Browsing posts tagged: Boko
Boko Haram ın Saldırdığı Okuldaki Öğrencilerden Haber …

Batı Afrika ülkelerinden Nijerya’da, Boko Haram örgütü tarafından bir okula düzenlenen saldırı sonrası 94 kız öğrencinin kayıp olduğu iddia edildi.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

Boko Haram’ın çocuk canlı bombaları artıyor: 2017’de 83 çocuk kullanıldı

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu Nijerya’nın kuzeydoğusunda, yalnızca bu yıl 83 çocuğun canlı bomba olarak kullanıldığını, bunun geçen yılın toplamının dört katı olduğunu açıkladı.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

Boko Haram’dan kurtulan kadınlar neden geri dönmek istiyor?

Çibok kızlarından 82’si serbest bırakıldığında, bazıları Boko Haram militanı ‘eşlerine’ geri dönmek istedi. Birçoğu baskı altında konuştuklarını ya da Stockholm Sendromu’na yakalandıklarını düşündü. Peki bu kadınlar neden esareti tercih detaylar...

Boko Haram’dan rehine kurtarma operasyonuna katılanlara pusu: ’40’dan fazla ölü’

Nijerya’da radikal İslamcı Boko Haram örgütünün militanları, bir rehine kurtarma operasyonuna katılanlara pusu kurdu. BBC’ye konuşan kaynaklar, pusu sonucu 40’dan fazla kişinin öldüğünü söyledi. Ölü sayısının artabileceği belirtiliyor.

Orijinal haber detaylar...

Çibok kızları: Boko Haram’ın serbest bıraktığı kızları ne bekliyor?

Nijerya’nın kuzey doğusundaki Çibok bölgesinde radikal İslamcı Boko Haram militanları tarafından kaçırılan kızlardan 82’sinin Cumartesi günü serbest bırakılması büyük bir sevinç yarattı. Fakat BBC’den Alastair Leithead, kızların evlerine detaylar...

Boko Haram’dan kaçan kadınları ‘kamp görevlileri taciz ediyor’

Nijerya’da radikal İslamcı Boko Haram örgütünden kaçarak kamplara yerleşen en az 43 kadın ve genç kız, güvenlik ve yardımdan sorumlu görevlilierin cinsel istismarına maruz kaldıklarını söyledi. 16 yaşındaki bir genç kız, yardım dağıtmaktan sorumlu bir görevlinin detaylar...

Boko Haram’dan kaçan kız öğrenci: Bebeğimin ‘militan’ babasını özlüyorum

2 yıl önce Nijerya’nın Chibok kasabasında örgüt tarafından kaçırıldıktan sonra kurtulan ilk kız öğrenci olan Emine Ali, 4 aylık bebeğinin babasını özlediğini söyledi. Babanın Boko Haram militanı olduğu sanılıyor.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

Boko Haram, kaçırdığı kız öğrencilerin yeni görüntülerini yayımladı

Nijerya’da bir İslam devleti kurulması için silahlı mücadele veren Boko Haram örgütü, 2014’te Chibok kasabasında kaçırıp rehin tuttuğu 200’den fazla kız öğrencinin bazılarının görüntülerini yayımladı.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

Boko Haram’ın elindeki 97 kadın ve çocuk kurtarıldı

Nijerya ordusunun, radikal İslamcı örgüt Boko Haram’ın elinden kurtardığı 100’e yakın kadın ve çocuk arasında, örgütün iki yıl önce Chibok’ta yaptığı okul baskınında kaçırdığı 200’den fazla kız öğrenciden biri de var.

Orijinal haber detaylar...

Boko Haram’ın elindeki kız öğrencilerden ikincisi de kurtuldu

Nijerya’da radikal İslamcı örgüt Boko Haram’ın iki yıl önce Chibok’ta yaptığı okul baskınında kaçırdığı 200’den fazla kız öğrenciden biri daha bulundu. Kızlardan ilki salı günü Kamerun sınırı yakınında bir ormanda bulunmuştu.

Orijinal detaylar...

Boko Haram’ın kaçırdığı 200’den fazla kızdan biri ‘bulundu’

Nijerya’da aktivistler, iki yıl önce Boko Haram’ın Chibok’ta kaçırdığı 200’den fazla genç kızdan birinin bulunduğunu söyledi.

Orijinal haber kaynağı için; BBCTurkce.com detaylar...

Boko Haram’ın kaçırdığı Çibok kızlarının öyküsü

İki yıl önce Nijerya’da islamcı Boko Haram grubu tarafından kaçırılan 275 kız öğrencinin akıbetinden hâlâ haber yok. Umudunu neredeyse yitiren anne-babalar, hükümetin de kızlarını aradığına inanmıyor.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

Boko Haram Nijerya’da en az 85 kişiyi öldürdü

Boko Haram’ın geçen hafta sonu Nijerya’nın kuzeydoğusunda en az 85 kişiyi öldürdüğü bildirildi. Cesetlerin bazılarının tanınmayacak halde olduğu belirtilirken bazı cesetlerde kurşun yaraları tespit edildi. Ölü sayısının artmasından endişe detaylar...

Boko Haram’ın elinden 338 rehine kurtarıldı
Boko Haram’ın elinden 338 rehine kurtarıldı

Nijerya ordusunun Boko Haram’ın elinden 338 rehineyi kurtardığı açıklandı.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

Boko Haram bugün de kiliseye saldırdı

Nijerya’da Boko Haram saldırıları nedeniyle 200’den fazla kişinin öldüğü haftanın sonunda bir kiliseye intihar saldırısı yapıldı.

Orijinal haber kaynağı için; BBCTurkce.com | detaylar...

Boko Haram’dan kurtulan kadınlar: Her gün birimiz ölüyordu

Nijerya’nın kuzeyinde Boko Haram militanlarının elinde bir süre esir olarak kaldıktan sonra ordunun operasyonuyla kurtarılan kadınlar yaşadıklarını paylaştı.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

Nijerya ordusu 300’e yakın genç kızla kadını Boko Haram’dan kurtardı

Radikal İslamcı Boko Haram örgütünün faal olduğu bölgede operasyon düzenlendi. 200 genç kızla 93 kadın kurtarıldı. Ancak 2014 Nisan’ında Chibok’taki okuldan kaçırılan kızlar hâlâ Boko Haram’ın elinde.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

Nijerya’da seçmenden ‘Boko Haram’la mücadele’ oyu

Boko Haram saldırılarıyla dünya gündemine oturan Nijerya’da seçimleri eski bir askeri komutan olan ve 1983’teki darbeden sonra ülkeyi bir süre yönetmiş olan Muhammadu Buhari kazandı. Seçmen Buhari’nin Boko Haram’a karşı daha etkin olacağı detaylar...