Selcan Taşçı: “Eski Türkiye”yi özlüyorum

KPYPl8
Manisa Olay gazetesinden Naci Akın, “eski Türkiye”ye özlemini dökmüş satırlara:

“Ben herhalde eski Türkiye’nin sevdalısıyım, yeni Türkiye söylemini bir türlü benimseyemedim. Hani şu babalarımızın sabah evden işine giderken, sokakta, çarşıda geçtiği her yerde aşina gelen herkesin selam verdiği, günaydın, hayırlı sabahlar dediği, her dükkana “hayırlı işler” diye girdiğimiz, alışverişin sonrasında “Allah bereket versin” diye ayrıldığımız…

Sokakta birlikte oyunlar oynadığımız, sınıfta yan yana oturduğumuz arkadaşlarımızın mezhebini, inancını sorgulamadığımız…

İbadetin de kabahatin de gizli yapıldığı, inançlara saygı duyulduğu, alim zatlara, hacılara, büyüklere hürmet gösterilip, ön iliklenip, ayağa kalkıldığı, ellerinin öpüldüğü…

Alın terinin, helal kazancın, kazancını yoksullarla paylaşmasını bilenin takdir gördüğü; tartıya hile karıştıranın, müşterisini aldatanın, hırsızlık yapanın, mazeretsiz borcunu ödemeyenin ayıplandığı, dışlandığı, lüksten, ihtişamdan, israftan kaçınıldığı, göz hakkının gözetildiği, “komşusu açken tok yatan bizden değildir” anlayışının hakim olduğu…

Basının, sanatın, sanatçının özgür olduğu (…) devlet büyüklerinin kendini eleştiren tiyatro eserlerini bile en ön sırada kahkahalarla izlediği, karikatürleri müzesinin duvarına astığı eski Türkiye’yi(…) özlüyorum…”

*

Kumpas-Der’e kayıtlar başladı

Hanifi Yıldırım, geçtiğimiz günlerde bir grup Balyoz mağduru tarafından kurulan Kumpas-Der’e üyelik kayıtlarının başladığını haber veriyor. Dediğine göre sadece “Ergenekon, Odatv, Şike, Balyoz, İstanbul Ask. Casusluk, Malatya Zirve Yayınevi, Poyrazköy, Atabeyler, İzmir Ask. Casusluk, ÇYDD-ÇEV, Turgut Özal’a Suikast, Hakkari-Şemdinli” gibi davaların mağdurları değil aynı zamanda bu davalarda onları destekleyen bütün vatandaşlar da üye olabilecekmiş derneğe…

*

Gençler geliyor

Avukat Çağrı Kavaklıoğlu, “çatık kaşlı” herkese; toplumsal kamplaşmada, bu öfkede payı olan bütün siyasiler, hâkimler, savcılar, güvenlikçiler “amir” konumda kim varsa hepsine “yeter artık sıkıldık sizden” dedikten sonra minik bir hatırlatmada bulunuyor:

“Yüreğinde kin, haset, öfke, dedikodu olmayan tertemiz bir gençlik var. Yakında geliyorlar…”

*

Kurban bağışlarınız için…

Kurban Bayramı geldi; bağışlarınıza talip olan yığınla kurum var… Karar veremeyenler için bize gelen bilgi mesajlarından yola çıkarak, kurbanlarınızın “hayra” vesile olacağı birkaç adres de biz önerelim:

Öğrencilere burs, barınma, sosyal aktivite imkanları yaratan son dönemde Irak ve Suriye’den kaçmak durumunda kalan Türkmenlere de sahip çıkmaya çalışan Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı, Şehit ve Gazi Ailelerimizin ihtiyaçlarını karşılayan Mehmetçik Vakfı, lösemi hastası çocukların tedavisine çalışan ve yıl boyunca ailelerinin her türlü et ihtiyacını Kurban Bayramı’nda yapılan bağışlarla karşılayan LÖSEV…

*

PKK paçavrası taşımak neydi?

Selahaattin Demirtaş’ın, geçtiğimiz günlerde Ankara’da düzenlenen terör karşıtı yürüyüşe davetin “Bayrağını al gel” şeklinde yapılmasını “ırkçılık” olarak tanımlaması üzerine Engin Balım soruyor:

– HDP’nin 26 Temmuz 2015’te, İstanbul’da katıldığı “barış yürüyüşü”nde PKK ve Apo resimleri taşıması neydi?

*

Milliyetçilik yapılacaksa onu da biz yaparız netekim!

Kocaeli’den Murat Yılmaz’ın “sonradan milliyetçiler”e şerhi var:

“1944’ün meşhur 3 Mayıs olaylarında Ankara Valisi Nevzat Tandoğan’ca söylendiği kabul edilir:

“Sizin milliyetçilikle, komünizmle ne işiniz var? Milliyetçilik lâzımsa bunu biz yaparız. Komünizm gerekirse onu da biz getiririz.”

…Çözüm deyince aklıma geldi; Nisan 2013’te İzmit’e gelen Âkiller Marmara Bölge Ekibi’nden başta popüler akademisyen Deniz Ülke Arıboğan olmak üzere şimdi HDP Milletvekili Mithat Sancar, hukukçu-akademisyen Levent Korkut, popüler köşe yazarı Ali Bayramoğlu, o zaman Memur Sen Genel Başkanı şimdilerde AKP Milletvekili Ahmet Gündoğdu, eski film yıldızı Hülya Koçyiğit ve eski Baro Başkanı Yücel Sayman’a KOCAELİ MİLLÎ KURULUŞLAR BİRLİĞİ olarak net sorular sormuştuk:

Sizin Âkiller Heyeti’nizin Güneydoğu Ekip Başkanı Can Paker ‘Barış sürecini Apo Başlatmıştır’ ve ‘Serbest olmalıdır’ diyor. Siz de aynı fikirde misiniz?

(…)

Yarın sizin de sayenizde silahla sonuç almak moda olacak. Önüne gelen Partiya Karkaren Lazistan, Çepnistan, Sapancaistan kurabilecek. Herkesle böyle tatlı tatlı müzakere mi edilecek yoksa tepelerine mi binilecek? Başbakan’ın bizi sokmak istediği etnik cehenneme girersek nüfusun ne kadarı kırılacak, haberiniz var mı? Dışımızda dünyanın zulmü varken bizi içimizde birbirimizle uğraşmaya kim döndürdü?

Oradaki toplantıda karşı saflarda bulunan Kocaeli Memur Sen, İlim Yayma Cemiyeti ve Kocaeli Roman Dernekleri vesairenin eski-yeni başkanlarını Eylül başında Kocaeli Ticaret Odası’nda yapılan Teröre Karşı Birlik Toplantısı’nda ellerinde Türk Bayrakları ile “Şehitler Ölmez, Vatan Bölünmez!” diye bağırırken görünce gözlerim yaşardı.

Şimdi önümüzde eskinin Âkillerini oluşturan TOBB, TÜRK-İŞ, TZOB, HAK-İŞ, TESK Başkanlarının 17 Eylül Teröre Karşı Birlik Yürüyüşü var. Başlığımız neydi netekim?”

Selcan Taşçı: “Eski Türkiye”yi özlüyorum – İlk Kurşun Gazetesi.

Orijinal haber kaynağı için; İlk Kurşun Gazetesi – İlk Kurşun Gazetesi

Author: Hukuk Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir