PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : İşçiden senet alınması


ANTALYA
09-02-2005, 05:54:09
Saygıdeğer formdaşlar

İŞçiden işe başlarken boş senet alınmasının hukuki boyutu nedir?
İşverenin böyle bir hakkı var mı işçide kabullenip boş senet imzalıyor ?

Av.Tayfun Eyilik
09-02-2005, 10:51:49
ohhhh iyi iş valla

Sayın antalya bu sitenin amacı gerçekten ihtiyacı olanlara yardım etmektir. Yoksa bir avukattan veya bir hukuk müşavirinden beklenecek hizmetlerin verileceği bir yer değildir. Bu site bu çok ince çizgide iyi niyetle yardım etmeye gayret etmektedir. Aksi Avukatlık yasasına aykırılık demek olur ki Burada gerçek ismini vermeden yardım etmeye çalışan insanları anlayabilesiniz. Fikrimce siz veya çalıştığınız şirket bir avukat tutabilecek bir haldesiniz. Ve yine katılımcı avukat arkadaşlarıda sizi de uyarmak adına bu iletiyi gönderiyorum. Bu sitenin ve bu site vasıtası ile gerçekten ihtiyacı olan insanlara yardım etmeye çalışan insanların iyi niyetlerini su istimal ettiğiniz gibi bu meslekten para kazanacak olan avukat arkadaşlarımızında ekmeyi ile oynuyorsunuz.

Bunu şahsi olarak almayın.Zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır...

ANTALYA
10-02-2005, 12:18:51
Sayın ırmak Ben bu siteyi şirketin avukatından daha yakın bulduğum için sorunlarımı yönelttim sizlerde hiçbir sorumu cevabsız bırakmadınız hepiniz için verdiğiniz cevablardan dolayı teşekkür ediyor.site amacı dediğiniz gibi ince bir çizgide ihtiyacı olan insanlara yardım etmek için kurulmuş fakat şirketim adına değil kendi şahsi açımdan sorunlarıma cevab vereceğinizi düşünerek ve güvenerek formu artık kullanmıyorum.
TEŞEKKÜRLER

zara
15-02-2005, 15:31:31
Sayın ANTALYA,

genel olarak boş senet alınmasının hukuki boyutunu mu sormaktasınız yoksa, işverenin böyle bir hakkı olup olmadığını, kısaca bu kabil bir uygulama olup olmadığını mı öğrenmek istemektesiniz?

hukuki anlamda soruyorsanız, boş senet, bu senede ekli sözleşme ile birlikte bir bütün teşkil etmek kaydıyla, yargıtay tarafından kabul edilmektedir.

burada, bu senedin geçerli olabilmesi için, bazı şartlar vardır. ancak belirtmem gerekir ki; bu konuda HUKUKİ YARDIM ALMANIZIN DAHA UYGUN OLACAĞI KANISINDAYIM.

diğer sorunuzu cevaplamadan önce; ben size bir soru sormak istiyorum:

sizin, işçinize neden boş senet imzalatmak istediğinizi öğrenebilir miyim acaba?? HANGİ sebepten dolayı, işçinizden BOŞ senet almak istemektesiniz??

zara
15-02-2005, 15:34:56
Sayın ANTALYA,

mahzuru yoksa, size bir soru daha sormak istiyorum!!

siz, İŞÇİNİZİN YERİNDE OLSAYDINIZ, ve de işvereniniz sizden BOŞ SENET istese, BOŞ SENET İMZALAYIP İŞVERENİNİZE VERİR MİYDİNİZ??

ANTALYA
18-02-2005, 11:38:41
Sayın Zara işçiden boş senedi bir defa ben almıyorum ben işim gereği SKK Girişini Kısaca özlük dosyasıyla ilgili işleri yapıyorum fakat işveren sanırsam bu senedi teminat için alıyor yani senedin arkasına teminattır yazılıyor fakat yazılmayanda oluyor bende merak ettim sizin gibi bu senedin sonucu ne olur diye fakat biraz araştırdım yargı kararlarını ve aşağıya kopyalıyorum
2.Soru ben şahsen boş senede imza atmam taş yerim işsiz kalmayı tercih ederim fakat malum burası türkiye işveren haklı olmak için herşeyi düşünüyor
ve işçide işsiz kalmayım diye imzalıyor ben bunu sordum yani işverenin yaptığı suçmu yoksa normal birşey mi diye bu şekilde çok firma var boş senet alan çünkü işverende haklı elemanın altına araba veriyor malını teslim ediyor peki eleman arabayı alıp kaçarsa işveren ne yapacak sonuçta herkes kendine göre haklı oluyor fakat bu forma başka soru sormayacam sizin sorunuzu cevablamak için yazdım diğer formdaşlar kızmasın bu forma cevab yazdığım için

YARGITAY
12. HUKUK DAİRESİ
E. 2002/2460
K. 2002/4719
T. 8.3.2002
• BORÇLUNUN İTİRAZI ( Dayanak Senetteki İmzaya Karşı Çıkılmayıp Senedin Teminat Senedi Olarak Verildiği İtirazında Bulunulması )
• İMZAYA İTİRAZ ( Borçlunun Dayanak Senetteki İmzaya Karşı Çıkılmayıp Senedin Teminat Senedi Olarak Verildiği İtirazında Bulunması )
• BORCA İTİRAZ ( Dava Konusu Senedin Teminat Olarak Verildiği Borcun Olmadığı Şeklindeki İtiraz )2004/m.68,68/a
ÖZET : Borçlu, itirazında dayanak senetteki imzaya karşı çıkmamış, senedin teminat olarak verildiğini, borcu olmadığını, borcu ve faizi kabul etmediğini belirtmiştir. Dayanak senetteki imza inkar edilmediğinden ve borçluların bu yönde ileri sürdükleri diğer itirazları İİK.nun 68. maddesinde belirtilen nitelikte bir belgeye dayanmadığından Mercice bu itirazlara değer atfedilmesi isabetsizdir.

DAVA : Yukarıda tarih ve numarası yazılı merci kararının müddeti içinde temyizen tetkiki Alacaklı vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü :

KARAR : Takip borçlularından Berrin Ü. takibin şekline göre icra dairesine yasal süresi içinde diğer itirazlar yanında ( takip konusu senetteki imzada kesinlikle bana ait değildir ) biçiminde İİK.nun 68/a maddesine uygun itiraz etmiştir. Mercice anılan madde hükmü doğrultusunda bu yöne ilişkin itirazın incelenerek oluşacak sonuca göre bir karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde alacaklının itirazın kaldırılması talebinin reddi isabetsiz olduğu gibi, diğer borçlu Haluk Ü. itirazında ise dayanak senetteki imzaya karşı çıkmamış, senedin teminat olarak verildiğini, borcu olmadığını, borcu ve faizi kabul etmediğini belirtmiştir. Dayanak senetteki imza inkar edilmemekle borçluların bu yönde ileri sürdükleri diğer itirazları İİK.nun 68. maddesinde belirtilen nitelikte bir belgeye dayanmadığından Mercice bu itirazlara değer atfedilmesi isabetsizdir. Hal böyle olunca anlaşmazlığın çözümü yargılamayı gerektirdiğinden bahisle somut olaya uygun düşmeyen gerekçeyle Merciin Berrin Ü. yönünden eksik inceleme ile, Haluk Ü. yönünden itirazın esastan kabulü ile alacaklı isteminin reddi isabetsizdir.

SONUÇ : Alacaklı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile merci kararının yukarıda yazılı nedenlerle İİK.366. ve HUMK.428. maddeleri uyarınca ( BOZULMASINA ), 8.3.2002 gününde oybirliğiyle karar verildi

zara
21-02-2005, 12:27:20
Sayın ANTALYA,

öncelikle bir hususu belirtmek istiyorum. bu site herkese açıktır ve sizin de bir site üyesi olarak forum açıp sorular yöneltmek, bilgi eksikliklerinizi gidermek, forumlara cevaplar yazmak, EN DOĞAL HAKKINIZDIR. benim de bu siteye katılmaktaki tek amacım, bilgi sahibi olduğum konularda, yardım ve bilgi isteyen üyelere yol göstermeye ve yardımcı olmaya çalışmak ve bunun yanısıra, siteyi ve ilgili linkleri gezerek, kendi bilgi eksikliklerimi de aynı şekilde gidermektir. çünkü, almadan vermek, Allah'a mahsustur. ben buna inanıyorum. eğer benim bu sitede şayet bir miktar faydam dokunuyorsa, muhakkak ki, ben de,( bilgi, mizah, hoşva vakit geçirmek, vs. ) şu veya bu şekilde karşılığını alıyorum. (elbette ki, maddi anlamda değil)

bu bağlamda, sizden de özellikle bir ricam var: lütfen forumlara katılmamazlık etmeyin. merak ettiğiniz soruları sorun ki cevabını alabilesiniz. aynı şekilde siz de, bildiklerinizi bizimle paylaşın. burada, ("diğer forumdaşlar kızmasın, başka soru sormayacağım") demeyin lütfen. hiç bir formdaşın size kızmaya hakkı yoktur, bunu bilesiniz. kaldı ki, burada sadece BİR formdaş hariç olmak üzere, hiç kimsenin de böyle bir düşünceye sahip olmadığından eminim. o formdaşın da ne ... olduğunu tüm site zaten bilmektedir ve sizin de bunu hiç kaâle almamanızı tavsiye ederim.


bu arada; vermiş olduğunuz yargıtay kararı ile foruma katıldığınız için teşekkür ederim. belirtmem gerekir ki, işçilerden "boş senet" alındığına çok şaşırdım.

ancak siz olayı daha detaylı anlatınca, işçisinin altına araç veren işveren de tabi burada, kendini garantiye almak istediğinden, haklı gibi gözükmektedir. boş senet tanzim etmek kesinlikle suç değildir ve dediğim gibi, geçerli olabilmesi için bazı şekil şartları vardır. sizin olayda bir de, arkasına "teminat senedidir" ibâresini yazdığınıza göre, bu işlem de tamamen hukuka uygundur. verdiğiniz yargı kararı da bu hususu teyid etmektedir.

sayın ANTALYA, forumu açarken, soruyu soruş şekliniz itibari ile, konuyu yadırgadığımı itiraf etmeliyim. işçisini işe alan ve ona zaten ücret ödemesi gereken bir işveren, neden bir de boş senet alsındı? şimdi ise, olayı daha detaylı izâh ettiğinize göre; benim görüşüme göre, taraflar arasında, rızâen, bu kabil senet düzenlenmesinde, hukuki açıdan bir mahzur bulunmamaktadır.

Sayın ANTALYA, Not: Necip Fazıl Kısakürek'in çok güzel bir sözü vardır: "Dinime küfreden bari müslüman olsa".. .
Bu nedenle; "BİR" formdaş densizlik yapıp size kızdı diye, forumlara katılmamazlık etmeyin. gerek bu forumda ve gerekse başka forumlarda istediğiniz kadar soru yöneltmek ve cevap almak en doğal hakkınızdır.

ANTALYA
22-02-2005, 11:58:29
Sayın zara cevabınızı okurken bu yazının devamı yok mu diye merak ettim öyle güzel bir cevab vermişinizki....Bende bu forma girerken soruyla başladım
başkalarından ve kendi çabamla öğrendiklerimi farkederseniz soruları cevablamaya başladım.sizden öğrendiğimi bende başkasına öğretiyorum.Öğrendiklerimide ceavblıyorum yaşım 28 şu anda bol soru sorarak sizlerden işim gereği bazı şeyleri öğrenip hata yapmamak ve başkalarına yardımda bulunmak bildiğimi kesinlikle saklamam paylaşırım.Sitedeki sorulara bilgim ışığında cevab vererek arkadaşlara yardımcı olacağım.Teşekkürler

BİLGİ PAYLAŞTIKÇA GÜZELDİR.

yakamoz35
02-06-2006, 16:03:07
selamlar,
ben bu konuyla ilgili şuan bir sıkıntı yaşıyorum ve araştırmalrım sonucu buraya kadar ulaştım.umarım bana yardımcı olursunuz.
mesleki hayatıma henüz yeni başladım,1 yıl dahi olmadı ve bu yüzden çalışma hayatına da yeniyim.konu boş senet:dedikleri gibi bu boş senet adeta adet haline gelmiş sanırım iş hayatında.benden de bu şekilde teminat amacıyla senet istediler ve ben de mesleki kariyerım acısından iyi bi iş oldugunu dusunerek usulune uygun yaparsam sorun olmaz mantıgıyla kabul ettim,arastırdım ve bana senetın arkasınaéişbu snet...şirketine teminat olarak verilmiştir " yazmamın benım ıcın ıyı olacagını soyledıler.ancak işverenim bu yazıyı da istemiyorum dıyerek senedı bana geri çevirdi vetamamen bos olarak vermemı istedi.sorularıma yanı bunun amacına yonelık sorularıma cevapsız kaldı ve bu benım guvensizlik ve ciddiye alınmama gibi hislere kapılamam neden oldu.
kısacası sorum şu ki;bu tür bi senede "teminat senedıdır " yazmadığım sürece bunu vermemem mi gerekiyor?yazdıgım takdirde,ben kurallara aykırı davrandıgımda işveren istedıgı sekılde benden para talep edemiyeceğindenmi korkuyor ki?
vereceğiniz yanıtlar için şimdiden teşekkür ederim
umarım bu konuda yardımınız olur,çünkü cidden büyüttüm kendimce bu meseleyi.
tekrar tesekkürler[:sr].

hyenimol
22-10-2008, 21:56:43
Sayin ustadlar ve magdurlar konu hakkinda edindigim bilgileri sizinle paylasayim.

oncelikle hicbir isyeri calistiracagi personelinden hicbir sekilde senet alamaz.
(avukat arkadaslarimiz kanun maddelerini bulabilirler.)

Bir arkadasimiz isverenin araba ve bunun gibi maddi kiymette seyler verdiginden ve personelin bu arabayi alsa zarar edeceginden bahsetmis.

Kesinlikle bu yaklasim yanlis ve biraz icten pazarlikli ve gayri ahlaki bir durumdur.

cunku genelde senet isteyen bu tur yerlerin araclari KİRALIKTIR ve her turlu calinti ve diger durumlara karsi sigortalidir. ayrica ise giren personelin tum kimlik ve ikametgah adresleride ellerinde oldugundan aldi kacti diye bir bahane arkasina hic bir isveren saklanamaz.

gelelim tahsilat yapilmaktadir bu yuzden ellerinde ceklerimiz ve nakitlerimiz olmaktadir. bahanesine.

Firmalar satislarini tam faturali yaptiklari ve musterilerinden tamamen resmi evrak aldiklarini dusunursek,
calisan bir kimsenin kotu niyetli olarak alabilecegi cekleri hic bir alanda kullanimyacagini arkasindaki resmi cirodan anlamaktayiz.

kaldiki yuksek miktarlarda nakit tahsilati yapilabilecek bir pozisyona akli basinda olan hicbir isveren guvenmedigi bir kimseyi koymaz.

gelelim illada senet vermek gerekiyorsa (yani ben ne olursa olsun senet verecegim diyorsaniz.)

oncelikle sadece senet ustunde nakten ve teminaten yazan kisimdaki nakteni karalayin ve teminaten yazisi kalsin.
Kesinlikle ne olursa olsun basiniza silah bile dayamis olsalar BOS SENET vermeyin.
bunun haricinde iki degisik gorus vardir.
1. senet arkasina
is bu senet firma istegi uzerine ise giriste teminat senedi olarak verilmistir.

diye yazip firma yetkilisi ve siz isim acarak imzalayin. daha sonra senedin mutlaka FOTOKOPİSİNİ alin.( cift tarafli)

fotokopisini aldiginiz senedin arka tarafina firma kasesi ve firma yetkisi mutlaka imza atsin.
2. gorus.
senet arkasina verecek sahis tarafindan yazilabilecek her turlu yazi senedi kendi istegi ile verdigini ve borcu kabullenecegi manasi gelmektedir.

benim gorusum.
Ne olursa olsun Senet isteyen bir isyerine kesinlikle guvenmemek lazimdir. bu isyeri dunyanin en guvenilir sirketi ve en durust isyeri en guclu isyeri olsa bile.
cunku dunya hali her turlu olayi karsimiza cikarmaktadir.
en guvenilir bir sirket bile olsa bir borcu yuzunden mahkeme karari ile acilan kasasinda firma adina verilen ne varsa (cek-senet) alirlar ve bu evraklarin teminat veya hatir senedi olduguna bakmazlar. ve sizden catir catir tahsil ederler. Ayrica hirsizlik sonucu el degistiren senetlerde karsisindada yapabileceginiz pek bir sey yoktur. mahkemelerde surunur karsi davalar acarsiniz sansiniz ve avukatiniz iyi ise belki iyi bir sonuc alirsiniz.

olaki senet vermeniz gerekti.
mutlaka tarih ve miktari yazin.
yazacaginiz miktar aldiginiz maas ve calistiginiz sure ile ilgili alacaginiz ihbar kidem tazminatinizi asmasin. cunku en kotu ihtimali dusunun ve en az zararla kapatmaya calisin.

imzanizi mutlaka pul uzerinden tasacak sekilde atin. sadece pul uzerine atacaginiz imza baska bir senet altina yapistirilmasin.

senetlere tarihleri kisa vadelerde verin. gerekirse yenileyebileceginizi soylersiniz. zaten firma kotu niyetli ise yakin tarihli senet istemeyecektir.

sebebi senet tarihinde ihbar sureleri bildirim sureleri gibi resmi olan bazi hususlar vardir. firma bu sureleri gecirirse senet hukumsuz olacagina dair bazi bilgiler edinmistim. ( yanlislik varsa avukat arkadaslarimiz duzeltebilir.)

SONUC OLARAK.
bu kadar mahzurlu durum karsisinda hala senet verecekseniz karar tamamen sizindir.

eksiklerim ve hatalarim varsa kusura bakmayin.

gülbaba
30-10-2008, 20:39:13
Merhabalar,
Bahşetmiş olduğunuz konuyla ilgili olarak,arkadaşımın çalıştığı şirketi kendisinden senet imzalamasını,mal dağıtmaları yapacağı için tüm firmalarda bunun uygun olduğunu isterse avukatını çağırıp ona sorabileceğini öne sürerek caydırıcılık niyetiyle istemiş olduğu boş seneti imzalatmıştır(senet üzerinde de bahsi geçen pul yoktur ).Sonrasında da işten çıkarmış fakat kendisine verdiği seneti kişiye teslim etmemiştir.Sonraki zamanda ilgili senetin üzerini istemiş olduğu rakamı doldurarak icraya vermiş ve evindeki tüm malları haczedilmiştir.Avukatının durum karşısında hiç bir şey yapmadıını da ilave ederek yazılan miktarı ödemek dışında hiç bir şey yapılamayacağı iletilmektedir.Bu konu hakkında nasıl yardımcı olabilirsiniz,teşekkürler,

Av.Ali Osman Toprak
31-10-2008, 15:15:28
İş Mahkemesinde bahse konu senetten dolayı borçlu olmadığının tespiti talepli menfi tespit davası açmaktan başka çare yok. senedi alan şirket ise bir mal ve hizmet karşılığı senedi verdiğini iddia ediyorsa bunu ticari defterleri ile ispat etmesi gerekmektedir.

grafikerim
31-10-2008, 17:17:16
merhaba benim sorunum bir başka. borclu olduğum kişi elinde üzerinde adres yazmayan senede kayınvalidemin adresini yazarak işlem yapacağını geyan etmekte ama ne ben ne eşim o adreste oturmuyoruz İHTİYATİ HACİZ işlemi yapabilirmi bu senede tşk. ederim yardımlarınız gerçekten benim için çok önemli...

Av.Ali Osman Toprak
31-10-2008, 19:10:54
muhtar kaydınız o adreste yoksa tebligatı kayınbabanız almasın o adreste size tebliğat yapılamadığı için haciz işlemi yapamaz, aynı şekilde ihtiyati haciz de yapamaz. ancak İİK 99 maddesi gereği kayınbabanızın evindeki eşyaların size ait olduğunu iddia ederek haciz yapabilir ancak bunda da muhafaza işlemi yapamaz yalnızca eşyaları haciz tutanağına yazar. icra mahkemesindeki İİK 99 gereği istihkak davası açarak o eşyaların size ait olduğunu idpat etmek zorunda olacaktır. senette kayınbabanızın adresinin yazmasının hiç bir önemi yok.

gülbaba
03-11-2008, 02:24:40
İş Mahkemesinde bahse konu senetten dolayı borçlu olmadığının tespiti talepli menfi tespit davası açmaktan başka çare yok. senedi alan şirket ise bir mal ve hizmet karşılığı senedi verdiğini iddia ediyorsa bunu ticari defterleri ile ispat etmesi gerekmektedir.

Sayın Ali bey.öncelikle teşekkür ediyorum,menfi tespit davası için bildiğim kadarıyla mevcut senet üzerinde ki borç miktarının yanında icra müdürlüğüne aynı zamanda borç miktarının belli bir kısmını (teminat olarak)yatırmak gerekiyor.Bunun yanında da senette "nakten" ibaresinin kullanıldığını öğrendim bu durumda bu söylediğiniz geçerli bir yol mudur teşekkür ediyorum,

litigation
03-11-2008, 04:34:27
Sayın meslektaşımız Av.Ali Osman Toprak'ın teşhisi aynen geçerlidir.

gülbaba
04-11-2008, 11:58:32
Boş senetin üzerinde ilgili firma adı ve nakten ibaresi, mal ve hizmet karşılığı verdiğinin iddası üzerine ticaret defterinde de kayıtlı olmak zorunda mıdır?Teşekkürler,

Av.Ali Osman Toprak
05-11-2008, 21:15:45
senette nakden yazıyorsa işveren borç para karşılığında senedi verdiğini iddia ederse bunun aksini ispat etmeniz zorlaşacak. ama hataya düşüp senedin veriliş nedenini makl ve hizmet olarak değiştirirse ispat yükü kendine geçecek. ancak bu hataya düşmezse iddianızı ispat etmeniz biraz zor olacaktır. ancak senedin vade tarihi iş akdinin devam ettiği bir tarihe rASTLIYORSA, iş verenin aylığınızdan kesmek suretiyle bu senedi tahsil edebileceğini ileri sürebilirsiniz. icra takibinden sonra açılan menfi tespit davasında icra takibini durdurmak hukuken mümkün değildir. ancak icra veznesine yatırmış olduğunuz paranın alacaklıya ödenememesi yönünde %15 teminat karşılığında ihtiyati tedbir alabilirsiniz

gülbaba
06-11-2008, 22:24:02
Çok teşekkür ediyorum avukat bey.desenize bu parayı mecbur ödemek zorundayız.Ve miktarda inanın ödenecek türden değil,50.000 YTL borç para vermiş gibi göstermiş.Biz masumlar nasıl hak hukuk mücadelesine gireceğiz bir türlü anlayamıyorum bu ülkede,

Av.Ali Osman Toprak
07-11-2008, 21:43:20
50.000,00YTL ne için verdiğini iddia ediyor. faiz ile borç para vermişse ikrazatçılık(tefecilik) suçu oluşur. sen davanı aç borcun sebebini onlar göstersin ona göre makul bir savunma yaparsın. özelikle bir işverenin işçisine 50.000,00YTl elden nakit borç para vermiş olması pek tutarlı olmaz.

deniz1977brs
10-03-2009, 17:18:57
sayın yetkili .
3 sene boyun ca bi şirkette çalıştım .işe başlarken [satış] araç ve tahs. makbuzu diyerek 15.000tl lik teminat senedi alınmıştı bizlerden.mümessilik sözleşmemde bu rakamda belirtilmiş durumda.o sözleşmemde kendilerine gelebilecek maddi ve manevi zararlara karşılık senedin alındıği ibaresi vardı .fakat bi de bu işten ayrılırsan 1 yıl boyunca bu sektöede çalışamazsın diye bi ibare vardı .özellikle bu 1 yıl çalışamazsın terimi hukuki boyutta ne kadr geçerlidir . bunu merak ediyorum...teşekkürler.

serdarrmeister
17-03-2009, 22:58:22
Merhabalar yaa bu konu gercekten önemli diye düşünüyorum işyerim bana ve benim gibi çalışan arkadaslardan hepsinden açık senet imzaları aldılar .Bi düzembazlık yapacaklarınıda düşünmüyorum ama en azından iş yerınden çıktıgımda bunun bana 6 ay sonrası verilmesi ne kadar doğru ki artı açık senet imzalanıyor cunku işçini iş yerıne zarar vermesi dolayısıyla fakat imzalattıkları kagıtlarda diğer şartlara uyulmuyorsa yanı mesai ücretleri verilmiyorsa açık senetın uygulanması ne kadar dogru

AÇIK SENETİ BEN İMZALIYORSAM ŞİRKETİMİNDE MESAİ SAATLERİMİN ÜCRETİNİ ÖDEMESİ GEREKMEKTEDİR HERHALDE

BANA MESAİ SAATLERİMİN ÜCRETİNİ HUKUKİ OLARAK HAKKIM OLAN ÜCRETİ ÖDEMİYORSA ONLARIN İMZALATIKLARI AÇIK SENET NE KADAR HUKUKİ OLARAK HAKLI ÇIKARTIRLAR BU KONUDA GERCEKTEN ACIKLARSANIZ COK MEMNUN OLACAM HERSEY İÇİN TESEKKURLER

ArabicEnglishFrenchGermanHindiItalianJapaneseRussianSpanishTurkish
Translations made by vBET Translator 4.9.2