Browsing posts tagged: nükleer
Milletin “a…sına koyarız” diyen Mehmet Cengiz Akkuyu Nükleer Santirali’ne ortak oldu
Milletin “a…sına koyarız” diyen Mehmet Cengiz Akkuyu Nükleer Santirali’ne ortak oldu

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu (Rosatom), AKP’ye yakın şirketler Cengiz-Kolin-Kalyon konsorsiyumunun Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin sermayesine yüzde 49 oranında katıldı.

Trump: İran’ın nükleer silah sahibi olmasına izin verilmemeli

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan’ın ardından gittiği İsrail’de İran’ı eleştiren açıklamalarını sürdürdü. ABD Başkanı, “İran teröristleri ve milisleri fonlamayı, eğitmeyi ve onlara ekipman vermeyi bir an önce bırakmalı. İran’ın detaylar...

Nükleer savaş riski: Bombalar neden yeniden gündemde?

ABD ile Kuzey Kore arasındaki restleşmelerle gerilimin yükseldiği günlerde nükleer bomba tehdidi yeniden konuşulur hale geldi. BBC Savunma ve Diplomasi Muhabiri Jonathan Marcus nükleer savaş tehdidinini tarihisel bağlamı içinde değerlendirdi.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

Kuzey Kore’nin nükleer tesisinde ‘voleybol oynanıyor’

Kuzey Kore’deki bir nükleer test alanına ait uydu fotoğrafları, tesiste voleybol oynandığını ortaya koymasıyla tartışma konusu oldu.

Orijinal haber kaynağı için; BBC Turkish – detaylar...

Pyongyang’dan ABD’ye uyarı: Nükleer saldırıyla karşılık vermeye hazırız

Kuzey Kore’nin kurucu lideri Kim Il-sung’un 105. doğum günü etkinlikleri büyük bir askeri geçit törenine sahne oldu. Kıtalararası balistik bir füzenin de ilk kez tanıtıldığı kutlamalarda, bölgede bir uçak gemisi bulunan ABD’ye de, “nükleer saldırıyla detaylar...

TBB Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu Nükleer Santral Projesine Karşı Sinop&S217;taydı

Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Hukuku tarafından, 1 Nisan 2017 tarihinde Sinop’ta gerçekleştirilen Nükleer ve Hukuk UluslaraSempozyumu, nükleer enerji konusunu tüm yönleriyle masaya yatırdı.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

ABD: Dünya çapındaki bir nükleer silah yasağı gerçekçi değil

ABD’nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Nikki Haley, nükleer silahları dünya çapında yasaklamanın gerçekçi olmayacağını, BM’de bu yasağın görüşüleceği Genel Kurul’a yaklaşık 40 ülkenin katılmayacağını söyledi.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

Trump’tan Rusya’ya nükleer silah azaltma karşılığı yaptırım kaldırma önerisi

Donald Trump, Rusya’nın nükleer silahlarını azaltması karşılığında yaptırımların kaldırılması önerisi yapabileceğini söyledi.

Orijinal haber kaynağı için; BBC Turkish – detaylar...

Trump: ABD nükleer kapasitesini güçlendirmeli

ABD’nin seçilmiş başkanı Donald Trump, Amerika’nın nükleer kapasitesini güçlendirmesi önerisinde bulundu. Açıklama, Rusya’nın nükleer kapasitesini genişleteceğini duyurmasının ardından geldi.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

Türker Ertürk: NÜKLEER SAVAŞA İKİ TIK KALDI
Türker Ertürk: NÜKLEER SAVAŞA İKİ TIK KALDI

Krd2NzABD ve Rusya gerginliği, her an kontrolden çıkabilecek şekilde tırmanmaya devam ediyor. Halep-Suriye detaylar...

Rusya, Kaliningrad’a nükleer füze yerleştirdi

Rusya’nın Polonya ve Litvanya arasında bulunan Kaliningrad’da nükleer başlık takılabilen İskender füzeleri konuşlandırdığı açıklandı. İskender füzelerinin 740 km menzili var. Almanya’nın başkenti Berlin de füzelerin menzilinde.

Orijinal haber detaylar...

İngiltere Hinkley Point nükleer santrali anlaşmasını onayladı

Hükümet, Hinkley Point’e yaklaşık 24 milyar dolar maliyetle nükleer santral yapılması için anlaşmayı imzaladı. Bu kadar kritik bir alanda yabancı sermaye sahipliği ve denetimi büyük eleştirilere yol açarken, İngiltere hükümeti sakıncaları giderecek yeni bir hukuki detaylar...

Güney Kore: Kuzey nükleer saldırı işaretleri gösterirse başkenti yok ederiz

Güney Koreli askeri bir kaynak, Kuzey Kore’nin nükleer saldırı hazırlığında olduğuna dair işaretler göstermesi durumunda ‘Pyongyang’ın haritadan silinip kül edileceğini’ söyledi.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

Kuzey Kore: Başarılı bir nükleer deneme gerçekleştirdik

K.Kore, beşinci nükleer denemesini gerçekleştirdiğine dair iddiaları doğrulayarak “yeni bir nükleer savaş başlığı denediğini” açıkladı. Güney Koreli askeri yetkililer sabah erken saatlerde, K. Kore’nin beşinci ve en büyük nükleer denemesini yaptığını detaylar...

İngiltere’deki Sellafield nükleer tesisinde ciddi kusurlar ortaya çıktı

BBC’nin araştırmacı gazetecilik programı Panorama, İngiltere’nin Cumbria bölgesindeki Sellafield nükleer tesisinde ciddi risk ve güvenlik kusurları olduğunu ortaya çıkardı.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

Ulusal Nükleer Teknoloji Geliştirme Programı’nın ilk hazırlık toplantısı yapıldı

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu (BTYK) Şubat Ayı 29. Toplantısında alınan kararla, Türkiye’de gerçekleştirilen nükleer santral projelerinde teknolojinin yerlileşmesinin sağlanması ve yerli sanayinin katkısının artırılması amacıyla kabul edilen Ulusal Nükleer Teknoloji detaylar...

İranlı nükleer fizikçi ‘idam edildi’

İran’da 2010 yılından bu yana ‘vatana ihanet’ suçlamasıyla tutuklu bulunan İranlı nükleer fizikçinin annesi, oğlunun asılarak idam edildğini söyledi.

Orijinal haber kaynağı için; BBC Turkish detaylar...

AKKUYU NÜKLEER SANTRALI KEŞFİ YAPILDI

Türkiye Barolar Birliği ile birlikte onlarca kurumun, yüzlerce yurttaşın davacı olduğu toplam 17 dosya ile görülen, Akkuyu Nükleer Güç Santralı (NGS) Projesi için verilen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu belgesinin iptali davası kapsamında, 11 Temmuz 2016 tarihinde detaylar...