PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Askeri Ceza ve CMK nun 231 nci Maddesinin 5 nci fıkrası

Sayfalar : 1 [2] 3 4 5

TangoOne
04-04-2008, 11:20:40
15 OCAK 2008 tarihinde birliğimde cep telefonu yakalattım 7 şubat 2008 tarihindede tutanağım tutuldu. 16 nisan 2008 tarihinde mahkemem var acaba çıkan bu yasadan faydalanabiliyormuyum lütfen yardımcı olun halen askerim. Faydalanıyorsam ne yapmam gerekiyor....
Savcı iddanamede 5237 den yararlanmaması diye bir madde koymuş bu beni ne şlekilde etkiler açıklayabilirmisiniz...

yld19sm
04-04-2008, 13:36:01
Savcı iddanamede 5237 den yararlanmaması diye bir madde koymuş bu beni ne şlekilde etkiler açıklayabilirmisiniz...

Verilecek cezanın tedbirlere çevrilememesi ile ilgili.Hükmün açıklanmasının ertelenmesi ile alakası yok.231 deki şartları taşıyorsanız ertelemeden yararlanırsın.

1995-astsubay
04-04-2008, 15:15:19
Herkeze iyi günler.Ben 1995 li astsubaydim.2000 yilinda firar ettim.Gecen hafta avukat tutarak dosyamin incelenmesini istedim.Avukatim bana askeri ceza kanunun 67-1a maddesi sucundan yargilanmak üzere mayis ayinda mahkemem oldugunu söyledi.Ben avukatima vekaletname verdim o durusmaya girecek ve iki sayfalik ifademdir diye dilekce yazdim dosyama konmasini istedim.Benim sorum ben durusmaya katilmadan yani teslim olmadan hakim benim yazili ifademe göre mahkemeyi sonuclandirabilirmi? Ceza verip veya 231.maddeden cezamin ertelenmesine karar verebilirmi? Yoksa suclu katilmamistir diye durusmayi ileri bir tarihemi atar.? Eger ben mahkemeye gidersem,231 maddeden yararlanabilip ilk durusmada serbest kalabilirmiyim? ilk durusmamda beni tutuklu yargilamak üzere hapse mi atarlar.?
Lütfen bilgisi olanlar cevap versin.Herkesin malumudur ki avukatlar askeri konularda bilgi sahibi degil.Benim avukatim durusmaya katilmam taraftari,ben ise durusmaya katilirda tutuklanirsam isimden olurum cocuklar kötü duruma düser diye cekiniyorum.
Bilgisi olanlar benimle bilgilerini paylasirsa sevinirim.Herkeze iyi günler

TangoOne
04-04-2008, 15:49:11
Verilecek cezanın tedbirlere çevrilememesi ile ilgili.Hükmün açıklanmasının ertelenmesi ile alakası yok.231 deki şartları taşıyorsanız ertelemeden yararlanırsın.

Herhangibir geçmişte işlediğim suç yok ilk kez mahkemeye çıkıyorum, suç tarihleride beni kapsıyor galiba anladığım kadarıyla, size bir soru daha sorayım, ifademi verdikten sonra cmk 231 den yararlanmak istiyorum demem yeterli olacakmı yoksa ayrıyeten bir dilekçe ile bu kanundan faydalanmam yönünde başvurmam mı gerekir? Yardımlarınız için çok teşekkür ederim....

y.b.duran
04-04-2008, 17:35:35
Herkese iyi günler.Benim bir arkadaşım 1997 yılında uzun süreli firar suçu işledi
ve 2001 yılında teslim oldu ve 66/1 a dan yargılanarak 10 ay hapis cezası aldı
fakat cezası kesinleşmeden 2002 yılında askerliğini bitirdi ve yaklaşık 5 senedir nıormal bir hayat sürmekte fakat geçen ay bu cezasından dolayı arandığını öğrendi ceza 2002 yılında kesinleşmiş ve arkadaşım birliği ile ilişiği kalmadığı için sivile gönderilmiş,biz kasilen cezanın 10 ay olduğu ve bunun 120 gün yatarı bulunduğunu öğrendik,benim merak ettiğim şu arkadaşım CMK 231 den yararlanabilirmi,bana bu konuda acilen cevap verirseniz sevinirim.saygılar

birtekfatih
04-04-2008, 18:06:09
5728 sayılı yasa ile askeri ceza kanundaki suçlar için de hükmün açıklanması geri bırakılabilecektir. Ancak 5739 sayılı yasa ile 01.03.2008 de yürürlüğe girdi askeri ceza kannundaki suçlar hakkında hükmün ertelenmesinin geriye bırakılması olanağı ortadan kaldırıldı. Ancak 5728 ile 5739 sayılı yasa arasında geçen süre içinde askeri ceza kanununa göre suç işleyenler bakımından lehe kanun durumu söz konus olduğu için bu kimseler hakkında 5728 ile 231-5 e gelen 2 yıllık üst sınır uygulanabilecektir.

receptosun
05-04-2008, 13:46:07
yahu sayın üyeler...

tam on sayfalık bir konu hepsini tek tek dikkatle okudum..
ancak,
herkes kanunu farklı yorumluyor
allah rızası için işten anlayan bir sayın üyemiz bi cevap versin .
bu kanun askeri suçları kapsıyor mu ?
ayrıca askeri suçları kapsamamsı için meclise kanun teklifi verildi mi ? yada bu kanun meclisten geçtimi...

KONUYU ARAPSAÇINA ÇEVİRDİK..... MAŞALLAH BİZE

1995-astsubay
07-04-2008, 10:24:52
Herkeze iyi günler.Ben 1995 li astsubaydim.2000 yilinda firar ettim.Gecen hafta avukat tutarak dosyamin incelenmesini istedim.Avukatim bana askeri ceza kanunun 67-1a maddesi sucundan yargilanmak üzere mayis ayinda mahkemem oldugunu söyledi.Ben avukatima vekaletname verdim o durusmaya girecek ve iki sayfalik ifademdir diye dilekce yazdim dosyama konmasini istedim.Benim sorum ben durusmaya katilmadan yani teslim olmadan hakim benim yazili ifademe göre mahkemeyi sonuclandirabilirmi? Ceza verip veya 231.maddeden cezamin ertelenmesine karar verebilirmi? Yoksa suclu katilmamistir diye durusmayi ileri bir tarihemi atar.? Eger ben mahkemeye gidersem,231 maddeden yararlanabilip ilk durusmada serbest kalabilirmiyim? ilk durusmamda beni tutuklu yargilamak üzere hapse mi atarlar.?
Lütfen bilgisi olanlar cevap versin.Herkesin malumudur ki avukatlar askeri konularda bilgi sahibi degil.Benim avukatim durusmaya katilmam taraftari,ben ise durusmaya katilirda tutuklanirsam isimden olurum cocuklar kötü duruma düser diye cekiniyorum.
Bilgisi olanlar benimle bilgilerini paylasirsa sevinirim.Herkeze iyi günler

yld19sm
07-04-2008, 15:01:33
yahu sayın üyeler...

tam on sayfalık bir konu hepsini tek tek dikkatle okudum..
ancak,
herkes kanunu farklı yorumluyor
allah rızası için işten anlayan bir sayın üyemiz bi cevap versin .
bu kanun askeri suçları kapsıyor mu ?
ayrıca askeri suçları kapsamamsı için meclise kanun teklifi verildi mi ? yada bu kanun meclisten geçtimi...

KONUYU ARAPSAÇINA ÇEVİRDİK..... MAŞALLAH BİZE

1 Mart 2008 e kadar işlenen askeri suçları da kapsıyor.

y.b.duran
07-04-2008, 15:17:53
Selam arkadaşlar 04 04 2008 tarihinde bir soru sormuştum neden kimse cevep yazmıyor.

trevanian
07-04-2008, 15:40:35
Selam arkadaşlar 04 04 2008 tarihinde bir soru sormuştum neden kimse cevep yazmıyor.

Bir mecburiyet sözkonusumu sorunuza yanıt yazılmasıyla ilgili. Herkes gibi konuyu takip ederseniz zaten konuyla ilgili söylenebilecek herşeyin teker teker söylendiğini ve doyurucu bir hal aldığını görürsünüz. Burada kimsenin her şahsi problemle ilgili ayrı ayrı zaman ayırıp cevap vermesini beklerseniz daha çok beklersiniz. Mevcut konuları kendi durumunuza göre yorumlayıp sonuç çıkarmanız daha faydalı olur sizin için.

Firat1980
08-04-2008, 19:47:13
Merhaba arkadaslar benimde sorunum var isin asli afi yeni duydum gerci kapatildimi onuda tam bilmiyorum formu iyice okudum benimde su derdim var

80/4 tertip askerlik yaptim firar sucundan hukum yedim ceza yatim 6 ay 1 hafta sonra ciktim askerlimin bitimine dogru gene kactim ama bu sefer nokta koydum yurt disinda yasiyorum dogma buyume yurt disi vatandasiyim aslinda yaptigimdan cok pismanim 7 sene oldu hergun aklimda artik teslim olup bitirmek istiyorum ama simdi bir cocugum var ne yapacagimi bilmiyorum yurt disi firar ama bu kanundan ben yararlaniyormuyum yararlanmiyorum hic bilmiyorum konuyuda okudum ama pek benim sifatimda olan yok yani yurt disina kacan ikinci kez firar olan ve de ER olarak yapan bana yardimci olursaniz gercekten cok sevinirim Simdiden herkeze tesekurler

yld19sm
09-04-2008, 08:17:05
Merhaba arkadaslar benimde sorunum var isin asli afi yeni duydum gerci kapatildimi onuda tam bilmiyorum formu iyice okudum benimde su derdim var

80/4 tertip askerlik yaptim firar sucundan hukum yedim ceza yatim 6 ay 1 hafta sonra ciktim askerlimin bitimine dogru gene kactim ama bu sefer nokta koydum yurt disinda yasiyorum dogma buyume yurt disi vatandasiyim aslinda yaptigimdan cok pismanim 7 sene oldu hergun aklimda artik teslim olup bitirmek istiyorum ama simdi bir cocugum var ne yapacagimi bilmiyorum yurt disi firar ama bu kanundan ben yararlaniyormuyum yararlanmiyorum hic bilmiyorum konuyuda okudum ama pek benim sifatimda olan yok yani yurt disina kacan ikinci kez firar olan ve de ER olarak yapan bana yardimci olursaniz gercekten cok sevinirim Simdiden herkeze tesekurler

Daha önce suç işlenmesi nedeniyle ve 1 Mart 2008 tarihine kadar teslim olmadığın için yararlanamayacaksın,üzgünüm.

Av.İlknur Sezgin Temel
09-04-2008, 10:20:25
Bu başlık epeyce uzun olduğundan yazıların tamamını okuyamadım. Benden önce bahseden arkadaş olduysa tekerrür olacak ama yine de yazmak istiyorum.

Kanun yürürlüğe girdikten hemen sonra Kara Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi benim bir dosyamda bu yeni değişikliği uygulayıp Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasına karar verdi.

Geçen hafta da Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Savcılığı "emre itiatsizlikte ısrar" suçu için CMK m. 171'i uygulayıp Kamu Davasının Açılmasının Ertelenmesi'ne karar verdi.

yld19sm
09-04-2008, 10:45:51
Firar suçu temadi eden bir suçtur.Yakalanınca veya teslim olunca gerçekleşir.Daha önce suç işlemiş ve kanaati olumsuz olanlara uygulamıyorlar.Ayrıca 1 Mart 2008 den sonra teslim olanlar için suç tarihi en son değişiklikten sonra olduğu için Mahkeme uygulayamıyor.

TangoOne
09-04-2008, 11:38:42
Bu başlık epeyce uzun olduğundan yazıların tamamını okuyamadım. Benden önce bahseden arkadaş olduysa tekerrür olacak ama yine de yazmak istiyorum.

Kanun yürürlüğe girdikten hemen sonra Kara Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi benim bir dosyamda bu yeni değişikliği uygulayıp Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasına karar verdi.

Geçen hafta da Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Savcılığı "emre itiatsizlikte ısrar" suçu için CMK m. 171'i uygulayıp Kamu Davasının Açılmasının Ertelenmesi'ne karar verdi.

Sayın İlknur Hanım benimde emre itiatsizlikten (cep telefonu) Nisan ayının 16 sında mahkemem var suç tarihi 15 Ocak 2008 tutanak tarihi 7 Şubat 2008 ne şekilde faydalanabilirim bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Ayrıca CMk 171 dediğiniz maddenin 231 den farkı nedir açıklarmısınız.. Sizinle temasa geçip hukuki destek almak isterim gerekeni yaparak, saygılarımla. Şu an ankarada askerliğimi yapıyorum. (e-mail adresim ahmetcelik_7474@hotmail.com)

Av.İlknur Sezgin Temel
09-04-2008, 11:51:05
Firar suçu temadi eden bir suçtur.Yakalanınca veya teslim olunca gerçekleşir.

Bunu Askeri Ceza Kanunu'nun hangi maddesine dayanarak söylüyorsunuz?
Suç tarihi olarak firar etmiş sayıldığı tarih ile yakalandığı tarih arasındaki süre yazılıyor zira?

trevanian
09-04-2008, 12:11:35
Bunu Askeri Ceza Kanunu'nun hangi maddesine dayanarak söylüyorsunuz?
Suç tarihi olarak firar etmiş sayıldığı tarih ile yakalandığı tarih arasındaki süre yazılıyor zira?

Her ikinizde aynı şeyden bahsediyorsunuz İlknur Hanım :) Suçun başlangıç tarihi ile teslim olduğu veya yakalandığı tarih suç tarihleri olarak kabul ediliyor. Yani 1 Mart 2008 sonrasında hala firarda olan kişi bahse konu haktan yararlanamıyor suçun başlangıç tarihi ne olur ise olsun..

Av.İlknur Sezgin Temel
09-04-2008, 12:21:20
Aynı şeyden bahsetmiyoruz,
yld18sm suçun, yakalandığı veya teslim olduğu tarihte gerçekleşeceğini söylüyor.
Eğer o tarihe kadar suç oluşmadıysa (firar etmesiyle suç oluşmuyorsa) neye dayanarak yakalama emri çıkarılıyor? Ortada firar suçu yoksa, yakalama emri de olamaz...
Ayrıca Kanun 8 Şubat 2008'de yürürlüğe girdi. 1 Mart'ta değil. :)

yld19sm
09-04-2008, 14:47:02
Aynı şeyden bahsetmiyoruz,
yld18sm suçun, yakalandığı veya teslim olduğu tarihte gerçekleşeceğini söylüyor.
Eğer o tarihe kadar suç oluşmadıysa (firar etmesiyle suç oluşmuyorsa) neye dayanarak yakalama emri çıkarılıyor? Ortada firar suçu yoksa, yakalama emri de olamaz...
Ayrıca Kanun 8 Şubat 2008'de yürürlüğe girdi. 1 Mart'ta değil. :)

Kanunun yürürlüğe giriş tarihini kanunun tarihi ile karıştırmış olabilirim.Ancak firar suçu ile ilgili Askeri Yargıtay ın kararlarına bakmanızı öneririm.Haklıysanız boynumu eğerim.İyi günler.

Firat1980
09-04-2008, 16:43:09
Ilknur hanfendi cok tsk ederim saolun diger arkadas icinde tsk ederim ama :D yanliz hakim karisinda yargiyi yemeden hic kimse suclu degildir :D buda temel kanun :D

Av.İlknur Sezgin Temel
09-04-2008, 16:57:29
artık silme tuşu yok mu?

1995-astsubay
09-04-2008, 19:00:05
Bende bu konuya bir aciklik getirmek istiyorum.Halen görevde olan Askeri Hakimin söyledigini aynen aktariyorum."Subay ve Astsubaylar firarindan yaklasik 18 ay sonra askerlikle iliskisi kesilir.Erler de ise firar eden bir askerin askerlikle ilskisi kesilmedigi icin firari teslim oldugunda biter.kisacasi erler icin 1mart 2008 tarihine kadar teslim olanlar bu kanundan yararlanabilir.Subay ve astsubaylar 1 marta kadar teslim olmasa bile eger askerlikle ilskisi 1 mart tan önca kesilmisse bu kanundan yararlanabilir.Subay,astsubaylar ile erlerin durumu farklidir."

Akinot
09-04-2008, 19:13:58
Daha önce suç işlenmesi nedeniyle ve 1 Mart 2008 tarihine kadar teslim olmadığın için yararlanamayacaksın,üzgünüm.

Daha onceden firar edip cezasini cekenler eger subattan once teslim olmus ise yararlanabiliyormu. ? Askeri suclar sicile islenmiyor diye biliyorum ve yuz kizartici suca girmiyor.
Saygilarimla.

TangoOne
10-04-2008, 09:55:18
Arkadaşlar 2 arkadaşımın suçları 1 mart 2008 öncesi olduğu için 2-3 gün önce çıktıkları mahkemeden mahkumiyetin 5 yıl süre ile erteleme kararı verilmiş. (Suçların biri emre itaatsizlikte ısrar (cep tel) diğeri kavga etmekten) Bilgilerinize... Yld19sm verdiğin doğru cevaplar için teşekkür ederim. Avukat olmalıymışsın aslında....

Av.İlknur Sezgin Temel
10-04-2008, 10:17:22
CMK m. 171 m.231'den farklı,
Biri Savcının uygulayacağı bir madde, diğeri mahkemenin.
Sizin olayınızda dava açılmış anladığım kadarıyla, 171'den yararlanamayacaksınız. Kaldı ki savcıdan 171'in uygulanmasını istiyorum diye bir talep de söz konusu olamaz zira bu tamamen savcının takdirinde.

yld19sm
10-04-2008, 13:26:34
Daha onceden firar edip cezasini cekenler eger subattan once teslim olmus ise yararlanabiliyormu. ? Askeri suclar sicile islenmiyor diye biliyorum ve yuz kizartici suca girmiyor.
Saygilarimla.

Bence hayır.Tamam askeri suçlar adli sicile işlenmez ama birliklerin gönderdiği dosyada kişinin safahatı yazılı olacağından hakim bunu görecektir.

receptosun
11-04-2008, 16:10:14
Arkadaşlar 2 arkadaşımın suçları 1 mart 2008 öncesi olduğu için 2-3 gün önce çıktıkları mahkemeden mahkumiyetin 5 yıl süre ile erteleme kararı verilmiş. (Suçların biri emre itaatsizlikte ısrar (cep tel) diğeri kavga etmekten) Bilgilerinize... Yld19sm verdiğin doğru cevaplar için teşekkür ederim. Avukat olmalıymışsın aslında....

sayın tangoOne

bahsettiğiniz mahkeme kararını paylaşabilirmisiniz ?

inanın bu karara bir çok insanın yada mağdurun ihtiyacı var...

teşekkür ederim.

receptosun
11-04-2008, 16:14:43

sayın sezgin :

bahsettiğiniz k.k.komutanlığı askeri mahkemesinin hükmün ertelenmesi ile ilgili kararı eğer elinizde muvcut ise paylaşırmısınız.. onurmetal@mynet.com yada 212 254 02 75 nolu fax

inanın bu karara benim ve benim gibi "emre itaatsizlikte ısrar " suçundan yargılanan onlarca hatta yüzlerce kişinin emsal teşkil etmesi açısından çok ama çok ihtiyacı var.......

SAYGILAR SUNUYORUM İYİ ÇALIŞMALAR DİLİYORUM........

Av.İlknur Sezgin Temel
11-04-2008, 16:33:21
Karar elimde yazılı olarak mevcut, aşağıya bir kısmını yazmaya çalışayım. Suç Firar'dı:

KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI
ASKERİ MAHKEMESİ
ANKARA

ESAS NO: 2008/303 (gerekçeli kararı henüz almadığım için Karar numarasını bilemiyorum)

Sanık Ö.E.'ün 29.05.2007-04.07.2007 tarihleri arasında firar suçunu işlediği anlaşıldığından eylemine uyan As. C.K.nun 66/1-a maddesi uyarınca takdiren bir yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına,
Sanığın altı haftalık yasal süre içerisinde dehalet kastı bulunarak teslim olması nedeniyle cezasından As.C.K.nun 73 ncü maddesi uyarınca 1/2 oranında indirim yapılarak altı ay hapis cezası ile cezalandırılmasına,
Sanğın duruşmadaki iyi hali nedeniyle Cezasından TCK.nun 62 nci maddesi uyarınca takdiren 1/6 oranında indirim yapılarak NETİCETEN BEŞ AY HAPİS CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA,
Sanığın.... tarihleri arasında tutuklulukta geçirdiği sürelerin TCK.NUN 63 cü maddesi gereğince mahkumiyet müddetinden MAHSUBUNA,
Sanığın 5728 Sayılı kanunla değişik 5271 sayılı CMK.nun 231/1 nci maddesinde belirtilen şartları taşıması ve mahkememizde daha sonraki yaşantısında suç işlemeyeceği kanaatine varıldığından, verilen HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİYE BIRAKILMASINA,
5271 sayılı yasanın 231/8 nci maddesi uyarınca sanık hakkında BEŞ YIL DENETİM SÜRESİ BELİRLENMESİNE, bu süre içerisinde sanığa özel olarak CMK.nun 231/8 nci maddede yazan tedbirlerin takdiren uygulanmasına gerek bulunmadığına, sanığın denetim süresi içinde kasten yeni bir suç işlemediği ve denetimli serbestlik tedbirine ilişkin yükümlülüklere uygun davrandığı takdirde, açıklanması geri bırakılan hükmün ortadan kaldırılarak davanın düşmesine karar verileceği, sanığın denetim süresi içinde kasten yeni bir suç işlemesi veya denetimli serbestlik tedbirine ilişkin yükümlülüklere aykırı davranması halinde mahkemece hükmün açıklanacağı hususunun sanığa İHTARINA, (sanık bulunmadığı için ihtar edilemedi. Bu durum sanık müdafiine bildirildi)... 25 ŞUBAT 2008

receptosun
11-04-2008, 17:39:57
Karar elimde yazılı olarak mevcut, aşağıya bir kısmını yazmaya çalışayım. Suç Firar'dı:

KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI
ASKERİ MAHKEMESİ
ANKARA

ESAS NO: 2008/303 (gerekçeli kararı henüz almadığım için Karar numarasını bilemiyorum)

Sanık Ö.E.'ün 29.05.2007-04.07.2007 tarihleri arasında firar suçunu işlediği anlaşıldığından eylemine uyan As. C.K.nun 66/1-a maddesi uyarınca takdiren bir yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına,
Sanığın altı haftalık yasal süre içerisinde dehalet kastı bulunarak teslim olması nedeniyle cezasından As.C.K.nun 73 ncü maddesi uyarınca 1/2 oranında indirim yapılarak altı ay hapis cezası ile cezalandırılmasına,
Sanğın duruşmadaki iyi hali nedeniyle Cezasından TCK.nun 62 nci maddesi uyarınca takdiren 1/6 oranında indirim yapılarak NETİCETEN BEŞ AY HAPİS CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA,
Sanığın.... tarihleri arasında tutuklulukta geçirdiği sürelerin TCK.NUN 63 cü maddesi gereğince mahkumiyet müddetinden MAHSUBUNA,
Sanığın 5728 Sayılı kanunla değişik 5271 sayılı CMK.nun 231/1 nci maddesinde belirtilen şartları taşıması ve mahkememizde daha sonraki yaşantısında suç işlemeyeceği kanaatine varıldığından, verilen HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİYE BIRAKILMASINA,
5271 sayılı yasanın 231/8 nci maddesi uyarınca sanık hakkında BEŞ YIL DENETİM SÜRESİ BELİRLENMESİNE, bu süre içerisinde sanığa özel olarak CMK.nun 231/8 nci maddede yazan tedbirlerin takdiren uygulanmasına gerek bulunmadığına, sanığın denetim süresi içinde kasten yeni bir suç işlemediği ve denetimli serbestlik tedbirine ilişkin yükümlülüklere uygun davrandığı takdirde, açıklanması geri bırakılan hükmün ortadan kaldırılarak davanın düşmesine karar verileceği, sanığın denetim süresi içinde kasten yeni bir suç işlemesi veya denetimli serbestlik tedbirine ilişkin yükümlülüklere aykırı davranması halinde mahkemece hükmün açıklanacağı hususunun sanığa İHTARINA, (sanık bulunmadığı için ihtar edilemedi. Bu durum sanık müdafiine bildirildi)... 25 ŞUBAT 2008

SAYIN AVUKAT HANIM ÖNCELİKLE DİKKATE ALIP CEVAPLANDIRDIĞINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...

BENİM SUÇ TARİHİM 20 EYLÜL 2004
AS.MAHKEMENİN HÜKÜM TARİHİ 30.12.2005 (AS.CEZA KANUNU 87/1 MADDESİNCE 25 GÜN HAPİS CEZASI )
ASKERİ YARGITAYIN DAVA İLE İLGİLİ İLAMI 16.01.2008

VE 24.04.2008 TARİHİNDE İSE DURUŞMA VAR.

BEN ŞU AN NE YAPMALIYIM TARİHLER İTİBARI İLE 231/1 MADDEDEN FAYDALANMAM MÜMKÜN MÜ ?
EFENDİM TEKRAR TEKRAR TEŞEKKÜR EDERİM. YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK AMA ÇOK SEVİNİRİM. SAYGILARIMLA

y.b.duran
13-04-2008, 15:37:41
Bir mecburiyet sözkonusumu sorunuza yanıt yazılmasıyla ilgili. Herkes gibi konuyu takip ederseniz zaten konuyla ilgili söylenebilecek herşeyin teker teker söylendiğini ve doyurucu bir hal aldığını görürsünüz. Burada kimsenin her şahsi problemle ilgili ayrı ayrı zaman ayırıp cevap vermesini beklerseniz daha çok beklersiniz. Mevcut konuları kendi durumunuza göre yorumlayıp sonuç çıkarmanız daha faydalı olur sizin için.

Selamlar.Sayın trevanian tabiki herhangi bir mecburiyet söz konusu değil,kimseye mecbursunuz diye bir şeyde yazmadım.Ben bu konuda çok yerde araştırma yaptım fakat sağlıklı bir bilgi edinemedim en son burada belki bir bilgi edinebilirim diye üye oldum,fakat siz yazdığınız cevapla bu siteye bir daha giriş yapmamam gerektiğini düşündürdünüz,neden böyle bir tavır sergilediğinizi anlayamadım,bir konu hakkında araştırma yapmak,soru sormak,cevap beklemek ve bilgi toplamak suçmu açıklarsanız sevinirim.teşekkürler.

receptosun
14-04-2008, 09:21:26
burada herkes iyilik babında karşısındakine cevap verir veya vermez...

hiç kimse kimseyi suçlayamaz tenkit edemez.....

cevap verenede , vermeyenede saygılı olmak zorundayız.....

Av.İlknur Sezgin Temel
14-04-2008, 09:40:48
SAYIN AVUKAT HANIM ÖNCELİKLE DİKKATE ALIP CEVAPLANDIRDIĞINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...

AS.MAHKEMENİN HÜKÜM TARİHİ 30.12.2005 (AS.CEZA KANUNU 87/1 MADDESİNCE 25 GÜN HAPİS CEZASI )

BEN ŞU AN NE YAPMALIYIM TARİHLER İTİBARI İLE 231/1 MADDEDEN FAYDALANMAM MÜMKÜN MÜ ?
EFENDİM TEKRAR TEKRAR TEŞEKKÜR EDERİM. YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK AMA ÇOK SEVİNİRİM. SAYGILARIMLA

Sayın Recep Tosun,
Bu sorunuzun uygulamasını henüz görmedim. Kanunun yürürlüğe girişi ve çıkışı öyle hızlı oldu ki eminim Askeri Mahkemeleri bile uygulamada epeyce düşündürecek bir soru sizinki.

Temyiz ettiğiniz için kesinleşmemiş bir karar var ortada. Bu kesinleşmemiş kararın açıklanmasının geri bırakılması söz konusu olabilir ama şu anda o madde yürürlükte değil.
Hakimler bunu ne şekilde takdir edecekler ben de meraktayım.

Siz yine de CMK 231'den yararlanmak istediğinizi bildirin. Koşullar oluşmadığı için Reddedilirse de en azından şansınızı denemiş olursunuz.

receptosun
14-04-2008, 10:36:53
efendim, çok teşekkür ederim.

HAYIRLISI OLSUN

AMA BEN ŞAHSEN UYGULANABİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM...
AMA TABİİ SON SÖZ HAKİM VE YARGITAYIN..
NE TÜR Bİ KARAR ÇIKARSA ÇIKSIN SAYGI DUYMALIYIZ..

receptosun
14-04-2008, 11:17:01
sayın avukat hanım...

kanunların uygulanma aşamasında koşulların oluşup oluşmadığı mutlak önemlidir. fakat cmk 231 den yararlandırılmış bir çok dosya var ve bu dosyalar halihazırda mevcut.ayrıca benim elimde askeri yargıtay başsavcısının bu konuda yani cmk 231 e atıfta bulunarak kararın ertelenmesi yönünde askeri yargıtaya sunduğu bir tebliğnemede var.öğrenmek istediğim şu ; bu ve buna benzer uygulamarın olması (mahkeme kararları,askeri yargıtay başsavcılığın tebliğnamesi) koşulların oluştuğuna dair bir kanaat yada emsal teşkil etmez mi ? eğer söz konusu madde hiçbir şekilde hangi aşamada olursa olsun ele alınmamış olsa idi o zaman koşulların oluşmadığı kanaatine varabilirdik diye düşünüyorum.

ELBETTEKİ SİZ DAHA İYİSİNİ BİLİRSİNİZ AMA BENİMKİ PRATİKTE Bİ MANTIKSAL Bİ TEORİ....SAYGILARIMLA

Av.İlknur Sezgin Temel
14-04-2008, 11:36:30
söz konusu tebliğnameyi (veya net adresini) buraya alabilir misiniz?

receptosun
14-04-2008, 12:05:31
tarayıcım maalesef yok

eğer fax numaranızı yazarsanız faxlayabilirim.

tabi bi sakıncası yoksa......

receptosun
14-04-2008, 16:05:34
tarayıcım maalesef yok

eğer fax numaranızı yazarsanız faxlayabilirim.

tabi bi sakıncası yoksa......

avukat hanım;
tebliğnameyi tarayıcım olmadığı için göndermiyorum.fax numaranızı bilseydim faxlardım.
bu tür tebliğnameler emsal teşkil edebilir bana göre ....
şahsen ben umutluyum yardımlarınız için sağolun teşekkür ederim.

Av.İlknur Sezgin Temel
14-04-2008, 16:45:18
:))
Recep bey,
KM (kısa mesaj) kutunuza göz atmanız şiddetle tavsiye olunur:))

receptosun
15-04-2008, 09:12:41
Lütfen (km) Kisa Mesaj Kutunuza Bakiniz..

TangoOne
15-04-2008, 16:44:16

Sayın Recep Tosun Hakimlerimiz eğer daha önceden sabıka kaydın yoksa erteleme veriyorlar benimde mahkemem yarin sonucu buraya yazarım yarin yada bir sonraki gün... Hakim bir şey sorarsa pişman olduğunu belirt muhakkak... Benim 3 arkadaşım 3-5 gün önce bu yasadan faydalandılar...

Akinot
15-04-2008, 17:42:12
Yani daha onceden firardan ceza alip, cezasini yatan kisiler bu yasadan faydalamiyormu. ? adli sicilde temiz cikiyor.
Saygilarimla.

receptosun
16-04-2008, 07:50:50
SAYIN: tangoone

bu kanun taktiri tamamen hakimlere bırakmış durumda.Sayın hakimlerimiz eminim bu konuda hakedene hakettiği hükmü, kararı verecektir.
umarım sizde yararlanırsınız umarım bende , yani herkes yararlanır.

saygılar

TangoOne
16-04-2008, 17:36:09
SAYIN: tangoone

bu kanun taktiri tamamen hakimlere bırakmış durumda.Sayın hakimlerimiz eminim bu konuda hakedene hakettiği hükmü, kararı verecektir.
umarım sizde yararlanırsınız umarım bende , yani herkes yararlanır.

saygılar

Recep Bey ben bugün mahkemeye çıktım ve Sayın Hakim bu yasadan faydalandırdı. Suç Tarihim 15 Ocak '008 idi zaten hakimin kendiside söyledi suçun 1 Mart 2008 öncesi olduğu ve adli sicil kaydın bulunmadığı için bu kararı veriyorum dedi... Yani anlıyacağınız arkadaşlar suç tarihiniz 1 mart 2008 öncesi ise hakimde size güvenirse bu kararı uyguluyor.... Saygılarımla, kendinize iyi bakın....

receptosun
17-04-2008, 07:38:41
gözünüz aydın,

allah diğer arkadaşlarada yardım etsin inşallah.

adalet mülkün temelidir diyelim ne diyelim........
hayırlı uğurlu olsun

volkannn
18-04-2008, 13:06:08
5731 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 'Hükmün açıklanması ve ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması'başlıklı 231 nci maddesinin 5nci fıkrası 8 Şubat 2008 günlü Resmi Gazetede yayımlanan 5728 sayılı Kanunun 562 maddesi ile değiştirilerek 1 yıl olan ceza süresini 2 yıla çıkarmış ve mahkemelere bu süre ve daha az ceza alanların cezasının açıklanmasının geri bırakılmasına karar verebileceği yönünde takdir yetkisi tanımıştır.Buna göre Askeri Mahkemeler İlk defa işlenilen firar,izin tecavüzü,emre iteatsizlikte ısra gibi suçlarda verdikleri ceza genelikle iki yıldan az olduğu için butalepler konusunda bir karar vermek zorunda kalacaklardır.Sırf askeri suçlar açısından zor görünmekle beraraber neden olmasın.Hükmün açıklanmasının geri bırakılması belli bir süre içinde suç işlemeyenler açısından hükmün sanık açısından bir hukuki sonuç doğurmaması anlamına gelmektedir kanunun kendi tabiriyle.Bu süre beş yıldır.

Yani bu ne demek oluyor eğer ceza verilmisse misal olarak 7 sene önce askeri dava izin tecavuzu karara bağlanmış (5ay 10 gun) ve ustunden 7 sene gecipte sanık cezasını çekmediyse dava düşermi??

Not: Bu arada kişinin sabıkası varsa sivil olaydan 97 de 7 ay yatmıstır baska bir olaydan...

receptosun
18-04-2008, 14:45:31
Yani bu ne demek oluyor eğer ceza verilmisse misal olarak 7 sene önce askeri dava izin tecavuzu karara bağlanmış (5ay 10 gun) ve ustunden 7 sene gecipte sanık cezasını çekmediyse dava düşermi??

Not: Bu arada kişinin sabıkası varsa sivil olaydan 97 de 7 ay yatmıstır baska bir olaydan...

SN.VOLKANN

ŞİMDİ BİR KERE KESİLMİŞ BİR CEZANIN ÜZERİNDEN NASIL 7 YIL GEÇİYOR ONU PEK ANLAMADIM.ADAM FİRAR MI ?

İKİNCİSİ SABIKASI VAR İSE ZATEN YAPACAK BİŞEY YOK...
KARAR ERTELENMEZ ....

AVHARUN
19-04-2008, 17:23:49
Sn.İlgili,
CMK m.231 sanık koşullarını taşıyorsa sırf askeri suçlarda da uygulanmaktadır.

Saygılarımla,
Av.Harun YÖNEL
Kadıköy/İSTANBUL

y.b.duran
19-04-2008, 17:45:33
Sn.İlgili,
CMK m.231 sanık koşullarını taşıyorsa sırf askeri suçlarda da uygulanmaktadır.

Saygılarımla,
Av.Harun YÖNEL
Kadıköy/İSTANBUL

İyi günler av.harun bey benim bir arkadaşım 1995-2001 yılları arasında askerden 3 kere firar etti 2 sinin cezasını yattı üçüncü firarın cezasından 10 ay ceza aldı (120 gün yatar) bunun 28 gününü yattı 92 gün yatarı kaldı ve ceza kesinleşmeden terhis oldu son cezası 20-04-2002 de kesinleşip sivile gönderilmiş fakat biz bunu yeni öğrendik arkadaşımın sivil hayatta hiç sicil kaydı yok tertemiz,size iki sorum olacak 1. 2002 de kesinleşen bu ceza cmk 231 e göre ertelenebilirmi.2.askeri cezalarda zaman aşımı ne kadar.bizi bu konuda bilgilendirirseniz seviniriz.şimdiden teşekkürler.

ataker57
19-04-2008, 19:26:57
Forumun bu bölümüne katılan tüm arkadaşlarıma teşekkürü borç bilirim.
Hepsini bir solukta okudum. Fakat gördüm ki hala kesin bir durum söz konusu değil.
Mesela firar konusunda bir avukat hanımın yorumu çok dikkatimi çekti.
Firar suçu başlangıçta hali hazırda bir suç değilmidir zaten?

Mesela 2005 te firar eden bir kişi eğer 1 marttan sonra teslim olsa bile bu yasadan faydalanması gerekmez mi?

Neden bu suça süreç gözüyle bakılıyor? Yada öyle bakılması gerektiği hangi kanunun hangi maddesinde yazıyor?

Firar suçu işlediğim tarihten hemen sonra hakkımda arama emri çıktı. Defalarca ailemin evine baskın yapıldı.
(Biraz duygusalca olacak biliyorum ama, ben güneydoğuda vatanım için çarpışmış ve ordaki görevimi layıkıyla bitirmiş bir subaydım.)(Teslim olacağım varsa da zaten bu olaydan sonra teslim olamazdım artık)

Neyse dostlar konumuza gelelim;
Ben kadrodan 22 ay boyunca düşürülmediğim için bu yasanın çıktığını bilmeme rağmen teslim olmadım. Belki sözde mini aftan faydalanabilirdim ama sonucunda subaylığa da devam etmek zorunda kalabilirdim. Bu yüzden teslim olmadım. Fakat yakın zamanda, kadrodan düşürüldükten sonra mahkemeye çıkarıldığımda, hakime 231. maddeden faydalanmak istediği söylesem acaba faydalanabilirmiyim?
Yoksa sayın hakim suçun işleme tarihine bakarken bu işlenen suça süreç gözüyle mi bakar merak ettiğim konu bu.
Ayrıca askerlik hayatım boyunca tek bir disiplin suçu işlemedim,tam tersi dolu takdir almış bir subaydım.Bu konuda göz önüne alınabilir umarım.

Konu hakkında görüş bilderen ve bildirmeyen herkese şimdiden teşekkür ederim.

Sağlıcakla kalın.

AVHARUN
19-04-2008, 21:15:52
zamanaşımı belirttiğiniz suç tarihine göre 5 yıl.son dosya temyiz aşamasında mı

Akinot
20-04-2008, 10:23:32

Sayin Harun bey benim abim askerligini bitirdikten sonra 2003de firardan 19 ay ceza aldi, daha onceden yine firardan ceza alip cezasini yatmisti, baska herhangi bir sabakasi yoktur. merak ettigim bu kanundan faydalanabiliyormu, degisik yorumlar okudum, birde bunun zaman asimi 10 senemidir. iyi calismalar Saygilarimla.

alperkaradas
20-04-2008, 11:05:16
5728 sayılı Kanun'un RG.de yayım tarihi 8 Şubat 2008... 5739 sayılı Kanun ise 1 Mart 2008'de yayımlandı.

Bir ay geçmeden ilk Kanun'la yapılan değişikliği tekrar değiştirdiler. Neden? Çünkü bazı suçların kapsam dışında tutulması gerektiği önceden öngörülememişti de ondan...

Bazı suçların kapsam dışında tutulup tutulmaması ayrı bir tartışmanın konusu, mesele bunun önceden düşünülmemiş olması...

Öngörüsüzlük deyip geçelim...

Anlaşılan o ki, askeri suçlarla ilgili olarak 1 Mart 2008 tarihinden sonra açılacak davalarda, 5728 sayılı Kanunla değişik Ceza Muhakemesi Kanununun 231 inci maddesinin beş ilâ ondördüncü fıkraları uygulanmayacak... Daha önce açılanlara ise uygulanabilecek....

Selamlar...

Merhaba,
ben 14 Şubat 2008 tarihinde "Askerlikten Kısa Süreli Kurtulmak İçin Hile Yapmak" suçundan askeri savcılığa verildim. 5728 sayılı kanun değişikliğinde yer alan hükmün açıklanmasının ertelenmesi maddesinden faydalanabilmek için nasıl bir dilekçe hazırlamam gerekir. Hazırlanan bu dilekçe Askeri Savcılık 'amı yoksa Askeri Mahkeme 'yemi verilmeli. 19 Mayıs 2008 tarihinde terhis olacağım ve henüz mahkemeye çağırılmadım dosyam Askeri Savcılık 'ta bekliyor. Konu hakkında biraz bilgi verirseniz sevinirim. iyi çalışmalar.

Konu hakkında daha detaylı bilgi:
http://www.hukuki.net/forum/showthread.php?t=34840

y.b.duran
20-04-2008, 19:34:56

Selam.Av.harun bey,sanıyorumki bu cevap benim yazımla ilgili,bahsettiğim bu ceza as.ceza kanunu 66/1 a maddesi (10 ay cez 120 gün yatar)ve bu ceza 2002 nisan ayında kesinleşti temyizde değil üzerinden 6 yıl geçmiş oluyor,biz bu konuyla ilgili ne yapabiliriz.teşekkürler

Akinot
24-04-2008, 09:24:46
Anladigim kadariyla bu ceza erteleme kanununun uygalamasi tamamen sans, eger hakim iyi gunundeyise ve sizi severse kanunu uyguluyor eger hakim kotu gunundeyise gecmis olsun. Ceza zaman asimina ugrayinca, dilekce ile basvurmakmi gerekiyor yoksa kendiliginden dusermi. cezada zaman asimina nasil isliyor. Saygilarimla.

hakancan5656
25-04-2008, 02:46:04
herkese iyi günler ben uzun süredir umudumu kaybettiğim için konuyu takip edemiyordum zira yeni çıkan CMUK 231... maddesinin firar suçunu kapsamadığı söyleniyordu benim sorunum şu arkadaşlar bir yakınım 2001 ocak ayında 4 aylık askerken ilk firarını yapmış ve bir daha biriğine dönmemiştir yaklaşık7 yıldır firardadır ne sivil hayatta ne kısa süren askerlik hayatında başka hiç bir suç işlememiştir şimdi teslim olursa bi kaç örnek karara baktım mahkeme hükmün ertelenmesi kararı verir mi sizce bi de 1 Mart 2008 e kadar teslim olunması gerekir denen bi kaç konu gördüm yani şimdi teslim olursa yararlanamz mı lütfen bu konu hakkında bilgisi olan cevap yazarsa sevinirim iyi günler..

AVHARUN
25-04-2008, 15:11:56
Selam.Av.harun bey,sanıyorumki bu cevap benim yazımla ilgili,bahsettiğim bu ceza as.ceza kanunu 66/1 a maddesi (10 ay cez 120 gün yatar)ve bu ceza 2002 nisan ayında kesinleşti temyizde değil üzerinden 6 yıl geçmiş oluyor,biz bu konuyla ilgili ne yapabiliriz.teşekkürler

SİZİN DURUMUNUZ DAVA ZAMANAŞIMI DEĞİL CEZA ZAMANAŞIMINA TABİ

AVHARUN
25-04-2008, 15:56:50
herkese iyi günler ben uzun süredir umudumu kaybettiğim için konuyu takip edemiyordum zira yeni çıkan CMUK 231... maddesinin firar suçunu kapsamadığı söyleniyordu benim sorunum şu arkadaşlar bir yakınım 2001 ocak ayında 4 aylık askerken ilk firarını yapmış ve bir daha biriğine dönmemiştir yaklaşık7 yıldır firardadır ne sivil hayatta ne kısa süren askerlik hayatında başka hiç bir suç işlememiştir şimdi teslim olursa bi kaç örnek karara baktım mahkeme hükmün ertelenmesi kararı verir mi sizce bi de 1 Mart 2008 e kadar teslim olunması gerekir denen bi kaç konu gördüm yani şimdi teslim olursa yararlanamz mı lütfen bu konu hakkında bilgisi olan cevap yazarsa sevinirim iyi günler..

Sayın ilgili,
dosyasını değerlendirmek lazım ancak şartları taşıyorsa faydalanacağını değerlendiriyorum.Zira vekilliğini yaptığım bir arkadaşımız 17.04.2008 de bu müesseseden yararlandı.
Saygılarımla,
Av.Harun YÖNEL

james_01
27-04-2008, 19:37:41
sayın AVHARUN şimdi herkes bu yeni çıkan miniaf yasasından yararlana biliyormu benimde bi davam var temyiz e gitmiştim eğer bu yasadan yararlanmak istiyorsak dilekçe yazmamız gereklimidir. yalnız şöylse bir durum daha söz konusu ben şu an dilekçeme cevap bekliyorum ve bu yüzden yasadan yararlanmak istediğime dair bi dilekçe yazmadım şimdi benim davamı bu yasaya kabul görülürse beim davamada pozitif bir etkisi olacakmıdır yoksa bizde dilekçe yazalımmı lütfen bi yardım edin

cevap veren vermeyen herkese şimdiden saygılar.

Bayrakları Bayrak Yapan Üstündeki Kandır Toprak eğer uğrunda ölen varsa VATANDIR...

yld19sm
28-04-2008, 13:01:11
sayın AVHARUN şimdi herkes bu yeni çıkan miniaf yasasından yararlana biliyormu benimde bi davam var temyiz e gitmiştim eğer bu yasadan yararlanmak istiyorsak dilekçe yazmamız gereklimidir. yalnız şöylse bir durum daha söz konusu ben şu an dilekçeme cevap bekliyorum ve bu yüzden yasadan yararlanmak istediğime dair bi dilekçe yazmadım şimdi benim davamı bu yasaya kabul görülürse beim davamada pozitif bir etkisi olacakmıdır yoksa bizde dilekçe yazalımmı lütfen bi yardım edin

cevap veren vermeyen herkese şimdiden saygılar.

Bayrakları Bayrak Yapan Üstündeki Kandır Toprak eğer uğrunda ölen varsa VATANDIR...

Suçun ne ,aldığın ceza 2 yıldan az mı Fazlamı?Bunları bilmemiz lazım.

hudayi25
29-04-2008, 10:48:11
Merhaba,

Daha önce aşağıda yazdığım mesajdan dolayı gelen cebaplar doğrultusunda ilgili Mahkemeye bir dilekçe verdim..Halen bir sonuç alamadım..Anladığım kadrı ile kararı yeniden değerlendirecek olan hakim bu kanuna vakıf değil..

Şimdi beklemekten başka çözüm var mıdır?

Yardımlarınız için teşekkür ederim..

Merhaba,

18.09.2008 tarihinde "bakaya kalmak" suçundan kesinleşmiş hüküm ile aldığı hapis cezası 1.500 YTL ye çevrilmiş bir kardeşim var..Para cezası da 10 takside bölündü.Bu karardan sonra TUS(Tıpta Uzamanlık Sınavı) ile Kasım ayında uzmanlığına başladı.

Eğer 5728 kanun 562.Maddesi olmasa idi zannediyorum askerlik Kanuna 1111/35-e bendine göre askere gitmek zorunda idi..

Şimdi 5728 sayılı Kanuna göre, nasıl bir yöntem ile Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılmasını talep edeceğiz? Bir dilekçe yeterli midir? Bu durumda karar ilgili mahkemenin yetkisinde mi?

Ya da ne önerirsiniz?

Yardımlarınız için teşekkür ederim..

netkolay
29-04-2008, 14:15:58
Merhaba Askeri Mahkeme Kararları İle ilişkili Olan kararlarda. Tamamı
hakim kanaatince yürütülmektedir. Bu durum yargılanan yada yargıtay asaması bıtmıs cezası kesınlesmıs hukumluler ıcın uygulanmaktadır. Toplam alınan ceza 2 yıldan fazla ıse HAGB YANİ hükmün geri bırakılması durumu ortadan kalkmaktadır. Ayrıca daha onceden sabıkası olan kişilerinde bu hukumden faydalanmaları zorlanmakla bırlıkte cok dusuk bır olasılıktır. HAGB Askeri Savcılıklar tarafından arastırılarak (sabıka kaydı, ceza v.s) sız basvuruda bulunmadandan savcılık uygun gordugu taktırde savcılık tarafından başvurulmaktadır. Askeri Mahkeme Kanaatinden sonra uygunsa ceza geri bırakılıyor. Su anda 500 Kısının cezası askerı mahkemelerce uygun gorulerek geri bırakılmıs durumda aldıgım bılgıler dogrultusunda kımılerının dosya ıslemlerı de surmekte bu durumda olan arkadaslarımın avukatlarına donus yaparak yada bır avukat tutarak bu durumu cozmelerını onermekteyım.

netkolay
29-04-2008, 14:24:43
Merhaba Askeri Mahkeme Kararları İle ilişkili Olan kararlarda. Tamamı
hakim kanaatince yürütülmektedir. Bu durum yargılanan yada yargıtay asaması bıtmıs cezası kesınlesmıs hukumluler ıcın uygulanmaktadır. Toplam alınan ceza 2yıldan fazla ıse HAGB YANİ hükmün geri bırakılması durumu ortadan kalkmaktadır. Ayrıca daha onceden sabıkası olan kişilerinde bu hukumden faydalanmaları zorlanmakla bırlıkte cok dusuk bır olasılıktır. HAGB Askeri Savcılıklar tarafından arastırılarak (sabıka kaydı, ceza v.s) sız basvuruda bulunmadandan savcılık uygun gordugu taktırde savcılık tarafından başvurulmaktadır. Askeri Mahkeme Kanaatinden sonra uygunsa ceza geri bırakılıyor. Su anda 500 Kısının cezası askerı mahkemelerce uygun gorulerek geri bırakılmıs durumda aldıgım bılgıler dogrultusunda kımılerının dosya ıslemlerı de surmekte bu durumda olan arkadaslarımın avukatlarına donus yaparak yada bır avukat tutarak bu durumu cozmelerını onermekteyım.

Lütfen Konuyu Gündemde Tutarak Zor Durumda Olan Arkadaşlarımızın İşlerinin Çözümüne Ortak Olalım.
Durum Yaşamadan Bilinmesede Anlamaya Çalışılabilir...

Yönetimin Notu: Sitemizde avukat bulma hizmeti vermek ve üyelerimizi herhangi bir avukat'a yönlendirmek, kesinlikle yasaktır. Lütfen kurallara uyunuz.

netkolay
29-04-2008, 14:28:36
Birde İşlemleri Bitmiş Arkadaşlardan Takip Edenler Varsa Diğer İnsanlar İçin örnek teşkil etmesi acısından Karar Buraya Gönderilmelidir. Saygılarımla

james_01
29-04-2008, 15:27:13
sayın yld19sm 2 üç kez mahkemye çıktık sadece ifadelerimizi aldılar bizde tamamı ile kaza sonucu oldu dedik hakime oda madem kaza ne diye mahkemeyi meşgul ediyorsunuz dedi ve biz size kararı bildiririz dedi bizim askerlik bitti tabi karar sivilde elime geçti. OLAYI ANLATIYORUM "şimdi benim askerlik biteli iki ay oluyor askerde iken yazıcılık yaptığım sırada başka birliğin yazıcısı ile evrak yüzünden tartıştık tabi bu kişi de onbaşı idi sonra dışarı çıktık bina içerisinden tartışmaya devam ettik arkadaşları geldi bu sırada beni yaka paça dışarı atmaya çalıştılar bende dönüp onları itince bunlar üzerime çullandılar bu esnada kaldırıma takıdım ve düştüm bunlarda benim üzerime düştüler o esnada ayağım kırıldı benim komutanım ben hastanede ikeen mahkemeye verdi bunları sonra bu kişinin arkadaşları yalan yanlış ifade vermiişler ve benimde bunların vermiş olduğu ifadelerden hiç haberim yok karar elime geçince gördüm ve şok oldum bana sadece diğer sanığın ifadesini okutular ve askeriyede beni üste fiilen taarruz suçundan yargılayarak o kişiyide asta müeessir suçundan yargılayarak bana 2ay 15 gün hapis cezası vermişer onada 500 ytl para cezası vermişler 2 hafta önce mahkeme karar sonuç belgesi elime geçti bende temyize gittim ve bi avukata dilekçe yazdırdım şimdi ise milli eğitim bakanlığında memuriyet görevime devam ediyorum ama ben bu 2 ayı yatarsam çok madur olacağım nolur beni bi aydınlatın olayda olan bana oluyor ayağım kırılıyor ve ben kişilerin yapmış olduğu yalancı şahitlik yüzünden 2 ay yatarmıyım memurluğa etkisi olmuyormuş ama bu iki ay benim hayatımı alt üst emeye yeter askeri suç olduğundan para cezasına çevrilemez demişler ama avukat çok güzel bi dilekçe yazdı eğer isterseniz dilekçeyide kararıda gönderebilirim ne olur beni bu konuda bi aydınlatın benim burda sadece yapmış olduğum onalrı iteklemem ama ifadellerinde yumruk atmaya kalkıştı falan demişler yalan yanlış ifade vermişler çok üzüldüm ben askerliğimi iyi dencek bir şekilde bitirdim ve takdir bile aldım bu yüzden ifitra attılar bana nasıl ktulurum bu olaydan dilekçemede 7 veya 8 ay sonra cevap gelir dediler ve kime sordumsa bişey çıkmaz diyor ama ilk defa mahkemelik bir olayım oluyor ve budaa beni çok üzdü cevabınızı bekliyorum ayrıca sicilim çok temiz eğer arzu ederseniz ben size kararı ve avukata yazdırmış olduğum temyiz dilekçesini yollayabilirim eğer mail adresinizi koyarsanız maille yollatrım lütfen gerçekten çok maadur etti bu olay beni şimdiden teşekkürler cevabınızı dört gözle bekliyorum bekliyorum

«Adalet gücü bağımsız olmayan bir milletin, devlet halinde varlığı kabul olunmaz.»1920.

«Zamanın değişmesiyle hükümlerin değişmesi inkâr olunamaz.» Kuralı adlî politikamızın temelidir.1922.

«… Anayasa, milletin tamamıyla arzularını ve meclisin mahiyetini ve gerçek şeklini gösterir bir kanundur…»

Gazi Mustafa Kemal Atatürk

yld19sm
29-04-2008, 15:33:23
sayın yld19sm şimdi benim askerlik biteli iki ay oluyor askerde iken yazıcılık yaptığım sırada başka birliğin yazıcısı ile evrak yüzünden tartıştık tabi bu kişi de onbaşı idi sonra dışarı çıktık bina içerisinden tartışmaya devam ettik arkadaşları geldi bu sırada beni yaka paça dışarı atmaya çalıştılar bende dönüp onları itince bunlar üzerime çullandılar bu esnada kaldırıma takıdım ve düştüm bunlarda benim üzerime düştüler o esnada ayağım kırıldı benim komutanım ben hastanede ikeen mahkemeye verdi bunları sonra bu kişinin arkadaşları yalan yanlış ifade vermiişler ve benimde bunların vermiş olduğu ifadelerden hiç haberim yok karar elime geçince gördüm ve şok oldum bana sadece diğer sanığın ifadesini okutular ve askeriyede beni üste fiilen taarruz suçundan yargılayarak o kişiyide asta müeessir suçundan yargılayarak bana 2ay 15 gün hapis cezası vermişer onada 500 ytl para cezası vermişler 2 hafta önce mahkeme karar sonuç belgesi elime geçti bende temyize gittim ve bi avukata dilekçe yazdırdım şimdi ise milli eğitim bakanlığında memuriyet görevime devam ediyorum ama ben bu 2 ayı yatarsam çok madur olacağım nolur beni bi aydınlatın olayda olan bana oluyor ayağım kırılıyor ve ben kişilerin yapmış olduğu yalancı şahitlik yüzünden 2 ay yatarmıyım memurluğa etkisi olmuyormuş ama bu iki ay benim hayatımı alt üst emeye yeter askeri suç olduğundan para cezasına çevrilemez demişler ama avukat çok güzel bi dilekçe yazdı eğer isterseniz dilekçeyide kararıda gönderebilirim ne olur beni bu konuda bi aydınlatın benim burda sadece yapmış olduğum onalrı iteklemem ama ifadellerinde yumruk atmaya kalkıştı falan demişler yalan yanlış ifade vermişler çok üzüldüm ben askerliğimi iyi dencek bir şekilde bitirdim ve takdir bile aldım bu yüzden ifitra attılar bana nasıl ktulurum bu olaydan dilekçemede 7 veya 8 ay sonra cevap gelir dediler şimdiden teşekkürler cevabınızı bekliyorum

Olay tarihi 1Mart 2008 den önce ise TCK 231 den yaralanabilirsiniz.Avukatınız olduğuna göre mesele yok.ASkeri Yargıtay temyizde bu hususu kendiliğinden göz önüne alır.Şartlarıda varsa hükmün açıklanması ertelenir.

Akinot
29-04-2008, 15:38:06
Sayin netkolay, Abimin kesinlesmis 2 seneden az cezasi var, biz daha basvurmadik, daha oncede firardan ceza yatmisti, baska sicili temiz, ama anladigim kadariyla daha once firarindan ceza alip yattigi icin faydanlanamiyormus, ben forumdan oyle anladim hala bekliyoruz, eger ornek bir karar gorursek basvurmayi dusunuyoruz. Size katiliyorum konunun gundemde kalmasinin diger arkadaslara yardimi olur kanisindayim.
Saygilarimla.

yld19sm
29-04-2008, 15:46:20
Sayin netkolay, Abimin kesinlesmis 2 seneden az cezasi var, biz daha basvurmadik, daha oncede firardan ceza yatmisti, baska sicili temiz, ama anladigim kadariyla daha once firarindan ceza alip yattigi icin faydanlanamiyormus, ben forumdan oyle anladim hala bekliyoruz, eger ornek bir karar gorursek basvurmayi dusunuyoruz. Size katiliyorum konunun gundemde kalmasinin diger arkadaslara yardimi olur kanisindayim.
Saygilarimla.

Bende,bunun için bu forum açıldı.

hudayi25
29-04-2008, 16:31:12
Tekrar Merhaba,

Arkadaşlar benim bakaya kalmadan dolayı aldığım cezayı Askeri Mahkeme vermedi..

Bu arada lütfen soruma cevap verir misiniz?

İyi günler..

zabarakus
29-04-2008, 23:25:54
Değişiklik uygulamaya konulduğunda; daha önceki tarihlerde askeri ceza kanununda belirtilen ertelenemaz ve para cezasına çevrilemez suçlardan dolayı (2 yıldan az) ceza alıp cezasını çeken kimseler ceza evinde yattıkları süre hizmetten sayılmadığı için alamadıkları rütbe ve kademeyi geri alabilirlermi?

yld19sm
30-04-2008, 10:49:58
Değişiklik uygulamaya konulduğunda; daha önceki tarihlerde askeri ceza kanununda belirtilen ertelenemaz ve para cezasına çevrilemez suçlardan dolayı (2 yıldan az) ceza alıp cezasını çeken kimseler ceza evinde yattıkları süre hizmetten sayılmadığı için alamadıkları rütbe ve kademeyi geri alabilirlermi?

Sanmıyorum.Geriye yürümez diye düşünürüm.

james_01
30-04-2008, 11:21:15
sayın yld19sm olay 2007 nin ocak ayında olmuştu yani şimdi yararlanabilirmiyim ben avukata sordum oda sizin söylediklerinizin aynını teyid etti Yargıtay temyizde bu hususu kendiliğinden göz önüne alır demişti, o halde bu yasadan yararlanmak istiyorum diye dilekçe yazmama gerek yok sanırım zaten avukatta yazmış olduğumuz temyiz dilekçesine cevabı bekle dedi sizin fikriniz ne olur bu konuda yazayımmı dilekçe yazmayayımmı lütfen bi cevap yazarsanız yani benim olay 2007 ocak ayında olmuştu usta birliğime teslim olduğum zaman olmuştu şimdiden cevabınız için çok teşekkür ederim saygılar...

« Adliyemizin emin olduğumuz yüksek gücü sayesindedir ki, Cumhuriyet, kaçınılmaz gelişimi takip edebilecek ve türlü şekil ve türdeki tecavüzlere karşı vatandaşın hukukunu ve memleketin düzenini koruyabilecektir.»

«… Anayasa da, Osmanlı İmparatorluğunun, Osmanlı Devletinin öldüğünü idrak ve ifade ve onun yerine yeni Türkiye Devleti’nin geçtiğini ilân eyleyen ve bu devletin hayatının da kayıtsız sartsız hakimiyetin milletin elinde kalmasıyla mümkün olduğunu ifade eden bir kanundur…»

"Gazi Mustafa Kemal Atatürk"

james_01
30-04-2008, 11:40:52
Sayın yld19sm şimdi mahkeme kararında şöyle bir yanlışlık yapmış sonuç ceza 2 ay 15 gün olarak tayin edilmesi gerekirken 2 ay 25 gün şeklinde yanlış tayin edilmiş yani tahrik hükümlerine ve olayın oluş şekline göre 3/4 oranında indirim yapılmak gerekirken 1/2 oranında indirim yapmışlar zaten temyize girmemdeki bi neden de bu olmuştur.

« Adliyemizin emin olduğumuz yüksek gücü sayesindedir ki, Cumhuriyet, kaçınılmaz gelişimi takip edebilecek ve türlü şekil ve türdeki tecavüzlere karşı vatandaşın hukukunu ve memleketin düzenini koruyabilecektir.»

«… Anayasa da, Osmanlı İmparatorluğunun, Osmanlı Devletinin öldüğünü idrak ve ifade ve onun yerine yeni Türkiye Devleti’nin geçtiğini ilân eyleyen ve bu devletin hayatının da kayıtsız sartsız hakimiyetin milletin elinde kalmasıyla mümkün olduğunu ifade eden bir kanundur…»

"Gazi Mustafa Kemal Atatürk"

yld19sm
30-04-2008, 15:19:26
[QUOTE=james_01;179891]sayın yld19sm olay 2007 nin ocak ayında olmuştu yani şimdi yararlanabilirmiyim ben avukata sordum oda sizin söylediklerinizin aynını teyid etti Yargıtay temyizde bu hususu kendiliğinden göz önüne alır demişti, o halde bu yasadan yararlanmak istiyorum diye dilekçe yazmama gerek yok sanırım zaten avukatta yazmış olduğumuz temyiz dilekçesine cevabı bekle dedi sizin fikriniz ne olur bu konuda yazayımmı dilekçe yazmayayımmı lütfen bi cevap yazarsanız yani benim olay 2007 ocak ayında olmuştu usta birliğime teslim olduğum zaman olmuştu şimdiden cevabınız için çok teşekkür ederim saygılar...

Dilekçeye gerek yok ama sağlam olsun diyorsan ona bir şey diyemem.Bence avukatına güven.

koza1967
30-04-2008, 23:24:21
astsubay olarak görev yapmaktayken ticaret yapmak ve yaptırmak suçu ile 2 ay hapis cezasıyla cezalandırıldım.Askeri yargıtaya itirazım da olumsuz olarak sonuçlandı ve ceza onandı. Mahkeme sonuçlandıktan sonra istifa etmek suretiyle mesleğimden ayrıldım.Şu an bu cezayı paraya çevirebilme şansım varmı veya bu konu ile ilgili bir af çıktımı acaba yardımcı olursanız sevinirim

netkolay
01-05-2008, 00:54:00
Merhaba Askeri AVUKAT ARIYORSANIZ..

.............................................
.............................................

YÖNETİM NOTU : Avukatlık Kanunu Reklam yasağını ihlal etmeyiniz. Aksi halde üyeliğiniz askıya alınacaktır.

netkolay
01-05-2008, 01:05:01
Arkadaşlar Edindiğim bilgiler doğrultusunda, 2 firar olması değil önemli olan 2 firarın cezasını tek mahkemede aynı anda aldıysa ve diğer şartları HAGB için uygunsa faydalanabiliyor. Sizin Başvuru yapmanız yada başvuruyu kaçırmanız durumu gibi durumlar dışında olanlara askeri savcılık adli sicil kaydına göre reisen başvuru yapmış çoğu insana kararlar veriliyor. Kimilerinizin bu durumdan haberi yok araştırmakta bu durumda olan kişiler için çok zor. Bu yüzden size mahkemenin atadığı avukata dönerek durumunuzu takip edin. Yada şartlarınızda eski hükümlü sabıka v.s yok ise alınan ceza 20 aydan fazla değil ve tek mahkemece alınmış ise bir avukata mahkemenizin bulunduğu ilde yada işi anlayan bir avukata ücret karşılığı başvurmanızı öneriyoru. Bu konuda size en iyi barolar yardım edeceklerdir.
Ve bir not daha 1 Mart olayından sonra suş işleyenler ve firar durumda kalanlar bunlardan faydalanamayacaklar. Örnek- 3 Sene önce kaçan ve hala kaçmaya devam eden insanlar bu kapsamda değiller.(Sene Sadece örnektir)

.................................................. ...........
.................................................. ...........
Herkese Kolay Gelsin Dileklerimle...

yld19sm
01-05-2008, 10:14:12
astsubay olarak görev yapmaktayken ticaret yapmak ve yaptırmak suçu ile 2 ay hapis cezasıyla cezalandırıldım.Askeri yargıtaya itirazım da olumsuz olarak sonuçlandı ve ceza onandı. Mahkeme sonuçlandıktan sonra istifa etmek suretiyle mesleğimden ayrıldım.Şu an bu cezayı paraya çevirebilme şansım varmı veya bu konu ile ilgili bir af çıktımı acaba yardımcı olursanız sevinirim

Suç tarihi anladığım kadarı ile 1Mart 2008 den önce.Mahkemeye TCK 231 den yararlanmak istiyorum diye dilekçe gönderin.Cevabı alana kadar bekleyin.

hudayi25
02-05-2008, 14:25:57
Yldm19sm..
Lütfen son durumum ile ilgilide bir yorum yapar mısın?
Bu konuda ilk yorum sana aitti..Birde son yorumunu yapar mısın:))

Teeşkkürler..

serpilgonultas
04-05-2008, 12:52:53
Merhabalar,

ben kardeşim hakkında birşey soracağım.

deniz harp okulunu bitirdikten sonra 2004 yılı ağustos ayında subay olarak ertuğrul gazi gemisinde teğmen olarak göreve başladı. 2 yıl görevine devam etti. 2.yıl sonunda yıllık izine çıktı ve mesleğe geri dönmedi. izinde firar etti. 1, 5 yıl kaçak yaşadı 29 şubat 2008'de askerlikle ilişiği kesildiğine dair yazı geldi. ve dün 03.05.2008 yakalandı. nöbetçi askeri mahkemeye çıktı. askerlikle ilişiği kesildiği için tutulu yargılanmak üzere bayrampaşa h tipi cezaevine konuldu. benim sorum şu. 1 martta çıkan bir yasa varmış. onun içeriği nedir ? af oluyormu? ceza paraya çevrilirmi? ceza ertelenimi? ceza daha doğrusu yatış süresi ne kadardır

kaan_dogan_06
04-05-2008, 16:23:30
5728 sayılı Kanunla CMK.nın 231'inci maddesinin 5 ve 14'üncü fıkralarında yapılan değişiklik, Askeri Ceza Kanunu'nda yazılı suçlardan verilen veya verilecek olan 2 yıl ve daha az süreli hapis cezalarını da kapsamaktadır.

Askeri Ceza Kanunu'nda yazılı bazı suçların kapsam dışına çıkarılabilmesi için ya CMK'nın 231'inci maddesinde yeniden değişiklik yapılarak Askeri Ceza Kanunu'nda yazılı bazı suçların (erteleme ve paraya veya tedbire çevirme yasağı bulunan suçların) kapsam dışına çıkarılması ya da Askeri Ceza Kanunu'nda değişiklik yapılarak, erteleme ve paraya veya tedbire çevirme yasaklarına, hükmün açıklanmasının geri bırakılması yasağının da eklenmesi zorunludur.

Ancak, bu sorunun çözümü için öncelikle CMK.nın 231'inci maddesinde yapılan değişikliğin bir usul hükmü niteliğinde olup olmadığının, bu bağlamda geriye yürütülüp yürütülemeyeceğinin karara bağlanması gerekmektedir. Bu konuda yerel mahkemelerin farklı görüşleri bulunmaktadır. Son kararı Adli ve Askeri Yargıtay verecektir. Düşüncemiz, özellikle Askeri Yargıtayın lehte karar vereceği yolundadır.

Selamlar...

sayın onur tunga.bu affın mahkeme sürecinde olan kişiye etkisi olurmu.yararlanılabilirmi?yani diyelim ki haziranda mahkemeye çıkılacak bir kişiye etkisi olurmu.?

receptosun
06-05-2008, 09:13:46
sayın onur tunga.bu affın mahkeme sürecinde olan kişiye etkisi olurmu.yararlanılabilirmi?yani diyelim ki haziranda mahkemeye çıkılacak bir kişiye etkisi olurmu.?

bu kanun hükmü henüz kesinleşmemiş bütün davalara uygulanabilir diye düşünüyorum....

Akinot
06-05-2008, 09:56:57
bu kanun hükmü henüz kesinleşmemiş bütün davalara uygulanabilir diye düşünüyorum....

Bu kanun 2 seneye kadar ceza almis veya 1 martan once mahkemesi baslamis 2 seneye kadar ceza alma durumunda uygulaniyor, kanun infazi erteleme kanunu yani ceza kesinlesince uygalanabilir.
Saygilarimla.

kaan_dogan_06
07-05-2008, 00:09:21
Bu kanun 2 seneye kadar ceza almis veya 1 martan once mahkemesi baslamis 2 seneye kadar ceza alma durumunda uygulaniyor, kanun infazi erteleme kanunu yani ceza kesinlesince uygalanabilir.
Saygilarimla.

arkadaşım diyelim ki mart 8 inde vukaat oldu.sonra tutanak ve savunma alındı.ankaraya yollandı.ve mahkeme haziran veya temmuzda oldu.yararlanılabilirmi bu aftan.

Akinot
07-05-2008, 08:32:44
arkadaşım diyelim ki mart 8 inde vukaat oldu.sonra tutanak ve savunma alındı.ankaraya yollandı.ve mahkeme haziran veya temmuzda oldu.yararlanılabilirmi bu aftan.

1 marttan sonra olan suclarda uygulanmaz diye biliyorum, cunku kanun degistirilerek askeri suclar kapsam disi birakildi, Gecmis olsun.
Saygilarimla.

yld19sm
07-05-2008, 10:04:41
Merhabalar,

deniz harp okulunu bitirdikten sonra 2004 yılı ağustos ayında subay olarak ertuğrul gazi gemisinde teğmen olarak göreve başladı. 2 yıl görevine devam etti. 2.yıl sonunda yıllık izine çıktı ve mesleğe geri dönmedi. izinde firar etti. 1, 5 yıl kaçak yaşadı 29 şubat 2008'de askerlikle ilişiği kesildiğine dair yazı geldi. ve dün 03.05.2008 yakalandı. nöbetçi askeri mahkemeye çıktı. askerlikle ilişiği kesildiği için tutulu yargılanmak üzere bayrampaşa h tipi cezaevine konuldu. benim sorum şu. 1 martta çıkan bir yasa varmış. onun içeriği nedir ? af oluyormu? ceza paraya çevrilirmi? ceza ertelenimi? ceza daha doğrusu yatış süresi ne kadardır

03.05.2008 de yakalanması nedeniyle o yasadan yararlnamaz.Ceza paraya çevrilmez.10 ay ceza alırsa 3 te ikisini yatar.(300\3*2=200)

elif erdem
07-05-2008, 15:08:35
firar eden kişinin ilişkisi hala kesilmediyse ve teslim olursa bu yasadan yararlanabilir mi?Firar suçu 1 marttan önce oldu.

Av.İlknur Sezgin Temel
07-05-2008, 15:18:11
1 Marttan önce teslim olmuşsa yararlanabilir.

elif erdem
08-05-2008, 09:26:12
Ama Bu Yasanin çikişi Oldu Bittiye Getirildi. Doğru Dürüst Hiç Kimsenin Haberi Olmadi Ki Teslim Olmaya Firsatlari Olsun.ayrica Ilişkisi Henüz Kesilmediği Için Hakim Tekrar Görevine Başlatir Endişesinide Yaşadik.eminim Ki Hakimler Bile Karar Verirken şaşiriyorlardir Nasil Karar Vereceklerini. Umarim Herkezin Istediği Doğrultuda Kararlar Oluşur.

elif erdem
08-05-2008, 09:36:32
1 Marttan Sonra Teslim Olupta Bu Yasadan Yararlanabilmiş Olan Hiç Bir Duyumunuz Yada Tanidiğiniz Yokmu......

elif erdem
08-05-2008, 09:40:14
Sayın Serpil Gönültaş;kardeşinizin davasını ve neticesini bizimle paylaşırmısınız.Benimde kardeşim sizin kardeşinizle aynı durumda. Fakat o henüz teslim olmadı ve ilişkisi hala kesilmedi.

tuncay_alt
08-05-2008, 13:56:58
15 OCAK 2008 tarihinde birliğimde cep telefonu yakalattım 7 şubat 2008 tarihindede tutanağım tutuldu. 16 nisan 2008 tarihinde mahkemem var acaba çıkan bu yasadan faydalanabiliyormuyum lütfen yardımcı olun halen askerim. Faydalanıyorsam ne yapmam gerekiyor....

Recep Bey ben bugün mahkemeye çıktım ve Sayın Hakim bu yasadan faydalandırdı. Suç Tarihim 15 Ocak '008 idi zaten hakimin kendiside söyledi suçun 1 Mart 2008 öncesi olduğu ve adli sicil kaydın bulunmadığı için bu kararı veriyorum dedi... Yani anlıyacağınız arkadaşlar suç tarihiniz 1 mart 2008 öncesi ise hakimde size güvenirse bu kararı uyguluyor.... Saygılarımla, kendinize iyi bakın....

Merhabalar, öncelikle bu konuda yorum yapan bütün arkadaşlara teşekkür ederim.
Benim sorunum sayın TangoOne'ninkine benzer (cep telefonu bulundurmaktan emre itaatsizlikte ısrar) ancak bir farkımız var. Benim dolabımda cep telefonu 20.02.2008'de bulundu ancak dosyanın mahkemeye gönderilmesi 1 Marttan sonra oldu. Dosya üzerinde suç işleme tarihi olarak 20 Şubat yazıyor. Duruşma tarihi 12 Mayıs. 17 Mayısta ise tezkere almam gerekiyor normalde. Sabıka kaydım temiz.

Bu durumda 231. maddeden faydalanabilir miyim? Yani suçun işlendiği tarih mi yoksa dosyanın mahkemeye gittiği tarih mi kabul edilir?

Ayrıca dosyada TCK'nın 53/1 maddesi uyarınca "Belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılma" dan da yargılanacağım yazıyor. bu konuda bir sıkıntı olur mu?
Herkese tekrar teşekkürler...

yld19sm
09-05-2008, 09:11:35
Herhangibir geçmişte işlediğim suç yok ilk kez mahkemeye çıkıyorum, suç tarihleride beni kapsıyor galiba anladığım kadarıyla, size bir soru daha sorayım, ifademi verdikten sonra cmk 231 den yararlanmak istiyorum demem yeterli olacakmı yoksa ayrıyeten bir dilekçe ile bu kanundan faydalanmam yönünde başvurmam mı gerekir? Yardımlarınız için çok teşekkür ederim....

Mahkeme kendiliğinden de dikkate almak zorunda .Ama dile getirirsende zararı olmaz.

yld19sm
09-05-2008, 09:14:21
Merhabalar, öncelikle bu konuda yorum yapan bütün arkadaşlara teşekkür ederim.
Benim sorunum sayın TangoOne'ninkine benzer (cep telefonu bulundurmaktan emre itaatsizlikte ısrar) ancak bir farkımız var. Benim dolabımda cep telefonu 20.02.2008'de bulundu ancak dosyanın mahkemeye gönderilmesi 1 Marttan sonra oldu. Dosya üzerinde suç işleme tarihi olarak 20 Şubat yazıyor. Duruşma tarihi 12 Mayıs. 17 Mayısta ise tezkere almam gerekiyor normalde. Sabıka kaydım temiz.

Bu durumda 231. maddeden faydalanabilir miyim? Yani suçun işlendiği tarih mi yoksa dosyanın mahkemeye gittiği tarih mi kabul edilir?

Ayrıca dosyada TCK'nın 53/1 maddesi uyarınca "Belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılma" dan da yargılanacağım yazıyor. bu konuda bir sıkıntı olur mu?
Herkese tekrar teşekkürler...

Suç tarihi 20.02.2008 olduğu için yararlanırsın.

tuncay_alt
09-05-2008, 11:12:50
Suç tarihi 20.02.2008 olduğu için yararlanırsın.

Cevabınız için teşekkürler. Duruşma sonunda verilen kararı da buraya yazacağım.

yld19sm
09-05-2008, 13:39:48
Cevabınız için teşekkürler. Duruşma sonunda verilen kararı da buraya yazacağım.

İnşallah karar iyi olur.Sonucu bekleriz.

serpilgonultas
09-05-2008, 23:00:52
önemli olan ordudan ihraç tarihi. bizşu an birebir bu olayı yaşıyoruz. Bizimkinin ordudan ihraç tarihi 29 şubat 2008 olduğu için aftan yararlanıyor. 1 mart olsa yararlanamıyordu. yakalandığı ya da teslim tarihi önemli değil.ordu ile ilişiğinin kesildiği tarih önemli.

bu arada acayip bir tazminat var. bunu kimse konuşmuyor sitede. bizim başımızda. 92 milyar faizsiz anaparayı ödemezsek aftan yararlanamıyoruz. faizi inanılmaz bir rakam tutuyor. hesaplıyorlar bugün gittim deniz eğitim ve öğretim komutanlığına. ve bu parayı peşin yatırmayınca aftan yararlanamıyor malesef.

Av.İlknur Sezgin Temel
10-05-2008, 10:38:14
Merhabalar,

önemli olan ordudan ihraç tarihi. bizşu an birebir bu olayı yaşıyoruz. Bizimkinin ordudan ihraç tarihi 29 şubat 2008 olduğu için aftan yararlanıyor. 1 mart olsa yararlanamıyordu. yakalandığı ya da teslim tarihi önemli değil.ordu ile ilişiğinin kesildiği tarih önemli.

bu arada acayip bir tazminat var. bunu kimse konuşmuyor sitede. bizim başımızda. 92 milyar faizsiz anaparayı ödemezsek aftan yararlanamıyoruz. faizi inanılmaz bir rakam tutuyor. hesaplıyorlar bugün gittim deniz eğitim ve öğretim komutanlığına. ve bu parayı peşin yatırmayınca aftan yararlanamıyor malesef.

Sayın Serpil Gönültaş,

Ödeyeceğiniz tazminat Deniz Lisesi ve Deniz Harp Okulu eğitim-öğretim masraflarıdır. Ağbiniz ve/veya velisi hem deniz lisesine hem de Deniz harp okuluna girişte iki adet yüklenme senedi imzalamış olmalılar.
Bu yüklenme senedinde taahhüt altına girdiğiniz kalemleri tek tek inceleyin ve idarenin size çıkardığı eğitim-öğretim giderleri çizelgesindeki sarf kalemleri ile karşılaştırın.
Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun ve 18. H.D.'nin son kararları doğrultusunda yapılacak bir hesaplamayla 92.000.-YTL.'den daha düşük bir ana para borcu çıkması kuvvetle muhtemel. Ancak bunun için ya siz menfi tespit davası açacaksınız yahut parayı ödemediğinizde İdare size tazminat davası alacak ve dosyanız bilirkişiye giderek İdarenin talep edilebilir giderleri hesaplanacak.

Ayrıca ağbiniz bir süre mesleğini icra ettiği için Zorunlu Hizmet süresinin kalan kısmıyla orantılı olarak yine tazminattan indirim yapılacak.

Bu işin hesap bilirkişiliğini yapan biri olarak size tavsiyem kesinlikle dava açmanızdır.

1995-astsubay
11-05-2008, 04:13:39
Merhaba.2000 yilinda yurt disina firar etmis bir astsubay olarak 67/1a dan yargilaniyorum.Ben firar ettigim yillarda bu sucun cezasi 3seneden 5 seneye kadarken,2004 yilinda bu sucun cezasinin 1 seneden 5 seneye kadar degistirildigini duymustum.Davamin hakimi israrla cezamin 3 seneden 5 seneye kadar oldugunu dolayisiyla yeni cikan cezanin aciklanmasinin iptali kanunundan yararlanamayacagimi kararinda,cünkü o kanun sadece 2 sene ye kadar ceza alanlari kapsiyor.Benim sorum ben neden 2004 yilinda yeni düzenlenen yasaya göre yargilanamiyorum.Neden cezamin alt siniri 1sene olarak uygulanmiyor.Bu konuda bir bilgisi olan lütfen cevap versin.