PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Telefon sapığı beni rahatsız ediyor

temiz_toplum
21-03-2005, 02:47:47
Merhabalar,

Yaklaşık 1 aydır bir telefon sapığı tarafından rahatsız ediliyoruz.
Bu sapık konuşmuyor ve bulunduğu mekandan (oda old. tahmin ediyorum) TV sesleri geliyor. Benim ev ve cep telefonumu biliyor.
Sapık cep telefonuyla rahatsız ediyor. Telefonunu TurkCell bilinmeyen numaralarda öğrenemiyorum çünki rehberde kayıtlı değil. Bir akşam ev telefonumuzu aradı, numarası görünüyordu. Sonra ben onu aradım telefonu açtı ama yine konuşmuyor, küfür falan ettim ve ben de onun telefonunu çaldırıp kapatmaya ve rahatsız etmeye başladım. Beni bu sefer cep telefonumdan gizili numarayla aradı ve yine aynı suskunluk ve odadaki TV sesleri. Ben onu aramaya devam edince telefonunu kapattı. Sonraki günlerde olaylar yine aynı ve hala şekilde devam ediyor.
Bu kişinin kim olduğunu nasıl öğrenebilirim ve ceza almasını nasıl sağlayabilirim/mi?

Av.Ragıp Atay
21-03-2005, 03:05:48
C savcılığına şikayette bulunun.Şikayetiniz doğrultusunda konuşmalarınızı inceemeye alacaklar. Telefonunuz dinlenmeyecek. Bu konuda tereddüt etmeyin. Yalnızca, rahatsız eden kişi sizi aradığında bir tuşa basmanızı isteyecekler. Sonra görevli sizi arayıp, rahatsız eden kişinin bu kişi olup olmadığını soracak. Onaylarsanız bu kişi hakkında dava açılacak. Dava açmadan,i kimliğini açıklamazlar

Av.Dr.Mine Uzun Toktaş
21-03-2005, 03:46:57
Merhaba, Ragıp Bey'in verdiği bilgilere aynen katılıyorum, sadece şu hususu eklemek istiyorum: Sinirlerinize hakim olamayıp karşınızdaki kişiye hakaret sayılabilecek sözler söyler, ya da onu aynı yöntemlerle telefonla rahatsız etme yoluna devam ederseniz haklıyken haksız duruma düşebilirsiniz. (Bir bayan bu şekilde uzun süre rahatsız edilmiş fakat hiçbir yasal girişimde bulunmamış; telefon sapığı (erkek) onu aradığında dayanamayıp hakaret içeren sözler sarf etmiş daha sonra kendisini ifade verirken bulmuştu). Küçük bir tecrübe olarak aktarmak istedim. Hoşçakalın.

temiz_toplum
21-03-2005, 05:14:56
herkese teşekkürler

sirine
16-04-2005, 17:54:09
konuyla ilgili:

savciliga basvurulduktan sonra aramayi kesmisse, ne yapmali?
Yani geçmis aramalarini tespit etmenin bir yolu var midir?

tesekkurler.

ender_av
16-04-2005, 18:45:37
Sayın sirine,

Rahatsız olduğunuz aramalar kesilmis ise bu sikayetin içerdiği suçu ortadan kaldırmaz. Savcılık görüşme detaylarını ilgili kurumdan getirtecektir. Bu sayede rahatsız edildiğiniz tarihlerde kim tarafından yapıldığı ortaya çıkar. Üzerinden bir ay geçmesi kayıtların bulunamayacağı anlamına gelmez. Telefon kayıtları (ayrıntıları) ilgili kurumda halen mevcuttur. Saygılarımla...

tsunlai
31-07-2006, 19:41:49
merhaba,
bulunduğum ilçeye ait bir sabit hat tarafından rahatsız ediliyorum.Telefon faksa bağlı ve telekomda kaydı yok.Numaraya faks göndermeyi denedim ama sanırım öylesine faksa bağlanmış çünkü faks geçmiyor.Gece olmadık saatlerde arayıp hayalet gibi bir ses çıkarmaya çalışıp aloo aloo diyor (bir bey)
aynı ilçeden cep telefonum arandığı için beni tanıyan birinin yaptığı kasıtlı bir rahatsızlık olduğunu düşünüyorum.
savcılığa başvursam şahsın kimliğinin tespiti uzun bir süreç alır mı
teşekkürler

Av.Esin Kılıç
31-07-2006, 22:03:18
Savcılık Telekom'dan telefon kayıtlarını isteyecek, sürecin uzunluğu-kısalığı Telekomdan cevabın ne kadar sürede gönderileceğine bağlı ki genelde bu dökümler kısa sürede Savcılığa ulaştırılıyor.
Her halukarda bu sıkıntıyı çekmeye devam etmektense bir an önce Savcılığa başvurmanız daha mantıklı.

burti16
30-12-2006, 20:33:51
arkadaşlar konuya sonradan dahil oluyorum inşalllah vereceğiniz cevaplar sorunumu çözer

benimde maalesef bir telefon sapığım var yanlız bu konuşanlardan değil...sürekli çaldırıyor ve nadirde olsa bazen şarkı dinlettiriyor.sanırım fakültemden biri.bu beni çok rahatsız ediyor, dolayısıyla cezası neyse çekmesini istiyorum.

şuan ki mevcut şartlar acaba savcılığa dilekçe vermem için uygun mu yoksa bu sapıklık kapsamına girmiyor mu??

ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşkkürü bor bilirim

commodore1tr
30-12-2006, 20:43:20
Sapıklıktan ne anladığınıza bağlı ? Gerçi tanımı sapıklık değilde TACİZ demek daha doğru olacak...
Bir kişinin istemi dışında sürekli aramak belirli zamanlar rahatsız etmek tipik bir tacizdir. Bir kere aranmak çalarken kapanması birdaha aranmaması aranıp yanlış numara olması taciz değildir. İnsani bir hata veya dalgınlıktır...
Sizinki birinci şıkka girdiği için bu açık bir tacizdir ve Cumhuriyet savcılığına şikayetçi olabilirsiniz... Ama bencesiz dediğiniz gibi fakülteden bir arkadaşınız olma ihtimalini düşünüyorsunuz bir gün size şarkı dinletirken ikaz edin şikayetçi olacağınız konusunda kesilmezse edersiniz günahta sizden gider ama bu bir tavsiyedir...
Ve bir dip not illa her ne anlıyorsanız o anlamda bir sapıklık beklemeyiniz....

burti16
30-12-2006, 20:49:56
Sapıklıktan ne anladığınıza bağlı ? Gerçi tanımı sapıklık değilde TACİZ demek daha doğru olacak...
Bir kişinin istemi dışında sürekli aramak belirli zamanlar rahatsız etmek tipik bir tacizdir. Bir kere aranmak çalarken kapanması birdaha aranmaması aranıp yanlış numara olması taciz değildir. İnsani bir hata veya dalgınlıktır...
Sizinki birinci şıkka girdiği için bu açık bir tacizdir ve Cumhuriyet savcılığına şikayetçi olabilirsiniz... Ama bencesiz dediğiniz gibi fakülteden bir arkadaşınız olma ihtimalini düşünüyorsunuz bir gün size şarkı dinletirken ikaz edin şikayetçi olacağınız konusunda kesilmezse edersiniz günahta sizden gider ama bu bir tavsiyedir...
Ve bir dip not illa her ne anlıyorsanız o anlamda bir sapıklık beklemeyiniz....

Ekleyen: commodore1tr*-*30/12/2006*:* 20:43:20

ilginiz için çok teşekkürler ama hiç konuşmuyor bu arkdaş...bazı tenefüslerde defterimin arasına şurada bekliyorum,şunu yapalım,erkek arkadaşın olduğunu biliyorum ama yinede senle olmak istiyorum gibi mektuplar alıyorum.rahatsızım açıkcası

commodore1tr
30-12-2006, 21:07:00
Burti16 ;
Ben onu konuşturun demedim ki.. Hiç konuşmuyor diyorsunuz... Siz konuşup arkadaşınız olduğuna inanıyorsanız bir ikaz edin dedim... Onun susması sizin susmanız anlamına gelmez ki...
Bakın elinizde başka karinelerde var... İkaz edin dinlemezse ne yapacağınız yukarıda açıkça anlatılmış..

kumsal
05-01-2007, 17:53:26
Merhaba, Ragıp Bey'in verdiği bilgilere aynen katılıyorum, sadece şu hususu eklemek istiyorum: Sinirlerinize hakim olamayıp karşınızdaki kişiye hakaret sayılabilecek sözler söyler, ya da onu aynı yöntemlerle telefonla rahatsız etme yoluna devam ederseniz haklıyken haksız duruma düşebilirsiniz. (Bir bayan bu şekilde uzun süre rahatsız edilmiş fakat hiçbir yasal girişimde bulunmamış; telefon sapığı (erkek) onu aradığında dayanamayıp hakaret içeren sözler sarf etmiş daha sonra kendisini ifade verirken bulmuştu). Küçük bir tecrübe olarak aktarmak istedim. Hoşçakalın.

Ekleyen: Av.Mine Uzun*-*21/03/2005*:* 03:46:57

merhaba,azönce bi olay başımıza geldi ve ailece sinirlerimiz bozulmuş durumda.birisi aradı ve ben evimize kiracı arıyoduk o sebeple aradığını düşündüm babamı veriyorum bir saniye dedim vermeyin sizinle konuşalım falan dedi ne diyosun sen,ne konuşması diyerek bağırdım daha sonra babam aldı telefonu ve kapattı arayan kişi...daha sonra bidaha aradı ve beni istemiş telefona...ailem bana güvenmeyip beni tanıyan biri sansa daha da kötü sonuçlar olabilirdi huzurumuz bozulurdu.babam ikinci kez aradığında biraz kötü sözler sarfetti.oyüzden savcılığa şikayet edip etmeme konusunda kararsızım ne yapmam gerekiyor

commodore1tr
05-01-2007, 18:38:46
Yol gösterilmiş yöntem belirtilmiş şikayet hakkı size kalmış. Ne yapmam gerekiyor un yanıtını siz vereceksiniz. Ben olsam ciddi rahatsızlık yarattı ve tekrarlanıyorsa düşünmeden şikayet ederim.
Mine Hanım ın demek istediği ayrı bir şey..

kumsal
05-01-2007, 18:57:29
Yol gösterilmiş yöntem belirtilmiş şikayet hakkı size kalmış. Ne yapmam gerekiyor un yanıtını siz vereceksiniz. Ben olsam ciddi rahatsızlık yarattı ve tekrarlanıyorsa düşünmeden şikayet ederim.
Mine Hanım ın demek istediği ayrı bir şey..

[i Ekleyen: commodore1tr*-*05/01/2007*:* 18:38:46 [/i]

sinirlenip kötü sözler sarfettiğimiz için haklıyken haksız duruma düşmekden korkuyorum o yüzden kararsız kaldım ama devam ederse savcılığa başvurmakdan başka çare yok gibi görünüyo:(

dilaver79
10-01-2007, 02:22:45
Maalesef telefon sapıkları çok yaygın. Genellikle ararlar rahatsız ederler, küfür ederler v.s. Bunların delillendirilmesi de genellikle güçtür. Ancak telefon kayıtları incelendiğinde, çok fazla aramanın olması arayan kişiyi zor durumda bırakabilir. Savcılığa gidip şikayetçi olun sadece bir şikayet dilekçesi vermeniz yeterli, bence çekinmeyin.

recepy
15-01-2007, 13:41:22
Merhabalar...

Benımde bu konuyla alakalı bır sorum olacaktı aynı sorun bende var gızlı numaradan aranıp telefonu actım gıbı karsı taraf kapanıyor turkcelle gorusup durumu anlattım gızlı numara oldugu ıcın savcılığı onerdıler fakat benım aklımda bır soru daha var benı rahatsız eden kısının almanyadan oldugu kanaatındeyım ozamanda da bulunurmu vede nasıl bır sıkayet dılekcesı sunmam gerekır savcılığa...

erra34is
07-11-2008, 19:17:49
Ben aramızda tanışıklık bulunan birini sürekli olarak arıyorum. Numarasını bana kendisi verdi, beni daha önce (sabahın 5 inde bile) defalarca aramışlığı var ve bu aramaların kayıtları hala telefonumda mevcut. Kendisini aradığımda telefonu açıp konuşmuyor (söylediğine göre bunu kontörümü bitirmek için yapıyormuş, dayanamam) veya telefonunu başkasına açtırıyor, bu kişilere benim sapık olduğumu söylüyor. Ve daha önce telefonda bana ağza alınmayacak sözler söyledi. (bu kişi bir öğretim görevlisi) Bana telefonda eğer karşısına çıkarsam boğazımı keseceğini söyledi. Birçok kez tehdit etti beni. Bu kişinin çalıştığı kurumda yaptığı bazı illegal işleride biliyorum. Bunlar içinde rüşvet, kız öğrencilere taciz, okulda içki içmek (disiplin yönetmeliğine aykırı), dersine onun yerine benim girmem (yönetmeliğe aykırı bir başka durum, ben o sıra o okulda öğrenciydim) okulda öğrencilere küfür etmek (şahit var). Bu kişi bana dava açacağını söyledi, ben hala telefon ediyorum ona sürekli olarak. Dava açması durumunda ne olabilir acaba?

Marconi
25-12-2008, 12:17:37
Merhaba,
Beni esimin annesinin boşandığı eşi 2 yıl kadar önce telle yogun olarak arayarak rahatsız etmişti. Bende konuyu savcılıga bir dilekce ile bildirmiştim. Kısa bir süre sonra onu çağırmışlar ve gitmamiş ama bu korku ile aramalar kesilmişti. Neredeyse 2 yıl sonra artık evine polis gitmiş "gel" diye... Bunun neticesinde bir ceza alır mı.. Açıkcası alsın isterim, avukatı arayıp, ltf dilekcenizi geri çekin dedi, kesinlikle hayır dedim. Şimdilerde aramalar gene başladı, tekrar savcılıga iletmelimiyim, yada iletirsem; "eski dilekce numaram şu, bu da yenisi" gibi mi olmalı.. Neticede bir ceza olur mu...
Teşekkürler..

yavvuz demir
30-12-2008, 18:25:33
Merhabalar... Size başımdan gecen bir konuyu sormak istiyorum. bundan sanırım bir ay önceydi. Bir evli bayan arkadaşımın bekar olmam nedeniyle beni bir arkadaşıyla tanıştırmasını rica etmiştim. Bana üst komşusunun ev telefon numarası ile ismini söyleyip. O bayanı özel bir numaradan arayıp bir birliktelik teklif etmemi. Kabul ederse yüzyüze görüşebileceğimi söyledi. Ertesi gün o komşusu bayanı aradım. Onu aramamdan dolayı çok sinirlendi, evli bir bayan olduğunu söyledi asla bir daha beni aramayınız dedi. Numaramı kimden aldınız, ismini veriniz. Komşularımdan şüpheleniyorum dedi. Bu tepkisi üzerine özür dileyip telefonu kapattım.Ve bir daha da aramadım. Geçenlerde o numarayı bana veren bayan arkadaş. Komşusunun savcılığa şikayette bulunduğunu söyledi. Yaptığımın, bir kere aramış olmamın ve red edilmemden dolayı kendimce olayı kapatmış olmamdan dolayı yaptığım eylemin suç olduğunu düşünmesem de, bir uzman olarak düşüncenizi rica edebilir miyim lütfen?

okur123
30-12-2008, 19:45:35
Muhtemelen para cezasına çarptılacaksınız.Ancak şikayetçinin başka iddiaları varsa verilecek cezada artabilecektir.

hukuk_25
25-01-2009, 10:06:33
Üstad lar hukuki bilgilerinizi burda gayet duygusal olup insanların sıkıntılarını bi nevze gidermek adına cevapladığınız için önceliklle çok teşekkür ederim...İstanbuldan İbrahim ben bir hukuk bürosunda takip elemanıyım 7-8 yıldır bu işle uğraşıyorum..Bu açılmış konu hakkında benim de bi ricam olacak hukukçu arkadaşlardan..1.si Konuyu açan arkadaş bi hukukçu bilgisi kadar öncelikle biligiye sahip olmuştur artık şunca cevapdan sonra..2.side Bilgiler çok aydınlatıcı yanlız bi ayrıntıyı ya görmedim ya da dikkatimi çekmedi...Özel numaradan arayan kişi Cumhuriyet Savcılığına şikayet etmeden önce yapılması gereken her hangi bi evrak hazırlanması gereken bi işlem yokmudur...Savcılığın hangi birimine gidilmesi gerekir örnek ( Hazırlık Bürosuna Danışmanız yeterli ) gibimi..Ve ya nasıl..yane demem şu ki,şu ayrıntıyı aktarabilirseniz sevinirim.Yazan yazmayan Üstadlara saygılar...

murat_57
25-06-2009, 22:45:35
yaa peki mahkemeye verdiğimizde nasıl bir ceza alır bu sapık

esmerman
25-06-2009, 23:08:30
Üstad lar hukuki bilgilerinizi burda gayet duygusal olup insanların sıkıntılarını bi nevze gidermek adına cevapladığınız için önceliklle çok teşekkür ederim...İstanbuldan İbrahim ben bir hukuk bürosunda takip elemanıyım 7-8 yıldır bu işle uğraşıyorum..Bu açılmış konu hakkında benim de bi ricam olacak hukukçu arkadaşlardan..1.si Konuyu açan arkadaş bi hukukçu bilgisi kadar öncelikle biligiye sahip olmuştur artık şunca cevapdan sonra..2.side Bilgiler çok aydınlatıcı yanlız bi ayrıntıyı ya görmedim ya da dikkatimi çekmedi...Özel numaradan arayan kişi Cumhuriyet Savcılığına şikayet etmeden önce yapılması gereken her hangi bi evrak hazırlanması gereken bi işlem yokmudur...Savcılığın hangi birimine gidilmesi gerekir örnek ( Hazırlık Bürosuna Danışmanız yeterli ) gibimi..Ve ya nasıl..yane demem şu ki,şu ayrıntıyı aktarabilirseniz sevinirim.Yazan yazmayan Üstadlara saygılar...

Telefonunuzu rahatsız eden numaranın özel olarak araması özel gözükmesi numaranın görünmemesi hic önemli değil.Yeterki sizin telefonunuz caldığında isterse özelden arasın numara görünmesın,siz bunu şu tarihte şu saatte özel numaradan arayarak kişi bunu yapmıştır demenizle,bu hususla ilgili şikayet dilekcenizde bunu beyan ettiğinizde C.savcılığı GSM oparetöründen listeyii stediğinde bu numara sizin numaranızı aradığı numara cıkıyor ve özel numaradan aradığı belirtiliyor. yani sizi özel numara ile gizli bir şekilde arayan kişinin numarası size gözükmüyor velakin gsm oparetöründe bu numaranın sizin numaranızı gizli özel olarak şu tarğ ve saatte dakikada özel olarak aradığını listesinde gösteriyor.Bunun tespitiicin siz birşey yapmıyorsunuz savcılık listeyi istediğinde carşaf gibi listede ortaya cıkıyor.işaretlenmiş şekilde hemde.

kayip23
28-06-2009, 21:14:52
Merhaba,
Bir arkadaşımın adına kayıtlı olan ama benim kullandığım bir telefona dün bir kaç tane mesaj geldi.Mesajların genel içeriği benim kız arkadaşımla olan konuşmalarımı dinlediği ve bunları kayıt ettiğiydi.Telefon numarası elimde. Aradığım zaman şebeke hatası diyor ve ulaşamıyorum. Savcılığa suç duyurusunda bulunmayı düşünüyorum. Sizce ne yapmalıyım? Hattın üstüme olmaması bi engel teşkil eder mi?

ercany0
21-07-2009, 14:41:41
merhaba
ben eşimden boşanalı 3 ay oldu.ama sürekli mesajlar çekip dükkanın telefonunu gizli numaradan ard arda çaldırıp kapatıyor.rahatsız etmek için.
kendisi memur.şikayetçi olsam bir cezası olur mu.eski eşiniz diye ceza vermezler mi
teşekkürler şimdiden

mustafadnc
24-07-2009, 18:29:41
attığım mesajı yeni konu acarak tekrar belirttim kirlilik için özr dilerim.

Sguler
09-09-2010, 20:34:18
Merhabalar;

Yaklaşık 1 - 1,5 aydır kız arkadaşımın telefonunu tanımadığımız fakat numaraları görünür bir şekilde 10 15 farklı kişi aradı. Bunlardan bazıları bu süre içerisinde birden çok bazıları ise bir defa olmak üzere genellikle gecenin geç saatlerinde rahatsız etti. Kasıtlı bi şekilde telefonun dağıtıldığını düşünüyoruz. Rahatsız edenleri tek tek mi yoksa toplu bir şekilde mi şikayet etmeliyiz , nereye etmeli ve nasıl bir yol izlemeliyiz yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederiz.

elifkabuk
07-11-2010, 22:42:37
ben,mde bir sapığım var:( telefonumu bir tw kanalından aldığını söylüyor.arama beni dyorum illa arıyo ki özel hayatımı etkilemeye başladı.dediği tw yi araştırdım öyle bir tw yok.özel bir kanal mı bilmiyorum.hem kanalı dava açmayı düşünüyorum hemde veren kişiyi bulmayı istiyorum sapığa gelince eğer böyle giderse onu da mahkemye vermeyi düşünüyorum ama yasal prosedürü bilmiyorum....

gozdesny
18-09-2014, 11:35:54
ciddi anlamda rahatsız ediliyorum rahatsız eden kişiyi tanıdıgım için sürekli beni aramamasını söyluyorum anlamıyor(bana aşık oldugunu söylediler) akli dengesı yerınde degıl bence!!! birçok iftira attı(ben dolandırmısım güya ben tektas yuzuk aldırmışım evlencem diye söz vermişim. butun borclarımı ödetmısım kredı cektırmısım.sonra bursa mafyasından bırıne dövdurtmusum (bir an kendıme inanamadım) ev telefonumu bulup babama bunları söylemiş ailemle aram açıldı gerçi güvendikleri için tepkılerı cok buyuk olmadı. işyerini arıyor işyerınde huzurum kalmadı(hala sessiz telefonlar gelıyor işyerıne cep telefonundan engelledim ev telefonunu da cep telefonuna yönlendirdim) ciddi anlamda sinir sistemim alt üst oldu mideme vurdu tedavi görüyorum ama ruh saglıgım da pek iyi sayılmaz her telefon caldıgında acaba o mu ? diyorum işe gelmek ıstemıyorum işyerınde rencıde oldum evımde huzurum kalmadı nişanlımla aramız iyi degil her gün iş çıkışı acaba gelir mı? servisten indiğim yerde bekler mi? bana birşey yapmaya kalkar mı? Bunları düşünmekten bunaldım ... (şikayet ettiğmde aramalar çıkacak ama bana attıgı mesajların ayrıntıları falan çıkar mı? şuan engelli olduğu için göremiyorum)