor mu ?

Olumsuz sonuç alıcam gibi hissine kapılıyorum keşke imzalamasaydım o sözleşmeyi.
    2 ay sonra da 15yıl 3600 günüm doluyor , yani tazminatımı alıp çıkmaya düşünüyordum yazık olucak...

Araştırmalarım sonucu işçiye zorla sözleşme imzalatmak zorlamak işten çıkarılma tehdidinde bulunmak mobbing olarak algılanıyormuş , sizin görüşünüz nedir , mobbing bu firmada zaten hertürlü mevcuttur ?
    Konu kırcalı tarafından (07-11-2012 Saat 13:34:06 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: eger iş yerinde çalışan işçi sayısı 30 ve daha fazla ise işe iade davasını Cevap: Bayram mesaisine gitmediğim için tazminatsız işten çıkarıldım

Alıntı kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sözleşmede mesai gelme şartı vardı...

Alo 170ten mesaj aldım ve aradım dediler ki şikayetiniz sonuçladı posta ile gönderildi.Şimdi olumsuz bir sonuç alırsam ne yapmam gerekiyor , yapılacak birşey kalmıyor mu ?

Olumsuz sonuç alıcam gibi hissine kapılıyorum keşke imzalamasaydım o sözleşmeyi.
    2 ay sonra da 15yıl 3600 günüm doluyor , yani tazminatımı alıp çıkmaya düşünüyordum yazık olucak...

Araştırmalarım sonucu işçiye zorla sözleşme imzalatmak zorlamak işten çıkarılma tehdidinde bulunmak mobbing olarak algılanıyormuş , sizin görüşünüz nedir , mobbing bu firmada zaten hertürlü mevcuttur ?
    Mobbing i her işyerine kondurabilirsiniz, sonuçta yıldırma-yorma-baskı çabaları, zaman zaman ev hayatı içinde aile bireylerinin bile zaman zaman uyguladığı bir şey. İşten çıkartılma tehditi -baskısıyla imzalanmış olması elbette sözleşmede o maddenin geçersiz kabul edilmesi sonucunu doğurabilirdi, ama şu anki durumunuzda mobbingten bahsetmek mümkün değil, imzalamama hakkınız da vardı neticede o maddeleri barındıran o sözleşmeyi, imzaladınız. Hoş, fazla çalışma yapmayı kabul ettiğinize onay vermemiş olsanız bile , her zaman fazla çalışma talebinde bulunulması ve bu talebi yerine getirmiş olmanız da , dediğim gibi fazla çalışma yapmaya gizli onay vermiş olduğunuz sonucunu doğuracaktır. Bunlardan daha acil bir fırsat varken, onu kaçırmamanız açısından hatırlatmak amacıyla tekrar belirtiyorum.
    Eğer 30dan fazla çalışanı olan bir işyeri ise ( 4 vardiya olmasından vardığım sonuç, çalışan sayısı çok daha fazla) size bildirim tarihinden itibaren 30 gün içinde işe iade davası açma hakkınız var, 31.gün artık işe iade davası açma hakkınızı kaybetmiş olursunuz. Eğer işe iade gibi bir düşünceniz varsa, bunu unutmayın.
    Yok işe iade istemiyorum derseniz, ücret alacaklarınız için 5 yıl, tazminatlarınız için 10 yıllık zaman aşımı içinde dava açarak hakkınızı arayabilirsiniz.

Nerede
    Tekirdağ/Çorlu
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

işe iade kesin olarak olumlu sonuç doğurabilir mi , yani eski işime dönüp 5 yıllık tüm haklarım korunmuş olur mu ?

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    751
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Kırcalı'nın açıklamaları ile buradaki https://www.hukuki.net/archive/index.php?t-94131.html karar nasıl hareket etmeniz gerektiği konusunda yeterlidir.
    Konu tolg tarafından (07-11-2012 Saat 17:55:45 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

bayramda mesai zorunlu mudur

bayram mesaisi zorunlumudur

pazar mesaisi zorunlumudur

bayramdacalismadindiyeistencikis

bayram mesaisine gitmedigimiz taktirde neolur

mesaiye gitmek zorunlu mu

mesaiye kalmak mecburimi

Resmi tatillerde işe gitmek zorunlumudur

pazargunu ise gelmek zorundamiyim

resmi tatilde calismadim diye isten cikarilma

bayramda işe gitmemek

ise gitmeme

resmi tatillerde zorunlu mesai

resmi tatilde işe gitmemek

iscinin tazminat haric yillik sosyal haklarikpss fotografi 3 ay sonra doluyorpazar gunu mesaisine gitmedim zaman tazminat hakkim olurmupazar mesaisi mecburimiresmi tatillerde ise gitmemekzorunlu mesai ve isten cikarmaresmi tatillerde calismak zorunlumuresmi tatil mesaisine gitmeyince tutanak kanunimimesai zorunlu mugunluk 12 saat calisana pazar mesaisi zorunlumufazla mesaiye gitmedigim icin isten cikarildim
Forum