+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 13 ileti bulundu.

Konu: Avukata ödenen vekalet ücretinin iadesi hakkında

Avukata ödenen vekalet ücretinin iadesi hakkında Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    adana
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Avukata ödenen vekalet ücretinin iadesi hakkında

arkadaşlar hakkımda öğrenci darp iddasıyla açılan kamu davasında beraat ettim. kararda tüm mahkeme masraflarının kamuya bırakılması diye bir hüküm var. ben bu iş için bir avukata ücret ödemiştim. bu karar sonucunda avukat ücretini kamudan geri alabilirmiyim? yani bu ücreti avukata öderken hiç bir belge dekont... almadım ve istemedim. ancak böyle bir karar verilince acaba diyorum avukat bir de gidip ayrıca kamudan vekalet ücreti talep edebilirmi ederse alırmı alırsa benim ona ödediğim ücreti geri isteme hakkım doğarmı? yada ben avukatın ikinci bir kez kamudan ücret tahsil ettiğini nasıl bilirim? lütfen yardım edin. çünkü avukat mahkemede karar okunurken beraat dedikten hemen sonra bana göz işaretiyle çık dedi. şimdi tahmin ediyorumki masrafların kamuya ait olduğuna dair mahkeme kararını duymamı istemedi.

Hukuki NET Güncel Haber

Avukata ödenen vekalet ücretinin iadesi hakkında konulu yargıtay kararı ara
    Avukata ödenen vekalet ücretinin iadesi hakkında konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: avukata ödenen vekalet ücretinin iadesi hakkındaf

Avukatınız davayı kazandığı için; sizin anlaşıp ödemiş olduğunuz vekalet ücretinden bağımsız bir vekalet ücretine daha hak kazanır. Bu vekalet ücretinin sizin ödediğinizle bir ilgisi olmadığı gibi, yargılama masraflarının kamuya bırakılması , avukatınıza ödediğiniz vekalet ücretini kapsamaz.
    Avukatınızla anlaşıp ödediğiniz vekalet ücretini geri alamayacağınız gibi, avukatınızın davayı kazanmış olduğu için hak kazandığı vekalet ücretin,n sizinle bir ilgisi yoktur.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Kamunun yaptığı masraflar kamu üstünde bırakılır örneğin posta masrafları adli tıp kriminal inceleme vs. avukatlık ücreti bu davalarda kamuya bırakılmaz. Duruşma bitince müvekkile siz çıkabilirsiniz deriz yahut öyle bir işaret yaparız o da hakimin "ne bekliyorsun çıksana" sözüyle muhatap etmemek içindir.

Nerede
    adana
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Avukatınız davayı kazandığı için; sizin anlaşıp ödemiş olduğunuz vekalet ücretinden bağımsız bir vekalet ücretine daha hak kazanır. Bu vekalet ücretinin sizin ödediğinizle bir ilgisi olmadığı gibi, yargılama masraflarının kamuya bırakılması , avukatınıza ödediğiniz vekalet ücretini kapsamaz.
    Avukatınızla anlaşıp ödediğiniz vekalet ücretini geri alamayacağınız gibi, avukatınızın davayı kazanmış olduğu için hak kazandığı vekalet ücretin,n sizinle bir ilgisi yoktur.

erdoğan bey
    cevabınız için teşekkür ederim ama dediklerinizden net olarak bir şey anlamadım. hem demişsiniz ki "masraflarının kamuya bırakılması , avukatınıza ödediğiniz vekalet ücretini kapsamaz"; hem de "Avukatınız davayı kazandığı için; sizin anlaşıp ödemiş olduğunuz vekalet ücretinden bağımsız bir vekalet ücretine daha hak kazanır" diyorsunuz. yani şimdi bu ne demek? benim avukatım beraatimden ötürü ve mahkemenin "masraflar kamuya ait" kararı neticesinde vekalet ücretini alacak mı almayacak mı?
    yine demişsiniz ki "Avukatınız davayı kazandığı için; sizin anlaşıp ödemiş olduğunuz vekalet ücretinden bağımsız bir vekalet ücretine daha hak kazanır. Bu vekalet ücretinin sizin ödediğinizle bir ilgisi yok..."anlıyorum ki meseleyi hukuk çerçevesinden değil de salt avukat hakları -hatta çıkarları- vechesinden bakmışsınız. tüm mesele bir tarafa şayet mahkeme avukat ücreti kamuya diye bir karar almış olsaydı benim ödediğim vekalet ücretiyle neden bir alakası olmasın soruyorum size? kamu bana suçlu olmadığım halde dava açıp beni vekil tutmaya mecbur kılmış ve bunun neticesinde yargıayıp suçsuzluğuma hükmetmiş ise bu durumda ben neden haksız yere vekalet ücreti ödeyeyim ki? adeta şunu demeye getiriyorsunuz "avukat hem senden hem de kamudan ücret alır ve bu seni ilgilendirmez" yahu peki kamu neden ayrıca ücret ödüyor avukata? açıklarmısınız bana. her neyse ben bu işi kendi yasal haklarımı öğrenmek suretiyle vuzuha kavuşturacağım inşallah. avukatlara hakkımı sorduğumda meseleye avukat gibi ve avukat tarafından bakınca sanırım h mesele bireysel hak olmaktan çıkıp avukat hakkına kayıyor
    cevaplarınız için yine de teşekkürler

Nerede
    İzmir
    İletiler
    1.045
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

AVUKATLIK ÜCRETİ

Madde 164 - Dava sonunda, kararla tarifeye dayanılarak karşı tarafa yüklenecek vekalet ücreti avukata aittir. Bu ücret, iş sahibinin borcu nedeniyle takas ve mahsup edilemez, haczedilemez.

Yukarıdaki kanun maddesini avukatlar hazırlamamış, TBMM hazırlamış. Vekalet ücreti her yıl baro tarafından belirlenir. Karar ilamında "avukatlık vekalet ücreti" ile başlayan cümlede yazan meblağ avukatındır.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2.640
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı hakkaniyetx rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    erdoğan bey
    cevabınız için teşekkür ederim ama dediklerinizden net olarak bir şey anlamadım. hem demişsiniz ki "masraflarının kamuya bırakılması , avukatınıza ödediğiniz vekalet ücretini kapsamaz"; hem de "Avukatınız davayı kazandığı için; sizin anlaşıp ödemiş olduğunuz vekalet ücretinden bağımsız bir vekalet ücretine daha hak kazanır" diyorsunuz. yani şimdi bu ne demek? benim avukatım beraatimden ötürü ve mahkemenin "masraflar kamuya ait" kararı neticesinde vekalet ücretini alacak mı almayacak mı?
    yine demişsiniz ki "Avukatınız davayı kazandığı için; sizin anlaşıp ödemiş olduğunuz vekalet ücretinden bağımsız bir vekalet ücretine daha hak kazanır. Bu vekalet ücretinin sizin ödediğinizle bir ilgisi yok..."anlıyorum ki meseleyi hukuk çerçevesinden değil de salt avukat hakları -hatta çıkarları- vechesinden bakmışsınız. tüm mesele bir tarafa şayet mahkeme avukat ücreti kamuya diye bir karar almış olsaydı benim ödediğim vekalet ücretiyle neden bir alakası olmasın soruyorum size? kamu bana suçlu olmadığım halde dava açıp beni vekil tutmaya mecbur kılmış ve bunun neticesinde yargıayıp suçsuzluğuma hükmetmiş ise bu durumda ben neden haksız yere vekalet ücreti ödeyeyim ki? adeta şunu demeye getiriyorsunuz "avukat hem senden hem de kamudan ücret alır ve bu seni ilgilendirmez" yahu peki kamu neden ayrıca ücret ödüyor avukata? açıklarmısınız bana. her neyse ben bu işi kendi yasal haklarımı öğrenmek suretiyle vuzuha kavuşturacağım inşallah. avukatlara hakkımı sorduğumda meseleye avukat gibi ve avukat tarafından bakınca sanırım h mesele bireysel hak olmaktan çıkıp avukat hakkına kayıyor
    cevaplarınız için yine de teşekkürler
    Beraat etmişsiniz. Mahkeme de avukatınızın kendisine ödenmek üzere vekalet ücreti tayin etmiş. Kanunu sayın CAGJACKAL da eklemiş. Bu ücret sizin değil, avukatın. Avukat tutmak zorunda değildiniz. Avukat tutarak beraatinizi sağladınız. Avukat hakkına dönüyor demişsiniz. Siz kendi hakkınızı bıraktınız avukatın alacağı paraya mı göz diktiniz. Kendi hakkını alamayan avukat başkasınınkini nasıl alır? Bireysel hak diyorsunuz. Avukat tutmasaydınız mahkeme de avukatlık ücretine hükmetmeyecekti. Siz neyi alacaktınız o zaman? İşte mantık bu. Beğenin veya beğenmeyin kanun da bu. Tabi avukatın dışarı çık (Sayın Av.Engin'in bahsettiği gibi duruşma bitti çıkabilirsin anlamındaki) hareketi bile size battığına göre daha fazla söylenecek şey yok. Bence sizi dava edenleri dava edin. Sizi haksız yere şikayet edenler hakkında suç duyurusunda bulunun. Ama sakın avukat tutmayın, neme lazım para felan kazanır, içinize oturur.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Davanızda avukatlık ücretine hükmedilmemiş önce bunu anlamanız lazım sizin.

Nerede
    adana
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Engin Oğuz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Davanızda avukatlık ücretine hükmedilmemiş önce bunu anlamanız lazım sizin.
    engin bey
    ben onu anladım da diğer meslaktaşlarınızın cevabına istinaden yazdım. onlar da "ayrıca vekalet ücreti alır" demiş

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2.640
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Avukatınıza ödediğiniz vekalet ücretini davalıya ödetemezsiniz (özel anlaşma). Mahkeme karşı tarafın avukatlık ücreti ödemesine karar verdiyse bunu sizin avukatınız alır.

Nerede
    adana
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı litigation rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Beraat etmişsiniz. Mahkeme de avukatınızın kendisine ödenmek üzere vekalet ücreti tayin etmiş. Kanunu sayın CAGJACKAL da eklemiş. Bu ücret sizin değil, avukatın. Avukat tutmak zorunda değildiniz. Avukat tutarak beraatinizi sağladınız. Avukat hakkına dönüyor demişsiniz. Siz kendi hakkınızı bıraktınız avukatın alacağı paraya mı göz diktiniz. Kendi hakkını alamayan avukat başkasınınkini nasıl alır? Bireysel hak diyorsunuz. Avukat tutmasaydınız mahkeme de avukatlık ücretine hükmetmeyecekti. Siz neyi alacaktınız o zaman? İşte mantık bu. Beğenin veya beğenmeyin kanun da bu. Tabi avukatın dışarı çık (Sayın Av.Engin'in bahsettiği gibi duruşma bitti çıkabilirsin anlamındaki) hareketi bile size battığına göre daha fazla söylenecek şey yok. Bence sizi dava edenleri dava edin. Sizi haksız yere şikayet edenler hakkında suç duyurusunda bulunun. Ama sakın avukat tutmayın, neme lazım para felan kazanır, içinize oturur.
    karşısındakini anlamaya en asgari bir gayret sarfetmeyen edep ve haya çizgilerini aşarak salvolar savuran benim muhatabım değildir ilk önce... benim kimsenin parasında pulunda gözüm de yok gönlüm de yok. tekrar ediyorum. ben suçsuz yere avukat tuttuysam ve mahkeme bana seni haksız yere yargıladık ve bu nedenle tüm masrafları kamu ödeyecek diyorsa ve avukatıma da paranı benden alacaksın o adamda değil diyorsa ben vekalet ücretini neden istemeyeyim? sanki sen hak savunucusuysan ben de hakkımı savunuyorum ve bunu meslek edinen arkadaşlara danışarak. kükremiş aslan kesilip bayağılaşanlara sormuyorum. şu sözleri de aynen iade ediyorum: "avukatın alacağı paraya mı göz diktiniz"... "size battığına göre "... " içinize oturur."... aynı sözleri seviniyenize inerek ben de size söyleyebilirim ama takdir edersiniz ki bu durumda sizden farkım kalmaz... onun için edebi aşanlara son bir sözüm var. o da büyük şairin M. Akif'ten. beni dinlemiyorsanız bari onu dinleyin:
    Ne İbrettir Kızarmak Bilmeyen Çehren, Bırak Kardeşim Tahsili ; Git Önce Edep, Haya Öğren ..!

- - - Updated - - -

Alıntı litigation rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Avukatınıza ödediğiniz vekalet ücretini davalıya ödetemezsiniz (özel anlaşma). Mahkeme karşı tarafın avukatlık ücreti ödemesine karar verdiyse bunu sizin avukatınız alır.
    anadım teşekkür ediyorum. ama demek istediğim de şu. ben vekalet ücretini vermeseydim ve mahkemeden sonra ödeyeceğim deseydim bu durumda avukat yine benden ayrıca ücret mi isteyecekti. çünkü aynı durumda bir arkadaşım var o avukat ücreti ödemedi.ki zaten ben de buna mukabil sordum sizlere
    saygılar

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

avukata ödenen vekalet ücretinin iadesi

avukattan vekaleti geri almak

mahkeme bitti avukattan vekalet almalimiyim

ucretsiz avukat icin odedigim parayi geri alabiliyormuyuz

icra vekalet ucreti geri alma

https:www.hukuki.netshowthread.php100753-Avukata-odenen-vekalet-ucretinin-iadesi-hakkinda

avukat parasi geri alinirmi

Avukata vekalet verdimi geri iade edilirmi

avukatlar ne kadar vekalet parasi alir

avukat parasi geri iade

avukat ucretleri iadesi

avukattan vekaleti geri alma

avukatlik ucretini beraat ettikten sonra avukat mi alacak

http:www.hukuki.netshowthread.php100753-Avukata-odenen-vekalet-ucretinin-iadesi-hakkinda

kamu davasinda avukat ucreti iade edilir mi

avukattan vekalet parasini geri

vekaletten vazgecilince para alinir

Vekaletimi avukattan geri nasil alirim

avukata verilen vekalet ucreti geri alinirmi

avukattan vazgecince ucret iadesi

avukattan vekalet parasini geri alma

vekaletname geri alma

bosanmada feragat ettim avukat ucretini alabilir miyim

avukattan vekalet ucreti iade edilirmi

davadan feragat ettim mahkemenin bana kestigi avukat ucretini nasil odeyecrgim

Forum