PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Adli sicil ile ilgili konular bu başlık altında toplanacaktır

Sayfalar : 1 2 3 [4] 5 6

merttogay
05-08-2007, 23:26:42
bireysel olarak gidince daha çabuk silinir başka kayıt var mı adli sicil kadında??? belki o etki edebilirr

Hayır yok, ilginiz için teşekkürler, maddesini bilmediğim için yazamadım. Kız kaçırma vukatım

merttogay
06-08-2007, 12:29:32
Ankaraya bizzat gidip adli sicil sildiren varmı? içinizde ne kadar sürede silme işlemi yapıldı.

varicimustafa
07-08-2007, 11:39:58
merhabalar ben KPSS 2007-5 atamnalarında orman muhafaza memuru olarak atandım.ancak sicil kaydım çıktı ve bana 24.08.2007 tarihine kadar sildiremediğim taktirde atanamayacağım söylendi.dilekçe ile ankara adli sicil bürosuna başvurdum.herhangi bir hapis cezası almadığım bir suçtu.hırsızlık ve bıçaklama değil aslında tamamen bir iftiraydı tehdit ve küfür etmekle suçlandım. ve o günlerde 18-19 yaşında olduğum için pek önemsememiştim.
sabıka kaydı çıkardığımda adli sicil kaydı vardır
adli sicil arşiv kaydı yoktur diye çıkıyor.
Ne yapmalıyım sicilim silinir mi gerçekten uykularım kaçıyor artık lütfen biri bana yardımcı olsun.sicilim silinir mi?
birde siciller günü geldiğinde kendiliğinden silinmiyor mu yoksa mutlaka başvurmak mı gerekiyor.
varicimustafa@hotmail.com

varicimustafa
07-08-2007, 11:41:16
ArkadaŞim Ben Daha Bu GeÇtİĞİmİz Cuma GÜnÜ DİlekÇe İle Bİzzat BaŞvurdum Ve Bana ÇarŞamba GÜnÜ Sonucu ÖĞrenebİleceĞİmİ SÖyledİler.

varicimustafa
07-08-2007, 11:44:07
KARDEŞ ORDA DIŞARDA HAZIR DİLEKÇE SATILIYOR SİCİL KAYDI SİLDİRME BİNASININ ÖNÜNDE.DİLEKÇEYİ AL BOŞLUKLARI DOLDUR BİR ADET NÜFUS CÜZDANI FOTOKOPİSİ VE SABIKA KAYDI SORGULAMA EKİNİ DE BİRLİKTE BU ÜÇ EVRAĞI VERİYORSUN AVUKAT TUTMANA GEREK YOK.BİRDE ORDA KÜÇÜK KULÜBE VARDIR DİLEKÇEYİ ORDAN AL ORDA 5 KURUŞ ELDEN SATAN ÇOCUKLARDA İSE 2 YTL DİLEKÇE :)):o :o :o

merttogay
07-08-2007, 17:51:44
Merhabalar..

Bugün bizzat kendim ankaraya giderek evrakımı teslim ettim, son derece iyi niyetli iki bayan işini çok iyi yapıyorlar. Bu gün (Salı) evrağımı teslim ettim Cuma silinmiş olacak, dikkat etmeniz gereken..

Dilekçe örneği bu site verilendeki ile aynı değil daha farklı binanın girişinde veya her hangi bir dilekçeciden rahatlıkla alabilirsiniz..

Eğer benim gibi ankara şehri dışından gelecekseniz. Orogar A.Ş.T.İ den ankaray (Metro)' ya binin kızılay durağında inin simitçilerin hepsi adresi net tarif ederler...

Başvurmadan önce Adli sicil genel müdürlüğünü arayın sicil kaynın üzerindeki bilgileri okuyun veya memurun kendisi bilgisayardan o an bakabiliyor, size adli sicilin silinebilir olup olmadığını söyleyecektir. Tabi bu arada ordaki memurların yormamak ve en sağlam bilgiyi olabilmek için cezayı veren mahkemeye başvurarak öğrenmenizde fayda var..

Siciliniz silinebilir durumda ise dilekçe + Sicil Kaydı Fotokopisi + Nüfus cüzdanı fotokopisi' ni faks numaralarına fakslayın veya elden teslim edin. tercih size kalmış. pazartesi veya salı günleri evrak ulaşmışsa muhtemelen cuma günü siciliniz silinir, diğer günlerde ulaşan başvurular öbür haftaya kalabilir.

Eğer daha önceden faks, posta ile başvuru yapmışsanız ve aylarca sonuç alamadıysanız başvurunuz kaybolmuş veya siciliniz silinemez durumda (süresi falan dolmamış ertlenmiş vb..) olabilir, eğer size olumlu veya olumsuz cevap gelmediyse, ya başvuru evraklarınız kayboldu yada size yazılan red cevabı postada kaybolmuştur.

Eğer avukatsanız gerekli evraklarla birlikte dilekçenizi ona göre düzenleyip faks veya elden teslim ederseniz, sicil sininebilir durumda ise işlem hafta tamamlanır...

Bu bilgileri buraya yazabilmek için bizzat kendim memur hanıma sordum, bir bir anlattı...

En güncel uygulama hukiki işlem şuan böyle yürümektedir.

Yapmanız gerekenler.

Sicil silinebilir mi? cezayı veren mahkeme veya Adli sicil müdürlüğüne sorun.
Silinebilir durumda ise evrak hazırlamaya başlayın
Dilekçe yazın/yazdırın
Adli sicil kaydı çıkarttırın ve fotokopisini çekin. Faks için ise gerek f.kopiye
Nüfüs cüzdanınızın arkalı önlü fotokopisini çektirin
Bu üç evrağı +90-312-4350929 veya +90-312-4357156 faks numaralarına çekin veya elden teslim edin.

Dilekçe için örnek almayı unuttum varsa bir tanıdığınız müdürlük önünden alsın bir tane aynısını yazın/yazdırın.

Hayatta bol şans.

merttogay
07-08-2007, 18:01:24
merhabalar ben KPSS 2007-5 atamnalarında orman muhafaza memuru olarak atandım.ancak sicil kaydım çıktı ve bana 24.08.2007 tarihine kadar sildiremediğim taktirde atanamayacağım söylendi.dilekçe ile ankara adli sicil bürosuna başvurdum.herhangi bir hapis cezası almadığım bir suçtu.hırsızlık ve bıçaklama değil aslında tamamen bir iftiraydı tehdit ve küfür etmekle suçlandım. ve o günlerde 18-19 yaşında olduğum için pek önemsememiştim.
sabıka kaydı çıkardığımda adli sicil kaydı vardır
adli sicil arşiv kaydı yoktur diye çıkıyor.
Ne yapmalıyım sicilim silinir mi gerçekten uykularım kaçıyor artık lütfen biri bana yardımcı olsun.sicilim silinir mi?
birde siciller günü geldiğinde kendiliğinden silinmiyor mu yoksa mutlaka başvurmak mı gerekiyor.
varicimustafa@hotmail.com

Arkadaşım merhaba..

Dikaktimi çeken bir bilgiyi söylemek istiyorum ama kesin bir bilgi değin ana göre :)

Adli sicil belgesinde, müdürlükte memur şuna dikkat etti.
(1) Orda yazan dava tarihi ki davanın karar tarihi bu en son yazan tarih
oluyor.
(2) 647SA 4 yazan bir yer burdaki rakam 4 ise silir dedi, 6 ise bekleme lazım falan dedi ama nedir ne değildir bilmem

Eğer sizin sicilde yazan 4 ise ve üzerinden 5 sene falan geçtiyse silinirdiye tahmin ediyorum.

Keşke başururken sor saydınız ben foruma yazayım diye baya bilgi aldım..

Şuraya güzelce yazdım http://www.hukuki.net/forum/showthread.php?t=22054&page=30

regret
07-08-2007, 18:07:53
varicimustafa ne suçuydu bu yüzkızartıcı bir suç mu işlenmiş adli sicil kaydına???

Kaderebak
08-08-2007, 20:59:29
Merhaba Arkadaşlar,

adli sicil kaydını nerdeyse ilk sildirenler arasında yerimi alıyorum burda...Defalarca bunun yolunu yöntemini zaten burada belirttim...Bizzat Ankara'lara kadar gitmenize gerek yok...Posta ve hatta ve hatta Adli Sicilin web sitesinden bile artık müracaatla size yardımcı olunuyor...Şartlarınız oluşmuşsa en kısa süre içerisinde siliyorlar...

Birde şu konu dikkatimi çekti...Suçun yüz kızartıcı meselesine takılınıp kalınıyor...Yeni yasaya göre bunun artık bir önemi ve hükmü kalmamıştır...5 senelik o verilen müddet dolduysa artık silinmesi için bir engeli yoktur o kaydın...

Hiç fazlada kafanızı karıştırtmayın kimseye, yöntemler burda defalarca tekrarlandı ve olumlu neticeler bunun sonrasında alındı...

Suçsuz ve sağlıklı günler diliyorum...

serdar7
18-08-2007, 16:28:29
Değerli Arkadaşlar

2000 yılında işlediğim bir hırsızlık suçundan (493/1) hakkımda kamu davası açıldı ve 2002 yılında 6 ay hapis para cezasına çevrilerek ERTELENDİ.
Şu an 5 yıllık süre doldu ve cezayı veren mahkeme kalemine sicilimin silinmesi için dilekçe yazıp teslim ettim. 3 Ay oldu ama bir cevap gelmedi.

Benim sorum Adli sicilim ve Arşiv kaydım silinecekmi? Daha önceki yazılarda 2005 öncesi suçların arşiv kaydıyla birlikte silineceği yazıyordu.

Eğer her ikiside silinirse bu benim normal bir Devlet Memuru (Polislik, Askerlik vb. hariç) olmamı engellermi?
Acil cevaplarınızı bekliyorum. Şimdiden Teşekkürler.
Saygılarımla...

bahtsiz_sabıkalı
18-08-2007, 17:31:48
ilk önce adli sicil kaydın arşiv kaydına alınması gerekir, bunun içinde ankara adli sicil e , dilekce ile başvur sonra mahkemeye arşivin silinmesi için sabıka kaydınla başvur. Silindikten sonra bir sorun olmaz devlet memurluğu için ama güvenlik soruşturması yapılan bir kurum ise , polis kayıtlarında hırsızlık suçu tutuluyor o yüzden ataman olmaz. esenlikler

serdar7
18-08-2007, 17:44:19
Daha önce mahkemeye verdiğim dilekçenin sonucunu beklememe gerek varmı? Yoksa direk posta yoluyla sayfada verilen dilekçe örnekleri ile Ankara'yamı müracat edeyim?

regret
18-08-2007, 18:09:45
evet sabıka kaydı nüfus cüzdanı fotokopisi ve dilekçeyi bence fax çek adli sicil müdürlüğüne ankaraya silnir sicil kaydın. arşivi benm de bilimiyorum ama inşaaşlh o da silinebiliodur...

asii
20-08-2007, 00:56:26
Sayın üyeler DM için bazı bilgiler var aşşağıda umarım size yararı dokunur..

Bu hüküm ikiye ayrılarak açıklanacak olursa;
1- Hapis Cezaları: Hapis cezaları iki tanedir.
a- Ağır hapis cezası: Bu da ikiye ayrılmaktadır. Ömür boyu hapis cezası ve geçici ağır hapis cezası. Her iki halde de kişi memur olamaz veya memur ise görevine son verilir.
b- 6 aydan fazla hapis cezası: Belirtilen sürelerde ceza alan kişi memur olamaz veya memur ise görevine son verilir.

Hapis cezalarına ilişkin açıklamalar:
a- Hafif hapis cezası alanlar memur olabilir veya memur ise görevine son verilmez.
b- Hapis cezası tecil edilmiş ise (ister ağır hapis cezası isterse 6 aydan fazla hapis cezası) kişi memur olabilir veya memur ise görevine son verilmez.
c- İki ayrı eylem sonucunda verilen hapis cezaları toplanarak işlem yapılamaz. (Danıştay 5. Daire: K. No: 1982/ 6731)

2- Suçlar:
a- Taksirli suçlar memuriyete engel değildir.
b- Diğer suçlar: Bu suçlar maddede tek tek sayılmıştır. Bu suçlardan bir gün dahi ceza alanlar memur olamazlar veya memur ise görevlerine son verilir. Bunlar şu şekildedir:
"- Affa uğramış olsalar bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla,
- Zimmet,
- İhtilas,
- İrtikap,
- Rüşvet,
- Hırsızlık,
- Dolandırıcılık,
- Sahtecilik,
- İnancı kötüye kullanma,
- Dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya
- İstimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık,
- Resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma,
- Devlet sırlarını açığa vurma suçları."
Yukarıdaki suçlardan dolayı bir gün dahi ceza alnıması halinde kişi memur olamaz veya memur ise görevine son verilir. Bu suçlarda tecil olup olmaması önemli değildir. Bu nedenle bu suçlardan dolayı da ceza alan veya cezası ertelenenler, memur değil ise memur olamaz, eğer memur ise memuriyetine son verilir. Örneğin zimmet suçundan mahkum olma halinde alınan ceza ertelenirse dahi kişi memur olamaz veya veya memur ise görevine son verilir.

regret
20-08-2007, 11:42:17
wallla inş. dediğin doğru çıkmaz... yasalar deişiyor... ilk kez ve tek sefer için bir suç işleyen o saydıkların dahi olsa .memnu haklarını alarak memur olabilr... lütfen karamsarlığa sokmayın.... insanları.. memnu hakalrın iadesini de araştırmak lazım yani memurluk yolu kapalı diil kesinkes...

serdar7
20-08-2007, 17:17:15
Değerli Arkadaşlar.

2000 yılında işlediğim bir hırsızlık suçundan (493/1) hakkımda kamu davası açıldı ve 2002 yılında 6 ay hapis para cezasına çevrilerek ERTELENDİ.
Şu an 5 yıllık süre doldu ve cezayı veren mahkeme kalemine sicilimin silinmesi için dilekçe yazıp teslim ettim.

Bugün Adli Sicil kaydımın silindiğini fakat Arşiv kaydında olduğunu öğrendim. Daha önceki yazılarda 2005 öncesi suçların arşiv kaydıyla birlikte silineceği yazıyordu. Bu konuyu Ankaraya telefon ederek sordum. Bana 493/1 suçunun yüz kızartıcı suç olduğunu, Arşiv kaydından silinmesinin mümkün olmadığını söylediler.
Bu durumda ben ne yapmalıyım? Cezayı veren mahkemeyemi başvurayım? Nasıl bir dilekçe yazayım? Onlarda olumsuz sonuç verirmi?
Acil yardımlarınızı bekliyorum.

Saygılarımla...

regret
20-08-2007, 20:03:06
bu suş dışında başak bir suç işlemediysen yani bu suç ilk ve tek suçunsa eski tckya göre erteli hüküm esasen vaki olmamış sayılıor diye okudum ben.. aam emin değilim... ii araştır hakkını ara bence tek kayıtsa bu suç tekrarı yoksa silinir....

paisible
22-08-2007, 19:21:38
babam daha önce yüz kızartıcı suçtan hüküm giydi ve cezasını çekti benim herhangi bir sicil kaydım yok.benim memur olmaam engel mi?kpss a ile uzmanlık müfettişlik kadrolarına girmeye çalışıyorum.çok kafama takılıyor ver derse konsantre olamıyorum bazen sırf bu soru yüzünden.cevaplarsanız sevinirim

Av.Başak Şahin
22-08-2007, 20:40:09
Hayır, babanızın sicil kaydı sizi etkilemez, memur olmanıza engel olmaz.

paisible
22-08-2007, 20:52:07
çok teşekkürederim bilgilendirdiğiniz için güvenlik soruşturmasında aile de ayrıntılı araştırılıyor gibi çok fazla kulaktan dolma bilgiye sahip olduğum için endişe ettim.rahatladım.teşekkürler.

grupaden
24-08-2007, 19:10:11
merhaba bn 9 aya önece küçük bir hırszıklık yaparken yakalandım 1 de eyleme katıldım hırsızlıkta bana forum doldurdular acaba sicilme işlenirmi mahkeme weya karakola çağrılmadım.

grupaden
24-08-2007, 19:12:15
merhaba bn 9 aya önece küçük bir hırszıklık yaparken yakalandım 1 de eyleme katıldım hırsızlıkta bana forum doldurdular acaba sicilme işlenirmi mahkeme weya karakola çağrılmadım bide sicilme işlenmiş se nsl silinir acaba

balon
28-08-2007, 21:48:06
Merhaba...Basit yaralama suçundan 75 gün hapis cezası (180 gün idi indirimlerden sonra) aldım bu cezada 1500 YTL para cezasına çevrildi...Suç olarak teşkil eden durum ise karşımdaki insanın sadece kolunu sıkmıştım. O kişi de hastaneden darp edildiğine dair rapor almış...Karakoldaki ifademde sadece kolunu sıktığımı ve hiç bir şekilde darp etmediğimi belirtmiş olmama rağmen, tek celsede hakim bu cezayı bana verdi..Karşımdaki insanda dava esnasında söylediklerimi kabul etti ve şikayetçi olmadığını belirtmiş olmasına rağmen niye ceza aldım anlamış değilim. Hiç bir tanık da yoktu.(En baştan beri ceza almayacağımı düşünerek avukat tutmamakla mı hata yaptım) Öğretmen olarak görevime devam etmekteyim.Bu herhangi bir şekilde memurluğumu etkilermi? 1500 YTL yi ya peşin ya da 15 taksitte yatırmama dair para cezası ödeme emrini bu hafta aldım...Paranın tamamını yatırmayı düşünüyorum.Ama bu ödeme emrinde nereye yatıracağımı yazmamışlar...Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.Bu ceza sicilimden dediğiniz gibi 5 yıl sonra mı siliniyor?

asii
30-08-2007, 17:04:49
Sayın Balon, bu sizin memuriyetinize engel teşkil etmez.5 yıl sonra cezan silinmez.Yeni TCK ya göre cezan infaz edildiği an bu sicili sildirebilirsin.Oyüzden sana önerim eğer maddi sorunun yoksa parayı peşin ödemen.Çünkü bildiğim kadarıyla diğer türlü 15.taksiti bitirdikten sora sildirebiliyorsun.Geçmiş olsun...Aynı sorun benimde başımda var.Bende adiyen darptan yargılandım 445 ytl ceza aldım..Ankarada adli sicil istatistik genel müdürlüğü var.Oraya yerine getirme fişi(mahkemeden alınıyor, parayı ödediğine dair), adli sicil belgesi, nufus cüzdan fotokopisi ile birde dilekçe yazarak elden başvurdum.Ancak tarih 30 Hazirandı hala bana bi haner gelmedi.Acaba silme başvurum red mi edildi bu konuda yardım olabilecekler varsa görüşlerini yazarlarsa sevinirim..Birde hukuk fakültesi mezunuyum.Hayaleimdeki meslek idari hakimlik bu suç engel teşkil etmiyor ama mülakatta yinede göz önünde bulundurulabilir mi? şuan mali hukuktan yüksek lisans yapıyorum tez aşaması bittikten sonra sınavlara hazırlancam bi etkisi olur mu bu suçun kafamı çok karıştırıyor..Herkese iyi günler.

bahtsiz_sabıkalı
30-08-2007, 22:08:21
size şu kadar söyleyeyim adalet bakanlığı memur atama yönetmeliği 6/19 arşiv araştırması olumlu olmak var , bu yüzden atamanız yapılmaz ama idari dava açıp kazanlabilirsiniz hakkınızı.

asii
30-08-2007, 22:58:46
size şu kadar söyleyeyim adalet bakanlığı memur atama yönetmeliği 6/19 arşiv araştırması olumlu olmak var , bu yüzden atamanız yapılmaz ama idari dava açıp kazanlabilirsiniz hakkınızı.

arşiv araştırması idari hakimlik sınavı ve mülakatından öncemi yapılıyor sonramı ? bilgin varmı acaba?

harbii78
05-09-2007, 15:14:51
adli sicil kanununda son bölümde yürürlükten kaldırılan hükümler denilip altında aşağıda yazılan maddeler sıralanmış. benim merak ettiğim yürürlükten kaldırılan maddeler arasından geçici madde 1 ve 2 demi vardır yoksa sadece madde 18 mi yürürlükten kaldırılmıştır. basit bir soru avukat arkadaşlardan yardımcı olmalarını rica ederim.

Yürürlükten kaldırılan hükümler

MADDE 18. — (1) Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla 22.11.1990 tarihli ve 3682 sayılı Adlî Sicil Kanunu yürürlükten kaldırılmıştır.

GEÇİCİ MADDE 1. — (1) Bu Kanunda öngörülen adlî sicil sistemi ile mevcut kayıtların bu Kanuna uyarlanması bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren beş yıl içinde tamamlanır.

GEÇİCİ MADDE 2. — (1) Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte, Adalet Bakanlığı Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünce toplanmış olsun veya olmasın, suç tarihi itibarıyla bu Kanunun yürürlük tarihinden önceki kayıtlar hakkında, 3682 sayılı Kanuna göre süre yönünden silinme koşulu oluşanlar silinir; diğer kayıtlar için bu Kanun hükümlerine göre işlem yapılır. Anayasanın 76 ncı maddesi ile özel kanun hükümleri saklıdır.

(2) Birinci fıkra gereğince işlem yapılarak arşive alınan kayıtlar hakkında, 3682 sayılı Kanunun 8 inci maddesinde öngörülen sürelerin dolduğu veya ertelenmiş olan hükmün esasen vâki olmamış sayıldığı hallerde bu tarih esas alınarak, Anayasanın 76 ncı maddesi ve özel kanunlarda sayılan suç ve mahkûmiyetler dışındaki kayıtlar için ilgilinin, Cumhuriyet Başsavcılığının veya Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünün talebi üzerine hükmü veren mahkemece veya talep edenin bulunduğu yer asliye ceza mahkemesince arşiv kaydının silinmesine karar verilir.

bahtsiz_sabıkalı
05-09-2007, 17:24:18
22.11.1990 tarihli ve 3682 sayılı Adlî Sicil Kanunu yürürlükten kaldırılmıştır.

3682 yasanın kaldırıldığı açık olarak yazıyor. geçici maddelerde beş sene sonra kalkalcaktır.

harbii78
05-09-2007, 18:31:22
3682 yasanın kaldırıldığı açık olarak yazıyor. geçici maddelerde beş sene sonra kalkalcaktır.

beş sene sonra kalkacaktır diyorsunuz yani şu an yürürlükte olduğunu söylemek istiyorsunuz sanırım.

buna dayanarak 1997 de işlediğim suçun adli sicilden silinmesi için 2003 te başvurup sildirdiğim fakat şu an arşiv kaydı olarak görülen suçumun arşiv kaydının 2. geçici maddeye dayanarak silinmesini talep edip sonuç almam mümkün olabilir. diyebilir miyim.

bahtsiz_sabıkalı
06-09-2007, 17:11:06
beş sene sonra kalkacaktır diyorsunuz yani şu an yürürlükte olduğunu söylemek istiyorsunuz sanırım.

buna dayanarak 1997 de işlediğim suçun adli sicilden silinmesi için 2003 te başvurup sildirdiğim fakat şu an arşiv kaydı olarak görülen suçumun arşiv kaydının 2. geçici maddeye dayanarak silinmesini talep edip sonuç almam mümkün olabilir. diyebilir miyim.

evet , başvurun mahkemeye , alacağınız mahkeme kararırını adli sicil istatislik müdürlüğü ankaraya götürün,

aylin2481
14-09-2007, 11:34:09
ben sabıka kaydının silinmesi için dilekçe örneği arıyorum nasıl bulabilirim yardımcı olursanız sevinirim şimdşden teşekkür ederim

regret
14-09-2007, 13:14:17
eğer bu sitede yoksa googladan arat kesin bulursun... zaten çuk uzun karmaşık bir şey değil.. sonra kimlik fotokopini ve sabıka kaydı örneğinin de ekle ve fax çek öyle daha hızlı oluyor...

asii
17-09-2007, 01:50:13
ya ben adli sicil istatistik genel müdürlüğüne elden başvuru yaptım 30 haziranda bana hala bir haber gelmedi, başvurum reddedilmiş olabilir mi? yerine getirme fişi, sabıka kaydı dilekçe nufus cüzdan fotokopisi hepsini verdim? Merak ediyorum reddedilmiş olabilirmi acaba?

regret
18-09-2007, 11:20:49
reddedilme olsa bile olumlu veya olumsuz sonuç size iletilir...adli tatil girdi ya araya umarım inşaalh dilediğniz gibib sonuçlanır..

ali kara
18-09-2007, 13:10:13
Selamlar ben yurt dışında işçi olarak çalışıyorum .Mal beyanı suçundan 4 dosyadan ayrı ayrı tarihlerde görülecek mahkemelerde ceza almam durumunda izine gelecek olduğumda havaalanında tutuklanacakmıyım.beni bilgilendirebilirseniz sevinirim,ayrıca ben yurt dışında iken mahkeme kararına itiraz edebilmem olabilirmi saygılarımla kara_ali35@hotmail.com

drmatematik
19-09-2007, 07:24:50
:( bir insaın hayatını değiştirmek istermisniz öncelikle bu siteyi kura arkadaşlara çok teşekkürler ben yeniyim nereye soru soracagımı bilmiyorum o yüzden buraya yazıyorum cvp verirseniz sevinirim.2003 yılıda üniversitede bir kavga esnasında bıçakla adam yaraladım 100 ytl paraylar salı verildim daha sonra tekrar mahkemeye çıkarıldım ve azaltmalrla 18 ay ceza aldım cezam ertelendi ödedigim 100 ytlyide geri aldım.18 ay cezaya yedim yakında 5 yılım dolacak acaba ben devlet memuru olabilirmiyim matematikçiyim ögretmen olacaktım ama bu talihsiz olay dunyamı yıktı lütfen bi cvp yazın saygılarımla şimdiden sagolun

ecemasu
19-09-2007, 16:51:54
Merhabalar!Ben sizden birşey öğrenmek istiyorum.Bu olay yaşanırken 18 yaşından küçüktüm.2000 yılında sınıftan bir arkadaşımla ünlü bir mağazaya alışverişe gitmiştik.Arkadaşımla kıyafetler beğenip kabine girdik.Ben bir tane tşört aldım arkadaşımda hiç bir şey almadı tam kapıdan çıkarken alarm çaldı.meğersem bütün denemek için aldığımız şeylerin alarlarını kesip çantaya koymuş.neyse polis çağrıldı ailemiz çağrıldı ifademizi alıp hırsızlığa eksik teşebbüsten nöbetçi mahkemeye sevk ettiler.Mağaza müdürü benim o tşörtü dikkat çekmemek için aldığımı söyledi.bir kaç kez mahkemeye çıktık sonra mahkemeye öğrenci belgesi verdik okuldan geri kalmayalım diye mahkemeye avukatımız çıktı.en sonunda ceza almışız ama avukatımız cezayı bozdurmuş.2006 yılı oldu ben üniverstede okuyordum tekrar mahkeme kağıdı geldi gittik geldik en sonunda bizden şikayetçi olan mağaza müdürüde bıkmış ve davayı geri aldı kısaca olay böyle gelişti.1 kaç kez daha çıktık mahkemeye hakim beraatimize karar verdi.acaba sabıka kaydıma işlemişmidir bu olay bilgilendirirseniz çok sevinirim....

regret
19-09-2007, 21:51:30
ecemasu, sabıkana işlenmiştir. adliyeye git kimliğinile bi sabıka kaydı ( temiz kağıdı ) talep et. ancak suç 18 yaşından önce olduğundan silinir arşiv de dahil ancak yasal süre ( 5 yıl) geçmeli..) ama şu an sabıka kaydın vardiır... yine de adliyeye git derim ben...

ecemasu
20-09-2007, 07:53:00
Cevabınız için çok teşekkür ederim.Bir şey daha öğrenmek istiyorum.Sabıka kaydıma ne zaman işlenir bir süresi var mı 1 ay 2 ay acaba ne zaman işlenir.Zaten geçen 3 yıl önce sabıka kaydı almıştım yurtta kalabilmek için temiz çıkmıştı.Ama bu sabıka kaydını aldıktan sora yine mahkeme devam ediyordu.Şimdi hakim beraat kararı verdi.Kararı verdikten sonra açıkcası bende gidemiyorum adliyeye korkuyorum bir şey çıkcak diye.Acaba hakim kararı verir vermez mi geçer sicil kaydına.Birde orda ne yazar hırsızlığa eksik teşebbüs suçumu?

regret
20-09-2007, 10:59:23
saslında benim de net bir bilgim yok. ancask CK (ceza kanuun) şu madde der işte hırsızlığa teşebbüs kaçıncı madde bilmiorum. ama beraar ettiysen geçmemiş de olabilr en iysi adliyeden iste al ben de yanlış yönettmiyim seni...

aresto
20-09-2007, 23:35:52
[QUOTE=aresto;17532]18.02.2002 tarihinde eski TCK 179. maddesi gereğince özgürlüğü tahdit suçlaması ile çıkarıldığım mahkemece tutuksuz olarak yargılanma sürecinden sonra 10.01.2003 tarihinde Ağır Ceza mahkemesince suçlu bulunup hafifletici sebeplerle 20 ay ağır hapis ve 120 Ytl civarında ceza aldım.Ceza Yargıtayca 23.01.2004 tarihinde onandı ve 27.05.2004 tarihinde eski infaz yasasına göre 8 aylık cezamı çekmek üzere cezaevine girdim.Ceza infaz sürem bitmeden yeni TCK ile cezai süremin değişmesi nedeniyle 6 üzerine salıverildim.Yeni TCK ile cezam 1 yıl 1 ay 10 güne düşürülmüş ve sabıkasız olmam nedeniyle mahkemece 11.08.2005 tarihinde ek kararla cezai sürem kadar ERTELENMESİNE ve cezai sürem boyunca da denetlemeye tabi tutulmamın gerekmediğine karar verildi ve bu ertelenme süresi geçtiğimiz aylarda bitti.

Sorum:1 yıl 1 ay 10 günlük denetim süresinin bitmesi ile yeni adli sicil kanununa göre Adli sicil kaydımın silinmesi için yapmam gerekenler nelerdir,ve bu ceza halen adli sicil kaydımda eski haliyle göründüğü için Memuriyet haklarından yoksun kalırmıyım.

ilginize teşekkürler iyi çalışmalar...

Bu konuyla ilgili soru sormuş yanıt almıştım lakin :
ertesi gün bu açıklamalar üzre avukatıma bu olayı çözümlemesi için gittiğimde kendisinin bu durumu düzeltmek için cezayı veren mahkemeye dava açtığını ve davanın mahkememce görülemeyip yargıtaya gönderildiğini öğrendim..

ve nihayet yargıtaydaki dava sonuçlandı ve bugün aldığım Sicil kaydı evrağıma bakılırsa yargıtayda durum bi değişikliğe uğramamış önceden özel şirketler için evrak istediğimda basitçe kaydı vardır cezai durumlar yazılırken bunlara ek olarak alt kısımda
T : ile başlayıp yararlandığım maddeler ceza veren mahkeme ve en sonda 1y1a10g denetime tabi tutulması ibaresi görünüyor

şimdi değişen durumlar ve sicil kayıtları silinme işlemlerindeki değişiklikler nedeniyle ne yapmak gerekiyor iki dava sonucuna sahip olamk galiba işi dahada zorlaştırıyor..

Suçun 2005 yılından önce işlendiği göz önüne alınırsa arşiv kayıtlarındanda silinmesi için herhangi bi işlem yapabilirmiyim...

Şimdiden teşekkürler...

aresto
21-09-2007, 00:06:40
ADLİ SİCİL KONULARININ BURAYA TAŞINMASI NEDENİYLE

Örnek teşkil edeceğini düşünerek...

"18.02.2002 tarihinde eski TCK 179. maddesi gereğince özgürlüğü tahdit suçlaması ile çıkarıldığım mahkemece tutuksuz olarak yargılanma sürecinden sonra 10.01.2003 tarihinde Ağır Ceza mahkemesince suçlu bulunup hafifletici sebeplerle 20 ay ağır hapis ve 120 Ytl civarında ceza aldım.Ceza Yargıtayca 23.01.2004 tarihinde onandı ve 27.05.2004 tarihinde eski infaz yasasına göre 8 aylık cezamı çekmek üzere cezaevine girdim.Ceza infaz sürem bitmeden yeni TCK ile cezai süremin değişmesi nedeniyle 6 üzerine salıverildim.Yeni TCK ile cezam 1 yıl 1 ay 10 güne düşürülmüş ve sabıkasız olmam nedeniyle mahkemece 11.08.2005 tarihinde ek kararla cezai sürem kadar ERTELENMESİNE ve cezai sürem boyunca da denetlemeye tabi tutulmamın gerekmediğine karar verildi ve bu ertelenme süresi geçtiğimiz aylarda bitti.

Sorum:1 yıl 1 ay 10 günlük denetim süresinin bitmesi ile yeni adli sicil kanununa göre Adli sicil kaydımın silinmesi için yapmam gerekenler nelerdir,ve bu ceza halen adli sicil kaydımda eski haliyle göründüğü için Memuriyet haklarından yoksun kalırmıyım.

ilginize teşekkürler iyi çalışmalar..."

Bu konuyla ilgili soru sormuş yanıt almıştım lakin :
ertesi gün bu açıklamalar üzre avukatıma bu olayı çözümlemesi için gittiğimde kendisinin bu durumu düzeltmek için (artık siz bu konuda ne dersiniz bilmem ama) cezayı veren mahkemeye dava açtığını ve davanın mahkememce görülemeyip yargıtaya gönderildiğini öğrendim..

ve nihayet yargıtaydaki dava sonuçlandı ve bugün aldığım Sicil kaydı evrağıma bakılırsa yargıtayda durum bir değişikliğe uğramamış önceden özel şirketler için evrak istediğimda basitçe kaydı vardır cezai durum yazılırken,şimdide yeni bir sorgulama başlığıyla beraber;

T : ile başlayıp yararlandığım maddeler ceza veren mahkeme ve en sonda 1y1a10g denetime tabi tutulması ibaresi görünüyor

şimdi değişen durumlar ve sicil kayıtları silinme işlemlerindeki değişiklikler nedeniyle ne yapmak gerekiyor iki dava sonucuna sahip olamk galiba işi dahada zorlaştırıyor..

Suçun 2005 yılından önce işlendiği ve ilk karardaki ağır hapis nedeniyle memuriyete başvurma durumlarında engel teşkil ediyordu,yeni karadaki denetime tabi tutulması durumu değiştirdimi, son kararla arşiv kayıtlarındanda silinmesi için işlem yapabilirmiyim ve bunun için baz alınacak tarih nedir bu konudada bilgilendirirseniz sevinirim...

İlginize teşekkürler...

pergamun
21-09-2007, 03:12:17
Bu detayla ilgili avukatlardan cevap bekliyorum lütfen bilgi verin.
teşekkürler.

ADLİ SİCİL KANUNU

Kanun Numarası : 5352

ADLÎ SİCİLE KAYDEDİLMEYECEK BİLGİLER

Madde 5 - (1) Türk mahkemeleri tarafından verilmiş olsa bile;

a) Disiplin suçlarına ve sırf askerî suçlara ilişkin mahkûmiyet hükümleri,

b) Disiplin veya tazyik hapsine ilişkin kararlar,

c) İdarî para cezasına ilişkin kararlar,

Adlî sicile kaydedilmez.

ARŞİV BİLGİLERİNİN İSTENMESİ

Madde 10 - (1) Arşiv bilgileri;

a) Kullanılış amacı belirtilmek suretiyle, kişinin kendisi veya vekâletnamede açıkça belirtilmiş olmak koşuluyla vekili,

b) Bir soruşturma veya kovuşturma kapsamında Cumhuriyet başsavcılıkları, hâkim veya mahkemeler,

c) Yetkili seçim kurulları,

d) Özel kanunlarda gösterilen hallerde ilgili kamu kurum ve kuruluşları,

Tarafından istenebilir.

(2) Kanunda açıkça belirtilmediği takdirde, kişi hakkında alınacak bir karar veya yapılacak bir işlemle ilgili olarak, bir yakınının adlî sicil ve arşiv kayıtları istenemez ve bu bilgiler, kişiyi herhangi bir haktan yoksun bırakmak için dayanak olarak kullanılamaz.

(3) Onsekiz yaşından küçüklerle ilgili adlî sicil ve arşiv kayıtları; ancak soruşturma ve kovuşturma kapsamında değerlendirilmek üzere Cumhuriyet başsavcılıkları, hâkim veya mahkemelerce istenebilir.

buna göre açıkca avukat demedigine göre vekaletnameyle tayin edilmiş vekilin isteyebilir.
üstünden çok zaman geçmiş ama belki başka birinin işne yarar

drmatematik
21-09-2007, 09:32:50
bir insanın hayatını değiştirmek istermisniz öncelikle bu siteyi kuran arkadaşlara çok teşekkürler ben yeniyim nereye soru soracagımı bilmiyorum o yüzden buraya yazıyorum cvp verirseniz sevinirim.2003 yılıda üniversitede bir kavga esnasında bıçakla adam yaraladım 100 ytl paraylar salı verildim daha sonra tekrar mahkemeye çıkarıldım ve azaltmalrla 18 ay ceza aldım cezam ertelendi ödedigim 100 ytlyide geri aldım.18 ay cezaya yedim yakında 5 yılım dolacak acaba ben devlet memuru olabilirmiyim matematikçiyim ögretmen olacaktım ama bu talihsiz olay dunyamı yıktı lütfen bi cvp yazın saygılarımla şimdiden sagolun

bahtsiz_sabıkalı
21-09-2007, 12:05:48
Cevabınız için çok teşekkür ederim.Bir şey daha öğrenmek istiyorum.Sabıka kaydıma ne zaman işlenir bir süresi var mı 1 ay 2 ay acaba ne zaman işlenir.Zaten geçen 3 yıl önce sabıka kaydı almıştım yurtta kalabilmek için temiz çıkmıştı.Ama bu sabıka kaydını aldıktan sora yine mahkeme devam ediyordu.Şimdi hakim beraat kararı verdi.Kararı verdikten sonra açıkcası bende gidemiyorum adliyeye korkuyorum bir şey çıkcak diye.Acaba hakim kararı verir vermez mi geçer sicil kaydına.Birde orda ne yazar hırsızlığa eksik teşebbüs suçumu?

merhaba , öncelik le geçmiş olsun,
mahkemede beraat ettiğiniz için sabıka kaydınız yok ama polis kayıtlarında bu suç işlenmiştir muhtemelen , mahkeme kararı ile başvurun onuda silecekler.

ecemasu
21-09-2007, 12:58:30
Teşekkürler bahtsız_sabıkalı...Evet sabıka kaydım yok bugün aldım.Ama mahkeme daha yeni bitti.Acaba kayıtlara işlenmemişmidir yoksa hiç mi sabıka kaydım olmucak.yani sabıka kaydı işlenmesinin süresi varmı?

asii
23-09-2007, 01:29:35
ecamasu sayın üye mahkeme kararı beraat ise bu sizin kanunlar önünde masum olduğunuzu gösterir.Hiçbirşekilde sabıka kaydınız olmicaktır.Sabıka kaydı şahsın suçlu bulunmasıyla ancak işlenebilir...içiniz rahat olsun...

asii
24-09-2007, 03:35:08
Bugun bi adli sicl belgesi aldım, kavga etmiştim de, bu ceza hala çıkıyor.Oysa 30 haziranda başvurmuştum Adli sicil istatistik genel müdürlüğüne.Elden başvuru yapmıştım..Ancak 3 ay geçmesine karşın hala bana haber gelmedi.Ve sicildende silinmemiş.para cezasını ödediğime dair yerine getirme fişi dahi almıştım cezayı yediğim mahkemeden şimdi ben napabilirim birdaha mı başvurayım??? Nasıl bir yol izliyim.Tamda silinmiştri diye çok güzel bir iş başvurusu yaptım ve kabul edildim en acilinden ne yapabilirim?

bahtsiz_sabıkalı
24-09-2007, 14:17:19
Bugun bi adli sicl belgesi aldım, kavga etmiştim de, bu ceza hala çıkıyor.Oysa 30 haziranda başvurmuştum Adli sicil istatistik genel müdürlüğüne.Elden başvuru yapmıştım..Ancak 3 ay geçmesine karşın hala bana haber gelmedi.Ve sicildende silinmemiş.para cezasını ödediğime dair yerine getirme fişi dahi almıştım cezayı yediğim mahkemeden şimdi ben napabilirim birdaha mı başvurayım??? Nasıl bir yol izliyim.Tamda silinmiştri diye çok güzel bir iş başvurusu yaptım ve kabul edildim en acilinden ne yapabilirim?

silinme koşulları oluşmuş ise silinir zaten. bunu araştır .

asii
24-09-2007, 18:54:34
Nekadar entersan bugun bir sabıka kaydı daha aldım, bu sefer silinmiş.MUCİZE denen şey bu olsa gerek..Bi problemim kalmadı benim saolun...

Av.Selin Çam
24-09-2007, 20:22:53
Devlet Memurları Kanununa göre,memurluğa ilşkin genel koşullar arasında hükümlü bulunmamak şartı aranmaktadır.Adli sicil kaydınızı sildirseniz dahi,bu mahkumiyet hükümleri arşiv kaydına alınacağı için memurluğunuza engel teşkil etmektedir.

regret
25-09-2007, 16:19:33
Ceza infazı tamamlanan (3 yıl dolunca) birisi mamnu haalrın iadesi için ne yapmalı?? nasıl bir yol izlemeli??? bu haklar nasıl geri alınır??? tşk...ler...

magdurögrenci
26-09-2007, 19:45:11
Sayın avukat abılerıme ablalarıma bır sorumda benım var.Yanıtlarlarsa sımdıden cok tesekur ederım ınanın gecelerı uyuyammıyorum nolcak halım dıye...unıversıtede ogrecnıyım universitede hocamız bızi 2003 mahali secımlerde akrabasının aday oldugu ıle goturup orda oy kullanmamız ıcın muhtardan ıkematgah alıp secım sandıgına yazdırdı.(150 200 kısı kadar gıttık) ..Sonra oy kullanmadan oranın savcısı bızlerı mahklemye vermıs ve hepımız GERCEGE AYKIRI DUZENLENEN IKEMATGAH İL MUHABERINI BILEREK KULLANMAK sucundan 3 ay hapıs cezası verdı 810 ytl para ya cevrıldı...sımdı ben unıverısteyo bıtırdıgımde dersanelrde calısmayı dusunyorum (baska sansım yok) acaba stajerlıgıın kalkmasında bır engel olurmu bu ceza? bıde bu ceza sıcılmden 5 sene sonra sılınrımı sılınmesı ıcın napmalıyım? (Adli sicil raporu aldım cezamın altında adli sicil arşivi bulunmamaktadır yazıyor)Cevap yazan yazmayan tum AVUKAT abılerıme ablalarıma sımdıden saygılarımı sunarım..Hayatımda karakol onunden bıle gecmemıs bırı olarak sıcılımde boyle bır cezanın olması uykularımı boluyor...SAYGILAR...

bahtsiz_sabıkalı
27-09-2007, 11:45:06
Ceza infazı tamamlanan (3 yıl dolunca) birisi mamnu haalrın iadesi için ne yapmalı?? nasıl bir yol izlemeli??? bu haklar nasıl geri alınır??? tşk...ler...

cezayı veren mahkemeye başvururyormuşsun?

drmcaliskan
27-09-2007, 22:44:21
Benim sorum şöyle,eğer bir kişi aşağıdaki kanunun ilk 5 maddesi çerçevesinde değerlendirilmiş ve sonunda dava düşmüşse,uygulanan denetim veya tedaviden dolayı adli sicil kayıdında herhangi birşey bulunur mu?

"Madde 191 - (1) Kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alan, kabul eden veya bulunduran kişi, bir yıldan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Bu suçtan dolayı açılan davada mahkeme, birinci fıkraya göre hüküm vermeden önce uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanan kişi hakkında, tedaviye ve denetimli serbestlik tedbirine; kullanmamakla birlikte, kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alan, kabul eden veya bulunduran kişi hakkında, denetimli serbestlik tedbirine karar verebilir.

(3) Hakkında tedaviye ve denetimli serbestlik tedbirine karar verilen kişi, belirlenen kurumda uygulanan tedavinin ve denetimli serbestlik tedbirinin gereklerine uygun davranmakla yükümlüdür. Hakkında denetimli serbestlik tedbirine hükmedilen kişiye rehberlik edecek bir uzman görevlendirilir. Bu uzman, güvenlik tedbirinin uygulama süresince, kişiyi uyuşturucu veya uyarıcı maddenin kullanılmasının etki ve sonuçları hakkında bilgilendirir, kişiye sorumluluk bilincinin gelişmesine yönelik olarak öğütte bulunur ve yol gösterir; kişinin gelişimi ve davranışları hakkında üçer aylık sürelerle rapor düzenleyerek hâkime verir.

(4) Tedavi süresince devam eden denetimli serbestlik tedbirine, tedavinin sona erdiği tarihten itibaren bir yıl süreyle devam olunur. Denetimli serbestlik tedbirinin uygulanma süresinin uzatılmasına karar verilebilir. Ancak, bu durumda süre üç yıldan fazla olamaz.

(5) Tedavinin ve denetimli serbestlik tedbirinin gereklerine uygun davranan kişi hakkında açılmış olan davanın düşmesine karar verilir. Aksi takdirde, davaya devam olunarak hüküm verilir.

(6) Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanan kişi, hakkında kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmaktan dolayı cezaya hükmedildikten sonra da iki ilâ dördüncü fıkralar hükümlerine göre tedaviye ve denetimli serbestlik tedbirine tâbi tutulabilir. Bu durumda, hükmolunan cezanın infazı ertelenir. Ancak, bunun için kişi hakkında bu suç nedeniyle önceden tedavi ve denetimli serbestlik tedbirine karar verilmemiş olması gerekir.

(7) Kişinin mahkûm olduğu ceza, tedavinin ve denetimli serbestlik tedbirinin gereklerine uygun davranması halinde, infaz edilmiş sayılır; aksi takdirde, derhal infaz edilir."

tefika
28-09-2007, 10:53:43
selamlar, ben 1999 yılında hırsızlık suçundan nöbetçi savcı ile aynı gün içerisinde salıverildim. ama mahkemeye çıktım. mahkeme kararı başka bir güne erteledi. o mahkeme günü ben yoktum, benim yerime babam gitti. bana verilen bilgi sadece 5 yıl içerisinde herhangi bir cürüm işlememem. herhangi bir hapis ve para cezasına çaptırılmadım. fakat sabıka kaydı çıkardığım zaman sabıkamın olduğu yazılı. sabıkamın silinmesi için ne yapabilirim? lütfen yardımcı olabilir misiniz....teşekkürler.

gamze01
29-09-2007, 10:41:14
Öncelikle vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim .Çek davasında kesinleşmiş hapis cezası olan yakalanmamış birinin adli sicil kaydında bu suç çıkar mı?

Av.Mehmet Aydın
29-09-2007, 11:03:29
Çıkar.

mdemir010
29-09-2007, 15:01:43
1991 yılından 6136 s.k muhalefet ve 2 bankadan icram adli sicil kaydımda bulunuyor. bunları sildirmem için davamı açmam gerekiyor yoksa dilekçe ile bir yerlere başvurmakmı geekiyor.

ayrıca banka icraları kaç yıl içinde düşüyor.

saygılarımla

bahtsiz_sabıkalı
29-09-2007, 15:21:56
adli sicil istatistlik müdürlüğüne telefon açın onlar yönlendirirler sizi

Av.Mehmet Aydın
29-09-2007, 15:31:20
1991 yılından 6136 s.k muhalefet ve 2 bankadan icram adli sicil kaydımda bulunuyor. bunları sildirmem için davamı açmam gerekiyor yoksa dilekçe ile bir yerlere başvurmakmı geekiyor.

ayrıca banka icraları kaç yıl içinde düşüyor.

saygılarımla

Sabıka kayıtları için hükmü veren mahkemeye başvurmalısınız.

"Banka icraları nereden düşmüş?"...!!.......anlayamadım.

mdemir010
29-09-2007, 15:35:46
sayın yetkili

banka icraları kredi kartlarından devamlı adres değiştirdiğimden dolayı 1993 yılından ve 1996 yılından beri yakalanmadım. bunları ödemem gerekirmi sicilimin silinmesi için
saygılarımla

aboveboard
29-09-2007, 20:22:05
arkadaşım bilende yorum yapıyor burda bilmeyende! şimdi önce sabıka kaydını çıkart savcılıktan aldığın sabıka kaydına nüfüs cüzdan fotokopini + şu şekilde yazacağın dilekçe( ADLİ SİCİL ve İSTATİSTİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE ANKARA Ekte sunduğum sabıka kaydımın silinmesi için gerekli işlemlerin yapılmasını saygılarımla arz ederim. isim soyad imza ev adresin ve telefon numaran) bunu ister posta ile istersen elden en iyisi bu elden götürürsen aynı gün temiz olursun. ben daha yen,i sildirdim burdakilerden medet umma. kolay gelsin.

Av.Mehmet Aydın
29-09-2007, 22:13:44
arkadaşım bilende yorum yapıyor burda bilmeyende! şimdi önce sabıka kaydını çıkart savcılıktan aldığın sabıka kaydına nüfüs cüzdan fotokopini + şu şekilde yazacağın dilekçe( ADLİ SİCİL ve İSTATİSTİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE ANKARA Ekte sunduğum sabıka kaydımın silinmesi için gerekli işlemlerin yapılmasını saygılarımla arz ederim. isim soyad imza ev adresin ve telefon numaran) bunu ister posta ile istersen elden en iyisi bu elden götürürsen aynı gün temiz olursun. ben daha yen,i sildirdim burdakilerden medet umma. kolay gelsin.

Sen kimsin! Ne iş yaparsın?

"Bilen de bilmeyen de yorum yapıyor" derken ne demek istiyorsun?

Forum kurallarını okudun mu?

Yoksa okuma özürlü müsün?

magdurögrenci
02-10-2007, 17:26:42
Bu arada bana gelen kagıtta 765.maddenın 356. madde geregı 3 ay hapıs ıle ısde buda 810 ytl ye cevrılmısdır dıyor....bu suc yuzkızartıcı sucmudur? memurluguma etgısı nolur?

Av.İsmet Özçelik
11-10-2007, 09:46:03
2001 yılında açılandavanın neticesi 2002 yılında belli oldu ve ben "emniyeti suistimal yüzünden " ceza aldığım bu davadan bu sene başında gidip cezayı infaz ettim,sabıka kaydımın silinmesi ne zaman olur.İş basvurularında basarı -o-

Pazarlama

arkadaşım 2005 itibariyle istisnai haller dışında adli sicil kaydının (istisnai haller dışında)silinmesi diye birşey söz konusu değil.istisnai haller: 80 yaşın doldurulması veya kişinin ölümü :) ancak süresi gelinde arşive aktarılır.ve adli sicil belgesinde arşiv kaydı vardır diye gözükür.

Kaderebak
17-10-2007, 09:49:35
adli sicil belgesinde arşiv kaydı vardır diye gözükür.

Sayın Özçelik,

şimdi kişinin kaydının silinip arşive aktarılmasıyla, iş için kayıt çıkartmak istediğinde bu ''arşiv kaydı vardır'' dipnotu çıkacak mı ?...

Ne anladık şimdi bundan ? :) Silinmesi zaten kişinin rahat bir şekilde iş bulması için bir engelinin bulunmaması...Gene döndük başa sanırım bu konuda...Geçmiş yorumlara bakıldığında, bir Avukat Hanım meslektaşınızın, iş için alınan sabıka kayıtlarında, arşiv kaydı vardır yazısının görünmediğinin beyanıdır...

asii
19-10-2007, 22:16:24
Bu bırcok defa ıfade edıldı.Sımdı sız gıdersınız adlıyeye memur bey sıze sorar ne ıcın ıstıyorsunuz dıye sız ehlıyet kamu kurum ve kuruluslar yada vs gıbı nedenlerden ıstıyorum dersenız sıze arsıvlı kagıt cıkarılır orda su yazar sabıka kaydı yoktur ama arsıv kaydı vardır.Egerkı sız dersenız ben ozel sektorde ıse gırmek ıcın ıstıyorım dıye ozaman su cıkar sabıka kaydı yoktur arsıv olayına hıc degınmez durum bundan ıbarettır.Saygılarımla.

asii
19-10-2007, 22:28:59
merhaba , öncelik le geçmiş olsun,
mahkemede beraat ettiğiniz için sabıka kaydınız yok ama polis kayıtlarında bu suç işlenmiştir muhtemelen , mahkeme kararı ile başvurun onuda silecekler.

bahtsız sabıkalı bu mesajı gorursenız bana cevap yazarsanız cok sevınırım bu konuda sıze bır soru sorcam cunku mesela mahkemde beraat alırsak polıstekı kaydımızı sıldırebılırmıyız kesın olarak.Ya bır arkadasım var oda devlet meuru olmak ıstıyor.Ancak bu bır kız kacırmıs neyse karokolda ıfade falan eve bır kagıt mı ne gelmıs savcı bey kamu davası acılmasına luzum yok demıs.Sımdı bu kagıtla karakola gıtse bu sucu sıldırebılırmı? Korkuyo cunku devlet meurlugunda guvenlık ve arsıv arastırması var orda bu suc cıkar dıye.Polısten sılınırmı bu ıfadeler falan sılınırse guvenlık arastırmasında yıne cıkar mı.

bahtsiz_sabıkalı
20-10-2007, 13:12:42
polis,mahkemenin beraat kararına bakarak siliyor bir yakınım yeni sildirdi. gbt amirliğine başvurun onlar gerekeni yapar .

asii
20-10-2007, 19:38:12
polis,mahkemenin beraat kararına bakarak siliyor bir yakınım yeni sildirdi. gbt amirliğine başvurun onlar gerekeni yapar .

Beraat kararı yok cunku savcıdan dondu.Boylede sılınır dımı?

hardway1980
31-10-2007, 02:52:51
258/1 den 2003 yılında yargılandım..2005 yılında sonuclandı 6 ay hapis cezasının 1.620 ytl Ağır para cezasına cevrilerek ertelendi.Sabıka kaydımı ne zaman ve nasıl sildirebilirim.Bir kaç avukat a başvurdum bilgileri olmadıgını Asliye ceza hakimine gittim dilekçe ver silerlerse siler ler silmezlerse onlar bilir dedi. yardımcı olursanız sevinirim..

libertysea
31-10-2007, 20:32:08
1998 senesinde astsubay olarak görev yaparken firar etmek suretiyle ordudan re'sen emekli edildim.firar suçundan dolayı 10 ay hapis cezası aldım.(o dönemki infaz yasasına göre 4 ay yatmam gerekiyordu)Cezamın yaklaşık 2 ayını tamamladıktan sonra kamuoyunda Rahşan Affı olarak bilinen şartla salıverme yasasından yararlandım ve 20/12/2000 tarihinde tahliye oldum.Firar salt askeri bir suç olduğundan dolayı adli sicilimde yeralmıyor;yani adli sicilim temiz.Mahkeme kararımdada kamu haklarından men diye bir ibare yok.Devlet memurluğu kanununda 6 aydan fazla hapis alan birisi memur olmaz deniliyor.Memnu hakları iade için dava açmama ve adli sicillle ilgili bir işlem yapmama gerek varmı?tekrar memur olabilirmiyim?Devlet personel dairesi başaknalığına yazdığım dilekçe ve cevabıda bu yazıma ekledim.İsteyen hukuçu arkadaşlar karara bakıp inceleyebilsinler diye.saygılarımla

Azazael
15-11-2007, 19:37:14
15.05.1999 da esrar satmaktan 2.5 yıl ceza aldım ancak 1 yıl yattım ve 15.05.2000 tarihinde çıktım. Sabıkamın kalkması için ne kadar süre geçmesi lazim ve ne yapmam gerekir?

Av.Selin Çam
16-11-2007, 13:52:13
Foruma gözatsaydınız,yanıtı verilmiş bir soru olduğunu görürdünüz.
Adlî sicildeki bilgiler;cezanın veya güvenlik tedbirinin infazının tamamlanması üzerine Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğüne yapılacak dilekçeli bir başvuru ile silinir.

Atlantis06
26-11-2007, 19:18:46
Adli sicil kanunu 2005 yılında değişti.Yeni adli sicil yasasına göre arşiv kaydına giren hiçbir suç bir kaç istisnai haller dışında(ölüm, suçun yasada suç olmaktan çıkması, 80 yıllık müddet gibi haller) silinmiyor.Fakat o yasada bir ibare var tam olarak hatırlamamakla birlikte hatırladığım kadarıyla "Yeni yasanın yürürlüğe girdiği tarihten önce işlenen suçlar eski yasa kapsamında değerlendirilir" diye.Eski adli sicil yasasını okuduğumda oradada "adli sicil kaydı cezanın çekilmesinden itibaren gerekli yasal süreler dolduğunda kişinin talebiyle adli sicil ve arşivden silinebilir" diye.
Şimdi benim merak ettiğim ben eski yasaya göremi işlem görücem yeni yasaya göremi. 2003/Nisan 1 kararın kesinleşme zamanı üzerine yargıtay itiraz süresinide koyarsak 2003/Mayıs 1 (cezam hırsızlığa teşebbüs ve akabinde 2 ay 10 gün hapis cezası ve son olarakta paraya çevrilip erteleme).Benim anladığım 2008 mayıs 1 itibariyle hem adli sicilimi hemde arşiv kaydını sildirebileceğim.
Doğrumu yanlışmı yorumladım bilemiyorum, hukukçu olmadığım için tam yorum yapamadım.Bilgilendirirseniz sevinirim.

murat63
30-11-2007, 16:06:04
sayın hukukçular bugünlerde bir gündemi meşkul eden bir yasa söz konusu temel ceza kanunlarına uyum yasaları diye bir kanun gözüme carptı acaba bu sistemde artık memur olmanın şartları değiştimi ben değişti diye düşünüyorm artık yasaklanmış haklarını geri alan memur olabilecek yani adli sicil kanunu madde 13\a göre yasaklanmış haklarını geri alan kişi hangi tür süç işlemiş olursa olsun memuriyete hak kazanacak.
14.7.1965 tarihli 657 sayılı kanunun 48 maddesin birinci fikrasının a bendinin 5 numaralı alt bendi değişmiştir. türk ceza kanunu 53. maddede belirtilen süreler gecmiş olsa bile kasten işlenmiş bir suçtan dolayı iki yıl ve daha fazla süreli hapis cezasına yada devletin güvenirliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, Milli savunmaya karşi suçlar devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet,irtikap.rüşvet,hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama ve kacakçılık suçlarından mahkum olmamak.. değiştirilmek üzere kömisyondan gecmiştir buna göre bence artık memnu haklarını alan biri memur olabilecektir diye düşünüyorum.... cevaplarınızı bekliyorum

mutsuz
30-11-2007, 23:05:23
suc 2005 tekı yasadan önce ıslenmısse fakat mahkeme kararıda 2005 yasasından sonra verılmısse yenı yasaya goremı eskı yasaya goremı işlem görür bu sicil sildirmede acaba:(( bide kafama cok takılıyo tamam sicil kaydı aldıgımızda kamu ıcın degılse arşiv kaydı yazmyo ama bıkac arkadasta farkl seyler sölemiş yanı mutlaka ne için olursa olsun sildirsekte adli sicil kaydı yoktur yazıyomus ama altta mutlaka arşiv kaydı bulunuyor yazıyomus hangısı dogru acaba:(?

mutsuz
30-11-2007, 23:08:20
bahtsız sabıkalı banada yardımc olurmusun??kafam cok karıstı herkes farklı bısey yazmıs kimisi sadece kamu kurumları ıstedıgınde arşiv kaydı cıkar demıs kımısıde ille arşiv kaydı vardır yazar demiş!!nasıl olucak böle bu şimdi:( bıde eskı yasamı yenı yasamı tarıhı neye gore belırlıyoruz suc tarıhımı mahkemenın karar verdıgı tarıhmı!üff ne dertlıyız biz böyle:(

murat63
01-12-2007, 00:03:50
bu kanun değişiyor artık farklı bir düzen geliyor memuriyette kabul için 5560 sayılı kanunun 38 maddesine bakın
veya temel ceza kanunlarına uym yasaları madde 73 te yazıyor

tutkun77
10-12-2007, 23:16:08
Adli sicil kaydımı aşağıda belirttiğim gibidir.

556 sayılı markaların korunması hakkındaki kanun hükmündeki kararnamenin 5194 sayılı yasanın 16.md ile değişik 61/A-c md. uyarınca 1 yıl 8 ay hapis cezası aldım ancak 647 sayılı yasanın 6.md gereğince ertelendi.
Suç :556 sayılı KHK
Suç tarihi :31/08/2000
Karar tarihi :01/11/2004

SMMM 3568 nolu kanun 4.mad.Mali müşavir olmanın genel şartları
d) Taksirli suçlar hariç olmak üzere; affa uğramış olsalar dahi ağır hapis veya 5 yıldan fazla hapis yahut zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlar ile istimal ve istihlak kaçakçılığı dışında kalan kaçakçılık suçları, resmî ihale ve alım satımlara fesat karıştırma veya Devlet sırlarını açığa vurma, vergi kaçakçılığı veya vergi kaçakçılığına teşebbüs suçlarından dolayı hüküm giymiş bulunmamak.
g) (27.09.2007 tarih ve 26656 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Yönetmeliğin 5. maddesiyle eklenen bent; Yürürlük: 27.09.2007) Affa uğramış, ertelenmiş veya paraya çevrilmiş olsa dahi Kanunun 4. maddesinde sayılan suçlardan biri ile hüküm giymiş olunması.

1-Adli sicil kaydım ne zaman silinir.Yeni tck yasasına göre 3 yıllık süreden faydalanabilir miyim?
2-Smmm kanununda belirtilen hakları adli sicil kaydım silindikten sonra elde edebilirmiyim?
3-Ertelenmiş olan cezam Smmm kanunun 4.md. d bendindeki suçlar arasına girer mi?
4-Kamusal haklarımı tamamen kazanmış olurmuyum?

Danıştay İÇBK 1990/2 E 1990/2 K numaralı kararın Beni Bağlayıcı özellikleri nelerdir.

conqueror10
11-12-2007, 22:16:35
iyi akşamlar,benim bir sorunum var ve eğer yardımcı olursanız çok sevinirim.ben bugün öğretmenlik başvurusunda bulundum.başvuru belgemde sabıka sorgulama belgesi istenecektir yazıyordu. adliyeye gittim ve aldım ama milli eğitime gidip tercihimi onaylatmaya çalıştığımda mahkeme kararı istediler. ben aydın da üniversite okurken yurtta bir çocukla kavga ettik ve ben ve bir arkadaş kavga ettiğimiz çocukla davalık olduk. bunun sonucunda 2006 yılında 28 ytl lik para cezası aldık. ben bunu ödedim. ama bugün sabıka sicil kaydı vardır çıktı arşivi yoktur diyordu. ben tesadüfen nette bunu araştırırken forumunuzu gördüm ve benimde sabıkam silinir mi onu öğrenmek istiyorum. silinirse ne zaman? ben üniversiteden 2007 mezunuyum. ceza 2006 da çıktı.hatta bazı bilgiler 2006/239 esas, 2006/888 karar..aydın 1.sulh ve ceza mahkemesi.. yardımcı olursanız çok sevinirim .. teşekkürler...

gokhan.altunok
12-12-2007, 00:30:21
şimdi sen mahkumiyet kararını nerden aldı ise oraya gitmek gibi bir mecburiyetin yok şu şekilde yapacaksın diyelim ki ankarada yargılaman oldu ve İstanbulda oturmaktasın şimdi ilk işin mahmumüyet kararını hangi mahkeme gönderdi ise o mahkemeye sunulmak üzere bulunduğun ildeki asliye/sulh/ağır ceza mahkemelerinden hangisi ise bunlara bir dilekçe ile başvuruyosun kararın onaylı bir suretini istiyosun yanında da gidiş dönüş parasını ekliosun senin o kararı temyiz etme gibi bir imkanın yok.çünkü karardan sonra 1 hafta sayman gerekiodu bir ikincisi kararı ben duymadım bilmiyorum diyebi şansın da yok çünkü mahkemeye verdiin adresten sorumlusun, adli sicil kaydının silinmesini istiyor isen de mahkumiyet kararını aldığın mahkemenin kararı ile ADLİ SİCİL İSTASTİSTİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NE bir dilekçe ile ekte gönderilen sabıkamın silinmesi diye bir başvuru dilkkçesi ile başvurabilirsin.
Saygılarımla

Hukuki tartışma platformu - www.hukuki.net

aliöz
23-12-2007, 17:18:24
Sabıka kaydı savcılığa müraacat edilerek silinebilir.

87akin-izmir
25-12-2007, 13:40:08
Herkeze slm ben hıc anlamıyorum adalet ısınden hukuktan fılan ılkdefa bı kavgaya gırdım ve ılkdefa karakolluk oldum ve ılkdefada mahkemelık oldum ustune bıde ceza aldım babamla komsum kavga edıyodu ındım ayırdım ıkısıde sarhos hastanelık olduk ben karısmadım ayırmıstım sadece karsı taraf rapor almıs bız almayı unutmusuz ve dava acmıs bıze ve hakım bnı suclu gördu anlayamadım 20 yasındayım kımseyle kavgam olmamıstır 12 ay kadar bı hapis cezası verdı sonra bunu temhız ettrebılırsın dedı bbıde 1 sene ıcınde hıc kavgan olmıcak dedı gecen sene mayıs aylarında oldu olay temız dılekceseını yazdırıp yollaıdm ama korkuyoruum sabıkalımıyım ben astsubaylık hayallerım vardıı bı engel olurmu kıı anlayamadıgım sey ıkısı kavga edıyo ben ayırıyom ben suclu oluyoom ne yapmam gerekıyo :(

Erdoğan Kırcalı
25-12-2007, 13:57:47
Öncelikle forum kurallarına uymanız gerekiyor.
http://www.hukuki.net/forum/editpost.php?do=editpost&p=149815

Forumlarda arama yapmadan soru veya yorum eklemeyiniz. - Kısa Mesaj ile hukuki soru sormayınız.
Türkçe yazım kurallarına özen gösteriniz. - Cümlelerinize büyük harf ile başlayınız, başlık ve iletilerinizin tamamını büyük harflerle yazmayınız. - Konularınızı doğru kategoride açmaya özen gösteriniz. - Başlıklarınızda "Acil, Lütfen Yardım, İmdat, Slm, Mrb" gibi kelimeler kullanmayınız. - Kurallara aykırı davranan üyeler ve forumları kilitlenecektir.

gelsen_sen
01-01-2008, 22:56:51
Türkçe yazım kurallarına özen gösteriniz. - Cümlelerinize büyük harf ile başlayınız..

Hemen bir üst iletide yer alan uyarı mesajını görmemezlikten gelip aynı hataları tekrarladığınız için iletiniz silinmiştir.

tutkun77
03-01-2008, 00:02:21
Ne yazmak istediniz anlayamadım ama lütfen sitemizin kurallarına uygun iletiler yazınız!

Teşekkürler!!

kullanıcı2008
04-01-2008, 14:04:26
Merhaba,

Almanya'da süpermarkette elimde tuttugum ve ödemeyi unuttugum 18 euroluk bir eşyanın, hırsızlık suçundan ceza aldım ve para cezasına dönüştürüldü ve ödedim. Benim sorum, acaba bu ceza benim Türkiye'deki sabıka kaydına işlenir mi? Yani sicile işlese bile sabıka kaydında görünür mü?İşlernirse silinmesi için ne kadar beklerim? Araştırdıgım kadarıyla Almanya'da ilk cezalar (eger 90 gün altı ve para cezası gibi) sicile işleniyor fakat ikinci bir ceza olmadıgı sürece Sabıka Kaydında görünmüyormuş. Bu bilgi dogru mudur? Lütfen Yardım Edin.

reberfiko
04-01-2008, 16:32:02
Eğer yardım ederseniz çok sevinirim...
1 adet sahte 100 ytl yüzünden T.C.K. nın 197/3 maddesinden 3 ay hapis cezası aldım. Hapis cezasını 2 ay 15 güne düşürdü hakim ve 1500 ytl para cezasına çevirdi. Onu da aylık 100 ytl olarak taksitlere böldü. Benim sizden öğrenmek istediğim bu almış olduğum ceza benim memuriyetimi etkilermi? Şu an 3 aylık aday memurum. Ve almış oduğum ceza 657 sayılı kanunda sayılan: "Taksirli suçlar hariç olmak üzere; affa uğramış olsalar dahi ağır hapis veya 5 yıldan fazla hapis yahut zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlar ile istimal ve istihlak kaçakçılığı dışında kalan kaçakçılık suçları, resmî ihale ve alım satımlara fesat karıştırma veya Devlet sırlarını açığa vurma, vergi kaçakçılığı veya vergi kaçakçılığına teşebbüs suçlarından dolayı hüküm giymiş bulunmamak." kategorilerine girer mi? Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yönetim notu:Aynı konu hakkında farklı başlıklar açmayınız.Açtığınız ilk konudan devam ediniz.
http://www.hukuki.net/forum/showthread.php?t=31676

ksklife
08-01-2008, 21:26:32
Merhaba

Ben 2003 yılındaki hırsızlık şucundan 22.03.2007 de karar olarak 1 yıl 15 gün ceza aldım ve cezam tecil edildi..

BU SABIKA KAYDIMI NE ZAMAN SİLDİREBİLİRİM ?

TEŞEKKÜRLER..

lazenosi
14-01-2008, 09:18:47
Ayni konuda bende uğraşiyorum.Arşivin silinmesi için, ama 2005 e kadar işlenen ve anayasanın 76 ci madesinde belirtilen cezalar hariç gerisi silinecek miş birdefaya mahsus, ama dilekçe ile başvurmak lazim.

Av.Ayşegül Egemen
14-01-2008, 09:32:49
Bildiğim kadarıyla arşivden silinemiyor. 20 yıl saklandıktan sonra sanırım siliniyor.

Erdoğan Kırcalı
14-01-2008, 09:38:03
ayni knuda bede uğraşiyorum arşivin silinmesi için ama 2005 kadar işlenen ve anayasanın 76 ci madesinde belirtilen cezalar hariç gerisi silinecek miş birdefaya mahsus ama dilekçe ile başvurmak lazim.

Aşağıdaki konu işinize yarayacaktır.
http://www.hukuki.net/forum/showthread.php?p=151260#post151260
Bundan başka ,bulunduğunuz forumdaki "ADLİ SİCİL KAYDI İLE İLGİLİ KONULAR BU BAŞLIKTA TOPLANACAKTIR" http://www.hukuki.net/forum/showthread.php?t=28229 konusunu inceleyebilirsiniz.

peace2408
07-02-2008, 17:35:45
Mahkemeye cıkmıştım 2003 yılında emniyeti suistimal suçundan.O zaman üniversitede okuyordum.İlk mahkemede ifadelerimizi verdik ve de avukatım bana hiçbir sekilde bunun sabıka kaydıma işlemiyecegini söyledi.Ögrenci belgelerimizi verdik ve de avukatımız davayla ilgilendi.Bugun bir kağıt buldum avukat tarafından yazılmış ve de imzalanmış bir kağıt.Şöyle yazıyordu:'İzmir 3.Asliye Ceza Mahkemesinin 2003/789 esas sayılı dosyasında Emniyet-i suistimal suçuyla yargılanan Hasan Bey'in bu suçtan beraatine karar verilmiş olup İzmir barosunun tayin ettiği asgari ücretler üzerinden 400 ytl tahsil olunmuştur.'Yani ben suçsuzum degil mi?sabıka kaydımda herhangi bir şey olmaz sanırım.ögretmenlik yapacağım.Bu karar ögretmenlik yapmamı engeller mi?

mesaog
08-02-2008, 00:43:23
Kanun

Adlî Sicil Kanunu

Kanun No. 5352 Kabul Tarihi : 25.5.2005

Amaç ve kapsam

MADDE 1. — (1) Bu Kanun, kesinleşmiş ceza ve güvenlik tedbirlerine mahkûmiyete ilişkin bilgilerin otomatik işleme tâbi bir sistem kullanılarak toplanmasına, sınıflandırılmasına, değerlendirilmesine, muhafaza edilmesine ve gerektiğinde en seri ve sağlıklı biçimde ilgililere bildirilmesine dair usul ve esasları belirler.

Adlî sicil kayıtlarının tutulması

MADDE 2. — (1) Hakkında Türk mahkemeleri veya yabancı ülke mahkemeleri tarafından kesinleşmiş ve Türk Hukukuna göre tanınan mahkûmiyet kararı bulunan Türk vatandaşları ile Türkiye'de suç işlemiş olan yabancıların kayıtları da dahil tüm adlî sicil bilgileri; mahallinde bilgisayar ortamına aktarılmasını takiben, Adalet Bakanlığı Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğündeki Merkezî Adlî Sicilde tutulur.

Merkezî ve mahalli adlî sicillerin görevleri

MADDE 3. — (1) Merkezî Adlî Sicil, adlî sicil kayıtlarının güncelleştirilmesi, düzenlenmesi, düzeltilmesi ve mahalli adlî sicillere ulaştırılması ile görevlidir.

(2) Mahalli adlî sicil, bulunduğu yer ile gerektiğinde diğer yerlere ait adlî sicil bilgilerinin bilgisayara girilmesi, bu bilgilerin merkezî adlî sicile aktarılması ile merkezî adlî sicilden bilgilerin alınıp ilgili şahıs ve kurumlara iletilmesi ile görevlidir.

Adlî sicile kaydedilecek bilgiler

MADDE 4. — (1) Türk mahkemeleri tarafından vatandaş veya yabancı hakkında verilmiş ve kesinleşmiş mahkûmiyet hükümleri adlî sicile kaydedilir. Bu bağlamda;

a) Hapis cezaları ile ilgili olarak;

1. Hapis cezasına mahkûmiyet kararı,

2. Koşullu salıverilme kararı,

3. Koşullu salıverilmede denetim süresinin uzatılmasına ilişkin karar,

4. Koşullu salıverilme kararının geri alınmasına dair karar,

5. Hapis cezasının infazının tamamlandığı hususu,

b) Hapis cezasının ertelenmesi halinde;

1. Denetim süresi,

2. Denetim süresinin yükümlülüklere uygun veya iyi halli olarak geçirilmesi dolayısıyla cezanın infaz edilmiş sayıldığı hususu,

3. Ertelenen hapis cezasının infaz kurumunda çektirilmesine ilişkin karar,

c) Adlî para cezası ile ilgili olarak;

1. Adlî para cezasına ilişkin mahkûmiyet hükmü,

2. Adlî para cezasının ödenmek suretiyle infaz edildiği hususu,

3. Adlî para cezasının tazyik hapsi suretiyle kısmen veya tamamen infaz edildiği hususu,

4. Adlî para cezasının tazyik hapsinden sonra kalan kısmının ödenmek suretiyle infaz edildiği hususu,

d) Kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırıma mahkûmiyet halinde;

1. Kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırım olarak, adlî para cezasına mahkûmiyet veya güvenlik tedbiri uygulanması hükmü,

2. Kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırım olarak hükmedilen adlî para cezasının veya güvenlik tedbirinin gereklerinin yerine getirilmemesi dolayısıyla hapis cezasının infazına ilişkin karar,

3. Kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırım olarak hükmedilen güvenlik tedbirinin değiştirilmesine ilişkin karar,

e) Belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılma ile ilgili olarak;

1. Kasten işlenen bir suç nedeniyle hapis cezasına mahkûmiyetin kanunî sonucu olarak yoksun kalınan haklara cezanın ertelenmesi dolayısıyla getirilen istisnaya ilişkin karar,

2. Mahkûmiyet hükmüyle bağlantılı olarak verilen, belli bir hak ve yetkinin kullanılmasının veya belli bir meslek veya sanatın icrasının yasaklanmasına ya da sürücü belgesinin geri alınmasına ilişkin karar,

f) Türk vatandaşı hakkında yabancı mahkemeden verilmiş ve kesinleşmiş olan mahkûmiyet kararının Türk hukuku bakımından doğurduğu hak yoksunluklarına ilişkin olarak Cumhuriyet savcısının istemi üzerine mahkemece verilen karar,

g) Ceza mahkûmiyetini bütün sonuçlarıyla ortadan kaldıran şikayetten vazgeçme veya etkin pişmanlık dolayısıyla verilen karar,

h) Ceza zamanaşımının dolduğunun tespitine ilişkin karar,

i) Genel veya özel affa ilişkin kanun; özel affa ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararı,

j) Askerî Ceza Kanununa göre verilmiş mahkûmiyet kararlarındaki ferî cezalar,

Adlî sicile kaydedilir.

(2) Kanun yararına bozma veya yargılamanın yenilenmesi sonucunda verilen mahkûmiyet hükmü ya da eski hükümde değişiklik yapan tüm hüküm ve kararlar açısından da birinci fıkra hükümleri uygulanır.

(3) Kanun gereği olarak gerçek kimliği saklı tutulan kişilerin adlî sicil ve arşiv kayıtlarına ilişkin usul ve esaslar yönetmelikle düzenlenir.

Adlî sicile kaydedilmeyecek bilgiler

MADDE 5. — (1) Türk mahkemeleri tarafından verilmiş olsa bile;

a) Disiplin suçlarına ve sırf askerî suçlara ilişkin mahkûmiyet hükümleri,

b) Disiplin veya tazyik hapsine ilişkin kararlar,

c) İdarî para cezasına ilişkin kararlar,

Adlî sicile kaydedilmez.

Diğer bilgilerin kaydı

MADDE 6. — (1) Kamu davasının açılmasının ertelenmesine ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ilişkin kararlar, ancak bir soruşturma veya kovuşturmayla bağlantılı olarak mahkeme, hâkim, askerî hâkim, Cumhuriyet Başsavcılığı veya askerî savcılık tarafından istenmesi halinde verilmek üzere kaydedilir.

Adlî sicil bilgileri verilebilecek olanlar

MADDE 7. — (1) Adlî sicil bilgileri, kullanılış amacı belirtilmek suretiyle;

a) İlgili kişiye veya vekâletnamede açıkça belirtilmek koşuluyla vekiline,

b) Kamu kurum ve kuruluşlarına, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına,

Verilebilir.

(2) Yabancı devletler tarafından istenilen adlî sicil bilgileri mütekabiliyet esasına göre verilir.

Adlî sicil bilgilerini verebilecek merciler

MADDE 8. — (1) Adlî sicil bilgileri; mahalli adlî sicillerde Cumhuriyet başsavcılıklarınca, asliye mahkemelerinin bulunmadığı ilçelerde kaymakamlıklarca, yurt dışında elçilik ve konsolosluklarca , merkezî adlî sicilde ise Adalet Bakanlığı Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünce verilir.

Adlî sicil bilgilerinin silinmesi

MADDE 9. — (1) Adlî sicildeki bilgiler;

a) Cezanın veya güvenlik tedbirinin infazının tamamlanması,

b) Ceza mahkûmiyetini bütün sonuçlarıyla ortadan kaldıran şikayetten vazgeçme veya etkin pişmanlık,

c) Ceza zamanaşımının dolması,

d) Genel af,

Halinde Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünce silinerek, arşiv kaydına alınır.

(2) Adlî sicil bilgileri, ilgilinin ölümü üzerine tamamen silinir.

(3) Türk vatandaşları hakkında yabancı mahkemelerce verilmiş olup 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (f) bendine göre adlî sicile kaydedilen hürriyeti bağlayıcı cezaya mahkûmiyet hükümleri, kesinleştiği tarihten itibaren mahkûmiyet kararında belirtilen sürenin geçmesiyle, Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünce adlî sicil kayıtlarından çıkartılarak arşiv kaydına alınır. Adlî para cezasına mahkûmiyet hükümleri ile cezanın ertelenmesine ilişkin hükümler, adlî sicil kaydına alınmadan doğrudan arşive kaydedilir.

Arşiv bilgilerinin istenmesi

MADDE 10. — (1) Arşiv bilgileri;

a) Kullanılış amacı belirtilmek suretiyle, kişinin kendisi veya vekâletnamede açıkça belirtilmiş olmak koşuluyla vekili,

b) Bir soruşturma veya kovuşturma kapsamında Cumhuriyet başsavcılıkları, hâkim veya mahkemeler,

c) Yetkili seçim kurulları,

d) Özel kanunlarda gösterilen hallerde ilgili kamu kurum ve kuruluşları,

Tarafından istenebilir.

(2) Kanunda açıkça belirtilmediği takdirde, kişi hakkında alınacak bir karar veya yapılacak bir işlemle ilgili olarak, bir yakınının adlî sicil ve arşiv kayıtları istenemez ve bu bilgiler, kişiyi herhangi bir haktan yoksun bırakmak için dayanak olarak kullanılamaz.

(3) Onsekiz yaşından küçüklerle ilgili adlî sicil ve arşiv kayıtları; ancak soruşturma ve kovuşturma kapsamında değerlendirilmek üzere Cumhuriyet başsavcılıkları, hâkim veya mahkemelerce istenebilir.

Adlî sicil ve arşiv bilgilerinin gizliliği

MADDE 11. — (1) Adlî sicil ve arşiv bilgileri gizlidir. Bu bilgiler, görevlilerce açıklanamaz ve bu Kanun hükümlerine göre verilen kişi, kurum ve kuruluşlarca veriliş amacı dışında kullanılamaz.

Adlî sicil ve arşiv bilgilerinin silinmesi

MADDE 12. — (1) Arşiv bilgileri, ilgilinin ölümü üzerine ve her halde kaydın girildiği tarihten itibaren seksen yılın geçmesiyle tamamen silinir.

(2) Fiilin kanunla suç olmaktan çıkarılması halinde, bu suçtan mahkûmiyete ilişkin adlî sicil ve arşiv kayıtları, talep aranmaksızın tamamen silinir.

(3) Kanun yararına bozma veya yargılamanın yenilenmesi sonucunda verilen beraat veya ceza verilmesine yer olmadığı kararının kesinleşmesi halinde, önceki mahkûmiyet kararına ilişkin adlî sicil ve arşiv kaydı tamamen silinir.

Adlî sicil ve arşiv kayıtlarında sorgulama yetkisi verilmesi

MADDE 13. — (1) Bir suça ilişkin soruşturma ve kovuşturma kapsamında adlî sicil ve arşiv kayıtlarında;

a) Mahkeme, hâkim, askerî hâkim, Cumhuriyet Başsavcılığı ve askerî savcılık doğrudan doğruya,

b) Kolluk ve diğer kamu kurum ve kuruluşları Adalet Bakanının onayı ile,

Sorgulama yapabilirler.

"Yasaklanmış Hakların Geri Verilmesi

MADDE 13/A – (1) 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu dışındaki kanunların belli bir suçtan dolayı veya belli bir cezaya mahkûmiyete bağladığı hak yoksunluklarının giderilebilmesi için, yasaklanmış hakların geri verilmesi yoluna gidilebilir. Bunun için; Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinin beşinci ve altıncı fıkraları saklı kalmak kaydıyla,

a) Mahkûm olunan cezanın infazının tamamlandığı tarihten itibaren üç yıllık bir sürenin geçmiş olması,

b) Kişinin bu süre zarfında yeni bir suç işlememiş olması ve hayatını iyi halli olarak sürdürdüğü hususunda mahkemede bir kanaat oluşması,

gerekir.

(2) Mahkûm olunan cezanın infazına genel af veya etkin pişmanlık dışında başka bir hukukî nedenle son verilmiş olması halinde, yasaklanmış hakların geri verilmesi yoluna gidilebilmesi için, hükmün kesinleştiği tarihten itibaren beş yıl geçmesi gerekir. Ancak, bu süre kişinin mahkûm olduğu hapis cezasına üç yıl eklenmek suretiyle bulunacak süreden az olamaz.

(3) Yasaklanmış hakların geri verilmesi için, hükümlünün veya vekilinin talebi üzerine, hükmü veren mahkemenin veya hükümlünün ikametgâhının bulunduğu yerdeki aynı derecedeki mahkemenin karar vermesi gerekir.

(4) Mahkeme bu husustaki kararını, dosya üzerinde inceleme yaparak ya da Cumhuriyet savcısını ve hükümlüyü dinlemek suretiyle verebilir.

(5) Yasaklanmış hakların geri verilmesi talebi üzerine mahkemenin verdiği karara karşı, hükümle ilgili olarak Ceza Muhakemesi Kanununda öngörülen kanun yoluna başvurulabilir.

(6) Yasaklanmış hakların geri verilmesine ilişkin karar, kesinleşmesi halinde, adlî sicil arşivine kaydedilir.

(7) Yasaklanmış hakların geri verilmesi yoluna başvurulması nedeniyle oluşan bütün masraflar hükümlü tarafından karşılanır."

Komisyon

MADDE 14. — (1) Adlî sicil ve arşiv kayıtlarının silinmesiyle ilgili kararları almak ve kanunla verilen diğer görevleri yerine getirmek üzere, Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünün teklifi ve Bakan onayı ile üç hâkimden oluşan bir komisyon kurulur.

Yönetmelik

MADDE 15. — (1) Bu Kanunun uygulama usul ve esasları, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde Adalet Bakanlığınca çıkartılacak yönetmelikte belirlenir.

Merkezî ve mahalli adlî sicildeki atamalar

MADDE 16. — (1) Merkezî ve mahalli adlî sicildeki şube müdürü, mühendis, çözümleyici, programcı, istatistik uzmanı, tercüman, şef, bilgisayar işletmeni ile veri hazırlama ve kontrol işletmenleri Adalet Bakanlığınca atanırlar; gerektiğinde sözleşmeli olarak da çalıştırılabilirler.

Malî hükümler

MADDE 17. — (1) Bu Kanunun 7 nci ve 10 uncu maddeleri uyarınca kişiler tarafından yapılacak adlî sicil veya arşiv kaydı taleplerinde, üç Yeni Türk Lirası ücret alınır. Bu ücret Adalet Bakanlığının ihtiyaçlarında kullanılmak üzere Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri İşyurtları Kurumuna gelir kaydedilir.

Yürürlükten kaldırılan hükümler

MADDE 18. — (1) Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla 22.11.1990 tarihli ve 3682 sayılı Adlî Sicil Kanunu yürürlükten kaldırılmıştır.

GEÇİCİ MADDE 1. — (1) Bu Kanunda öngörülen adlî sicil sistemi ile mevcut kayıtların bu Kanuna uyarlanması bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren beş yıl içinde tamamlanır.

GEÇİCİ MADDE 2. — (1) Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte, Adalet Bakanlığı Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünce toplanmış olsun veya olmasın, suç tarihi itibarıyla bu Kanunun yürürlük tarihinden önceki kayıtlar hakkında, 3682 sayılı Kanuna göre süre yönünden silinme koşulu oluşanlar silinir; diğer kayıtlar için bu Kanun hükümlerine göre işlem yapılır. Anayasanın 76 ncı maddesi ile özel kanun hükümleri saklıdır.

(2) Birinci fıkra gereğince işlem yapılarak arşive alınan kayıtlar hakkında, 3682 sayılı Kanunun 8 inci maddesinde öngörülen sürelerin dolduğu veya ertelenmiş olan hükmün esasen vâki olmamış sayıldığı hallerde bu tarih esas alınarak, Anayasanın 76 ncı maddesi ve özel kanunlarda sayılan suç ve mahkûmiyetler dışındaki kayıtlar için ilgilinin, Cumhuriyet Başsavcılığının veya Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünün talebi üzerine hükmü veren mahkemece veya talep edenin bulunduğu yer asliye ceza mahkemesince arşiv kaydının silinmesine karar verilir.

Yürürlük

MADDE 19. — (1) Bu Kanun 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme

MADDE 20. — (1) Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

31/5/2005

fatih530
08-02-2008, 15:02:08
teşekkürler

GÜLSEREN KARABULUT
08-02-2008, 16:09:40
slm ben adli scil arşivi ileilgili bir şey soracaktım . milli eğitime özel bir dershanede çalışmak için başvurdum onlarda adli sicil arşivimde kayıt olduğu için atamamı onaylamıyorlar suçum:kanunun cürüm saydığı bir fiili övmek, halkı kanuna itaatsizliğe tahrik etirmek . mahkeme para cezasını erteledi 11/10/2001 tarihinde. benim anlamadığım üniversite sürecinde yaptığımız bir çocukluk için şimdi hiç bir devlet kurumuna bağlı olarak çalışamıyacakmıyım. çok zor durumdayım dershane ile 4 ay önce sözleşme yapmıştım ama hala stajerliğim başlamadı işverenim şimdi ya bu sorunu çöz yada çıkışını vereyim diyor. yardım ederseniz çok sevineceğim. şimdiden çok teşekür ederim

slm adli sicil arşivimde kaydım olduğu için devlet kurumlarında çalışamıyacak mıyım. ben bu durumu anlamadım. benim de 2001 yılında halkı itaatsizliğe tahrik etmek ve kanunun cürüm saydığı bir fiili övmekten paracezasına
para cezasını da ertelediler şu durumda devlet kurumlarında çalışamıyacakmıyım çok tuhaf mahkumlar milletvekili olabiliyor ama üniversitede yaptığımız bir çocukluk yüzünden çalışamıyacak mıyız. işsiz kalınca ne olacak bilmiyorum.:(

peace2408
12-02-2008, 15:37:53
iyi gunler.Hakkınızdakı kamu davası düşerse bu sicil kaydına işlenir mi ve de memurluk yapmanızda bi sakıncası olur mu?cevaplarınız beklıyorum.şimdiden teşekkür ederim.

aliii_
15-02-2008, 17:55:43
Herkese selamlar.Yine rahatsız ediyorum ama gerçekten çok tedirginim.Bu son sorum cevaplandırırsanız çok minnettar olurum.Artık olumlu veya olumsuz(belirsizliğin kalkmasını istiyorum).Ben 10 sene önce yanlış bir anlaşılmadan ötürü hırsızlık suçlamasıyla polis tarafından yakalandım.Polis tutanak tuttu o zaman 13 yaşındaydım.Ama mahkeme olmadı ve yargılanmadım sadece tutanak tutuldu.Ben şimdi Maliye müfettişliği sınavını kazandım soruşturma aşamasındayım.Aldığım bilgilere göre soruşturma başalamış.Sabıka kaydı almıştım başka bir şey için orda sicil kaydı ve adli sicil arşiv kaydı yoktur yazıyor.Tutulan TUTANAK soruşturmada etki eder mi veya silinmiş midir acaba çünkü 10-12 sene oldu ve hiç mahkemeye çıkmadım.Yardımınız için şimdiden çok teşekkür ederim.Çok sağolun
SAYGILARIMLA..