PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Telefon kayıtları

sedef_34
14-05-2009, 06:36:34
Benim sorunum şöylei:ben ikinci evliligimi yaptım ve 4 yıldır evliyiz. Eşim yurt dışında. Nikah yapamadık ve ben eşimin bir akrabasının üzerinde olan hazır kartlı cep telefonunu kullanıyorum.Eşim bu telefonun geçmiş görüşmelerini çıkartacağım diyor. Bu mümkün mü ve akrabasının imzasıyla bu kayıtları alabilirim diyor.Bunlar kolay mıdır ve torpil yada bir tanıdıkla bu işi yapabilir mi? Ne olur yardım edin şimdiden teşekkür ederim.

Abdullah Yaman
14-05-2009, 07:57:16
benim sorunum şöyleki:ben ikinci evliligimi yaptım ve 4 yıldır evliyiz eşim yurd dışında nikah yapamadık ve ben eşimin bir akrabasının üzerinde olan hazır kartlı cep telefonunu kullanıyorum ve eşim bu telefonun geçmiş görüşmelerini çıkartacam diyor bu mümkünmü ve akrabasının imzasıyla bu kayıtları alabilirim diyor bunlar kolay mıdır ve torpil yada bi tanıdıkla bu işi yapabilirmi ne olur yardım edin şimdiden teşekkür ederim

Evet telefon trafiği detaylarını edinebilir. Sıklıkla torpile yada tanıdığa ihtiyaç olmaz. Ama gerekirse onuda bulabilir, burası Türkiye işimi halledemem deme adamını bul, adamım yok deme onunda adamını bul derler.
Yasal olarak bir yaptırımı olmaz edindiği belge ve bilgilerin, zira yasal olarak evli değilsiniz. Yani sizi boşayamaz. Ancak diğer türlü ne işine yarar, hangi amaçla kullanır bilinmez.
Ama merak ettim sizdeki bu telaş neden? Bir hatanızmı var ? Kusurlumusunuz yoksa.. (haddimize değil ama...)

sedef_34
14-05-2009, 09:37:38
Sayın dardayım ilginiz için teşekkür ederim.Kusurum şöyleki bundan önceki aylarda eski eşimle görüşmelerim oldu çocuk oldugu için arada mecburen görüştüm.Fakat eşim bunu kesinlikle istemiyor bunun için sormuştum.Yanlız benim sitenizde biraz araştırmalarımdan şunu anladım sadece ölüm cinayet ve boşanmalarda bu gibi nedenlerden dolayı savcılıga başvurmadan böyle bişeyin imkansız oldugunu anladım ve hazır kart olması nedeniyle geriye dönük döküm çıkamıyor.GSM operatörleri bunu vermeye yetkileri varmı bu özel hayata girmiyormu ve savcılıga bir suç duyurusu olmadan nasıl elde edilebiliyor.Umarım beni anlarsınız
TEŞEKKÜR EDERİM

yadeller_34
14-05-2009, 10:18:19
Ben bir gsm şubesine gidip sormuştum kayıtlara ulaşılabiliyormu diye.yani mesajları bir başkası isterse çıkarttırabilirmi diye.mümkün olmadığını söylemişlerdi.ama bir arakdaşım çok önceden kendi hattına gelen cevapsız ve özel aramaların dökümünü çıkartabilmişti.saat kaçta aradığını falan.

Abdullah Yaman
14-05-2009, 10:49:12
Sayın dardayım ilginiz için teşekkür ederim.Kusurum şöyleki bundan önceki aylarda eski eşimle görüşmelerim oldu çocuk oldugu için arada mecburen görüştüm.Fakat eşim bunu kesinlikle istemiyor bunun için sormuştum.Yanlız benim sitenizde biraz araştırmalarımdan şunu anladım sadece ölüm cinayet ve boşanmalarda bu gibi nedenlerden dolayı savcılıga başvurmadan böyle bişeyin imkansız oldugunu anladım ve hazır kart olması nedeniyle geriye dönük döküm çıkamıyor.GSM operatörleri bunu vermeye yetkileri varmı bu özel hayata girmiyormu ve savcılıga bir suç duyurusu olmadan nasıl elde edilebiliyor.Umarım beni anlarsınız
TEŞEKKÜR EDERİM

Sizi çok iyi anladım. Yasalar sizin dediğiniz gibi uygulanmıyor ne yazıkki. Bir yandan telefon trafiği kayıtlarının TİB (Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı) dışında bir yerden edinilemeyeceğine dair yasa varken, diğer yandan gerek telekom gerekse diğer GSM şirketleri bu tür taleplere yanıtlar verebiliyor.
Çocuğunuz için yaptığınız / yapacağınız telefon görüşmelerinin konu edilmesi esef verici bir durum. Adınıza üzüldüm.

Ben bir gsm şubesine gidip sormuştum kayıtlara ulaşılabiliyormu diye.yani mesajları bir başkası isterse çıkarttırabilirmi diye.mümkün olmadığını söylemişlerdi.ama bir arakdaşım çok önceden kendi hattına gelen cevapsız ve özel aramaların dökümünü çıkartabilmişti.saat kaçta aradığını falan.

GSM Şirketlerinden talep edilmesi halinde kayıt olarak..
- Hangi numaradan hangi numara aranmış..Hangi numaradan hangi numaraya sms gönderilmiş.
- Hangi tarihte ve saatte (saniyesine kadar) aranmış / sms gönderilmiş..
- Görüşme ne kadar sürmüş / sms boyutu nedir (kontör cinsinden)

bilgileri edinilebilmektedir. Konuşma ve sms içerikleri gelmiyor.

yadeller_34
14-05-2009, 11:06:38
GSM Şirketlerinden talep edilmesi halinde jayıt olarak..
- Hangi numaradan hangi numara aranmış..Hangi numaradan hangi numaraya sms gönderilmiş.
- Hangi tarihte ve saatte (saniyesine kadar) aranmış / sms gönderilmiş..
- Görüşme ne kadar sürmüş / sms boyutu nedir (kontör cinsinden)

bilgileri edinilebilmektedir. Konuşma ve sms içerikleri gelmiyor.

evet yanlış söyledim mesaj içeriği öğrenilmiyor demişlerdi.

denizblk
14-05-2009, 12:38:55
[QUOTE=sedef_34;277195]Benim sorunum şöylei:ben ikinci evliligimi yaptım ve 4 yıldır evliyiz. Eşim yurt dışında. Nikah yapamadık ve ben eşimin bir akrabasının üzerinde olan hazır kartlı cep telefonunu kullanıyorum.Eşim bu telefonun geçmiş görüşmelerini çıkartacağım diyor. Bu mümkün mü ve akrabasının imzasıyla bu kayıtları alabilirim diyor.Bunlar kolay mıdır ve torpil yada bir tanıdıkla bu işi yapabilir mi? Ne olur yardım edin şimdiden teşekkür ederim.[/QU

Sayın sedef üyemiz yazınızı okudum ve açıkçası kafam karıştı. 2. evliliğimi yaptım,4 yıllık evliyiz, Nikah yapamadık demişsiniz. Bunu açar mısınız acaba? Hem evli olup hemde nikah yapamadık demek sadece dini nikahla mı evli olduğunuz anlamına geliyor?

sedef_34
14-05-2009, 13:17:56
Evet imam nikahı önceki boşanmalar neticelenmedigi için şimdi böyle ama yazın nikah olacak inş.Gsm oparatörleri geçmişe dönük böyle bir talebin savcilik aracılıgıyla olabilecegini söylüyorlar,peki savcılık devreye girmeden nasıl alabilecekler ki.Savcılıga gidilse bile ne diyecekler suç unsuru yok boşanma yok nasıl bir talepte bulunupta geçmiş dökümü alabilecekler

sedef_34
14-05-2009, 15:03:17
Peki birde şunu sormak istiyorum,savcılıktan cep telefonu geçmişi istenebilirmi bir suç duyurusunda olmadan yada başka bir şekilde başvuru olmadan istenebilirmi yada bunları bulmanın başka bir yolu varmıdır ulaşılabilirmi
Birde kendi üzerimize kayıtlı olan hazır kartlı cep telefonun geçmiş kayıtları istebilirmiyiz

sedef_34
14-05-2009, 16:29:42
Yardım edecek kimse yok sanırım fakat ben şunu demek istiyorum birde kişi kanuni yollara başvurmadan kendisi kendi hattına ait bilgilerin dökümlerini ister ise ne yapması gerekiyor nasıl bir yol izlemesi gerekmekte

Av.İbrahim Bircan
14-05-2009, 17:23:59
Kişi Kendi Adina Kayitli Hattinin Dökümünü Isteyebilir Başkasi Bunu Yapamaz .ancak Burasi Türkiye Gsm şirketinde Taniği Varsa Torpille Yapildiğini Duymuştum.
Bu Arada Yeni Eşiniz Sizin çocuklariniz Nedeniyle Ski Eşinizle Görüşmenizi Istemiyosa Bu Evliliğinizi Bir Kez Daha Gözden Geçirmenizi Tavsiye Ederim Hiç Kimse çocuklarinizdan Daha Değerli Değildir.

Abdullah Yaman
14-05-2009, 21:16:57
Bu Arada Yeni Eşiniz Sizin çocuklariniz Nedeniyle Ski Eşinizle Görüşmenizi Istemiyosa Bu Evliliğinizi Bir Kez Daha Gözden Geçirmenizi Tavsiye Ederim Hiç Kimse çocuklarinizdan Daha Değerli Değildir.

Bunu demeye benim dilim varmamıştı...

denizblk
14-05-2009, 23:23:53
Evet imam nikahı önceki boşanmalar neticelenmedigi için şimdi böyle ama yazın nikah olacak inş.Gsm oparatörleri geçmişe dönük böyle bir talebin savcilik aracılıgıyla olabilecegini söylüyorlar,peki savcılık devreye girmeden nasıl alabilecekler ki.Savcılıga gidilse bile ne diyecekler suç unsuru yok boşanma yok nasıl bir talepte bulunupta geçmiş dökümü alabilecekler

Eşinizin savcılığa mı gideceğini düşünüyorsunuz? Daha doğrusu dini nikahlı eşiniz demeliydim. Dini nikahlı eşiniz savcılığa gidip, karım eski kocasını arıyor, beni aldattığından şüphe ediyorum mu diyecek? Savcının bu konuda ilgileneceği tek konu sizin dini nikahlı olmanızın suç olması olacaktır. Ve gerekli ceza davasını savcının açabileceğini düşünüyorum.
Aldatmak suç değil kusurdur Aile mahkemeleri önünde. Şu an siz resmen evli değilsiniz. Şu an resmi olarak evli olmadığınıza göre!
Savcılıkla alakası yoktur aile mahkemelerinin. Siz 1 kere evlenmişsiniz. Ve boşanmanız henüz kesinleşmemiş. Aile mahkemelerinde savcılık makamını görmemiş olmanız lazım.

Ayrıca şu da var. Henüz boşanmanız kesinleşmemiş anladığım kadarı ile. Yani boşanma davanız temyizden dönmemiş diye anladım yazdıklarınızdan. Yanlışım varsa düzeltin lütfen. Eğer yargıtay kararının gelmesini bekliyorsanız sizi bekleyen bir de 300 günlük iddet süresinin olduğunu bilmeniz gerekir. Ama siz şu an iddet sürenizi bekliyorsanız ve yazın inşallah evlenicem diye iddet sürenizi bekliyorsanız onu bilemem.

Dini nikahlı eşinizin akrabası üzerine kayıtlı telefonu kullandığınız yazmışsınız. Telefon kayıtları 2 şekilde istenebilir. Birincisi, telefon hattı sahibi kişi isteyebilir; ikincisi de eğer dini nikahlı eşinizle resmi olarak evlendikten sonra eşiniz bu görüşmeleri beni aldatıyor diye bahane ederek boşanma davası açıp aile mahkemesi kanalı ile istetebilir.

Ama bu telefon meselesinden endişelenmenizi pek anlamadım. Eğer eşinizi aldatmıyorsanız daha doğrusu dini nikahlı eşinizi, o zaman telefon konusunu pek kafanıza takmamalı ve çocuğunuzdan dolayı eski eşinizle görüştüğünüzü izah etmelisiniz.
Bir de şunu ilave etmek istiyorum. Siz çocuğundan dolayı boşandığınız eşinizle görüştüğünüz için şu anki dini nikahlı eşiniz bu konuda size zorluk çıkartıyorsa bu yapacağınız evliliği tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ederim. Çünkü çocuk var arada ve çocuk için ebebeynler ömür boyu görüşmek zorundalar. Bunu dini nikahlı eşiniz kabul edemiyorsa ömür boyu da kabul etmeyecek ve sizin bu yapacağınız evlilikte huzurlu ve mutlu olmanız mümkün olmayacak gibi görünüyor. Bence iyi düşünün derim. Sakın değişir ya da değiştiririm gibi yanılgılara da girmeyin. Kadınlar bu konuda yanlış düşünüyorlar evlenirken. Hiçbir kimse değişmez. Hayal kırıklığına uğramanızı istemem.

necmi42
14-05-2009, 23:31:46
kendi üstüne olan kayıtlar telekomda bir dilekçeyle alınabiliyordu.ama gsm leri bilemiyorum.(iyide çocuğun var ve sen annesini(deyiminle eski eşin,kanunen asıl eşin) aradığını duymasından niye bu kadar çekiniyorsun.yani çocuğunu tamamen gözden mi çıkardın.bence yanlış bir şeyler var.özel bir şeyi sormak istemem ama yazmasamda içimde kalacaktı.)

alptigin
15-05-2009, 04:05:27
Sn. Sedef hanım eşinizin telefon dökümlerini alması imkansız değil fakat geriye dönük sizin telefonunuzun kimlerle görüştüğü sms attığını kaydeden bir şirket de yok.Telefon dinleme olayları Sadece organisazyon içindeki şuçlar için geçerlidir. Sizin de böyle bir durumda olmadığınıza göre rahat olabilirsiniz.Fakat ahlak gereği eşinizden saklamanızı doğru bulmuyorum bunu sizden değilde başkasından öğrenirse kendisini aldatılmış hissedecektir ve bu da ilişkinizi olumsuz yönde etkileyecektir.

sedef_34
15-05-2009, 11:13:49
İilginiz için çok teşekkür ederim anlatılacak okadar çok şey varki burda siz hukukcularla güvenilir birileriyle paylaşmak beni rahatlatıyor saolun.FAKAT son olarak şunu sormak istiyorum (Telefon kayıtları 2 şekilde istenebilir. Birincisi, telefon hattı sahibi kişi isteyebilir; ikincisi de eğer dini nikahlı eşinizle resmi olarak evlendikten sonra eşiniz bu görüşmeleri beni aldatıyor diye bahane ederek boşanma davası açıp aile mahkemesi kanalı ile istetebilir.) demişsiniz ne şekilde baş vurupta isteyecek yani benim üzerimde bir telefon var ve ben bunun geçmiş görüşme kaydını istiyorum bu bukadar kolaymı nasıl baş vurmam gerekir ölüm kalım yok boşanma yok bu nasıl olacak anlamadım BASİTMİ YANİ
Ayrıca şunuda söyleyim insan başına gelince anlıyor ama şuna emin olun cocugum için bin canım olsa bininide veririm.bütün bu yaşananları degerlendirecem emin olun
Şimdiden ilgi ve alakanıza candan TEŞEKKÜR EDERİM

Abdullah Yaman
15-05-2009, 12:06:30
İilginiz için çok teşekkür ederim anlatılacak okadar çok şey varki burda siz hukukcularla güvenilir birileriyle paylaşmak beni rahatlatıyor saolun.FAKAT son olarak şunu sormak istiyorum (Telefon kayıtları 2 şekilde istenebilir. Birincisi, telefon hattı sahibi kişi isteyebilir; ikincisi de eğer dini nikahlı eşinizle resmi olarak evlendikten sonra eşiniz bu görüşmeleri beni aldatıyor diye bahane ederek boşanma davası açıp aile mahkemesi kanalı ile istetebilir.) demişsiniz ne şekilde baş vurupta isteyecek yani benim üzerimde bir telefon var ve ben bunun geçmiş görüşme kaydını istiyorum bu bukadar kolaymı nasıl baş vurmam gerekir ölüm kalım yok boşanma yok bu nasıl olacak anlamadım BASİTMİ YANİ
Ayrıca şunuda söyleyim insan başına gelince anlıyor ama şuna emin olun cocugum için bin canım olsa bininide veririm.bütün bu yaşananları degerlendirecem emin olun
Şimdiden ilgi ve alakanıza candan TEŞEKKÜR EDERİM

Sayın üye adınıza kayıtlı olan telefon numarasına ait bilgileri şu şekillerde isteyebilirsiniz..
İlgili GSM operatötürnün 444 lü numarasını arar, Müşteri Temsilcisine bağlanırsınız. size sorulacak olan güvenlik bilgilerini teyit ettikten sonra operatör nasıl yardımcı olacağını sorar. Sizde adınıza kayıtlı olan telefon numarasının geçmişe ait ayrıntılı fatura bilgilerini istediğinizi belirtirsiniz. Bu bilgilerin adresinize / faxınıza / e-mailinize gönderilmesini talep edebilirsiniz.
Gelecek olan Telefon faturası detaylarında yine hangi numara / ne zaman (tarih saat bilgileri ile) ve ne kadar süre ile aranmış bilgileri ile yine adınıza kayıtlı olan numaradan hangi telefon numarasına / hangi tarih ve saatte / ne boyutta bir SMS (kısa mesaj) gönderildiği bilgileri mevcuttur.

Yasal eş aldatma / sadakatsizlik / zina iddiaları ile boşanma davası açıp şüphelerini delile dönüştürebilmek için sizin kullandığınız ( adınıza kayıtlı olan / yada başkası adına kayıtlı olupta sizin kullandığınızı ispatlayabildiği) telefon numarasının geçmişe dönük görüşme trafiği detaylarını müzekkere yazılarak ilgili GSM operatöründen yada TİB ( Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı) den istetir. TİB den gelmemekle birlikte GSM operatörleri bu taleplere yanıt vermektedir. Ellerinde bulunan kayıtlardan mahkemenin belirttiği telefon numarasının istenilen bilgilerini gönderir.
Eşinizin / sizin avukatlarınız bu bilgileri alıp değerlendirir. Değerlendirme ile ilgili yazılarınıda mahkemeye sunarlar.
Sonrasında takdir Hakimindir.

Sanırım yeterli olmuştur yanıt..

cubunes
18-05-2009, 08:12:08
sizin gerçekten çocuğunuz için görüşüp görüşmediğinizi bilemiyorum ama bende eşimle ikinci evliliğimi yaptım çocuğa ben baktığım halde durmadan eski eşiyle görüşüyordu aşk mesajlarını yakaladım ve bunları çocuğum için yapıyorum diyordu:))

Konunun içeriğini bilmeden yorum yapmak da zor.

şu an boşanma davam devam ediyor telefon dökümleri istendi hepsi gelebiliyormuş .

Abdullah Yaman
18-05-2009, 08:48:40
.... telefon dökümleri istendi hepsi gelebiliyormuş .

Yanlış anlaşılma olmasın, Telefon kayıtlarının; kim kimi, ne zaman ne kadar süre ile arandı bilgisi geliyor.

neler konuşuldu, sms lerde ne yazılı gelmez..

derman0606
01-06-2009, 23:25:28
Merhabalar ben yeni soru nasıl sorulur bilmediğim için sorumu buradan sormayı uygun buldum. farklı bir şekilde olması gerekiyorsa lütfen uyarın.
beş gün önce tanımadığım biri beni ev telefonumdan arayıp aile huzurumu bozacak bazı iddialarda bulundu (eşimin beni aldattığını iddia etti ama iftira olduğunu düşünüyorum). telefonum arayan numarayı göstermesine rağmen numara görünmüyordu. tekrar aramada yapmadı yapacağınıda hiç zannetmiyorum. ama bu kişinin kim olduğunu bulmak istiyorum. bunun bir yolu varmı.
Bir arkadaş bana bunu tanıdık birileri vasıtası ile buluruz dedi bu mümkünmü, böyle gayri resmi yollar var mı. ya da savcıya gitsem ne kadar ciddiye alınırım. beni arayan kişinin telefonu tespit edilebilirmi. edilse bana verilirmi. bu ne kadar sürer. bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler.

denizblk
02-06-2009, 00:07:20
Merhabalar ben yeni soru nasıl sorulur bilmediğim için sorumu buradan sormayı uygun buldum. farklı bir şekilde olması gerekiyorsa lütfen uyarın.
beş gün önce tanımadığım biri beni ev telefonumdan arayıp aile huzurumu bozacak bazı iddialarda bulundu (eşimin beni aldattığını iddia etti ama iftira olduğunu düşünüyorum). telefonum arayan numarayı göstermesine rağmen numara görünmüyordu. tekrar aramada yapmadı yapacağınıda hiç zannetmiyorum. ama bu kişinin kim olduğunu bulmak istiyorum. bunun bir yolu varmı.
Bir arkadaş bana bunu tanıdık birileri vasıtası ile buluruz dedi bu mümkünmü, böyle gayri resmi yollar var mı. ya da savcıya gitsem ne kadar ciddiye alınırım. beni arayan kişinin telefonu tespit edilebilirmi. edilse bana verilirmi. bu ne kadar sürer. bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler.

İsterseniz şöyle yapın. Arayan kişinin sizi arayıp hakaret ve küfürler ettiğini söyleyerek savcılığa suç duyurunsunda bulunun.
Savcılık sizin verdiğiniz,gün-ay-yıl- saat bilgileri ile sizi arayan numarayı bulup savcılık ifadesini alır.

litigation
02-06-2009, 00:10:53
İsterseniz şöyle yapın. Arayan kişinin sizi arayıp hakaret ve küfürler ettiğini söyleyerek savcılığa suç duyurunsunda bulunun.
Savcılık sizin verdiğiniz,gün-ay-yıl- saat bilgileri ile sizi arayan numarayı bulup savcılık ifadesini alır.

Çok afersiniz ama diğer yazılarınızı biraz evvel okumama rağmen bu yazınız bu siteye hiç yakışmamış. Şimdi siz kişileri "suç uydurma" fiiline teşvik ediyorsunuz. Adli mercileri lüzumsuz yere işgal etmenin de suç olduğunu umarım biliyorsunuzdur. Olmayan bir şeyi savcılığa şikayet ettirmek sizce gerçekten hakkaniyete uygun mu?

denizblk
02-06-2009, 00:15:23
Çok afersiniz ama diğer yazılarınızı biraz evvel okumama rağmen bu yazınız bu siteye hiç yakışmamış. Şimdi siz kişileri "suç uydurma" fiiline teşvik ediyorsunuz. Adli mercileri lüzumsuz yere işgal etmenin de suç olduğunu umarım biliyorsunuzdur. Olmayan bir şeyi savcılığa şikayet ettirmek sizce gerçekten hakkaniyete uygun mu?

Peki, gönlünüz olsun,o zaman yazımı 180 derece değiştiriyorum.

Sayın derman0606, yapacağınız hukuki birşey yok. Eliniz kolunuz bağlı. Savcıya gitseniz bu iddianızdan dolayı ilgilenmez ve o telefonu bulmak için uğraşmaz. O arayan telefon numarasını ve arayanı bulmanız imkansız.

litigation
02-06-2009, 00:22:27
Kamu adına teşekkür ederim :)
Mesela eş, kendine ilgisiz hanımının ilgisini çekmek için bir arkadaşına aratmış olsa, masumane ve aslında iyi bir amaçla bunu yapan kişiyi hakaret nedeniyle mahkemeye çıkarmak da söz konusu olabilir. Üstelik acaba biri neden aldatmayı ihbar eder? Kişiyi çok sevdiğindense o zaman neden telefonu gizlidir?
Amaç yukarıda anlattığım dahi olabileceği gibi, huzur kaçırmak da olabilir.

"Şüphe insanın içine bir kere düşmeye dursun, onu bir kurt gibi kemirir, yer, bitirir..." işte amaç bu dahi olabilir...

denizblk
02-06-2009, 00:39:50
Mesela eş, kendine ilgisiz hanımının ilgisini çekmek için bir arkadaşına aratmış olsa, masumane ve aslında iyi bir amaçla bunu yapan kişiyi hakaret nedeniyle mahkemeye çıkarmak da söz konusu olabilir. Üstelik acaba biri neden aldatmayı ihbar eder? Kişiyi çok sevdiğindense o zaman neden telefonu gizlidir?

"Şüphe insanın içine bir kere düşmeye dursun, onu bir kurt gibi kemirir, yer, bitirir..." işte amaç bu dahi olabilir...

Siz erkek olduğunuz için olaya erkek yönünden bakmışsınız.

Masumane demeniz de çok ilginç. Aldatma kelimesinin neresi masumane ki? Her kadın kocasını kıskanır ve böyle bir kadının varlığından en ufak şüphe ederse ki bir telefon gelmiş, normal bir kadının yapacağı şey, evde bu gelen telefondan dolayı her akşam kavga olmasıdır.

Hanımının ilgisini çekmek için telefona gerek yok. Çok daha romantik yollar mevcut. Sabah çıkmazdan önce hanımının görmez tarafından eşine bırakılmış "Seni seviyorum hayatım" yazılı bir kağıt bence çok daha işe yarar.

Böyle telefonlar olsa olsa evin huzurunu bozar. Bir erkeğin adı da çıkarsa aldatılma konusunda, artık didiklenir durur bu konu. Boşanmayacağı varsa da boşanır. Gereksiz yere de evlilik yıkılır.

Ayrıca şu da var. Eğer sayın derman0606 eşinden eminse aldatmadığına dair -ki kendisi iftara olarak nitelendirmiş- o zaman eşinizden çok eminseniz bu gelen telefonu eşinizle paylaşın. O gelen telefonu da kaale almayın.

Abdullah Yaman
02-06-2009, 11:17:17

Siz hangi kamu adına teşekkür ediyorsunuz anlamadım. Absürd yorumlar yapıyorsunuz, kafanızdan senaryolar yazıyorsunuz sonrada bunları ulu orta yazıyrosunuz. Amacınız dikkat çekmekmi ? Kimse eşinin ilgisini çekmek için böyle saçma bir senaryo yazmaz. Boşanma nedeni sayılabilecek, hatta cinayet sebebi olabilecek bir eylemden bahsediyoruz. Kim buna cesaret edebilir. Hangi aklı başında insan ve sağlıklı düşünen bir beyin bunu yapar..
Kişi arkadaşına arattı diyelim o da aradı, dediğiniz gibi arayış masumane, ama yasal eş bundan habersiz, ihbarı alan yasal eşin daha öncedende şüpheleri varsa, anlık cinnet geçirirse karısını öldürürse yada zarar verirse yada ihbarı yapanı bulup ona zarar verirse ne olacak?
Eğer bu senaryoyu bir eş yazdı ise tercihlerinin kendisine yaşattıklarına katlanacak demektir. Bu mahkemede hesaplaşmaksa bunuda sineye çekmeyi göze almış demektir.
Yasal eş bu ihbarı aldı ve bunun bir iftira olduğunu düşünüyorsa gerekeni yapmak istemesi (tabii yasal zeminde) en doğal hakkıdır. Gider suç duyurusunda da bulunur, mahkemeye de verir. Sayın üye dnzblk bu konuda en doğru öneriyi yapmış. Korkularımızla ve kuşkularımızla yaşamaktansa onlarla yüzleşmek en doğru seçimdir. Yasal eşin yasal zemindeki girişiminin sonunda diğer eş, yada arkadaşı yada kardeşi her kim çıkarsada yaptığı suçun cezasına katlanır. Zira evlilik müessesesi Yasaların koruması altındadır. Hiç kimsenin bir başkasının evlilik birliğine zarar verecek eylem içerisinde olma hakkı yoktur.
Anayasanın 20 nci maddei bu konuya gerekli açıklamayı getirmektedir. "MADDE 20.– Herkes, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz. "
Sırf bu madde bile yasal eşin kendisine telefon eden kişi için yada bir senaryıo ise eşi için dava açmasına ve hak aramasına yeterlidir.
Sözün özü böyle bir senaryo yok sayın üye oyun içinde oyun ancak filmlerde olur.
Evlilikler / birliktelikler iyi niyet uyum anlayış ve GÜVEN üzerine kurulur sayın üye. Taraflardan birisi bu güvenden şüphe etmeye başladıysa ve bu güven bir takım çevresel etkenlerle tetiklenirse (olumsuz yönde) o beraberlik çatırdamaya başlar.
Bir zamanalr bir film izlemiştim OYUN diye. Bir kişinin hayatının bir kesimi ile ilgiliydi. Kardeşi abisine güzel aksiyon dolu bir hafta yaşatmak için bir firma ile anlaşıyordu. entrikalar cinayetler oyunlar düzenler. Film boyunca hatta finalde bunun bir oyun olduğuna dair bir çok şey açıklanmış olmasına rağmen senaryo içindeki senaryonun ne kadarı neye göre doğru hala soru işaretleri kalmıştır kafamda.
Size, yani zat-ı alinize bir öneri.. yukarıda yazdığınız sıradışı senaryonuzu ve varsa benzerlerini film ve dizi yapımcılarına götürün. Emin olun bir hukuk sitesinde olduğundan daha çok faydanız olur, adına teşekkür ettiğiniz KAMU ya..
Saygılar..

litigation
02-06-2009, 11:28:43
Sayın Dardayım, herhalde yanıtlarımı okuyamadınız. Ben yazılarını beğendiğim bir üyenin iyiniyetle diğer bir üyeye yardımcı olmak amacıyla da olsa; "savcılığa sırf telefon numarası öğrenebilmek için olayı vahim hale getirerek hakaret nedeniyle suç duyurusunda bulunması" önerisinin doğru olmadığına değindim. Sayın üye de söylediklerime hak vermiş olsa ki latife yaparak cevabını değiştirdi. Ben de kendisine kamu adına suç işleme yöntemi önermekten rücu ettiği için kendisine teşekkür ettim. Ve aslında hakaret olmadığı halde şikayet edilse ve gerçekten masumene veya muzipçe yapılmış bu hareketi ceza mahkemesine taşımanın neticede doğuracağı vahim sonuçları evet bir senaryo olarak örnekledim. Bunların bir senaryo (ihtimal) olduğu da belli. Aldatma ihbarı doğru da olabilir, dediğim gibi başka amaçla da olabilir. Bunu benim bilmem mümkün değil. Ben sadece ve sadece bir ihtimalinden bahsettim.
Yazımı dikkatli okumuş olsaydınız, bana absürd dediğiniz ama gerçekte kendi ABSÜRD olan cevabınızı vermemiş olacaktınız.
Ve en son ne dediğime dikkat edin; "Şüphe insanın içine bir kere düşmeye dursun, onu bir kurt gibi kemirir, yer, bitirir..."
Ayrıca yazılarınızda hiç hukuka değinmemişsiniz. Hadi anlatsanıza biri "aldatma ihbarı için telefon açmasına" rağmen "hakaretten dolayı" şikayet edilirse sonuçları ne olur?

Abdullah Yaman
02-06-2009, 11:58:57
"Şüphe insanın içine bir kere düşmeye dursun, onu bir kurt gibi kemirir, yer, bitirir..."

İşte sırf şu yukarıda yazılı olan deyim nedeni ile bile insanlar birbirlerine kıyıyorlar bu ülkede. Şüphe ile yaşamamak adına mahkemeye başvurlamalrı önermek doğrudur.

Ayrıca yazılarınızda hiç hukuka değinmemişsiniz. Hadi anlatsanıza biri "aldatma ihbarı için telefon açmasına" rağmen "hakaretten dolayı" şikayet edilirse sonuçları ne olur?

Hukuki dayanağı anayasanın 20 nci maddesinde var sayın üye. Ben içtihat tarayıcısı değilim elbette. Ve kimsenin yasal olmayan bir eylem yapmasını da teşvik etmiyorum. Ancak herkesin malumu olduğu üzere bazan bir çok dava gerçek sebeplerine dayandırılmadan sadece şüpheler ve yakın suçlara dayandırılarak açılır, ortaya konan deliller tanık ve taraf ifadeleri ile araştırmalar neticesinde başka suçlara yada suçlulara ulaşılır.
Konuyu açan sayın üyenin illegal beklentilerine taraf olmamakla birlikte dnzblk üyemizin önerisine yine katılıyorum.
Sizin dediğiniz gibi bile olsa yasal eş bir senaryo yazdı ve bunu oynadı yada oynattı ise bile ceremesine katlanmalı. Zira hiç kimsenin bir başkasının namusu / şerefi / haysiyeti / onuru / aile bütünlüğü gibi değerlerine dil uzatma hakkı yoktur. Hele asıl bu değerleri herkese karşı savunması gereken yasal eşin hiç yoktur.
Velevki yasal eş sizin dediğiniz gibi böyle bir senaryoyu iyiniyetle değilde, eşine karşı işleyeceği bir cürüme dayanak etmek için yazdı ise, boşanma, mal kaçırma, velayet, evden kovma vs..
Yasal ve masum eş evlilik birliğine yöneltilmiş bu tehditi bertaraf etmek için yasal olarak her türlü girişimde bulunma hakkına sahiptir.
Saygılar..

litigation
02-06-2009, 12:05:48
Tabii şikayet hakkı Anayasal haktır. Ancak TCK.'da suç uydurma ve iftira fiilleri ile ilgili cezalar olduğu gibi adli mercileri lüzumsuz yere oyalamak da suçtur. Hal böyle olunca çekince koymak durumunda kaldım. Yoksa üyemizin bir mağdura yol gösterme iyiniyetinden en ufak şüphem yok. Hem ayrıca biliyorsunuz aldatma suç dahi değil. (Sadece boşanma nedeni). Düşünün böyle bir delille (biri bana eşin seni aldatıyor diye telefon açtı ve hadi savcılık da kendisini hakaret suçundan dolayı buldu) boşanma davası kabul olur mu? Kişiyi aldatma ihbarını yapan şahit olarak da gösteremezsiniz, çünkü o hakaret etti demiştiniz savcılığa.
Saygılar.

Abdullah Yaman
02-06-2009, 12:22:38
Tabii şikayet hakkı Anayasal haktır. Ancak TCK.'da suç uydurma ve iftira fiilleri ile ilgili cezalar olduğu gibi adli mercileri lüzumsuz yere oyalamak da suçtur. Hal böyle olunca çekince koymak durumunda kaldım. Yoksa üyemizin bir mağdura yol gösterme iyiniyetinden en ufak şüphem yok. Hem ayrıca biliyorsunuz aldatma suç dahi değil. (Sadece boşanma nedeni). Düşünün böyle bir delille (biri bana eşin seni aldatıyor diye telefon açtı ve hadi savcılık da kendisini hakaret suçundan dolayı buldu) boşanma davası kabul olur mu? Kişiyi aldatma ihbarını yapan şahit olarak da gösteremezsiniz, çünkü o hakaret etti demiştiniz savcılığa.
Saygılar.

Ben boşanma davası açılması ve buna dayanak oluşmasından bahsetmedim zaten.
Evlilik birliğine yapılan tehdit ve saldırı var diye düşünüyorum.
Anayasanın 20 nci maddesi ile Borçlar Kanunu 41 nci maddesine istinaden dava açılabilir düşüncesindeyim.
Saygılar..

B.K Madde 41 – Gerek kasten gerek ihmal ve teseyyüp yahut tedbirsizlik ile haksız bir surette diğer kimseye bir zarar ika eden şahıs, o zararın tazminine mecburdur.
Ahlaka mugayir bir fiil ile başka bir kimsenin zarara uğramasına bilerek sebebiyet veren şahıs, kezalik o zararı tazmine mecburdur.

yadeller_34
03-06-2009, 12:09:51

Merhaba .benim düşüncem şu.bu telefona kulak asmayın.çünkü birileri sizin huzurunuzu kaçırmak istiyor olabilr.eşinizede bahsetmeyin .eğer ikinci bir telefon gelirse gerekli yerlere başvuru yaparsınız.yanlışmıyım?

semgun
13-07-2009, 12:38:30
kıracım 12 aydır kıramı vermıyordu bende tel ettım nıye vermedıgını sordu borcunun olmadıgını soyledı.vermıyecegını soyledı bende kendısını ıcraya verecegımı soyledım.bana bagırmaya basladı.bende sıktır gıt dıyerek telefonu kapattım.adam sıkayetcı olmus.savcılık venı mahkemeye sevkettı.polıstekı ıfademde sıktır gıt dedıgımı soyledım ama telı kapatırken soyledıgımı belırttım.mahkemede bu ıfademı degıstırsem yanı sıktır gıt demedım desem olurmu.sonuc ne olur.cok saygın bır kısılıgım var adam davayı kazanırsa manevı tazmınat davasını acacagını soyluyor.bu ısten nasıl beraat edrm.

Abdullah Yaman
13-07-2009, 14:38:52
......bende tel ettım .......bana bagırmaya basladı.bende sıktır gıt dıyerek telefonu kapattım....cok saygın bır kısılıgım var adam davayı kazanırsa manevı tazmınat davasını acacagını soyluyor.bu ısten nasıl beraat edrm.

Saygın bir kişiye yakışmamış bu kelimeler. Saygın kişiliğe sahip olmanız sarfettiğiniz sözden dolayı (tabii kiracınız ispat edebilirse bu sözü söylediğinizi) yargılanmanızı ve bu yargılamadan dolayı ceza almanızı engellemez. Muhtemelen kiracınız bu iddiasını ve sizin o sözü sarfettiğinizi ispatlayacak olursa yüklüce bir tazminat alabilir. Belkide anlaşırsınız tazminat karşılığında uzun yıllar kiracınız olmayı garantiler.
Eski bir deyim... eline, diline , beline sahip olacaksın der... Bir başkası ; Bülbülün çektiği dili belası der..
Savcılıkta verdiğiniz ifadeyi reddederek savcılık kurumunun görevini layıkı ile yerine getirmediği izlenimini ortaya koyarsınız. Yada orada baskı gördüğünüzü.. Hakim size sormayacakmı ? Neden işlemediğin bir suçu üstlendin diye..
İşiniz zor görünüyor.
Geçmiş osun..

nazan-idil
13-07-2009, 20:41:15
ben sorunumu anlatmak istiyorum.. kısa msj gönderimi gitmiyor.. sebebi nedir acaba..

Abdullah Yaman
13-07-2009, 20:54:02
ben sorunumu anlatmak istiyorum.. kısa msj gönderimi gitmiyor.. sebebi nedir acaba..

Kısa mesajı kime gönderiyorsunuz ? Doldurulması gereken alanları dolduruyormusunuz Başlık konu vs.. Belki kısa meaj gönderdiğiniz kişi kısa mesaj kabul etmiyordur..

nazan-idil
17-07-2009, 15:54:36
eğer eşinizden sakladığınız bişey yoksa bırakın görüşme geçmişini çıkartsın.. yok gizlediğiniz bir durum varsa demekki siz birlikteliğinizi bitirmişsiniz zaten rahat olun yani..

ceylanbala
17-02-2010, 15:35:04
İyi günler sayın dardayım, cevaplarınızda gsm bilgileri sadece gün,ay,saat,süre, aranan ya da mesaj yollanan numara olarak gönderildiğini içeriklerinin gönderilmediğini yazmışsınız. Oysaki Türkcell avukatlarının söylediği savcının ya da hakimin talebi durumunda içeriklerin kayıt altına alındığından verilebildiğidir.Son durumlar hakkında bilginiz varmı acaba? Saygılar.

Abdullah Yaman
17-02-2010, 16:37:02
İyi günler sayın dardayım, cevaplarınızda gsm bilgileri sadece gün,ay,saat,süre, aranan ya da mesaj yollanan numara olarak gönderildiğini içeriklerinin gönderilmediğini yazmışsınız. Oysaki Türkcell avukatlarının söylediği savcının ya da hakimin talebi durumunda içeriklerin kayıt altına alındığından verilebildiğidir.Son durumlar hakkında bilginiz varmı acaba? Saygılar.

Benim talebim sizin bahsettiğiniz GSM operatöründen değildi. Bir başka GSM operatöründen talep ettik. Bize sadece ; hangi numaradan hangi numara aranmış... Ne zaman aranmış (tarih ve saat bilgisi) ve süre /boyut bilgisi geldi. Hepsi bu kadar.
Daha fazlasının alınabileceğini sanmıyorum. Teknik olarak oldukça zor. Her mesajın yedeklenmesi ve saklanması çok zor. Türkiyede 100 milyon cep telefonu ve 44 milyon cep telefonu kullanıcısının var olduğu söyleniyor.
Bu sayı içerisinde ön ödemeli yani kontörlü abone oranı % 78, TK (Telekomünikasyon Kurumunu) raporuna göre 2005 yılı toplam SMS sayısı 2004'e göre üç kat artmış ve 16.728 milyon adede ulaşmış.
Şimdi yıl 2005 te sayı bu kadarken 2010 da sayıları hesaplayın
nerede ise 2 ye katladı 32 milyon mesajdan bahsediyoruz. Tüm bu mesajları nerede saklayacaksınız. Bence zor bir durum.

akcurali
18-02-2010, 04:50:53
Benim talebim sizin bahsettiğiniz GSM operatöründen değildi. Bir başka GSM operatöründen talep ettik. Bize sadece ; hangi numaradan hangi numara aranmış... Ne zaman aranmış (tarih ve saat bilgisi) ve süre /boyut bilgisi geldi. Hepsi bu kadar.
Daha fazlasının alınabileceğini sanmıyorum. Teknik olarak oldukça zor. Her mesajın yedeklenmesi ve saklanması çok zor. Türkiyede 100 milyon cep telefonu ve 44 milyon cep telefonu kullanıcısının var olduğu söyleniyor.
Bu sayı içerisinde ön ödemeli yani kontörlü abone oranı % 78, TK (Telekomünikasyon Kurumunu) raporuna göre 2005 yılı toplam SMS sayısı 2004'e göre üç kat artmış ve 16.728 milyon adede ulaşmış.
Şimdi yıl 2005 te sayı bu kadarken 2010 da sayıları hesaplayın
nerede ise 2 ye katladı 32 milyon mesajdan bahsediyoruz. Tüm bu mesajları nerede saklayacaksınız. Bence zor bir durum.

Selam,

Bu konuda son durum konusunda haklısınız. Ne konuşmanın içeriğini ne de smslerin içeriğini alamazsınız. Ancak dendiği gibi detaylı görüşme çıktısını alabiliryorsunuz.
eğer eşinizin aldattığını düşündüğünüz kişiye ait başka bir delil de varsa yani yakından tanışıp, sık yüz yüze görüştükleriyle ilgili vs bu bir delil olabiliyor.
Ancak benim durumumda eşimin ilişki yaşadığı kişinin ifadesi alındı hakimin isteği ve bizim talebimiz üzerine.
Eşimin hastası olduğunu ve bu yüzden sık sık aradığını söyledi ve konu kapandı.
Elimde maddi bir delil olmadığı için herhangi birşey yapılamıyor.
Bilginize.

akcurali
18-02-2010, 04:58:45
Peki, gönlünüz olsun,o zaman yazımı 180 derece değiştiriyorum.

Sayın derman0606, yapacağınız hukuki birşey yok. Eliniz kolunuz bağlı. Savcıya gitseniz bu iddianızdan dolayı ilgilenmez ve o telefonu bulmak için uğraşmaz. O arayan telefon numarasını ve arayanı bulmanız imkansız.

Açıkçası sizin önerdiğiniz şekilde de gidilse fazla birşey çıkmayacaktır.
Şöyle; boşanma davam açıldıktan iki ay sonra ailemin evini arayan bir genç hanım benimle ilgili aileme birşeyler söylüyor.Kızınıza sahip çıkın vs tonunda komik şeyler.
Önce ailem buna aldırmıyor fakat devam ediyor. Üçüncü sefer bu olunca savcılığa veriyoruz. Yaptıran kişinin eşim olduğundan eminiz. Savcılık arayan telefonları belirliyor. Bunlardan üçü halka açık telefonlar. Ancak sizin verdiğiniz dilekçeden sonra savcının işlemleri başlatması muhtelemen uzun sürüyor ve eğer varsa o ankesörlü telefonların edildiği çevreden kamera kaydı alma şansınız kalmıyor.
Sizin suçladığınız eşiniz ifade verilmeye çağrılıyor ben yapmadım bu numaraları tanımıyorum diyor ve iş bitiyor.
Ha sizi arayan bir de bir gsm numarası söz konusu. O da eşinizin bir arkadaşının kardeşine ait bunu kanıtlıyorsunuz. O da geliyor ve bilmiyorum haberim yok belki başkası yapmıştır diyor ben nereden bileyim onların telefonunu diyor ve bitiyor.
Yani işin aslında size hakaret de edilse eğer telefonlarınız dinlenmediyse bunun pek de bir manası yok.

Hasansay
15-03-2010, 19:34:54
benim bu kadar soru ve cevaptan anladıgım şudur eger yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirimki benimde böyle bir meselem olmuştu GSM şirketleri egerki o hat dinlenen hat değilse geri dönük konuşma SMS gibi irtibatları kaç kez tekrarlandıgını yada kaçar sn,dk yapıldıgını söylüyor ama içeriğini konuşmaysa ne konuşuldugunu süre sms ile şu saat şu dk da yolanış yada alınmış şeklinde ifade ediliyor ama normal (dinlenmeyen bir hat) hatlarda böyle ama takibe alınan hatlardada her içeriğe (konuşulan veya sms te yazılana) ulaşılabilir dogrumudur ? saygılarla

denizblk
15-03-2010, 20:03:45
benim bu kadar soru ve cevaptan anladıgım şudur eger yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirimki benimde böyle bir meselem olmuştu GSM şirketleri egerki o hat dinlenen hat değilse geri dönük konuşma SMS gibi irtibatları kaç kez tekrarlandıgını yada kaçar sn,dk yapıldıgını söylüyor ama içeriğini konuşmaysa ne konuşuldugunu süre sms ile şu saat şu dk da yolanış yada alınmış şeklinde ifade ediliyor ama normal (dinlenmeyen bir hat) hatlarda böyle ama takibe alınan hatlardada her içeriğe (konuşulan veya sms te yazılana) ulaşılabilir dogrumudur ? saygılarla

Cümlelerinizi lütfen noktalarla ayırır mısınız? Cevap yazmıştım sorunuza. Ama baktım ki sorunuz karma karışık. Lütfen düzenleyin.

Hasansay
15-03-2010, 20:26:11
kısacası benimde başımdan geçmişti ve sık karşılaşıldıgı için bildiğimin dogru olup olmadıgını sormuştum. Bildiğim kadarıyla GSM hatları için daha önceden dinlenme takip kararı yoksa konuşmların içeriği çıkmıyor ama hangi numarayla kaç sn konuştugu süre olarak görülüyor mesajda aynı şekide , ama takipte olan bir hat ise söz konusu sms içeriği dahil konuşma metinleride ortaya çıkıyor

denizblk
15-03-2010, 20:43:51
kısacası benimde başımdan geçmişti ve sık karşılaşıldıgı için bildiğimin dogru olup olmadıgını sormuştum. Bildiğim kadarıyla GSM hatları için daha önceden dinlenme takip kararı yoksa konuşmların içeriği çıkmıyor ama hangi numarayla kaç sn konuştugu süre olarak görülüyor mesajda aynı şekide , ama takipte olan bir hat ise söz konusu sms içeriği dahil konuşma metinleride ortaya çıkıyor

Evet doğru.

u.karaca
02-05-2010, 19:23:22
Yanlış anlaşılma olmasın, Telefon kayıtlarının; kim kimi, ne zaman ne kadar süre ile arandı bilgisi geliyor.

neler konuşuldu, sms lerde ne yazılı gelmez..

Avea müşteri hizmetleri diyor ki isterlerse 1 yıllıkta verebiliyoruz. Mesaj trafiği + içeriğini Ki bu firma verebiliriz diyorsa hepsi verebilir.

proksima07
03-05-2010, 11:06:52
Herkes kendine ait telefon kayıtlarına ilgili telefon şirketine başvurduğunda alabilir.Bunu öğrenmek isterse alamama ihtimali yok.Müşteri hizmetlerini arayıp istemesi yeterli.

akcurali
03-05-2010, 21:20:13
Herkes kendine ait telefon kayıtlarına ilgili telefon şirketine başvurduğunda alabilir.Bunu öğrenmek isterse alamama ihtimali yok.Müşteri hizmetlerini arayıp istemesi yeterli.

Hayır efendim, sadece hangi numarayla, saat kaçta ne kadar konuştuğunuzu,kime ne zaman msj gönderdiğinizi öğrenebilirsiniz, içeriklerine ulaşamazsınız. Hatta baz istasyon kayıtlarına da ulaşamazsınız.

proksima07
03-05-2010, 23:04:19
Telefon kayıtlarından kastettiğim ses kaydı değildi zaten :)