PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Karar defterleri


goktug26
04-05-2008, 22:30:23
1. Toplantı sonunda kat maliklerine imzalatılmayan karar defterlerinin ne derecede geçerliliği vardır?
2. Toplantıya katılanların katıldıklarına dair imzaladıkları liste, karar defterinin yanına zımbalanarak, aynı zamanda toplantıda alınan kararlara olumlu oy kullanan kat maliklerinin imzası olarak değerlendirile bilinirmi?
3. karar defterinin yanına zımbalanmış imzalı listenin geçerliliği nedir?

becozyme
05-05-2008, 00:27:47
geçerlidir diye yorumlarım.toplantıda hazır bulunanlar karararı dinlemiş ve onaylamıştır manasında yorumlanır.aksi takdirde toplantıyı terkedip gitmesydi itirazı varsa bunu kararlara katılmadığını deftere yazdırmalıydı.diye düşünürler öyle yorumlarlar.karar lara katılmayanlar katılmadığı gerekçesiyle itiraz şerh i koydururlar.

ksd
15-05-2008, 17:51:09
1. Toplantı sonunda kat maliklerine imzalatılmayan karar defterlerinin ne derecede geçerliliği vardır? İmzalama zorunluluğu KMK ile kat maliklerine aittir.
2. Toplantıya katılanların katıldıklarına dair imzaladıkları liste, karar defterinin yanına zımbalanarak, aynı zamanda toplantıda alınan kararlara olumlu oy kullanan kat maliklerinin imzası olarak değerlendirile bilinirmi? Toplantıya katılanların listesi olarak geçerlidir Daha fazlası olması için kararların rutin ve itirazı gerekmez tarzda olması gerekir.
3. karar defterinin yanına zımbalanmış imzalı listenin geçerliliği nedir? Liste tutanak şeklinde ise tutanakta yazılı konularda geçerlidir. Aksi halde yanlızca liste imza tatbik cetveli olarak kullanılabilir.
Sonuç: Pratik olarak amaca ulaşmak için imzası olmayanlara karar tahahütlü gönderilir. imza etmediğide belirtilir. itiraz edecekse eder etmez ise kabul etmiştir ancak imzalamak zorunluluk olduğu için ayrıca hukuki işlemlerle imzalamayanları zorlamak mümkündür.

goktug26
16-05-2008, 22:32:32
yönetim karar defterini göstermiyor, kararlara katılmadığımı belirtmeme rağmen deftere işlemiyor ve itiraz şerhini koymama müsade etmiyor bu durumda nasıl geçerli olabilir?

ksd
19-05-2008, 21:58:16
yönetim karar defterini göstermiyor, kararlara katılmadığımı belirtmeme rağmen deftere işlemiyor ve itiraz şerhini koymama müsade etmiyor bu durumda nasıl geçerli olabilir?
sayın goktug26
Karar defteri ile ilgili mevzuata uygun uygulama kararların yazıldıktan sonra toplantıya katılanların karar defterini imzalamaları ve kararlarla ilgili katılmadıkları hususlar ve nedenlerini imzalarının yanına yazmaları şeklindedir.
karar defteri toplantıya getirilmiyor ve toplantıya katılanlar itiraz etmiyorsa inanılır bir şey olmadığı için bunu açık ve ayrıntılı yazmalısınız diyorum. Çünkü yetki almak için kararları yazmayı defteri saklayanlar ister diye düşünüyorum.
Deftere yazılan toplantı tutanağıdır. Toplantıya katılmaz iseniz toplantıya katılmış gibi defteri imzalayamazsınız imzalatmamakta haklılar ancak defterin toplantıya katılmayanlarcada imzalanması için bir karar alınmış ise bu durumda siz haklısınız derim. o zaman kararları şu tarihte okudum der imzalar görüşlerinizi yazarsınız. Toplantıya katılmak istemiyor ancak defterde kanaatinizin olmasını istiyorsanız toplantıya vekil gönderebilirsiniz. o sizi temsilen gerekeni isteğiniz doğrultuda yapabilir.
Kararlar toplantıya katılanlar tarafından alınır. katılmayanlar kararlar yasalsa kararlara uymak zorundadırlar dolayısı ile kararları kabul edip etmemeleri önemli değildir. sizin kabul etmediğiniz konuları yazmaya çalışmanız yasal değeri olmayan bir gayrettir.(isteyenin istediğini yapmaya çalışması hoşmudur?)
Toplantıya katılmayanların veya vekil göndermeyenlerin oy hakkı yoktur. Hakkınız olduğuna inandığınız uygulama ancak toplantıya katılmanız ve oy çoğunluğu ile alınacak bir haksa katılanların en az yarısının sizle aynı doğrultuda oy kullanması ile mümkündür. ( Toplantı yasalsa ve bir kişi katılmışsa istediği şekilde kararları yazıp imzalayabilir. ) toplantıları kaçırmamak haklarımızı korumamız için önemlidir diyor saygılar sunuyorum.

goktug26
19-05-2008, 22:33:55
sayın ksd;
benim yazdıklarımı yanlış yorumladınız.
1. sitemizde bir toplantı yapılıyor bu toplantı sonunda alınan kararlar karar defterine yazılmıyor ve toplantıya katılan kat maliklerine imzalatılmıyor.
2. blok kat maliklerini ilgilendiren karar almaya kalkıyorlar, kendilerine blok yapılarda kararları blok kat malikleri alır diye söylüyorum. dinlemiyorlar, karar defterine şerh düşeceğim diyorum karar defterini imzalatmıyorlar.
3. toplantıya katılanların, toplantıya katıldıklarına dair atmış oldukları imzayı karar defterine iğneyle tutturup insanları kandırıyorlar.
4. hukuka ve kanuna aykırı bir şekilde yapılan bu işlemlerin bir geçerliliği var mıdır? diye sormuştum.

ksd
19-05-2008, 23:31:06
sayın ksd;
benim yazdıklarımı yanlış yorumladınız.
1. sitemizde bir toplantı yapılıyor bu toplantı sonunda alınan kararlar karar defterine yazılmıyor ve toplantıya katılan kat maliklerine imzalatılmıyor.
2. blok kat maliklerini ilgilendiren karar almaya kalkıyorlar, kendilerine blok yapılarda kararları blok kat malikleri alır diye söylüyorum. dinlemiyorlar, karar defterine şerh düşeceğim diyorum karar defterini imzalatmıyorlar.
3. toplantıya katılanların, toplantıya katıldıklarına dair atmış oldukları imzayı karar defterine iğneyle tutturup insanları kandırıyorlar.
4. hukuka ve kanuna aykırı bir şekilde yapılan bu işlemlerin bir geçerliliği var mıdır? diye sormuştum.

sayın goktug26 size yazdıklarınız için farklı birşey ifade etmek mümkün değil. hukuka ve kanuna aykırı bir şekilde yapılan işlemlere ne yapmak gerekecektir bunu fayda açısından incelemek yararlı olabilir.
Toplantıyı hemen yazılı hale getirememiş olabilirler. daha sonrada toplantıya katılanları bulamamış olabilirler. olanları başka şekilde de ifade etmek mümkündür.
Öncelikle toplantıya katılanların itirazı gerekir. size kararları tahahütlü gönderdilermi? sizin gibi düşünenler kaç kişi? yeni bir olağanüstü toplantı yapabilirmisiniz? Alınan kararlardan ne gibi rahatsızlık duydunuz? bu kararlar kanuna aykırımı? kötü niyet ifadesi varmı? uygulama imkanı ne kadar? sizi henüz rahatsız etmeyen bir konu için gereğinden fazla tepki mi gösteriyorsunuz? son cümleyi "hukuka ve kanuna aykırı bir şekilde yapılan bu işlemlerin bir geçerliliği var mıdır? diye sormuştum" yazdığınız için yazdım. anladığım kadarıyla herhangi bir uygulamadan söz etmiyorsunuz.
Toplantıya katılanlar itiraz etmezlerse onların defteri imzaladıklarını söylemeliyiz. Ben "kendilerine blok yapılarda kararları blok kat malikleri alır diye söylüyorum" iddianızın hukuki dayanaklarından emin olmalısınız kararları ve toplantıyı bu açıdan inceleyerek israrlarınızın haklı olduğundan emin olamaz iseniz toplantıya katılanların yerine itirazdan vaz geçmelisiniz diye düşünüyorum saygılarımla.

becozyme
23-05-2008, 21:04:22
karar defterleri kanunun mecbur tuttuğu defterlerden .ayrıca her dönem alınan kararlar noter tarafından kapatılır.mühürlenir.
manası yönetimler sizin anlattığınız biçimde davranırlarsa kötü niyetli yöneticiler
toplantı sonunda sizin hiç onaylamadığınız maddeleri altına sıralarlar.ve de genel kurul da onaylanmış gibi size bilanço çıkartırlar.
ve bilhassa alınan kararlar hemen hiç boşluk birakılmadan kapatılmalı ki ilave birşey yapmasınlar.kapatılmalıdan kastim kat malıkleri tarafından onaylanması ve imza ile kabul edilmesi.
bu olay çok ama çok önemlidir.ve her fırsatta bu numarayı yaparlar .tabi,ki kötü niyetlilerden bahsediyorum.ve de sık sık karşılaşılan bir durumdur.
buradan hareketle size tavsiyem genel kurul kararlarının altına imza edilmesini hem siz hemde diğer kat malıkleri açısından önemlidir. ve bunı yönetime siz dikte edebilirsiniz.aksi takdirde bir şahitle durumu tesbit ettirip hemen dava da açabilirsiniz.
yapılanlar yanlışdır.hiç şüphesiz ama genel kurul bitmeden kalkıp giden kat malikide bu muameleyi hak eder .kalıp alınan karalara imza atması gerekir atmıyorsa sonuçlarına katlanır.yorumu biraz daha açıklayıcı olabildiyse ne ala

goktug26
28-05-2008, 19:34:47
cevabınıza teşekkür ederim.
zaten benim sıkıntı duyduğum konu da buydu. toplantı sonunda bekliyoruz karar defterini imzalatsınlar diye, şimdi yazmadık sonra size imzaya getireceğiz diyorlar ama getirmiyorlar.
yönetimdeki kişiler hep aynı şahıslar sac ayağı oluşturmuşlar her yıl bir birlerine devir ediyorlar. zaetn toplantıyıda çoğunluk sağlanmadan yapıyorlar, karşı çıkanları sindiriyorlar. o nedenle kimse toplantılara katılmak istemiyor, katılanlarda korkularından seslerini çıkarmıyorlar.
ben onları kmk uymaları konusunda ikaz ettiğim için bana cephe aldılar. diğer komşular sen haklısın diyorlar yönetim burasını orman kanunlarına göre yönetiyor diyorlar amam mahkemeye gitme konusunda herkes çekinip gelmiyor.
ben bir nevi "don kişot'luk" yapıyorum.

becozyme
28-05-2008, 23:59:36
yılmak yok ,korkmakda yok ,doğru bildiğinizi söyleyin.unutmayın meşhur lafı namuslularda namussuzlar kadar cesur olmak zorunda

nircefey
30-05-2008, 20:59:36
Merhabalar;
Danışmak istediğim bir durumu izah etmek istiyorum öncelikle.
Yöneticiden karar defterini görmek istediğimi söyledim. İlk başlarda biraz geçiştirdi bir süre sonra benden aidat talep etmeye başladı ve bende karar defterini görmeden aidat vermeyeceğimi söylediğimde kendisini apartman yöneticisi seçtirdiğine dair bir yazı bulunan bir karar defteri gösterdi bana. Yazıda aidat kelimesi bile geçmiyordu ve ne kadar aidat düştüğü yazmıyordu. Aradan zaman geçti ve bana kendisinin yönetici ve aidatın X ytl kadar olduğu başka (tamamen farklı) bir karar defteri gösterdi. Bu olay ne kadar yasaldır, yönetici kendi kafasına göre hergün başka bir karar defteri oluşturabilir mi, geçmişe yönelik karar alabilir mi.
Aydınlatırsanız sevinirim.

becozyme
31-05-2008, 01:57:51
2 tane karar defteri olmaz.ayrıca noterden tasdikli olmalı .karar defterinde alınan kararların altında imza da olmalı .
tarih ler de önemli .karar defteri eski noter tasdikli olan geçerlidir.bitmiş olabilir mi diye düşündüm.o zaman da son sayfadan belli olur.
tarihlere bakınız.genel kurul hangi tarihte yapılmış .bu sizi aydınlatır.bitmeden değiştirdiğini farzedelim.alınan kararların altında imza olmalı .
ayrıca işletme projesini de görmelisiniz.işletme projesinde yapılması gereken işler ve malıklerin ödemesi gereken aylık avans belirtilmesi lazım.
eğer kıracı iseniz. ev sahibi ile temasa geçiniz.
eğer istene bedel sabit giderler ise fatura ibrazı isteyebilirsinz.

ArabicEnglishFrenchGermanHindiItalianJapaneseRussianSpanishTurkish
Translations by vB Enterprise Translator 4.9.2