PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Birikmiş yıllık izinleri aynı yıl içinde kullandirmak yasal mı?






nevuc
06-10-2008, 16:11:03
merhaba..
ben tedaş ta teknisyen olarak görev yapmaktayım..daha evvelki yıllardan birikmiş yıllık izinlerim var..İşveren geçmişteki yıllık izinlerimi iş yoğunluğu nedeniyle kullandırmadı..şimdi ise benim görev yaptığım bölümü ihaleyle taşören firmaya verdi..dolayısıyla iş yoğunluğunu bertaraf etti.şimdi ise daha önceki yıllarda kullandırmadığı izinlerimi aynı yıl içinde kullandırmak isitiyor..ben ise aynı yıl içinde bir yıllık izin kadarını kullanmak istiyorum..bunu kendilerine iletmeme rağmen zorla izine çikartma teşebbüsünde bulunuyorlar..benim öğrenmek istediğim işverenin birikmiş yıllık izinlerimi aynı yıl içinde kullandırma gibi yasal bir yetkisi varmıdır..eğer yoksa bana ilgili kanunun ilgili maddeleriyle bildirirseniz mağduriyetim giderilmiş olacaktır..ilginiz için şimdiden teşekkürlerimi bildiririm...Nevzat Uçak..not: işveren yılın başında komiyon toplayip izin çizelgesi hazırlamadı..üstelik çalıştığım işletme müdürlüğünde böyle bir komisyonda oluşturulmadan izine çıkartmak istiyor..

Av.Ceyda Çelik
06-10-2008, 17:26:45
İş Kanunu Madde 53 - İşyerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere, en az bir yıl çalışmış olan işçilere yıllık ücretli izin verilir.

Yıllık ücretli izin hakkından vazgeçilemez.

Niteliklerinden ötürü bir yıldan az süren mevsimlik veya kampanya işlerinde çalışanlara bu Kanunun yıllık ücretli izinlere ilişkin hükümleri uygulanmaz.

İşçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi, hizmet süresi;

a) Bir yıldan beş yıla kadar (beş yıl dahil) olanlara ondört günden,

b) Beş yıldan fazla onbeş yıldan az olanlara yirmi günden,

c) Onbeş yıl (dahil) ve daha fazla olanlara yirmialtı günden,

Az olamaz.

Ancak onsekiz ve daha küçük yaştaki işçilerle elli ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi yirmi günden az olamaz.

Yıllık izin süreleri iş sözleşmeleri ve toplu iş sözleşmeleri ile artırılabilir.

Madde 57 - İşveren, yıllık ücretli iznini kullanan her işçiye, yıllık izin dönemine ilişkin ücretini ilgili işçinin izine başlamasından önce peşin olarak ödemek veya avans olarak vermek zorundadır.

Bu ücretin hesabında 50 nci madde hükmü uygulanır.

Günlük, haftalık veya aylık olarak belirli bir ücrete dayanmayıp da akort, komisyon ücreti, kara katılma ve yüzde usulü ücret gibi belirli olmayan süre ve tutar üzerinden ücret alan işçinin izin süresi için verilecek ücret, son bir yıllık süre içinde kazandığı ücretin fiili olarak çalıştığı günlere bölünmesi suretiyle bulunacak ortalama üzerinden hesaplanır.

Ancak, son bir yıl içinde işçi ücretine zam yapıldığı takdirde, izin ücreti işçinin izine çıktığı ayın başı ile zammın yapıldığı tarih arasında alınan ücretin aynı süre içinde çalışılan günlere bölünmesi suretiyle hesaplanır.

Yüzde usulünün uygulandığı yerlerde bu ücret, yüzdelerden toplanan para dışında işveren tarafından ödenir.

Yıllık ücretli izin süresine rastlayan hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil ücretleri ayrıca ödenir.

İşverenin birikmiş yıllık izinlerinizi size bir anda kullandırmak gibi bir hakkı yok.

nevuc
07-10-2008, 10:19:05
selam..ilginiz için teşekkürler..verdiğiniz haber sevindirici..ama işverenin birikmiş izinleri aynı yıl içinde hakkı olmadığını ispatlayan herhangi bir kanun maddesi varmıdır..çünkü bizim işletme müdürlüğü yetkilileri bu işi cebren yapmak istiyor..eger konu ile ilgili açıklayıcı bir kanun maddesi mevcut ise veya benim itirazımın haklı bir dayanağı olduğunu gösteren bir yönetmelik varmı...sevgilerle...

YSNRC
07-10-2008, 10:48:09
peki son 3 yıldır izinlerini kullanmamış bir işçiye talebi üzerine yıllık izin yerine parası ödenebilir mi? işveren ısrarla para ödenmesi yasak diyor.

Erdoğan Kırcalı
07-10-2008, 13:25:52
Kullanılmamış izinlerin ücreti sözleşmenin sona ermesi durumunda ödenir.
Çalışırken kullanmamış olduğunuz izinlerinizi işveren bir program yaparak kullandırabilir.

Av.Ceyda Çelik
07-10-2008, 14:54:04
peki son 3 yıldır izinlerini kullanmamış bir işçiye talebi üzerine yıllık izin yerine parası ödenebilir mi? işveren ısrarla para ödenmesi yasak diyor.

Yargıtay'ın hakim görüşüne göre hizmet akdi devam ederken geçmiş yıllara ait kullanılmayan izin ücretlerinin istenmesine olanak yoktur, işçi tarafından kullanılmayan geçmiş yıllık izinlerin ücreti ancak iş akdinin feshinden sonra talep edilebilir. İşvereninizin buradaki uygulaması doğğru.

Av.Ceyda Çelik
07-10-2008, 14:58:29
selam..ilginiz için teşekkürler..verdiğiniz haber sevindirici..ama işverenin birikmiş izinleri aynı yıl içinde hakkı olmadığını ispatlayan herhangi bir kanun maddesi varmıdır..çünkü bizim işletme müdürlüğü yetkilileri bu işi cebren yapmak istiyor..eger konu ile ilgili açıklayıcı bir kanun maddesi mevcut ise veya benim itirazımın haklı bir dayanağı olduğunu gösteren bir yönetmelik varmı...sevgilerle...

Bu konu öğretide çok tartışmalı aslında. Ama eğilim yıllık izin kullanım süresinin işveren tarafından belirlenebileceği yönünde.
Ancak yönetim hakkı kapsamındaki bu belirleme kanımca makul ve mantıklı sınırlar çerçevesinde olmak zorunda. Örneğin 3 yıl boyunca yıllık izne çıkmamış bir işçinin 4. yıl toptan izin kullanmaya zorlanması bana mantıklı gelmiyor. İşveren aynı yıl içerisinde izinlerin ne zaman kullanılacağını belirlemek hakkına sahip olsa da, bu hakkın kapsamının birkaç yıl şeklinde genişletilmesi doğru değil.

nevuc
07-10-2008, 22:26:43
selam..ben bu izin meselesini mahkemeye getirmeyi düşünüyordum..ama sizin açıklamanız beni bu düşüncemden soğuttu..hakli çikamiyacağim bir mesele olduğunu anlamiş bulunmaktayım..ilginiz için teşekkürler...