PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Askeri Ceza

ccaner
15-03-2006, 13:37:36
öncelikle selamlar...konuya soyle başlıyım 29 tmmuz-05 ağustos 2005 tarihleri arasında askerlik yaptığım bilikten firar ettim.ağustosun 5 inde kendim teslim oldum.6 gun 24 saati aşan ilk ve tek firarım.giderken yanımda herhangi bi askeri malzeme felan goturmedim 6 ekimde terhis oldum ve mahkemem halen devam ediyor.firarım 6 haftayı geçmediği için tahmini ne kadar ceza verirler ve bu konuda çok muzdaribim.

dustunsoy
16-03-2006, 23:51:05
Bildiğim kadarıyla az bir ceza alırsın ve buda para cezasına çevrilir.

patella
18-03-2006, 16:59:50
ben askerden yenı geldım senın durumunda bır asker vardı ılk fırar da olsa 7 gunu gecerse 1-3 ay arası hapıs eger askerlıgı bıtırmıssen sıvıl cecaevınde yatarsın ve hıc bır sekılde askerı cezaların para ya cevrılmesı ve ceza ındırımı bulunmuyor kesınlesmıs cezan ne kadar sa o kadar yatarsın

santor
20-03-2006, 21:59:02
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">öncelikle selamlar...konuya soyle başlıyım 29 tmmuz-05 ağustos 2005 tarihleri arasında askerlik yaptığım bilikten firar ettim.ağustosun 5 inde kendim teslim oldum.6 gun 24 saati aşan ilk ve tek firarım.giderken yanımda herhangi bi askeri malzeme felan goturmedim 6 ekimde terhis oldum ve mahkemem halen devam ediyor.firarım 6 haftayı geçmediği için tahmini ne kadar ceza verirler ve bu konuda çok muzdaribim.

<div align="right">Ekleyen: ccaner*-*15/03/2006*:* 13:37:36</div id="right">
</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">

firar süresinin toplam 7 günü bulmadığını kanıtlayabilirsen, suçun niteliği değişir ve kısa süreli kaçma olarak değerlendirilir,bu halde askeri mahkeme görevsizlik kararı verip dosyayı disiplin mahkemesine gönderir ve böyle bir durumda suçun zamanaşımına uğramış olur.

bunu ispatlayamazsan 2 ay kadar hapis ceza alırsın ancak aldığın bu ceza adli siciline işlenmez.

commodore1tr
21-03-2006, 12:25:27
63 gün hapis cezası vardır . Paraya çevrilmez ertelenmez . Adli sicile sabıka yazılmaz.

yld19sm
22-03-2006, 13:08:33
yazdıklarına göre suçunun cazası 1 yıldan 3yıla kadar hapis.ancak altı hafta içerisinde kendiliğinden döndüğün için ceza 1/2oranında indirilir.iyi hal nedeniyle 1/6 oranında indirim yapılr ve asgari had dikkate alınırsa 5ay hapis cezası alırsın.sırf askeri suç.paraya çevrilmez ertelenmez.sabıka kaydını etkilemez.tahminen 63 gün yatar çıkarsın.
ama diğer bir forum katılanının söylediği gibi firar süresi altı günün altına düşer ve bunu ispat edebilirsen disiplin mhkemesinin görevine girer.suç tarihinden itibaren 5 aylık bir süre geçmiş olursa suç zamanaşımına uğrar.geçmiş olsun.

nedense
14-05-2007, 06:30:08
--------------------------------------------------------------------------selamlar dileyerekten ben 2006 17 haziran tarihinde birligimden ailewi problemlerim oldu için çarsı izninden dönmeyerek 8 temmuzda kendiligimden döndüm. ve askerligime kaldıgım yerden dewam ederek terhis tarihimden kaçtıgım süre kadar daha yaparak terhis oldum.mahkeme ewragım yeni geldi 1/sizce ne kadar ceza alırım.2/hemen tutuklanıp cezaewine koyarlarmı ne olur beni aydınlatın kafayı yemek üzereyim..:(yld19sm(arkadasım siz bu yazıyı bi arkadasa yazmıştınız aslı varmıdır..suç tarihinden itibare5 aylık bir süre geçmiş olursa suç zamanaşımına uğrar.geçmiş olsun..)

erdiken
14-05-2007, 10:49:18
firar suçunda zamanaşımı işlemez..
zaten suç sona ermiş..dönmüşsünüz..
cezanız kesinleştikten sonra infaz aşamasında
infazı erteletebilirsiniz..
sevgi ve saygılarımla

Tangör Evren
14-05-2007, 13:25:17
Sayın nedense değerli üyemiz ykd19sm nin bahsetmiş olduğu zaman aşımı süresi suçun 7. güne girmeden bitmesi durumunda olacak sonuçtur. Bu firar ettiğinin bilindiği an veya zaman bilinmiyorsa ertesi güne girişte 00.00 saatiyle başlayıp 6 gün 24 saat sonunda ki 00.00 saatinde bitan bir süreçtir. ''kısa süreli kaçma '' diyebileceğimiz bu suçun yetkili makamı disiplin mahkemesidir ve bu mahkemededi zaman aşımı süresi 5 senedir.
17 Haziran 8 temmuz arası bu süreyi aştığı için siz firardan yargılanacaksınız ve zaman aşımı süreniz yoktur erteleme tedbire çevrilme şansı yoktur.
Sizin ifadeniz alınacak ve savcılığın iddianamesi ile davanız görülecektir . Hemen tutuklayıp ceza evine koymazlar. Bu suçunuz ve infazı adli sicilinize işlemez başka sabıka kaydınız yoksa sabıkasız görünürsünüz. Anlattıklarınızın ışığı altında sizinde yaklaşık 63 gün hapis cezası alacağınızı öngörebiliriz. Karar onandıktan sonra sizi infaz savcılığına davet edecekler orada yasal nedenleriniz varsa cezanızın infazı gerekçenize göre 6 aya kadar ertelenebilir. Ancak er yada geç bu ceza infaz edilir. Şimdiden geçmiş olsun.

Av.Mehmet Emin Öztürk
15-05-2007, 15:19:36
Sayın nedense değerli üyemiz ykd19sm nin bahsetmiş

bu cümledeki nedense kelimesi yanlış mı yazılmış,
yoksa bu forumda insanlar böylemi yazışıyor?!!!!

ayrıca 5 yıllık disiplin cezası zamanaşımı yeni bir yasa ile mi mevzuatımıza girdi,

saygılar

Tangör Evren
15-05-2007, 15:25:56
Sayın Av.Mehmet Emin Öztürk ;
'' bu cümledeki nedense kelimesi yanlış mı yazılmış,
yoksa bu forumda insanlar böylemi yazışıyor?!!!!'' cümkesini anlayamadım. Neresine alındınız neresi yanlış bildirirseniz müteakip iletilerimde düzeltmeye çalışırım.

yld19sm
16-05-2007, 09:08:33
bu cümledeki nedense kelimesi yanlış mı yazılmış,
yoksa bu forumda insanlar böylemi yazışıyor?!!!!

ayrıca 5 yıllık disiplin cezası zamanaşımı yeni bir yasa ile mi mevzuatımıza girdi,

saygılar

Nedense forumdaki bir arkadaşın ismi.Yanlış anlamaya gerek yok.Ancak nedense den sonra bir virgül olsaydı hiç sorun olmazdı.

escaped
03-06-2007, 11:53:04
sen tek kişi çıktığın ve kendin 6 günü geçirmeden teslim olduğun için direk disiplin cezası alırsın yani mahkemeye veremezler disiplin cezasıda 1ile 30 gün arası olur eğer terhis olduysan para cezasına çevrilir. para cezasına çevrilmeyen firar maddesşii sana uymuyor eğer 3 kişi firar etmişse sözleşmeli firara girer buda 5 ay ceza alınır paraya çevrilmez.

yld19sm
08-06-2007, 15:34:14
sen tek kişi çıktığın ve kendin 6 günü geçirmeden teslim olduğun için direk disiplin cezası alırsın yani mahkemeye veremezler disiplin cezasıda 1ile 30 gün arası olur eğer terhis olduysan para cezasına çevrilir. para cezasına çevrilmeyen firar maddesşii sana uymuyor eğer 3 kişi firar etmişse sözleşmeli firara girer buda 5 ay ceza alınır paraya çevrilmez.

Disiplin mahkemesine verilebilir 6 gün geç gelen.Amir rütbesine göre 1 günden 21 güne kadar,disiplin mahkemesi ise 1 günden 60 güne kadar ceza verebilir,kesinlikle para cezasına çevrilmez.Sözleşmeli firarın cezası süresine ve 42 gün içinde kendiğinden dönmeye ve yakalanmaya göre değişir.Yanlış bilgiler vermeyelim lütfen.

bir garip veda
09-07-2007, 23:07:37
slm ben sözlüm içi,n bir şey sormak istiyorum 4 sene önce askerligi bitmiş ama bir cok olay yaşamış askerlikle ilgili, ustabirliginde 14 günlük bi firar durumu var,neyse mahkemeleri sürdü bu seneye kadar ve dün teslim oldu,, acaba nekadar yatar 1sene 8ay demişler sanırım,,,,,cvp yazarsanız cok memnun olurum merakla belkiyorum cvbınızı.. teşekkueederim.

Av.Ergün Vardar
09-07-2007, 23:10:23
slm cvp cvbınızı.. .

selam,cevabınızı..

Av.Halit Bülent
16-07-2007, 12:46:34
29 Tarİnde ÇikiŞ Saatİ YazilmiŞmidir?yazilmamiŞsa 0gÜn Saa2400dan İzİnlİ Sayilirsin 5.07.07 Saat24 Den Sonra 6 GÜn Doluyor Dolayisiyla Kisa SÜrelİ Fİrara Gİrer Askerİ Mah. Kapsaminda DeĞİldİr.bu Nedenİyle GÖrevsİzlİk Verİlmelİ... Burada Fİrarda Kalinan SÜrenİn Hesaplanmasi Önemlİ.ayrintili İnceleme Yapilmali Fİrar SuÇu Bİr Seneden BaŞliyor.

yld19sm
18-07-2007, 08:36:34
29 Tarİnde ÇikiŞ Saatİ YazilmiŞmidir?yazilmamiŞsa 0gÜn Saa2400dan İzİnlİ Sayilirsin 5.07.07 Saat24 Den Sonra 6 GÜn Doluyor Dolayisiyla Kisa SÜrelİ Fİrara Gİrer Askerİ Mah. Kapsaminda DeĞİldİr.bu Nedenİyle GÖrevsİzlİk Verİlmelİ... Burada Fİrarda Kalinan SÜrenİn Hesaplanmasi Önemlİ.ayrintili İnceleme Yapilmali Fİrar SuÇu Bİr Seneden BaŞliyor.

Sayın Avukat Halit Bülent Ok siz de böyle dilbilgisi kurallarını katlederseniz vatandaş ne yapsın? İmam cemaat misali.

Cemaldemirci
18-07-2007, 09:13:56
sn.Caner, firar'ın (7) günün altında gercekleştiginden "ASKERİ MAHKEME GÖREVSİZLİK KARARI ALIR DOSYAYI İADE EDER, ZAMAN AŞIMIMINA UGRAR CEZA ALMAZSIN"

yld19sm
18-07-2007, 13:12:22
sn.Caner, firar'ın (7) günün altında gercekleştiginden "ASKERİ MAHKEME GÖREVSİZLİK KARARI ALIR DOSYAYI İADE EDER, ZAMAN AŞIMIMINA UGRAR CEZA ALMAZSIN"

Sayın Demirci ilk sahifede biz ne yazmıştık acaba okudunuzmu?

canerc81
18-07-2007, 19:55:02
selamlar bukonuyu acanda bendim.fakat sanırım üyeliğim iptal oldu.1 yıl ceza aldım.kendim teslim olduğum için 6 aya düşürdüler.mahkemedeki iyi halden 5 aya indi.3/2 sini yani 100 gün açık cezaevinde infaz edildi.1 yıl altı cezalar açık cezaevlerinde infaz ediliyor artık.çok zor bi süreç.cezamı çektim ve kurtuldum.allah sabır versin askeri cezadan muzdarip olanlara....

yld19sm
19-07-2007, 08:38:25
Geçmiş olsun.