+ Konuyu Yanıtla
1 den 5´e kadar toplam 5 ileti bulundu.

Konu: İşten çıkartıldım ne yapabilirim?

İşten çıkartıldım ne yapabilirim? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İstanbul
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı İşten çıkartıldım ne yapabilirim?

Merhabalar,
    Yabancı doktorum, Mart-2012 ayında İstanbulda bulunan özel bir hastaneyle sözleşme imzaladım, 22/02/2012 tarihli ve 28212 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan yabancı sağlık meslek mensuplarının Türkiye'de özel sağlık kuruluşlarında çalışma usul ve esaslarına istinaden Çalışacağım hastane önce Sağlık Bakalığından adıma Uygunluk-Çalışabilir belgesi çıkartıp, daha sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından çalışma izni talepte bulunlası gerekmektedir.
    Sağlık Bakanlığından kaynaklanan gecikmelerden dolayı uygunluk-çalışabilir belgesi Ağustus ayında hastanenin eline geçmiştir, ondan sonra (21/09/2012 tarihinde) hastane benim adıma Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından çalışma izni talepte bulundu. Neyseki 16/10/2012 tarihinde çalışma izni verildi ve postayla yollandı, ve nihayetinde bugün hastaneye ulaştı.
    Hastane bugün "İhtiyaç Fazlası" unvanı altında sözel bir şekilde benimle çalışmak istemediğini söyledi. Hastaneyle imzaladığım sözleşme 1yıllık sözleşme olup 15/03/2012 ile 15/03/2013 tarihleri arasındadır.

Sözleşme maddeleri şöyle:

1)Çalışma Günleri : Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi
    2)Mesai saatleri : Haftaiçi 08:30-17:30 / Cumartesi 08:30-14:00
    3)İşveren, haftalık çalışma saatlerini iş günlerini farklı biçimde değiştirmek, işe başlama, dinlenme ve işin sona erme zamanlarını, hafta tatili ve vardiya saatlerini tespit etmekte ve değiştirmekte yasa hükümleri çerçevesinde serbesttir.
    4) Dr. ....... ........... , KADROLU Hekim olarak çalışacaktır.
    5) Dr. ....... ........... yapmış olduğu hekimlik hizmeti karşılığında ............... TL ‘yi kabul ve beyan etmektedir.Her ayın 5-10 u arasında kendisine ödenecektir.
    6) Dr. ....... ........... , herhangi bir özel kurum veya kuruluşta çalışabilir.
    7) Dr. ....... ........... , mesai saati dışında ihtiyaç duyulduğunda göreve gelecek ve fazla mesai talep etmeksizin görev yapacaktır.
    8) Dr. ....... ........... ,hastane kurallarına uymakla yükümlüdür.
    9) Dr. ....... ........... , işyerinde 15/03/2012 tarihinden itibaren 1 (Bir) yıl süreyle çalışacaktır.
    10)Sözleşme süresinin bitiminde 1 (BİR) ay kala taraflar birbirlerini yazılı olarak haberdar etmediği takdirde anlaşma devam eder.
    11) İş bu Hizmet Akdi sözleşmesinde yer almayan hususlarda İş Kanunun ilgili maddeleri uygulanır.
    12)İşbu Sözleşme bu madde ile birlikte 12(Oniki) maddeden ibarettir.
    Şimdi benim mağduriyetimi gidermek için hangi yolu izleyebilirim?
    Hastanenein bunu bana sözel bir şekilde bildirmesi yeterli midir? yeterli değilse ne gibi adımlar atabilirim?

Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Hukuki NET Güncel Haber

İşten çıkartıldım ne yapabilirim? konulu yargıtay kararı ara
    İşten çıkartıldım ne yapabilirim? konulu hukuk haber
    Konu holyland tarafından (07-11-2012 Saat 01:59:11 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İşten çıkartıldım ne yapabilirim?

İşe gitmeye devam edin, işten çıkmak için kalan ücretinizin (14/03/2013 tarihine kadarki, yani bu gün itibarıyla 4 maaşınızdan fazla) ödenmesi gerektiğini söyleyin. Belirli süreli iş sözleşmesine göre sizin için en iyi seçenek kanaatimce budur.
    Bunun kabul edilmemesi durumunda -ki muhtemelen kabul edilmeyecektir- bana kalırsa tanıdığınız br avukata gidip durumu anlatın. Çünkü sözleşmeye göre çalışmaya başladığınız tarihte çalışma izninizin olmaması ne gibi sonuçlar doğuracağı ve sözleşmenizin belirli süreli ya da belirsiz süreli sayılacağı başta olmak üzere hesaba katılması gereken birçok parametre var.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın senoleker,
    öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.
    Sanırım yanlış anlaşılan bir nokta var, o da ben henüz hastanede çalışmaya başlamadım, yani sağlık bakanlığından uygunluk belgesini almak için bakanlık detayli sözleşme istemektedir dolaysıyla söleşmede süre yazılıyor. başka bir deyişle işe fiilen başlamam için çalışma izni almamız gerekiyordu ondan sonra kalan adımları hastane atması lazımdı, ama mesele budur çalışma izni elimize geçtikten sonra hastane bana bizim şimdi hekime ihtiyacımız yok ki bizimle başlamayacaksınız! diye söylüyor.

Bu uygunluk belgesi ve çalışma izni alabilmek için çok sancılı ve uzun bir süreçten geçtim. Hastanenin ihtiyaci kalmadığı bunu bana daha önce bildirebilirlerdi şayet zaman kaybina da uğramazdım. Şimdi başka bir hastaneye gidip anlaştığım taktirde bu süreci yeniden yaşamam gerekiyor, yani yeniden uygunluk belgesi ve çalışma izni çıkartmak zorundayım.
    Benim mağduriyetimin gidermesi için sağlıklı izleyebileceğim bir yola ihtiyacım var. Yorumlarınızı dört gözle bekliyorum. Teşekkürler.

Bu arada Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik burdan ulaşabilirsiniz:

Kod:
    22 Şubat 2012 ÇARŞAMBA	Resmî Gazete	Sayı : 28212
    YÖNETMELİK
    Sağlık Bakanlığından:
    YABANCI SAĞLIK MESLEK MENSUPLARININ TÜRKİYE’DE ÖZEL SAĞLIK KURULUŞLARINDA 
    ÇALIŞMA USUL VE ESASLARINA DAİR YÖNETMELİK
    BİRİNCİ BÖLÜM
    Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar
    Amaç
    MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı; Türkiye’de mesleklerini icra etmek isteyen yabancı sağlık meslek mensuplarının özel sağlık kuruluşlarında çalışmalarına ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.
    Kapsam
    MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik; diş hekimi, eczacı, ebe ve hastabakıcılar hariç özel sağlık kuruluşlarında çalışacak tüm yabancı sağlık meslek mensuplarını kapsar.
    (2) Türk soylu diş hekimi, eczacı, ebe ve hastabakıcılar hakkında 25/9/1981 tarihli ve 2527 sayılı Türk Soylu Yabancıların Türkiye'de Meslek ve Sanatlarını Serbestçe Yapabilmelerine, Kamu, Özel Kuruluş veya İşyerlerinde Çalıştırılabilmelerine İlişkin Kanun uygulanır.
    Dayanak
    MADDE 3 – (1) Bu Yönetmelik; 11/10/2011 tarihli ve 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 40 ıncı maddesine, 11/4/1928 tarihli ve 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı San'atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanunun 1 inci, 4 üncü, 30 uncu, 47 nci, 63 üncü ve Ek 13 üncü maddelerine, 25/2/1954 tarihli ve 6283 sayılı  Hemşirelik Kanununun 3 üncü  maddesine ve 7/5/1987 tarihli ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanununun 9 uncu  maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.
    Tanımlar 
    MADDE 4 – (1) Bu Yönetmelikte geçen;
    a) Bakanlık: Sağlık Bakanlığını,
    b) Mesul müdür: Özel sağlık kuruluşlarının Bakanlık ve Müdürlük nezdinde temsilcisi olan idari ve tıbbi sorumlusunu,
    c) Müdürlük: İl Sağlık Müdürlüğünü,
    ç) Yabancı: Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile vatandaşlık bağı bulunmayan kişiyi,
    ifade eder.
    İKİNCİ BÖLÜM
    Çalışma Şartları ve Çalışma Başvurusu
    Çalışma şartları
    MADDE 5 – (1) Bu Yönetmelik kapsamındaki yabancı sağlık meslek mensupları, aşağıda yer alan şartları sağlamak kaydıyla özel sağlık kuruluşlarında mesleklerini icra edebilirler:
    a) Diploma ve/veya uzmanlık belgelerinin denkliği onaylanmış ve Bakanlıkça tescilleri yapılmış bulunmak.
    b) Mesleğini icra etmesine kanunen engel hali bulunmamak.
    c) Üniversitelerin Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezleri tarafından yapılan Türkçe dil sınavında  Avrupa Dil Portfolyosu kriterlerine göre (B) veya üzeri seviyede başarılı olmak.
    ç) İlgili mevzuata göre Türkiye’de çalışma ve ikâmet izni almış olmak.
    d) Hekimler için, zorunlu mesleki malî sorumluluk sigortası yaptırmak.
    Çalışma başvurusu
    MADDE 6 – (1) Yabancı sağlık meslek mensubu tarafından, çalışmak istenilen özel sağlık kuruluşuna başvuru yapılır.
    (2) Kişinin özel sağlık kuruluşunda çalışma başvurusu, mesul müdür tarafından Ek-1 sayılı cetvelde yer alan belgeler ile birlikte Müdürlüğe intikal ettirilir.
    (3) Dosyada eksiklik ve/veya uygunsuzluk bulunmaması halinde dosya Bakanlığa gönderilir.
    (4) Başvuru dosyası, Bakanlıkça planlama kapsamında ve Ek-1 sayılı cetvelde yer alan belgeler açısından değerlendirilir. Uygun bulunması halinde yabancı sağlık meslek mensubunun diploması tescil edilerek mesleğini icra etmesinin Bakanlıkça uygun bulunduğuna dair belge düzenlenir.
    (5) İlgili mevzuat kapsamında çalışma izni ile ikâmet izni alınarak dördüncü fıkradaki belge ile birlikte personel çalışma belgesi düzenlenmesi için Müdürlüğe başvurulur. Yabancı sağlık meslek mensubu, personel çalışma belgesinin Müdürlük tarafından onaylandığı tarihten itibaren özel sağlık kuruluşunda çalışabilir.
    ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
    Son Hükümler
    Yürürlük
    MADDE 7 – (1) Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
    Yürütme
    MADDE 8 – (1) Bu Yönetmelik hükümlerini Sağlık Bakanı yürütür.

EK-1
    BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER
    1) İlgili merci tarafından diploma ve/veya uzmanlık belgelerinin denkliğinin kabul edildiğini gösterir belge.
    2) Üniversitelerin Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezleri tarafından yapılan Türkçe dil sınavında Avrupa Dil Portfolyosu kriterlerine göre (B) veya üzeri seviyede başarılı olduğuna dair belge.
    3) Türkiye’de ilk defa meslek icrasında bulunacakların, geldikleri ülkenin Sağlık Bakanlığı veya Büyükelçiliğinden alınan ve kanunen mesleğini yapmaya engel halinin bulunmadığını gösteren belge.
    4) Çalışacakları özel sağlık kuruluşu ile yabancı sağlık personeli arasında yapılan ve yabancı sağlık personeline ödenecek aylık ücret miktarının da belirtildiği hizmet sözleşmesi.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Haklısınız, dediğiniz gibi; yani orada çalışıyormuşsunuz gibi anlamıştım ben. Gerçekten çok sinir bozucu bir durum. Allah kolaylık versin.
    Yabancı uyrukluların çalışması konusundaki mevzuat hakkında da hiç bilgim yok.
    Ama anlamadığım bir nokta var: Sizin için çalışma izni v.s. alındığına göre şimdi serbestçe istediğiniz sağlık kurumuna gidip çalışmanızı engelleyen şey ne? Eklediğiniz yönetmeliği okudum ama öyle bir sonuç çıkartamadım.
    Bahsettiğiniz bu belgeler sağlık kuruluşuna özel mi çıkartılıyor? Yani çalışma izninde "Türkiye'de çalışabilir" mi yazıyor "xxxxx sağlık kuruluşunda çalışabilir" mi yazıyor?
    Bununla ilgili ve diğer hususlarla ilgili ne yapabileceğiniz konusunda da umarım bir hukukçu cevap verir.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın senoleker, çıkartılan belgeler sadece belli bir sağlık kuruluşu için çıkartılıyor yani "xxxxx sağlık kuruluşunda çalışabilir" diye yazılıyor. Bu belgelerle herhangi bir işe giremiyorum.
    Bir şeydaha bunu bana sözel bir şekilde söylediler, ama bunu yazılı bir şekilde benim tarafıma vermeleri gerekmiyor mu? bu yazılı fesih belgesi yada igbari alabilmek için ne yapabilirim?
    İlginiz için teşekkür ederim, umarım başka görüşler ve tavsiyeler gelir.
    Konu holyland tarafından (07-11-2012 Saat 09:31:11 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: