PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Bakaya ve Yoklama Kaçaklarını Askerlik Şubeleri Arayamayacak (mış)?

Sayfalar : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17

izc
18-07-2011, 06:54:21
arkadaslar, ayni problemlerle bogusuyordum ve acaba havaalninda ne olur girebilirmiyim cikabilirmiyim derken gittim geldim hicbirsey de olmadi, ki subeden kesin girer girmez alirlar demislerdi, bircok polis bir ihtimal problem cikabilir demisti, bazi avukatlar da riskli demisdi. Ben de sadece adliyeden ve daha kesin olsun diye subemin bulundugu yerdeki adliyeden de davam varmi diye sorusturduktan sonra,(yokmus) hickimsenin lafina bakmadan pasa pasa gittim geldim. Puf noktasi, yeni degisen kanunlarla budur arkadaslar,,,lakin sunu iyi hesaplamaniz lazim ordayken dava acilirsa falan filan ama daha once okuduklarimdan cikardigim sey dava acilsa bile hemen yakalanma karari cikmiyor.....stresli zamanlarimda bana akil veren bu siteye tesekkur ederim, bu deneyimimide yazmak borcumdu, herkese mutlu huzurlu gunler....

hadi gözün aydın arkadaşım...hayli rahatlamışsındır...bende 3 gün önce gittim şubeye...2007 den beri yoklama kaçağıymışım...ben şubeme gittikten sonra ifademi alıp anca dava açacaklardı...dava süreci hızlı olmuyor yani ...genede benim üzüldüğümü görünce merak etme yeni kanundan dolayı para cezası keserler dediler...

izc
18-07-2011, 07:25:31
Arkadaşlar 29 yaşını doldurduğum için AF ile okula(TIP 4) devam etme işi suya düşmüş görünüyor, okul askerlik durum belgesi istiyor ve şubeye gittiğimde sevkimi yapacak muhtemelen uzun lafın kısası 15 ay uzun dönem askerlik yapacağım, rütbeli tanıdık olmadığından kaçak göçek bir yere varmayacak benim iş çünkü okulum askerlik durum belgesi olmadan başlatmam diyor şubemse önce askere!

Soru: Ben şuan şubeye gitsem en erken hangi dönem için sevkim yapılır, ASAL'a baktığımda 4-6 temmuzda bir grup gönderilmiş sanırım mayıs celbinin 2. grubu olmalı ama çokta anlamıyorum bu işlerden açıkçası, prosedürü bilenler birazda ayrıntılı cevaplarsa sevinirim.

okulun askerlik durum belgesi istemesi kötü olmuş...üniversiteler farklı uygulamalara gidiyor...benim başvurduğum üniversite o belgeyi istememişti.ama ben hala senin için şunu düşünüyorum...şubene gidip önümüzdeki celp dönemlerinden birine gidicem diye işlem yaptırsan o tarihe kadar olmak kaydıyla askerlik durum belgesi verilebiliyor diye biliyorum ama ben bu işlerde amatörüm...3 gün önce ben işlem yaptırdım...yüksek lisans için askerlik durum belgesi almaya gittim...kağıtta yazan şu: 6.9.2012 erteleme bitim tarihi...30.11.2012 ise muhtemel sevk...kağıdın başındaysa 30.11.2012 tarihine kadar askerlikçe sakıncası yoktur diye yazıyor...adamda bana 30 kasıma kadar tecillisin dedi...yani işte erteleme bitti diye o tarih değilde celp dönemine kadar askerlik durum belgesi vermişler...dolayısıyla senin için düşündüğüm okula kayıt yaptıracak tarihleri kapsayacak kadar bir süre için askerlik durum belgesi verilse senin işin olur diye düşünüyorum...bakaya falan durumu olunca bu askerlik durum belgesi verilir mi bilemiyorum ...hangi durumlarda o belgeyi veriyolar hangi durumlarda vermiyolar bilmiyorum ama mesela bak ben 7.9.2012 de askerlik şubesine gitsem bana dicekleri senin ertelemen bitmiş ...sen 30 kasımda askersin deseler bile kağıtta yazana göre konuşuyorum erteleme nedeni olmasa bile 30 kasıma kadar askerlik durum belgesi alabilirim gibi görünüyor....çünkü o celbe tabi olarak işlem yapılmış...hala söylüyorum tıp eğitimi uzun yorucu...kayıt olacak kadar süreyi bile olsa askerlik durum belgesi almanı sonra ise eğitimine kaçak bile olsa eğitimine devam etmeni öneriyorum...ayrıca yeni kanundan dolayı erteleme kapsamı genişledi...kan kayın akrabaların evlenme,hastalık gibi durumlar için bile erteleme verilebiliyor...ve sen kayıt olduktan sonra okuluna dava süreci yavaş işliyor diye düşüncek olursak sen okulunu bitirdikten sonra idari para cezasını öder doktor olarak piyasaya çıkarsın...

TrDr
18-07-2011, 14:50:43
Cevap için teşekkürler ama sevk tarihi konusunda biraz daha net bilgilendirme yapabilen çıkarsa gerçekten sevinirim.

Yarın şubeye gideceğim nasipse, yoklama kaçağı göründüğüm için hemen mi sevk edilirim yoksa rutine mi tabiyim ve bu işin rutini nedir? Yani yarın itibariyle şubeye gittiğimde en erken ne zaman sevk tarihi verilir bana.

Öğrenci işlerimin daire başkanı bizzat önümde askerlik şubesini aradı ne olacak bu öğrencimizin durumu diye sordu, şubeden bu AF sadece kayıt için imkan tanıyor kesinlikle kaydını yapıp doğru askere deyince bizim daire başkanıda bizden habersiz kaçak göçek stajlara girmem halinde o stajları sileceğini söyedi, başına iş alamazmış dava açılırmış hakkında falan filan, istese idare eder ama etmiyorsada yapacak pek bir şeyim kalmıyor!

Ek: Askerlik kanunundaki yeni değişiklikler sonucu yoklama kaçağı olmak ile bakaya kalmanın ceza yada yaptırımları arasında ne gibi farklar var yada şöyle sorayım birine para cezası iken diğerine hapis falan gibi caydırıcılık anlamında çok fark var mı?

esprit
18-07-2011, 23:11:16
teşekkürler optimizeric,

bana gelen nezaket özellikli, bilgilendirme içerikli, tehdit mektubunda diyor ki;

1- askerlik çağına girmenize rağmen 31.10.2010 tarihine kadar son yoklamanızı yaptırmamanız nedeniyle yoklama kaçağı durumuna düşmüş bulunmaktasınız.
2- son yoklama / sevk başlangıç tarihinden önce vatandaşlara TRT aracılığıyla tebligat mahiyetinde duyurular yapılmaktadır. yapılan bu tebligatlara rağmen 1632 sayılı askeri ceza kanununun 63'üncü maddesi gereğince son yoklamasını üç ay içerisinde yaptırmayanlar / bakaya suçunu işleyenler adli yargı mercilerince ağır hapis cezası ile cezalandırılmaktadır. bazı mahkemelerce bu hapis cezalarının paraya çevrilmesi de söz konusu olabilmektedir.
3- bilgi eksikliği nedeniyle, ileride üzücü ve olumsuz durumlarla karşılaşmamanız için; öğrenci, hapis veya hastanede bulunuyor iseniz, yurt dışında işçi, işveren statüsünde çalışıyorsanız,durumunuzu belgeleyen evraklarınızı askerlik şubesine göndermeniz, aksi halde son yoklamanızı yaptırmak üzere en kısa zamanda ikametinize en yakın askerlik şubesine aşağıda belirtilen belgelerle başvurmanız gerekmektedir.

şimdi benim buradan anladığım;

1- ben 31.10.2010 tarihinden itibaren son yoklama kaçağıyım. üzerinden geçen üç ayı da hesaplarsak, 31.01.2011 tarihi itibariyle de bakaya durumuna düşmüşüm. (bu arada, bu mektup 27.04.2011 tarihinde postaya verilmiş. benim elime 13.05.2011'de ulaştı. polis amcaya da aynı gün gitmiş ilgili yazı)

2- 2. madde de diyor ki; "bakaya suçunu işleyenler adli yargı mecilerince ağır hapis cezası ile cezalandırılmaktadırlar."
(e hani yargının yükünü hafifletmek için bu dosyalar mahkemelerden alınmıştı. mahkemeler bakmıyordu bu davalara. ne oldu şimdi? bu nedir yani?..)

3- yine 2. maddede diyor ki; "bazı mahkemelerce bu hapis cezalarının paraya çevrilmesi de söz konusu olabilmektedir."
(yahu "bazı mahkemeler" ne demek yaaa... nasıl bir yargı işleyişi var bu ülkede? nasıl bir hukuk uygulanıyor gariban vatandaşa anlamak mümkün değil vallahi... bir de "söz konusu olabilmektedir" demiyor mu? te allahım yaaa...)

neyse sinirlerime hakim olarak diyorum ki; bu forumda bu konuları aydınlatabilecek veya en azından çıtırından netlik kazandırabilecek bir avukat ya da yargı mensubu arkadaşımız var mı?.. yoksa yakınlarında danışabileceği birileri olanlar bi el atsın allah rızası için, yardım...:) yoksa keyfi uygulamalarla haksızlığa uğramaya devam edeceğiz...

şimdi öncelikle bu durumda olan ben, bu duruma ek olarak; 78 ağustos doğumlu olduğumu, lisans mezunu olmadığımı, nisan affına başvuru yapıp 25 temmuzdaki af başvurumun kabul edilip, eylülde kayıt yaptırmayı düşündüğümü de belirteyim...

yaklaşık iki hafta önce iş yerimizde meydana gelen polisiye bir vakada, iş yerimizde arama yapan (biz çalışanların çantalarına varana dek) polis, hepimizin gbt'sine baktı... sonuç: bana ait gbt de herhangi bir kayıt hali hazırda yok...

esprit
18-07-2011, 23:27:12
Ağır hapis cezası da ne demek ya, harbiden tehdit gibi. Yalnız polise ne söylemişler onu anlamadım, seni askerlik şubene götürmelerini mi istiyorlar, polisin böyle bir yetkisi var mı ki, askerlik şubesinden gelen mektupla kişiyi şubesine götürebilirler mi? Bi de, bence bakayalık süreni yanlış hesaplıyorsun, askerlik şubenin belirttiği tarih olan 31.10.2010'u esas almalısın.

arkadaşlar, durumu benim gibi olan (yani polis tarafından evine gelinen, veya telefonla aranan, polisin kendisine "bize bir kağıt geldi, bu adamı ivedilikle getirin" denilen) biri var mı?.. elinde savcılıktan yakalama emri olmayan polise karşı "böyle bir yetkiniz yok, beni herhangi bir şekilde alıp, hiç bir yere götüremezsiniz" şeklindeki bir tavır ve hatırlatma doğru olur mu?.. çünkü beni arayan, soran, elinde askerlik şubesinden gelmiş "ivedilikle getirin" şeklinde bir belge olan anlayışlı polis amca diyor ki; ne yap ne et askerlik şubesine git yoksa seni götürmediğim için benim hakkımda soruşturma açılacak... ben de şimdi kara kara düşünüyorum; 33 yaşım ağustos'ta doluyor. 25 temmuzda aldığım lisans af başvurumun kabul edildiğine dair belgeye rağmen askerlik şubesine gittiğim anda beni askere alırlar mı?.. eğer gitmezsem, yeni kanunda belirtilen idari para cezası v.s. işlemlerden dolayı, zaman kazanırım gibi geliyor... ne dersiniz?..

izc
18-07-2011, 23:38:28
arkadaşlar, durumu benim gibi olan (yani polis tarafından evine gelinen, veya telefonla aranan, polisin kendisine "bize bir kağıt geldi, bu adamı ivedilikle getirin" denilen) biri var mı?.. elinde savcılıktan yakalama emri olmayan polise karşı "böyle bir yetkiniz yok, beni herhangi bir şekilde alıp, hiç bir yere götüremezsiniz" şeklindeki bir tavır ve hatırlatma doğru olur mu?.. çünkü beni arayan, soran, elinde askerlik şubesinden gelmiş "ivedilikle getirin" şeklinde bir belge olan anlayışlı polis amca diyor ki; ne yap ne et askerlik şubesine git yoksa seni götürmediğim için benim hakkımda soruşturma açılacak... ben de şimdi kara kara düşünüyorum; 33 yaşım ağustos'ta doluyor. 25 temmuzda aldığım lisans af başvurumun kabul edildiğine dair belgeye rağmen askerlik şubesine gittiğim anda beni askere alırlar mı?.. eğer gitmezsem, yeni kanunda belirtilen idari para cezası v.s. işlemlerden dolayı, zaman kazanırım gibi geliyor... ne dersiniz?..

arkadaş benim durum sana benziyor...bende 78 ağustos doğumluyum ve lisans affı için başvurdum...yoklama kaçağıydım...şubeye gittim 3 gün önce ...hiç bi sorun olmadı...ama tecil 25 temmuza kadar diyolar...yani üniversiteye kayıt yaptırdım...ama 25 inden sonra tecil için başka bir erteleme nedenin olması gerek...seni kimse 25 temmuzdan önce askere alayım demez ama sana sevk için 25 temmuzdan sonraki ilk celp dönemine tabi ederler eğer başka bir erteleme önlerine sunmazsan....

esprit
19-07-2011, 00:16:06
arkadaş benim durum sana benziyor...bende 78 ağustos doğumluyum ve lisans affı için başvurdum...yoklama kaçağıydım...şubeye gittim 3 gün önce ...hiç bi sorun olmadı...ama tecil 25 temmuza kadar diyolar...yani üniversiteye kayıt yaptırdım...ama 25 inden sonra tecil için başka bir erteleme nedenin olması gerek...seni kimse 25 temmuzdan önce askere alayım demez ama sana sevk için 25 temmuzdan sonraki ilk celp dönemine tabi ederler eğer başka bir erteleme önlerine sunmazsan....

izc kardeş ben senin yüksek lisans affına başvurduğunu zannediyordum... özür, pardon...

ama anladığım kadarıyla sen affa erken (hani 7 nisan'a kadar olan dönemde) başvurmuşsun dolayısıyla askerlik belgeni de okul erken istemiş senden. benim 25 temmuz'u beklememin sebebi af başvurumun değerlendirilip öğrenciliğe dönüşüme o tarihte karar verilecek olması. yani benim öğrencilik işlemlerim o tarihten sonra başlayacak.

ve peki 25 temmuzdan sonra gittim, onlar da beni (dolayısıyla seni de) ilk celp dönemine tabi ettiler. ki anladığım kadarıyla seni teee 2012 kasımındaki celp dönemine tabi etmişler. valla beni de bu kadar ileriki bir tarihte askere alacaklarsa hiç kasmıyım, ben de gidip hem öğrenciliğimi başlatayım hem de askerliğe sevk'imi yaptırayım. buna ne dersin?..

optimizeric
19-07-2011, 02:49:38
izc kardeş ben senin yüksek lisans affına başvurduğunu zannediyordum... özür, pardon... anladığım kadarıyla seni teee 2012 kasımındaki celp dönemine tabi etmişler. valla beni de bu kadar ileriki bir tarihte askere alacaklarsa hiç kasmıyım, ben de gidip hem öğrenciliğimi başlatayım hem de askerliğe sevk'imi yaptırayım. buna ne dersin?..

izc isimli arkadaşın durumu farklı, o lisans mezunu olduğu için 2 yıllık tecil hakkını kullanmış.

bana ait gbt de herhangi bir kayıt hali hazırda yok

gbt yerine hakkında dava açılıp açılmadığını kontrol etmeni öneririm.

2002 de İstanbul Üniversitesi Fizik bölümüne kaydımı yaptırdım. 25 Ağustos 2008'de kaydım silinmiş (ilişiğim kesilmiş). Bu dönemde bir kaç kez karakoldan arandım. 2008 sonu 2009 başı itibariyle polis abilerle ilişkilerimin iyi olması (karakola aldığım hediyeler v.s.) beni idare ettiler. 2009 haziranından beri de yeni bir polis amcamız sağolsun beni çok sevdiği için idare ediyor. 2-3 ayda bir "n'oldu senin işler ne zaman gideceksin" gibi telefonlar açıyor, bir yerde oturuyor, çay içiyoruz, ben de durumu anlatıyorum ve lisanı halimle beni bir süre daha idare etmesini rica ediyorum

bana gelen nezaket özellikli, bilgilendirme içerikli, tehdit mektubunda diyor ki;
askerlik çağına girmenize rağmen 31.10.2010 tarihine kadar son yoklamanızı yaptırmamanız nedeniyle yoklama kaçağı durumuna düşmüş bulunmaktasınız.(polis amcaya da aynı gün gitmiş ilgili yazı)

askerlik şuben ne zamandır polise haber gönderip seni şubene getirmesini istiyor. 2008 falan demişsin ama gelen mektupta 2010 tarihinden itibaren kaçak olduğun belirtilmiş, öyleyse 2008'de neden peşindeydiler?

ben şahsen bu yeni kanunu anlamadım, hem artık asker kaçaklarını kovalama dönemi bitti deniyor hem de verilecek cezalarda 'yakalanan' gibi ifadeler var. kim yakalayacak, asker mi polis mi? askerin bu yetkisi kaldırıldı diye biliyorum, e polis de ancak mahkeme kararı varsa yakalamıyor mu? mahkeme kararı için de askeriyenin savcılığa başvurması gerekmiyor mu?

esprit
19-07-2011, 11:11:52
izc isimli arkadaşın durumu farklı, o lisans mezunu olduğu için 2 yıllık tecil hakkını kullanmış.

gbt yerine hakkında dava açılıp açılmadığını kontrol etmeni öneririm.

www.turkiye.gov.tr şifremi alır almaz buna da bakacağım. hatırlattığın için sağol.

askerlik şuben ne zamandır polise haber gönderip seni şubene getirmesini istiyor. 2008 falan demişsin ama gelen mektupta 2010 tarihinden itibaren kaçak olduğun belirtilmiş, öyleyse 2008'de neden peşindeydiler?

vallahi bu tam bir muamma... aklıma acayip komplo teorileri geliyor... polis rastgele elindeki eski listelerden falan yaşı geçmiş problemi olabilecek adamları tespit edip oltalar atıyor, korkutuyor, sonra da suistimal ediyor, gibi şeyler... hadi ben birkaç hediye ile yırttım bu işten ama kendisinden rüşvet istendiğini bildiğim arkadaşlarım var, açıkçası...

ben şahsen bu yeni kanunu anlamadım, hem artık asker kaçaklarını kovalama dönemi bitti deniyor hem de verilecek cezalarda 'yakalanan' gibi ifadeler var. kim yakalayacak, asker mi polis mi? askerin bu yetkisi kaldırıldı diye biliyorum, e polis de ancak mahkeme kararı varsa yakalamıyor mu? mahkeme kararı için de askeriyenin savcılığa başvurması gerekmiyor mu?

ah be optimizeric arkadaş, bu soruların cevaplarını bir bilsem, inan mayaların sırrını keşfetmiş kadar sevineceğim... bulmaca gibi hukukumuz, devlet işleyişimiz var. çöz çöz bitmiyor, bir yerde tıkandığımızda da kudurtuyor resmen... bir bilen bir anlayan izah getirebilecek hayırsever bir avukat ya da yargı mensubu yok mu şu koca forumda anlamadım gitti...

izc
19-07-2011, 15:32:03
izc kardeş ben senin yüksek lisans affına başvurduğunu zannediyordum... özür, pardon...

ama anladığım kadarıyla sen affa erken (hani 7 nisan'a kadar olan dönemde) başvurmuşsun dolayısıyla askerlik belgeni de okul erken istemiş senden. benim 25 temmuz'u beklememin sebebi af başvurumun değerlendirilip öğrenciliğe dönüşüme o tarihte karar verilecek olması. yani benim öğrencilik işlemlerim o tarihten sonra başlayacak.

ve peki 25 temmuzdan sonra gittim, onlar da beni (dolayısıyla seni de) ilk celp dönemine tabi ettiler. ki anladığım kadarıyla seni teee 2012 kasımındaki celp dönemine tabi etmişler. valla beni de bu kadar ileriki bir tarihte askere alacaklarsa hiç kasmıyım, ben de gidip hem öğrenciliğimi başlatayım hem de askerliğe sevk'imi yaptırayım. buna ne dersin?..

gene öyle ...bende iki üniversite öğrenciliği vardı...birincisini okurken ikincisine de başvurmuştum ...o bitti eylülde...benim ikinci ünv . olmasa zaten senle benim durumum aynı dicektim...ama ikinci ünv yi bitirdim dolayısıyla onun için benziyo dedim...(ben salak bu arada 29 dan sonra lisans mezuniyetlerine iki yıl tecil vermiyolar sanıyodum...onun için af başvurusu çıkınca çok sevindim çünkü askerliği gelenlere tecilli sayılacak diyolardı kanunda...o yüzden af çıkınca dediğin gibi 7 nisan dediğin zamana kadar başvurdum ...ama senin dediğin gibi askerlik belgesi falan istemedi üniversite...kanun zaten çok açık dediler ve üniversiteye kayıtta askerlikle ilgili belge istemediler ve ben kayıt yaptırdığım gibi okuldan ek-c belgesini aldım ve hemen askerlik şubesine gönderdim...ama askerlik şubesine önceden vermiş olduğum tel numarama aradılar ve bana böyle olmaz,buraya gelip muayene olman lazım öyle tecil ederim ve ancak 25 temmuza kadar tecil olur dediler...ama ilginç olan ünv ye kayıt yaptırmıştım,öğrenci kartı aldım,öğrenci belgesi aldım...işte burda trdr arkadaştan askerlik durum belgesi istemişler ...sanırım senden de....işte bazı üniversiteler farklı uygulamaya gidiyor...sanki askerlik şubeleri farklı mı? ama benden okul böyle bi belge hiç istemedi yani şubeye gitmeye hiç gerek kalmadı...)

3 gün öncesi askerlik şubesine gidince aklımdaki hesap şuydu:25 temmuza kadar birinci ünv den yaptığım af başvurusu süresi içinde kısa süreliğine bile olsa askerlik durum belgesi alıp yüksek lisansa kayıtlanıp 35 yaşa kadar tecilli olmak...herşeyim hazırdı...bir lisans diploması ,alesten başarılı olduğuma dair sonuç belgesi ,yabancı dil için hazırlık okuduğuma dair belgeler ,birinci okuldan affa başvurduğuma dair belgeler vs....ama şubeye gittiğimde elimdeki lisans diplomasını görünce memurlar bu ne dediler...işte dedim ikinci ünv den mezuniyet diplomam...yüksek lisans yapcam ...askerlik durum belgesi istiyolar yüksek yapacağım ünv. dedim...sen madem mezunsun neden önceden gelmedin dediler...2 yıl tecil hakkım olduğunu ama geç geldiğim için bi kısmını yediğimi söylediler...boşversene ben sevindim tabi...sanki piyango çıkmış gibi..:) hey allahım....

onun için lisans mezuniyeti işin içine girince 2012 kasım tarihi verildi...ben o yüzden demiştim önceki mesajımda: seni kimse 25 temmuzdan önce askere alayım demez ama sana sevk için 25 temmuzdan sonraki ilk celp dönemine tabi ederler eğer başka bir erteleme nedeni önlerine sunmazsan...bana eğer senin lisans diploması olmasaydın getirmeseydin bu diplomayı seni 25 temmuza kadar ertelicektik dediler...

TrDr
19-07-2011, 15:35:56
Bugün askerlik şubesine uğradım ve durumu aşağıda kısaca özetliyorum.

Öncelikle ben okul kaydı için askerlik durum belgesi almak istediğimi belirttim ama bana öncelikle okuldan AFFA başvurduğuma dair evrak istedi ama onu henüz başvurular devam ettiğinden en erken haftaya(25 temmuzdan sonra) alıp götürebileceğim, okulum kurul toplanıp dilekçeleri onayladıktan sonra veriyor bu belgeyi.

Ben durumumu aktardım ve tecil imkanını sordum fakat bana 25 temmuzdan sonra tecilin mümkün görünmediğini ve ağustos celbiyle askere gideceğimi söylediler yalnız ben yoklama kaçağı olarak göründüğümden evraklarımı teslim ettiğimde direkt askere alınacakmışım dolayısıyla devre kaybı olarak gitme durumum var!

Soru Devre kaybı olarak askere gitmenin avantaj(varsa tabi) ve dezavantajları nelerdir? Ayrıca dilekçe versem celple gitmek istiyorum diye 4-5 eylül tarihindeki ilk grupla gitmeme müsade ederler mi?

Soru2 Ben yoklamamı yaptırdıktan sonra bu sene askerden kaçıp bakaya olarak kalsam ve 4. sınıfı bitirip gitsem kısa dönem yapabilirmiyim askerliğimi ve bunun bana ne gibi bir yaptırımı olur yeni yasada?

Ek:Şubeye gidince bir taraftan rahatlıyorsunuz bir taraftansa kafanız dahada karışmış şekilde çıkıyorsunuz, kısaca pek bir şey hallolmuyor(;

izc
19-07-2011, 15:59:03
Bugün askerlik şubesine uğradım ve durumu aşağıda kısaca özetliyorum.

Öncelikle ben okul kaydı için askerlik durum belgesi almak istediğimi belirttim ama bana öncelikle okuldan AFFA başvurduğuma dair evrak istedi ama onu henüz başvurular devam ettiğinden en erken haftaya(25 temmuzdan sonra) alıp götürebileceğim, okulum kurul toplanıp dilekçeleri onayladıktan sonra veriyor bu belgeyi.

Ben durumumu aktardım ve tecil imkanını sordum fakat bana 25 temmuzdan sonra tecilin mümkün görünmediğini ve ağustos celbiyle askere gideceğimi söylediler yalnız ben yoklama kaçağı olarak göründüğümden evraklarımı teslim ettiğimde direkt askere alınacakmışım dolayısıyla devre kaybı olarak gitme durumum var!

Soru Devre kaybı olarak askere gitmenin avantaj(varsa tabi) ve dezavantajları nelerdir? Ayrıca dilekçe versem celple gitmek istiyorum diye 4-5 eylül tarihindeki ilk grupla gitmeme müsade ederler mi?

Soru2 Ben yoklamamı yaptırdıktan sonra bu sene askerden kaçıp bakaya olarak kalsam ve 4. sınıfı bitirip gitsem kısa dönem yapabilirmiyim askerliğimi ve bunun bana ne gibi bir yaptırımı olur yeni yasada?

Ek:Şubeye gidince bir taraftan rahatlıyorsunuz bir taraftansa kafanız dahada karışmış şekilde çıkıyorsunuz, kısaca pek bir şey hallolmuyor(;

tıp fakültesi 6 sene ya...4+2 gibi işlem oluyo yani tıp doktorluğu diploması yüksek lisans niteliğinde ama ilk 2 sene ki dersler bitince önlisans yazısı alınabiliyor iken 4 sene bitince lisans yazısı alınıp ve hatta 4 sene bitti diye okula ara verip kısa dönem askerlik yapma mevzuatını bugüne kadar hiç okumadım...böyle bi imkan senin için süper olurdu ama olmuyosa şayet yoklamanı yaptır ve bence sevke tabi olduğun zaman gitme ...öğrendimki bu bakaya oluyomuş ...bende 30 kasım 2012 de gitmezsem nolur dedim bakaya oluyor dediler...bence eğitimini bitir derim...ben senin yerinde olsam öyle yapardım ,keşke tıp okusaydım da böyle bi sorunum olsaydı...:) bakayanın cezası yeni kanunda yoklama kaçağıyla aynı görünüyo...yani önce idari para cezası ama gene ceza sana kesildikten sonra gitmezsen hapis cezası ...ben herşeye rağmen senin konumunda olsaydım tıp olduğu için diyorum bakaya kalıp eğitimimi bitirir öyle giderdim....

optimizeric
19-07-2011, 16:32:07
-durumumu aktardım ve tecil imkanını sordum fakat bana 25 temmuzdan sonra tecilin mümkün görünmediğini ve ağustos celbiyle askere gideceğimi söylediler.
-yoklamamı yaptırdıktan sonra bu sene askerden kaçıp bakaya olarak kalsam ve 4. sınıfı bitirip gitsem kısa dönem yapabilirmiyim askerliğimi ve bunun bana ne gibi bir yaptırımı olur yeni yasada?

4. sınıfı okumayı nasıl planlıyosun?

Öğrenci işlerimin daire başkanı bizzat önümde askerlik şubesini aradı ne olacak bu öğrencimizin durumu diye sordu, şubeden bu AF sadece kayıt için imkan tanıyor kesinlikle kaydını yapıp doğru askere deyince bizim daire başkanıda bizden habersiz kaçak göçek stajlara girmem halinde o stajları sileceğini söyledi

TrDr
19-07-2011, 16:37:59
izc: İyi dileklerin ve moral motivasyon için teşekkür ederim ama tıp okumak bazen herşeyi çözmüyor hakkımızda hayırlısı.

Soru Şimdi bana 25 temmuzdan önce askerlik durum belgesi vermiyorlar okuldan AFFA başvuru belgesi getiremediğimden(niye getiremedğimi de anlamış değilim ya neyse) 25 temmuzdan sonraysa aldığım askerlik durum belgesini okula kayıt için kullanacağım, şimdi alacağım askerlik durum belgesinde sevke tabidir-şu tarihte şu birliğe sevk edilecektir falan filan yazacak, yani belgede tecil falan yazmayacağından bu durum okula kayıtta bir engel teşkil eder mi? Yoksa okulum benim kaydımı yapıp sonrada dondurur mu? Okul kaydına engel bir durum olur mu? Kafam karıştı iyice sorular uzun ve anlamsız geliyorsa da idare edin!

4. sınıfı okumayı nasıl planlıyosun?

Belki başka bir üniversiteye af kanunundaki yatay geçiş hakkından faydalanırım diye düşünüyorum, ya tutarsa hesabı artık sineğin yağının hesabını yaptırıyorlar.

izc
19-07-2011, 16:56:27
izc: İyi dileklerin ve moral motivasyon için teşekkür ederim ama tıp okumak bazen herşeyi çözmüyor hakkımızda hayırlısı.

Soru Şimdi bana 25 temmuzdan önce askerlik durum belgesi vermiyorlar okuldan AFFA başvuru belgesi getiremediğimden(niye getiremedğimi de anlamış değilim ya neyse) 25 temmuzdan sonraysa aldığım askerlik durum belgesini okula kayıt için kullanacağım, şimdi alacağım askerlik durum belgesinde sevke tabidir-şu tarihte şu birliğe sevk edilecektir falan filan yazacak, yani belgede tecil falan yazmayacağından bu durum okula kayıtta bir engel teşkil eder mi? Yoksa okulum benim kaydımı yapıp sonrada dondurur mu? Okul kaydına engel bir durum olur mu? Kafam karıştı iyice sorular uzun ve anlamsız geliyorsa da idare edin!

Belki başka bir üniversiteye af kanunundaki yatay geçiş hakkından faydalanırım diye düşünüyorum, ya tutarsa hesabı artık sineğin yağının hesabını yaptırıyorlar.

ilginç bişey söylücem...ben yüksek yapcam ama hala birinci ünv .ye kayıt yapıldığı için okuma hakkım var ama ben kaydımı alıp yatay geçiş yapcam...ama benim fen fakültesi...senin tıp fakültesi ...sen tıp fakültesinden yatay geçiş yapma kısa dönem askerlik yapcam diye...ozaman ben en kötü ihtimalle 15 ay yapar ama tıpdan devam edersin derim ama bu olayın sonra ki durumu...sen 25 temmuzdan önce askerlik durum belgesi alman lazım ...nasıl oluyor bu ? öğrenci işlerine kayıtta belgeyi verdinmi yeterlidir ...allahını seversen türkiyede üniversite okuyan dünya kadar insan vardır okurken kaçak kalma durumuna...hangi üniversitenin öğrenci işleri aaa şu öğrenci kaçak kaçak okuyo deyip notlarını ,laboratuvar ,stajlalırını silebilir...hatta öyle bir yetkiside yoktur ama hangi memur bunu bu kadar araştırcak...ama dediğim gibi araştırsa bile yetkiside yok silmeye ...ve hatta araştırma yetkiside yoktur...ama tabi kayıtta istenen askerlik belgesini vermen lazım...

izc
19-07-2011, 17:04:24
yatay geçiş yapmayı düşündüğün fakülte gene tıp fakültesi miydi? ben başka fakülte diye gitti aklım...evet aslında askerlik belgesi istemeyen üniversitenin tıp fakültesine geçme fikri fena değil...ayrıca notların uygun değilse ikametgah yada işyeri adresi gösterirsen kolay olcağı yazılıydı af kanununda....söyleyim ege üniversitesi kayıtta hiç askerlik belgesi istemedi...egenin yatay geçiş duyurusu yapıldı geçen günlerde...istersen bi bak derim...af öğrencilerine anlayışlı davranmıştı askerlik konusunda....

esprit
19-07-2011, 17:18:55

şu, "polisin alıp askerlik şubesine götürme yetkisi var mı?.." sorusunu cevaplayamadık ya, bu bile başlı başına finlandiya'ya iltica sebebidir... yıl 2011, hala "kara düzen hukuk"...

izc
19-07-2011, 17:43:02
şu, "polisin alıp askerlik şubesine götürme yetkisi var mı?.." sorusunu cevaplayamadık ya, bu bile başlı başına finlandiya'ya iltica sebebidir... yıl 2011, hala "kara düzen hukuk"...

polisin askerlik şubesine götürme yetkisi var kanımca ama dediğin gibi savcılık kararı ile olması lazım...ama savcılık kararı olmasa da elinde evrak resmi olduğuna göre bence götürebilir derim...ama götürme yetkisi olmasa nolcak? elin memuruna nasıl anlatılır ki bu? anlamaz o...elimde kağıt var der çıkar işin içinden...ama bugünkü mesajımı okudun mu bilmiyorum orda da yazdım...bana dediler ki lisans diploması getirmeseydin seni 25 temmuza kadar tecil ederdik ...yani 25 temmuza kadar askerlik şubesine gidersen almazlar ama 25 temmuzdan sonra ki ilk celp dönemine tabi ederler...25 temmuzdan sonra başka bi erteleme nedeni sunmazsan hastalık ,evlilik vs... ...25 temmuzdan sonra gidersen trdr arkadaşa dedikleri gibi direkt askere alınma dolayısıyla devre kaybı olarak gitme durumu var...

TrDr
20-07-2011, 07:41:58
ilginç bişey söylücem...ben yüksek yapcam ama hala birinci ünv .ye kayıt yapıldığı için okuma hakkım var ama ben kaydımı alıp yatay geçiş yapcam...ama benim fen fakültesi...senin tıp fakültesi ...sen tıp fakültesinden yatay geçiş yapma kısa dönem askerlik yapcam diye...ozaman ben en kötü ihtimalle 15 ay yapar ama tıpdan devam edersin derim ama bu olayın sonra ki durumu...sen 25 temmuzdan önce askerlik durum belgesi alman lazım ...nasıl oluyor bu ? öğrenci işlerine kayıtta belgeyi verdinmi yeterlidir ...allahını seversen türkiyede üniversite okuyan dünya kadar insan vardır okurken kaçak kalma durumuna...hangi üniversitenin öğrenci işleri aaa şu öğrenci kaçak kaçak okuyo deyip notlarını ,laboratuvar ,stajlalırını silebilir...hatta öyle bir yetkiside yoktur ama hangi memur bunu bu kadar araştırcak...ama dediğim gibi araştırsa bile yetkiside yok silmeye ...ve hatta araştırma yetkiside yoktur...ama tabi kayıtta istenen askerlik belgesini vermen lazım...

Bu bir hafta on gün içinde kararımı verip onuda uygulamam gerekli, ya ağustosta yanıma birazda antidepresan alıp(şubede gördüklerim gerekli olduğunu gösteriyor(; çekip gideceğim yada dediğin gibi bakaya falan neyse artık başa gelen çekilir deyip okulda tutunmaya çalışacağım bir şekilde.

25 temmuzdan önce askerlik durum belgesi alabilsem yoklama kaçağı durumundan kurtulurmuyum diye düşündüm ama senin durumuna bakarsak bir farkı olmayacak şöyleki; sen 2012'e kadar tecil aldığın halde yinede mahkemeye sevketmekten falan bahsetmişler yani önceki durumdan kaynaklanan yaptırımları değiştirmemiş, dolayısıyla 25 temmuzdan önce alacağım askerlik durum belgesinin 3-5 gün gibi komik bir tecil sağlamak dışında benim gözden kaçırdığım ve durumuma olumlu yönde bir katkısı olacak tarafı varmıdır?

6111 sayılı af kanununda askerliği gelenler tecilli sayılır diyor ama şubeye gidiyorsun AF BAŞVURU BELGESİ istiyor okula gidiyorsun başvurular bitmeden(bu aynı zamanda tecilin de son günü oluyor zaten) belge veremeyiz diyor, yani teorikte 5 ay tecil imkanı verilmiş ama uygulamada yok öyle bir şey benim gördüğüm bu. Okul bu kişi bize af başvurusunda bulunmuştur diyerek bir belge düzenleyip vermiyor, başvurular bitecek-okul kurulu toplanacak-onaylanırsa belge düzenlenip verilecek ama o zamanda tecil olayı yalan oluyor. Kendi okulundan başvuru süresi içinde bu tür bir belge alabilen var mı acaba?

Yatay geçiş konusunda af kanununda diyor ki; okula giriş yılı itibariyle taban puanı tutmak şartıyla ikametinin olduğu yerdeki üniversiteye yatay geçiş yapılabilir. Eğer buradakiler beni mimleyip kaçak-göçek okutmayız falan derlerse üstlerine vazife olmadığı halde bari geçip yeni bir yerde yeni bir hayat kurarız diyorum.

Olası süreç: Şimdi bizim okul ağustosa kadar(25 temmuzdan sonra başvuruların bitimini mütakip) kurulu toplayıp dilekçelerimizi onaylar, sonrada bize 2 hafta süre verip şu-şu-şu belgelerle gelip kesin kayıtlarınızı yapın der 5 eylülde de yeni ders yılı başlıyor zaten tıp fakültesinde, benim eksik olan tek belgem bir türlü alamadığım askerlik durum belgesi onuda aldığım an zaten yoklamam ve sevkim yapılmış olacak.

TrDr
20-07-2011, 20:51:23
Önemine binaen tekrar soruyorum cevapsız bırakmazsanız sevinirim yarına bu işi halletmem gerekli!

Şimdi ben okuldan AFFA BAŞVURDUĞUMA dair belge alıp şubeye verebilirsem 25 temmuza kadar sevkli görüneceğim bunun benim için önemi şurada; Eğer sevk işlemini yaptırırsam sonrasında normal agustos celbine tabi olup 3-5 eylüldeki ilk grupla gönderilir miyim diye merak ediyorum, şuansa kaçak olduğumdan 25 temmuzdan sonra okuldan belge alıp götürdüğümde 3-5 günde olsa tecilim olmayacağından hemen sevkimin yapılıp devre kaybı olarak gitme durumum var anladığım kadarıyla.

Birde okulun nistediği askerlik durum belgesi ile sülüs farklı şeyler sanırım doğru mu? Yani ben 25 temmuzdan sonra affa başvuru belgesiyle şubeye gittiğimde elime sülüsü tutuştururlarsa ben okula kaydımı nasıl yapacağım, yani askerlik durum belgesi almak için tam olarak ne yapmam gerekiyor ve hangi şartlarda verilmiyor?

Yukarıdaki iki durumdan dolayı 25 temmuzdan önce okuldan alacağım affa başvuru belgesini şubeye götürmemin olumlu yönde bir faydası olur mu arkadaşlar.

Kestane kebap acele cevap!

TrDr
21-07-2011, 00:06:09
Bakaya durum belgesi var Askerlik durum belgesi var!

Şimdi ben yoklama kaçağı olduğumdan ve 29+ yaşında olduğumdan ve genel anlamda bir tecil durumumun söz konusu olmadığını da göz önüne alırsak bana bu belgelerden hangisi verilecek okula kayıtta kullanmam için, bakınca sanki ikiside uymuyor gibi durumuma..

Okul eğer 25 temmuzdan önce başvurduğuma dair belge vermezse şu devre kaybı olarak sevk edilmekten nasıl kurtulurum arkadaşlar, 15 ay gideceksemde askerden kaçacaksamda ramazanı ailemle geçirip gitmek istiyorumda.

Bizim okul AF'fın ilk günlerinde bahar döneminde okuluma başlamak için başvurduğumda askerlik durum belgesi istemiyordu ve tüm işlemlerim yapılıp aktif öğrenci olarak görünmüştüm alacağım stajlar bile belli olmuştu internet sitesindeki kayıtlarda ve şimdi almaya çalıştığım AFFA BAŞVURU BELGESİNİ de hemen vermişlerdi ama sonradan genel kurmaydan okullara tebligat gitmiş 29+ yaşında olanlar için ve benim kayıt iptal olunca bende güz dönemi için yeniden başvuruda bulundum sonrasını biliyorsunuz zaten.

izc
21-07-2011, 12:51:12
25 temmuzdan önce askerlik durum belgesi alabilsem yoklama kaçağı durumundan kurtulurmuyum diye düşündüm ama senin durumuna bakarsak bir farkı olmayacak şöyleki; sen 2012'e kadar tecil aldığın halde yinede mahkemeye sevketmekten falan bahsetmişler yani önceki durumdan kaynaklanan yaptırımları değiştirmemiş, dolayısıyla 25 temmuzdan önce alacağım askerlik durum belgesinin 3-5 gün gibi komik bir tecil sağlamak dışında benim gözden kaçırdığım ve durumuma olumlu yönde bir katkısı olacak tarafı varmıdır?

mahkemeye sevk etmeleri durumu herzaman var..nezaman şubeye gidip işlemlerini/yoklamanı yaptırsan mahkemeye sevk var ama mahkeme idari para cezası verir diyolar yeni kanundan dolayı ...ama şuben güncel mevzuatları okuyorsa kendiside ceza kesebilir...bizim gibilere ceza nezaman gidersen git var zaten...o her durum için ortak bi konu olduğu için ceza /mahkeme olayına girmiyorum... ama anlaşılan o ki ama mahkeme ama askerlik şubesinin vereceği ilk ceza idari para cezası görünüyor...artık mahkemeye sevkedilmem beni çok ürkütmüyor....

sen 25 temmuzdan önce gidersen ama işte af belgesiyle gitmen gerekirdi ama belge vermiyolarmış,25 temmuzdan sonra ilk celp dönemine kadar zamanın olurdu...sevkedildiğin celp dönemine kadar askerlik durum belgesi alırsın...dediğin gibi 3-5 gün olmuyor o...mesela benim erteleme bitim tarihi 6.9.2012 ama celp 30.12.2012 dolayısıyla verdikleri askerlik durum belgesinde 30.12 .2012 ye kadar askerlikçe bi sakıncası yoktur yazılı....bu arada okula kayıt olurdun...ve benim önerdiğim gibi celp döneminde askere gitmeyip okulunu bitirirdin bakaya olarak...3-5 gün aslında 3-5 gün değil 3-5 sene ...ama sen 25 temmuzdan sonra anca okuldan belgeyi alıp daha yeni okul belge verdi deyip şubenden yeni dönem için askerlik durum belgesi almak istediğinde vermeyecekleri gibi seni hemen askere alma durumu var...

bende 29+ydım...hemen başvuru yaptım bahar dönemine...her tür belgeyi aldım...sen bu hassas konuda neden ozaman okula kayıt yaptırmadın? zararı yok okula gitme ama belgelerini alman şimdi çok iyi olacaktı...ünv öğrenci işleri sen istersen yeni dönemlerde de kayıt olabilirsin diyerek askerlik belgesi istemeyeceğiz dediler..yasa gayet açık dediler...yani ben lisans mezunu durumum olmasa bile zaten öğrenci işleri(1.ünv diğer üniversiteyi bitirdiğimden haberi yoktu) ne kayıtta askerlik durum belgesi istedi nede önümüzdeki dönemlerde isteyeceğiz dedi...ve hatta üstüne üstlük affa başvurduğum belgenin yanında askerlik şubesinin asıl istediği ek-c belgesini bile verdiler...ben onu şubeme gönderdim ...

bu arada genelkurmay üniverstilere tebligat yapmış demişsin ,hiç öyle bi şey okumadım ,ve duymadım...bak bana...bende böyle bi durum yok mesela...bende senin gibi 29+ yım...lisans mezuniyetin var tecillisin ondan işlerin düzgün yürüyor dicen ama ben 1 hafta önce gittim şubeye ...af sürecinde bi kez olsun şubeye gitmişliğim yok,mezuniyetimi bilmişliği yok..af sürecinde lisans mezuniyetimi hiç bi kurum bilmeden yani senin gibi gittim işlemlerimi yaptım anlayacağın...

arkadaş ben senin için çıkış yolu olarak iki seçenek sunuyorum...ikisinde de tıpı güz döneminden başlatıp bitiriyorum fakülteyi seçeneklerimde...

1.sen resmi yada gayri resmi bi şekilde ünv den affa başvurduğuna dair 25 temmuzdan önce belgeni almaya bak...yani verdiğin dilekçenin bile fotopisi ,yada dilekçe verdiğine dair bir belge bile olabilir bu...25 temmuzdan sonra kurul toplantısıyla onay verilir verilmez o önemli değil...sen okula başvuruda bulunduğuna dair bir belge kesinlikle al...isterse senin öğrenciliğini hiç kabul etmesinler,sadece oraya başvuru yaptığına dair belge...koca üniv. bu öğrenci buraya gelmiştir başvuruda bulunmuştur durumunu inceliyoruz gibi bi yazı da olabilir,veremeyecek mi ?sonra bu yazıyla askerlik şubesindeki memur senin yoklamanı yapacak ve 25 temmuza kadar ertelemenin olduğu 25 temmuzdan sonraki ilk celp dönemine kadar askerlikçe sakıncası olmadığına dair askerlik durum belgesini alıp o belgeyle kayıt yapıp bu şekilde sevkine tabi olduğun celp dönemine gitmeyip bakaya olarak okulu bitirirsin...

2. önceden dediğim gibi yasada kanunlar açık deyip askerlik sorunu olan kimselerden askerlik belgesi hiç istemeyen ünvler var mesela ege ünv. gibi...ama işte biraz masraflı olcak bu senin için...mekan değişmesi gibi olacak yani...bide ikametgah bulcan tabi...bence bu daha garantili bi yol...ne diyorum sana senin bıkılıp sıkıldığın tek konu olan askerlik durum belgesi gibi belgeyi hiç istemediler hala istemiyolar benden ege üniversitesi....hiç bi şekilde askerlik durum belgesi istememeleri halinde askerlik şubesine bile gitmene gerek kalmayacağını hatırlatayım,ben yüksek lisans yapacağım için yüksek için başvurucağım ünv. askerlik durum belgesi istediği için şubeye gittim yoksa af başvurusu olsun ,kayıt olsun hiç şubeye gitmeye gerek olmadı...ben senin yerinde olsam bu yolu dener şubeye adımımı atmazdım ,çünkü şubeye gitmekle son yoklamanı yaptırıyolar ve sana askerlik için bir tarih verip celpe sevk ediyolar ve daha da önemlisi idari para cezası yeme hakkını kullanıyosun...bidaha gitmezsen hapis istemi sözkonusu ...ben ilk hakkımı kullanmak zorundaydım çünkü bana da yüksek için askerlik durum belgesi gerekiyodu...

bu arada sen neden durumu yöke sormuyosun...ben sezon içinde yöke tel etmişliğim var...onlardan yardım alman senin hakkın...

TrDr
23-07-2011, 08:25:57
İZC@
Ege üniversitesi gibi uludağ üniversitesi falan bir kaç üniversite biliyorum bu tür askerlik durum belgesi istemeyen lakin oradaki sıkıntı şuki; Yatay geçiş yapmak için öncelikle kendi ayrıldığın üniversitene kayıt yaptırman ve sonrasında gideceğin üniversiteye başvurman gerekiyor ve ayrıldığım üniversitemde bu askerlik durum belgesini istediğine göre yine şubeden geçiyor yol, ikinciside taban puanın tutması şartı var ve üçüncüsü ikamet şartı.

Pazartesi yani 25 temmuzda okulumla tekrar konuşacağım üzerinde okulun mührünün olduğu herhangi bir belge vermesi için şubeye götüreyim, 25 temmuzda götürsem işe yarar mı bu belgeyi şubeye?

EK: Ayrıca neden bahar döneminde kayıt yaptırmadığımı sormuşsun böyle hassas bir konuda ama yukarıdaki mesajımı tekrar incelersen başvurduğumu ve kabul edildiğini sonradansa iptal edilip askerlik durum belgesi istendiğini bunu da ASAL'dan gelen tebligata bağladıklarını yazmıştım. Yoksa AF sürecini başından sonuna günü gününe takip eden birisiyim ve AF sürecini yürütenler organize edenler de bizim arkadaşlardı zaten.

TrDr
24-07-2011, 10:12:19
Konuyu karşılıklı yazıştığım özel mesaj alanım haline getirmek istemezdim ama özel mesaj atma yetkim yokmuş öyle diyor sistem(;

HAPİS: Yeni mevzuattaki hapis hükmünün uygulanmasını netleştiremedim kafamda, benim durumum için bu tür bir cezai müeyyidenin ne zaman devreye gireceğini açıklayan olursa sevinirim, birde 25 temmuz muhabbetinin ve öncesi yada sonrasında şubeye başvurmanın bu hapis cezasına bir etkisi olur mu?

izc
24-07-2011, 19:23:19
İZC@
Ege üniversitesi gibi uludağ üniversitesi falan bir kaç üniversite biliyorum bu tür askerlik durum belgesi istemeyen lakin oradaki sıkıntı şuki; Yatay geçiş yapmak için öncelikle kendi ayrıldığın üniversitene kayıt yaptırman ve sonrasında gideceğin üniversiteye başvurman gerekiyor ve ayrıldığım üniversitemde bu askerlik durum belgesini istediğine göre yine şubeden geçiyor yol, ikinciside taban puanın tutması şartı var ve üçüncüsü ikamet şartı.

tamam anladım...

Pazartesi yani 25 temmuzda okulumla tekrar konuşacağım üzerinde okulun mührünün olduğu herhangi bir belge vermesi için şubeye götüreyim, 25 temmuzda götürsem işe yarar mı bu belgeyi şubeye?

elbette yarar.o gün başvuruların alınacağı son gün...

izc
24-07-2011, 19:28:03
İZC@

EK: Ayrıca neden bahar döneminde kayıt yaptırmadığımı sormuşsun böyle hassas bir konuda ama yukarıdaki mesajımı tekrar incelersen başvurduğumu ve kabul edildiğini sonradansa iptal edilip askerlik durum belgesi istendiğini bunu da ASAL'dan gelen tebligata bağladıklarını yazmıştım. Yoksa AF sürecini başından sonuna günü gününe takip eden birisiyim ve AF sürecini yürütenler organize edenler de bizim arkadaşlardı zaten.
aslında okumuştum dediğin yeri ama bende hani g.kurmaydan asaldan üniv.lere böyle bi karar gittiğini hiç daha önce okumadım bi yerden ...ilk senden duydum demiştim...hatta ben de senin gibi af öğrencisiyim...ama bak bana bişey olmadı demiştim ama demek bizim ünv. ye karar gitmiş buna rağmen burda bile göz ardı yapmışlar ...:) şanssızsın arkadaşım...dediğin gibi uludağ ,ege gibi ünv . lerin birinde olsan sorunun hiç olmayacaktı...

huckman
24-07-2011, 21:56:02
aslında okumuştum dediğin yeri ama bende hani g.kurmaydan asaldan üniv.lere böyle bi karar gittiğini hiç daha önce okumadım bi yerden ...ilk senden duydum demiştim...hatta ben de senin gibi af öğrencisiyim...ama bak bana bişey olmadı demiştim ama demek bizim ünv. ye karar gitmiş buna rağmen burda bile göz ardı yapmışlar ...:) şanssızsın arkadaşım...dediğin gibi uludağ ,ege gibi ünv . lerin birinde olsan sorunun hiç olmayacaktı...

Dostum ben AÖF öğrencisiyim yaşım 27
Sorunum tekrar sınavlara girebilirmiyim çünkü iş için askerlik belgesi istediğimde alamazsın kaçak görünüyosun dediler şubeden ?
Sınavlara girsem dondurabilirmiyim kazandığım zaman gidip döndüğümde okuyabilirmiyim ?

izc
24-07-2011, 22:42:49
Dostum ben AÖF öğrencisiyim yaşım 27
Sorunum tekrar sınavlara girebilirmiyim?...
Sınavlara girsem dondurabilirmiyim?.... kazandığım zaman?.... gidip döndüğümde okuyabilirmiyim ?
dostum mesajını anlayamadım ,kusura bakma....aof deyince vize ,final anladım ama sonra kazandığım zaman diyosun ozaman üniv. sınavı aklıma geliyor....durumunu biraz daha anlayabilirsem edindiğim tecrübelerime göre yardımcı olmaya çalışırım...

izc
24-07-2011, 22:43:37
üniversite sınavını tekrar alıp kazanırsan aof ü mü dondurcaksın? nereye gidiyosun?

mertd
25-07-2011, 16:07:56
Geç de olsa ayrıntılı yanıtın için teşekkür ederim, insan kendi derdini atlatınca diğerlerini unutabiliyor:) Bir yerden öğrendiğim kadarıyla 1 yıl tecil için 5000 dolar isteniyordu, sen 2012 sonu için 4500 dolara iyi halletmişsin. Merak ettiğim başka bir konu daha vardı, mesajında onu da cevaplamışsın. Yurtdışında iş bulunca askerlik yönünden bir engel çıkarılmıyor anladığım kadarıyla, 29'u geçsen de hatta hakkında mahkeme açılmış olsa bile iş buldum dediğin anda tecilini veriyorlar. Öğrencilik konusunda 29 yaşına kadar nasıl bir hak varsa bu konuda da 38 yaşına kadar öyle bir hak var sanırım.

Ya yine geç oldu sanırım ama tatildeyim cunku...Gercekten yıllar boyu kalamadıgım otellerde kalmanın tadını cıkarıyorum

Yurtdışı çalışma izni olanlar için 29 yaş sınır yok arkadaşlar. Yaş sınırı otomatik olarak 38 e cıkıyor. Calısma izni olupta askerligi ertlemek icin yurtdısında kalmanızda gerek yok. yurtdısında kalma zorunlulugu askerligini 21 gun yapmak icin. onun dısında askerlik her sene calısma iznin yenilenmesi veya bastan cıkarılması ile 38 yaşına kadar ertlenebiliyor.

Kısacası Yurtdışı çalışma izni olan kişi bu donemde 29 yaşınıda gecsede okulunu bitirebiliyor....

GBT konusunda arkadaşlar GBT ye girmelerin yasa gereği yapılacağını sanmıyorum. Ama dosyanız savcılığa sevk edilirse ve savcı sizi bulamazsa hakkınızda yakalama emri veriyor. Maleesef Anayasa değişmesine rağmen (Referandum ile) bu yakalama emirleri olanları yurtdışına çıkarkende işleme alıp sizi direk alıp en yakın (Bakırköy) adliyeye getiriyorlar. Mesai saatleri dışındaysanız direk olarak 1 gece karakolda kalıyorsunuz. Ifadeniz alındıktan sonra serbestsiniz ta ki askerlik subesi konu ile ilgili tekrar talepte bulunanan kadar bu sefer is biraz zorlaşıyor..

Kısacası arkadaşlar yakalama emri askerliği neden yapmadın diye değil neden ifadeye gelmedin diye veriliyor.

Otellerde kalma zorunluluğunuz varsa ve yanınızda bir arkadaşınız varsa bence 2 oda tutun resmi kayıtlardaki odalarda değilde diğer arkadaşınızın odasında kalın. Ben yıllar boyu boyle yaptım. Eger polis gelirse arkadaşınız size haber verir.

Aslında yuzlerce deneyimim var ta ki yurtdışı çalışma izni alana kadar zor bisey zannnediyordum ama değilmis. 29 yaş sınırında olan arkadaşlar bu yola basvurabilir.

mamak
26-07-2011, 18:46:22
Arkadaşlar Merbaha,

Öncelikle siteye yeni üye oldum, 1984 doğumluyum 2 yıllık yüksek okul mezunuyum ve Aöf'e direk geçiş yaptım ilk yıl hazırlık derslerini veremedim ve sonraki senede 1 yıl ara verdim.
Bu yılda kaydımı yaptırdım fakat şöyle bir durum söz konusu oldu . 84 doğumlu olduğum için tecil etmemiyormuşum ve askeri şubedende dediklerine göre 1 Ocak 2011' da tecil süremde bitmiş .

Bana mart 2011' de bakaya belgesi gelmişti evime ve geçen haftada muhtarlıktan bir belge daha geldi . En kısa sürede muhtarlığa gelmelisiniz diye ve bugünde evime polis gelmiş beni sormuşlar.

Kuzenim yan dairede oturuyor ve o çıkmış kapıya, onu bayaa bi sıkıştırmışlar ağzından laf almak için . Ardından da karakola götürmüşler yazılı ifade vermek için ( Büyük bir ihtimal gözünü korkutmak için olsa gerek )
Şimdi ben açık öğretime devam etmek istiyorum hiç değilse bir kısa dönem askerlik yapmak için ama yakında benim işyerimede gelme ihtimalleri nedir acaba 27 yaşındayım 2 yıl var açıköğretimin bitmesine

Devamlı beni bu şekilde sıkıştırırlarmı ne yapmam gerekir hiç bilmiyorum yada karakola gidip ben geldim desem direk şubeye götürürler mi ne yapıcağımı şaşırdım. Ayrıca burda benden de çok büyük yaşta bu sorunu yaşayan insanlarların olduğunu gördüm onlar nasıl bu zamana kadar kaçabildiler bu konu hakkında fikirlerinize çok ihtiyacım var .

izc
26-07-2011, 19:10:02
Arkadaşlar Merbaha,

Öncelikle siteye yeni üye oldum, 1984 doğumluyum 2 yıllık yüksek okul mezunuyum ve Aöf'e direk geçiş yaptım ilk yıl hazırlık derslerini veremedim ve sonraki senede 1 yıl ara verdim.
Bu yılda kaydımı yaptırdım fakat şöyle bir durum söz konusu oldu . 84 doğumlu olduğum için tecil etmemiyormuşum ve askeri şubedende dediklerine göre 1 Ocak 2011' da tecil süremde bitmiş .

Bana mart 2011' de bakaya belgesi gelmişti evime ve geçen haftada muhtarlıktan bir belge daha geldi . En kısa sürede muhtarlığa gelmelisiniz diye ve bugünde evime polis gelmiş beni sormuşlar.

Kuzenim yan dairede oturuyor ve o çıkmış kapıya, onu bayaa bi sıkıştırmışlar ağzından laf almak için . Ardından da karakola götürmüşler yazılı ifade vermek için ( Büyük bir ihtimal gözünü korkutmak için olsa gerek )
Şimdi ben açık öğretime devam etmek istiyorum hiç değilse bir kısa dönem askerlik yapmak için ama yakında benim işyerimede gelme ihtimalleri nedir acaba 27 yaşındayım 2 yıl var açıköğretimin bitmesine

Devamlı beni bu şekilde sıkıştırırlarmı ne yapmam gerekir hiç bilmiyorum yada karakola gidip ben geldim desem direk şubeye götürürler mi ne yapıcağımı şaşırdım. Ayrıca burda benden de çok büyük yaşta bu sorunu yaşayan insanlarların olduğunu gördüm onlar nasıl bu zamana kadar kaçabildiler bu konu hakkında fikirlerinize çok ihtiyacım var .

arkadaşım sen tek değilsin bi çok kişinin askerlik sorunu var onun için öncelikle teselli edeyim seni...

84 lü olduğun için tecil olmuyormuş demişsin ama burada bi yanlış anlama durumun var sanırım...lisans eğitimi için 29 yaşına kadar tecil verilir ama bazı koşullarla ...açık öğretim de bildiğim kadarıyla iki sene üstüste kalma durumunda tecil hakkı verilmiyor... bu durum asalın kendi sitesinde de mevcut ki üstelik sen hazırlık sınıfında oluyo bu hal...dolayısıyla nasıl oluyoda benden büyük yaşlar bu zamanlara kaçabilmişler sorusu için:25 yada daha önce ki yaşlarda bile olsa iki sene üstüste başarısızlıktan dolayı aofte tecil olamazken herhangi bi örgün öğritime söz misal 24 yaşında bile girmiş olsa bi kişi üstüste üç sene kalsa bile 29 a kadar tecil devam eder...yani senin anlayacağın aof yoluyla tecil sana olamaz gibi görünüyor....

izc
26-07-2011, 19:21:41
polislerin iş adreslerine geldiklerini pek duymuşluğum yoktur...sanmıyorum iş yerine gelceklerine...zaman zaman sıkıştırırlar ama denk gelmezsen polislere kaçak olarak okulunu bitirebilirsin ama şimdiden bakaya suçu işlemiş görünüyorsun...ayrıca hakkında dava açılmamıştır gibime geliyo ama sıkı çalışan bi şuben varsa savcılığa intikal etmiş olabilir durumun etmesede gbtye girmiş olabilirsin burası türkiye...o yüzden arama noktalarından uzak dur derim ....

izc
30-07-2011, 10:00:11
trdr arkadaş naptı acaba,af başvurusunun son gününden beri yazmadı...?

parahol
31-07-2011, 21:38:03
iyi akşamlar.24.07.1981 doğumluyum...daha önce atatürk üniversitesinde okudum ve kendi isteğimle ayrıldım...sonra ktü sosyalbilğiler öğretmenliğini bitirdim bu yıl 04.06.2011 itibariyle mezun oldum..askerlik şubesi ekim sonuna kadar şubeye gelmem gerektiğini söyledi. amacım bu yıl olmazsa seneye temmuz-hazirana kadar yükseklisans kazanmak...bu tarihlere kadar bakaya-kaçak olmadan sevk tehir yda bir şekilde erteleme yaptırabilirmiyim..bunun yasal bir yolu var mı henüz şubede hiçbir çağrı almadım..dönem erteleme bile olsa sanırım bana yeter..acil bir cevaba ihtiyacım var umarım yardımcı olursunuz.. bildiğim şu şuan hiçbir çağrı almadım neyapmalıyım kasımda alese giriceğim bir yol gösterirmisiniz arkadaşlar cevap bekliorum...

izc
31-07-2011, 21:51:07
iyi akşamlar.24.07.1981 doğumluyum...daha önce atatürk üniversitesinde okudum ve kendi isteğimle ayrıldım...sonra ktü sosyalbilğiler öğretmenliğini bitirdim bu yıl 04.06.2011 itibariyle mezun oldum..askerlik şubesi ekim sonuna kadar şubeye gelmem gerektiğini söyledi. amacım bu yıl olmazsa seneye temmuz-hazirana kadar yükseklisans kazanmak...bu tarihlere kadar bakaya-kaçak olmadan sevk tehir yda bir şekilde erteleme yaptırabilirmiyim..bunun yasal bir yolu var mı henüz şubede hiçbir çağrı almadım..dönem erteleme bile olsa sanırım bana yeter..acil bir cevaba ihtiyacım var umarım yardımcı olursunuz.. bildiğim şu şuan hiçbir çağrı almadım neyapmalıyım kasımda alese giriceğim bir yol gösterirmisiniz arkadaşlar cevap bekliorum...

arkadaşım ben de senin gibi sayılırım...lisanstan mezunsun...ekimden kastettikleri son yoklama oluyor...31 ekim son gün...ben 2 hafta önce gittim...mezun olduğun tarihi baz alıp 2 sene istemen halinde otamatikman tehir hakkın var....ben alesi kazandım ama kasımdakine girip puan yükseltip ara dönemde kayıt olabilirim...sen de bu iki sene sürecinde istediğin gibi yüksek lisansa kasımda alesten alacağın puanla başvurabilirsin ...kaçak/bakaya olmuyosun...

parahol
31-07-2011, 22:01:21
ama bn 29 yaşı doldurdum eminmisiniz bu hak var mı

parahol
31-07-2011, 22:07:53
acilbir cevaba itiyacım var yardım bekliorum ...iyi akşamlar.24.07.1981 doğumluyum...daha önce atatürk üniversitesinde okudum ve kendi isteğimle ayrıldım...sonra ktü sosyalbilğiler öğretmenliğini bitirdim bu yıl 04.06.2011 itibariyle mezun oldum..askerlik şubesi ekim sonuna kadar şubeye gelmem gerektiğini söyledi. amacım bu yıl olmazsa seneye temmuz-hazirana kadar yükseklisans kazanmak...bu tarihlere kadar bakaya-kaçak olmadan sevk tehir yda bir şekilde erteleme yaptırabilirmiyim..bunun yasal bir yolu var mı henüz şubede hiçbir çağrı almadım..dönem erteleme bile olsa sanırım bana yeter..acil bir cevaba ihtiyacım var umarım yardımcı olursunuz.. bildiğim şu şuan hiçbir çağrı almadım neyapmalıyım kasımda alese giriceğim bir yol gösterirmisiniz arkadaşlar cevap bekliorum...

izc
31-07-2011, 22:11:21

arkadaş,ben 08.1978 doğumluyum ve 9.2010 da mezun oldum...yani anlayacağın senden 3 yaş büyüğüm ve senden bi sene önce mezun olmuşum ,artık sen hesap et...bende 29 sınırı var sanıyodum...hatta onun için mezun olduktan sonra senin gibi illaki ales yoluyla erteleme yapayım diye düşünüyodum...meğer benimde hakkım varmış...ama ben mezuniyetimden bi sene sonra gittiğim için tehir hakkımın bi senesi boşa gitti...ama bi senem daha var...işte bu arada yüksek lisansı kazandım ama biraz daha yüksek bi puan alıp istediğim bi yer var ara dönemde oraya başvurcam...ama sende iki senenin yaklaşık iki ayını harcamış bulunuyosun...tecrübeme göre eğer sen istersen 2 senelik tehir hakkını kullanma durumunda 04.06.2011+2 yıl:04.06.2013 e kadar ....04.06.2013 ten sonraki ilk celp dönemi ağustos olduğuna göre sen 30.07.2013 e kadar askerlikçe sakınca olmadığına dair belge alabilirsin...yani tehir ettirebilirsin....

parahol
31-07-2011, 22:33:03
peki nezamn gidiyim şubeye hemn mi ekimde mi ne önerirsin...

izc
31-07-2011, 23:08:27
peki nezamn gidiyim şubeye hemn mi ekimde mi ne önerirsin...

eğer şu an yüksek lisans ,yada kpss gibi yada özel sektör için işte herhangi bi sebeple askerlik durum belgesi yada halkça bilinen tecil kağıdıyla ilgili hemen bi durumun yoksa 31 ekime kadar gidebilirsin...sonuçta 2 senelik tehir hakkın sen şubeye gidince değil mezun olduğun tarihten itibaren başlamış oluyor...dediğim gibi sen şimdiden 2 ayı kullanmış oldun...artık nekadar geçte erkende gitsen dediğim tarih oynamaz eğer sen extra durumlar ortaya koymazsan....ama bence genede şimdi gitsen ,sana verilmiş bi hak var ,kullanmandan daha doğal ne var?...ben 29un sorun olmadığını bilseydim mezun olduğum gün şubeye giderdim. şimdi gitmesende 31 ekime kadar gitmelisin çünkü 31 ekimden sonra gidersen son yoklama kaçağı olursun...neden tehir hakkın şu an yok yere işliyorken yok yere kaçak konuma düşesin ki demi...bence arkadaş tecrübeme göre hemen yarın gibi acil olmamakla beraber müsait bi zaman diplomanla git,bikaç belge daha istiyolar...onları da götüroyosun son yoklamaya...diyolarki askere gitmek mi tehir etmek mi istiyosun...ben yüksek yapcam ,okul askerlik durum belgesi isitiyor dedim...tamam sen hemen askere gitmiyeceksin ozaman ,tehir hakkını kullancan ozaman deyip oradaki hazır dilekçeyi dolduruyosun ...2 saatte muayenemi oldum,son yoklamamı yaptırdım,30.11.2012 kadar askerlikçe sakıncası yoktur denilen askerlik durum belgemi aldım....senda zor görünen bu sorunu kısa zamanda halledip rahatla derim...yoksa için içini yer...yani tecrübelerime göre...:)

parahol
31-07-2011, 23:49:56
tşkürler 29 u doldurdum hakkım yok sanıodum tehire içim içimi yiodu umarım bi sorun çıkmaz..zatn yükseklisansı kazanrım..bn 29 dolunca teir yok sanıodum çok sağolun...

izc
31-07-2011, 23:52:21
önemli değil dostum...

parahol
31-07-2011, 23:53:46
zaten askerlik kısalıcak bu sınırlar kısıtlamlr kalkmalı ....

izc
01-08-2011, 00:16:37
zaten askerlik kısalıcak bu sınırlar kısıtlamlr kalkmalı ....

umarım dediğin gibi olur,lisans ve hele hele yüksek lisans mezununa şu anki uygulamadan daha uzun yaptırırlarsa yuh derim ...neyse bugün olumlu bi haber yaptı başbakan yardımcısı...mezuniyet durumuna göre süreleri tekrar ele alacaklarmış...hadi hayırlısı....

izc
01-08-2011, 12:16:06

YÜKSEK ÖĞRENİM KURUMU MEZUNLARINA SEVK TEHİRİ HAKKI VEREN
5713 SAYILI KANUN

LİSANS (ÜNİVERSİTE) MEZUNLARI YÜKSEK LİSANS MEZUNLARI DİPLOMA DENKLİK BAŞVURUSU YAPANLAR DOKTORA, İHTİSAS (TIPTA UZMANLIK), SANATTA YETERLİK MEZUNLARI ASKERLİK HİZMETİ

Mezuniyet Tarihi
+
2 Yıl Sevk Tehiri
Mezuniyet Tarihi
+
1 Yıl Sevk Tehiri
Başvuru Tarihi
+
1 Yıl Sevk Tehiri Sevk Tehiri
Hakkı Yoktur.

AÇIKLAMALAR:
Kanunun amacı; lisans ve yüksek lisans mezunlarının bir üst seviyede öğrenim yapabilmeleri, yurt dışı yüksek öğrenim kurumu mezunlarının diploma denklik belgesi alabilmeleri veya askere gitmeden önce bir iş sahibi olabilmeleri için zaman tanımaktır.

5713 sayılı Kanun gereğince sevk tehiri hakkını kullanmak isteyenler, bu isteklerine ilişkin dilekçe ile bizzat en yakın askerlik şubesine veya posta vb. şekilde kayıtlı bulundukları kendi askerlik şubelerine müracaat ederler. Daha sonra bu sevk tehiri hakkını kullanmaktan vazgeçenler, yine aynı şekilde askerlik şubesine müracaat ederler. Sevk tehiri iptal edilenler, grup numaralarına göre normal sevke tabi oldukları celp döneminde askere sevk olurlar. Normal celp döneminden de önce, yani müteakip ilk celp döneminde askere gitmek isteyenler, erken sevk dilekçelerini bizzat en yakın askerlik şubesine verirler veya posta vb. yoluyla kayıtlı bulundukları askerlik şubesine gönderirler. Bu konudaki ayrıntılı bilgi için, ana sayfada yer alan “Yedek Subay İşlemleri” menüsünden “Erken Sevk İşlemleri” ifadesine tıklayınız.

Yurt dışı yükseköğretim kurumu mezunlarına, denklik işlemleri için denklik başvuru tarihinden itibaren 1 yıl sevk tehiri hakkı verilir. Bunlardan;
a. Lisans seviyesinde denkliği tanınanlara talepleri halinde, denklik onay tarihinden itibaren ayrıca 2 yıl daha sevk tehiri hakkı verilir. Bu iki sevk tehirinin toplam süresi, mezuniyet tarihinden itibaren 3 yıl sınırını geçemez.
b. Yüksek lisans seviyesinde denkliği tanınanlara talepleri halinde ise, denklik onay tarihinden itibaren ayrıca 1 yıl daha sevk tehiri hakkı verilir. Bu iki sevk tehirinin toplam süresi, mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl sınırını geçemez.

Mezuniyet tarihlerinden itibaren lisans mezunlarına verilen 2 yıllık ve yüksek lisans mezunlarına verilen 1 yıllık sevk tehiri sürelerinin bitim tarihi, yükümlülerin 35 yaşını doldurdukları yılın 31 Aralık tarihini geçemez. Diploma denklik işlemleri için verilen 1 yıllık sevk tehirinde ise yaş sınırı aranmaz.

5 yıl ve daha fazla süreli yüksek öğrenim kurumlarından yüksek lisans (birleştirilmiş yüksek lisans) diploması alanlara da, 2 yıllık sevk tehiri verilir. Ancak, bir yükseköğrenim kurumundan mezun olduktan sonra, aynı veya daha aşağı seviyede bir öğretim kurumundan mezun olanların sevkleri tehir edilmez.

kımızıyla mimlediğim gibi bu konuda sınır 29 değil, 35tir....

parahol
01-08-2011, 13:46:07
yükseklisansa ağustosta başvurmk istiorum askerlik tacili yda belge istiolar eğer başvurcaksam biyere hemen bu tehir işini yaptırmalıyım dimi nedersiniz ???

izc
01-08-2011, 15:42:57
yükseklisansa ağustosta başvurmk istiorum askerlik tacili yda belge istiolar eğer başvurcaksam biyere hemen bu tehir işini yaptırmalıyım dimi nedersiniz ???

kimileri ön kayıt yoluyla sadece bilgileri beyan ederek internetten yapılıyor hemen belge istemiyolar...kabul edilirsen kesin kayıtta istiyolar belgeleri ama bazıları da ilk kayıtta alıyolar belgeleri sonra kabul edilmezsen belgelerini teslim almaya gidiyosun...belgelerin elinde olmasında fayda var çünkü kayıtta nezamana kadar tecillisin şeklinde doldurulacak bilgi formları oluyor...tecilli değilsen ,tecil yani askerlik durum belgen yoksa kayıt olamıyosun hiç bişekilde zaten...

*EDİTÖR*
01-08-2011, 16:55:49
bir süre önce şu mesajı yazmıştım. bunnla ilgili bir gelişme var mı?
"-1976 doğumlu
-askerlik şubesine sadece üniversiteye kayıt öncesi gitmiş.
-okulu bitiremedi. aftan yararlandı fakat devamsızlıktan ilişiği kesildi.bu durumda bakaya mı yoksa kaçak mı olur?
-kilo bakımından boy son 2 hanesi+30 (k,losu bu kurala uyuyor)yani çürük raporu alabilirmi?
-belfıtığı var...

durumunu açıklarmısınız?teşekkürler... "

izc
01-08-2011, 21:08:23
bir süre önce şu mesajı yazmıştım. bunnla ilgili bir gelişme var mı?
"-1976 doğumlu
-askerlik şubesine sadece üniversiteye kayıt öncesi gitmiş.
-okulu bitiremedi. aftan yararlandı fakat devamsızlıktan ilişiği kesildi.bu durumda bakaya mı yoksa kaçak mı olur?
-kilo bakımından boy son 2 hanesi+30 (k,losu bu kurala uyuyor)yani çürük raporu alabilirmi?
-belfıtığı var...

durumunu açıklarmısınız?teşekkürler... "

sağlık durumu için bilemem ama ben tecrübemi anlatayım...bende 78 liydim ve dediğin gibi şubeye üniv.ye kayıt öncesi gitmiştim iki hafta öncesine kadar...aftan yararlanmıştım...iki hafta önce şubeye gittiğimde 2007 den beri yoklama kaçağısın dediler ...muayenemi oldum,son yoklamamı yaptırdım...bana mezunum diye tehir hakkı verdiler...tehir hakkı sonunda 30 kasımda 2012 de askerim...o tarihten sonra gitmezsem bakaya oluyomuşum...ama ben tabi üniv. eğitimi için kaçak kaldım,yüksek bitince elbette ki bende gitmeliyim,herkes gibi....

lamotta_80
02-08-2011, 08:35:05
arkadaşlar evlendim :) , hem polisin baktığı yerde hem de jandarmanın baktığı yerde 2 farklı otelde 1 hafta boyunca kaldım.. sorun çıkmadı.. gbt de yoksanız, aranma kararınız yoksa hiç bir sorun yok.. rahat olun..

izc
02-08-2011, 09:44:05
arkadaşlar evlendim :) , hem polisin baktığı yerde hem de jandarmanın baktığı yerde 2 farklı otelde 1 hafta boyunca kaldım.. sorun çıkmadı.. gbt de yoksanız, aranma kararınız yoksa hiç bir sorun yok.. rahat olun..

arkadaşım mutluluklar dilerim...aynen dediğin gibi gbt de yoksa sorun yok ve gbtye de ancak mahkeme kararıyla giriyor,bu uygulama anlaşılıyorki artık böyle...

parahol
02-08-2011, 20:10:22
sevgili izc benim durumumu biliosun 04.06.2011 itibariyle mezunum ancak sevk tehir için şubeye gitmedim daha..atatürk ünüversitesi yükseklisansa netten önkayıt için başvurucağım orda bilgileri yazarken askerlik bölümünde şu seçenekler var :terhis,muaf,tecilli,bakaya,askerlik çağına gelmemiş,askerliğini yapmamış sence bn hangisini doldurayım acil bir cvp verirmisin....

izc
02-08-2011, 20:55:45
kimileri ön kayıt yoluyla sadece bilgileri beyan ederek internetten yapılıyor hemen belge istemiyolar...kabul edilirsen kesin kayıtta istiyolar belgeleri ama bazıları da ilk kayıtta alıyolar belgeleri sonra kabul edilmezsen belgelerini teslim almaya gidiyosun...belgelerin elinde olmasında fayda var çünkü kayıtta nezamana kadar tecillisin şeklinde doldurulacak bilgi formları oluyor...tecilli değilsen ,tecil yani askerlik durum belgen yoksa kayıt olamıyosun hiç bişekilde zaten...

sevgili izc benim durumumu biliosun 04.06.2011 itibariyle mezunum ancak sevk tehir için şubeye gitmedim daha..atatürk ünüversitesi yükseklisansa netten önkayıt için başvurucağım orda bilgileri yazarken askerlik bölümünde şu seçenekler var :terhis,muaf,tecilli,bakaya,askerlik çağına gelmemiş,askerliğini yapmamış sence bn hangisini doldurayım acil bir cvp verirmisin....

önceki mesajımda yazmıştım zaten,dün okumadın mı? senle aynı durumda sayılırız...bende yüksek lisansı önce netten kaydolmuştum....oraya tecilli yazmalısın ama tecilin tarihi nezamana kadar diyor....işte onu doldurman için şubeye gidip işlemlerini yaptırman lazım...kullan tehir hakkını ,rahatla derim ....

parahol
02-08-2011, 22:21:15
tarih istemio sadece şıklar var tecilli bakaya gbi

izc
02-08-2011, 22:43:16

tarih istemio sadece şıklar var tecilli bakaya gbi

benim başvurduklarımda askerliğini yapmamış yoktu...sadece muaf,tecilli ve terhis vardı...ayrıca başvurduğum birden fazla üniversitede de aynı şıklar vardı hemen hemen ve dahası tecil isem tecil tarihi soruyordu....dolayısıyla bu şıklarda bana uyan tecilli idi....ama senin şıkların bende olsaydı "askerliği yapmamış " ı tercih ederdim...daha işlemlerini yapmadığın için tecilli deme bari ama şimdiden söyleyim,enstitün yapmamış seçeneğin için eksi puan verebilir ...çünkü olurda kabul edersek askerlikçe sorunu olabilir şeklinde düşünebilir...askerlikçe sakıncası olmaması kabul edilmede artı bi özellik olduğunu düşünüyorum....

parahol
02-08-2011, 23:17:08
bu önkayıt burda bu seçenekler var sadece kesin kayıtta zaten askerlik durum belgesi isteniyor...

izc
02-08-2011, 23:27:52
bu önkayıt burda bu seçenekler var sadece kesin kayıtta zaten askerlik durum belgesi isteniyor...

evet bu önkayıt...ama mesela benim başvurmayı düşündüğüm ankara ünv. hem şahsen başvuruyu zorunlu kılıyor hemde belgeleri baştan istiyor ama bu üniv. istisna...diğer ilgilendiklerim ise önkayıtta tecil tarihi soruyodu...bak seninki tecil tarihi falan sormamış...esnek...hadi hayırlısı olsun bakalım...

parahol
03-08-2011, 00:04:32
yok sadece nette seçenkler var birini seçion sora belgeleri bizzat verion ama ön kayıtta askerlik durum belgesi yok..kesin kayıtta istenio ama biliorum..

parahol
04-08-2011, 15:52:31
sevgili izc kardeşim durmumu burda başka arkadaşa sordum aynen şöyle yazdı niki bill187 :Arkadaşım 29 yaşına kadar hak tanımakta sana Üniversite(lisan öğrenimi için).Sen 29 yaşını bitirip 30 dan gün alalı 1 yıldan fazla olmuş şu an itibariyle.En geç geçen sene teslim olmalıydın.Son değişen yasalara göre hakkında dava açılmıyor ancak 10.000TL ye varan para cezaları söz konusu senin için.Genede işin aslını şubeden öğrenirsin gidince.Kolaylıklar. kafam karıştı iyce bi net cvp verebilirmsn sen...

izc
04-08-2011, 17:29:55
sevgili izc kardeşim durmumu burda başka arkadaşa sordum aynen şöyle yazdı niki bill187 :Arkadaşım 29 yaşına kadar hak tanımakta sana Üniversite(lisan öğrenimi için).Sen 29 yaşını bitirip 30 dan gün alalı 1 yıldan fazla olmuş şu an itibariyle.En geç geçen sene teslim olmalıydın.Son değişen yasalara göre hakkında dava açılmıyor ancak 10.000TL ye varan para cezaları söz konusu senin için.Genede işin aslını şubeden öğrenirsin gidince.Kolaylıklar. kafam karıştı iyce bi net cvp verebilirmsn sen...

29 yaş dediğimiz sınır lisans eğitimini bitirmek için askerlikçe verilen durum belgesinin son tarihi ...doğrudur bu yaş sınırı...ama 29 un üzerine çıkıldığında yani lisans tehirini aştığında kaçak kalıyosun eğer ekstra bir tehir durumu öne sürmezsen...ama bu arada lisans eğitimi bitmişse şubeye gidince bir başka tehir mekanizması çalışıyor...lisans mezuniyetine dayalı 2 senelik tehir hakkı...ama tabi şube sen mezun olana kadar 29 unu aştığın için sana kaçak olmuşun uygulaması yapar (ki bu da doğru bi uygulamadır çünkü kaçak olarak kalmak anayasada belirtilen askerlik ödevine göre düzenlenen ilgili mevzuata göre kanunen bi suç teşkil ediyor..)ama bu lisans mezuniyet tehir hakkını kazanmana engel değil ...

ben senin için belki en somut örneğim...yazdıklarımı okursan senin gibi bi durumum olduğumu görürsün...

ağustos 78 doğumlu olduğumu söyledim...2010 eylül de mezun olduğumu söyledim...sen hesapla yaşımı...2011 in ilk alesine girdim...3 hafta önce gibi internetten online olarak şubeye gitmeden kayıt oldum...bi belge eksikti sadece o da askerlik durum belgesi ...diğer tüm koşulları sağladım...maksatım hem yüksek lisans yapmak hemde tehir etmekti askerliği...yüksek lisans yapacağım üniversitenin askerlik durum belgesi istediğini, bunu vermeleri halinde yüksek lisans yapabileceğimi şubeye gitmeden önce tel ederek durumumu bildirdim ve askerlik durum belgesi verebilirmisiniz diyerek önceden sordum...ben bunu sorarken sen mezun musun ki diye sordu memur...evet mezunum dedim...nezaman mezun oldun dediler...2010 eylülde mezun oldum dedim...neden ozaman gelip muayene olmadın dediler...(ben 2010 eylül de mezun olduğum üniv. benim ikinci üniversite...bi de daha önceden birinci asıl ünv vardı benim (bu arada bu ilk ünv bırakma halim bile senin durumuna benziyor)onuda bu sene aftan yararlanarak okula kayıt yaptırdım) dedim bu arada af çıktı ve birinci ünv ye kayıt oldum orda okuyom....neyse ertesi gün gittim şubeye...baktılar dosyama...birinci ünv ye başvurmuşsun ama sen 29unu geçmişsin senin tehir hakkın yok dediler...okuyamazsın yaşın geçmiş dediler...ama ben ikinci üniversitenin diplomasını uzatıp gösterdiğimde mezun olduğum için 2 sene tehir hakkın olduğumu söylediler...ve önce beni sağlık ocağına gönderdiler...sonra muayenemi olduktan sonra şubeye gittiğimde askerlik durum belgemi verdiler 30 kasım 2012 ye kadar tecillisin dediler...ama bu arada oraya geç gittiğim için (2007 den beri yoklama kaçağıymışım) suç dosyası hazırladılar savcılığa göndermek üzere...ifademi yani savunmamı yazdım...şimdi yeni yasayla para cezası veriyolar dediler endişelenme dediler...yeni yasaya göre evet dediğin gibi 10 bin tl lere varan cezalar olabilir...sana aşağıya iki dosya kopyalıcam okursun...orda bu rakam bahsedilmiyor ama katlamalı tarife falan var o rakamlara ulaşabilir ama sana askerlik durum belgesinde verilen tarihte gidersen askere iyi halden dolayı cezan yarıya düşüyor ve askerlik hizmetinden sonra ödüyosun...bak ben bişey ödemiş değilim şimdi mesela...hatta biseneden fazla tecilim var sonra yüksek lisansdan dolayı bikaç dönem daha tehir hakkı kazanırsam sonra askerlik ....yani ceza ödeme süreci çok uzun zaman sonra gibi bişey....

izc
04-08-2011, 17:34:42
YARGI HİZMETLERİNİN HIZLANDIRILMASI AMACIYLA BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN

Kanun No. 6217 Kabul Tarihi: 31/3/2011

MADDE 1- 21/6/1927 tarihli ve 1111 sayılı Askerlik Kanununun 47 nci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Askere sevk için çağrıldıkları halde;

a) Kendisinin tutukluluğu veya hükümlülüğü ya da herhangi bir resmi sağlık kurumu raporuyla belgelendirilmiş istirahat gerektiren hastalığı,

b) Ana, baba, eş, kardeş veya çocuğunun resmi sağlık kurumu heyet raporuyla belgelendirilmiş hayati tehlike içinde olduklarını gösteren hastalığı,

c) Sevkten önceki veya sonraki onbeş gün içinde ikinci derece dâhil kan veya kayın hısımlarından birinin ölümü,

d) Sevkten önceki veya sonraki onbeş gün içinde kendisi veya ikinci derece dâhil kan veya kayın hısımlarından birinin evlenmesi,

e) Sevkten önceki veya sonraki iki ay içinde çocuğunun doğması,

nedeniyle askerlik şubesine gelemeyecek olanlar, bu mazeretlerini kanıtlayan belgeleri askerlik şubesinde bulundururlar. Bunlar hakkında bakaya işlemi yapılmaz. Bu mazeretler dışındaki nedenlerle sevkin son gününe kadar askerlik şubesine gelmeyenler ile gelip de sevk evrakını alanlardan, kendilerine verilen yol süresi sonunda birliğine katılmayanlar, bakaya olarak kabul edilirler.”

MADDE 2- 1111 sayılı Kanunun 86 ncı maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“MADDE 86- Son yoklamada bulundukları yerdeki askerlik meclisi, elçilik veya konsolosluklara gelmeyen ve bu Kanunda yazılı bir mazereti bulunduğuna dair belge ibraz etmemiş olanlardan, birlikte son yoklamaya tabi oldukları doğumluların yurt genelinde normal sevk yılı içindeki ilk celp ve sevk tarihinden sonra ve son celp ve sevk döneminin bitiminden önce ele geçen veya kendiliğinden gelenlerden yüz Türk Lirası idarî para cezası alınır ve bulundukları yerde resmi bir hekime yahut en yakın yerde bulunan asker hastanesinde muayene ettirilirler. Muayene neticesinde askerliğe elverişli oldukları anlaşılanlardan erteleme hakkı bulunmayanlar askerlik meclislerince, bu meclisler toplu değilse idare heyetlerince haklarında karar alınarak Milli Savunma Bakanlığınca tespit edilen sınıf ve tertibat yerlerine derhal sevk olunurlar.

Son yoklamada bulundukları yerdeki askerlik meclisi, elçilik veya konsolosluklara gelmeyen ve bu Kanunda yazılı bir mazereti bulunduğuna dair belge ibraz etmemiş olanlardan, birlikte son yoklamaya tabi oldukları doğumluların yurt genelinde normal sevk yılı içindeki son celp ve sevk döneminin bitimine kadar ele geçmeyenler, elde edildiklerinde bulundukları yerde resmi bir hekime yahut en yakın yerde bulunan asker hastanesinde muayene ettirilirler. Muayene neticesinde askerliğe elverişli oldukları anlaşılanlardan erteleme hakkı bulunmayanlar askerlik meclislerince, bu meclisler toplu değilse idare heyetlerince haklarında karar alınarak Milli Savunma Bakanlığınca tespit edilen sınıf ve tertibat yerlerine derhal sevk olunurlar.

İkinci fıkra kapsamında yoklama kaçağı kaldıktan sonra ertelemesi yapılanlar ile birliklerine sevk edilenler hakkında bu Kanunun 89 uncu maddesinin dört ila yedinci fıkra hükümleri uygulanır.

Yoklama kaçağı iken ertelemesi yapılmış olanlar, ertelemelerinin bittiği tarihi takip eden ilk mesai günü sevk edilirler.”

MADDE 3- 1111 sayılı Kanunun 89 uncu maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“MADDE 89- Sınıf ve tertibatı belirlenmiş olanlardan, yapılan bildirim veya duyuru üzerine birlikte sevk edilecekleri emsallerinin sevk tarihinin son gününe kadar gelmeyen ve bu durumları 47 nci maddede yazılı özürlerinden ileri gelmediği belirlenenler ile sevk edildikten sonra askerliğini yapacağı kıtaya gitmeksizin kaçanlardan elde edilip de erteleme hakkı bulunmayanlar derhal sevk olunurlar.

Bunlardan yedek subay yetişme şartlarını taşıyanlar, muayyen zamanlarda birliklerine veya yedek subay yetiştiren sınıf okullarına sevk edilirler.

Bakaya iken ertelemesi yapılmış olanlar, ertelemelerinin bittiği tarihi takip eden ilk mesai günü sevk edilirler.

Barışta, kabul edilebilir bir özrü olmaksızın;

a) Yoklama kaçaklarından birlikte son yoklamaya tabi oldukları doğumluların yurt genelinde normal sevk yılı içindeki son kafilesi gönderilmiş bulunanlar için, son kafilenin gönderilmesi tarihinden,

b) Saklılardan yaşıtlarının yurt genelinde normal sevk yılı içindeki son kafilesi gönderilmiş bulunanlar için, son kafilenin gönderilmesi tarihinden,

c) Bakaya kalanlar için, bakaya kaldıkları tarihten,

d) İhtiyat erattan çağrılıp da birlikte işleme tabi olduğu kişiler gönderilmiş bulunanlar için, en son gönderilme tarihinden,

e) Yoklama kaçağı, saklı veya bakaya olup olmamasına bakılmaksızın askerlik şubesince sevk edildiği kıtasına katılmayan veya geç katılanlar için, kendilerine tanınan kanuni yol süresinin bitiminden,

itibaren dört ay içinde gelenler ikiyüzelli, yakalananlar bin; dört aydan sonra bir yıl içinde gelenler beşyüz, yakalananlar ikibin; bir yıldan sonra gelenler yediyüzelli, yakalananlar üçbin Türk Lirası idarî para cezasıyla cezalandırılır. Bir yıldan sonra tamamlanan her takvim yılı için kendiliğinden gelenler ayrıca bin, yakalananlar ayrıca ikibin Türk Lirası idarî para cezası ile cezalandırılır. Ancak, bu eylemlerinden sonra askerlik şubesince ilk sevk edildikleri kıtalara gecikmeksizin katılmaları halinde haklarında verilecek idarî para cezalarının yarısı verilir.

Bu madde uyarınca verilecek idarî para cezalarına ilişkin evrak, yükümlünün bağlı olduğu askerlik şubesi başkanlıklarınca yükümlünün nüfusa kayıtlı olduğu yer mülki idare amirliklerine gönderilir ve idarî para cezası ilgili il ya da ilçe idare kurullarınca verilir.

Bu madde uyarınca verilen idarî para cezaları hakkında 30/3/2005 tarihli ve 5326 sayılı Kabahatler Kanununda öngörülen kanun yoluna müracaat edilebilir. Bu cezaların yerine getirilmesi askerlik hizmetlerinin sonuna bırakılır. Bu süreler içinde zamanaşımı işlemez.

Barışta, dördüncü fıkra uyarınca verilen idarî para cezası kesinleştikten sonra dördüncü fıkrada sayılan eylemlerden herhangi birini işleyenler ile bu eylemleri seferberlik ve savaş halinde işleyenler hakkında askerlik şubelerince suç dosyaları hazırlanarak yükümlünün nüfusa kayıtlı olduğu yer Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir.”

MADDE 4- 22/5/1930 tarihli ve 1632 sayılı Askeri Ceza Kanununun 63 üncü maddesinin (1) numaralı fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“1- Barışta, 1111 sayılı Askerlik Kanununun 89 uncu maddesi uyarınca haklarında verilen idarî para cezası kesinleştikten sonra kabul edilecek bir özrü olmadan,

a) Yoklama kaçaklarından birlikte son yoklamaya tabi oldukları doğumluların yurt genelinde normal sevk yılı içindeki son kafilesi gönderilmiş bulunanlar için, son kafilenin gönderilmesi tarihinden,

b) Bakaya kalanlar için, bakaya kaldıkları tarihten,

c) İhtiyat erattan çağrılıp da birlikte işleme tabi olduğu kişiler gönderilmiş bulunanlar için, en son gönderilme tarihinden,

d) Yoklama kaçağı, saklı veya bakaya olup olmamasına bakılmaksızın askerlik şubesince sevk edildiği kıtasına katılmayan veya geç katılanlar için, kendilerine tanınan kanuni yol süresinin bitiminden,

itibaren dört ay içinde gelenler altı aya kadar, yakalananlar iki aydan altı aya kadar; dört aydan sonra bir yıl içinde gelenler iki aydan bir yıla kadar, yakalananlar dört aydan bir yıla kadar; bir yıldan sonra gelenler dört aydan iki yıla kadar, yakalananlar altı aydan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.”

izc
04-08-2011, 17:42:37
5713 SAYILI KANUN

LİSANS (ÜNİVERSİTE) MEZUNLARI

Mezuniyet Tarihi
+
2 Yıl Sevk Tehiri

YÜKSEK LİSANS MEZUNLARI

Mezuniyet Tarihi
+
1 Yıl Sevk Tehiri

DİPLOMA DENKLİK BAŞVURUSU YAPANLAR

Başvuru Tarihi
+
1 Yıl Sevk Tehiri

DOKTORA, İHTİSAS (TIPTA UZMANLIK), SANATTA YETERLİK MEZUNLARI

Sevk Tehiri
Hakkı Yoktur

AÇIKLAMALAR:
Kanunun amacı; lisans ve yüksek lisans mezunlarının bir üst seviyede öğrenim yapabilmeleri, yurt dışı yüksek öğrenim kurumu mezunlarının diploma denklik belgesi alabilmeleri veya askere gitmeden önce bir iş sahibi olabilmeleri için zaman tanımaktır.

5713 sayılı Kanun gereğince sevk tehiri hakkını kullanmak isteyenler, bu isteklerine ilişkin dilekçe ile bizzat en yakın askerlik şubesine veya posta vb. şekilde kayıtlı bulundukları kendi askerlik şubelerine müracaat ederler. Daha sonra bu sevk tehiri hakkını kullanmaktan vazgeçenler, yine aynı şekilde askerlik şubesine müracaat ederler. Sevk tehiri iptal edilenler, grup numaralarına göre normal sevke tabi oldukları celp döneminde askere sevk olurlar. Normal celp döneminden de önce, yani müteakip ilk celp döneminde askere gitmek isteyenler, erken sevk dilekçelerini bizzat en yakın askerlik şubesine verirler veya posta vb. yoluyla kayıtlı bulundukları askerlik şubesine gönderirler. Bu konudaki ayrıntılı bilgi için, ana sayfada yer alan “Yedek Subay İşlemleri” menüsünden “Erken Sevk İşlemleri” ifadesine tıklayınız.

Yurt dışı yükseköğretim kurumu mezunlarına, denklik işlemleri için denklik başvuru tarihinden itibaren 1 yıl sevk tehiri hakkı verilir. Bunlardan;
a. Lisans seviyesinde denkliği tanınanlara talepleri halinde, denklik onay tarihinden itibaren ayrıca 2 yıl daha sevk tehiri hakkı verilir. Bu iki sevk tehirinin toplam süresi, mezuniyet tarihinden itibaren 3 yıl sınırını geçemez.
b. Yüksek lisans seviyesinde denkliği tanınanlara talepleri halinde ise, denklik onay tarihinden itibaren ayrıca 1 yıl daha sevk tehiri hakkı verilir. Bu iki sevk tehirinin toplam süresi, mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl sınırını geçemez.

Mezuniyet tarihlerinden itibaren lisans mezunlarına verilen 2 yıllık ve yüksek lisans mezunlarına verilen 1 yıllık sevk tehiri sürelerinin bitim tarihi, yükümlülerin 35 yaşını doldurdukları yılın 31 Aralık tarihini geçemez. Diploma denklik işlemleri için verilen 1 yıllık sevk tehirinde ise yaş sınırı aranmaz.

5 yıl ve daha fazla süreli yüksek öğrenim kurumlarından yüksek lisans (birleştirilmiş yüksek lisans) diploması alanlara da, 2 yıllık sevk tehiri verilir. Ancak, bir yükseköğrenim kurumundan mezun olduktan sonra, aynı veya daha aşağı seviyede bir öğretim kurumundan mezun olanların sevkleri tehir edilmez.

izc
04-08-2011, 17:46:35
burada copy paste yaptığım kanundur ve kanunların işlem görmesi için resmi gazetede yayımlanması gerek....yani ben sana yazılı kanun ve kendi canlı örneğimle tecrübemi sunuyorum...artık sen kime inanmayı seçersin bilemem...ben bunları ilgilendiğim zamanlarda resmi gazetede yayımlandığı zaman bilgisayarıma indirmişim...tehir hakkı veren kanun sanırım hala asalın (askerealma dairesi başkanlığı) sitesinde var...sende bakabilirsin ...sana daha ilginç bişey daha söyleyim...sen lisans +2 hakkını kullanırken şimdi yüksek yapsan bitirdikten sonra 35 yaşının dolduğu yılın son gününü geçirmemek kaydıyla sana bidaha yüksek lisans tehiri verebilirler çünkü kanunda yeri var...yani bırak lisanstan dolayı 2 sene tehiri vermekle ilgili endişelenmeyi sen bidaha 1 sene yüksek lisans mezuniyeti için tehir hakkına kavuşabilirsin.şubeye git ,bir an önce rahatla parahol...ben de senin geçtiğin stresli yollardan geçtim...emin olki ben daha endişeli biriyimdir...:)

parahol
05-08-2011, 17:07:02
izc kardeşim sana güveniorum zaten..kanunu bnde indirdim biliorum mezunuyet tarihi +2 yıl dio bn yani mezunum..29u aştım ancak ders bırakmaDIĞIMDAn sanırım kaçak da değilim..babam haziranda sordu şubeye ekime kadar uğrasın dediler okadar kaçakt kaçak olur filan öyle bir bahis yok..ama insanlar bilmio durumumu yazıom direkt kaçak olmuşsundur artık ertelenmez herkes konuşuo cansıkıo..sana güvenim tam

hectorxl
08-08-2011, 18:04:30
Arkadaşlar merhaba. Bu ağustos ayında askere gitmem gerekirken gitmedim ve sanırım bakaya durumdayım. Ağustosun 1' inden itibaren rapor almaya başladım. Kafam çok karışık. Bundan sonra ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. Deneyimi olan arkadaşlar bunu bize aktarırlarsa çok iyi olur..

semius
09-08-2011, 03:16:18
YARGI HİZMETLERİNİN HIZLANDIRILMASI AMACIYLA BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN

MADDE 1- 21/6/1927 tarihli ve 1111 sayılı Askerlik Kanununun 47 nci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

a) Kendisinin tutukluluğu veya hükümlülüğü ya da herhangi bir resmi sağlık kurumu raporuyla belgelendirilmiş istirahat gerektiren hastalığı,

b) Ana, baba, eş, kardeş veya çocuğunun resmi sağlık kurumu heyet raporuyla belgelendirilmiş hayati tehlike içinde olduklarını gösteren hastalığı,

c) Sevkten önceki veya sonraki onbeş gün içinde ikinci derece dâhil kan veya kayın hısımlarından birinin ölümü,

d) Sevkten önceki veya sonraki onbeş gün içinde kendisi veya ikinci derece dâhil kan veya kayın hısımlarından birinin evlenmesi,

nedeniyle askerlik şubesine gelemeyecek olanlar, bu mazeretlerini kanıtlayan belgeleri askerlik şubesinde bulundururlar. Bunlar hakkında bakaya işlemi yapılmaz. Bu mazeretler dışındaki nedenlerle sevkin son gününe kadar askerlik şubesine gelmeyenler ile gelip de sevk evrakını alanlardan, kendilerine verilen yol süresi sonunda birliğine katılmayanlar, bakaya olarak kabul edilirler.”

“MADDE 86- Son yoklamada bulundukları yerdeki askerlik meclisi, elçilik veya konsolosluklara gelmeyen ve bu Kanunda yazılı bir mazereti bulunduğuna dair belge ibraz etmemiş olanlardan, birlikte son yoklamaya tabi oldukları doğumluların yurt genelinde normal sevk yılı içindeki ilk celp ve sevk tarihinden sonra ve son celp ve sevk döneminin bitiminden önce ele geçen veya kendiliğinden gelenlerden yüz Türk Lirası idarî para cezası alınır ve bulundukları yerde resmi bir hekime yahut en yakın yerde bulunan asker hastanesinde muayene ettirilirler. Muayene neticesinde askerliğe elverişli oldukları anlaşılanlardan erteleme hakkı bulunmayanlar askerlik meclislerince, bu meclisler toplu değilse idare heyetlerince haklarında karar alınarak Milli Savunma Bakanlığınca tespit edilen sınıf ve tertibat yerlerine derhal sevk olunurlar.

Son yoklamada bulundukları yerdeki askerlik meclisi, elçilik veya konsolosluklara gelmeyen ve bu Kanunda yazılı bir mazereti bulunduğuna dair belge ibraz etmemiş olanlardan, birlikte son yoklamaya tabi oldukları doğumluların yurt genelinde normal sevk yılı içindeki son celp ve sevk döneminin bitimine kadar ele geçmeyenler, elde edildiklerinde bulundukları yerde resmi bir hekime yahut en yakın yerde bulunan asker hastanesinde muayene ettirilirler. Muayene neticesinde askerliğe elverişli oldukları anlaşılanlardan erteleme hakkı bulunmayanlar askerlik meclislerince, bu meclisler toplu değilse idare heyetlerince haklarında karar alınarak Milli Savunma Bakanlığınca tespit edilen sınıf ve tertibat yerlerine derhal sevk olunurlar.

İkinci fıkra kapsamında yoklama kaçağı kaldıktan sonra ertelemesi yapılanlar ile birliklerine sevk edilenler hakkında bu Kanunun 89 uncu maddesinin dört ila yedinci fıkra hükümleri uygulanır.

Yoklama kaçağı iken ertelemesi yapılmış olanlar, ertelemelerinin bittiği tarihi takip eden ilk mesai günü sevk edilirler.”

MADDE 3- 1111 sayılı Kanunun 89 uncu maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“MADDE 89- Sınıf ve tertibatı belirlenmiş olanlardan, yapılan bildirim veya duyuru üzerine birlikte sevk edilecekleri emsallerinin sevk tarihinin son gününe kadar gelmeyen ve bu durumları 47 nci maddede yazılı özürlerinden ileri gelmediği belirlenenler ile sevk edildikten sonra askerliğini yapacağı kıtaya gitmeksizin kaçanlardan elde edilip de erteleme hakkı bulunmayanlar derhal sevk olunurlar.

Bunlardan yedek subay yetişme şartlarını taşıyanlar, muayyen zamanlarda birliklerine veya yedek subay yetiştiren sınıf okullarına sevk edilirler.

Bakaya iken ertelemesi yapılmış olanlar, ertelemelerinin bittiği tarihi takip eden ilk mesai günü sevk edilirler.

b) Saklılardan yaşıtlarının yurt genelinde normal sevk yılı içindeki son kafilesi gönderilmiş bulunanlar için, son kafilenin gönderilmesi tarihinden,

d) İhtiyat erattan çağrılıp da birlikte işleme tabi olduğu kişiler gönderilmiş bulunanlar için, en son gönderilme tarihinden,

e) Yoklama kaçağı, saklı veya bakaya olup olmamasına bakılmaksızın askerlik şubesince sevk edildiği kıtasına katılmayan veya geç katılanlar için, kendilerine tanınan kanuni yol süresinin bitiminden,

itibaren dört ay içinde gelenler ikiyüzelli, yakalananlar bin; dört aydan sonra bir yıl içinde gelenler beşyüz, yakalananlar ikibin; bir yıldan sonra gelenler yediyüzelli, yakalananlar üçbin Türk Lirası idarî para cezasıyla cezalandırılır. Bir yıldan sonra tamamlanan her takvim yılı için kendiliğinden gelenler ayrıca bin, yakalananlar ayrıca ikibin Türk Lirası idarî para cezası ile cezalandırılır. Ancak, bu eylemlerinden sonra askerlik şubesince ilk sevk edildikleri kıtalara gecikmeksizin katılmaları halinde haklarında verilecek idarî para cezalarının yarısı verilir.

Bu madde uyarınca verilecek idarî para cezalarına ilişkin evrak, yükümlünün bağlı olduğu askerlik şubesi başkanlıklarınca yükümlünün nüfusa kayıtlı olduğu yer mülki idare amirliklerine gönderilir ve idarî para cezası ilgili il ya da ilçe idare kurullarınca verilir.

Bu madde uyarınca verilen idarî para cezaları hakkında 30/3/2005 tarihli ve 5326 sayılı Kabahatler Kanununda öngörülen kanun yoluna müracaat edilebilir. Bu cezaların yerine getirilmesi askerlik hizmetlerinin sonuna bırakılır. Bu süreler içinde zamanaşımı işlemez.

Barışta, dördüncü fıkra uyarınca verilen idarî para cezası kesinleştikten sonra dördüncü fıkrada sayılan eylemlerden herhangi birini işleyenler ile bu eylemleri seferberlik ve savaş halinde işleyenler hakkında askerlik şubelerince suç dosyaları hazırlanarak yükümlünün nüfusa kayıtlı olduğu yer Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir.”

MADDE 4- 22/5/1930 tarihli ve 1632 sayılı Askeri Ceza Kanununun 63 üncü maddesinin (1) numaralı fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“1- Barışta, 1111 sayılı Askerlik Kanununun 89 uncu maddesi uyarınca haklarında verilen idarî para cezası kesinleştikten sonra kabul edilecek bir özrü olmadan,

c) İhtiyat erattan çağrılıp da birlikte işleme tabi olduğu kişiler gönderilmiş bulunanlar için, en son gönderilme tarihinden,

d) Yoklama kaçağı, saklı veya bakaya olup olmamasına bakılmaksızın askerlik şubesince sevk edildiği kıtasına katılmayan veya geç katılanlar için, kendilerine tanınan kanuni yol süresinin bitiminden,

itibaren dört ay içinde gelenler altı aya kadar, yakalananlar iki aydan altı aya kadar; dört aydan sonra bir yıl içinde gelenler iki aydan bir yıla kadar, yakalananlar dört aydan bir yıla kadar; bir yıldan sonra gelenler dört aydan iki yıla kadar, yakalananlar altı aydan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.”

Bu konuda anlamadığım en önemli kısım;

Bu kısımdaki yakalananlar ibaresi ne demek, yani önce para cezası veriliyorsa yakalanma ibaresinin manası nedir. Yoksa yakalanma kararı verilmesini sağlayan bilmediğimiz başka bir kanun veya maddesi mi var? Eğer böyle bir şey mevcut değilse o zaman, kendiliğinden gelme veya yakalanma şartlarının tamamlanmasına gerek kalmadan da gıyabında para cezası verilebilir mi?

izc
09-08-2011, 19:47:14
Bu konuda anlamadığım en önemli kısım;

Bu kısımdaki yakalananlar ibaresi ne demek, yani önce para cezası veriliyorsa yakalanma ibaresinin manası nedir. Yoksa yakalanma kararı verilmesini sağlayan bilmediğimiz başka bir kanun veya maddesi mi var? Eğer böyle bir şey mevcut değilse o zaman, kendiliğinden gelme veya yakalanma şartlarının tamamlanmasına gerek kalmadan da gıyabında para cezası verilebilir mi?

benim burdan anladığım şu ...bu kanun yargının hızlandırılması kanunu...yani bir tür askerlik affı değil...yada insanların önceden işlemiş olduğu çeşitli askerlik suçlarını silmiyor...yani demek istediğim şu...bu kanun çıkmadan önce aranması olan insanlar bu kanun çıktıktan sonra gene aranıyor (yani gbt dedikleri yakalama istemi olanları kastediyorum)...bu kişiler için üç durum sözkonusu...1.hiç bir şekilde polis ,jandarma uygulamasına denk gelmeden bi şekilde yani yakalanmadan yaşamayı becerebilmek,2.kişi polis-jandarmaya takılarak yakalanması 3.ise kendiliğinden öğrenci ,memur gibi uygulamalarla şubeye gitme zorunluluğu ile kendiliğinden gitmesi ....dolayısıyla kanun çıktıktan sonra kişi 2.ve 3 . durum söz konusu olunca şubeye gittikten/götürüldekten sonra ifadesi alınıyor....bu halde kişinin tehire konu olacak durumu varsa tehir edilip serbest kalıyor,yoksa derhal sevk yapılıyor...yani kişi serbest kalsada kıtasına sevk edilsede şube boş durmuyor alınan ifadeyi düzenleyerek suç dosyası haline getirip savcılığa gönderiliyor ve kişiye dava açılıyor...kişi tecilliyse bile mahkemesi oluyor .ilk etapta verilen ceza kanuna göre para cezası oluyor...kişinin tecili bitmiş ,ona gün verildikten sonra o tarihte gitmeyen kişiye ise şube gene savcılığa suç duyurusu yapıyor...gene aranması oluyor,yani yakalama emri çıkıyor..ve bu sefer kendiliğinden gitse de ,yakalanıp götürülse de kanuna göre cezası hapis gibi görünüyor...
para cezası kişi şubeye kendiliğinden yada yakalanıp götürülmeden yani kişinin yolu şubeye düşmemesi halinde kendiliğinden para cezası verilmediğini gördüm...söz gelimi ben yüksek lisans için askerlik durum belgesi almaya gittiğimde 2007 den beri yoklama kaçağı olduğumu söylediler ve ifademi almamı istediler...kendi dosyamı gördüm orda...küçük bi kağıt parçasına kurşun kalemle not almışlar...suç dosyası oluşturup savcılığa intikal ettirilecektir diye...kendiliğinden para cezası kesilmiyor...başka bi deyişle ifademi almadan ,şubeye gitmeden bu cezayı benden habersiz yapmıyolar...

gejna
10-08-2011, 00:28:29
zaten benim o kanunda anlamadıgım tek yer var ve en can alıcı noktası yakalanması veya kendi gelmesi halinde diyor. kişinin baglı bulundugu askerlik şubesince kesilir diyor demi. gbt de aratmadan nasıl yakalayacak mahkeme kararı olmadan gbt ile aratamayacagına gore yeni cıkan kanuna gore ilk asamada mahkeme acamayacagına gore nasıl yakalatacak. askerlik subem dosyamı eline aldı diyelim baktıkı bakayayım askere gitmem lazım ne yapacak yani kanundaki yakalanırsa deninlen yer nasıl icra edilecek. bi insanın yakalanma kararını sadece mahkemeler verir demi. bu sadece askere gitmemekle alakalı bi durum degil. diyelim seni takibe aldılar veya bir suc islediginden suphelendiler bu halde bile mahkemenin yakalama veya tutuklama kararı alması lazım iken. askerlik subesi mahkemelere basvuramıyor iken seni nasıl yakalayacaklar. burda bu cezalar sadece ve sadece sen askerlik subesine gitdigin zaman kesilebilir kanaatindeyim... hali hazırdaki hükümetle tsk nın kapısması sonucu profosyenel orduya direnen tsk yı profosyenellesmeye zorlamak icin atılmıs biz bakaya ve saklıların isi kolaylassın diye cıkan bir kanun benim kanımca... ben tam 4 yıldır bakayayım veya saklı bana ne dedikleri pek umrumda degil... ne mahkeme acıldı ne evime polis geldi nede herhangibir gbt de sorun yasadım cokta rahatım cok sukur. bu bakaya kalmalarda en cok sorunu universitelerden tecil yaptıranlar yasıyor sanırım onların askerlik dosyaları surekli goz onunde tutuluyor ve inceleniyor :)

izc
10-08-2011, 09:42:50
para cezası kişi şubeye kendiliğinden yada yakalanıp götürülmeden yani kişinin yolu şubeye düşmemesi halinde kendiliğinden para cezası verilmediğini gördüm... ben yüksek lisans için askerlik durum belgesi almaya gittiğimde 2007 den beri yoklama kaçağı olduğumu söylediler ve ifademi almamı istediler...kendi dosyamı gördüm orda...küçük bi kağıt parçasına kurşun kalemle not almışlar...suç dosyası oluşturup savcılığa intikal ettirilecektir diye...kendiliğinden para cezası kesilmiyor...başka bi deyişle ifademi almadan ,şubeye gitmeden bu cezayı benden habersiz yapmıyolar...

...burda bu cezalar sadece ve sadece sen askerlik subesine gitdigin zaman kesilebilir kanaatindeyim.ben tam 4 yıldır bakayayım veya saklı ... ne mahkeme acıldı ne evime polis geldi nede herhangibir gbt de sorun yasadım cokta rahatım cok sukur. bu bakaya kalmalarda en cok sorunu universitelerden tecil yaptıranlar yasıyor sanırım onların askerlik dosyaları surekli goz onunde tutuluyor ve inceleniyor :)

doğru tespit...bende aynı düşünüyom...para cezası bile şubeye gitmedikten sonra verilmiyor... hele hele yeni kanundan sonra yakalama denen şey pek işlemiyor...ozaman benim anladığım şu...eskiden günlük hayatta yakalama uygulaması varken değişen modern dünyada ab uyum yasaları vs gibi süreçleri yaşadığımızdan çaktırmadan yani üstü örtülü olarak yakalama uygulamasını hükümet son vermiş olabilir...peki bu kanunu çıkaran hükümet değil mi? neden yakalama kelimesini kanuna koydu? bence askeri kurumlara göstermelik ama aslında uygulaması olmayan ifade konularak gerilim yaratılmamış oldu bir bakıma askeri kurumlarca da uzlaşıya varılmış oldu.... işin esasına bakılırsa askere giden kişi sayısı fazla olması hükümet içinde maddi bi külfet ...onlarda asker sayısının azalmasından yana ama yapamıyorlar...bunlar perde arkasında kalan konular...

huckman
10-08-2011, 17:50:51
üniversite sınavını tekrar alıp kazanırsan aof ü mü dondurcaksın? nereye gidiyosun?

Sana daha önceden dediğim gibi şu anda AÖF öğrencisiyim ama AÖF'den ayrılıcam.
Ardından tekrar sınava girsem kazansam üniversiteye kaydımı yaptırıp askere gidip gelsem kaydımı yaptırdığım üniversitede okuyabilirmiyim ?
Birde askerlik belgesi istemeyen üniversiteler varmı ? İnternette bu şekilde bazı yazılar okudum ama aslı astarı varmıdır ?

izc
10-08-2011, 21:36:00
Sana daha önceden dediğim gibi şu anda AÖF öğrencisiyim ama AÖF'den ayrılıcam.
Ardından tekrar sınava girsem kazansam üniversiteye kaydımı yaptırıp askere gidip gelsem kaydımı yaptırdığım üniversitede okuyabilirmiyim ?
Birde askerlik belgesi istemeyen üniversiteler varmı ? İnternette bu şekilde bazı yazılar okudum ama aslı astarı varmıdır ?

29 yaşına kadar olmak kaydıyla sınavı kazanman halinde elbetteki kayıt yaptırıp askerden sonra gelip üniversiteye devam edebilirsin...çok iyi hatırlıyorum ;25 yaşında tekrar üniversite sınavına girmeyi düşündüm ama okul 5 senelikti...kayıt yaptırdığımda okula gittiğimde hiç kalmazsam 5 .sene 30 olucaktım ...şubeye gittim eğer kazanırsam son sene 29u geçircem ,böyle hesap yapıp askerlik belgesi vermemezlik yaparmısınız eğer kazanırsam dediğimde...biz böyle hesap yapmayız sen 29 u bitirmene bi saat kala bile olsa askerlik belgeni veririz ama sonra ki gün tecilli olmazsın askere gelmen gerekir demişlerdi...
aslında üniversitelere kayıt yapılırken askerlik belgesi isterlerdi...böyle bi uygulama geneli kapsayınca (yani bu işlem yökten üniversitelere iletiliyor ) içlerinden bi ünv .çıkıp bana kayıt olması için askerlik belgesi gerekmez diye bi üniv. olmaz ,diyemez...yani hepsi için gerekir...ama yurtdışı üniv.ler hariç ama onlarda yök onaylı değildir...ama bu sene ilk kez bi düzenlemeye gidildi...bunu biçok kanalda izledim ...kayıtta askerlik belgesi dahil birsürü belge için üniv. tarafından istenmeyeceğini böylece üniv. yi kazanan öğrencilerin cebinde yaklaşık 50 tl kalacağını haber ettiler...bu gösteriyorki genel olarak ünv. bu sene askerlik belgesi istemeyecek gibi görünüyor...eğer değilse,ben biçok kanalda izlediğim tv. programlarının yalancısıyım deyim sana...

bondx
11-08-2011, 04:48:30
Ön Lisans mezunlarına 29 yaş dolduğunda tehir hakkı var mı? Bu yıl mezun oluyorum aöf 2 senelik bölümden. Tehit yapabiliyor muyum?

eğer şu an yüksek lisans ,yada kpss gibi yada özel sektör için işte herhangi bi sebeple askerlik durum belgesi yada halkça bilinen tecil kağıdıyla ilgili hemen bi durumun yoksa 31 ekime kadar gidebilirsin...sonuçta 2 senelik tehir hakkın sen şubeye gidince değil mezun olduğun tarihten itibaren başlamış oluyor...dediğim gibi sen şimdiden 2 ayı kullanmış oldun...artık nekadar geçte erkende gitsen dediğim tarih oynamaz eğer sen extra durumlar ortaya koymazsan....ama bence genede şimdi gitsen ,sana verilmiş bi hak var ,kullanmandan daha doğal ne var?...ben 29un sorun olmadığını bilseydim mezun olduğum gün şubeye giderdim. şimdi gitmesende 31 ekime kadar gitmelisin çünkü 31 ekimden sonra gidersen son yoklama kaçağı olursun...neden tehir hakkın şu an yok yere işliyorken yok yere kaçak konuma düşesin ki demi...bence arkadaş tecrübeme göre hemen yarın gibi acil olmamakla beraber müsait bi zaman diplomanla git,bikaç belge daha istiyolar...onları da götüroyosun son yoklamaya...diyolarki askere gitmek mi tehir etmek mi istiyosun...ben yüksek yapcam ,okul askerlik durum belgesi isitiyor dedim...tamam sen hemen askere gitmiyeceksin ozaman ,tehir hakkını kullancan ozaman deyip oradaki hazır dilekçeyi dolduruyosun ...2 saatte muayenemi oldum,son yoklamamı yaptırdım,30.11.2012 kadar askerlikçe sakıncası yoktur denilen askerlik durum belgemi aldım....senda zor görünen bu sorunu kısa zamanda halledip rahatla derim...yoksa için içini yer...yani tecrübelerime göre...:)

izc
11-08-2011, 09:36:58
5713 SAYILI KANUN

LİSANS (ÜNİVERSİTE) MEZUNLARI

Mezuniyet Tarihi
+
2 Yıl Sevk Tehiri

YÜKSEK LİSANS MEZUNLARI

Mezuniyet Tarihi
+
1 Yıl Sevk Tehiri

DİPLOMA DENKLİK BAŞVURUSU YAPANLAR

Başvuru Tarihi
+
1 Yıl Sevk Tehiri

DOKTORA, İHTİSAS (TIPTA UZMANLIK), SANATTA YETERLİK MEZUNLARI

Sevk Tehiri
Hakkı Yoktur

AÇIKLAMALAR:

Ön Lisans mezunlarına 29 yaş dolduğunda tehir hakkı var mı? Bu yıl mezun oluyorum aöf 2 senelik bölümden. Tehit yapabiliyor muyum?

arkadaş,sen de önlisans eğitimi alıyosun dolayısıyla yükseköğretim kurumu mezunu olacaksın...dolayısıyla yukarıya kopyaladığım mevzuat söz konusu...ancak senin de görebileceğin gibi tehir hakkını en az lisans eğitimi alıp mezun olan kişi kullanabilir..yani önlisans mezunu olan kişiler tehir yapamaz...

bondx
12-08-2011, 00:54:10
izc, teşekkür ederim yanıt için. Başlangıcı o kadar güzeldi ki :). sonunu bile getiremeyecekken ön lisansa sevk tehir hakkı tanımadıklarını öğrendim :).

Peki celp dönemini uzatma gibi bir durum dilekçe ile,vs söz konusu olabiliyor mu acaba? Mayıs celp dönenimdeyken bunu kasım yaptırmak gibi?

OnedAyeLbet
20-08-2011, 13:33:57
Üniversiteye kayit yaptıracağım. 85 Doğumluyum 5 yıl tecil ettirdim Şuan kaçakmıyım Bakamı bilemiyom Şubeye gidersem askere alınma endişesi var. Kazandı Belgesini Götürsem Askerlik durum belgesini alabilirmiyim.?

therapy
03-09-2011, 00:31:56
6 eylülde teslim olmam gerekiyor muayene/yoklamam yapılmadı 5 eylülde yoklama kaçağımı olacağım bakaya mı ? (5-8 eylül celp dönemi) Konumda bahsettiğim kanunlardan yararlanmam için neler gerekli?
http://www.hukuki.net/showthread.php?90297-Askerlikle-ilgili-bahsetti%F0im-yasalardan-yararlanma-hakk%FDm-ne-%FEartlarda-olur

konuya girerek yorum yaparsanız çok memnun olurum gerçekten zor durumdayım okurken ve evlenmeme 2 hafta varken askere gideceğimi öğreniyorum.. Cevaplar için teşekkürler..

izc
03-09-2011, 13:57:46
6 eylülde teslim olmam gerekiyor muayene/yoklamam yapılmadı 5 eylülde yoklama kaçağımı olacağım bakaya mı ?..

yoklaman olmamışsa bakaya olamazsın...ama sana 6 eylül tarihi verilmişe benziyor...yani yoklaman olmuşki sana tarih verilmiş...yoklaman olmadığına emin misin? hatırlamaya çalış...iki senelik okula kayıt yaptırmışsın...o zaman şubeye gitmiş miydin yada daha önce şubeye hiç gitmişliğin yok muydu?

therapy
03-09-2011, 14:47:18
yoklaman olmamışsa bakaya olamazsın...ama sana 6 eylül tarihi verilmişe benziyor...yani yoklaman olmuşki sana tarih verilmiş...yoklaman olmadığına emin misin? hatırlamaya çalış...iki senelik okula kayıt yaptırmışsın...o zaman şubeye gitmiş miydin yada daha önce şubeye hiç gitmişliğin yok muydu?

Gitmiştim yabancı şubeye ama oradan tecil ettiremeyeceğimi söylediler kendin faxla demişlerdi şubene.. hiçbir işlem yapamadan geri dönmüştüm.. Daha sonra kendi şubeme faxladım aradım faxı kabul etmedi bende akraba memlekete gidiyordu onunla belge yolladım ama teslim etti mi etmedi mi bilmiyorum ama etmiş olsaydı zaten şuanda öğrenci olduğum için tecil olacaktı.. Üzerine pek düşmedim zaten öğrenciydim okulum yapıyordu işlemi Okulumda tecil etmemiş askerliğimi.. (91 doğumluyum tecil olmamış ki şuanda gidiyorum olsa şuan yer belli olmazdı diye düşünüyorum) Askerlik yerim belli şuanda salı günü teslim olmam isteniyor ama halen öğrenciyim stajım bitmezse okulum uzayacak zaten teslim olursam staj sınavına giremeyeceğim için öğrenciliğim devam edecek staj sınavını geçersem mezun oluyorum ekim ayında aöf kayıtları var oraya kayıt ettirmeyi düşünüyorum. eğer sadece staj kaldı diye okulumdan kağıt alamazsam Asalın sitesinde dgs ye girenlerin sınava girdiği yıl içinde bakaya kalması halinde kasım celbine ertelenir. diye bir yazı gördüm ancak Yoklama kaçağı veya bakaya olmamak (sınava girdiği yılın celp dönemlerinden birinde bakaya kalanlar hariç) kaydıyla diye başında yazmakta Bunun için yoklama kaçağı olmayıp sadece bakaya kalmış olmam diye yorumladım ben bunu ve / veya yı nasıl yorumlamalıyım veya olunca sadece birisi olsa yeterli mi yoksa yoklama kaçağı da olduğum için yararlanamaz mıyım? ayrıca benim 6 eylülde teslim olmam lazım 5 eylülde okulumdan kağıt alabilirsem bakaya olmadan veya olduktan sonra tecil edebilir miyim? 5 eylülde askerlik şubesine gitmeden okuluma uğrayacağım okulumdan öğrenci olduğuma dair kağıt alacağım ayrıca kabul edilmez diye dgs ye girdiğime dair kağıtta alacağım eğer o da olmazsa 15 eylülde nikahım var ve bu geçerli yasal bir mazeret sayılıyor sanırsam ama 5 eylülde evlilik gerçekleşmediği için beni askere almazlar dimi? eğer ilk 2 si kabul edilmezse askerlik şubesini terk edip nikahtan sonra birliğime teslim olmayı düşünüyorum bu benim yasal hakkım doğru mudur? cevap için tekrar teşekkürler.

izc
03-09-2011, 16:06:13
....muayene/yoklamam yapılmadı...
Gitmiştim yabancı şubeye ama oradan tecil ettiremeyeceğimi söylediler kendin faxla demişlerdi şubene.. hiçbir işlem yapamadan geri dönmüştüm.. Daha sonra kendi şubeme faxladım aradım faxı kabul etmedi bende akraba memlekete gidiyordu onunla belge yolladım ama teslim etti mi etmedi mi bilmiyorum ...

....Askerlik yerim belli şuanda salı günü teslim olmam isteniyor ....

askerlik şubenle ilgili geçmişin bu kadar mı yani? hiç yoklama , muayene olmadan teslim olman istenemez...önce ilgili sağlık kuruluşlarına gidip sağlam ,asker olur yazısı istenir...sonra sana tarih verilir...nerde bunlar? senin teslim olmanı isteyen kağıdı iyice incele...birisinden şaka olabilir...

türkiye.gov.tr adresinden hesabına gir...hesabındaki askerlik bölümüne gir...

daha küçüksün,okulun var...nereye gidiyon askere....:)

therapy
03-09-2011, 17:32:40
askerlik şubenle ilgili geçmişin bu kadar mı yani? hiç yoklama , muayene olmadan teslim olman istenemez...önce ilgili sağlık kuruluşlarına gidip sağlam ,asker olur yazısı istenir...sonra sana tarih verilir...nerde bunlar? senin teslim olmanı isteyen kağıdı iyice incele...birisinden şaka olabilir...

türkiye.gov.tr adresinden hesabına gir...hesabındaki askerlik bölümüne gir...

daha küçüksün,okulun var...nereye gidiyon askere....:)
Şaka olacağını zannetmiyorum ama ortada bir yanlışlık olduğu kesin acaba yoklama kaçağı süresi diye bir şey var da o dolup muayenemin silüs almaya gitceğimde yapılmak üzere askerlik yerim belirlenmiş olabilir mi? Ama internette kaç gündür bakıyorum 2-3 yıl muayene kaçağı olarak duranlar var benim muayene zamanım geçen ekim ayıydı daha 1 yıl bile olmamış, onların çıkmazken benim nasıl çıkar?
turkiye.gov.tr den şifrem ile baktım
https://www.turkiye.gov.tr/sevk-edilecek-egitim-merkezi adresinden

Sınıflandırma Sonuç Belgesi
Hakkınızda herhangi bir sınıflandırma sonucu bulunmamaktadır.

diyor. Burada normalde nereye çıktığım yazması gerekmez miydi? yoksa belirli dönemlerde mi çıkıyor? Amcam kağıdı köyden yarın akşam getirecek daha ben görmedim ama 6 eylül de Manisa Kırkağaç teslim olmam gerektiği açıkça yazıyormuş kağıtta şaşkınlık içerisindeyim bayramım zehir oldu..

Anlam veremiyorum askerlik şubesine gitmeye de çekiniyorum düğün hazırlıkları yapıldı gidersem alırlarsa çok kötü bir duruma düşeceğim eğitimim de etkilenecek hem maddi hem manevi kayba uğrayacağım.
Pazartesi gideceğim askerlik şubesine umarım hemen zorla orada askere alıp sevk etmek gibi bir durum söz konusu olmaz..

izc
03-09-2011, 17:49:52
... acaba yoklama kaçağı süresi diye bir şey var da o dolup muayenemin silüs almaya gitceğimde yapılmak üzere askerlik yerim belirlenmiş olabilir mi? Ama internette kaç gündür bakıyorum 2-3 yıl muayene kaçağı olarak duranlar var benim muayene zamanım geçen ekim ayıydı daha 1 yıl bile olmamış, onların çıkmazken benim nasıl çıkar?
Anlam veremiyorum askerlik şubesine gitmeye de çekiniyorum düğün hazırlıkları yapıldı gidersem alırlarsa çok kötü bir duruma düşeceğim eğitimim de etkilenecek hem maddi hem manevi kayba uğrayacağım.
Pazartesi gideceğim askerlik şubesine umarım hemen zorla orada askere alıp sevk etmek gibi bir durum söz konusu olmaz..

yok ki öyle bi yoklama kaçağı olma süresi...ben şubeye gittim işlemlerimi yapmak için,4 senedir kaçak duruma düştüğümü orda öğrendim...bazıları bendende fazla...ama muayene olmayanlara, hem de bukadar kısa sürede kaçak duruma düşenler için ilk kez duyuyorum bu tip bir durumu...bakayalar da bile yani muayene olup ,asker olur denen kişilere bile yer adı verilmiyor...sana bayram şakası yapma olma olasılığı olabilir hala...

şubeye gitmekten çekinecek durum yok.çünkü hala öğrencisin ve staj kalmış sadece.üstelik dgs sınavına girmişin ...askerlik şubesi okuyanlara mağdur etmez...dışarda mazereti olmayanları ve yaşı çok büyük olanlara müsaması olmaz ama sen küçüksün daha...ve hatta üstelik evlilik var yakında...o yeni kanunla başlı başına celp dönemini tehir ediyor...

therapy
03-09-2011, 22:02:02
yok ki öyle bi yoklama kaçağı olma süresi...ben şubeye gittim işlemlerimi yapmak için,4 senedir kaçak duruma düştüğümü orda öğrendim...bazıları bendende fazla...ama muayene olmayanlara, hem de bukadar kısa sürede kaçak duruma düşenler için ilk kez duyuyorum bu tip bir durumu...bakayalar da bile yani muayene olup ,asker olur denen kişilere bile yer adı verilmiyor...sana bayram şakası yapma olma olasılığı olabilir hala...

şubeye gitmekten çekinecek durum yok.çünkü hala öğrencisin ve staj kalmış sadece.üstelik dgs sınavına girmişin ...askerlik şubesi okuyanlara mağdur etmez...dışarda mazereti olmayanları ve yaşı çok büyük olanlara müsaması olmaz ama sen küçüksün daha...ve hatta üstelik evlilik var yakında...o yeni kanunla başlı başına celp dönemini tehir ediyor...
Son 1 gün kaldı sonucu buradan yazarım teşekkürler gerçekten bayramdan beri içim içimi yiyordu.. Ya okul kağıt vermezse diye o vermezse dgs var o da olmazsa şubeyi en kısa sürede terk etmeye bakar nikahtan sonra aöf kaydı olduğumda başvururum.. Önemli olan şubeden almamaları benim için..

izc
04-09-2011, 16:29:01
korkma o kadar...ben 4 sene kaçak duruma düşmüşüm...halbuki bu süre içinde polis olsun jandarma olsun yolda kontrol etmişlerdi...sorun yok ,temizsin deyip iyi günler demişlerdi...sonra askerlik durum belgesi almaya gittiğimde 2007 den beri nerdeydin sen falan oldu...dedim okuyodum....neyse demek istediğim ahanda bizim kaçak gelmiş falan kimse demiyo...ama sende serseri gibi falan gitme...bak sende öğrenciymişin...giderken öğrenci belgeni götür...mümkünse sadece staj kaldığını gösteren, başarı belgeni götür,bir ara dgs sınavına girdim flan demiştin.girdiğine dair elinde belge varsa o bile tek başına celp dönemini tehir edebiliyor...saçına ,sakalına ,üstüne başına dikkat ederek git...orda da tam bir beyfendi ol...böyle iyi insanı ,okuyan öğrenciyi mağdur etmezler...ama ben çok eskiden şubeye üniversite kaydı için belge almaya gittiğimde şubedeki memurla tartışanı , şubeden kovulanı da gördüm...bi de yeni yasa bazı ek tehir imkanı getirdi...onun için mümkün olabiliyosa nikah için başvuru yaptığın resmi belgelerin falan varsa onları da yanında bulundur...herşeyin resmi dayanağı olsun...icabında seni mağdur etmemek için şubeye gittiğinde işini bozmamak için tamam sen buraya gelmedin seni görmedik diyen mulayimler de var...sen iyi niyetli olduktan sonra sana yardımcı olurlar...bi de işin şubeye düşmüş...şimdi olmasada elbet yakında asker sayılırız...orda gördüğün resmi asker kıyafetli insanlara komutanım şeklinde hitap et....senin yaşında 90 lı kardeşim var benim...son sınıf...daha öğrencisiniz...daha şubeye gitmişliği bile yok...29a kadar üniv. zaten tehir veriyor.....hadi rastgele....

therapy
05-09-2011, 19:14:07
Bugün Önce okulumun sonra okulumun bulunduğu ildeki askerlik şubesinin yolunu tuttum ve daha içeri bile giremeden müracaat kısmında kimliğimi vererek tc kimlik numaramla baktırdım ki 31/12/2013 tarihine kadar tecilim varmış, okuldan aldığım belgeyi vermeye kalktım onu bile almadılar.. :) Sorun Ankaradan olmuş tecilli olduğuma bakılmadan bilgisayar sisteminde askerlik yerim belirlenmiş.. Sayın izc tekrar teşekkürler desteğiniz için kaç gündür psikolojim bozulmak üzereydi siz rahatlattınız :ok

izc
05-09-2011, 20:18:04
desene asıl bugün bayram yaşamışın sen...:) iyi hadi sevindim...bende korkarak şubeye gittiğimde sandığım kadar korkulcak bişey olmadığını görünce o gün bi oh dedim valla...bilirim bu hissi...

ozenc acer
10-09-2011, 01:16:52
Selam. Ben açık öğretim lisesinde okuyorum diplomayı almam çok yakındır ve açık ögretim lisesi ögrencilerine askerlik tecili olmadıgından dolayı 2010 ekim ayından dolayı yoklama kacagı durumuna düşmüş bulunuyorum diplomayı almama cok az bir zaman kaldı aldıktan sonra tecil etmek için şubeye gittigim zaman tecil ederlermi yoksa askere alım için işlem mi yaparlar diplomayı muayane zamanından sonra aldıgım için acaba ?

atugay
12-09-2011, 14:27:49
Sanırım benim de büyük bir sıkıntım var. Yeni afla okula geri dönmek için başvurdum. Hemde toplam 3 ders için. geçen yarı yıl kaydımızı yapmadılar. Bu yarı yıl içinde askerlik durum belgesi istiyorlar. Yaş olmuş 32. Okula belgeyi götürdüğümde eğer o dersleri alma şansı vereceklerse riske değebilir. Ama direk donduracaklarsa kafam karışık. Peki bu sene okula kayıt yaptırmasam tüm haklarım ölmüş olurmu acaba?

izc
12-09-2011, 18:42:15
geçen yarı yıl kaydımızı yapmadılar. Bu yarı yıl içinde askerlik durum belgesi istiyorlar. Yaş olmuş 32...

evet çoğu üniversite geçen yarıyıl kayıt yapmadı...sadece okula kayıt yapılmasına olanak sağladılar...ama bu dönemden itibaren kayıt yapılırken askerlik durum belgesi istiyolar...29+ olan kişilere afla kayıt yapılsa dahi askerlik durum belgesi verilmiyor ve o belgeyi af yoluyla alman mümkün görünmüyor...bence sen asıl bu soruna odaklanmalısın...gene bu sitede senin gibi bir arkadaş tıp fakültesine kayıdını yaptırdı ama bu dönem okula kayıt yenileme için askerlik durum belgesini alamadı...sanırım şu an askerde ...bende affa kayıt oldum...aynı şekilde benimde şubem 25 temmuza kadar askerlik durum belgesini verebileceklerini daha sonra 29+ olanların bu tarihten sonra askerlik durum belgesini veremeyeceklerini belirttiler

bu konuda milli savunma bakanlığı üniversitelere affın yükümlü olan öğrencilere nasıl uygulanacağı hususunda bilgilendirmiş...

a) Okula belgeyi götürdüğümde eğer o dersleri alma şansı vereceklerse riske değebilir. Ama direk donduracaklarsa kafam karışık.

yukarda belirttiğim gibi tüm sorun o belgeyi almada...o belgeyi aldın mı şayet elbette o döneme ait sorumlu olduğun tüm dersleri verirler...dondurma falan yok...belgen varsa kayıt ücreti yenileme ücreti yatırıp o döneme ait sorumlu olduğun dersleri alırsın...

b)Peki bu sene okula kayıt yaptırmasam tüm haklarım ölmüş olurmu acaba?

bu sene değil istersen 10 sene sonra kayıt yaptır hakkın kaybolmuyor...yani gene 3 ders nezaman alıp başar ozaman mezunsun...heleki askerlik hizmeti gibi anayasal olarak zorunlu görevi ifa etmek için yapılamayan kayıtlarda asla...artık eskisi gibi üniversitelerden ilişik kesilme durumu yok...aynı amerikada ve diğer tüm gelişmiş ülkelerde olduğu gibi düzenleme oldu...sen üniversiteden kendin almadıkça kayıt yenilediğin zaman eğitime devam....

volkan_
15-09-2011, 09:38:36
peki forumdaşlar, bende bi durumumu izah etmeye çalışayım.
ben aöf de son sınıftayım ve bir dersten kaldım ve 28/12/1982 doğumluyum. haliyle yaştan dolayı askerlik tecil olmayacak sanırım. ayrıca 183cm boyunda ve 125kg ağırlığında olup hipertansiyon teşhisi ile ilaç kullanıyorum. ben bu tek dersi verip 2012 de askere gitmeyi düşünüyorum. ama yaştan dolayı yoklamaya gidemeyeceğim için kaçak olduğum takdirde hakkımda yakalama kararı çıkartılır mı? ayrıca devlet memuruyum, bu bir sorun yaratır mı? teşekkürler.

shawlin
16-09-2011, 14:19:57
Merhaba,

Ben 1982 doğumluyum, açıköğretim 3. sınıfta okuyorum. Bu sene 2. sınıftan bir dersim kaldığı için bütünlemeden geçemediğim gözüyle bakıyorum. 29 yaşını doldurduğum için tecil yapılamayacağını biliyorum. 2012 de finalde alttan kalan dersleri verip 4. sınıfa geçtikten sonra 2013'in martında yoklama yapıp (zaten o yılın haziranında inşaallah mezun oluyorum) kasımda gitmeyi planlıyorum. Bunun için nasıl bir yok izlemem gerek. Ben askerlikten kaçmak değilde üniversiteyi kazanana kadar 1,5 veya 2 yıl kazanmak istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyor.? Ayrıca bu 1,5 - 2 yıl zarfında borçlarımı da kapatacağım. yoksa bu borçları eşim ve çocuğuma yıkıp gidemem. Yardımcı olursanız sevinirim.

Saygılar.

izc
27-09-2011, 17:44:58
arkadaşlar ,dün yüksek lisansa kabul edildim ve kayıt oldum...kayıt olurken istenen askerlik durum belgesini verdim...verirken bana 2014 yılına kadar tehir etmek için şubene yazı göndercez dediler...vatana millete hayırlı olsun bakalım...:)

bondx
28-09-2011, 02:25:43
Hayırlı olsun izc, bir süredir okuyordum mesajlarınızı. Keşke bende yazabilsem lisansı tamamlayıp böyle bir şey :)

Torba yasa ile birlikte şu anda kaçak durumda yakalananlar direkt birliklerine mi teslim ediliyor yoksa para cezası kesilip şu tarihte,vs teslim ol şeklinde mi salınıyor? Yani kolundan tutup götürülme var mı yoksa belli tarih mi veriliyor herhangi bir yerde yakalanılırsa? Önümüzdeki yıl içinde son sınıfa geçip tamamlayıp teslim olmayı düşünüyorum. Şu anda kaçak durumum yoksa ancak gelecek yıl olacağından dolayı son sınavlara giremeden yakalanırsam hem bu kadar emek yanacak, hem 15 ay kayıp hem de maddi zarar olacak bu nedenle bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim.

Mesela son sınıfın sınavlarına gireceğim. Bakaya durumdayım, gbtde yakalandım aldılar karakola. Ne oluyor burada? Ceza kesilip tarih verilip salıveriliyor muyuz?

izc
28-09-2011, 17:03:48
saol dostum...ama sen de yapabilirsin , neden yapamıyosun ki?
yalnız bahsettiğin yasa torba değil,yargının hızlandırılması kanunu...ama malesef yakalananlar tehir nedeni olabilecek durumun yoksa direk teslim ediliyor...ama dediğim gibi tehire konu olabilecek durumun varsa o durumun bitene kadar tecil ediliyor ama yakalanınca zaman zaman şubeler arasında farklı uygulamalar olsa da para cezası kesiliyor yeni kanuna göre...ama ondan önce yakalanma durumun için sen mahkeme kararıyla yakalanma kararı çıkarılmadığı sürece seni yakalamaya gelmiyolar...mesela ben şubeme gittiğimde 4 sene kadar yoklama kaçağı kalmışın dediler...ama şubeye gitmeden 2 ay gibi önce polis ve jandarma kontrolünden geçtim...her ikiside bana temizsin,iyi günler dediler...şubeye gittiğimde ise biz seni arıyoduk dediler...lafaramızda beni uzayda mı arıyosun? onlara ikametgah gönderdim,cep nomu verdim...anlatmak istediğim onlar da mahkeme kararı verilmediği sürece sana bişey yapmıyolar....

izc
28-09-2011, 17:24:32
şu an kaçak olma durumun olmayıp son sınıfta sınavlardan önce olma durumun varsa , benim başıma böyle bişey gelmişti ve bunu şubeye sorduğumda,son sınıfta askere alma kararını geciktiririz,seni mağdur etmeyiz demişlerdi...okuyanı mağdur etmemeye çalışırız diyolar yani...bide sanırım yılın sonuna kadar birliklere katılma imkanı getirdiler,başka deyişle yılın son celbine katılman halinde gene kaçak kalmıyosun...
yakalanma konusunda endişelisin sanırım...yakalama emri mahkeme kararıyla veriliyor...şube seni savcılığa şikayet ediyor...ki bu da ortadan kalktı yeni kanunla...ama kanundan önce hakkında yakalama emri çıkmışsa ozaman gbt de görünürsün ....www.turkiye.gov.tr adresinden şifrenle gir...sana dava açılmışmı bak...yoksa yakalama emri dolayısıyla gbt kaydın olmaz...
buna rağmen son soruna gelirsek bakayasın ve diyelim ki gbt de yakalandın...polis yada jandarma kim yakalıyorsa şubeye götürüyor...kanunu tam metnini kopy edeyim...seninle ilgili olan taraf, sen şubeye götürüldüğünde neden şubeye gelip işlemini yaptırmıyosun diye ifade alınıyor...aldığı ifadeyi suç dosyası haline getirerek dosyanı savcılığa intikal ettiriyor...ama yeni kanunla bunu da yapmıyolar...para cezası kesme yetkisi verildi şubelere...bu senin geç gelmenle ilgili mahkeme/para cezası olayı...bu olayın ayrı tarafı...olayın askerlik tarafında ise sana tecile neden olabilecek durumun var mı soruyolar...yoksa direk birliğe askere gidiyosun...ama tecile konu olabilecek mesela af,sağlık ,evlilik ,yakınının hayati sağlık sorunu olma durumu olup bakma durumun vs....varsa o durumun bitene kadar tarih verip seni salıveriyolar...zamanında yani verilen tarihte gidersen para cezan yarıya iniyor...bunların hepsi kanunda var ...kopyaladığım kanunu oku...sende görürsün...

izc
28-09-2011, 17:25:38

izc
28-09-2011, 17:46:22
kanun biraz uzun gibi görünsede anlaşılır gibi görünüyor ve bazı yerler tekrar edilmiş...ama bence kanun yeterince açık...
yoklama kaçağı/bakaya olma durumun varsa ancak sen şubeye gitme durumunda şuben seni ancak ve ancak para cezasıyla cezalandırabilir...bu aşama da sen şubeye gitmedikçe yani kendiliğinden gitmedikçe yakalama yok (ama kanundan önce senin için yakalama emri çıkartılmışsa durum değişir) tecile neden olacak durumun yoksa direk askere ,varsa sana zaman veriliyor ,ozaman sonunda gene gitmezsen işte ozaman şuben bu sefer seni savcılığa hapis istemiyle şikayet ediyor....ancak bu aşamada mahkeme şimdi var...mahkeme aşamasına olayın gelmesi için kanuna göre ancak ve ancak gerek koşul önceden para cezası verilmiş olması gerekmekte....mahkeme senin için yakalama kararı çıkartıyor...işte bu zaman yakalama var...

bondx
28-09-2011, 23:10:23
29 yaş haddi sebebiyle öğrencilik kabul edilmiyor yüksek öğrenim olmadığından.

Şimdi mesela 2011 kasımda tecil bitti, bakaya kaldık. Bu durumda şubeye gidilmediği sürece kimse yakalamaz mı?
Yakalanma olduğunda bakaya durumdaysak, tecil hakkı yoksa, para cezası kesilir, şu tarihte gel mi denilir, yoksa yakalanıldığı anda para cezası kesilip askere mi alırlar? Ve nasıl yakalarlar önceden gbt kaydı olmadığına göre kim nerede yakalayacak?

Kısacası sormak istediğim, 2011 kasım'da tecil biter. Yaş haddi dolar, bakaya durumuna düşülür. Bundan sonraki durumda gbt kaydı olmadığına ve olmayacağına göre, şubeye gidilmezse ne zaman sorun yaşanmaya başlanır? Nasıl sorun yaşanır?

volkan_
29-09-2011, 09:10:26
izc üstad, kafam baya bi karıştı bu konuda.
şöyleki;
Benim doğum tarihi 28/12/1982, aöf 4. sınıfta ilk senem ve bir dersten kaldım. haliyle yaştan dolayı tecil hakkım yok.
ancak hipertansiyon ilaçları kullanıyorum ve boy:1,83 kilo:125. gözlük derecelerim de 2.25 - 2.00.
yukarıdaki bilgiler doğrultusunda, ben 31.ekim.2011'de tecilim bittiği için şubeye gitmesem durumum ne olur?
yani hiçbir şekilde şubeye uğramasam hakkımda ne gibi bir işlem uygulanır?
yada şubeye gidip durumumla ilgili evrakları,raporları da göstersem uygulanacak prosedür ne olabilir?
yani bir dersten kaldığım için ekimdeki yoklamalara gitmesem, ne olur? ekim ayından sonra yaştan dolayı tecil hakkım olmayacağı için yoklamaya gidemeyeceğimden kaçak olduğum takdirde hakkımda yakalama kararı çıkartılır mı? ayrıca devlet memuruyum, bu bir sorun yaratır mı? birde bakaya nedir, yoklama nedir, yoklama kaçağı nedir hepsi birbirine girdi.. sanırım derdimi anlattım. cevabın için teşekkürler.

izc
29-09-2011, 18:58:37
Şimdi mesela 2011 kasımda tecil bitti, bakaya kaldık. Bu durumda şubeye gidilmediği sürece kimse yakalamaz mı?

evet yakalamayacak...yakalanma işlemi olması için savcılıkça aranman gerekir...savcılık arama emrin çıkarsa gbtlere girersin...zaten bu sayede polis ve jandarma seni kontrolden ve/veya evine falan bile gelerek yakalanırsın...ama neredeyse herkesimin sorunu olan ve mahkemeleri sadece askerlik suçlarıyla bile rafları dolduran bu sorun adındanda anlaşılabileceği gibi "yargının hızlandırılması" kanunu ile çözülmeye çalışılıyor...kanuna göre zaten çok yoğun çalışan mahkemelere ilk aşamada durum intikal edilmeyecek ve dolayısıyla ilk aşama için savcılıkla ilgili durum olmayacağı için de aranman,gbt sorunu olmayacak...yani sen kendin şubeye gitmedikçe yakalanman olmayacak...ama bu durum sadece ilk aşama için geçerli...

ardaşlar ben bu askerlik mevzuatlarıyla ilgili bi duayen değilim...ama malesef ben de sizlerin yolundan geçtiğim için elimden geldiğince edindiğim tecrübelerimi aktarıyom...sizlerin içinde bulunduğunuz zor durumları anlayabiliyorum ,çünkü bende zor günler geçirdim ...onun için yardımcı olmaya çalışacam ama benim bilgim de bi dereceye kadar...bi de forumda daha iyi bilgisi olan arkadaşlar uzun zamandan beri yazmıyolar...onlar da el atmıyolar...varsa yanlışım beni düzeltsinler...askerlik şubesi memuru falan olsaydım da tam bilgi verebilseydim ama sadece edindiğim tecrübe ve kanunlar, diğer forumlardan okuduğum bilgilendiğim kadarıyla bilgi verebilirim...onu evvela belirteyim...