PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Hissedarlar Arasinda Satiş

gaffur130
19-08-2008, 16:31:02
Merhaba.
Miras olayında hissedarlardan birisi zıtlaşma-anlaşamadığı zaman mahkeme kararı ile bir yeri satma şansı varmı?Bu hissedarın hisseleri az miktarda olsada.Satışlar devletin belirlemiş olduğu rayiç bedellerindenmi olacaktır.Yada bunları belirleyici bir fiyat varmıdır.Satışa çıktıktan sonra hissedarlara kanun öncelik hakkı tanımaktamıdır.
Yardımcı olabilir misiniz.

sdt23
19-08-2008, 16:44:31
Tarım arazilerinin belli m2 altında satış işlemi yapılamıyor.
Bu istisnayı unutmadan hissedarlardan biri hissesini dilediğine satabilir.
Ancak diğer hissedarların şufa (ön alım) hakkı vardır.

Mesela dışarıdan birine 100 liraya satacaksanız, hissedarlardan biri 100 lira verip ben alıyorum diyebilir.

suf'a hakkı ancak müşterek mülkiyet hükümlerine tabi tasınmazlarda payın müşterek malikler dışında bir kimseye satılması halinde doğar.

Tabii 100 liraya sattığınız yeri emlak vergi değeri üzerinden 35 liraya bir başkasına satarsanız daha sonra paydaşlardan biri "ben 35 lira veriyorum" diye ortaya çıkabilir.

gaffur130
19-08-2008, 17:01:37
Merhaba.
bahsetmış olduğuğum arazi ve araziler tarım arazısı örnek 8000m2 yer devlet rayiç bedeli 2800ytl koymuş verdiğimiz vergi 2.81 yt. suan babamın hisseleri 20 ye bölünmüş durumda bunların içinde anneme ait olanlarda mevcuttur.sadece ailemizde 1 kişi ile anlaşılamamaktadır.onunda hissesi 20 hissede 3 hissedir.bu kişi ben hakkımı istiyorum hissemi satacam dediği zaman tarlayı ben alabilir miyim yoksa açık arttırmayamı çıkacak.benım öncelik hakkım varmı değeri rayiç bedeli üzerindemi olacaktır.
ilginize teşekkür ederim.

sdt23
19-08-2008, 17:27:53
Merhaba.
bahsetmış olduğuğum arazi ve araziler tarım arazısı örnek 8000m2 yer devlet rayiç bedeli 2800ytl koymuş verdiğimiz vergi 2.81 yt. suan babamın hisseleri 20 ye bölünmüş durumda bunların içinde anneme ait olanlarda mevcuttur.sadece ailemizde 1 kişi ile anlaşılamamaktadır.onunda hissesi 20 hissede 3 hissedir.bu kişi ben hakkımı istiyorum hissemi satacam dediği zaman tarlayı ben alabilir miyim yoksa açık arttırmayamı çıkacak.benım öncelik hakkım varmı değeri rayiç bedeli üzerindemi olacaktır.

Onun istediği fiyatı verip alabilirsiniz. Daha fazla veren olursa o alır. (Açık arttırmadan önce)
Kimse kimseye belli bir rakam üzerinden satmaya zorlanamaz.

Ancak alınacak yerin m2'si tapudan tescil ettirilebilecek kadar büyük mü bir sorun.

gaffur130
19-08-2008, 18:00:02
onun istediğ fiyatı demişsiniz bu fiyat nasıl belirlenir?peki devlet rayiç bedel olarak koyduğu miktar ne işe yaramaktadır.peki bu anlaşılamayan satışta sadece kendi hissesinimi satar yoksa tarla komplemi satılığa çıkar?suan bahsi geçen örnek tarla 8143m2 tamıtamına bu tapuda tescil ettirilecekmi?tapuda tescil ettirilmek nedemektir hangi koşullarda ettirilir fayda-zararı nedir.

sdt23
19-08-2008, 18:27:36
onun istediğ fiyatı demişsiniz bu fiyat nasıl belirlenir?
Satanın istediği fiyat dedim. Satacak olan belirler.

peki devlet rayiç bedel olarak koyduğu miktar ne işe yaramaktadır.
Vergiyi o rakam üzerinden ödersiniz. Veya açık arttırmada o rakam rayiç bedel olarak tespit edilebilir. Dolayısıyla açık arttırma o rakamın %60'ından başlar.

peki bu anlaşılamayan satışta sadece kendi hissesini mi satar yoksa tarla komplemi satılığa çıkar? suan bahsi geçen örnek tarla 8143m2 tamıtamına
Bir kişi kendi hissesini şufa hakkına dikkat ederek satabilir.
Tamamının satışı için ortaklığın giderilmesi davası açılır.

bu tapuda tescil ettirilecekmi? tapuda tescil ettirilmek nedemektir hangi koşullarda ettirilir fayda-zararı nedir.

Tarım arazilerinin miras vs. gibi nedenlerle bölünmesini engellemek için belli alanın altındaki tarım arazilerinin satışı veya hibesi mümkün değildir. Tapudan devir işlemi yapılabilmesi için bu m2'lere dikkat edilmesi gerekir.

Tapuda tarlanın tamamı alınabilir ama 3/20'si için işlem yapılamayabilir.

gaffur130
20-08-2008, 10:25:33
Bu Kişin size bahsetmiş olduğum gibi 20/3 hissesi var ve kendi evide hisseli durumda şuan için anlaşılacak bir ortam sağlanamadı.olaki ben herşeyi satılağa çıkartağım deme ihtimali yüksek biri.

Bir kişi kendi hissesini şufa hakkına dikkat ederek satabilir
yani tarladaki hakkını istediği kişiye satmak demek hisse sahibi kişi.

Tamamının satışı için ortaklığın giderilmesi davası açılır.
size örnek vermiş olduğum tarla 8143 m2 bunun tamamını satısa çıkartmamak ne yapabiliriz 20/3 bir hissesi var (kendi evide bu hissenin içinde)karşı tarafın geriye kalan 17 hisselik kısım aynı dili konuşmakta olup satış yapılmamasından yana. sadece bu durumda (tarlanın satış durumu) olduğu zaman satmak isteyenin hissesini satışa çıkartmamız mümkünmü yukarıdaki yazdığınızda bunumu demek istediniz.bizim amacımız zamanında emek ve alınteri ile alınan tarlaların emek ve alınteri vermeyen kişi yada kişlerce inat uğruna yok yere satılmasını engellemek en azından bir kısmını.bana izlememem gereken yolu belirtebilir misiniz.
teşekkürler.

Erdoğan Kırcalı
20-08-2008, 10:53:03
Eğer bu kişi hissesini satıyorsa,diğer hissedarların ön alım hakkı vardır.
Anlaşarak hisseyi mahkeme yoluna başvurmadan satın alma yolunuz yok mu?

gaffur130
20-08-2008, 11:30:19
Erdoğan Bey,
suan için görüşmelerede çözüm sağlanamadı.mahkemelik birşeyde yok henüz ama olma ihtimali yüksek.karşı taraf tahminen haklarını araştırmanın peşindedir.ortada bir mal mülk var.değiğim gibi suan için kozumuz evininde hisseli olması ve evinden çok az miktarda kendisine hisse düşmesi.mahkemeye gitse bile diğer hissedarlar satmadığı takdirde tarlanın tamamın satılmasını önleme imkanımız yokmu satılırsa sadece kendi hakkı satılsın.

sdt23
20-08-2008, 11:38:22
8000 m2 tarım arazisi için 2800 ytl çok düşük bir rakam.
Rayiç değer ne kadar? Mesela siz hissenizi bana kaça satarsınız?

Arazinin diğer kısımlarının elinizde kalması için 3/20 paya ödeyeceğiniz miktar da sizin hissenizi satmaya razı olacağınız rakamla orantılı olmalı. Hatta ben olsam bundan biraz daha fazlasını bile veririm.

Yoksa izale-i şuyuda kendi payınıza düşen araziyi de kaybedersiniz.

gaffur130
20-08-2008, 11:51:02
2800 devletin vermiş olduğu 2008 yılı için rayiç bedelidir.belge suan elimde belediye den alınan ve vergi dairesine verilecek evraklardan bir tanesi.benım hissemde 3 fakat diğer kardeşlerim ve annem satma taraftarı değildir ve evde güvelen kişi olarak takip işlemleri ve söz haklarını bana vermiş oldular.bahsi geçen tarlanın değerin ortalama 250000ytl. 5 kardeşiz ve 1 de annem var 250/25% =100000ytl. anne min geriye 150000ytl kalıyor ve kişi başına 50000ytl düşüyor.

bunun önüne nasıl geçebiliriz aslında bu düşüncemiz kendi iyiliği için tarla hiç değere gidecek ileride kendi çocuklarına hakkı dahada fazla düşecek tarlanın değeri artınca.
Yoksa izale-i şuyuda kendi payınıza düşen araziyi de kaybedersiniz.
bunu anlayamadım nedemek istediniz.miras yolu ile benım hakkımın fazla olduğunumu düşündünüz

sdt23
20-08-2008, 11:59:26
Toplam değer 250,000 YTL, her bir kardeşe düşen 3/20 payın değeri 37,500 YTL ise kardeşiniz size 37,500 YTL'ye veya hadi diyelim 40-45 bin YTL'ye satmaya razı değil mi?

Siz bu parayı verip onun hissesini alın.
(Gerçek bedeli siz daha iyi takdir edeceksiniz.)

İki ihtimal var:
1. Ya siz kardeşinizden 37,500 YTL'den veya biraz daha fazlasından almaya razı değilsiniz.
2. Ya da 3/20 hissenin değeri bunun çok daha üstünde.

Yoksa izale-i şuyuda açık arttırmaya çıktığında arazinin tamamı açık arttırmaya çıkacak ve en çok veren alacak.

(Açık arttırmaya 1 anne + 4 kardeş ortak girmeniz de mümkün. Açık arttırmada sadece kardeşin payının parasını ve mahkeme masraflarıyla KDV'yi ödersiniz. Ama mahkeme masrafları ile KDV'sini de kardeşinize verip doğrudan ondan almak sizin açınızdan daha akıllıca olur. En azından mahkemelerde harcayacağınıza kardeşiniz faydalanmış olur. Bu arada tabii açık arttırmadan ne çıkacağı da belli değil. Belki araziye daha yüksek veren çıkar ve arazi tamamen elinizden çıkar. )

gaffur130
20-08-2008, 12:12:15
İki ihtimal var:
1. Ya siz kardeşinizden 37,500 YTL'den veya biraz daha fazlasından almaya razı değilsiniz.
2. Ya da 3/20 hissenin değeri bunun çok daha üstünde.

size bahsettiğim gibi onun hissesini kimse istemiyor bizim amacımız arazi ve diğer gayri menkulların yok değere gitmesine engel olmak bu arazi 10 yıl sonra satılsada hissedarlar yine haklarını alacak buna kimse engel olamaz.ben karşı tarafın hissesini ucuza almak gibi bir niyetim yok amacımız araziyi satmamak.vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda anladığım kadarıyla hissedarlar ile anlaşılamaz ise mahkeme yolu görünecektir.son bir soru daha sorabilir miyim.bahsi geçen kişinin evide 5 kişininde hissesi var ve bu 5 kişiden biri benim ben çıktığım takdirde (benimde evim hisseli anlaştığımız düşününerekten dedim sadece) 4 kişinin hisseleri kalıyor evin tahmini değeri 60000 ytldir.4 hisseyi tekrar almak zorunda.bu bizim elimizde bir koz olarak bulunmakta.sadece siz evinizin uğruna böyle bir şeye kalkışmak ister misiniz.

sdt23
20-08-2008, 12:21:29
Çözüm mirasçılardan birinin satmak isteyen kişiye gerçek değer üzerinden istediği parayı vererek satın alması.
Diğer yolların seçilmesi halinde kazanan olmayacak.

gaffur130
20-08-2008, 12:27:10
ilginize teşekkür ederim