Browsing posts tagged: Yemen
Yemen: S. Arabistan liderliğindeki koalisyonun saldırılarında ‘bir günde 68 sivil öldü’

Birlemiş Milletler, Yemen’de, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin düzenlediği iki hava saldırısında bir gün içinde en az 68 sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

Yemen ‘dünyanın en büyük açlık felaketiyle karşı karşıya’

Üst Düzey BM Yetkilisi Mark Lowcock, yardım teslimatına tekrar başlanmaması halinde, Yemen’in “milyonlarca kurbanı olabilecek” son yıllarda dünyada görülen en büyük açlık felaketiyle karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu.

Orijinal haber detaylar...

Suudi prens Yemen sınırındaki helikopter kazasında hayatını kaybetti

Suudi Arabistan devlet televizyonu, Suudi Prens Mansur bin Mokren’in Yemen sınırındaki bir helikopter kazasında hayatını kaybettiğini bildirdi.

Orijinal haber kaynağı için; BBC Turkish – detaylar...

Savaş, abluka, kolera ve açlığın pençesinde Yemen

Yemen’in başkenti Sana’ya düzenlenen bir hava saldırısında en az 35 kişi hayatını kaybetti. BBC muhabiri Nawalal-Maghafi, Yemen’de 2 yıldır bitmeyen savaş ve Suudi Arabistan’ın uyguladığı abluka altında her gün yaşamlarını sürdürmeye çalışanları detaylar...

Savaş, abluka, kolera ve açlığın pençesindeki Yemen

Yemen’in başkenti Sana’ya düzenlenen bir hava saldırısında en az 35 kişi hayatını kaybetti. BBC muhabiri Nawalal-Maghafi, Yemen’de 2 yıldır bitmeyen savaşın ve Suudi Arabistan tarafından uygulanan ablukanın yol açtığı göç. açlık, hastalık ve yokluklar detaylar...

Yemen de Güvenlik Toplantısı

Yemen’in ‘geçici başkenti’ Aden’de düzenlenen güvenlik toplantısında, yönetim yanlısı Halk Direniş Güçleri’nin (HDG), asker ve polis saflarına entegre edilmesi gerektiği bildirildi.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

Kuveyt teki Yemen Müzakereleri

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild Şeyh Ahmed, BM’nin, daha fazla kayıp vermeden Yemen krizini siyasi bir çözüme kavuşturmak için Kuveyt’teki müzakerelere katılan taraflarla diyaloğunda esnek davrandığını söyledi.

Orijinal haber detaylar...

İran: Suudi Arabistan Yemen büyükelçiliğimizi bombaladı

Tahran’dan yapılan açıklamada, Yemen’de hava operasyonlarına devam eden Suudi Arabistan’a ait savaş uçaklarının İran’ın Yemen’in başkenti Sana’da bulunan büyükelçiliğini bombaladığı belirtildi.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

Yemen deki Şiddet Olayları

Yemen’in Hadramevt iline bağlı Eş-Şehar kentinde kimliği belirsiz kişilerin silahlı saldırısı sonucu milletvekili Fuad Vakid’in oğulları Salim ve Ubeyd Vakid’in yanı sıra kimliği henüz tespit edilemeyen bir kişinin hayatını kaybettiği, 1 kişinin detaylar...

‘Yemen halkı kıtlıkla burun buruna’

BM Yemen’deki iç savaş ve limanlara uygulanan abluka nedeniyle milyonlarca sivilin en temel gıdalara dahi erişemez hale geldiğini belirtti. BM açıklamasında ‘Yardımlar acilen artırılmazsa korkarım Yemen’de büyük bir felakete tanık olabiriz” detaylar...

Tika dan Yemen deki 800 Aileye Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), iç karışıkların yoğun olarak yaşandığı Yemen’de gıda yardımında bulundu.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

Sürgündeki Yemen hükümeti: Aden’i kurtardık

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da sürgünde olan Başbakan Yardımcısı Halid Mahfuz Baha, ülkenin en büyük ikinci kenti Aden’in “kurtarıldığını” söyledi. Şii isyancı Husiler Mart ayında kentin önemli bir bölümünü ele geçirmişlerdi. detaylar...

Yemen: Hamile kadınlar doğum sırasında kaçtı

BM, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonunu Yemen’de sivilleri bombalamakla suçladı. Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü’ne göre, Saada’da beş hamile kadın ağır bombardıman nedeniyle doğum yapamadan kaçtı.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

Yemen hükümetinden kara operasyonu çağrısı

Yemen’in Suudi Arabistan’a kaçan hükümeti, ülkenin büyük kısmını ele geçiren Şii Husi milislerine karşı uluslararası güçlerin kara operasyonu düzenlemesini istedi.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

Yemen: İlaç ve malzeme yokluğundan ölümler başladı

Husilerin hükümet güçlerine karşı savaşında en şiddetli çatışma alanlanlarından Aden’e giren BBC muhabiri, hastanelerde ilaç ve malzeme sıkıntısı yüzünden ölümlerin başladığını, elektriklerin kesik, jeneratör yakıtlarının bitmek üzere olduğunu detaylar...

Yemen: ABD uluslararası koalisyona silah desteğini artırdı

Washington, Yemen’de Husi isyancılara karşı hava saldırıları düzenleyen Suudi Arabistan öncülüğündeki uluslararası koalisyona yaptığı silah desteğini artırdığını açıkladı. ABD, Suudi Arabistan ile istihbarat paylaşımını da hızlandırdı.

Orijinal haber detaylar...

Yemen: Husiler Aden’de ilerliyor

Yemen’in Aden kentinde, Suudi Arabistan’ın öncülüğündeki hava operasyonlarına rağmen, Husilerin ilerlemeye devam ettiği bildiriliyor. Bugün başkent Sana’daki 185 Türk vatandaşı tahliye edilerek İstanbul’a getirildi.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

Rusya’dan BMGK’ya Yemen için toplantı çağrısı
Rusya’dan BMGK’ya Yemen için toplantı çağrısı

Rusya BM Daimi Temsilciliği Sözcüsü Aleksey Zaytsev, Yemen’deki insani durumu görüşmek için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni (BMGK) olağanüstü toplantıya detaylar...