Yapı denetim hakkındaki kanunun ( 4708 )
2. maddesinde - Bu Kanun kapsamına giren her türlü yapı; Bakanlıktan aldığı izin belgesi ile çalışan ve münhasıran yapı denetimi ile uğraşan tüzel kişiliğe sahip yapı denetim kuruluşlarının denetimine tabidir. Yapı denetim hizmeti; yapı denetim kuruluşu ile yapı sahibi veya vekili arasında akdedilen hizmet sözleşmesi hükümlerine göre yürütülür. Yapı sahibi, yapım işi için anlaşma yaptığı yapı müteahhidini vekil tayin edemez.
5. maddesinde - Yapı denetimi hizmet sözleşmeleri yapı sahibi ile yapı denetim kuruluşu arasında akdedilir. Bu sözleşmenin bir sureti taahhütname ekinde ilgili idareye verilir. Denilmektedir.
Ancak yapı sahibi ile müteahhit arasında yapılan sözleşmelerde yapı denetim ücretinin müteahhit tarafından karşılanacağı yazılmaktadır. Müteahhit ile birlikte, müteahhittin yanında çalışan adamları ile proje müellifine yapı sahibi vekâletname vermekte, yine bu maddenin unutulduğu sözleşmelerde de ihtilaf çıkmakta, konu yargıya taşınmaktadır.
Müteahhitte vekâlet verilmemesi fiiliyatta hiç uygulanmamaktadır. Yapı denetim firmaları müteahhittin işleri iyi gittiği müdettçe müteahhitti muhatap almakta, yapı denetim hizmet bedellerinide Müteahhitten almaktadır. Müteahhittin işleri kötüye gittiği veya iflas etiği durumlarda, alacağını yapı sahibinden istemektedir. Yapı sahibi yapı denetim firmasının varlığını neredeyse bilmemekte veya yapının denetlendiğini hiç görmemektedir. Yapı sahibinin yapı denetim firmasıyla yapılan sözleşmede ve hiçbir evrakta imzası bulunmamaktadır.
Yukarıdaki durum ile ilgili düşünceleriniz nelerdir? Borçlar kanunundaki yeri nedir? Bu konu ile ilgili yargı kararı varımdır?