arkadaşlar öncelikle merhaba
2008 eylül ayında özel bi şirkette sigortalı olarak işe başladım şirketin işlerini şirketimizin resmi muhasebecisinin yanında yürütüyordum işyerinde durmuyordum yani beyanname kestirme evrak takipleri sigortalı giriş çıkışları vs vs. gibi işleri resmi muhasebeden yürütüyordum maaşımı şirketten ve ssk mıda şirketten karşılanıyordu hal böyle olunca işyerindeki çalışan işçiler beni o resmi muhasebecide çalıştığımı sanıyorlardı sonra şirket n işleri ters gitmeye başladı ve şirket 05-2009 tarihinden itibaren gayri faal duruma düştüğünden faturalar kesilmez oldu alacaklarımızı alamaz olduk ve borçlarda çığ gibi büyüdü ssk ya olan prim borçlarınıda ben ödenmiş sanıyordum ama ödememişler neyse resmi muhasebede yürütmeye gelen evrakları almaya halen bakmaya devam edyordum şirketi fesh edemiyorduk 1 kişi sigortalı kalmalıydı benimde alacaklarım olduğundan maaş almamayı ama ssk mın devam etmesini işverenden rica ettim kabul etti o sırada da iş arıyordum ve resmi muhasebede diğer işlerle de ilgilenmeye başladım bu sırada sonradan öğrendiğim ssk müfettişi geldi kimliğini açıklamadı ve direk bu firma nerelerde diye sorunca bende borçlu olduğumuz kişiler sandım ve bilmiyorum onlar iflas etti kapatıp gittiler dedim sen burdamı çalışıyorsun dedi bende evet dedim adın ne dedi ismimi söyledim sonra kendisi sskmüfettişi olduğunu ve benimde şirkette ssk lı olduğumu söyleyince geri dönemeyip ifademi sanki resmi muhasebede çalışıyormuş gibi verdim adam gitti aldı beni korku ya şirkete zaraar gelirse diye tekrar gittim adamın yanına efendim ben yanlış ifade verdim ben aslında bu şirkette çalışıyorum felan filan işte bana şirketin müdürünü bul getir ifadeni tekrar alim dedi bende buldum ve tekrar ifademi verdim işiverende bu adam benim yanımda mali işlerden sorumlu olarak çalışıyor diye ifade vermiş ama şirket 05-2009 dan sonra fatura kesmedi gayri faal deyince geriye dönük 6 ay ssk primlerimizi iptal etti ben ve 3 kişi daha dahil o iptal olan dönemde ilaçlar almışız benim raporlu ilaçlarım olduğu için epeyce yüklüydü 14000 kadar icra kağıdı geldi eve biz icra durdurma talebinde bulunduk tam kapandı dosyaa deken karakoldan yazıyla karakola ifadeye gittik ve arkasından imza örnekleri derken en son 9.ağır cezadan duruşma günü ve saati geldi devleti zarara uğrattığımız ve evrakta sahtecilik yaptığımızdan dolayı ssk bizleri dava etmiş olay böyle şimdi sorularım
işyerinde çalışan bi kaç kişi bu adamı tanımıyoruz diye bir kısmıda tanıyoruz resmi muhasebecimizin yanında çalışıyor diye ifade vermişler
şirketin yetkilisi yanımda çalışıyor mali işlerden sorumlu demiş hem karakolda hemde ssk müfettişine
bu durumda bana verilecek ceza ne olabilir şirketin yetkilisi çalışıyor derken diğer ifadelerin önemi varmı