PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Aile birleşimi - Almanya

infostud
15-12-2005, 08:07:54
Merhaba,

ben alman vatandasi olarak bir ay sonra türkiyede türk vatandasi olan "kocamla" resmi nikah yapicam.
Kendim ögrenciyim..
Onu almanyaya nasil getirebilirim??
Benden gelir göstermem beklenirmi???
Ne yapmaliyim???

Saygilarimla

5Eylul
15-12-2005, 23:50:45
Merhaba arkadasim.

Allah mutlu bahtiyar eylesin.

Bende almanya da yasiyorum ve bende türkiyede nikahlandigim esimi buraya getirmek istemistim, aynen senin gibi ögrenci idim.

Senin durumunla benimkisi ayni idi, ben esimden ayrildim ama sen henüz yolun basindasin, arada ki fark bu ve ikincisi, ben alman vatandasligina girmemistim.

Kisacasi benim az cok görüp gecirdigime sen yeni yeni adim atiyorsun.

Ögrenci vasfi ile esini Almanyaya getiremezsin. Cünkü ögrenci bir insan büyük bir ihtimalle calismiyordur, calissa bile kendinden baska ikinci bir insani zor gecindirir.

Aile birlesimi yapabilmen icin, öncelikle esinle yasayacagin evin hazir olmasi lâzim, istek yaptigin esini kaldiracak bir gelirin olmasi lâzim. Ve bu ev meselesi ile aile birlesimini talep eden kisinin calisma durumu ile ilgili prüzler cikabiliyor. Cikar demiyorum, cikabiliyor! Örnegin oturacaginiz evin en az iki kisiye yetecek olmasi, örnegin ne zamandan beri calisip calismadigin...

Alman vatandasi olman bu acidan sartlari asla degistirmez, bunu da söylemis olayim.

Ögrenci olduguna göre, calismiyorsun, daha dogrusu gelir düzeyin istek yapabilecek durumda degil demektir. Durumunu bilemedigim icin bu kadari ile fikir yürütebiliyorum.

En son care nedir?

Bunu bende sormustum ve yabancilar polisi bana demisti ki, eger sizin yerinize birisi esinizin devlete yük olmayacagina, esinizin bakimini üstlenecegine dair kefil olur ve bunu belgeyebilirse esinizi getirebilirsiniz, hic bir sorun cikmaz. demisti. Hatta bana bununla ilgili istekle beraber konsolosluga mektup yazip iletecegini söylemisti.

Senin yapabileceginde budur kanaatimce. Ya düzenli bir gelirin olacak ve bunu belgeleyeceksin yada birisi esinin bakimini üstlenecegine dair tastikli kefalet verecek, belgeleyecek.

Tabi bu kefaletin kabulu de bir yere kadar'dir, bir zaman sonra birinizden birinin mutlaka calismasi gerekcektir. Yine de ilk etap da önemli olan, esini yanina aldirabilmendir diye düsünüyorum.

Benim bildigim cözüm bu.

Sana tavsiyem, sayet Almanyada henüz oturacaginiz bir eviniz yoksa, ki ben öyle durumlarada tanik olmustum, önce mutlaka bir ev bulmalisin, cevrende birilerinin kefil olmasini saglamalisin, kefil olacak sahsin gelir düzeyi ne kadar yüksek ise ve ne zaman'dan beri calisiyor olmasi etken olacaktir. Varsa eger, akrabagindan kefil olacak birilerini bulabilirsen belki daha saglikli olacaktir.

Bence sen mutlaka yabancilar polisine bir de kendin danis, sana anlattiklarimi sor sorustur. Adamlar sana herseyi kendiliginden söylemezler, sansin varsa iyi bir memur cikar sana sen sormadan alternatifler üzerinde durur. Yani iyisimi kendin bastir ve isini sansa birakma.

Saglama al, kimileri var ki, mesela bendeniz, dügünleri oldu esini hala götürmedi, laf söz cikacak, hemen getirebileyim diye ivecen ve af edersiniz salak-ca davranip basta turistik vize talebinde bulunmustum... tabi ki kabul edilmemisti... yanlis üstüne yanlis.

Her ne ise, benim evliligim yürümedi, umarim siz mutlu olursunuz. Zaten benim hic bir yöndem sansim yoktu, konsolosluklarda kuyruk rezaleti yeni yeni bitti, özellikle Ankara da, kuyruk falan kalmadi, terminle aliyorlar artik. Hatta pasaportunu dileyen düsük bir ücret karsiliginda kendi ikametgahina yollanmasini saglayabiliyor. Tekrar konsolosluga bile gitmeye gerek yok artik.

Haberin yok ise, bu güzel gelisimlerden de haberdar edeyim dedim.

Yolunuz acik olur insaAllah.

Saygilar.

infostud
17-12-2005, 00:36:20
selam arkadasim,
bu genis bilgi icin sana cok tesekkür ederim.
Bende süprislerle karsilasmamak icin her neresi aklima geliyorsa bilgi almaya bakiyorum.
Fakat ben su sayfanin sözlerinden biraz umutlanmistim:

http://mitglied.lycos.de/muslimmm/tuerkce/avrupatuerkleri/hukuk/000000924d12c6307.htm:
[u]Alman vatandaşının yeterince geliri olmak zorundamı? </u>

Hayır! Alman vatandaşı olan taraf sosyal yardım alsa dahil eşi veya çocuğu ile yaşadığı yerde aile birleşimi hakkına sahiptir.

Cok agizdan cok sey duyudum bu güne kadar.
Herkez bi ayri yasiyor...
Yeni kanun falan cikti diyorlar...
Caresizim... Yanlis bisi yapmak istemiyorum.... Yani esimin hemen yanima gelmesini istiyorum...

Yardiminiza ve bilgilere cok muhtacim...

Saygilarimla

5Eylul
17-12-2005, 02:42:47
Selam Kardesim.

Öncelikle sana sunu söyleyeyim, hic mi hic tasalanma. Herseyden önce esinle aran iyi ise, hic bir sorun yoksa, gerisi halolunur. Icini ferah tut.

Aynen senin gibi benim de kafam allak pullak olmustu, agzi olan konusur. Ki cogu insan samimiyeti ile yardim etmeye calisiyor olsa da, genelde yanlis bilgilerde beraberinde aktariliyor.

Evet yeni yasalar cikti, dogru. Degisikliklerin bir cogunu malesef bende bilmiyorum. Sadece bildiklerimi paylasabilirim.

Sitede buldugun ve buraya naklettigin o yaziya güvenme derim arkadasim, güvenme cünkü, Vizeyi verecek kisi nihayetinde Türkiyede ki konsoloslukta görev yapan bir Alman Memur'dur, en son karar ondan cikacak, onun inisyatifinde olacaktir. Yeni yasayla birlikte bu Memurlarin inisyatifi agirlasacak deniyordu, bunun ne kadar dogru oldugunu tabi ki bilemem. Bu bir.

Ikincisi, alman vatandasligina sahip olman hic birseyin garantisi degildir, sen nihayetinde bir Türksün, asil itibariyle yinede yabanci uyruklusun. Almanlarin politikasi kendi kültürlerine yakin olanlara kolaylik saglar, digerlerinin yoluna tas koyarlar, zaten firsat ararlar. Eger sen aslen Alman uyruklu olmus olsa idin, bu kez senin maddi durumunla degil de acaba bu alman (asilli) vatandasimiz anlasmali, sahte evlilik yapmis mi diye, daha cok bunu arastirirlar idi. Hast Du dich schon mal über binationale Ehen erkundigt? Binational gercek anlami ile, ilk etap da eslerden birinin alman uyruklu, digerinin yabanci uyruklu olmasidir.

Alman vatandasligina sahip olman durumunuza tabi ki iyi yönde etken olacaktir, ama bu senin esini getirebilecegine dair yeterli olacaktir anlamina gelmez. Letztendlich steht im Vordergrund, wer für den Lebensunterhalt deines Ehegatten sorgen soll.

Senin durumunda bir kefilin olmasi sart, cünkü seninle ayni durumdaydim ben, unabhängig davon welche Staatsbürgerschaft du hast. Akrabagindan kimseler yoksa bile komsulardan, tanidiklardan birisi olabilir, bir kac sene'dir calisiyor olsun, iyi bir geliri olsun, belgeleyebilsin, esinin yükümlülügünü üstlenecegine dair kefalet versin. Ailenden birileri bu kefaleti verebilse tabi ki daha iyi olur kanaatindeyim, örnegin Baban, varsa agabeyin, ablan, kardesin, dayin, teyzen, amca oglu, ve saire her kimse...

Oturdugum cevremde bir arkadas, bundan cok degil bir bucuk sene öncesinde hanimini benim sana anlattigim sekilde getirdi, dügünleri benden alti ay önce olmustu, babasi oglunun esininin bakimini üstlenecegine dair kefalet vermisti, üstelik hic birisinin alman vatandasligi bile yoktu, yani! Bu olanaktan benim hic haberim yoktu, bende bunu bu arkadas'dan ögrenmistim, sonra yabancilar polisine gidip görevli Memura durumu anlatmistim, adam bunun kesinlikle mümkün oldugunu hatta benim durumum da en dogrusu bu oldugunu söylemisti. Dedigim gibi, üstelik Konsolosluga kendisi ayriyeten mektup yazip yollayacagini söylemisti bana.

Ben öncesinde bizzat Ankarada ki Konsolosluga gitmistim, kuyruk rezaletini bende cektim, o vesileyle bir cok insanlarla konustum, kimileri Almanyadaki Memur'dan esinin durumunun iyi olduguna dair tastikli Mektup getirmisti konsolosluga vermek icin. Hatirladigim kadariyla "kapali zarf" diyorlardi. Almanyadaki Memur özellikle Mektup yaziyor. Bu mektubu Memur ya kendisi iletiyor, yada kimileri daha cabuk hallolsun diye kendileri Almanyadan ya esine kendisi bizzat türkiyeye giderek iletiyor, islerini beraber hallediyorlardi yada postayla ulasitiriyorlar idi. Ayrintisini bilemiyorum ama bu Mektup konusunu ayriyeten almanyada ki Memura mutlaka danis, ne türlüsü daha cabuk olur, mutlaka sormalisin.
Ögrenciyim diyorsun, evraklarla beraber Türkiyeye kendin gidebilirsen daha cabuk olabilir diye düsünüyorum. Ben konsolosluga gittigimde ne tür durumlara tanik olmustum bir bilsen.

Sevgili kardesim, senin suan ki durumun nedir, basvuruda bulundun mu, henüz yolun neresindesin hic bilmiyorum, özel'den benimle yazisirsan ilk adim olarak sana daha saglikli ve de daha ayrintili bilgiler verebilecegimi saniyorum. Nitekim en dogru adresin yine de yabancilar dairesi olacaktir, karsina iyi bir memur cikarsa sen leb demeden leblebiyi ortaya koyar, ama gicik birine rastlarsan, sen kasimadigin sürece Memur acilmaz.

Sana buradan iki link vereyim:

- Über binationale Ehen:

http://www.verband-binationaler.de/zeitschriftiafinformationen/indexfamilienunterverdacht.htm

- und das neue Zuwanderungsgesetz:

http://www.auswaertiges-amt.de/www/de/willkommen/auslaenderrecht/zuwanderung_html#5

Saygilar.

rukiye.20
03-01-2008, 13:53:09
Merhaba ben Almanya'da birini seviyorum aynı zamanda dayımın oğlu oluyor.Yeni kanun hakkında bilgi edinmek istiyorum.Sırf bu kanunlar yüzünden ayrılmak zorunda kaldık.Almanya'ya gidemiyorum diye.En son buraya başvurma gereği duydum.Eğer ki bana olumlu birşeyler söylerseniz yani ben şu anda son bir umut arıyorum.Eğer ki olursa gidecem.Sevdiğim çocuk 19 yaşında ve şuanda okuyor.Ama 1-2 ay sonra eğer ki işe alınırsa bir markette çalışacak.Bir umut varmı?Şimdiden teşekkür ederim cevabınız için.

Mustafa40
08-01-2008, 22:49:31
Merhaba.Senin önce almanyaya gitmen icin basit derecede Almanca bilmen lazim,eger Almanca bilmiyorsaniz,türkiyede xxxxxxx kurslari var.Birde evleneceginiz kisininin 1200 euro kadar para kazanmasi lazim ve birde ev göstermesi lazim, sizin yasacaginiz.Tabiki bunlar evlendikten sonra yapacaginiz islemler.Insallah yardimci olmusumdur.Allah yardimcin olsun.selamlar.

bilge74
09-01-2008, 15:52:37
7 senedir esim issiz,vize basvurusu yaptim ve benden esimin Türkiye ye giris cikis tarihlerini istediler.Eşim Türkiye ye izinsiz cok giris cikis yapti.O belgeyi gosterirsek basimiza ne gelir?.Konsolosluk ve arbeitsamt beraber mi calisiyor?Ne yapmam gerek?Yardimci olursaniz sevinirim.Teşekkürler.

bilge74
09-01-2008, 16:04:41
Baslarmisiniz degil;baslar misiniz?Soru ekleri de ayri yazilir..Önemli bir imla hatasi..Sayin yönetim

Yönetim
09-01-2008, 23:37:20
Sayın bilge74,

Uyarınız ve Türkçemize göstermiş olduğunuz hassasiyetten ötürü teşekkür ederiz. Gerekli değişiklik yapılmıştır.

Yusuf88
16-11-2008, 03:59:57
Merhaba.
Bende türkiyeden evlenecegim nisanlımı getirecekdim.
Suan issizim ve arbeitsamt dan gecinimi saglıyıorum.3 yıldır da yanlız yasıyorum ve suan kendime ait bir evim var. ve türk vatandasıyım(süresiz oturma müsadem yok) Benım sorularım olucakdı
1)Evlendikden sonra kac ay calısıyor olmam gerekıyor?
2)Calısdık dan Kac ay sonra istek yapma hakkım olur?

Not/ Evlenıcegım kısıyı getırebılmek ıcın 1100 euro nun üstünde maas almam gerek dıgını bılıyorum.ve kefil olabılcek ailem var. Lütfen sorularıma ve Bilmediklerimi yanıtlayınız tskr ederım.

salpyilmaz
16-11-2008, 22:33:58
Merhaba.
Bende türkiyeden evlenecegim nisanlımı getirecekdim.
Suan issizim ve arbeitsamt dan gecinimi saglıyıorum.3 yıldır da yanlız yasıyorum ve suan kendime ait bir evim var. ve türk vatandasıyım(süresiz oturma müsadem yok) Benım sorularım olucakdı
1)Evlendikden sonra kac ay calısıyor olmam gerekıyor?
2)Calısdık dan Kac ay sonra istek yapma hakkım olur?

Not/ Evlenıcegım kısıyı getırebılmek ıcın 1100 euro nun üstünde maas almam gerek dıgını bılıyorum.ve kefil olabılcek ailem var. Lütfen sorularıma ve Bilmediklerimi yanıtlayınız tskr ederım.

Öncelikle, oturum ya da vatandasligi düsünmeden diger kismini yorumlayalim. Issizsiniz ve Arbeitslosgeld aliyorsunuz. Kendi evinizde yasiyorsaniz muhakkak kira yardimi da aliyorsunuzdur. (Kendime ait evim var derken sanirim ev sahibi degilsiniz.)

Öncelikle siz 18 yasindan büyüksünüz, yani resitsiniz. Dolayisiyla Ausländerbehörde ailenizin garantörlügünü kabul etmez. Buna yönelik bir emsal de var yanlis hatirlamiyorsam bir bayan sormustu, Hessen Eyaleti'ne bagli bir sehrin Ausländerbehörde'sine. Onlar yukarida söyledigim nedeniyle garantörlügü kabul etmeyeceklerini belirtmisler.

Bu baglamda;

1) Evlendikten sonrakac ay calisiyor olmaniz gerektigine dair bir kural yok. Önemli olan sizin calisip ailenizi gecindirebileceginize ikna olmalaridir. Siz Arbeitslosgeld aliyorken (belki de Harz IV) ya da daha sonra issiz kalip yine bu paralarla aile gecindirmeyi düsünebileceginize inanirlarsa isiniz zor. Bu yüzden muhtemelen sizin Unbefristeter Arbeitsvertrag'inizi (süresiz is sözlesmesi) isteyeceklerdir. Calistiginiz bu isten aldiginiz net maasin da, giderler ciktiktan sonra iki kisinin 1 aylik gecimine yetmesi gerekiyor. Bu konuda sinirda bir yerdeyseniz Ausländerbehörde'ye is yerinizden alacaginiz, Steuerklasse'si (vergi sinifi) degismis net maasinizi gösterir bordronuzu gösterebilirsiniz.

Özetle; yeterli maasli bir is ve unbefristeter arbeitsvertrag istenecek sizden.

2) Istek yapma diye bir sey yok. Turistik vize degil bu, aile birlesimi. Nisanlinizla Türkiye'de evleneceksiniz, nisanliniz bu süre icinde Goethe Enstitüsü'nün yaptigi Start Deutsch A1 sinavindan basarili olacak ve aile birlesimi vizesi basvurusu yapacak. Siz sadece oturumunuzun fotokopisini göndereceksiniz, o kadar.

Bu arada, oturumunuz da süresiz degilmis. Bu konuda kesin bir sey söyleyemiyorum acikcasi. Sizin önce süresiz oturum almanizi isteyebilirler ve bu yüzden nisanlinizin vize basvurusunu reddedebilirler. Kesin olmamakla birlikte kabul de edilebilir. Bu durumda bir nedenden oturumunuz iptal edilirse esinizinki de iptal edilecektir muhtemelen...

Yusuf88
17-11-2008, 03:19:01
Syn. salp yılmaz
Öncelıkle Soruma Cevap bulup benı bılgılendırdıgın ıcın tskrederım.
Ve yazınızı begenerek tebrık etmek ıstıyorum.(Ben Yazamıyomda:(...)
Evet kırada kaldıgım dogru Bu zamanda ev sahıbı olmak ıcın yasca benım acım dan cok erken.
Aslına bakarsanız daha yolun basındayım zamanım cok 1 yada 2 sene gıbı
o zaman ıcerısınde ıse gırıp süresız oturma musadesını alabılmeye bakıcam Tabı baska kanunlar cıkmassa
Zaten yarın bu konuyu avukatlada görüsücem ama sızın söyledıklerınızı oda aynısını solıcegınden emınım.
Yolladıgınız lınkden gereklı bılgılerı aldım. Bu arada Sayın fıscher de tebrık edıyorum o bılgılerı bızımle paylasdıgı ıcın
Dedım ya yolun basında oldugum ıcın zamanım yeterlı ama bu gercekden yorucu bı zaman olucak. Allah herkese sabır versın.
Bremen sehrınde kalıyorum duymussunuzdur belkı bu sehrın kendıne aıt kanunları var... tabı hangi yönlerde ben bılmıyom:(
Demek ıstedıgım suan calısıyor olsam. Maasım ne kadar olması gerekıyor en az?
ve Forumda baska yere de yazmısdım Nasıl en kolay ve hızlı bı sekılde oturma musade sı alırım dıye.?bunada cwplarsanız tskr ederım.

salpyilmaz
17-11-2008, 11:55:45
Demek ıstedıgım suan calısıyor olsam. Maasım ne kadar olması gerekıyor en az?

Dedigim gibi, net bir kavram yok. Ancak genelde diretilen miktar 1100 net civarinda. Bununla birlikte cok daha yüksek maas alip da vize talebi reddedilenler var. O yüzden onlarin asil görmek istedikleri unbefristeter arbeitsvertrag.

ve Forumda baska yere de yazmısdım Nasıl en kolay ve hızlı bı sekılde oturma musade sı alırım dıye.?bunada cwplarsanız tskr ederım.
Buna cevap verebilmem icin sizin kendinizle ilgili biraz bilgi vermeniz gerekiyor.

- Kac yildir Almanya'dasiniz?
- Almanya'ya ne sekilde gittiniz? Orada mi dogdunuz? Kücükken mi gitmistiniz?
- Su anda gecerli olan ilk oturumunuz mu? Ilk oturumunuzu ne zaman almistiniz?
- Kac yasindasiniz? (Takma adinizdan 20 yasinizda oldugunuzu anliyorum)

Bu arada, süresiz oturum alabilmek icin istenilen belgeler arasinda "B1 seviyesinde" dil sertifikasi, 3 aylik maas bordrosu gibi seyler var. Kisaca, bunu almaniz icin de, su anda issiz oldugunuza göre hemen is buldugunuzu düsünsek bile en az 4 ayiniz var.

Ben size en kisa sürede bir is bulmanizi, hatta imkaniniz varsa ausbildung yapmanizi öneririm. Sonucta siz bir aile gecindireceksiniz, bunu ailenizin parasiyla yapmak yerine kendi paranizla yapmalisiniz zaten. Almanlar'in istedikleri bana göre cok yerinde.

Simdiden kolay gelsin.

Ekleme: Fischer'e selamlar. :)

Yusuf88
18-11-2008, 00:24:57
- Kac yildir Almanya'dasiniz?
- Almanya'ya ne sekilde gittiniz? Orada mi dogdunuz? Kücükken mi gitmistiniz?
- Su anda gecerli olan ilk oturumunuz mu? Ilk oturumunuzu ne zaman almistiniz?
- Kac yasindasiniz? (Takma adinizdan 20 yasinizda oldugunuzu anliyorum)

Hıc beklemeden sorularınızı cevaplıyorum...
5 senedır almanyadayım
Aıle bırlesımı /Yanı kendı aılem sayesınde.
Ilk oturumu 5 yıl önce aldım ve bu sürecınde okul a gıttıgımden süresız oturma musadesını vermedıler
Suan 20 yasındayım evet
Ausbıldung konusuna gelınce suan onu yapmayı düsünmüyorum. Bılıyorsunuz kı Uzun ıs 2 sene staj görüp meslek dıplomasını elıme alıcam Tamam bıyandan haklısınız ömrüm boyunca yararı dokunucak ama suan kı durumlar Sızın dedıgınız gıbı 3 ay calısıp oturma musadesını almaya calıscam Vs.
Bu arada B1 dıl sertıfıkası demıssınız suan kendıme yetecek kadar almancam var. Kı 2 Sene okula gıdıp hapschulabshulusum da var ve 1 senede almanca kursuna gıttım . Ve Bunları Yapdıkdan sonra 1 ay kadar praktıkum yapdım.
Demek ıstedıgım Bu dedıklerım yetmeyıp Yınede B1 denılen sertıfıkayı almaya sart kosabılırlermı_?
İs Konusuna gelınce sımdılık calısmadıgım dogru ama benım sorunlar cıddıye bınınce Artık gözüme zor gıbı gelmıyor Istenılen sartlar...

salpyilmaz
18-11-2008, 14:43:39
Hıc beklemeden sorularınızı cevaplıyorum...
5 senedır almanyadayım
Aıle bırlesımı /Yanı kendı aılem sayesınde.
Ilk oturumu 5 yıl önce aldım ve bu sürecınde okul a gıttıgımden süresız oturma musadesını vermedıler
Suan 20 yasındayım evet
Ausbıldung konusuna gelınce suan onu yapmayı düsünmüyorum. Bılıyorsunuz kı Uzun ıs 2 sene staj görüp meslek dıplomasını elıme alıcam Tamam bıyandan haklısınız ömrüm boyunca yararı dokunucak ama suan kı durumlar Sızın dedıgınız gıbı 3 ay calısıp oturma musadesını almaya calıscam Vs.
Bu arada B1 dıl sertıfıkası demıssınız suan kendıme yetecek kadar almancam var. Kı 2 Sene okula gıdıp hapschulabshulusum da var ve 1 senede almanca kursuna gıttım . Ve Bunları Yapdıkdan sonra 1 ay kadar praktıkum yapdım.
Demek ıstedıgım Bu dedıklerım yetmeyıp Yınede B1 denılen sertıfıkayı almaya sart kosabılırlermı_?
İs Konusuna gelınce sımdılık calısmadıgım dogru ama benım sorunlar cıddıye bınınce Artık gözüme zor gıbı gelmıyor Istenılen sartlar...

BIlgim dahilinde, evlilik disi sinirsiz oturum almaniz icin gereken süre 5 yil. Yani siz 5 yili tam doldurdugunuzda süresiz oturum almaya hak kazanmis olacaksiniz. B1 konusuna gelince, evet. Bu bilgiyi Ausländerbehörde'den de alabileceginiz gibi sizden B1 sertifikasi istenecegini belirtmek isterim. Kursa katilmaniz elbette gerekli degil, sadece Goethe Institut'ta sinava girerek belgeyi alabilirsiniz.

Is ve ausbildung da tamamen sizin vereceginiz kararlar. Evlendikten sonra ailenizi gecindirmeniz gerekiyor. Yasal kurallarin disinda düsünürsek, bir erkek olarak da zaten bunu yapmamiz gerekiyor, degil mi? Bence simdiden kollari sivayin. Yasiniz daha erkenken bunu degerlendirin derim.

Yusuf88
18-11-2008, 18:51:49
Hımm. söyledıklerınızı yapmaya calıscam bılgınız ıcın tekrar tskr ederım..

salpyilmaz
19-11-2008, 11:50:48
Hımm. söyledıklerınızı yapmaya calıscam bılgınız ıcın tekrar tskr ederım..

Rica ederim.

leventaydin
24-11-2008, 14:05:26
selam arkadaslar bende bı alman kızıyla velılık yapacm ve vıze basvurusunda bulunacam vize alabilirmiyim o zaman evlenecegım kısının ısı evı var

salpyilmaz
24-11-2008, 15:18:19
selam arkadaslar bende bı alman kızıyla velılık yapacm ve vıze basvurusunda bulunacam vize alabilirmiyim o zaman evlenecegım kısının ısı evı var

Alabilirsiniz. Lütfen forumun "Milletlerarası Özel Hukuk" bölümünü dikkatlice inceleyin...

erfigan
28-12-2008, 22:24:13
Merhaba benimde almanyayla ilgili sorunlarım var yardımcı olan olursa sevinirim benim eşim almanya dağumlu trk vatandaşı almanyada söresiz oturumu var okulu bitti 2004 yılında evlendik hakları ölmemesi için giriş çıkış yapıyor 2008 şubat ayında kızım almanyada dünyaya geldi alman vatandaşı bundan dolayı otrum alma şansım varmı yada nasıl oturum alabilirim yardım eden olursa çok sevinirim şimdiden çok teşekürederim.

salpyilmaz
31-12-2008, 19:12:39
Eşiniz ve kızınız için aile birleşimi vizesi başvurusunda bulunup Almanya'ya gidebilirseniz ancak o zaman oturum alırsınız...

erfigan
04-01-2009, 19:19:28
cevabınız için teşekür ederim fakat sorun benim almanyaya gitmemde eşim çalışmıyor sorun burda çalışmadı halde aile birleşimi için davetiye gönderebilirmi.

salpyilmaz
05-01-2009, 14:47:02
cevabınız için teşekür ederim fakat sorun benim almanyaya gitmemde eşim çalışmıyor sorun burda çalışmadı halde aile birleşimi için davetiye gönderebilirmi.

Aile birleşimi için davetiye diye bir şey yok. Lütfen forumda sayfalarca işlenmiş olan bu konuyu inceleyin.

Eşinizin çalışmaması bir dezavantaj olsa da, nadiren çalışmayan eşlere rağmen vize verildiği görülmüştür. Büyük oranda başvurular ret ile sonuçlanır...

erfigan
05-01-2009, 20:08:58
teşekür ederim yani bu şartlarda eşimin orda çalışması gerekiyor 1 senelik çalışma yeterli olurmu gelirdir evdir buna benzer gereken şeyler yerine getirildinde benim oraya gitmem gerekiyor restaurant açıcam bir yakınımla kendim aşçıyım kuşadasında beş yıldızlı bir otelde görev yapıyorum cevabınızı bekliyecem teşekürederim

salpyilmaz
07-01-2009, 14:31:14
teşekür ederim yani bu şartlarda eşimin orda çalışması gerekiyor 1 senelik çalışma yeterli olurmu gelirdir evdir buna benzer gereken şeyler yerine getirildinde benim oraya gitmem gerekiyor restaurant açıcam bir yakınımla kendim aşçıyım kuşadasında beş yıldızlı bir otelde görev yapıyorum cevabınızı bekliyecem teşekürederim

Evet, esinizin calisiyor olmasi gerekiyor. O zaman gidebilir, isletme de acabilirsiniz...

murat2009
26-01-2009, 04:28:38
merhaba 5 yıldır evliyim daha önce 2 defa ret geldi. Esim 3 yıldır aynı işyerinde calısıyor ama hep 1 yıllık 1 yıllık uzattılar su anda da 1 yıllık anlasması var, esimin maası 950 euro, evde hazır ama bu durumda esimin maası yeterli olmayacagı icin, eniştem aynı zamanda beyimin amcasının oglu maasıda eşimin aldıgının 3 katı o bizim icin kefil olacak yani gecimiiz icin imza atacak ve ayrıca bir tanıdıgımız gidince orda calısacagıma dair 400 euroluk imzalı iş kagıdı veriyor polise vermemiz icin ama esim borcundan dolayı bir kac ay önce iflas yaptı benim sorum 1)acaba bu durumda bana vize verirlermi? 2)eşimin iflas etmesi bir engel yaratırmı? 3)eniştemin yani esimin amcasının oglunun kefil olması kabuledilirmi? ve ayrıca tanıdıgımız iş yerinin benim icin verdigi 400 euroluk iş kagıdı işe yararmı? alman avukatımız var ve o bu sekilde vize alabilecegimizi söylüyor... Ltfen yardımcı olursanız cok sevinirim.. Lütfen cevappp

salpyilmaz
26-01-2009, 11:40:01
Durumunuza bakilacak olursa, daha önce iki defa ret aldiginiza da bagli olarak normal sartlarda yeniden ret almaniz sözkonusu. Ancak avukatiniz bu islemleri yürütür, mahkeme yoluna da giderse vizenizin onaylanacagini düsünüyorum.

Not: 1. dereceden akrabalar dahil olmak üzere maas garantörlügünü kabul etmiyor yabancilar dairesi.

murat2009
26-01-2009, 21:21:50
Cevap verdiginiz icin cok tesekkür ederim. yani mahkeme olmassa zor gözüküyor diyorsunz, degilmi? Aralık 18 de basvuru yapmıstım konsolosa ama esime mektup gelmedi, esim gecen hafta polise gitti ve daha kagıtlarınız bu gün geldi biz size mektup yolluycaz dediler. bakalım artık inşallah mahkemeye gerek kalmadan verirler , bu defa herseyi avukatla haberli yapıyoruz inaşallah olur. tekrar cok teskkür ediyorum cevabınız icin

salpyilmaz
27-01-2009, 01:14:37
Cevap verdiginiz icin cok tesekkür ederim. yani mahkeme olmassa zor gözüküyor diyorsunz, degilmi? Aralık 18 de basvuru yapmıstım konsolosa ama esime mektup gelmedi, esim gecen hafta polise gitti ve daha kagıtlarınız bu gün geldi biz size mektup yolluycaz dediler. bakalım artık inşallah mahkemeye gerek kalmadan verirler , bu defa herseyi avukatla haberli yapıyoruz inaşallah olur. tekrar cok teskkür ediyorum cevabınız icin

Rica ederim. Umarim muvaffak olursunuz...

fsn38
11-04-2009, 12:56:35
slm benimde bi sorum olacaktı.
Ben 18 yaşındayım.Çifte vatandaşım.Iki yıldır tr de ikamet ediyorum.
Bu sürede almanya yada gidip geldim.
Şimdi evlenip almanya ya dönmek istiyorum.
Müstakbel eşimi ailem turist olarak almanyaya getirebilmesi için neler gerekiyor?
Birde gittiği zaman A1 sınavına orda giripte kalabilme şansı varmı?
Yardımlarınız için şimdiden tşk

salpyilmaz
11-04-2009, 13:54:36
Turistik vize prosedürleri internette mevcut. Oraya gittikten sonra A1'i verip kalma sansi maalesef yok. Evlendikten sonra Türkiye'deki konsolosluga evraklari, A1 sertifikasi dahil teslim edilerek aile birlesimi vizesi basvurusunda bulunmasi sart.

fsn38
11-04-2009, 14:53:35
teşekkür ederim verdiğiniz cevaplr için.
Aslında nişanlım çok yetenekli tr de almanca kursuna başlamıştı hemende kaptı ama ailesi yüzüne tekrar bıraktı.
Almanya da daha kolay öğrenirim diye oraya gitmek istiyor.
Peki almancayı orda öğrense tr de sınava girse vize işlemleri çok sürermi?
En kısa zamanda gelebilmesi için,benim ne konumda olmam gerek?
Alman vatandaşın bana artı yanı olmaz mı?

salpyilmaz
11-04-2009, 21:59:42
teşekkür ederim verdiğiniz cevaplr için.
Aslında nişanlım çok yetenekli tr de almanca kursuna başlamıştı hemende kaptı ama ailesi yüzüne tekrar bıraktı.
Almanya da daha kolay öğrenirim diye oraya gitmek istiyor.
Peki almancayı orda öğrense tr de sınava girse vize işlemleri çok sürermi?
En kısa zamanda gelebilmesi için,benim ne konumda olmam gerek?
Alman vatandaşın bana artı yanı olmaz mı?

Alman vatandasi olmaniz beklediginiz kadar büyük bir arti getirmez Sizin calisiyor olmaniz, gelirinizin iki kisinin bir aylik gecimine yetecek kadar olmasi ve oturabileceginiz büyüklükte bir eve sahip olmaniz (kira ya da size ait) gerekmektedir. Tüm bunlarin isiginda vizesini 28 günde alan da var, 6 ayda da...

yusuf21
21-09-2009, 22:07:29
merhaba ben 14 temuzda 2009 evlendim eşim almanyada yaşıyor ve süresiz oturması var ve türk vatandaşı. fakat eşim çalışmıyor ve yardım alıyor. kendine ait evi var kirası masraflarıyla birlite 700 euro ve devletin ona verdiği yardım 400 euro kirayla birlite 1100 euro yardım alıyor. eşimle aile birleşimi yapabilmemiz için çalışması gerekiyomu? iş bulursa en az ne kadar aylık alması gerekir. ve Türkiyeden polis memuru olan kuzenim bana kefil olabilirmi? olursa kabul edilirmi? bunun bize nekadar yararı olur? kuzenim yaklaşık 5 seneden fazladır memur.. maaşıda türkiye şartlarına göre iyi...en kısa sürede gidebilmem için ne yapmam gerekir... şimdiden gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim..

salpyilmaz
22-09-2009, 00:23:17
merhaba ben 14 temuzda 2009 evlendim eşim almanyada yaşıyor ve süresiz oturması var ve türk vatandaşı. fakat eşim çalışmıyor ve yardım alıyor. kendine ait evi var kirası masraflarıyla birlite 700 euro ve devletin ona verdiği yardım 400 euro kirayla birlite 1100 euro yardım alıyor. eşimle aile birleşimi yapabilmemiz için çalışması gerekiyomu? iş bulursa en az ne kadar aylık alması gerekir. ve Türkiyeden polis memuru olan kuzenim bana kefil olabilirmi? olursa kabul edilirmi? bunun bize nekadar yararı olur? kuzenim yaklaşık 5 seneden fazladır memur.. maaşıda türkiye şartlarına göre iyi...en kısa sürede gidebilmem için ne yapmam gerekir... şimdiden gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim..

Devlet yardimi almasina ragmen aile birlesimi vizesi onaylananlar var, ancak cok nadir. Genelde beklenenlere göre esinizin devlet yardimi almamasi, en az 3 aydir ortalama 1200 € net maasla calismasi gerekiyor. Sizin durumunuzda aile birlesimi vizenizin onaylanma ihtimali cok zor...

ersun81
23-09-2009, 21:19:45
Merhaba arkadasim.

Allah mutlu bahtiyar eylesin.

Bende almanya da yasiyorum ve bende türkiyede nikahlandigim esimi buraya getirmek istemistim, aynen senin gibi ögrenci idim.

Senin durumunla benimkisi ayni idi, ben esimden ayrildim ama sen henüz yolun basindasin, arada ki fark bu ve ikincisi, ben alman vatandasligina girmemistim.

Kisacasi benim az cok görüp gecirdigime sen yeni yeni adim atiyorsun.

Ögrenci vasfi ile esini Almanyaya getiremezsin. Cünkü ögrenci bir insan büyük bir ihtimalle calismiyordur, calissa bile kendinden baska ikinci bir insani zor gecindirir.

Aile birlesimi yapabilmen icin, öncelikle esinle yasayacagin evin hazir olmasi lâzim, istek yaptigin esini kaldiracak bir gelirin olmasi lâzim. Ve bu ev meselesi ile aile birlesimini talep eden kisinin calisma durumu ile ilgili prüzler cikabiliyor. Cikar demiyorum, cikabiliyor! Örnegin oturacaginiz evin en az iki kisiye yetecek olmasi, örnegin ne zamandan beri calisip calismadigin...

Alman vatandasi olman bu acidan sartlari asla degistirmez, bunu da söylemis olayim.

Ögrenci olduguna göre, calismiyorsun, daha dogrusu gelir düzeyin istek yapabilecek durumda degil demektir. Durumunu bilemedigim icin bu kadari ile fikir yürütebiliyorum.

En son care nedir?

Bunu bende sormustum ve yabancilar polisi bana demisti ki, eger sizin yerinize birisi esinizin devlete yük olmayacagina, esinizin bakimini üstlenecegine dair kefil olur ve bunu belgeyebilirse esinizi getirebilirsiniz, hic bir sorun cikmaz. demisti. Hatta bana bununla ilgili istekle beraber konsolosluga mektup yazip iletecegini söylemisti.

Senin yapabileceginde budur kanaatimce. Ya düzenli bir gelirin olacak ve bunu belgeleyeceksin yada birisi esinin bakimini üstlenecegine dair tastikli kefalet verecek, belgeleyecek.

Tabi bu kefaletin kabulu de bir yere kadar'dir, bir zaman sonra birinizden birinin mutlaka calismasi gerekcektir. Yine de ilk etap da önemli olan, esini yanina aldirabilmendir diye düsünüyorum.

Benim bildigim cözüm bu.

Sana tavsiyem, sayet Almanyada henüz oturacaginiz bir eviniz yoksa, ki ben öyle durumlarada tanik olmustum, önce mutlaka bir ev bulmalisin, cevrende birilerinin kefil olmasini saglamalisin, kefil olacak sahsin gelir düzeyi ne kadar yüksek ise ve ne zaman'dan beri calisiyor olmasi etken olacaktir. Varsa eger, akrabagindan kefil olacak birilerini bulabilirsen belki daha saglikli olacaktir.

Bence sen mutlaka yabancilar polisine bir de kendin danis, sana anlattiklarimi sor sorustur. Adamlar sana herseyi kendiliginden söylemezler, sansin varsa iyi bir memur cikar sana sen sormadan alternatifler üzerinde durur. Yani iyisimi kendin bastir ve isini sansa birakma.

Saglama al, kimileri var ki, mesela bendeniz, dügünleri oldu esini hala götürmedi, laf söz cikacak, hemen getirebileyim diye ivecen ve af edersiniz salak-ca davranip basta turistik vize talebinde bulunmustum... tabi ki kabul edilmemisti... yanlis üstüne yanlis.

Her ne ise, benim evliligim yürümedi, umarim siz mutlu olursunuz. Zaten benim hic bir yöndem sansim yoktu, konsolosluklarda kuyruk rezaleti yeni yeni bitti, özellikle Ankara da, kuyruk falan kalmadi, terminle aliyorlar artik. Hatta pasaportunu dileyen düsük bir ücret karsiliginda kendi ikametgahina yollanmasini saglayabiliyor. Tekrar konsolosluga bile gitmeye gerek yok artik.

Haberin yok ise, bu güzel gelisimlerden de haberdar edeyim dedim.

Yolunuz acik olur insaAllah.

Saygilar.

Slm bir konuda benımde yardımınıza ihtiyacım olacak bende yeni nişanlandım ve nişanlım almanyada kalıyo doğma büyüme oralı fakat türk vatandaşi yakında evlenmek istiyoruz ama öğrenci olduğu için karsımıza ne gibi sorunlar cıkabılir tam olarak bilmiyoruz. Bu yüzden bize bir nebze yardımcı olursanız sevinirim. Öncelikle nişanlımın almanyadaki durumu hakkında biligi vermek istiyorum öğrenci olduğu için 400 euro'luk bir işte calışiyo başka bir geliri yok ancak babasının kendı işyerleri var ve gelirleri yüksek bu konuda benim oaraya yerleşmem için babası kefil olacak.dolayısıyla kendiside işlerı kolaylaştırmak acısından alman vatandaşlığına başvurdu bu durumda benim almanyaya yerleşmemde ne gibi sorunlar yasabilirim ve vize başvurum kabul edilebirimi??

salpyilmaz
24-09-2009, 21:57:03
Kesin birsey söylemek zor. Vizeyi alabilirsiniz de, alamayabilirsiniz de. Alamama ihtimaliniz daha yüksek olmakla birlikte eyalete göre, hatta memura göre degisir...

bobi
26-09-2009, 10:13:37
Slmlar,

Benim eşimde sosyal yardım alan, hala almanca kursuna giden, henüz 6-7 aydır Almanya'da olan bir Alman vatandaşı. Bu durumda bir çok yerde yazan şeylere göre bana da vize gelmesi çok zordu..Ama vizem sadece 15 günde geldi..
İş sahibi olma, aylık geliri olma, evi olma durumlarından ziyade bu insanlar kendilerine bakabilirlermi? Donanımlı insanlarmı? Ne okumuşlar? Meslekleri varmı? Gerçekten evlilermi? Almanya bu insanlardan bişeyler kazanabilirmi? gibi soruların cevabı evet ise ve çiftlerden birisi Alman vatandaşı ise direkt vizeniz gelecektir.

Alman vatandaşı olan taraf sosyal yardım alsa dahil eşi veya çocuğu ile yaşadığı yerde aile birleşimi hakkına sahiptir. Benim eşime tek bir soru bile sorulmadı. Bir çok yerde çiftlerin eğitim düzeyleri, meslekleri, potansiyelleri önemli değil önemli olan bir ev, bir iş ve para denmekte.. Ancak böyle düşünmek eksik olur iki durumda çok çok önemli vize sürecinde.

LEVENTAYDİNNN
27-09-2009, 20:42:09
Selam Herkese Ben 25 Eylül Cuma Gunu Almanyadan Gelen Eşimle Nıkah Yaptım Ama Esım Tamamen Alman Türklükle Alakası Yok Türk Degıl Yanı Alman Kızı Sımdı Goethe Sınavına Yazılacagım Esımın Kendıne Aıt Evı Var Ve Maası 1000 Euro Cıvarında Maas Yeterlı Olurmu Sızce Ve Esımın Tamamen Alman Kızı Olması ısmı Kolaylastırırmı...... Tekrar Belırteyım Eşimin Ailesi Türk Degil Onlarda Tamamen Alman Yanı Turklukle Alakaları Yok Sızce Bu Durumda Sınavıda Kazanırsam Gıdebılırmıyım Ve Sansım 100% ? Kac Saygılarımla .....

salpyilmaz
27-09-2009, 21:39:11
Esiniz Alman vatandasiysa ister Türk-Alman olsun ister Papua Yenigineli-Alman olsun fark etmez. Alman vatandaslarina uygulanan inisiyatif kullanilacaktir. Maasi da yeterli görünüyor, sosyal yardim da almiyorsa.

Bir yüzde vetmek zor.

Hakikat34
27-09-2009, 22:40:51
Almanyaya ilk girişin 3 aylık aile birleşimi vizesidir.Bu süre içerisinde çalışma izini verilmez.3 ay sonra Auslanderamt a eşinle gidersin ilk 1 yıllık Aufenhalterlobnis (oturma izni ) verirler.8 saatlik işlere izin vermezler,3 saatlik Aushilfe iş bulursun ve merkezi Arbeitsamt a gidip çalışma müsadesi alırsın.1 yıl sonra sana ikinci oturma izni verdiklerinde 2 yıl verirler ama çalışıyor olman ve sosyal yardım almaman gerekiyor.Bu arada 8 saatlik iş bulursan Aufenhaltunbefristet (süresiz oturum) alırsın.

LEVENTAYDİNNN
27-09-2009, 23:05:52
Tamam Ama Gene Sonucta Benım Sansım Yüksek Gıbı Duruyo Eşim Alman Cifte Vatandas Felanda Degıl Dogma Buyume Alman Ne Kadarda Olsa Dıgerlerıne Göre 100% 30 Veya 40 Sanslıyım Gıbı Duruyorum Sınavıda Verırsem 100%70 80 Olur Herhalde Tabı Bu Bızım Deyımımız Sonucta Hersey Vızeye Baglı

salpyilmaz
27-09-2009, 23:12:46
Almanyaya ilk girişin 3 aylık aile birleşimi vizesidir.Bu süre içerisinde çalışma izini verilmez.3 ay sonra Auslanderamt a eşinle gidersin ilk 1 yıllık Aufenhalterlobnis (oturma izni ) verirler.8 saatlik işlere izin vermezler,3 saatlik Aushilfe iş bulursun ve merkezi Arbeitsamt a gidip çalışma müsadesi alırsın.1 yıl sonra sana ikinci oturma izni verdiklerinde 2 yıl verirler ama çalışıyor olman ve sosyal yardım almaman gerekiyor.Bu arada 8 saatlik iş bulursan Aufenhaltunbefristet (süresiz oturum) alırsın.

Bu bilgiler tamamen yanlis. Kisi evlenerek aile birlesimi vizesine basvuruda bulunduysa vizede genelde calisma izni de verilir. (Erwebstätigkeit gestattet) Evlilik vizesi verilirse (Eheschließungsvisum) bunda calisma izni yoktur.

Her hal ve sartta calisma izni olmayan, 3 aylik aile birlesimi vizesi alindiginda yabancilar dairesine gidilerek (Ausländerbehörde-Ausländeramt) oturum iznine (Aufenthaltserlaubnis) basvurulur. Bu sekilde alinan oturumla calisma izni de verilir ve sinir yoktur. Isteyen istedigi iste calismakta özgürdür.

Oturumun verilecegi süre de eyaletine göre degisir. BW eyaleti ve Berlin'de genelde 3 yillik verilirken Münih'te 1'er yillik olarak uzatilir. Uzatilmasi icin de calisma sarti aranmaz, cünkü evlilikle alinan oturumdur bu.

Kisi isci olarak gelip de belirli süreleri doldurur, bagimsiz oturum alirsa o zaman calisma sarti aranir.

Evlilik vizesiyle birlikte calisma sarti aranan oturum, yerlesme iznidir. (Niederlassungserlaubnis-Unbefristeter Aufenthaltserlaubnis) Bunun icin de kisi en az 3 yildir bir Almanla, ya da en az 5 yildir Alman olmayan biriyle aile birlesimiyle evli olmasi ayni zamanda da kendi gecimini gecirebilecek düzeyde olmasi gerekir.

Dogrusu budur.

salpyilmaz
27-09-2009, 23:16:34
Tamam Ama Gene Sonucta Benım Sansım Yüksek Gıbı Duruyo Eşim Alman Cifte Vatandas Felanda Degıl Dogma Buyume Alman Ne Kadarda Olsa Dıgerlerıne Göre 100% 30 Veya 40 Sanslıyım Gıbı Duruyorum Sınavıda Verırsem 100%70 80 Olur Herhalde Tabı Bu Bızım Deyımımız Sonucta Hersey Vızeye Baglı

Siz nasil görüyorsaniz öyle inanabilirsiniz. Almanlardan da anlasmali evlilik yapanlar var, para karsiligi. Dolayisiyla yabancilar dairesi kisinin gercek alman olup olmadigiyla o kadar ilgilenmez.

Birini taniyorum, Berlin'deki esinin yanina meslegi olmadigi, esi calismadigi ve devlet yardimi aldigi halde 2 ayda vizesini alarak gitti ve 3 yillik oturum izni aldi.

Bir baskasi da Bremen'de oturuyor, yillardir calisiyor. Yaklasik 1000 € civarinda maasi olmasina, devlet yardimi almamasina ve cocuklari olmasina ragmen esini yanina getiremedi.

Esinizin sadece safkan Alman olmasinin saglayacagi avantaja güvenmeyin.

Hakikat34
27-09-2009, 23:28:31
Vermiyorlar değerli dostum vermiyorlar.Buradan konuşması kolay iş icraata bindimi realiteler ile karşılaşıyorsun.Sana çok çokta örnek verebilirim.

Normalde Katma protokolün 41. veya 40.maddesine göre T.C.Vatandaşlarına vizede uygulanamaz.Avrupa Adalet Divanının Türklerin hakkı için 50 adet karar almasına rağmen Almanya vermiyor.İstediğin yere şikayet et diyiyorlar.

200.000 Vatandaşımız haksız yere bu yüzden sınırdışı edildi.Gerçekleri artık görün.Dış işleri bakanlığı vatandaşa sahip dahi çıkmıyor.Sen düzgün olan kurallardan bahsediyorsunda Alman resmi kurumu bu kuralları takmıyor.

salpyilmaz
27-09-2009, 23:31:11
Konu aile birlesimi ve yabancilara uygulanan tüm kurallar Türklere de uygulaniyor. Ben de o sekilde aldim, tanidigim herkes de bu sekilde aldi.

Katma protokolle kazanilan haklar ayri konu.

Hakikat34
27-09-2009, 23:43:55
Ankara antlaşmasını,katma protokolü,ortaklık konseyi kararını dostum hiç okudunmu ? Bu antlaşma hükmü gereğince Türkler yabancılar yasasına dahi dahil edilmemezler.Yani Türkler AB Vatandaşı statüsündedirler ve Roma Antlaşması uygulanır.Yabancılar yasası AB ile hiç bir ortaklık hukuku olmayan ülkelere uygulanır.Türkiye Avrupa ortaklık konseyi daimi üyesidir.Türkiyenin AB ne üyelik müzakereleri ayrı şeydir,bu kazanılmış haklar ayrı şeydir.Fakat Ankaradakiler sadece AB ne girmek için teslimiyetci bir politika uygulayıp bu haklardan kasten vatandaşı mahrum ve mağdur bırakmaktadır.İşin gerçek yüzü budur yani.Bu yüzden vatandaşı kuralına göre yönlendirme,adamlar bu kurallara karşı her tür kılıfı hazırlamış.Arbeitsamt a gidersin önce Alman işsizler,sonra AB üyesi ülkeler sonra siz değip,sizin bulduğunuz işinizide elinizden alırlar.Almanyada böyle şerefsizlikler dönüyor işte.

salpyilmaz
27-09-2009, 23:46:46
Konumuz aile birlesimi. Yukarida yazdiklariniza verdigim cevap da yine yukarida. Konu basligindan sapmazsa iyi olur. Bu yöndeki sorunlarinizi ve düsüncelerinizi forumun siyasi tartismalarinin yapildigi bölümünde paylasabilirsiniz.

Hakikat34
28-09-2009, 00:07:11
Almanyada eşinle aynı ikamette en az 3 yıl yaşamış olman,en az 1 yıl sürekli çalışmış olman bağımsız oturum hakkı almak için yeterli sebeptir.Bırakınız bu gerçekleri kişinin bunun dışında çocukları ve 5 yıl oturumu 3 yıl çalışmışlığı olduğu halde sınırdışı ediyorlar.

salpyilmaz
28-09-2009, 11:52:21
Almanyada eşinle aynı ikamette en az 3 yıl yaşamış olman,en az 1 yıl sürekli çalışmış olman bağımsız oturum hakkı almak için yeterli sebeptir.Bırakınız bu gerçekleri kişinin bunun dışında çocukları ve 5 yıl oturumu 3 yıl çalışmışlığı olduğu halde sınırdışı ediyorlar.

O kisiler kendilerini savunma hakkindan yoksunsalar diyecegim birsey yok. Kisi Almanya'da en az 1 yil calistiysa ya da esiyle en az 2 sene ayni cati altinda yasadiysa evlilikten bagimsiz oturum alma hakki dogar. Bu oturum kisa da olsa kisiye is bulma sansi verir. Bu sekilde oturum alarak 8 senesini dolduran ve vatandasligini alanlar da var.

Emin olun ki Türkiye dahil hicbir yerde aglamayan cocuga meme vermezler. Almanya da kanuni hakkinizi bilmiyorsaniz eger size "bilmiyoruz" diyerek gecistirmeye calisir. Ben de karsilastim. Sonunda istedigimi elde ettim mi? Ettim.

Siz katma protokolün ilgili maddeleriyle birlikte gittiniz mi yabancilar dairesine ya da protokolün ilgili bu maddeleriyle avukatiniza vekalet vererek sizin adiniza görüstürdünüz mü?

Son yazdiginizi ve benim yazdigimi da unutun, konu dagilmasin. Siz demissiniz ki 3 aylik calisma izni olmayan vize verilir ve gelinince oturum alinir, ama 8 saatlik islerde calisamazsiniz, Aushilfe olarak calisabilirsiniz vs. Bunlar tamamen yanlis ve herkese yukarida anlattigim prosedür uygulanmakta. Konumuz bu, katma protokol ya da 5 sene sonra sinirdisi edilme nedenleri degil.

Lütfen konu bütünlügünü bozmamaya özen gösterin.

LEVENTAYDİNNN
11-10-2009, 18:08:23
meraba benım esım tamamen alman 20 gun önce nıkah yaptık ve almanyaya gerı döndü şu anda calısmıyor ama hemen işe başlayacak benım sorunum şu eşim alman aile birleşiminde almanlardan gelir belgesi talep etmedikleri söyleniyor yanı devletten yardım alsada dahı evlendigi kişiyi getirme hakkına sahıpmıs eşim işe basladıgı zaman benı davet etse aıle bırlesımıne onun calısması yeterlı olurmu yoksa eşimin 3 aylık maaş bodrosunu beklemesı gereklımı tesekkurler şimdiden

LEVENTAYDİNNN
07-11-2009, 21:15:13
merhaba gine ben :) benım sorum ben 8 ayda evlendım esım alman ve turkıyede evlendık esım su anda hamıle ben aıle bırlesımı vızesıne gıtsem a1 dıl kursuna gıtmemı ısterlermı ama neye dayanarak bunu talep edeceksınız dersenız = EŞİM 2 AYLIK HAMILE VE CALISAMIYOR DEVLET YARDIMI ALIYO HAMILELIGINDEN DOLAYI .ESIMIN CALISAMAMA DURUMU VE HAMILELIGI NEDENIYLE TALEB EDEBILIRMIYIM
2CI SORUM SU BEN SU ANDA BI AMATÖR KULÜPTE FUTBOLCUYUM LISANSLI FUTBOLCU ESIMI ZIYARETE GIDEBILIRMIYIM TURIST VIZESIYLE BASVURU YAPSAM VIZE ALIRMIYIM VE ESIMDEN DAVET ICIN GELIR BELGESI ISTERLERMI ----EN ÖNEMLI KONU ESIMIN HAMILE OLMASI ---

ŞİMDİDEN TESEKKURLER

Erdoğan Kırcalı
07-11-2009, 21:18:01
merhaba gine ben :) benım sorum ben 8 ayda evlendım esım alman ve turkıyede evlendık esım su anda hamıle ben aıle bırlesımı vızesıne gıtsem a1 dıl kursuna gıtmemı ısterlermı ama neye dayanarak bunu talep edeceksınız dersenız = EŞİM 2 AYLIK HAMILE VE CALISAMIYOR DEVLET YARDIMI ALIYO HAMILELIGINDEN DOLAYI .ESIMIN CALISAMAMA DURUMU VE HAMILELIGI NEDENIYLE TALEB EDEBILIRMIYIM
2CI SORUM SU BEN SU ANDA BI AMATÖR KULÜPTE FUTBOLCUYUM LISANSLI FUTBOLCU ESIMI ZIYARETE GIDEBILIRMIYIM TURIST VIZESIYLE BASVURU YAPSAM VIZE ALIRMIYIM VE ESIMDEN DAVET ICIN GELIR BELGESI ISTERLERMI ----EN ÖNEMLI KONU ESIMIN HAMILE OLMASI ---

ŞİMDİDEN TESEKKURLER

CAPS LOCK tuşuna 2.kez basınca tekrar küçük harfle yazılabiliyor biliyormusunuz?

salpyilmaz
08-11-2009, 02:50:59

ŞİMDİDEN TESEKKURLER

1. Bir faydasi olmaz. A1 dil sertifikasini sizden her halikarda isterler. Bu seftifika sizden cocugunuz dogduktan sonra Alman vatandasligini alabilirse istenmez, onun icin de cocuk üzerinden aile birlesimi yapmaniz icap eder.

2. Hamile de olsa esinizin calismamasi ve devlet yardimi aliyor olmasi vize almaniz icin avantaj saglamaz, bilakis dezavantaj saglar.

3. Turist vizesi icin esinizden gelir belgesi istenmez. Turistik vizeyi alabilmeniz icin önemli olan kriter, isinizin, konsolosluk tarafindan Almanya'da kacak kalmanizi gerektirmeyecek baglayicilikta olmasidir. Sigortali olarak ne kadar süredir calistiginiz, ne kadar gelirinizin oldugu, ne kadar tasinir tasinmaz maliniz oldugu ve bunun gibi etmenler rol oynar. Esinizin hamile olmasi yine bu durumda dezavantaj olusturur. Bu durumda sizin neden aile birlesimi yapmak istemediginizi soracaklardir.

Sözüm meclisten disari, cocuk yapmak son zamanlarda özellikle A1 dil sertifikasindan kurtulmak ve aile vizesi sürecini kolaylastirmak icin kullanilir oldu. Umarim bunun önüne gececek uygulamalar da getirilir...

Basarilar...

LEVENTAYDİNNN
08-11-2009, 16:47:40
Tamam ama aile birleşimini daha sonra yapacagım ve belki eşim türkiyede yasacak desem henuz kararsızız cocugumuzun dogumundan sonra karar verıcegız dıyecegız ben amatör kulüpte futbolcuyum lisansım felan var gelırım ordan ama sıgortam yok haftalık para alıyorum bu durumda yanı demek ıstedıgınız vıze alamazsınızmı dıyorsunuz turıst vızesı

salpyilmaz
08-11-2009, 19:03:41
Tamam ama aile birleşimini daha sonra yapacagım ve belki eşim türkiyede yasacak desem henuz kararsızız cocugumuzun dogumundan sonra karar verıcegız dıyecegız ben amatör kulüpte futbolcuyum lisansım felan var gelırım ordan ama sıgortam yok haftalık para alıyorum bu durumda yanı demek ıstedıgınız vıze alamazsınızmı dıyorsunuz turıst vızesı

Zor görünüyor...

salpyilmaz
08-11-2009, 19:04:43
CAPS LOCK tuşuna 2.kez basınca tekrar küçük harfle yazılabiliyor biliyormusunuz?

:)) Türkce yazim kurallarina dikkat edilmesini artik kimseden bekleyemez oldum...

LEVENTAYDİNNN
10-11-2009, 13:56:24
merhaba ben daha öncede yazmıstım şimdi almanyaki eşimle biz türkiyede nihak yaptık ve esım hamıle ben almanyaya sımdı gıtsem 1 nıkah orda yapsam turkıyeye dönmeden orda kalabılırmıyım

LEVENTAYDİNNN
12-11-2009, 15:40:59
Merhaba ben alman esımle aıle bırlesımıne gıdıyorum esım hamıle a1 sınavına almanyada gırme gıbı sansım yokmu

salpyilmaz
12-11-2009, 18:24:07
Merhaba ben alman esımle aıle bırlesımıne gıdıyorum esım hamıle a1 sınavına almanyada gırme gıbı sansım yokmu

Yok beyefendi. Yukarida aciklamama ragmen yine soruyorsunuz.

A1 sinavina girmeden vizeyi sadece cocugunuz Alman vatandasi olabilirse alabilirsiniz. O da cocuk dogmadan önce olmaz. Kisacasi su durumda apirsa da köpürse de gireceksiniz o sinava ve alacaksiniz sertifikanizi. Aksi takdirde mümkün degil.

LEVENTAYDİNNN
16-11-2009, 02:45:38
merhaba ben a1 sınavına gırmeden almanyaya aıle bırlesımıyle gıtmenın bı çözümünü duydum ve benımkısıyle yakın galıba veya bırebır tutuyor benım eşim su anda 2 aylık hamıle ve Alman Göc Yasasinin 28 veya 29. maddelerınde yazan almanyada cocugu olan anne veya baba uyum sınavına tabı tutulmadan almanyaya gelebılıyor yanlız uyum sınavına almanyada gırmek sartıyla gelebılıyormus BU almanyada cocugu doganlar ıcınmı....bende bu maddelerden yararlanabılırmıyım. benımde sonucta bı cocugum var ESIM HAMILE SU ANDA HAMILE OLDUGUNDAN DOLAYI O COCUKTAN YARARLANABILIRMIYIM.......

SİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.......

salpyilmaz
16-11-2009, 08:24:41
merhaba ben a1 sınavına gırmeden almanyaya aıle bırlesımıyle gıtmenın bı çözümünü duydum ve benımkısıyle yakın galıba veya bırebır tutuyor benım eşim su anda 2 aylık hamıle ve Alman Göc Yasasinin 28 veya 29. maddelerınde yazan almanyada cocugu olan anne veya baba uyum sınavına tabı tutulmadan almanyaya gelebılıyor yanlız uyum sınavına almanyada gırmek sartıyla gelebılıyormus BU almanyada cocugu doganlar ıcınmı....bende bu maddelerden yararlanabılırmıyım. benımde sonucta bı cocugum var ESIM HAMILE SU ANDA HAMILE OLDUGUNDAN DOLAYI O COCUKTAN YARARLANABILIRMIYIM.......

SİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.......

Cocugunuz dogmadan o yasanin 'y'sinden bile faydalanamazsiniz... Cocuk dogduktan sonra o is. O da Alman vatandasi olabilecek sartlari tasiyorsa...

LEVENTAYDİNNN
17-11-2009, 00:58:44
Cocugunuz dogmadan o yasanin 'y'sinden bile faydalanamazsiniz... Cocuk dogduktan sonra o is. O da Alman vatandasi olabilecek sartlari tasiyorsa...

alman vatandası olması ıcın hangı sartları tasıması lazım ????????

salpyilmaz
17-11-2009, 01:53:02
alman vatandası olması ıcın hangı sartları tasıması lazım ????????

Esinizin Alman vatandasi olmasi lazim. Ya da en az 5 yildir süresiz oturuma sahip olmasi ve cocugu Almanya'da dogurmasi lazim...

LEVENTAYDİNNN
17-11-2009, 03:16:14
merhaba daha öncede bırkac soru sormustum ama bu baska
mesela ben bı alman kızla su anda evlıyım almanyaya turıst olarak gıtsem
ve orda vizem bittikten sonra iltica yapsam eşim alman oldugu için orda iltica ederek kalma hakkım varmıs
böyle birşey yaparsam orda oturum alabilirmiyim sizce........
teşekkürler

salpyilmaz
17-11-2009, 11:19:43
merhaba daha öncede bırkac soru sormustum ama bu baska
mesela ben bı alman kızla su anda evlıyım almanyaya turıst olarak gıtsem
ve orda vizem bittikten sonra iltica yapsam eşim alman oldugu için orda iltica ederek kalma hakkım varmıs
böyle birşey yaparsam orda oturum alabilirmiyim sizce........
teşekkürler

Alamazsiniz. Mümkün degil...

LEVENTAYDİNNN
23-11-2009, 02:45:15
merhaba benım
1.sorum şu
benım eşim alman daha önce aile birleşimi için randevu almıs polis ona gerekli evraklari söylemis ve 26 kasım 2009 tarihinde aile birleşimi için basvuruyu tamamen işleme sokacak bu bu işlem dogrultusunda bu daveti bana eşim postaylamı yollayacak yoksa konsoloslugamı gelecek yada konsolosluga geliyosan eşimin onu alip bana yollama sartı varmı ve bana kaç günde ulaşır bu veya konsolosluga giderse kac gün içinde cagırırlar beni
2.sorum eşim 2 2.5 aylık hamile ve ona şu anda bi annelik kartı verdiler ben cok arastırdım ama herkes diyorki almanyadada cok kişinin başına gelmiş bu olay acaba eşim alman oldugu için ve hamıle olup kendine bakamayacagi için yanlız yaşayıp ona destek cıkacak kimse olmadigi için bu a1 sınavına almanyada girmek şartıyla vize alabilirmiyim bunu cok merak ediyorum kimi diyor alamazsin kimisi diyor 25 günde burdasin anlayamadim gitti..........
ve şu anda eşimin psikolojik sorunlarida basladı...

saygılar simdiden tesekkürler.........

salpyilmaz
23-11-2009, 20:12:26
1. Aile birlesimi icin Almanya'dan istek yapilmaz. O dediginiz turistik vizede olur. Yapilmasi gereken tüm islemler bu forum altinda var. Sizin icin hayati degerdeki bu konuyu bir zahmet bulun ve okuyun lütfen.

2. Bu dediginize olumlu yanit veren kisilerden kaci bu sekilde aile birlesimi yapmis ya da yapani "gercekten" tanimis bilemiyorum. Belki kendileri bizzat yabancilar dairesinde calisiyorlardir. Ben bilmiyorum. Benim bilgim dahilinde olan konu, A1 sinavindan muaf olma sartlari arasinda Alman vatandasi cocuk yatar. Cocuk Alman vatandasi olabilmek icin öncelikle "dogmak" zorundadir. Dogduktan sonra cocuk üzerinden aile birlesimi yapabilirsiniz.

Ben aciklamaktan yoruldum, siz ayni sorulari sormaktan yorulmadiniz...

LEVENTAYDİNNN
28-11-2009, 01:31:05
MERHABA BENIM SORUM ŞU ben bi alman bayanla evlilik yaptım türkiyede hamıle ve şu anda benı ıstemıyor ayrıldık ama boşanmadık ben boşanmadıgım sürece ve o cocuk dogdugunda benım o cocukta hangı haklarım olur
AYRICA COCUK BENDEN DEGIL BASKASINDAN AMA BENLE EVLIYKEN HAMILE KALDI TURKIYEDE HAMILE KALDI HANGI HAKLARA SAHIP OLURUM ESIM TAMAMEN ALMAN COCUKTA HAKKIM OLURMU
TSKLER SIMDIDEN

salpyilmaz
28-11-2009, 09:33:58
MERHABA BENIM SORUM ŞU ben bi alman bayanla evlilik yaptım türkiyede hamıle ve şu anda benı ıstemıyor ayrıldık ama boşanmadık ben boşanmadıgım sürece ve o cocuk dogdugunda benım o cocukta hangı haklarım olur
AYRICA COCUK BENDEN DEGIL BASKASINDAN AMA BENLE EVLIYKEN HAMILE KALDI TURKIYEDE HAMILE KALDI HANGI HAKLARA SAHIP OLURUM ESIM TAMAMEN ALMAN COCUKTA HAKKIM OLURMU
TSKLER SIMDIDEN

Konu simdi daha net anlasiliyor.

Cocuk sizden degilse bir hakkiniz olmaz, cünkü cocuk üzerinden aile birlesimi yapilacaginda kisiler evli de degilse babaligin kanitlanmasini DNA testiyle isterler.

Bu durumda da bir hakkiniz olmaz...

Gladio1985
09-12-2009, 19:58:12
Merhabalar,

Ben 24 Aralik 2008 ´de Ankarada Esimle Evlendim.
Almanya´da dogup büyüdüm ve halen yasamaktayim.
Esim A1 Sertifikasini Ocak 2009 da 100 üzerinden 99 Puan ile Kazanmisti.

Ben Mayis ayinda evimi tuttum. 600 € Kiraya.

Ben Nisan 2009 dan Temmuz 2009 kadar Demiryolu iscisi olarak calistim
( Meslegim Demiryolu Üzerine). Nisan 2009 da Yabancilar Dairesine gittigimde bana Red cevabi degil ama simdilik prosüdürü durduk diye Mektup geldi.Sebeb olarakta is sözlesmemin kisitli oldugu, yani süresiz is sözlesmem yoktu o sirketde.

Bende Temmuz 2009 Yilinda DHL Express´in bir kolunda is buldum bana süresiz is sözlesmesi veren. Oraya hemen gecis yaptim ve Sözlesmemle birlikte tekrardan Yabancilar dairesinin yolunu tuttum. Bu sefer kadin memur bana bu yeni is yerinden en az 3 aylik maas bodrosu lazim oldugunu söyledi.

Herneyse Agustos´da ankarada dügünümüz oldu. Bu sefer 31. Eylül´de DHL Express Bizim sehirde Subesini Kapatmak zorunda kaldi. Bende Dogal olarak issiz kaldim. Bos durmamak icin Pizza Felan dagitiyorum.

Ölme Esek ölme..

Simdi tekrardan bir is bulup, süresiz is sözlesmesi ve en az 3 aylik maas bodrosu lazim. Arbeitsamt´a gidemiyorum issizlik parasi almak icin cünki Yabancilar Dairesine Haber verirler ve ondan sonra Esimi getire bilmek dahada zor olur diye.

Bana önere bileceginiz birseyler varmi? Avukat tutsam Babam kefil olsa bir sansim olur mu?

Her ikimizinde morali artik sifir...

Tesekürler

goktugc
11-03-2010, 20:58:53
Değerli Yöneticiler;

Bir sorum olucaktı eşim rus vatandaşı ve 4 senedir almanyada öğrenci vizesi ile kalıyor
biz iki senedir evliyiz fakat o almanyada ben türkiyedeyim ..
Sonuc olarak eşim şimdi hamile fakat babası alman vatandaşı
kendisinin sorunu vizesinin bitmesine 3 ay kaldı ve eğer yerel makamlara doktorun verdiği kağıtla giderse vizesi uzatılırmı ?
yoksa önce vizesi bittikten sonra ülkesine gönderilir ve çocuk doğduktan sonra almanyaya gitme işlemlerine başlanır ..

bu konugercekten çok önemli . umarım en kısa sürede yardımcı olucak bilgiler verirsiniz ..
ilginize şimdiden çok teşekkür ederim

goktug

salpyilmaz
12-03-2010, 10:09:29
Cocugun babasinin siz degil de Alman vatandasi oldugu anlasilir ve yabancilar dairesini ikna edebilecek sekilde kanitlanirsa oturum cocuk üzerinden olmak üzere degistirilir ve uzatilir. Inandirici deliller bulunmazsa ve ögrenci oturumu da uzatilmaya müsait degilse yurdu terk etmesi istenir...

goktugc
12-03-2010, 12:47:47
Teşekkürler cevabınız için;
Eşim ve ben zaten almanyaya bildirmedik evli olduğumuzu türkiyede evlendik. Bu yüzden almanyada bekar gözüküyor
Fakat çocuğun babası almanyada evli ve iki çocuğu var , yani birlikte yaşamak söz konusu değil.Acaba ne tür ikna edici delillerden bahsediyorsunuz.
Baba'nın yabancılar dairesine benim diye kağıt vermesi veya DNA testi gibi mi?
Biraz acabilirmisiniz?

Teşekkürler

goktug

Fischer
13-03-2010, 22:45:38
Simdi tekrardan bir is bulup, süresiz is sözlesmesi ve en az 3 aylik maas bodrosu lazim. Arbeitsamt´a gidemiyorum issizlik parasi almak icin cünki Yabancilar Dairesine Haber verirler ve ondan sonra Esimi getire bilmek dahada zor olur diye.

Merhaba, acıkcası bu yazdıkarınızı keske daha once okusaydım dedım...Cunku yanlıs bıldıgınız onemlı bır husus var. O da, arbeitsamt'a gittiğinizde işsizlik maaşı almak zorunda olmadıgınız... Size işsizlik maaşı alabilmeniz için bir form veriyorlar ancak bunu doldurup bir başvuruda bulunmadıgınız takdirde işsizlik maaşı almıyorsunuz. Bu arada Arbeitsamt'ta iş aramaya devam edebilirsiniz. İkisi farklı şekilde ve farklı randevu + farklı departmanlarda yürüyor.

İşsizlik yardımı alanların eşlerini daha zor getirdikleri gibi birşey duymadım. Ancak sadece işsizlik maaşı ile eşi getirmenin çok zor oldugunu duymustum.

Sanırım cevap için geç kaldm ancak başkalarına yardımcı olur umarım.