PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Çekişmeli Boşanma

butterfly-se
24-08-2008, 18:15:42
merhabalar!benim kuzenimin boşanmasıyla ilgili bi sorum olacaktı yardımcı olursanız çok sevinirim.kuzenim 06.05.2006 tarihinde boşanma davası açtı.ve halen sürüyor o günden beride evleri ayrı bir arada yaşamıyorlar.her iki tarafında avukatı var.şu ana kadar 5 mahkemesi görüldü şahitler dinlendi dava sürerken kızınada 100 ytl nafaka bağlandı fakat eşi bir türlü anlaşmalı boşanmaya yanaşmıyor.hakim ne zaman boşarsa o zaman olur diyor.bunun yanında bir takım maddi talepleri var bunun karşılanmasını istiyor kuzenimde maddi isteklerini vermeyi kabul etmiyor çünkü bunları karşılamaya maddi imkanıda yok.birde kuzenimin eşinin şahit gösterdiği bayan hiçbir mahkemeye gelmedi.08.07.2008 tarihinde 5. duruşması vardı hakimin rapor alması yüzünden dava ekim ayına attı.Sorum şu olacaktı
1.Bu dava daha ne kadar sürer?Ekim ayında hakim bi sonuca varırmı?
2.Bu tür boşanmalarda hakim nasıl bir karar verir,davanın düşmesi olabilirmi?
3.Eşinin şahit gösterdiği bayanın duruşmaya gelmemesi davayı nasıl etkiler boşanmayı uzatırmı?
4.Eğer ki hakim boşamaya karar verdiği taktirde ne kadar tazminat verir?
Şimdiden teşekkürler!

sahbudak
24-08-2008, 19:03:51
merhabalar!benim kuzenimin boşanmasıyla ilgili bi sorum olacaktı yardımcı olursanız çok sevinirim.kuzenim 06.05.2006 tarihinde boşanma davası açtı.ve halen sürüyor o günden beride evleri ayrı bir arada yaşamıyorlar.her iki tarafında avukatı var.şu ana kadar 5 mahkemesi görüldü şahitler dinlendi dava sürerken kızınada 100 ytl nafaka bağlandı fakat eşi bir türlü anlaşmalı boşanmaya yanaşmıyor.hakim ne zaman boşarsa o zaman olur diyor.bunun yanında bir takım maddi talepleri var bunun karşılanmasını istiyor kuzenimde maddi isteklerini vermeyi kabul etmiyor çünkü bunları karşılamaya maddi imkanıda yok.birde kuzenimin eşinin şahit gösterdiği bayan hiçbir mahkemeye gelmedi.08.07.2008 tarihinde 5. duruşması vardı hakimin rapor alması yüzünden dava ekim ayına attı.Sorum şu olacaktı
3.Eşinin şahit gösterdiği bayanın duruşmaya gelmemesi davayı nasıl etkiler boşanmayı uzatırmı?
Şimdiden teşekkürler!

1-boşanma davaları çekişmeliyse genelde 2-3 yıl kadar sürüyor ama belli olmaz..
2- hakimin nasıl karar vereceği her davanın esasına göre değişir kuzenizin maddiyatı yoksa eşi tazminat isterken haklı bile olsa fazla bir şey alamaz...fakat eşine ödenmesi üzere yoksulluk nafakası bağlanabilir.karşı tarafın talebine göre tabiii..
3- şahitlerin gelmemesi davayı uzatır..hakim gösterilen şahitler hiç gelmezse davaya devam eder...
4-tazminat ancak tarafların kusuru oranında hesap edilir...ayrıca tazminat istenilen tarafın maddi durumuna da bakılır...

butterfly-se
24-08-2008, 21:33:59
2- hakimin nasıl karar vereceği her davanın esasına göre değişir kuzenizin maddiyatı yoksa eşi tazminat isterken haklı bile olsa fazla bir şey alamaz...fakat eşine ödenmesi üzere yoksulluk nafakası bağlanabilir.karşı tarafın talebine göre tabiii..
3- şahitlerin gelmemesi davayı uzatır..hakim gösterilen şahitler hiç gelmezse davaya devam eder...
4-tazminat ancak tarafların kusuru oranında hesap edilir...ayrıca tazminat istenilen tarafın maddi durumuna da bakılır...

bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürederim.gerçekten zor bi dava olarak görünüyor.umarım dediğiniz gibi 2-3 yıl sürmez çünkü şuanda psikolojisi alt üst olmuş durumda ve psikolojik destek almaya başlaması an meselesi!Tekrar teşekkürler

butterfly-se
24-08-2008, 21:37:47
Şimdiden teşekkürler!

bu sorumla ilgili diğer avukat arkadaşların yorumları yanıtları varsa benimle paylaşırlarsa çok memnun olucam şimdiden teşekkürler

caymaz01
24-08-2008, 21:40:34
allah yardımcısı olsun kardeş bende cekişmeli boşanma yaptım.ilk ben acmıştım yanaşmadı boaşnmaya davam red oldu.kabuguma cekildim ama sonra o actı davayı boşanmak istiyorum dedi bende kabul ettim .boaşndık hakim 3000 ytl maddi 100 ytl yoksulluk nafakası bagladı .ama begenmediler ve şuan temyiz etmek istiyorlar allah akıl fikir versin 2 sene oldu hala kurtulamadım bunlardan

butterfly-se
24-08-2008, 21:45:37
allah razı olsun sağol!umarım hakkınızda hayırlısı olur.evlenmek çok kolayda boşanmak çok zor.başına gelmeyen anlamaz doğrusu.bizde şaşırdık kaldık kuzenimin artık psikoloji mahfoldu kendi ailesinden maddi manevi destek alamadığı için daha çok yıprandı.bekliyor sadece allah herkesin hakkında hayırlısını versin.

sdt23
24-08-2008, 21:50:38
Aşağıda söylenenden fazlasını söylemek doğru olmaz.
Eğer iki taraf boşanmanın şartları konusunda anlaşamıyorsa boşanma davaları beklenenden uzun sürer. Adı üstünde çekişmeli.

butterfly-se
24-08-2008, 21:57:09
Aşağıda söylenenden fazlasını söylemek doğru olmaz.
Eğer iki taraf boşanmanın şartları konusunda anlaşamıyorsa boşanma davaları beklenenden uzun sürer. Adı üstünde çekişmeli.

Anlıyorum bayağı bi zorlu süreç.Cevabınız için teşekkürederim.Her yanıt benim için önemli gerçekten biraaz daha aydınlanma bilgilenme adına soruyorum teşekkürederim arkadaşlar!

butterfly-se
26-08-2008, 17:40:33
Bu konuyla ilgili bi sorum daha olucaktı cevaplarsanız memnun olucam.Kuzenimin eşi temmuz 2006 da evi terk edip gitti ve şuanda ailesinin yanında kalıyor bu durum mahkemede kuzenimin lehine bi durum doğururmu?
Birde kuzenimin eşinin şahit gösterdiği bayan izni olmadan şahit gösterilmiş 5 mahkeme oldu davaya gelmedi fakat mahmekemede polisle gidip bayanı mahkemeye getirmedi.Şimdi bu bayanın dinlenmesi hala gereklimidir?

sdt23
26-08-2008, 17:53:15
Evi terk ediş kuzeninizin kusuruna dayanıyorsa lehine bir durum oluşturmaz.
Delillerin ışığında hakim takdir edecek.

Ayrıca mahkemede şahitlik yapmak mecburi değildir, ama mahkemeye gelmek mecburi.

butterfly-se
26-08-2008, 17:57:16
Sağolun.Hayır kuzenimin kusuru değil mahkeme mayıs ayında açıldı!Eşide temmuzda birgün eşyasını toplayıp annesine gitmiş bir dahada dönmedi.Şahit gösterilen bayanda benden izinsiz yazdırıldı adım gitmicem demiş.

sdt23
26-08-2008, 21:01:03
Polis marifetiyle mahkemeye getirilir. "Şahitlik yapmak istemiyorum." der. Ardından gider.

butterfly-se
27-08-2008, 00:29:53
Bugüne kadar getirilmedi o halde ekim ayında olan mahkemeye getirilecektir.Tek dinlenilmeyen şahit o bayan kaldı zaten.Kuzenim şu ana kadar iki şahit dinletti ve ekim ayındada iki şahit daha dinleticek!Ekim ayındaki dinlenilecek şahitlerde karşı tarafın iddia etmiş olduğu bileziklerin söylenildiği gibi zorla alınıp gereksiz harcamalar yapılması değil iyi bir gelecek sağlamak adına alındığını ispatlamaktır.Eşinin ise kendi annesi şahit olarak çıktı.Şahit olarak dinlenilecek bayan gelmemekte ısrarlı.Sizce ekim ayındaki davada bu şahit dinletilirse bi karara varılırmı?Dosyanın hala eksik olması bu bayanın dinlenmemesi olabilirmi?Çünkü dosyaya konulacak fazlada bişey kalmadı yazılı ve sözlü kanıtlar hakimin dosyasına götürüldü.Ekimde 6. duruşma yapılacak!

butterfly-se
27-08-2008, 00:32:42
Şunuda belirteyim kuzenimin eşinin iddia ettiği bilezikler düğünde takılan bileziklerdir.Kuzenim dükkan açmak için almıştuır o bilezikleri eşide boşanırsa eğer 10 milyar ve düğünde takılan 5 burma bilezik kendisine verilirse boşanıcanı bildirmiş avukatına.Davanın seyri bu şekilde ilerlemektedir.

sdt23
27-08-2008, 09:12:16
Şunuda belirteyim kuzenimin eşinin iddia ettiği bilezikler düğünde takılan bileziklerdir.Kuzenim dükkan açmak için almıştuır o bilezikleri eşide boşanırsa eğer 10 milyar ve düğünde takılan 5 burma bilezik kendisine verilirse boşanıcanı bildirmiş avukatına.Davanın seyri bu şekilde ilerlemektedir.

Düğünde takılan ziynet kadına aittir. Daha sonra bunun kendi rızasıyla kocasına vermiş olduğunun ispatı kolay olmayacağından (kadın bunları kendi isteğimle verdim demezse) boşanma sonucunda kim kusurlu bulunursa bulunsun bileziklerin veya bilezikler tutarındaki paranın kadına verilmesi kararı çıkacaktır.

butterfly-se
28-08-2008, 17:02:17
Bugüne kadar getirilmedi o halde ekim ayında olan mahkemeye getirilecektir.Tek dinlenilmeyen şahit o bayan kaldı zaten.Kuzenim şu ana kadar iki şahit dinletti ve ekim ayındada iki şahit daha dinleticek!Ekim ayındaki dinlenilecek şahitlerde karşı tarafın iddia etmiş olduğu bileziklerin söylenildiği gibi zorla alınıp gereksiz harcamalar yapılması değil iyi bir gelecek sağlamak adına alındığını ispatlamaktır.Eşinin ise kendi annesi şahit olarak çıktı.Şahit olarak dinlenilecek bayan gelmemekte ısrarlı.Sizce ekim ayındaki davada bu şahit dinletilirse bi karara varılırmı?Dosyanın hala eksik olması bu bayanın dinlenmemesi olabilirmi?Çünkü dosyaya konulacak fazlada bişey kalmadı yazılı ve sözlü kanıtlar hakimin dosyasına götürüldü.Ekimde 6. duruşma yapılacak!

Rica etsem bu sorum için bi yanıt verebilirmisiniz?

sdt23
28-08-2008, 17:05:56
Rica etsem bu sorum için bi yanıt verebilirmisiniz?
Hakimde kanaat oluştuğunda dosyadaki tüm eksikler tamamlandığında karar çıkar.

butterfly-se
28-08-2008, 17:10:49
Teşekkürederim!Anlıyorum son söz hakime ait.

butterfly-se
06-11-2008, 17:07:36
Merhaba arkadaşlar bu konuyla ilgili bi sorum olacak.Kuzenimin arkadaşı ile kuzenimin karısı arasında bi olay.Bunların biribirlerinde cep numaraları var bi kaç gündürde kavga ediyolar kuzenimin arkadaşı karısının cep numarasını internet üzerinden dağıtmış karısıda mahkemeye vericeni söylemiş peki mahkemeye verdikten sonra bu nasıl ispatlanır IP numarası ortaya çıkarmı?İspatlandıktan sonra cezası ne olur?acil yardımınız gerekiyo.Şimdiden teşekkürler

monimon
10-12-2008, 14:15:34
Merhaba,

5 aylık evli kalan şuanki erkek arkadaşımın mahkeme sonucu, 2008 mayıs ayında boşanmalarına ve takıların geline iade edilmesine karar vermiştir.Gelinin takıları ayrılırken yanına aldığından dolayı karar temyize gönderilmiştir.Yargıtay kalemini aradığımızda dosyanın mayıs-harizan 2009 gibi sonuçlanacağını öğrendik.
Öğrenmek istediğim;
1-Yargıtaydan gelen cevap arkadaşımın lehine döndüğünde karşı taraf temyize gönderirse tedbir nafakası devam edermi?
2-Yargıtaydan gelen cevapla arkadaşım,boşanmış sayılırmı bekleme süresi olurmu,nüfus cüzdanını değiştirebilirmi?
3-Mahkeme sonucunda tazminat ve nafaka bağlanmamıştır.Sadece tedbir nafakası 250 ytl olarak ödenmektedir.Bunun dışında karşı taraf tekrar para talep edebilirmi.

Tşkkr...

ümitkader
10-12-2008, 16:41:01
allah yardımcısı olsun kardeş bende cekişmeli boşanma yaptım.ilk ben acmıştım yanaşmadı boaşnmaya davam red oldu.kabuguma cekildim ama sonra o actı davayı boşanmak istiyorum dedi bende kabul ettim .boaşndık hakim 3000 ytl maddi 100 ytl yoksulluk nafakası bagladı .ama begenmediler ve şuan temyiz etmek istiyorlar allah akıl fikir versin 2 sene oldu hala kurtulamadım bunlardan
karşı taraf ne kadar istemişti bayan hakim 3000 bağlamış.maaşınıza da bakıyorlar hakim tazminata ve nafakayı bağlarken.benim arkadaş ayrıldı bayana 2000 tazminat bağlandı nafaka bağlanmadı.çünkü bayanın çocuğu yoktu.sizinkide maaşınıza göre karar verilmiştir.sizede kolay gelsin ne kadar boşanmalar çoğaldı.eskiden bu kadar değildi çevremizde.siz erkekler için zorluğu kadar biz bayanlara da zor.

butterfly-se
30-12-2008, 16:39:20
Hakimde kanaat oluştuğunda dosyadaki tüm eksikler tamamlandığında karar çıkar.

merhaba kuzenimin davası bugün görüldü.hakim boşayacakmış ama kuzenim yüzde 90 kusurlu çıktığı için dava red oldu ama hakim temyiz yolunu açtı kuzenime şimdi 20 gün sonra dava bitecek temyize verdikten sonra nasıl bir karar çıkar ve ne kadar zaman sürer bu kararın çıkması?cevaplarınızı bekliyorum.

şimal yıldızı
30-12-2008, 19:36:19
merhaba kuzenimin davası bugün görüldü.hakim boşayacakmış ama kuzenim yüzde 90 kusurlu çıktığı için dava red oldu ama hakim temyiz yolunu açtı kuzenime şimdi 20 gün sonra dava bitecek temyize verdikten sonra nasıl bir karar çıkar ve ne kadar zaman sürer bu kararın çıkması?cevaplarınızı bekliyorum.

Dava temyize gönderildiği takdirde aynı kararla geri dönecektir.Yargıtaydan kararlar da öğle çabuk gelmiyor. 1 yılı dolmuş ama hala yargıtaydan sonuç bekleyenler var. Şahsi fikrim temyize gitmeyin. Davanın kesinleşme tarihinden itibaren 3 yıl geçmesini bekleyin 3 yıl sonunda 3 yıllık fiili ayrılığa dayanarak dava açın. (Tabiii bu zaman zarfında tarafların bir araya gelmemiş olması da önemli) Açacağınız bu davada boşanma kararı çıkar.Ancak kusurlu taraf siz olduğunuz için talep edildiği takdirde tazminat ödersiniz.Nafaka ve tazminat istemlerinde mali durum araştırması mahkeme tarafından yapılarak miktara hakim karar verir.Geçmiş olsun

butterfly-se
31-12-2008, 21:26:04

Avukat arkadaşlardan yardım rica ediyorum.

butterfly-se
03-03-2009, 22:18:35
Merhabalar!Kuzenimin boşanma davası red oldu ve temyiz yolu açıktı ama temyize verilmedi.Hakim 3 yıl bekleme süresi verdi.
1-)Kuzenim 3 yıllık bekleme süresi içerisinde yeniden dava açabilirmi?
2-)3 yıl geçtikten sonra boşanmasında bi engel olurmu karşı taraf hayır ben boşanmak istemiyorum derse boşanma yinemi red olur?
arkadaşlar cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

sdt23
03-03-2009, 22:39:37
Merhabalar!Kuzenimin boşanma davası red oldu ve temyiz yolu açıktı ama temyize verilmedi.Hakim 3 yıl bekleme süresi verdi.
1-)Kuzenim 3 yıllık bekleme süresi içerisinde yeniden dava açabilirmi?
2-)3 yıl geçtikten sonra boşanmasında bi engel olurmu karşı taraf hayır ben boşanmak istemiyorum derse boşanma yinemi red olur?
arkadaşlar cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

1. Türk medeni kanunun 161-166. maddesindeki nedenlerden birine ve davanın ret tarihinden sonraki olaylara dayanarak her zaman boşanma davası açabilir. (Açılan yeni davanın da tekrar ret ile sonuçlanması mümkündür.)

2. 3 yıl geçtikten sonra açılan davada bu üç yıl içinde tekrar bir araya gelinmediği ispat edilirse bu dava boşanmayla sonuçlanır. Ama boşanma için dayanılan neden "3 yıllık fiili ayrılık" ise açılacak davada kuzeniniz boşanma açısından kusurlu taraf sayılacağı için sonuçta maddi/manevi tazminat ve/veya nafaka ödemek durumunda kalır. Tazminat ve nafaka konusunda taraflar arasında anlaşma olmazsa, hakim bunların miktarını takdir edene kadar dava uzar. Sonra nafaka ve tazminat miktarını beğenmeyen temyiz eder ve işler uzar. Yani er ya da geç değil, çoğu zaman geç boşanma olur. :(

butterfly-se
03-03-2009, 22:46:23
Teşekkürederim cevabınız için.

oktay01
05-03-2009, 00:45:39
merhabalar. ben 9 yıl önce bir evlilik yaptım ve 8 yaşında bir çocuk babasıyım. severek ve isteyerek yapmış olduğum evlilik zaman içerisinde bir kabusa dönüştü çünkü evlilik öncesi ve sonrası ailesinin bizleri son derece kötü etkilemesi, eşimin zaman zaman onlardan yana olması hayatı bana zehir etmesi,her önüne gelenin aklına uyup bana saçma sapan tavırlar alması,uyusam suç yatsam suç kalksam suç kısacası benim yaşamam bile onun için bir suç unsuru oldu ve hayat benim için tam manasıyla zindana döndü.bu zaman içerisinde defalarca ayrılma kararı aldım ancak çocuk için bu süreyi biraz uzattım ancak gördümki çocuğum bu rezalet evlilikten daha kötü etkileniyor çünkü hergün tartışma hergün hakaret vs. neticede evliliğimin 6. yılında evimi ayırdım boşanma davası açmaya karar verdim ve bunu eşime söyledim ancak beni süründürme tehditleri karşısında (sanki onca yıl süründürdüğü yetmedi) beklemeyi tercih ettim. bu süre zarfında bir bayanla tanıştım ve kendisiyle evlenme kararı aldım boşanmak için tekrar eşimle konuştum dürüst bir şekilde yeniden düzgün bir hayat kurmaya karar verdiğimi açıkladım dostça yaklaştım ancak bütün bunlara rağmen benden boşanmayacağını dava açtığım takdirde beni süründüreceğini hatta bir bayanla tanışıp evlenme kararı aldığıma çok sevindiğini bu sayede tazminat davasınada hak kazandığını söylerek beni çileden çıkarmış bulunmakta. şimdi sizlere soruyorum bitmiş bu evliliği ben resmi olarak nasıl sonlandırabilirim,suçum günahım yokken yıllarca bunca eziyete katlandım ve tabiri caizse hayat bana yıllarca zehir zindan oldu. ben en az zararla nasıl kurtulabilirim,neler yapmam gerekiyor. şimdiden teşekkür ederim.

oktay01
05-03-2009, 00:57:09
bu arada maddi durum hakkında biraz bilgi vermek istiyorum ben esnaftım ancak kriz nedeniyle dükkanımı kapattım şu anda bir gelirim bulunmamakta eşim ise ssklı olarak çalışmakta mal varlığı olarakta benim üzerime bir ev bulunmakta ve kendisi o evde ikamet etmekte. bunlar neticesinde dava açtığım takdirde tazminat nafaka vs. sonuç ne olur?

thezenzen
10-04-2009, 18:19:31
arkadaşlar benim sorunum eşim evi terk etti,herhangi bir dava süreci başlamadı ama eşim telefonda tazminat davası açacağını söylüyor.Bu konuda hakkı olabilir mi?Ben Asgari ücretli bir çalışanım herhangi malım da yok ben bu durumdayken benden ne alabilir ki?Dahası bir sürü de borcum var.Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

denizblk
10-04-2009, 18:46:53
merhabalar. ben 9 yıl önce bir evlilik yaptım ve 8 yaşında bir çocuk babasıyım. severek ve isteyerek yapmış olduğum evlilik zaman içerisinde bir kabusa dönüştü çünkü evlilik öncesi ve sonrası ailesinin bizleri son derece kötü etkilemesi, eşimin zaman zaman onlardan yana olması hayatı bana zehir etmesi,her önüne gelenin aklına uyup bana saçma sapan tavırlar alması,uyusam suç yatsam suç kalksam suç kısacası benim yaşamam bile onun için bir suç unsuru oldu ve hayat benim için tam manasıyla zindana döndü.bu zaman içerisinde defalarca ayrılma kararı aldım ancak çocuk için bu süreyi biraz uzattım ancak gördümki çocuğum bu rezalet evlilikten daha kötü etkileniyor çünkü hergün tartışma hergün hakaret vs. neticede evliliğimin 6. yılında evimi ayırdım boşanma davası açmaya karar verdim ve bunu eşime söyledim ancak beni süründürme tehditleri karşısında (sanki onca yıl süründürdüğü yetmedi) beklemeyi tercih ettim. bu süre zarfında bir bayanla tanıştım ve kendisiyle evlenme kararı aldım boşanmak için tekrar eşimle konuştum dürüst bir şekilde yeniden düzgün bir hayat kurmaya karar verdiğimi açıkladım dostça yaklaştım ancak bütün bunlara rağmen benden boşanmayacağını dava açtığım takdirde beni süründüreceğini hatta bir bayanla tanışıp evlenme kararı aldığıma çok sevindiğini bu sayede tazminat davasınada hak kazandığını söylerek beni çileden çıkarmış bulunmakta. şimdi sizlere soruyorum bitmiş bu evliliği ben resmi olarak nasıl sonlandırabilirim,suçum günahım yokken yıllarca bunca eziyete katlandım ve tabiri caizse hayat bana yıllarca zehir zindan oldu. ben en az zararla nasıl kurtulabilirim,neler yapmam gerekiyor. şimdiden teşekkür ederim.

Eşiniz doğruyu söylemiş.
Eşler evli oldukları süre içinde birbirlerine sadakatli olmak zorundalar.
Eşinize şiddetli geçimsizlik ile boşanma davası açar ve eşinizde sizin başka bir bayanla olduğunuzu mahkemeye söyleyip diğer delillerle ispat ederse hem mahkemede kusurlu olur hem de oldukça hatırlı bir tazminat ödersiniz. Tabi ekonomik durumunuza göre. Ama yine de ciddi bir rakam olur.

Siz hayatınızda biri olduğunu söylediğiniz için eşiniz sizi takip ettirebilir ve resim elde edip bunu mahkemeye sunabilir. Cep telefonunuzun son 6 ay ya da 1 yıllık dökümlerini mahkemeden isteyebilir. Sizin bu kadın ile olduğunuzu gören eşinizin bazı yakınları ya da tanıdıkları mahkemede tanıklık edebilirler.

denizblk
10-04-2009, 18:49:46
arkadaşlar benim sorunum eşim evi terk etti,herhangi bir dava süreci başlamadı ama eşim telefonda tazminat davası açacağını söylüyor.Bu konuda hakkı olabilir mi?Ben Asgari ücretli bir çalışanım herhangi malım da yok ben bu durumdayken benden ne alabilir ki?Dahası bir sürü de borcum var.Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Eşinize Terk sebebi ile boşanma davası açabilirsiniz ama bunun bazı koşulları var.

IV. Terk

Madde 164.- Eşlerden biri, evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerini yerine getirmemek maksadıyla diğerini terk ettiği veya haklı bir sebep olmadan ortak konuta dönmediği takdirde ayrılık, en az altı ay sürmüş ve bu durum devam etmekte ve istem üzerine hakim tarafından yapılan ihtar sonuçsuz kalmış ise; terk edilen eş, boşanma davası açabilir. Diğerini ortak konutu terk etmeye zorlayan veya haklı bir sebep olmaksızın ortak konuta dönmesini engelleyen eş de terk etmiş sayılır.

Davaya hakkı olan eşin istemi üzerine hakim, esası incelemeden yapacağı ihtarda terk eden eşe iki ay içinde ortak konuta dönmesi gerektiği ve dönmemesi halinde doğacak sonuçlar hakkında uyarıda bulunur. Bu ihtar gerektiğinde ilan yoluyla yapılır. Ancak, boşanma davası açmak için belirli sürenin dördüncü ayı bitmedikçe ihtar isteminde bulunulamaz ve ihtardan sonra iki ay geçmedikçe dava açılamaz.

Eşiniz ne kadar zaman önce terk etti?

thezenzen
10-04-2009, 19:43:18
daha yeni terketti bir hafta oldu ama daha önceden aile bireylerinin tesiriyle
iki üç sefer de yapmıştı.Artık karşılıklı saygı ve sevginin kalmaması dolayısıyle
evlilik işkence halini aldı.

denizblk
10-04-2009, 20:24:40
daha yeni terketti bir hafta oldu ama daha önceden aile bireylerinin tesiriyle
iki üç sefer de yapmıştı.Artık karşılıklı saygı ve sevginin kalmaması dolayısıyle
evlilik işkence halini aldı.

Size tavsiyem şu an boşanma davası açmayın.
Çünkü öncelikli olarak sizin bu konuda şahite ihtiyacınız var.
Mahkemede şahit çok önemlidir.
Eşiniz evi terk edip gitmiş diyorsunuz.
Eşiniz mahkemede ben terk etmedim beni evden kovdu diyebilir.Bu iddiasını da şahitlerle ispat yoluna gitmeye kalkabilir.
Sizin onu kovmanızı sebep göstererek tazminat almaya kalkabilir. Tabi kendisini kovmuşsanız birşey diyemem.
Yazdığınız pek birşey yok.
Bu sebeple öncelikle aileniz ve yakın arkadaşlarınız eşinize gidip ya da arayıp dönmesi yönünde nasihatler etsinler.
Eğer dönmezse de hakim kanalı ile eşinize eve dönmesi için ihtar çekersiniz. Ama bunun süresi var. Şimdi tam net hatırlamıyorum. Sitedeki bilgileri kontrol etmem lazım.

Ama size tavsiyem bir avukatla terk sebebi ile boşanma davası açma konusunu görüşmek. Çünkü terk sebebi ile kendiniz dava açamazsınız.Çok teferruatı var. Birini eksik yapsanız bu açıdan dava açamazsınız.

Bir avukata acilen bu konuyu danışmalısınız.Ve yaşadığınız herşeyi avukatınıza anlatın.

denizblk
10-04-2009, 20:32:24
MEDENİ KANUNDAKİ TERK NEDENİNE DAYALI BOŞANMA MADDESİ:

Madde 164.- Eşlerden biri, evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerini yerine getirmemek maksadıyla diğerini terk ettiği veya haklı bir sebep olmadan ortak konuta dönmediği takdirde ayrılık, en az altı ay sürmüş ve bu durum devam etmekte ve istem üzerine hâkim tarafından yapılan ihtar sonuçsuz kalmış ise; terk edilen eş, boşanma davası açabilir. Diğerini ortak konutu terk etmeye zorlayan veya haklı bir sebep olmaksızın ortak konuta dönmesini engelleyen eş de terk etmiş sayılır. Davaya hakkı olan eşin istemi üzerine hâkim, esası incelemeden yapacağı ihtarda terk eden eşe iki ay içinde ortak konuta dönmesi gerektiği ve dönmemesi hâlinde doğacak sonuçlar hakkında uyarıda bulunur. Bu ihtar gerektiğinde ilân yoluyla yapılır.Ancak boşanma davası açmak için belirli sürenin dördüncü ayı bitmedikçe ihtar isteminde bulunulamaz ve ihtardan sonra iki ay geçmedikçe dava açılamaz.

- Terk mutlak boşanma nedenidir.
- Eşlerden birisi geçerli bir sebep olmaksızın evini terkeder ve 6 ay süre ile ayrılır ve evine dönmez ise diğer eş terk nedenine dayanarak boşanma davası açabilir. Bu süreyi İHTAR ÖNCESİ ve İHTAR SONRASI süreler olarak ikiye ayırmak gerekir.
- Terk için geçerli neden ilelebet devam edemez ,makul bir süreden sonra haklı neden kalkar.
- Evi terk eden eş evlilik birliğini devam ettirmeme kastı altında evi terk etmelidir.
O halde Eş bu kast altında evi terk eder ise DİĞER EŞ NE YAPMALI ?
Diğer Eş Eğer samimi olarak evliliğin devamını istiyor ise hemen ihtar çekmek sureti ile işe başlamalı.
Pe ki ihtar nedir ve nasıl çekilir? Şekil şartı ve süre aranır mı ? Evet aranır:

İ H T A R:

* Önemli:İhtar samimi bir arzunun ürünü olmalıdır. Boşanma aracı olarak kullanılmamalıdır. Aksi ispat edildiği takdirde örneğin ihtardan sonra davet eden eşin “eve döndüğün takdirde seni öldürürüm.” gibi tehdidin varlığı ispat edilirse bu ihtar geçersizdir.(Hakimlik Mesleği burada önem arzetmektedir )

İHTAR NEDİR?
--İhtar nihai bir karar değildir. Bu nedenle başlı başına temyiz edilemez. Kesindir.
--Değişik iş defterine kaydı yapılmalıdır.
--İhtarda harç alınmaz.
--Duruşma yapılmaz.
--İhtar vekile yapılamaz.
--Eş yurt dışına gitmiş ise yine ihtar istenilen şartlar içerisinde yurt dışına gönderilmelidir.
--Davacı olan yani ihtar çeken Eş yurt dışında ve terk eden eş Türkiye ye gelmiş ise Davacının Yurt dışında daimi işçi olduğu ve kendi ve terk eden eşin ikametinin orada bulunduğunu belgelerle ispat eder ise ihtar kararı verilmelidir.
GÖREV:Aile Mahkemeleri bulunulan yerde yoksa Asliye Hukuk Mahkemesi
YETKİ: Her yerden çekilebilir. Çünkü ihtar bir dava değildir.
İHTARDA NELER BULUNMALIDIR ?

- İhtarda eşin davet edildiği evin açık adresi mutlaka gösterilmelidir.İ.BK.
- Eşin hangi süre içerisinde eve döneceği mutlaka gösterilmelidir.
- 2 aylık süre içerisinde eve dönülmemesi halinde hakkında boşanma davası açılacağı mutlaka yazılmalıdır.
- Evi terkeden eşin eve dönerken yapacağı,yol ve yeme-içme vb. masrafların miktarı ihtarda gösterilmelidir.
Önemli bir husus: Yol gideri konutta ödemeli olarak gönderilmelidir.

HAKİM İHTAR TALEBİ ÜZERİNE NE YAPMALIDIR?

- Hakim hiç bir inceleme yapmadan evrak üzerinde yukarıda ki bütün şartları araştırıp ihtara karar vermelidir.
- Önemli:İhtardan önce yada ihtar süresi içerisinde terkeden eş tarafından açılmış bir tedbir nafakası davası ihtar süresi içerisinde kabul edilmiş ise ihtar geçersiz olur.

İHTARDA SÜRE NEZAMAN İŞLEMEYE BAŞLAR?
Kural olarak süre ihtarın eşe tebliğ edildiği günden itibaren başlar. Ancak eğer yol parası ihtardan daha sonra eşe ulaşmış yada bu paranın alınmasından imtina edilmiş ise artık bu tarih esas alınmalıdır.
- İhtar tebligat kanununa uygun yapılmalıdır.

SÜRE NE KADARDIR?

T e r k T a r i h i İ h t a r T a r i h i D a v a T a r i h i

|__________________________|_______________|

Dört ay ( İhtar için beklenecek süre) İki ay (Dava açmak için beklenecek süre)

A-İhtar öncesi dört aylık süre: Terk tarihinden itibaren en az dört ay geçtikten sonra ihtar çekilmelidir. Bu süre dolmadan çekilen ihtar geçersizdir. Bu süre ise beklemek için geçerli olan en az süredir. Hakim re’sen bu süreyi araştırmalıdır.
- Sürenin belirlenmesine esas olmak üzere için fiili ayrılığın belirlenmesinde tanık dinlenmelidir.
- Fiili ayrılık kesintisiz sürmelidir. Kısa süreli de olsa bir araya gelindiği saptanırsa ihtar geçersizdir.
- Her bakımdan Bağımsız Konutun sağlanması gerekir. Bağımsız konuttan ne anlaşılmalıdır?

a) Sosyal ve ekonomik açıdan oturulabilecek özellikte bir ev olmalıdır. (tuvalet,banyo,mutfak vb. olmalı , gerekirse keşif yapılmalıdır.)

b) Konutun iyi niyet esaslarına göre seçilmesi gerekir. Yani konutu hazırlayan eş kendi çalıştığı iş yerinin bulunduğu yerde (şehir) konutu hazırlamalıdır. Ayrı ayrı şehirlerde ise kocanın iyi niyetinden söz edilemez. Çünkü evlilikte asıl olan eşlerin birlikte yaşamalarıdır.

c) Davet edilen evde anne-baba,kardeş davet eden eşle birlikte kalmamalıdır. Birlikte kalıyor iseler bağımsız konuttan söz edilemez. Kocanın önceki eşinden olan çocuğu reşit ve aynı evde kalıyor ise yine bağımsızlıktan söz edilemez. Ancak çocuk reşit değil ve babanın bakma sorumluluğu ve zorunluluğu (yasal olarak) var ise bu durum konutun bağımsız olmasını etkilemez. Uygulamada anne-baba aynı apartmanda ancak ayrı dairelerde oturuyor ancak yemeği düzenli olarak birlikte yiyor ve sadece yatmadan yatmaya kendi evlerine gidiyor iseler bu konut bu şartlar halinde bağımsız değildir. İhtarın geçerli olması için bu şekilde ki aile içi uygulamadan vazgeçildiği açıkça belirtilmelidir. Ancak bu durumun ihtardan sonra varlığını ve devam ettiğini ispat terk eden eşe düşer.

- Terk eden eş yasal süre içerisinde eve geldiğini ve evin bağımsız olmadığını yada kapının kapalı olduğunu iddia ediyor ise bunu ispat etmelidir.

B) İhtar sonrası iki aylık süre: Davet eden eş ihtarda açıkça belirttiği 2 aylık süre dolduktan sonra davasını açmalıdır. Bu süre en az olan süredir. Davacının bu süre dolduktan sonra istediği bir tarihte dava açma hakkı doğar. - İhtardan sonra söz konusu olan bu ihtarda bir eksiklik olduğu anlaşılır ise ikinci ihtarın gönderilmesi için belirlenen sürenin beklenilmesi gerekir.
- Terk eden eş bu iki aylık süre içerisinde haklı bir nedeni yada mazereti olduğunu ispat edemez ve bu süre dolduktan sonra örneğin 65 gün sonra konuta dönerse davacının dava açma hakkını ortadan kaldırmaz.
- Terke dayalı boşanma davası her iki eşe de tanınmıştır. Karı da bu nedene dayalı olarak ihtar gönderip dava açabilir.
- Davada ,herkes genel kural gereği iddiasını ispat etmek zorundadır.
- Davalı eve dönmemekte haklı olduğunu ispat etmelidir.

thezenzen
10-04-2009, 21:25:56
eşimin evden gitmesi veya gitmemesi konusunda bir görüş ve söz sarfetmedim ama bu onun bunu inkar etmeyeceği anlamına gelmez.Zaten gitmesinde en etkili rol annesine ve kardeşlerine ait.Annesinin de daha önce boşanmış olması itibarıyle temeli olmayan hukiki bilgisiyle kızına akıl vermesi söz konusu.Onun bu desteğiyle olay tamamen parasal boyuta kaydı.Eşim tazminat talep edeceğini ve benden olmasa bile ailemden bu alabilmek için dava açacağını söylüyor.Bu olabilir mi?Ben asgari ücretli bi çalışanım,benden olmasa bile bu tazminatı ailemden alabilir mi?

denizblk
10-04-2009, 21:51:04
eşimin evden gitmesi veya gitmemesi konusunda bir görüş ve söz sarfetmedim ama bu onun bunu inkar etmeyeceği anlamına gelmez.Zaten gitmesinde en etkili rol annesine ve kardeşlerine ait.Annesinin de daha önce boşanmış olması itibarıyle temeli olmayan hukiki bilgisiyle kızına akıl vermesi söz konusu.Onun bu desteğiyle olay tamamen parasal boyuta kaydı.Eşim tazminat talep edeceğini ve benden olmasa bile ailemden bu alabilmek için dava açacağını söylüyor.Bu olabilir mi?Ben asgari ücretli bi çalışanım,benden olmasa bile bu tazminatı ailemden alabilir mi?

Eşinizin annesi de daha önce boşanmış olması Medeni kanun hakkında bilgi sahibi olduğu anlamına gelmez takdir edersiniz ki.
Size sadece gözdağı vermeye çalışıp,birşeyler kopartmak derdinde olabilirler.

Eşiniz sizden olmasa bile ailenizden tazminat alacağını mı söyledi?
Türk Medeni Kanunda buna dair bir madde yok.

Ailenizden tazminat alması için eşinizin aileniz tarafından kendisine hakaret ya da küfür edildiği gerekçesi ile dava açma hakkı olabilir diye fikir yürütüyorum. Tabi aileniz böyle birşey dememişse hiçbir şey yapamazlar.

thezenzen
10-04-2009, 23:06:51
tam aksine annesinin ailem hakkında asılsız iftiraları var.Kusura bakmazsanız birde boşanma durumunda bizim biri kız biri oğlan iki çocuğumuz var.Kız 9,oğlan 7 yaşında,bu çocukların velayeti nasıl olur.Eşim annesinin şimdiki evli olduğu adama ait evde kalıyor.Tekstilde çalışıyor.Çocuklarım bu yaşlarına gelinceye kadar benim ailem tarafından bakıldı.Çok bağlılar yani.Ayrıca okul durumlarıda var.Ben ise asgari ücretle ailemle beraber üst katta ayrı dairede yaşıyorum karar ne olur sizce teşekkürler.

denizblk
11-04-2009, 00:14:33
Çocuklar konusunda hakim ne karar verir bilemeyiz. Çünkü davanızın nasıl bir seyir izleyeceğini bilmiyoruz.
Hakim her zaman çocukların menfaatini gözönüne alarak kararlarını verir.

Çocukların velayetini alırsınız diye size bir ümit veremem. Kimse veremez bu sitede.

torito
10-02-2012, 21:46:18
Merhabalar,
Benim de eşim bundan 4 gün önce aile birliğinin temelden sarsılması ve evlilik birliğinin bozulması sebebiyle boşanma davası açmış. Yaklaşık birbuçuk yıl önce evlenmiştik ve evliliğimizin 4. ayında babam kalpkrizi gecirdi ve benim de onun yanına gitmem gerekti. Normalde gidip gelecektim ancak tahliller, kontroller, başka doktorlara görunme derken uzadı 2 ay oldu.Sınav için Türkiyeye geldim annemin yanına sınav ilim orada oldugu için eşimin oldugu ile gidemedim, ardından tekrar babamın yanına gittim kalpten ameliyat oldu. Yanına 1 ay kaldıktan sonra Türkiyeye gelerek doktor araştırmasına girdim çünkü kanser teşhisi konmuştu bir de üzerine ve bu ameliyatın Türkiyede yapılmasını istiyorduk. Bu esnada eşim bana ne maddi ne de manevi destekte bulundu. Baban ne zaman iyileşicek ne zaman ameliyata girecek ne zaman geleceksin,baban farkında değilmi evliliğimizi bitirecek , (halbuki babam herseferinde gitmemi istedi ve hastalandıgı için çok üzgündü , ama ben babamı bırakamadım sadece ona kilitlenmiştim.) bana adres ver eşyalarını gönderiyorum , yok boşanma davası açıyorum, yok gelme artık şeklinde bu raddeye kadar geldik. Tabi ben bu arada 3 kez ayrı ayrı tarihlerde babamın maddi imkanlarıyla evimize geldim. Ancak her seferinde kavga ettik, ve babamın sağlığına kavuşması bizim planladıgımız gibi öyle 2 -3 ay içinde olmadı. 2 ameliyat gecirdi toplam 5 ay içerisinde ve ona bakacak kimse olmadıgı için ben onu hiç yanlız bırakmadım.(annem babam ayrılar 15 senedir -boşanmış.) Yani ne olursa olsun 1 babam için 1000 tane koca umrumda olmaz. Bende tamam boşanalım madem istemiyosun beni istemeyeni ben hiç istemem dedim. Ancak benden aldıgın paraları ve düğün takılarını vereceksin dediğimde karı-koca arasında borç olmaz dedi:) Bende bu şartlarda boşanırım dedim aksi taktirde boşanmam benden aldıklarını ver yeter dedim, beni işimden ayırdıgın için doğan zararımı istemiyorum dedim.Evlenmeden önce bulundugum ilden çok iyi olan işimden onunla evlenecegim için ayrıldım , sen buraya gel ben sana iş bulurum maaşımdan veririm vs lafları hep havada kaldı. Kısacası tek bir yorum yaptım iyi günde dost kötü günde düşman, kara ortak- zarara ortak değil:) Artık şaşırdım kaldım , en iyi arkadaşı avukat o açmış davayı.
Birkaç gün sonra gidip kendime ait olan evden eşyalarımı alacagım başka carem kalmadı.Hayatıma devam etmeliyim. Bu arada hala babamın tedavisi ile ilgileniyorum ameliyat sonrası tedavi gerektirecek birtakım olumsuz gelişmeler oldu da.
Şimdi ne yapacağımı hukuk , adalet, mahkeme karşısında ne yapacağımı bilemez durumdayım. Avukat tutaka gücüm zaten yok danışmaya bile gücüm yok. Acaba onun bulunduğu ildeki barodan ücretsiz avukat talebimi ne kadar sürede olumlu veya olumsuz yanıtlarlar. Buna benzer tecrübeleri olan degerli avukatlar ,değerli forum üyeleri varsa acaba bana yardımcı olabilirlermi?
Hepinize şimdiden teşekkür ederim
İyi akşamlar diliyorum

torito
11-02-2012, 21:21:36
Sn Forum üyeleri,
Dün yazdığım mesajımı sanırım metin nitelikli yazdım , çok fazla ne istediğimi anlatamamış bulundum sanırım.

Eşim başka bir şehirde ve avukatı aracılığı ile çekişmeli boşanma davası açmış bana. Ben benden aldıklarını geri vermediği taktirde boşanmak istemiyorum , ancak çok fazla uzamasını yani evli kalmayı da istemiyorum.
Bu durumda yapmam gereken en doğru yolu bulmak için sizden bilgi paylaşımı rica ediyorum.
1- Mahkemeye gitmezsem ( ayrı bir şehirdeyim ve yol masrafı haddinden fazla tutuyor) benim aleyhime hukuksal bir cezası olur mu? Veya hakim ben gelmezsem de bizi boşayabilir mi?
2-Ben zorluk çıksın istemiyorum ama hakkım da kalsın istemiyorum bu açıdan bana ait olanları vermediği sürece evli kalmak niyetindeyim , bulundugum şehirdeki mahkemede ifade verebilirmiyim, yani illaki eşimin dava actıgı mahkeme de mi bulunmam gerekiyor?

Şimdiden teşekkürler

Saygılarımla

cecey
24-02-2012, 19:37:49
Evi terk ediş kuzeninizin kusuruna dayanıyorsa lehine bir durum oluşturmaz.
Delillerin ışığında hakim takdir edecek.

Ayrıca mahkemede şahitlik yapmak mecburi değildir, ama mahkemeye gelmek mecburi.

Sayın SDT23

Peki davanın başında bu tür isteğim yok diyen bir tarafın sonra bu konuda tazminat isteme hakkı varmıdır? or: Eşinin arabasından hak iddia etmiyorum diyen birinin daha sonra hak iddia etmesi gibi..??

torito
23-03-2012, 14:20:05
Öncelikle daha önce sordugum sorulara cevap verdiğiniz için teşekkür edemiycem, zaten cevap vermek mecburi değil ya??

Bana eşimin isteğiyle ayrıldıgım işimden dolayı maddi yonden düştüğüm yoksulluk adına sağolsun devlet barodan bir avukat tayin etti de nerdeyse avukat hanım karşı tarafa gecip avukatlık yapacak. Hem beni evden kovan bir adam var ortada sebepleri de evliliği yapamıyorum şeklinde hemde ben gidince (kovulunca yani)'' gitti yuzde yuz kusurlu taraf'' deyip dava açan aynı kişi! Ve ben gitmişim diye kendini haklı çıkarmaya calışarak maddi manevi 60000 tl 2 senedir onun yuzunden hiç çalışmayan birinden tazminat isteyecek kadar yüzsüz...Bana kanıt bul delil bul diyor avukat hanım, gercekten adaletimizin hukuksal yontemleri, doğruyu bulmak adına değilde adet yerini bulsun adına şeklinde işliyor gibi. Erkekler nasıl bu kadar gücün kibirine yenik düşebiliyor? Hem erkek evi gecindirir aile reisidir, sen çalışma otur deyince kadınlar çalışmıyor sonrasında da kaprislenip ben senle yapamıyorum senden boşanmak istiyorum senin fikir ve düşüncelerini beğenmiyorum artık diyerek boşanma davası acmaya kalkışacak ve tazminat isteyecek kadar yüzsüz olabiliyor. Bu konuda objektif olarak görüşleri varsa 70 milyonda 1 kişinin açıkça paylaşmasını dilerim...

Saygılarımla