Browsing posts tagged: Çeçen
Çeçen İnsan Hakları Savunucusuna İki Aylık Gözaltı Kararı

Çeçenistan’da bir mahkeme, iki gün önce gözaltına alınan insan hakları savunucusu Oyub Titiyev’in iki ay daha gözaltında tutulması yönünde karar aldı

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

Ünlü Çeçen teröriste Kiev’de bombalı infaz
Ünlü Çeçen teröriste Kiev’de bombalı infaz

Türkiye’de bir biri ardına işlenen Çeçen cinayetlerinin ardından detaylar...

Çeçen yetkililer: Eşcinsel oğlunuzu öldürün yoksa biz öldürürüz

Çeçenistan’da eşcinsel erkeklerin kamplarda tutulduğu ve bu kamplarda işkenceye maruz kaldığı iddialarının ardından bu sefer Çeçen yetkililerin eşcinsel erkeklerin ailelerine, “Ya oğlunuzu öldürün ya da biz öldürürüz” dediği öne sürüldü. Kamptan detaylar...

Çeçen polislerden eşcinsel erkeklere ‘işkence ve alıkoyma’

Çeçenistan’da eşcinsel erkeklere yönelik operasyonlarda 100’ün üzerinde gözlatı var. Ayrıca üç kişinin yaşamını yitirdiği öne sürülüyor. Çeçenistan’a göre ise ülkede eşcinsel yok.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

Çeçen liderin oğullarının katıldığı dövüş müsabakasına ‘inceleme’

Çeçenistan lideri Ramazan Kadirov’un 8,9 ve 10 yaşlarındaki üç oğlunun da katıldığı dövüş müsabakasının profesyonel dövüşleri andıran görüntüleri Rusya’da tepkilere neden oldu. Rusya Spor Bakanlığı müsabaka hakkında inceleme başlatılacağını detaylar...

Çeçen lider yardımcısını TV yarışmasıyla seçecek

Çeçenistan lideri Ramazan Kadirov yardımıcısını bir televizyon yarışmasıyla seçecek. Adayların Ramazan Kadirov ve bir jüri tarafından değerlendirileceği belirtiliyor. Kazanan katılımcı da Kadirov’un ekibinde daimi bir işe sahip olacak.

Orijinal haber kaynağı detaylar...

Çeçen liderin kayıp kedi ilanı alay konusu oldu

Çeçenistan lideri Ramazan Kadirov kaybolan kedisini bulabilmek için fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram’da ilan verdi. Kadirov’un ilanının ardından sosyal medyada #KadirovunKedisiniBulun akımı başladı.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

IŞİD yöneticisi Çeçen Ömer 2 yılda 5 kez ‘öldürüldü’

Washington’un IŞİD’in savunma bakanı olarak tanımladığı ‘Çeçen Ömer’ lakablı Ömer El-Şişani’nin ABD hava saldırısında muhtemelen öldürüldüğünün açıklanmasının ardından iddialar yalanlandı. Ancak son olay Şişani’nin detaylar...

IŞİD’in savunma bakanı ‘Çeçen Ömer’ hayatta mı?

ABD’nin ‘büyük ihtimalle öldürüldü’ dediği IŞİD’in üst düzey yöneticilerinden Ömer el-Şişani’nin ölmediği, hava operasyonunda ağır yaralandıktan sonra Rakka’ya götürülerek tedaviye alındığı ifade edildi.

Orijinal haber detaylar...

İstanbul’daki Çeçen suikastlerı Guardian’da

İstanbul’da Çeçenlerin hedef alındığı suikastlerı geniş bir haberle ele alan Guardian, “kentte yaşayan Kafkas Emirliği bağlantılı Çeçenlerin” özellikle Türkiye-Rusya ilişkilerinin bozulmasının ardından daha da tasalandığını yazıyor.

Orijinal detaylar...

Çeçen kadın ‘çocuklarını kaçırıp’ IŞİD’e katıldı

Hollanda’da yaşayan Çeçen bir kadının eşinin rızası olmadan yedi ve sekiz yaşındaki iki küçük çocuğunu alıp, IŞİD’e katılmak için Suriye’ye gittiği belirtildi.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

Çeçen lider Kadirov: Ukrayna’ya asker göndermedim

Rusya’nın desteklediği Ramazan Kadirov, Ukrayna’nın doğusuna hiçbir Çeçen askeri göndermediğini söyledi. Financial Times gazetesi bazı Çeçenlerin Kadirov’un emriyle Moskova yanlısı ayrılıkçıların saflarında savaştıklarını iddia etmişti.

Orijinal detaylar...

Rusya’nın bir numaralı düşmanı Çeçen lider Doku Umarov öldü’

Kavkaz Center adlı internet sitesi, ayrılıkçı Çeçen isyancıların liderinin ‘şehit olduğunu’ duyurdu. Rusya’nın arananlar listesinin başında olan Umarov’un nasıl öldüğü ise açıklanmadı.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

Çeçen lider Gullit’i görevden aldı

Rusya Premier Lig takımlarından Terek Grozni’nin başkanı Ramazan Kadirov, takımı ayağa kaldırmak yerine diskolarda gezmekle suçladığı menajer Ruud Gullit’in sözleşmesine son verdi.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

Çeçen Katili Eski Rus Albay Öldürüldü

Albay Yuri Budanov Budanov, Heda Kungayeva adlı genç kızı terörist olduğu gerekçesiyle boğarak öldürdüğünü kabul etmişti.

2003 yılında 10 yıl hapse mahkûm olan Budanov, 9 yıl hapis yattıktan sonra 2009’da şartlı olarak tahliye edildi.

Görgü tanıklarına detaylar...

Çeçen Lider Umarov Öldürüldü mü?

Ocak ayında Moskova’nın Domodedovo havaalanına yapılan bombalı intihar saldırısında 37 kişi hayatını kaybetmişti. Rus yetkililer, saldırının Doku Umarov ve Aslan Bayutukayev tarafından planladığını ileri sürmüştü.

Haberlere göre, Rus ordusu, İnguş cumhuriyeti detaylar...

İbrahim Çeçen Vakfı’ndan öğrencilere burs

İbrahim Çeçen Vakfı Müdürü Dr. Meral Dinçer, bu yıl 427 üniversite öğrencisinin vakıftan karşılıksız burs aldığını bildirdi.

Dinçer, yaptığı yazılı açıklamada, 2004 yılında kurulmuş olan İbrahim Çeçen Vakfı’nın, eğitim, sağlık, spor, detaylar...

Çeçen Direnişçi Lider Umarov Havaalanı Saldırısını Üstlendi

Çeçen direnişçilerin lideri Moskova’da 24 Ocak’ta düzenlenen ve 35 kişinin öldüğü havaalanı saldırısını üstlendi.

Doku Umarov İslamcı bir İnternet sitesinde yaptığı açıklamada saldırının Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in “şövenist rejimini” hedef detaylar...