+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 19 ileti bulundu.

Konu: Yanlış bag-kur prim borcu

Yanlış bag-kur prim borcu Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Yanlış bag-kur prim borcu

Merhabalar,

Ben 19.10.2010 tarihi ile şahıs kuruluşu (proje ofisi) açtım. 30.11.2011 tarihinde şahıs kuruluşumu kapattım. Ben bu işyerini açmadan önce de açtıktan sonra da ve kapattıktan sonra da sürekli SSK'lı (4A'lı) idim.

Fakat Turkiye.gov.tr sitesinden 4B borc sorgulama yaptığımda

1469085831 Sicil No için 4B Borç Bilgileriniz :
    Adı: SERKAN Soyadı:
    Tescil Durumu: Terk Etmiş
    Sigortalı Son Basamak: 1
    Son Basamak Tarihi: 19.10.2010
    Meslek Başlangıç Tarihi: 19.10.2010
    Toplam Borç: 5.035,95 TL
    Fazla Ödeme: 0TL
    Ceza: 818,24TL
    Prim Borç Ay Sayısı: 14 AY

Şeklinde adıma bir borç gözüküyor. Ben bu dönem içerisinde ssk'lı olarak başka bir firmada çalışıyordum. Teklik ilkesine göre nitekim bag-kur (4A) prim ödemelerimden muaf olmam gerekiyordu. Bu borçta yanlışlık olduğunu düşünüyorum. Ne yapmam gerekiyor?

(Sosyal güvenlik sisteminin epey ilkesi var ama ikisi çok önemli, bunlardan birincisi zorunluluk ve diğeri de teklik. Zorunluluk ilkesi gereğince belli bir faaliyette bulunanlar zorunlu olarak sigortalı olmak zorundadır. Teklik ilkesine göre de, bir statü gereğince zorunlu sigortalı olanlar, diğer statü gereğince de faaliyette bulunsalar bile bir tek statüye göre prim öderler)

4A Sicil No: 340............

Serkan ....
    Elektrik-Elektronik Mühendisi

Hukuki NET Güncel Haber

Yanlış bag-kur prim borcu konulu yargıtay kararı ara
    Yanlış bag-kur prim borcu konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    1.045
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: yanlış bag-kur prim borcu

Acaba 30.11.2011 de kapattığınız işyerinin kapanışını sgk ya bildirmediğinizden dolayı borcunuz sürekli işliyor olabilir mi?

Size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezine giderek durumunuzu anlatıp gerekli bilgileri alabilirsiniz. Yanlışlık var ise dilekçe verirsiniz işleme koyarlar.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

imkansız şöyle ki; 4B borc durumu sorgulama yaptığımda şahıs kuruluşunu açtığım ve kapattığım tarihler arasında bir borç gözüküyor. Yani şu ana kadar uzanan bir borç gözükmüyor. Zaten 4B Sorgulamada terk etmiş sigortalı diyor.

Ayrıca

Açılış tarihi: 19.10.2010
    Kapanış tarihi: 30.11.2011
    Prim Borç Ay Sayısı: 14 AY

1- 10.2010
    2- 11.2010
    3- 12.2010
    4- 01.2011
    5- 02.2011
    6- 03.2011
    7- 04.2011
    8- 05.2011
    9- 06.2011
    10- 07.2011
    11- 08.2011
    12- 09.2011
    13- 10.2011
    14- 11.2011

yani ben şahıs kuruluşunu 19.10.2010 tarihinde açmışım 14 ay sonra 30.11.2011 tarihinde kapatmışım. Prim borc ay sayısı da 14 ay.
    Yani borcun şahıs kuruluşunu açıp kapadığım 14 ay süre içinde işlemiş. Ama ben bu sürelerde 4A'lı idim yani ssk'lı olarak başka firmada çalışıyordum.
    Teklik ilkesine göre de benim bag-kur prim borcundan muaf olmam gerekiyordu. Neden böyle bir borç çıktı bana? Ayrıca adresime de bu zamana kadar hiç bag-kur prim borcu ile ilgili bir yazı da gelmedi. Turkiye.gov.tr üzerinden şans eseri sorgulama yaptım. Aman allahım ne göreyim 5 bin küsür tl borc.. Ne yapmam gerekiyor.? Nereye başvurup da bu borcu sildirebilirim?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Fzala ayrıntıya girmeden, bir dilekçe ile SGK ya sehven işlendiğini düşündüğünüz bu borcun silinmesi için başvurdunuz mu?

Nerede
    Bursa
    İletiler
    329
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn.Elektronik Mühendisim;
    Muhtemelen muhasebeciniz (varsa) sistemi en baştan yanlış kurmuş, bildirmiş. 4-B 'yi Pasif olarak bildirmeliydi, yani askıda. Neyse;
    En can alıcı noktayı soruyorum size, kayıtlarınızdan faydalanarak cevaplayabilirseniz sevinirim:
    ''Ben bu dönem içerisinde ssk'lı olarak başka bir firmada çalışıyordum.''
    Demişsiniz, bu süre zarfında (İşyeriniz açık olduğu 14 ay) 4-A SSK'nız hiç çıkış yapılmadı değil mi? (1-2 gün bile girdi-çıktı uygulaması yani) Umarım kesintisiz devam etmiştir ssk'nız. Bu cevabınıza göre sizi yönlendireceğim. Saygılar...
    Konu desende_asi tarafından (16-10-2012 Saat 20:55:22 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Yanlış bag-kur prim borcu

Şöyle, biz teknik personel olduğumuz için firma hangi şantiyede faaliyet yürütüyorsa o şantiyede ssk'lı olmak zorundayız. Bir şantiye bitip diğer şantiye başladığında çalıştığımız firma değişmiyor ama dosyamız değişiyor. Bu nedenle firma değişmemek koşulu ile giriş çıkışlarımız mecburi oluyor. linkte ayrıntılı bir döküman sundum. Herşeyi ayrıntısı ile anlattım. http://www.vavyenmuhendislik.com/images/ssk.xls tıklayıp direk indirebilirsiniz.

Ayrıca 19.10.2010 tarihinde kurduğum ofis için muhasebecim bag-kur girişini yapmamıştı benim. Yani bana öyle söyledi.

Bunların dışında daha önce hiç belirtmediğim bir durumum daha var..

Ayrıca ekte sunduğum dosyada da yazdım.. 29.06.2012 tarihinde bir şirketin kurucu ortağı ve şirket müdürü oldum. Bu esnada da yine ssk'lı idim fakat bi müddet sonra şantiye değişti aynı firmada başka dosyadan ssk'lı olmaya devam ettim. Buna ait her hangi bir bag-kur prim borcum gözükmüyor?

Nerede
    Bursa
    İletiler
    329
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Thumbs up Cevap: Yanlış bag-kur prim borcu

Serkan bey,
    sorununuzu BURADA detaylı bir çekilde açıkladım. Bir foto dosyasına ekledim. Yapmanız gerekeni de yazdım. Tabi bunlar benim şâhsi kanâatimce olan bulgular, içinizin daha da rahat etmesi için bir uzmana yüzyüze de danışabilirsiniz, o ayrı... Ama siz Sgk'ya bahsettiğim dilekçe ile bir yazılı itirazda bulunun önce.

Bu arada, şirketinizi takdir etmemek elde değil, gerçekten. Görüldüğü üzere sigorta primleriniz hiç aksatılmadan zamanında ödenmiş, saha/şantiye çalışmalarına rağmen sıkı takip edilmiş. Hatta prime esas gün fazlanız bile var bi parça, gerçek çalışma günü ile toplama gittiğinizde Gerçekten helal olsun...

- - - Updated - - -

Alıntı sekonce rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ......Ayrıca ekte sunduğum dosyada da yazdım.. 29.06.2012 tarihinde bir şirketin kurucu ortağı ve şirket müdürü oldum. Bu esnada da yine ssk'lı idim fakat bi müddet sonra şantiye değişti aynı firmada başka dosyadan ssk'lı olmaya devam ettim. Buna ait her hangi bir bag-kur prim borcum gözükmüyor?
    Bildirimler nasıl yapılmış, bilemeyiz. Bu hususu şirketiniz adına açılış-muh.sistem kurulumu işlemlerini yapan SMMM ile görüşüp sormanızı tavsiye ederim. İleride o da sıkıntı olmasın diye. Şirket kurucu ortakları ile ilgili torba yasada bazı maddeler eklendi vs... Şu aralar resmen çorba oldu Sgk işleri 2008'den sonra karman çorman edildi sistem, altyapısını hazırlamadan, çıkamıyorlar işi içinden...
    Konu desende_asi tarafından (17-10-2012 Saat 02:05:15 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı desende_asi rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Serkan bey,
    sorununuzu BURADA detaylı bir çekilde açıkladım. Bir foto dosyasına ekledim. Yapmanız gerekeni de yazdım. Tabi bunlar benim şâhsi kanâatimce olan bulgular, içinizin daha da rahat etmesi için bir uzmana yüzyüze de danışabilirsiniz, o ayrı... Ama siz Sgk'ya bahsettiğim dilekçe ile bir yazılı itirazda bulunun önce.

Bu arada, şirketinizi takdir etmemek elde değil, gerçekten. Görüldüğü üzere sigorta primleriniz hiç aksatılmadan zamanında ödenmiş, saha/şantiye çalışmalarına rağmen sıkı takip edilmiş. Hatta prime esas gün fazlanız bile var bi parça, gerçek çalışma günü ile toplama gittiğinizde Gerçekten helal olsun...

- - - Updated - - -

Bildirimler nasıl yapılmış, bilemeyiz. Bu hususu şirketiniz adına açılış-muh.sistem kurulumu işlemlerini yapan SMMM ile görüşüp sormanızı tavsiye ederim. İleride o da sıkıntı olmasın diye. Şirket kurucu ortakları ile ilgili torba yasada bazı maddeler eklendi vs... Şu aralar resmen çorba oldu Sgk işleri 2008'den sonra karman çorman edildi sistem, altyapısını hazırlamadan, çıkamıyorlar işi içinden...
    Yardımınız için çok teşekkür ederim öncelikle.. İçime su serptiniz.
    Evet şantiyelerde olduğumuz için sürekli 1 günlük bile gecikme söz konusu olmuyor çünkü o 1 günde şantiyede başımıza her hangi bir şey gelirse (aksilik hep gelir, ben de olmadı ama yeni başlayan elk. müh. lerinin ilk gün kaza yaptığını ve ssk girişlerinin muhasebe tarafından unutulduğu oldu daha önceki firmalarımda) firma haliyle hastane masraflarını ölüm var ise de diğer tüm tazminatları üstlenmek zorunda kalıyor. Bu da işin yapım bedeline göre trilyonu buluyor. Bu durumda firmalar iflas eşiğine gelebiliyor bu nedenle ben çalıştığım tüm firmalarda şef konumunda olduğum için şantiye sahasına da ssk'sız adam sokmamaya özen gösteriyorum. Teknik uygulama sorumlusu olarak da benim de bir sorumluluğum var nitekim.

Prime esas gün fazlalığı da şundan kaynaklanıyor.. Firmalar ihaleye girecekleri zaman ihale dosyasında elektrik mühendisi imzası bulundurmak zorundalar ve tüm resmi kurumlar o elektrik mühendisinin ssk'lı olarak işe başlatılmasını ve bunun noterde taahhütnamesini ister. Bu nedenledir ki zaman zaman aynı anda iki farklı firmadan yatan ssk'larım oldu. Ama bi defasında uyanık patronun teki benim baska yerden ssk'lı olduğumu görünce kendi ssk prim ödemesini durdurmuş. Çok sonradan farkettim.. Şimdi olsa affetmezdim..

Tekrar yardımlarınız için çok teşekkür ederim. En yakın zamanda beşiktaş ssk'ya gidip başvuru dilekçemi sunacağım.

Nerede
    Bursa
    İletiler
    329
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Rica ederim ne demek, bir gün forumda bizimde Elektirk-Elektronik konularında takıldığımız durumlar olduğunda siz yardımcı olursunuz olur biter

*SSK'lı çalışma-çalıştırma konusunda en güzelini yapıyorsunuz, başınız ağırmaz...

Nerede
    istanbul
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı desende_asi rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Rica ederim ne demek, bir gün forumda bizimde Elektirk-Elektronik konularında takıldığımız durumlar olduğunda siz yardımcı olursunuz olur biter

*SSK'lı çalışma-çalıştırma konusunda en güzelini yapıyorsunuz, başınız ağırmaz...
    Bugün eski muhasebecimi aradım bana dedi ki ssk'ya değil bag-kur'a dilekçe vermelisin? Burada da denilen ssk'ya başvurman.. Bu arada bag-kur'a gitmek için işten 3 buçukta çıktım 5 de bağ-kur'a vardım haliyle mesai bitince geri döndüm
    Acaba bag-kur'a mı başvurmalıyım yoksa ssk'ya mı?

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

terk etmiş sigortalı ne demek

terk etmis sigortali ne demek

bagkur terk etmis sigortali

https:www.hukuki.netshowthread.php100635-Yanlis-bag-kur-prim-borcu

terketmis sigortali ne demek

http:www.hukuki.netshowthread.php100635-Yanlis-bag-kur-prim-borcu

bagkur borcu hatalie devlette terk etmis sigortali ne demekterk edilmis sigorta borcu4b sicil borcu 01 isi birakmatescil durume terk etmis ne demekE devlette sanal terk hatabağ kur prim borcu sildirme dilekçesi örneğiterk etmiş sigortali ne demek4b de terketmis sigortali yaziyor ne demektescil durumu terk etmis sigortali ne demekterk etmis sigortalı ne demekTescil Durumu Terk Etmiş Sigortalı4 b prim borcu forumsgk terk fazlaodemebağkurda terk etmiş sigortalı ne demekson basamak tarihi ne demekbağ-kur da terk tarihi hatalışahıs şirketimi kapattım sgk borcu gelgi
Forum