PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : İcra ile çocuk görme

karakenan
28-12-2008, 19:46:16
Mahkeme kararı ile( ara karar değil ,kesinleşmiş karar) her ayın son haftası cumartesı ve pazar görme hakkım doğdu,gittiğimde cocugu bana vermediler.Bende bir sonrakı ay icra memuru polis vede sosyal hizmet görevlisi ile gittim gene cocugu kaçırmışlar göremedim.İcra memuru bana bir tutanak verdi cocuk gidilen adreste bulunamadı diye tabı bu arada ıcra ve sosyal hızmetlerdekı gelen kısıye para yatırdım. Şimdi ben cocugumu nası görebılırım ve bu yatırdıgım parayı tahsıl edebılırmıyım?Bu yazı ıle cocugumu göremedıgım ıcın cocugun velayetını alabılırmıyım?

denizblk
28-12-2008, 19:50:35
Hukukçularımızdan bu sorunun yanıtını bende merak ediyorum.

Av.Ulaş Değirmenci
28-12-2008, 19:54:58
İcra Mahkemesi'ne şikayette bulunarak çocuğunuzla kişisel ilişki kurmanızı engelleyen eşinizin 6 aya kadar hapisle tazyik edilmesini sağlayabilirsiniz. Bir kere hapse girdiği vakit bir daha zorluk çıkarmayacaktır.

karakenan
28-12-2008, 20:00:30
peki bu hapis kararı paraya cevirebilirmi?vede benim esas amacım cucugun velayetını almam.bunu nası yapabılırım.bu ıcranın tutanagı etkılı olurmu velayeti almamda.ilgın ıcın tesekkur ederım.

esmerman
28-12-2008, 20:03:46
peki bu hapis kararı paraya cevirebilirmi?vede benim esas amacım cucugun velayetını almam.bunu nası yapabılırım.bu ıcranın tutanagı etkılı olurmu velayeti almamda.ilgın ıcın tesekkur ederım.

Bu şekil cocukla olan şahsi münasebetinizi engellerse evet cocuğun velayetini ala bilirsiniz.

Av.Ulaş Değirmenci
28-12-2008, 20:06:54
İcra suçları kural olarak paraya çevrilmez.

Av.Emrah Yavuzcan
28-12-2008, 20:07:39
İİK'da konu açık ve net şekilde düzenlenmiştir. Hükümler şöyledir:

ÇOCUKLA ŞAHSİ MÜNASEBET TESİSİNE DAİR İLAMIN İCRASI:

Madde 25/a - (Ek madde: 18/02/1965 - 538/15 md.)

Çocukla şahsi münasebetlerin düzenlenmesine dair ilam hükmünün yerine getirilmesi talebi üzerine icra memuru, küçüğün ilam hükümleri dairesinde lehine hüküm verilen tarafla şahsi münasebette bulunmasına mani olunmamasını; aksi halde ilam hükmünun zorla yerine getirileceğini borçluya 24 üncü maddede yazılı şekilde bir icra emri ile tebliğ eder. Bu emirde ilam hükmüne aykırı hareketin 341 inci maddedeki cezayı müstelzim olduğu da yazılır.

Borçlu bu emri tutmazsa ilam hükmü zorla yerine getirilir. Borçlu alacaklının şikayeti üzerine ayrıca 341 inci maddeye göre cezalandırılır.

ÇOCUK TESLİMİ EMRİNE MUHALEFETİN CEZASI:

Madde 341 - (Değişik madde: 17/07/2003 - 4949 S.K./96. md.;Değişik madde: 31/05/2005-5358 S.K./12.mad)

Çocuk teslimi hakkındaki ilâmın veya ara kararının gereğini yerine getirmeyen veya yerine getirilmesini engelleyen kişinin, lehine hüküm verilmiş kimsenin şikâyeti üzerine, altı aya kadar tazyik hapsine karar verilir. Hapsin tatbikine başlandıktan sonra ilâmın veya ara kararının gereği yerine getirilirse, kişi tahliye edilir.

karakenan
28-12-2008, 20:08:46
hapis cezası para cezasına cerılıp cevrılemıyecegi hakkında bır fıkrınız varmı.cocuk 4 yaşında.

Erdoğan Kırcalı
28-12-2008, 20:10:13
Yukarıda cevap verilmiş.

karakenan
28-12-2008, 20:10:14
çok teşekkür ederim

denizblk
28-12-2008, 20:16:01
Mahkeme kararı ile( ara karar değil ,kesinleşmiş karar) her ayın son haftası cumartesı ve pazar görme hakkım doğdu,gittiğimde cocugu bana vermediler.Bende bir sonrakı ay icra memuru polis vede sosyal hizmet görevlisi ile gittim gene cocugu kaçırmışlar göremedim.İcra memuru bana bir tutanak verdi cocuk gidilen adreste bulunamadı diye tabı bu arada ıcra ve sosyal hızmetlerdekı gelen kısıye para yatırdım. Şimdi ben cocugumu nası görebılırım ve bu yatırdıgım parayı tahsıl edebılırmıyım?Bu yazı ıle cocugumu göremedıgım ıcın cocugun velayetını alabılırmıyım?

İşte çocuğu koz olarak kullanan bir anne daha.
hergün yazmaktan, hergün bu konuda haberler okumaktan bıktk,anneler bıkmadı.
Çocuk tapulu malınız değildir. Kimsenin tapulu malı değildir. Çocuğun anneye de babaya da ihtiyacı var. Siz istediğiniz kadar kocanızdan ya da karınızdan nefret edin.
Çocuğunuzu kullanmaya hakkınız yok.

Av.Emrah Yavuzcan
28-12-2008, 20:18:25
İşte çocuğu koz olarak kullanan bir anne daha.
hergün yazmaktan, hergün bu konuda haberler okumaktan bıktk,anneler bıkmadı.
Çocuk tapulu malınız değildir. Kimsenin tapulu malı değildir. Çocuğun anneye de babaya da ihtiyacı var. Siz istediğiniz kadar kocanızdan ya da karınızdan nefret edin.
Çocuğunuzu kullanmaya hakkınız yok.

Sayın denizblk,
Kendi sorununuzu başka insanlara mal ederek, tepkinizi yanlış yerlerde vererek sağlayabileceğiniz bir kazanç yok. Yukarıda yazmış olduğunuz yoruma nasıl vardınız merak ediyorum fakat lütfen yanıtlamayın.
Konu, İİK'da düzenlenmiş olup, yoruma değil, hukuki bilgi paylaşımına ihtiyaç vardır.

karakenan
28-12-2008, 20:21:48
peki ben dava açtıgım zaman buyuk ıhtımal kazanacam ama dava harcı avukat masrafı cıkacak.eskı eşım calısmadıgı( babasının yanında kalıyor ) için ben bu masrafları alabılırmıyım.

Erdoğan Kırcalı
28-12-2008, 20:23:07
Avukat masrafınızı alabilme şansınız zaten yok.

denizblk
28-12-2008, 20:24:15
Sayın denizblk,
Kendi sorununuzu başka insanlara mal ederek, tepkinizi yanlış yerlerde vererek sağlayabileceğiniz bir kazanç yok. Yukarıda yazmış olduğunuz yoruma nasıl vardınız merak ediyorum fakat lütfen yanıtlamayın.
Konu, İİK'da düzenlenmiş olup, yoruma değil, hukuki bilgi paylaşımına ihtiyaç vardır.

benim bir sorunum yok ki, bekarım. Çocuğumda yok.

karakenan
28-12-2008, 20:24:17
dava harcını alabılırmıyım peki

esmerman
28-12-2008, 20:32:25
benim bir sorunum yok ki, bekarım. Çocuğumda yok.

Cocuğunda olur hic merak etme ozaman sende gazze şeridine gelirsin.:o

denizblk
28-12-2008, 20:42:01
Cocuğunda olur hic merak etme ozaman sende gazze şeridine gelirsin.:o

İyi niyetli dilekleriniz ve gülümseme işaretinize teşekkürler.

Volkan Gülçubuk
28-12-2008, 20:48:43
Mahkemeyi kazanmanız durumunda mahkeme masrafları ve avukatlık tarifesi üzerinden asgari avukatlık ücreti kaybeden tarafından ödenir.Bu arada çocuğu görmek için yaptığınız icra masraflarını karşı taraftan tahsil edebilirsiniz.Bu konuyla ilgili mahkeme yada yargıtay kararını bulursam ekleyeceğim.

Aynı zamanda bu velayet mücadeleniz için lehinize bir durumdur.Kaldı ki bu konuyla ilgili yargıtay kararları mevcut....

Haklı mücadelenizde başarılar...

Volkan Gülçubuk
28-12-2008, 20:58:37
İlgili link'i site kapsamında link verilmesinin yasak olması sebebiyle kısa mesaj yoluyla gönderdim.

Kolay gelsin...

esmerman
28-12-2008, 21:03:54
Mahkemeyi kazanmanız durumunda mahkeme masrafları ve avukatlık tarifesi üzerinden asgari avukatlık ücreti kaybeden tarafından ödenir.Bu arada çocuğu görmek için yaptığınız icra masraflarını karşı taraftan tahsil edebilirsiniz.Bu konuyla ilgili mahkeme yada yargıtay kararını bulursam ekleyeceğim.

Aynı zamanda bu velayet mücadeleniz için lehinize bir durumdur.Kaldı ki bu konuyla ilgili yargıtay kararları mevcut....

Haklı mücadelenizde başarılar...

Cocuğu görmek icin yapılan masraflar karşıdan tahsil edilmez.

Volkan Gülçubuk
28-12-2008, 21:05:16
U y g u l a m a d a, özellikle "çocukla kişisel ilişki kurulması"na dair ilamın infazı sırasında yapılan masraflara kimin katlanacağı, bu masrafları peşin olarak icra dairesine yatırmış olan tarafın (alacaklının) bunları daha sonra karşı taraftan (borçludan) talep edebilip edemeyeceği tartışma ve tereddüt konusu olmuştur. Yüksek mahkeme; özellikle yeni tarihli içtihatlarında 22
"çocuğun karşı tarafla görüşmesini engelleyen ve hakkında takip yapılmasına neden olan tarafın icra giderlerine katlanması gerekeceğini" belirtmiştir.

BKNZ:12. HD. 12.2.2004 T. 25314/2441; 13.5.1997 T.5114/5521; 25.3.1986 T. 49/3211; 19.3.1984 T. 628/3162

denizblk
28-12-2008, 21:09:09

Son sorduğunuz soru: Çocuğumu göremediğim için çocuğun velayetini alabilir miyim sorusuna yargıtay ilamı örneği buldum.
Bunun bir çıktısını alıp avukatınıza gitmenizi tavsiye ederim.

T.C. Y A R G I T A Y
2.HUKUK DAIRESI
SAYI:
ESAS _ __ KARAR _ _ _ ___Y A R G I T A Y _ I L A M I
2000/12847 2000/13179

ÖZET: Velayet kendisine verilmeyen ana yada baba ile velayet hakki sahibi sahsi iliskiyi engellerse bu velayetin degistirilmesi sebebidir.

Taraflar arasindaki davanin yapilan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen hüküm temyiz edilmekle evrak okunup geregi görüsülüp düsünüldü.
Medeni Kanunun 149. maddesinde ana veya babanin baskasi ile evlenmesi, baska bir yere gitmesi gibi çocugun yasayis ve gelisimine önemli etkiler yapacak gelismeler halinde velayetin degistirilmesi gerektigini hükme baglamistir. Öte yandan bosanma halinde velayet kendisine birakilmayan ana veya babanin çocuk ile sahsi münasebet kurmasi için gerekli görülen tedbirlerin alinmasi ayni kanun 148. maddesinde emredilmektedir. Bu hüküm çocugun velayet verilmeyen ana yada babasi ile sahsi iliskinin hayati öneminin bir sonucudur. Bu önemin idraki içinde olmayan, hakli bir sebep yokken hakimin tayin ettigi zaman dilimi içinde çocugun diger tarafla iliskisine engel olan ana yada babanin çocugun yararina hareket etmedigi açiktir.
Davali hükümde görüsme günü olarak belirlenen 3.5.1997, 4.10.1997, 6.12.1997, 7.2.1998, 1.8.1998 Cumartesi günleri ile 1998 senenin Temmuz ayinin 1. günü çocugu alinabilecek yer olan adresinde hazir bulunmamis, hazir bulundurmamistir. Bosanma ilaminin kesinlesmesinden itibaren diger görüsme günlerinde çocugun ana ile görüstürüldügü yönünde bir belge dosya arasinda yoktur. Bu süre içinde bir kez 3.7.1997 tarihinde çocugun icraen anneye verildigi, onda da çocugun yaninda bulunan kadin tarafindan kaçirilmak istedigi, zabita yardimi ile hükmün icra edildigi anlasilmaktadir. Davalinin yarattigi bu sürtüsmeler çocugun özellikle psikolojik gelisimine menfi etki yapan davranislar olup tek basina velayetin degistirilmesi sebebidir.
SONUÇ :Hükmün yukarida gösterilen sebeplerle BOZULMASINA, temyiz pesin harcin yatirana geri verilmesine oybirligiyle karar verildi. 30.10.2000 (Pzt)

karakenan
28-12-2008, 21:58:30
peki cocuk 4 yasında yaş sorunu olabılırmı cocugu almamda ilginiz içinde çok çok teşekkür ederim

denizblk
28-12-2008, 22:01:07
peki cocuk 4 yasında yaş sorunu olabılırmı cocugu almamda ilginiz içinde çok çok teşekkür ederim

http://www.bosanmisbabalar.com/index.html

Bu siteyi incelemenizi tavsiye ederim.
Size gönderdiğim yargıtay ilamını bu siteden buldum.
Tekrar geçmiş olsun.

karakenan
28-12-2008, 22:52:48
allah razı olsun bu siteı yapanlardan cevap yazanlardan allah gonlunuze göre versin

denizblk
28-12-2008, 22:59:06
allah razı olsun bu siteı yapanlardan cevap yazanlardan allah gonlunuze göre versin

http://www.bosanmisanneler.org.tr/index.php?link=uzman_yazilari&cat=detay&direction=uzman_yazilari&id=21

Boşanmış annelerde bu siteyi inceleyebilirler.
Tabi babalar da incelemeli.
Çok faydalı bilgiler okuyabilirsiniz.

Erdoğan Kırcalı
28-12-2008, 23:05:04
Bu ne? Boşanmış anne ve babaların birbirleriyle olan çekişmeleri nedeniyle hayatı kararan çocuklar sitesi yok mu?
Çocuklu ailelerin boşanmaları durumunda ebeveynlerin çocuklarına velayet-nafaka-tazminat adı altında anne ve babasının birbirlerine can düşmanıymışçasına saldırmalarının hesabını nasıl soracaklarını anlatan bir site?
El insaf? O çocuğun babasına kötü söz söyleyen anneye de ,o çocuğun annesine kötü söz sözyleyen babaya da: O sizin çocuğunuz!
Bir sorun derim çocuklarınıza:
Seçme şansın olsaydı,bizim gibi anne babanın çocuğu olarak dünyaya gelmek istermiydin?

sdt23
29-12-2008, 09:37:55
Bu yargıtay kararı 743 sayılı Türk Kanunu Medenisi'ne göre verilmiş.
22.11.2001 tarihinde 5711 sayılı Türk Medeni Kanunu kabul edildi.
Her ne kadar 148 ve 149. maddelerin benzerleri bu kanunda da 182 ve 183. maddeler olarak yer alsa da kanunla değişen bazı teknik unsurlar olabilir.

Bu yüzden 22.11.2001 tarihinden önceki yargıtay kararlarına temkinli yaklaşmak gerekir.

Son sorduğunuz soru: Çocuğumu göremediğim için çocuğun velayetini alabilir miyim sorusuna yargıtay ilamı örneği buldum.
Bunun bir çıktısını alıp avukatınıza gitmenizi tavsiye ederim.

T.C. Y A R G I T A Y
2.HUKUK DAIRESI
SAYI:
2000/12847 2000/13179

ÖZET: Velayet kendisine verilmeyen ana yada baba ile velayet hakki sahibi sahsi iliskiyi engellerse bu velayetin degistirilmesi sebebidir.

Taraflar arasindaki davanin yapilan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen hüküm temyiz edilmekle evrak okunup geregi görüsülüp düsünüldü.
Medeni Kanunun 149. maddesinde ana veya babanin baskasi ile evlenmesi, baska bir yere gitmesi gibi çocugun yasayis ve gelisimine önemli etkiler yapacak gelismeler halinde velayetin degistirilmesi gerektigini hükme baglamistir. Öte yandan bosanma halinde velayet kendisine birakilmayan ana veya babanin çocuk ile sahsi münasebet kurmasi için gerekli görülen tedbirlerin alinmasi ayni kanun 148. maddesinde emredilmektedir. Bu hüküm çocugun velayet verilmeyen ana yada babasi ile sahsi iliskinin hayati öneminin bir sonucudur. Bu önemin idraki içinde olmayan, hakli bir sebep yokken hakimin tayin ettigi zaman dilimi içinde çocugun diger tarafla iliskisine engel olan ana yada babanin çocugun yararina hareket etmedigi açiktir.
Davali hükümde görüsme günü olarak belirlenen 3.5.1997, 4.10.1997, 6.12.1997, 7.2.1998, 1.8.1998 Cumartesi günleri ile 1998 senenin Temmuz ayinin 1. günü çocugu alinabilecek yer olan adresinde hazir bulunmamis, hazir bulundurmamistir. Bosanma ilaminin kesinlesmesinden itibaren diger görüsme günlerinde çocugun ana ile görüstürüldügü yönünde bir belge dosya arasinda yoktur. Bu süre içinde bir kez 3.7.1997 tarihinde çocugun icraen anneye verildigi, onda da çocugun yaninda bulunan kadin tarafindan kaçirilmak istedigi, zabita yardimi ile hükmün icra edildigi anlasilmaktadir. Davalinin yarattigi bu sürtüsmeler çocugun özellikle psikolojik gelisimine menfi etki yapan davranislar olup tek basina velayetin degistirilmesi sebebidir.
SONUÇ :Hükmün yukarida gösterilen sebeplerle BOZULMASINA, temyiz pesin harcin yatirana geri verilmesine oybirligiyle karar verildi. 30.10.2000 (Pzt)

karakenan
30-12-2008, 09:14:17
T.C. Y A R G I T A Y
2.HUKUK DAIRESI
SAYI:
2000/12847 2000/13179 2000 yılında kı yargıtay kararı bu kanun 2000 yılından sonra degişti herhalde yenı yargıtay kararı varmı bu konuyla ilgili birde yargıtay ilamında sebeplerı belli olmuyor birde gerekçelı karar varmı?
birde 341. maddeye dayalı olarak mahkemeye verdıgım zaman cocugu gosterecegını beyan ettığı zaman hapıs cezası uygulanmıyormus. pekı ben her cocugu goremedıgım zaman mahkemeye verıp avukat tutup mahkeme harcı yatırmam mı gerekiyor.

Döndüergün
30-12-2008, 20:02:58
Mahmekenin verdiği ara karara rağmen anne çocuğu göstermemektedir.İcra ve pedegog yoluyla göstereceğini söylemektedir bu doğrumudur ve annenin böyle bir hakkı varmıdır?(mahkeme kararında böyle bir şey belirtilmemiştir)birde babanın icra ve pedogoga verecek parası yoksa ne yapmalıdır bu engeli nasıl aşmalıdır?

Döndüergün
31-12-2008, 18:16:42
Bu konuda yardımcı oLursanız çok sevinirim.

kibfeyzo
31-12-2008, 20:00:04
Sayın denizblk,

sayın yönetici sizin kukuk bilgi ileriniz eminimki engindir ancak gerçek hayatta malesef hukuk denen şeyin tam olarak işlemediğini düşünüyorum ..

hayatınızda hiç çocuğunuzu görmek istediğinizde göremediğiniz zaman oldumu?
yaşadınınızmı buları ?

mehmetarda
01-01-2009, 16:02:02
sayın yönetici sizin kukuk bilgi ileriniz eminimki engindir ancak gerçek hayatta malesef hukuk denen şeyin tam olarak işlemediğini düşünüyorum ..

hayatınızda hiç çocuğunuzu görmek istediğinizde göremediğiniz zaman oldumu?
yaşadınınızmı buları ?

SANA SONUNU KADAR KATILIYORUM.Böyle adalet(sizlik) olmaz dicem ama maalesefki günümüzde bu şekilde mağdur olan bir çok baba var.(bende onlardan birisiyim)

karakenan
17-01-2009, 22:13:31
icra ile çocugumu göremedim adliyede tevzi brosunda mahkemeye basvurmak ıcın gittim bana bole bir davanın olmadıgını soleyerek baska yerlere gonderdı orasıda baska yere kafam döndü nereye basvuracagımı şaşırdım.sizce nereye basvuracagım

denizblk
17-01-2009, 22:49:19
icra ile çocugumu göremedim adliyede tevzi brosunda mahkemeye basvurmak ıcın gittim bana bole bir davanın olmadıgını soleyerek baska yerlere gonderdı orasıda baska yere kafam döndü nereye basvuracagımı şaşırdım.sizce nereye basvuracagım

Avukatınıza gidecesiniz. Bu konuda gereken yasal şeyleri yapacaktır.
Boşanma davanız devam mı ediyor yoksa kesin boşandınız mı?

karakenan
17-01-2009, 23:00:28
bosanmam kesinlesti avukat tutacak param yok :(

Av.Emrah Yavuzcan
17-01-2009, 23:01:46
İlgili Baro'ya başvurunuzu yapın.

karakenan
17-01-2009, 23:09:38
ankara barosunamı? ucretsız yardımcı olurlarmı peki ?

denizblk
17-01-2009, 23:16:19
ankara barosunamı? ucretsız yardımcı olurlarmı peki ?

Emrah Bey, bu beyefendi Ankara Barosuna giderken herhangi bir belge de götürmesi gerekiyor mu?
Mesela Maddi durumunu gösterir bir belge filan?

Av.Emrah Yavuzcan
17-01-2009, 23:24:39
Sn. denizblk,
http://www.hukuki.net/hukuk/index.php?article=144
linkinden adli yardım hakkında daha net bilgi edinilebilir.

Ayrıca ilgili baro internet sitelerinden, www.ankarabarosu.org.tr zannediyorum, ayrıntılı bilgi alınabilir.

Takdir edersiniz ki, şu ana kadar adli yardım almadım veya komisyonlarında görev almadım, bu yüzden net bilgi veremem.

karakenan
17-01-2009, 23:37:52
bu adreste bole bır yer göremedım ılgınız ıcın tesekkur ederım .hangı hmahkemeye bas vuracagım konusunda bır bılgısı olan varmı

Av.Emrah Yavuzcan
18-01-2009, 13:51:04
bu adreste bole bır yer göremedım ılgınız ıcın tesekkur ederım .hangı hmahkemeye bas vuracagım konusunda bır bılgısı olan varmı

İletişim - Baro Birimleri altbaşlığının altından şu telefona ulaşabilirdiniz.
ADLİ YARDIM BÜROSU - 229 91 76

CEVAT2201
09-04-2009, 12:08:57
peki Emrah bey benim kızım 5 yaşında velayeti annede 3 yıl boyunca icra ile grdüm kızımı ama 1 ay oldu göremiyorum nedeni ise eşimin kızımı alıp 3-4 ay izmire akrabalarımın yanına gidiyorum diye icraya bir dilekçe ile baş vurması olmuş. Bir adres , telefon ve isim yok kime gittiğine dair. Ben İcra müdürlüğünede dosyada okudum ve bir fotokopisini aldım verdiği dilekçenin. İcraya harcımı yatırdım tekrar bir tutanak tutulsun diye bana gerek yok gitmemize zaten verdiği dilekçede çocukla burada olmadığını belirtmiş dediler oda tutanak yerinde kendi imzası ile ifade ettiği için. Ben icra ceza mahkemesine davamı açtım şimdi savcılağada verecem böyle bir durumda velayeti almaya kalksam sizce alabilirmiyiz.

aykan99
09-04-2009, 16:05:14
T.C. Y A R G I T A Y
2.HUKUK DAIRESI
SAYI:
2000/12847 2000/13179 2000 yılında kı yargıtay kararı bu kanun 2000 yılından sonra degişti herhalde yenı yargıtay kararı varmı bu konuyla ilgili birde yargıtay ilamında sebeplerı belli olmuyor birde gerekçelı karar varmı?
birde 341. maddeye dayalı olarak mahkemeye verdıgım zaman cocugu gosterecegını beyan ettığı zaman hapıs cezası uygulanmıyormus. pekı ben her cocugu goremedıgım zaman mahkemeye verıp avukat tutup mahkeme harcı yatırmam mı gerekiyor.

savcılığada icra ceza mahkemesinede başvurabilirsiniz.benimde ara kararım var anne çocukla şahsi ilişkiyi engellediği gibi dolduruşada getiriyorben savcılığa şikayet ettim savcı 113/A ya göre yargılanması için dosyayı asliye ceza mahkemesine gönderdi 10 gün sonra duruşmamız var icrayla gidip alamadığımız tutanak ve kendim 2 yakınımla gidip alamadığıma dair kendi aramızda bir tutanağıda hakime sunacağım sonucu merakla bekliyorum sizde tutanakları mahkemeye sunun varsa şahitte götürün her seferde mahkemeye gitmeyin tutanaklarınız 3 -4 tane olunca gidin şikayetinizi yapın avukat tutmanıza gerek yok kendinizde takip edebilirsiniz maddi durumuz yoksa ben kendim takip ediyorum..

CEVAT2201
10-04-2009, 09:12:47
Peki Emrah bey Eski eşim velayeti kendisinde olan kızımı alıp İzmire akrabalarımın yanına gidiyorum diye bir dilekçe vermiş icra müdürlüğüne adres,isim ve telefon numarası yok. Ben icraya nafaka yatırmaya gittiğimde öğrendim dilekçeyi banada haber verilmedi. İcra müdürlüğünün bana dediği İkamet adresine gidip tutanak tutmaya gerek yok zaten kendi dilekçesi var gittiğini yazmış sen bu dilekçeyi al icra ceza mahkemesine ver bende davayı açtım şimdi buradan ne sonuç cıkar herhafta görme hakkım var kızımı biz anlaşmalı boşandık. Ama 1 ay oldu göremiyorum ve ulaşamıyorum. Buradan ceza alma olasılığı avukatım söylediğine göre kesin alacağı ceza para cezasına çevrilirmi , çevrilmezse hapismi yatar, Buradan ceza aldğı taktirde ben valyet davası açacağım velayeti alabilirmiyim. Bazı yargıtay kararlarına baktım velayet el değiştiriyor. Kızım 5 yaşında ve eşimin bir geliri yok. Mahkemeden önce gelip kızımı bana gösterirse dava düşer deniyor doğrumudur. Ayrıca ben evlendiğim tarihten boşandığım güne kadar eski eşimin izmirde akrabası olduğunu bilmiyorum bana ben şundayım diyemiyorlar. bilgi verirseniz memnun olurum

sevbay84
13-01-2010, 22:00:36
:(........................
.Ş....................

güzey
15-01-2010, 04:31:47
İİK'da konu açık ve net şekilde düzenlenmiştir. Hükümler şöyledir:

ÇOCUKLA ŞAHSİ MÜNASEBET TESİSİNE DAİR İLAMIN İCRASI:

Madde 25/a - (Ek madde: 18/02/1965 - 538/15 md.)

Çocukla şahsi münasebetlerin düzenlenmesine dair ilam hükmünün yerine getirilmesi talebi üzerine icra memuru, küçüğün ilam hükümleri dairesinde lehine hüküm verilen tarafla şahsi münasebette bulunmasına mani olunmamasını; aksi halde ilam hükmünun zorla yerine getirileceğini borçluya 24 üncü maddede yazılı şekilde bir icra emri ile tebliğ eder. Bu emirde ilam hükmüne aykırı hareketin 341 inci maddedeki cezayı müstelzim olduğu da yazılır.

Borçlu bu emri tutmazsa ilam hükmü zorla yerine getirilir. Borçlu alacaklının şikayeti üzerine ayrıca 341 inci maddeye göre cezalandırılır.

ÇOCUK TESLİMİ EMRİNE MUHALEFETİN CEZASI:

Madde 341 - (Değişik madde: 17/07/2003 - 4949 S.K./96. md.;Değişik madde: 31/05/2005-5358 S.K./12.mad)

Çocuk teslimi hakkındaki ilâmın veya ara kararının gereğini yerine getirmeyen veya yerine getirilmesini engelleyen kişinin, lehine hüküm verilmiş kimsenin şikâyeti üzerine, altı aya kadar tazyik hapsine karar verilir. Hapsin tatbikine başlandıktan sonra ilâmın veya ara kararının gereği yerine getirilirse, kişi tahliye edilir.
Henüz kimseden cevap alamadım;
Boşanma davasındaki mahkeme kararına rağmen annesi bana oğlumu toplam 14 aydır göstermiyor. Gereken tüm icra unsurlarını yerine getirdikten sonra dava açtım karşı taraf sanık olarak ve avukatı mahkemeye gelmemesine rağmen, hakim "cezaya gerek yoktur" diye karar verdi! Hakkımı bu gidişle nasıl alırım, lütfen bunu bana biri açıklarmı?

impossible
30-06-2011, 11:22:32
Güzey kardeşim aynı şey benim başıma geldi.Sanada ulaşamamaktayım boşanma davam devam etmekte olup altı icra davası açtım yılmadan adalet bakanlığınada şikayet ettim aile mahkemesi kararı uygulanmamakta icra mahkemesi ceza vermemekte diye.İcra ile gitmeden önce avukatımla şu gün şu saatte gelicez diye tebligat çekmeye başladım bunun sonucunda 5.6. davalarımda 6şar ay hapis cezası ve uyarı aldı.Problem uygulamada sonraki hafta gösterince cezalar düştü ama boşanma gerçekleşirse işler daha kolay olacak.

aseli
30-06-2011, 12:58:02
kenan bey çocuğun size gösterimemesinin tekerrürü halinde dava açmanız durumunda muhtemeldirki velayeti ve masraflarınızı alabilirsiniz iyi günler