Browsing posts tagged: öyküsü
Çakıl taşlarıyla Suriye’deki savaşın öyküsü

Suriyeli ressam Nazir Ali Badr, Lazkiye’den topladığı taşlarla, 2011’den beri yaşanan savaşı ve göçü anlatıyor.

Orijinal haber kaynağı için; BBC Turkish – Haberler detaylar...

Boko Haram’ın kaçırdığı Çibok kızlarının öyküsü

İki yıl önce Nijerya’da islamcı Boko Haram grubu tarafından kaçırılan 275 kız öğrencinin akıbetinden hâlâ haber yok. Umudunu neredeyse yitiren anne-babalar, hükümetin de kızlarını aradığına inanmıyor.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

Brüksel saldırılarının simgesi olan fotoğrafın öyküsü

Zaventem Havaalanı’ndan ajanslara düşen ilk fotoğraflardan birinde, kanlar içindeki kadın olup bitenleri anlamaya çalışıyor, yanındaki bir diğer kadın da elinde telefonla, korku ve telaş içinde bir şeyler anlatıyordu.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

Bill Gibi Ol’un öyküsü

Facebook ve Twitter’da son haftalarda hızla yayılan Be Like Bill / Bill Gibi Ol karikatürlerinin yaratıcısı Eugeniu Croitoru’yla konuştuk, farklı ülkelerde Bill’e ne olduğuna baktık.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

BAE’de istismar edilen göçmen işçiler: Monica’nın öyküsü

Birleşik Arap Emirlikleri’ne çalışmak için giden göçmen kadınlar ruhsal ve fiziksel istismara uğruyor. Filipinli hizmetçi Monica’nın hikayesi binlerce göçmen kadın işçinin yaşadıklarına bir örnek.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

İki fotoğrafın öyküsü: Ali İsmail’den Ali Deniz’e

Bir zamanlar bir protestoda, Gezi olaylarında dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın resminin bulunduğu pankartı taşımıştı. Ankara saldırısı sonrasında o da pankartlardaki yerini aldı. Ali Deniz Uzatmaz’ın hikayesini Beril Eski yazdı.

Orijinal haber detaylar...

Suriye’den kaçarken kızını kaybeden doktorun öyküsü

Avrupa’ya göçeden Suriyeliler kaderlerini tam anlamıyla kaçakçılara teslim ediyor. Suriyeli bir kadın doktor da, adını bile bilmediği bir insan kaçakçısıyla karşılaşmasının ve bir yaşındaki kızını kaybetmesinin öyküsünü anlatıyor.

Orijinal haber kaynağı detaylar...

Bir çöküş öyküsü: Eğit-donat
Bir çöküş öyküsü: Eğit-donat

ABD’nin IŞİD’le mücadele etmesi için oluşturmak istediği ‘ılımlı muhalif ordusu’ dünyanın gözü önünde hızlı bir çöküş yaşadı. detaylar...

Aylan Kurdi ve ailesinin öyküsü

Bodrum kıyılarındaki fotoğrafıyla tüm dünyada bir anda mülteci krizi ile ilgili tartışmaları tetikleyen üç yaşındaki Aylan Kurdi ile ailesinin, Türkiye’den Suriye’ye uzanan yolculuğu.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

Bedenine hapsolmuş ‘kurt adamın’ öyküsü

Hibertrikoz hastası Meksikalı Jesus Aceves, insanlık tarihinin en kıllı ailesinin üyesi. Lunaparklarda ve sirklerde de çalışan Aceves, hayvanat bahçesinde gördüğü kurt ile benzerliğini şöyle açıklıyor: Kurt orada hapis, ben de bedenimde.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

100 yıllık Ermeni halılarının öyküsü

Biri ABD Başkanı Coolidge’e verilen, biri de yakınlarda San Diego’daki bir evde bulunan iki halı, 100 yıl önce Türkiye’deki Ermenilerin trajik yazgısına ve Amerika’nın ilk insani yardım çalışmasına ışık tutuyor. Los Angeles’dan Liana Aghajanian detaylar...

Türkiye’nin ‘son Ermeni köyü’ Vakıflıköy’ün öyküsü

Hatay’daki Vakıflıköy, yüzlerce yıldır “Musa Dağı Ermenilerine” ev sahipliği yapıyor. BBC Türkçe’den Beril Eski köye gitti, köylülerin ve uzmanların 1915’te yaşananlarla ilgili görüşlerini aldı, köylülere olayların 100. yılında hislerini detaylar...

Suriye: Bir çift ayakkabı ve bir kavuşma öyküsü

Bir çift ayakkabı, nasıl Halepli Hudeyfe’nin yıllar önce ayrıldığı annesine kavuşma hayalinin simgesi oldu?

Orijinal haber kaynağı için; BBCTurkce.com | Haberler – Ana detaylar...

İlgi çekmek için odasını yakan Hülya’nın öyküsü

Londra’nın kuzeyinde yaşayan 14 yaşındaki Hülya, dikkat ve ilgi çekmek için evindeki eşyayı ateşe veren bir genç kız. Bu akşam BBC’nin ikinci kanalında yaymlanacak olan bir programda Hülya’nın ergen olma sancıları anlatılıyor.

Orijinal haber kaynağı detaylar...

Fotoğraflarla: Bin Ladin’in Öyküsü

Yıllarca ABD’nin en çok arananlar listesinde birinci sırada yer alan El Kaide lideri, adını ilk kez Afganistan’da Sovyetlere karşı savaşarak duyurmuştu.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

Bir Oluşum Öyküsü: Yetmez, Ama Evet!
Bir Oluşum Öyküsü: Yetmez, Ama Evet!

Kimliği ve kişiliği gölgeli bir kişinin ihbarı üzerine adına “Ergenekon Terör Örgütü Soruşturması” denilen bir soruşturma detaylar...

40 yıllık ‘Çilingiryan Dörtlüsü’nün öyküsü ve Afganistan’dan muhteşem bir sergi

Bu haftaki sanat kültür söyleşimizde dünyaca ünlü Çilingiryan Dörtlüsü’nün kurucusu ve keman sanatçısı Levon Çilingiryan ile yaşamı ve müzik üstüne konuşuyoruz. İkinci durağımız ise British Museum olacak.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...