PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Hesap işletme(!) ücreti

doxxa
08-05-2009, 17:16:44
Arkadaşlar;
İş Bankası hesap işletim ücreti adı altında benden 23.50 Tl kesti. Hemde bunu bana haber vermeden ansızın... Müşteri Hizmetlerine telefon açtım. Nasıl bir anlayış ise müşteri yerine konmadım vede müşteri hizmeti alamadım.. Şikayet edilen bir siteye şikayet ettim. Yine cevap verme gereği duymadılar. Artık dayanamadım ve İş Bankasına mail yazdım.. Cevapladılar ve İşletim Masrafı tamamen hukuk kuralları çerçevesinde tahsil edilmektedir. deniyor.

Bu ibare ne kadar doğrudur arkadaşlar.. Bu arada "tutulan veritabanı Bankamız sistemi açısından maliyet unsuru oluşturmakla birlikte, bunun asgari düzeyde tutulmuş bir bölümü müşterilerimize yansıtılmaktadır" diyorlar. Onları bu maliyetten kurtarmak adına en kısa zamanda paramı oradan çekeceğim..

Değerli Müşterimiz,

Şikayetiniz üzerinde hassasiyetle durulmuş olup, konuya ilişkin açıklamalarımıza aşağıda yer verilmiştir.

Bankamız şubeleri nezdinde açtırılan tüm hesaplara ilişkin kayıtlar bilgi işlem sistemimizde izlenmekte olup, her hesap için bir veritabanı oluşturulmaktadır. Söz konusu veritabanı Bankamız sistemi açısından maliyet unsuru oluşturmakla birlikte, bunun asgari düzeyde tutulmuş bir bölümü müşterilerimize yansıtılmaktadır.

Bankamızca sürdürülmekte olan uygulama çerçevesinde vadesiz mevduat grubundaki hesaplardan "Hesap İşletim Masrafı" tahsil edilmektedir. Hesap İşletim Masrafı yukarıda da belirtildiği üzere kredi kartları ya da bankamatik kartları ile ilgili bir masraf olmayıp, vadesiz mevduat hesaplarına ilişkin olarak tahsil edilmektedir.

Söz konusu masraflar 6 aylık dönemler itibariyle tahsil edilmekte olup, 2008 yılı II. altı aylık dönemi uygulaması çerçevesinde aşağıda belirtilen nitelikleri haiz olan vadesiz TP (Türk Parası) mevduat hesapları masraf uygulamamızdan istisna tutulmaktadır.

. İlk İmza Hesapları,
. Üniversite öğrencilerine ait hesaplar,
. Maaş hesapları,
. Dönem sonu itibariyle açık bulunan ve dönem içinde bir kez ödeme gerçekleştirilmiş otomatik "fatura tahsilatı / kredi kartı borcu / ilişkili olduğu kredi kartı üzerinde fatura tahsilatı / Anadolu Hayat A.Ş. birikimli hayat sigortası primi veya bireysel emeklilik katkı payı / Anadolu Sigorta sağlık poliçesi primi" talimatının bulunduğu hesaplar,
. Kumbara Fonu Hesapları, Kumbara Fonu alım talimatı bulunan ve alım işlemi gerçekleşen hesaplar,
. Düzenli olarak yatırım fonu alım talimatı verilen kredi kartının bağlı olduğu vadesiz TP hesaplar,
. "Kamu Emekli Paketi" uygulaması kapsamında emekli maaşı ödemelerine aracılık edilen hesaplardan en az iki adet aktif otomatik ödeme talimatı bulunan ve 2008 yılı II. altı aylık dönem içerisinde en az birer kez fatura ödemesi gerçekleşen vadesiz TP hesaplar,
. Kira ödemelerinin düzenli gerçekleştirildiği hesaplar ile Bankamız aracılığıyla kira ödemesinin düzenli olarak aktarıldığı vadesiz TP hesaplar.

Yukarıda belirtilen istisna kriterleri 2008 yılı için 6 aylık dönemler itibariyle birbirinden bağımsız olarak değerlendirilmektedir.

Bu çerçevede, 6 aylık dönemlerde, yukarıda belirtilen istisna kriterlerinden herhangi bir tanesini içermeyen; vadesiz tasarruf grubundaki TP hesaplardan 22,5.-TL (vadesiz ticari TP hesaplardan 45.-TL) (Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi dahil) masraf tahsil edilmektedir.

Bunun yanı sıra, müşterilerimizle imzalanan Bankacılık Hizmetleri Sözleşmesi'nde de konuya ilişkin düzenleme yapılmıştır. Dolayısıyla Hesap İşletim Masrafı tamamen hukuk kuralları çerçevesinde tahsil edilmektedir.

Bankamız, Hesap İşletim Masrafı uygulaması kapsamında tahsil edilecek olan masraflar konusunda müşterilerimizin bilgi sahibi olması bağlamında gerekli hassasiyeti taşımakta ve gereğini ifa etme çabasını sarf etmektedir. Hesap İşletim Masrafı uygulaması hakkında Şubelerimizde ve İnternet Sitemizde gerekli duyurular yapılmaktadır.

Şikayetinize ilişkin olarak yapılan incelemelerde; söz konusu hesabınızın (hesaplarınızın) yukarıda belirtilen istisna kriterlerinden herhangi birini içermemesi nedeniyle masrafa konu edildiği saptanmıştır. Bu kapsamda, gelecek dönemlere ilişkin olarak, masraf kesintisinin yapılmaması için, söz konusu hesabın (hesaplarınızın), ilan edilen istisna kriterlerinden herhangi bir tanesini taşıması yeterli olacaktır.

Açıklamalarımızın uygulamamıza ilişkin hassasiyetinizin giderilmesi anlamında tatminkar olacağı umuduyla Bankamız uygulamaları hakkında tarafınızca iletilen düşüncelerin mutlaka önemsendiğine bilgi edinilmesini rica eder, Bankamızla olan iyi ilişkilerinizin devamı temennisi ile esenlikler dileriz.

Saygılarımızla,

TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.
ŞUBE DIŞI BANKACILIK MÜDÜRLÜĞÜ
Müşteri İlişkileri Grubu

eksper0909
15-05-2009, 22:17:41
aynı sorun başıma ziraat bakasında meydana geldi paramın iiade edilmesi hakkında dilekçe yazdım geriye iade edeceğiz dedi . tüketici hakem heyetine başvurursanız sizin lehine veriyor..

ayrıca bunlarla uğraşmak istemiyorum derseniz bir adet otomatik ödeme verdiğinizde bu hesap işletim ücreti kesilmiyor. bilgilerinize

daha ayrıntılı bilgi ve döküman isterseniz eklerim

doxxa
19-05-2009, 08:18:46
Tüketici Hakem Heyetine başvurdum. Oradaki yetkili sonuçlanması 3 (üç) ayı bulur. dedi... Bekliyoruz.

kraldj
07-06-2009, 16:27:16
benden de kesti iş bankası :) 5 yıldır kesemiyodu hesapta para bırakmıyodum bu sefer yakalandık 20 lira için ugrasmak istemedim...

kraldj
07-06-2009, 16:28:40
tüketici heyeti çok bekletiyo bilginize ben 1 sefer basvurdum 3 ayı gecmişti...hatta davayıda kaybettim :(

Hakkarili Arzuhalci
07-06-2009, 19:20:48
Arkadaşlar;
İş Bankası hesap işletim ücreti adı altında benden 23.50 Tl kesti. Hemde bunu bana haber vermeden ansızın... Müşteri Hizmetlerine telefon açtım. Nasıl bir anlayış ise müşteri yerine konmadım vede müşteri hizmeti alamadım.. Şikayet edilen bir siteye şikayet ettim. Yine cevap verme gereği duymadılar. Artık dayanamadım ve İş Bankasına mail yazdım.. Cevapladılar ve İşletim Masrafı tamamen hukuk kuralları çerçevesinde tahsil edilmektedir. deniyor.

Bu ücretin hukuk kuralları cerçevesinde tahsil edilip edilmediğine ücreti kesen değil de bıraksınlar yargı karar versin!

Tüketici hakem heyetine başvurulması gerekmektedir.

murakip2
12-06-2009, 22:09:00
maalesef hesap işletim ücreti kesinlikle hukuki. aksini düzenleyen bir kanun veya yönetmelik düzenlemesi yok.

Hakkarili Arzuhalci
12-06-2009, 22:16:13
maalesef hesap işletim ücreti kesinlikle hukuki. aksini düzenleyen bir kanun veya yönetmelik düzenlemesi yok.

İşte size aksını düzenleyen kanun ve maddesi:

4822 s.y.ile değ.4077s.TKHK.
Madde: 6

murakip2
13-06-2009, 16:17:24
İşte size aksını düzenleyen kanun ve maddesi:

4822 s.y.ile değ.4077s.TKHK.
Madde: 6

hocam bu ücretin haksız şart olduğu tamamen subjektif bir yorum. bankalar bir hizmet veriyor ve bu hizmetin karşılığında ücret alması normal. şimdi bazıları bankaların yüksek kar elde etmesiyle bu alınan ücretleri kıyaslıyor. bankalar yüksek karı bu komisyon ücretlerinden elde etmiyor. bilançolarından bakılınca da görülebilir. karlılık müşteri başına değerlendirilir bu tür sözleşmelerde. kaldı ki müşteri başına kar eden bankalar zaten bu komisyonu almayabiliyor. müşterinin bankadan tuttuğu mevduat, yaptığı ve bankaya kar getirici işlemler ile müşteri için harcanan operasyonel maliyet kıyaslandığında bu komisyonun gerekliliği görülüyor. tabi genelde bir banka kredi kullandığı müşterisinden yeterince faiz geliri elde ettiğinden birde hesap işletim ücreti alması haksız.

ayrıca mevduata ilişkin özel bir düzenleme olan 5411 sayılı kanun'un 144 üncü maddesi, bu maddeye ilişkin çıkarılan BKK ve TCMB tebliğleri bu masrafın alınmasını haklı kılıyor

Hakkarili Arzuhalci
13-06-2009, 18:26:52
Bankada bir hesabın bulunması banka için bir mali külfet değildir. Bu ücretin bir diğer adı hesap bulundurma ücretidir. Banka zaten hesaptan yapılan havale eft vb işlemlerden ücret almaktadır. Bankada açık bir hesabı olan kişiden sırf hesabı var diye para alınmasını ne hukuk ne de hakkaniyet kabul eder.

Yarın başka adla bir ücret daha çıkarır onun da yasal olduğunu iddia eder. Dolayısıyle bu işlerin sonu gelmez.

Bankalar Birliği zaten konumu itibarıyla bankalardan yana tavır almaktadır. BDDK ise sessiz sedasız olayları izlemektedir. Buna karşı tüm tüketici dernek ve birliklerinin, halkın ortak tavır koyması gerekmektedir.

murakip2
13-06-2009, 19:21:26
Bankada bir hesabın bulunması banka için bir mali külfet değildir. Bu ücretin bir diğer adı hesap bulundurma ücretidir. Banka zaten hesaptan yapılan havale eft vb işlemlerden ücret almaktadır. Bankada açık bir hesabı olan kişiden sırf hesabı var diye para alınmasını ne hukuk ne de hakkaniyet kabul eder.

Yarın başka adla bir ücret daha çıkarır onun da yasal olduğunu iddia eder. Dolayısıyle bu işlerin sonu gelmez.

Bankalar Birliği zaten konumu itibarıyla bankalardan yana tavır almaktadır. BDDK ise sessiz sedasız olayları izlemektedir. Buna karşı tüm tüketici dernek ve birliklerinin, halkın ortak tavır koyması gerekmektedir.

bankada bir hesabın bulunmasını banka için bir mali külfet görmeyerek tek taraflı düşündüğünüze kesin kanaat getirdim. bir hesap bir kez açılmış olsa bile bankanın bilgi sistemine yaptığı yatırımdan dolayı maliyet oluşur. bu yatırım windows satın almaya benzemez. milyonlarca doları bulur bakımıyla dataların yedeklenmesiyle birlikte. hesap açılsa ve havale tarzı bir işlem yapılmasa bile sırf para yatırma ve çekmelerden dolayı şube personeli ve bina maliyeti oluşur. açılan her ilave hesap bankanın iç sistemi için (müfettiş içkontrolör) istihdamı gerektirir. açılan her hesap için bankaya masak bakımından yükümlülük oluşur. tüm bunlar maliyetin birer parçasıdır. eft havaleden de banka gerektiğinde para alacaktır elbet. bunlarda bedava değildir. ancak bazen müşteri bankaya başka ürünlerden dolayı para kazandırır. ama bireysel müşteriler gecikme faizi ödemedikçe genelde kazandırmaz. bu nedenle bankaların aldığı paralar haksız değildir.

haksız olduğunu ancak finansal yöntemlerle ispatlayabilirsiniz. bilgisayarın başında değil.

Hakkarili Arzuhalci
13-06-2009, 19:31:43
Siz bankacısınız galiba. Herşeyin belli bir maliyeti olacak elbet. Önemli olan bunun müşteriye bu şekilde yansıtılmasının ne kadar doğru olduğundur. O mantıkla düşünüldüğünde banka şubede yaktığı elektriğin, kullandığı suyun bedelini ayrıca ister, personel kullanıyorum, maaş veriyorum, şubeye kira ödüyorum diye müşteriden bunlara da katılmasını ister. Katılım payı talep eder. Yani sonu gelmez bunun.

meteoker
13-06-2009, 19:39:29
Ben İş Bankasından bugüne kadar aldıkları tüm hesap işletim ücretlerini iade aldım.
Önce vermek istemediler fakat ellerinde sözleşme olmadığı için ve biraz da zorlayınca geriye dönük olarak aldıkları toplam 152 lirayı kalem kalem hesabıma iade ettiler.

Bu durum gerçekten hukuki olsaydı İş Bankası gibi bir kurum, hesabıma hiç bir otomatik ödemem dahi olmamasına veya belirttikleri özel hesap guruplarına girmeme rağmen neden iade etsinler?

Bu konu aslında kanun açıklığından kaynaklanıyor. Düzenlemenin Hükümet ve yetkili kurumlar tarafından bir an önce kesinleştirilmesi gerekiyor.

murakip2
13-06-2009, 19:47:20
öncelikle ben bankacı değilim. bir kamu emekçisiyim.

diğer yandan mete adlı arkadaş sende belirttiğin gibi sözleşme yokmuş ellerinde. ya da fi tarihte yapılan ve mevcut düzenlemelere uymayan bir sözleşme vardır.

neticede ben diyorum ki bankalar sözleşme serbestliği ve diğer mevzuat hükümlerindeki açıkları kullanarak masraf alabilir. ta ki yeni ve açık bir düzenleme yapılıncaya kadar.

meteoker
13-06-2009, 20:00:37
Bankalar ürünlerini satmaya çalışırken siz sormadıkça masraflardan ve kesintilerden bahsetmiyorlar, ne zaman siz sordunuz o zaman söylüyorlar. Bunun bu şekilde olduğunu da bizzat kendileri söylüyorlar.

Bir hizmet veya ürün alırken, özellikle de bankacılık sektöründe, hiçbir şey açık açık size söylenmiyor. Bence bu ticari ahlaka sığmaz, siz sattığınız ürünün tüm teknik ayrıntılarını vermek zorundasınız diye biliyorum. Ürünün belli özelliklerini gizli veya belirsiz tutmak tüketiciyi kandırmak olur.

Banka kartları ve banka sözleşmelerinde tüm ücretler detaylı yazılmalı, bankanın yapacağı işlemlerden alınacak ücretlerde sabitlenmeli, bana 10 liraya yaptığı işlemi , anayasa karşısında eşit haklara sahip olan bir başka vatandaşa 30 liraya yapmamalı.

Zaten bankalarda biraz sesinizi çıkartırsanız, hadi bu seferlik ücret almayalım diyebiliyorlar. Bu da zaten durumun ne kadar belirsiz olduğunu gösteriyor.

Bir taraftan tüketiciler asılıyor, diğer taraftan bankalar, bakalım ne zaman kesinleşecek bu durumlar...

Av.Tayfun Eyilik
14-06-2009, 22:46:01
bankada bir hesabın bulunmasını banka için bir mali külfet görmeyerek tek taraflı düşündüğünüze kesin kanaat getirdim. bir hesap bir kez açılmış olsa bile bankanın bilgi sistemine yaptığı yatırımdan dolayı maliyet oluşur. bu yatırım windows satın almaya benzemez. milyonlarca doları bulur bakımıyla dataların yedeklenmesiyle birlikte. hesap açılsa ve havale tarzı bir işlem yapılmasa bile sırf para yatırma ve çekmelerden dolayı şube personeli ve bina maliyeti oluşur. açılan her ilave hesap bankanın iç sistemi için (müfettiş içkontrolör) istihdamı gerektirir. açılan her hesap için bankaya masak bakımından yükümlülük oluşur. tüm bunlar maliyetin birer parçasıdır. eft havaleden de banka gerektiğinde para alacaktır elbet. bunlarda bedava değildir. ancak bazen müşteri bankaya başka ürünlerden dolayı para kazandırır. ama bireysel müşteriler gecikme faizi ödemedikçe genelde kazandırmaz. bu nedenle bankaların aldığı paralar haksız değildir.

haksız olduğunu ancak finansal yöntemlerle ispatlayabilirsiniz. bilgisayarın başında değil.

Sizinle aynı fikirde değilim. Bankaların topladıkları mevduatın bir maliyeti elbette vardır. Ancak bankalar kazançlarını ucuza topladıkları paraları pahalıya satmak sureti ile yaparlar. Başka bir deyişle mevduat sahibinin bankada parasını tutmasının mevduat sahibinden daha çok bankaya faydası vardır. Hele bankada tutalan para vadesiz ise bankanın keyfine diyecek olmaz.

Bu nedenle lütfen bankaların mevduat hesabı açmak ile mevduat sahibine bir hizmet sağladığı bununda çok maliyetli bir şeymiş gibi günümüz teknolojik gelişmeleri ve rekabet ortamına uygun düşmeyen iddialarda bulunmayınız.

Üye isminizin murakıp olduğunu görüyorum. Eğer öyle iseniz söylediklerimi en iyi siz anlarsınız.

SON SÖZ : Mevduat bankacılığı yapan bir bankada devamlı surette mevduat çekilişi yapılması hali dünyanın neresinde olursa olsun bankayı batırır. Bu nedenle Bankaların mevduat sahiplerine ihtiyaçları, vatandaşın bankaya olan ihtiyacından daha fazladır.

Hakkarili Arzuhalci
15-06-2009, 10:41:19
Sizinle aynı fikirde değilim. Bankaların topladıkları mevduatın bir maliyeti elbette vardır. Ancak bankalar kazançlarını ucuza topladıkları paraları pahalıya satmak sureti ile yaparlar. Başka bir deyişle mevduat sahibinin bankada parasını tutmasının mevduat sahibinden daha çok bankaya faydası vardır. Hele bankada tutalan para vadesiz ise bankanın keyfine diyecek olmaz.

Bu nedenle lütfen bankaların mevduat hesabı açmak ile mevduat sahibine bir hizmet sağladığı bununda çok maliyetli bir şeymiş gibi günümüz teknolojik gelişmeleri ve rekabet ortamına uygun düşmeyen iddialarda bulunmayınız.

Üye isminizin murakıp olduğunu görüyorum. Eğer öyle iseniz söylediklerimi en iyi siz anlarsınız.

SON SÖZ : Mevduat bankacılığı yapan bir bankada devamlı surette mevduat çekilişi yapılması hali dünyanın neresinde olursa olsun bankayı batırır. Bu nedenle Bankaların mevduat sahiplerine ihtiyaçları, vatandaşın bankaya olan ihtiyacından daha fazladır.

Doğru söze ne denir! Çok güzel noktalara değinilmiş.

gurcangurel
15-06-2009, 12:19:01
Benimde İş Bankası ve bir çok bankada hesabım var.

Ben 1 TL bile hesap işletim ücreti vermedim, alamadılar.

Ayrıca kredi kartlarımdan dahi yıllık kart parası alamıyorlar. Bu konularda emsal kararlar her yerde mevcut.

Neticede hak verilmez alınır. :)

Hakkarili Arzuhalci
15-06-2009, 13:18:58
Benimde İş Bankası ve bir çok bankada hesabım var.

Ben 1 TL bile hesap işletim ücreti vermedim, alamadılar.

Ayrıca kredi kartlarımdan dahi yıllık kart parası alamıyorlar. Bu konularda emsal kararlar her yerde mevcut.

Netice de hak verilmez alınır. :)

Keşke herkes sizin kadar tüketici bilincine sahip olsa..
Ayrıca bugün bir başka forumda bülent26 adlı üyenin Türkçe'sini eleştirmişsiniz ama "Neticede hak verilmez alınır." ifadesindeki "de" bitişik yazılmalıdır.

gurcangurel
15-06-2009, 15:18:54
Keşke herkes sizin kadar tüketici bilincine sahip olsa..
Ayrıca bugün bir başka forumda bülent26 adlı üyenin Türkçe'sini eleştirmişsiniz ama "Neticede hak verilmez alınır." ifadesindeki "de" bitişik yazılmalıdır.

Haklısınız, hatamı düzelttim. :( Teşekkür ederim. :)

Türkçe konusunda hassasım. Eleştiri yapmaya devam edeceğim.
Unutulmaması gereken nokta, önce yazdıklarımızı okuyalım daha sonra gönder tuşuna basalım.
İnternet ortamına girmeyi biliyorsak, "q,w,x" harflerinin alfabemizde olmadığını da biliyoruzdur.

Saygı ve sevgilerimle,

Hakkarili Arzuhalci
15-06-2009, 15:49:51
Sayın Gürel,

Eleştirimi çok olgun bir şekilde karşılamışsınız bu nedenle teşekkür ederim. Ben de Türkçe'nin yanlış kullanılmasına tahammül gösteremeyenlerdenim. Bu eleştiriler çoğu zaman eleştirilence tepkiyle karşılanıyor. Düzgün bir ifade ve imla kurallarına uyma konusu sitenin kuralları içerisinde yer aldığından bu tür eleştiriler aşırıya kaçmadıkça site yönetimi tarafından da zımni olarak destek görüyor.

Sitede o kadar çok hatalı ileti var ki... Genelde en dikkat çeken hatalar yazım kuralları oluyor. Peki hepsi bu mu? Elbette hayır! Cümle düşüklüklerine, ifade hatalarına ne demeli! Bazen bir iletiyi okuduğunuzda yazanın sorununun ne olduğunu, ne istediğini zor anlayabiliyor hatta anlayamıyorsunuz. Millet olarak okuma alışkanlığımız yok. Kişi başına düşen kitap, dergi, gazete sayısı gelişmiş toplumlardaki ortalamaların çok altında kalıyor. Bizden artık geçiyor, umarım yeni nesil her konuda olduğu gibi bunda da bizden daha iyi yetişir. Dileğimiz budur. Saygı, sevgi ve selamlar.
Hakkarili Arzuhalci

murakip2
15-06-2009, 20:28:04

zaten kastettiğim bu idi tam olarak. bazıları zannediyor ki benden 1 kuruş para alamadılar çünkü bu hukuki hakkımdı. halbuki banka karlı müşterisin kaçırmamak için bu ücretleri almıyor. karlı olup olmaması haksız olup olmadığını belirliyor ve hep kastedilen yargıtay kararları kendi olayı özelinde genelde sözleşmedeki eksikliklerden dolayı müşteri lehine sonuçlanıyor.

neticede genel olarak haksız bir ücret alınıyor diye bir genelleme yapılamaz. bankaya karlı olmayan bir müşteriden (çok defa şubeyi meşgul eden ve vadesiz/vadeli mevduatı düşük olan) banka diğer müşterilerden kar ediyor diye bu ücret benden alınamaz denmesi, zenginlerden vergi alınmayıp halktan kdv toplanması gibi sadece edebi kalan keşke ideali olsa denen yanlış bir uygulama.

EnglishGermanRussianSpanishTurkish
Thanks to vBET 4.8.0 enjoy automatic translations