Browsing posts tagged: nükleer
Kuzey Kore: Yaptırımlar nükleer programımızı hızlandırır

Kuzey Kore, yeni yaptırımların ve artan uluslararası baskının ülkenin nükleer programını yalnızca hızlandırmaya yarayacağını açıkladı. Pyongyang, Birleşmiş Milletler’in açıkladığı yeni yaptırımları, “insanilikten uzak, düşmanca ve ahlaksız” olarak detaylar...

Kuzey Kore lideri nükleer hedefe ulaşma sözü verdi

Cuma günü gerçekleştirilen son balistik füze denemesi sonrası bir kez daha uluslararası tepkilerin odağında olan Kuzey Kore’nin lideri Kim Jong-un, ülkesinin nükleer hedeflerine ulaşacağı sözünü verdi. Kuzey Kore liderinin, Cuma günü gerçekleştirilen fırlatmayı detaylar...

Kuzey Kore’nin nükleer denemesine kınamalar

Kuzey Kore, uzun menzilli füzelere takılabilecek bir nükleer silahı başarıyla test ettiğini duyurdu. Füze denemesi Kuzey Kore’nin en yakın müttefiki Çin, Rusya ve ABD Başkanı Donald Trump tarafından kınandı.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

Kuzey Kore’nin nükleer silah ve füze çalışmalarının tarihçesi

Kuzey Kore, Japonya’nın üzerinden geçen füzenin Pasifik’teki askeri operasyonlarının ilk adımı olduğunu açıkladı. Kuzey Kore’nin 1970’lerin ortasına dayanan füze ve nükleer programının kilometre taşlarını derledik.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

CIA başkanı Pompeo: ‘Nükleer savaşa ramak yok’

Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı’nın (CIA) başkanı Mike Pompeo, Kuzey Kore ile çok yakın zamanda bir nükleer savaş tehlikesi bulunmadığını açıkladı. Pompeo, Kuzey Kore’nin ABD’yi vuracak bir nükleer silah geliştirmeye ne kadar yakın olduğuna ilişkin bir detaylar...

Milletin “a…sına koyarız” diyen Mehmet Cengiz Akkuyu Nükleer Santirali’ne ortak oldu
Milletin “a…sına koyarız” diyen Mehmet Cengiz Akkuyu Nükleer Santirali’ne ortak oldu

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu (Rosatom), AKP’ye yakın şirketler Cengiz-Kolin-Kalyon konsorsiyumunun Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin sermayesine yüzde 49 oranında katıldı.

Trump: İran’ın nükleer silah sahibi olmasına izin verilmemeli

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan’ın ardından gittiği İsrail’de İran’ı eleştiren açıklamalarını sürdürdü. ABD Başkanı, “İran teröristleri ve milisleri fonlamayı, eğitmeyi ve onlara ekipman vermeyi bir an önce bırakmalı. İran’ın detaylar...

Nükleer savaş riski: Bombalar neden yeniden gündemde?

ABD ile Kuzey Kore arasındaki restleşmelerle gerilimin yükseldiği günlerde nükleer bomba tehdidi yeniden konuşulur hale geldi. BBC Savunma ve Diplomasi Muhabiri Jonathan Marcus nükleer savaş tehdidinini tarihisel bağlamı içinde değerlendirdi.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

Kuzey Kore’nin nükleer tesisinde ‘voleybol oynanıyor’

Kuzey Kore’deki bir nükleer test alanına ait uydu fotoğrafları, tesiste voleybol oynandığını ortaya koymasıyla tartışma konusu oldu.

Orijinal haber kaynağı için; BBC Turkish – detaylar...

Pyongyang’dan ABD’ye uyarı: Nükleer saldırıyla karşılık vermeye hazırız

Kuzey Kore’nin kurucu lideri Kim Il-sung’un 105. doğum günü etkinlikleri büyük bir askeri geçit törenine sahne oldu. Kıtalararası balistik bir füzenin de ilk kez tanıtıldığı kutlamalarda, bölgede bir uçak gemisi bulunan ABD’ye de, “nükleer saldırıyla detaylar...

TBB Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu Nükleer Santral Projesine Karşı Sinop&S217;taydı

Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Hukuku tarafından, 1 Nisan 2017 tarihinde Sinop’ta gerçekleştirilen Nükleer ve Hukuk UluslaraSempozyumu, nükleer enerji konusunu tüm yönleriyle masaya yatırdı.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

ABD: Dünya çapındaki bir nükleer silah yasağı gerçekçi değil

ABD’nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Nikki Haley, nükleer silahları dünya çapında yasaklamanın gerçekçi olmayacağını, BM’de bu yasağın görüşüleceği Genel Kurul’a yaklaşık 40 ülkenin katılmayacağını söyledi.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

Trump’tan Rusya’ya nükleer silah azaltma karşılığı yaptırım kaldırma önerisi

Donald Trump, Rusya’nın nükleer silahlarını azaltması karşılığında yaptırımların kaldırılması önerisi yapabileceğini söyledi.

Orijinal haber kaynağı için; BBC Turkish – detaylar...

Trump: ABD nükleer kapasitesini güçlendirmeli

ABD’nin seçilmiş başkanı Donald Trump, Amerika’nın nükleer kapasitesini güçlendirmesi önerisinde bulundu. Açıklama, Rusya’nın nükleer kapasitesini genişleteceğini duyurmasının ardından geldi.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

Türker Ertürk: NÜKLEER SAVAŞA İKİ TIK KALDI
Türker Ertürk: NÜKLEER SAVAŞA İKİ TIK KALDI

Krd2NzABD ve Rusya gerginliği, her an kontrolden çıkabilecek şekilde tırmanmaya devam ediyor. Halep-Suriye detaylar...

Rusya, Kaliningrad’a nükleer füze yerleştirdi

Rusya’nın Polonya ve Litvanya arasında bulunan Kaliningrad’da nükleer başlık takılabilen İskender füzeleri konuşlandırdığı açıklandı. İskender füzelerinin 740 km menzili var. Almanya’nın başkenti Berlin de füzelerin menzilinde.

Orijinal haber detaylar...

İngiltere Hinkley Point nükleer santrali anlaşmasını onayladı

Hükümet, Hinkley Point’e yaklaşık 24 milyar dolar maliyetle nükleer santral yapılması için anlaşmayı imzaladı. Bu kadar kritik bir alanda yabancı sermaye sahipliği ve denetimi büyük eleştirilere yol açarken, İngiltere hükümeti sakıncaları giderecek yeni bir hukuki detaylar...

Güney Kore: Kuzey nükleer saldırı işaretleri gösterirse başkenti yok ederiz

Güney Koreli askeri bir kaynak, Kuzey Kore’nin nükleer saldırı hazırlığında olduğuna dair işaretler göstermesi durumunda ‘Pyongyang’ın haritadan silinip kül edileceğini’ söyledi.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...