PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Kurumlar arası geçiş

sozel01
28-05-2008, 15:29:22
yardımcı olmanızı bekledıgım konu su ; ben mımarım kpss sınavına gırmek ıcın calısıyorum.fakat son yerlestırmede de sansımı deemek ıstıyorum ve herhangı bı memurluk yazmayı dusunuyorum.dıyelım kı herhangı bır memurluga (4001den) atandım.daha sonra mımar olarak gorev yapmak ıstedıgımde ne yapmam gerekıyor.artı bu yerlestırmede tercıh yapmamam daha mı yerınde olur bılgı verırsenız cok sevınırım.umarım derdımı anlatabılmısımdr:rolleyes:

memur07
29-05-2008, 18:55:20
4001 şartını arayan GİH sınıfı memur kadrolarından birine açıktan atanmanız halinde,mimar kadrosuna geçebilmeniz için büyük ihtimalle kurum içi yükselme sınavına girmeniz gerekir.Ama kurumunuza göre sınavsız da geçebilirsiniz.

(Şu an bir kamu kurumunda çalışıp çalışmadığınızınızı anlayamadım)

gulenbulut
02-06-2008, 13:36:04
sevgili sozel01
bende fizik tedavi mezunuyum ama adliyede katip olarak çalışıyorum.
Benimde tek umudum memur olduktan sonra sağlık bakanlığına geçmekti.
ama olmadı...
Bende şuanki işimi sevmeye çalışıyorum
umarım senin durumun benimki gibi olmaz.
Başarılar...

gece43
29-08-2008, 13:56:54
merhaba arkadaşlar bende adliyede katibim ve kurum değiştirmek istiyorum. işletme 4 yıllık mezunuyum, vergi dairesi müdürlüğüne geçmek istiyorum ve nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

okur123
29-08-2008, 14:42:13
yardımcı olmanızı bekledıgım konu su ; ben mımarım kpss sınavına gırmek ıcın calısıyorum.fakat son yerlestırmede de sansımı deemek ıstıyorum ve herhangı bı memurluk yazmayı dusunuyorum.dıyelım kı herhangı bır memurluga (4001den) atandım.daha sonra mımar olarak gorev yapmak ıstedıgımde ne yapmam gerekıyor.artı bu yerlestırmede tercıh yapmamam daha mı yerınde olur bılgı verırsenız cok sevınırım.umarım derdımı anlatabılmısımdr:rolleyes:

Mimar olarak hemen çalışmanız mümkün olmayabilir.Hatta bazı kurumlarda imkansız.Çünkü mimar/muhasedis kadroları hiç yok.Ünvan değilikliği o kadar kolay olmaz.Epey beklemniz gerekebilir.

gece43
29-08-2008, 15:38:01
merhaba arkadaşlar bende adliyede katibim ve kurum değiştirmek istiyorum. işletme 4 yıllık mezunuyum, vergi dairesi müdürlüğüne geçmek istiyorum ve nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

benim soruma bir cevap yok mu arkadaşlar?

sahbudak
29-08-2008, 16:04:07
benim soruma bir cevap yok mu arkadaşlar?

A-)Memurların 657 Sayılı Kanuna Tabi Kurumlar Arasındaki Nakilleri

657 sayılı Kanunun 74. Maddesi hükümleri çerçevesinde bu Kanuna tabi kurumlar arası nakiller için öngörülen şartlar şu şekilde sıralanabilir:

1) Bir kurumdan başka bir kuruma geçmek isteyen memur öncelikle geçmek istediği kuruma müracat etmeli ve bunun kabulünden sonra kendi kurumunun iznini alamalıdır.

2) Memurlar kurumlar arasında kazanılmış hak dereceleri üzerinden veya 68. Madde esaslarına göre derece yükselmesi suretiyle nakledilebilirler.

3) Memurlar bulundukları sınıftan, atanacakları kurumun aynı sınıfına veya öğrenim durumuna göre girebilecekleri sınıfa nakledilebilirler. Burada şunu hemen belirtmek gerekir ki, devlet memurlarının atama ve görevde yükselmeleri hakkındaki yönetmelik hükümleri de dikkate alınmak zorundadır.

4) Memurlar istekleri ile, kazanılmış hak derecelerinin altındaki derecelere de atanabilirler. Bu şekilde atanacak olanların kazanılmış hak dereceleri ile nakledilecekleri dereceler arasında en çok 3 derece fark olabilir. Örneğin Sağlık Bakanlığındaki 5. dereceli bir memur Bayındırlık Bakanlığındaki 6, 7, ve 8. Derecelerdeki bir kadroya atanabilir.

Şimdi bahsettiğimiz bu maddeleri açıklayalım:

1)Bir kurumdan başka bir kuruma geçmek isteyen memur öncelikle geçmek istediği kuruma müracat etmeli ve bunun kabulünden sonra kendi kurumunun iznini almalıdır.

Herhangi bir kuruma geçmek isteyen memur öncelikle kendisine bir kurum bulmalıdır. Türk kamu yönetiminde bu husus tamamen subjektif kaidelere göre yürümektedir. Memur, kendi niteliklerine uygun başka kurumlarda boş bir kadro bulduktan sonra bir dilekçe ile ilgili kuruma müracaat etmelidir. Memurun bu kuruma nakledilebilmesi ve gerekli prosedürün işleyebilmesi için bu müracaatın ilgili kurumca kabul edilmesi gerekmektedir. Müracat kabul edildikten sonra müracatı kabul eden kurum memurun çalıştığı kuruma memurun kendi kurumlarına geçmesi hususunda gerekli muvafakatı (izin) vermeyi talep eden resmi bir yazı yazacaktır.

Burada muvafakatı (izni) hangi merciin vereceği önemli bir husustur. 657 sayılı Kanunda izin ifadesi yerine "kurumların muvafakatı" denilmektedir. Bu ifadeden atamaya yetkili amirlerin bu yetkiye sahip oldukları anlaşılmalıdır. Atamaya yetkili amir muvafakat verip vermemekte serbesttir. Eğer muvafakat (izin) verirse memur atanmak istediği kuruma nakledilir. Şayet atamaya yetkili amir muvafakat vermezsse memur diğer kuruma geçemez. Ancak, muvafakat vermeme yönündeki bir işlem mutlaka bir kamu yararına dayanmalı veya hizmet gereği olmalıdır. Şayen memur bu ilkeye aykırı hareket edilerek muvafakat verilmediğini düşünüyorsa dava açmalıdır.

gece43
29-08-2008, 16:20:28
diyelim muafakat verilmedi ve bende idare mahkemesine dava açtım. İdare mahkemesi kararı yerinde bulmayıp muafakat verilmesi yönüne karar verdi. Böyle bir durumda hemen kurum değiştirebiliyormuyum yoksa karar danıştaya giderse danıştayın kararını beklemek zorundamıyım. Yani karara itiraz edilirse kararın danıştaydan gelmesini bekleyecekmiyim. şimdiden teşekkürler

Kantaroncu
29-08-2008, 16:32:33
İdari yargıda, mahkemenin verdiği karar uygulanır. Karara itiraz edilmesi, temyiz edilmesi veya karar düzeltme istenmesi gibi nedenlerle verilmiş bulunan kararın uygulanması geciktirilemez. Mahkeme lehinize karar verirse muvaffakat verilmiş olur ve naklen geçeceğiniz kurum da atamanızı yaparsa, naklen geçiş tamamlanır. Naklen geçiş tamamlandıktan sonra, muvaffakatla ilgili mahkeme kararı bozulursa, naklen geçiş iptal edilir mi ? Böyle bir durumda, uygulamanın ne şekilde yapılacağı konusunda herhangi bir emsal oluşmamıştır.

gece43
29-08-2008, 18:36:21
hocam çok teşekkürler. son bir sorum daha olacak peki ben bu işlemi askerde iken bir avukata vekalet vererek yapsam mümkün olurmu şimdiden teşekkürler

Kantaroncu
29-08-2008, 21:38:19
Mahkeme aşaması siz askerde iken de devam edebilir.

cevoooo
04-09-2008, 14:01:09
bende memurum. geçebilirim hevesinde olma. kesinlikle geçemezsin. ne olarak atanırsan o olarak emekliolursun. milyonda bir ihtimalle belki şansın olup yükselirsin, asıl işini yaparsın

Bilgence
18-10-2008, 19:19:06
Emniyet Hizmetleri sınıfı personeliyim. Asaletim tasdik oldu. Ancak mesleğe girerken imzaladığımız zorunlu hizmet sürem dolmadı. Çalışma Ekonomisi bölümünde yüksek lisansıma devam ediyorum. KPDS sınavı sonucum, lisans eğitimim, üniversitede okutman yada öğretim görevlisi başvurusu için yeterli. Ancak bu zorunlu hizmet elimi kolumu bağlıyor. Ne başka kuruma geçiş için başvurabiliyorum, ne de üniversitede kalmak için bir adım atabiliyorum. Ne yapabilirim?
Örneğin, Çalışma Bakanlığı bünyesinde çalışma talebinde bulunma yada öğretim görevlisi mülakatını kazandığımda göreve başlamayabilmemde şu anki konumum engel teşkil edermi?
Bana bir yol gösterirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler..

backbone
19-11-2008, 20:26:35
Kurumlar arası geçişte sicil notunun bir önemi var mı?
ben teknisyen kadrosuly bir kamu kuruluşunda çalışmaktayım. Lisans mezunu olarak kpss sınavına girdim. İyi sayılabilecek bir puan Aldım (85,299). 2007 sicil notum 70 acaba sicil notu yüzünden bir sorun yaşarmıyım? şimdiden teşekkürler....

asafveys
19-03-2009, 11:31:44
merhaba ben shcek te yurt yönetim memuruyum yurt kura geçebilirmiyim.ama bu konuyla ilgili bilgim yok bana zamanını prosedürünü anlatırmısınız tesekkürler

asafveys
19-03-2009, 11:39:24
kurumun personel boşluğunu nereden öğrenebiliriz?

mutsuzmutlu
21-03-2009, 23:51:44
Merhaba arkadaşlar. Ben Milli Eğitimde kadrolu öğretmenim; ancak mesleğimi sevemedim. Polislik sınavına girmek istedim, yaş sınırını kıl payı aştığım için giremedim. Şimdi kurumlar arası geçişle polis olmak istiyorum. Polislik olmazsa başka bir alana da geçebilirim. Ne yapmalıyım? Şansım var mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

yenigün
01-06-2009, 15:33:29
Sayın Mutsuzmutlu nasıl ki bir polis matematik öğretmeni olamazsa sizde o kadar polis olamazsınız malesef ancak Emniyet Teşkilatı içerisinde sivil memur olabilme şansınız zorda olsa mevcut, hem neden gayet güzel bir mesleğiniz varken polis olmak istediğinizide anlamış değilim size kadrolu bir öğretmen ile Polis arasındaki karşılaştırmayı şu şekilde yapmak isterim:

1)Polis olmak için aranan özel şartlar.(sağlık,yaş..vs)

2)Emniyet hizmetleti disiplin tüzüğü memurlara verilen cezalardan daha ağır(nedeni Polisliğin disiplin mesleği olması

**** Örneğin 657 sayılı yasada görevine veya iş sahiplerine karşı kayıtsızlık göstermek veya ilgisiz kalmak suçu uyarma cezası ile tecziye edilirken aynı suç emniyet örgütü disiplin tüzüğünde aylıktan kesme ile cezalandırılmıştır.

****DMK: Toplu müracaat veya şikâyet etmek (Aylıktan kesme)
EÖDT: Toplu olarak sözlü veya yazılı şikâyette bulunmak (Durdurma)

****DMK: Ticaret yapmak veya Devlet memurlarına yasaklanan diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunmak (Durdurma)
EÖDT: Devlet Memurları tarafından yapılamayacağı Devlet Memurları Kanununda gösterilen kazanç getirici uğraşılarda bulunmak (Meslekten çıkarma)

bu örnekleri çoğaltmak mümkündür.

3)Kendi memleketinizde çalışmanız mümkün iken Emniyet teşkilatında böyle bir şansınız yoktur.

4)Öğretmenlerde bulunan puanlama sistemi Emniyet teşkliatında bulunmamaktadır.Emniyet teşkilatı personeli atama zamanı 5 tercih yapar ancak bu tercihlerden bir tanesinin gelmesi mecbur değildir yani tercih dışı tayininizde olması muhtemeldir

5)Öğretmenlerde şark olarak geçen İstanbul-Nİğde- vs gibi yerler Emniyet teşkilatı personeli için normal hizmet yerleridir

6)Çalışma saatlerini göz önüne aldığınızda polisin yılda sadece 20 gun 10 yılını doldurmuş bir polisinde 30 gün senelik izini bulunmaktadır.Hafta sonu izni bayram izini yılbaşı ve yaz tatili gibi izinler mevcut olmamakla birlikte polisin bu dönemlerde iş yükü dahada fazlalaşmaktadır

7)Maaş konusunda ise arada uçurum denilecek kadar fark yoktur ki çalışma saatlerini göz önüne aldığınızda yapacağınız küçük bir hesapla bir öğretmenin 1 saatlik hizmet karşılığı ile polisin bir saatlik hizmet karşılığını hesaplandığında ortaya polisin alehine bir rakam çıkacaktır

8)Polislik bir hiyerarşi ve disiplin mesleği olduğu için Öğretmenlik mesleği içindeki gibi rahat hareketler içerisinde bulunamazsınız üniforma ile çalışıyorsanız hareketlerinize dikkat etmek zorundasınızdır.

10)Mesleki açıdan riskiniz daha az ,tehlikelerden uzak ve beyin olarak daha rahat olursunuz

11)Gece calışma gibi bir durumunuz olmadığı için sağlık yönundende daha avantajlı sayılabilirsiniz.1 gece calışmanın 3 gunduz calşmasına bedel olduğunu düşünürsek.

12)Bölümü elverişli öğretmenler için özel ders verme vs gibi ek kazanç imkanları bulunurken polis için böyle bir şey söz konusu değildir hem DMK'na görevyasaktır hemde zaman açısında böyle bir imkanınız bulunmamaktadır

Yukarıda saymış olduğum maddeleri uzatmak mümkün. Yaş ve Zaman itibariyle sizin Polis olma olasılığınız olmadığı için mesleğinizi sevmeniz açısında biraz olsun bunlar etkili olabilir sanırım bende bir öğretmen cocuğu olarak mesleğinizin kıymetini bilmenizi tavsiye ediyorum iyi günler dilerim...

pro2008
11-06-2009, 23:06:26
Merhaba.Ben milli eğitimde hizmetli iken 2003 yılı ekim ayında imtihanla imam-hatipliğe başladım.bu süre zarfında kendimi bu işte yeterli görmediğimden dolayı tekrar milli eğitime hizmetli, olarak dönme şansım varmı.Ayrıca müftülükte hizmetli olarak çalışmayı talep ettim muvafakat alındı bu aşamadan sonra istemiyorum deyip vazgeçme hakkım varmı.şimdiden teşekkür ederim.

hhero
26-07-2009, 12:54:36
Arkadaşlar merhaba, ben sağlık bakanlığında ebe olarak çalışıyorum ama artık sevmediğim bir işi yapmak ızdırap veriyor. Üniversite, felsefe bölümünü bitirdim. Herhangi bir bakanlığa memur olarak geçmek istiyorum. Sınıfım sağlık hizmetleri sınıfı olduğu için idari hizmetler sınıfına tabi olan bir memurluğa geçemeyeceğim söylendi. üniversite öğrenimin sınıf değiştirmemde etkili olur mu? Sizce geçebilme şansım nedir? Ayrıca kurumlar arası nakil bekleyen herkese bol şans diliyorum.

Arkadaşlar merhaba, ben sağlık bakanlığında ebe olarak çalışıyorum ama artık sevmediğim bir işi yapmak ızdırap veriyor. Üniversite, felsefe bölümünü bitirdim. Herhangi bir bakanlığa memur olarak geçmek istiyorum. Sınıfım sağlık hizmetleri sınıfı olduğu için idari hizmetler sınıfına tabi olan bir memurluğa geçemeyeceğim söylendi. üniversite öğrenimin sınıf değiştirmemde etkili olur mu? Sizce geçebilme şansım nedir? Ayrıca kurumlar arası nakil bekleyen herkese bol şans diliyorum.

Arkadaşlar merhaba...Ben Sağlık Bakanlığı'nda lise mezunu ebe olarak çalışıyorum. ancak üniversitede felsefe okudum. Ebelikten memurluğa geçmek, hatta bunu kurum değiştirmek suretiyle yapmak istiyorum. Biraz soruşturdum ve sınıfımın sağlık hizmetleri sınıfı olması dolayısıyla idari hizmet sınıfına geçemeyeceğim söylendi. Bu konuda üniversitede eğitim almış olmam etkili olur mu? Yani üniversite diplomamla geçiş yapma hakkı kazanabilir miyim? Saygılar, selamlar.

Arkadaşlar merhaba...Ben Sağlık Bakanlığı'nda lise mezunu ebe olarak çalışıyorum. ancak üniversitede felsefe okudum. Ebelikten memurluğa geçmek, hatta bunu kurum değiştirmek suretiyle yapmak istiyorum. Biraz soruşturdum ve sınıfımın sağlık hizmetleri sınıfı olması dolayısıyla idari hizmet sınıfına geçemeyeceğim söylendi. Bu konuda üniversitede eğitim almış olmam etkili olur mu? Yani üniversite diplomamla geçiş yapma hakkı kazanabilir miyim? Saygılar, selamlar.

cemverensoy
18-01-2010, 18:20:41
Merhaba ben Uzm.Jandrma olarak görevep yapan muazzaf bir Jandrma Personeliyim ve meslekte şu an 12. yılımdayım evliyim ve 1.sınıfa giden bir oğlum var şu anda İstanbul da görev yapıyorum ancak il içi tayinlerimi de sayarsanız 6 kez tayin gördüm ve 7.si yolda yani sizin anlayacağınız yoruldum ve iyice bunaldım tabi benimle birlikte ailem de. Size danışmak istediğim konu şu yerleşik bir yaşantı ve huzurlu bir aile hayatı sürebilmek için başka bir devlet kurumuna geçiş yapabilmem için neler yapmam ve hangi yolu izleyerek nerelere nasıl müracaatlar yapmam gerekiyor.İnanın çok mutsuz ve umutsuzum beni bu konularda aydınlatabilir ve bana bir çıkış yolu gösterebilirseniz size çok minnettar kalırım saygılarımla

cemverensoy
21-01-2010, 11:55:19
Merhaba ben Uzm.Jandrma olarak görevep yapan muazzaf bir Jandrma Personeliyim ve meslekte şu an 12. yılımdayım evliyim ve 1.sınıfa giden bir oğlum var şu anda İstanbul da görev yapıyorum ancak il içi tayinlerimi de sayarsanız 6 kez tayin gördüm ve 7.si yolda yani sizin anlayacağınız yoruldum ve iyice bunaldım tabi benimle birlikte ailem de. Size danışmak istediğim konu şu yerleşik bir yaşantı ve huzurlu bir aile hayatı sürebilmek için başka bir devlet kurumuna geçiş yapabilmem için neler yapmam ve hangi yolu izleyerek nerelere nasıl müracaatlar yapmam gerekiyor.İnanın çok mutsuz ve umutsuzum beni bu konularda aydınlatabilir ve bana bir çıkış yolu gösterebilirseniz size çok minnettar kalırım saygılarımla
(Bu sorunuma bir çözüm bulamadım da ilginize tşk.ederim)

Saygı
23-02-2014, 23:56:33
Asil bir memur için çalıştığı üniversiteden yine aynı ildeki başka bir kuruma naklen geçişte herhangi bir hukuki sorun varmıdır. Yoksa tamami ile amirlerin kişisel tasarruflarındamı muvafakat verip vermemek?

trakya22
12-03-2014, 17:16:51
memurluktan direk vergi dairesi müdürlüğüne, burası Türkiye imkansız diye bir şey yoktur, çok büyük torpil vardır