Browsing posts tagged: Kürtler
AFP: Suriyeli Kürtler, ABD’nin kendilerini terk etmesinden korkuyor

Fransız haber ajansına konuşan Kürtler, Türkiye ve Suriye rejimi karşısında yalnız bırakılmaktan korktuklarını söyledi. AFP’ye göre ABD’nin bölgeden çekileceğine yönelik endişeler Suriye Kürtlerini Rusya’nın yörüngesine sokuyor olabilir.

Orijinal detaylar...

Soçi zirvesi hakkında bilinmesi gerekenler: Türkiye’nin gündemi Suriyeli Kürtler

BBC Monitoring, Soçi’de Rusya, İran ve Türkiye’nin bir araya geleceği görüşmede Ankara’nın gündeminin Suriyeli Kürtler olacağını yazıyor.

Orijinal haber kaynağı için; BBC Turkish detaylar...

Erdoğan: Kürtler Kerkük’te işgalci konumundalar

İran dönüşü gazetecilerin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kerkük için “Hiç kimse burası benimdir havasına giremez” dedi. Erdoğan, Kuzey Irak’tan petrol akışının kesilip kesilmeyeceğine Ankara, Tahran ve Bağdat’ın ortaklaşa detaylar...

Batı’nın ‘son dakika planı’ sonrası Irak’ta Kürtler referandumu erteler mi?

BBC Türkçe’nin edindiği bilgilere göre Erbil’e daha fazla güvence veren planın kabulü durumunda referandumun ertelenmesi olasılık dahilinde. Mahmut Hamsici’nin haberi.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

BM Özel Temsilcisi Staffan de Mistura: Suriyeli Kürtler anayasa çalışmalarına katılmalı

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, ülkedeki yeni anayasa taslağı için yürütülen çalışmalara Kürtlerin de dahil edilmesi gerektiğini söyledi. De Mistura, ayrıca yapılacak çatışmasızlık anlaşmalarının ülkeyi bölünmeye sürüklememesi detaylar...

Erdoğan-Trump görüşmesi ABD basınında: Gündemleri Suriyeli Kürtler ve Fethullah Gülen

ABD basını, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump arasındaki görüşmede Suriyeli Kürtlere ABD’nin silah yardımı ve Fethullah Gülen’in iade talebinin öne çıkacağını yazıyor.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

Osman Pamukoğlu: ABD, Kürtler için toprak talep edecek
Osman Pamukoğlu: ABD, Kürtler için toprak talep edecek
Sınırdaki gelişmeleri değerlendiren emekli Tümgeneral Pamukoğlu, “ABD, Kürtleri gerilladan detaylar...

The Times: Iraklı Kürtler sonbaharda referanduma hazırlanıyor

İngiliz The Times gazetesi, bölgedeki üst düzey yetkililere dayandırdığı haberinde, Iraklı Kürtlerin sonbaharda bağımsızlık referandumuna hazırlandığını duyurdu. Gazeteye demeç veren, Irak merkezi hükümeti eski dışişleri ve maliye bakanı Hoşyar Zebari, detaylar...

Referandum 2017: Çatışmalardan kaçan Kürtler referanduma bakışlarını anlattı

Güneydoğu illerindeki çatışmalardan kaçarak İstanbul’a yerleşen Kürtler referandumda ‘hayır’ oyu kullanacaklarını belirtiyor. Ancak Doğu-Güneydoğu Dernekleri Platformu Başkanı Abdülhakim Daş, tepki olarak ‘evet’ oyu kullanabileceklerini de detaylar...

Suriyeli Kürtler: Rusya ile anlaştık, Menbiç’teki bazı yerler orduya devredilecek

Suriye’nin kuzeyini kontrol altında tutan Kürt gruplar, Rusya ile anlaşmaya vardıklarını açıkladı. Buna göre, Menbiç’in batısındaki bazı köyler Suriye ordusuna devrediliyor.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

FT yazarı: Trump, Türkiye ile Kürtler arasında seçim yapmalı

İngiliz Financial Times gazetesinin dış haberler editörü David Gardner, ABD Başkanı Donald Trump’ın IŞİD’i yok etme sözünü tutabilmesi için Rakka operasyonunda Türkiye ile Kürtler arasında bir seçim yapması gerektiğini yazıyor.

Orijinal haber kaynağı detaylar...

Reuters: Suriyeli Kürtler Kamışlı’yı başkent ilân etmeyi planlıyor

Reuters haber ajansına konuşan bir Suriyeli Kürt siyasi yetkili, ülkenin kuzeyinde kurduklarını belirttikleri federal yapının taslak anayasasının hazır olduğunu ve Kamışlı’yı da başkent olarak düşündüklerini söyledi.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

ABD: Türkiye ve Suriyeli Kürtler çatışmasızlıkta anlaştı

ABD Merkez Komutanlık Sözcüsü Albay John Thomas, Suriye’nin kuzeyinde Türkiye ve Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) çatışmasızlık üzerine anlaştığını belirtti.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

Yüksekova ve Cizre İl Oluyor Kürtler Tepkili

Hakkari’nin “Çölemerik”, Şırnak’ın “Nuh” adıyla ilçeye dönüştürülmesi, Yüksekova ve Cizre’nin il yapılması için meclise kanun tasarısı sunuldu. Ancak HDP ve Kürt siyasetinin yereldeki partisi DBP tasarıya tepki gösterdi

Orijinal detaylar...

Türkiye’nin Suriye’yle normalleşme arayışının nedeni Kürtler mi?

BBC Türkçe’den Rengin Arslan, Binali Yıldırım’ın sık sık dile getirdiği Türkiye’yle Suriye ilişkilerinin normalleşme beklentisinin arka planını uzmanlarla konuştu.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

Suriyeli Kürtler federasyon ilan etti, Şam ‘tanımıyoruz’ dedi

Başını PYD’nin çektiği ve Arap, Süryani ve Ezidi grupları da barındıran oluşum ‘Kuzey Suriye Federasyonu’nun kuruluşunu ilan etti. Ancak Suriye hükümeti, ABD ve Türkiye federal yapı ilanına karşı.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

Rusya: Kürtler Suriye barış görüşmelerine dahil edilmeli

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, 14 Mart’ta Cenevre’de başlaması planlanan Suriye barış görüşmelerine Kürtlerin de dahil edilmesi gerektiğini söyledi ve “Kürtlerin dahil olmadığı bir görüşme uluslararası toplum açısından zayıflık olur” diye detaylar...

FT: Kürtler Orta Doğu’da çözümün anahtarı

Financial Times gazetesinde bugün yayınlanan yorumda, Kürtlerin tarihlerinde en etkili oldukları dönemi yaşadıkları belirtiliyor ve “Suriye’de PYD ile Türkiye arasında kalan ABD için bir kazan-kazan formülü olabilir mi?” sorusu soruluyor.

Orijinal haber detaylar...