PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Boşanma İle İlgili Sorular

Sayfalar : [1] 2

ozerbey
01-10-2004, 00:48:01
Merhaba,
Ben anne ve babamin bosanma ile ilgili sorular sormak istiyorum eger zamaninizin yettigi muddetce cevap verebilirseniz cok memnun olurum.
1. Annem ve babam 26 yillik evliler, babam 26 yillik devlet memuru, annem bosandigi takdirde saglik sigortasi, yesil pasaport vs gibi haklarindan mahrum kalacak mi? Babam emekli sandigina bagli, annemin emekli sandigi kartini iade mi etmesi gerekir? Mahkeme sonuclanincaya kadar bu haklari durur degil mi?
2. Bosanma dilekcesi verildikten sonra surec ne kadar surer ve neler olur?
3. Bosanma sebebi yillardir suren siddetli gecimsizlik ve en son bardagi tasiran babamin anneme fiziksel olarak vurmasi/sovmesi ve (oldurmekle vs. ) tehdit etmesi. Annem manevi tazminat da acmak istiyor... Bunun limitleri nelerdir?Annem 40 milyar dolarlik maddi 40 milyar dolarlik da manevi tazminat istiyor. Ne kadar alabilir? Benim bildigim karisina vuran bir koca karisi sikayet ettigi ve ispatladigi takdirde hapiste bir kac gun kaliyor ya da bir kac yuz milyon para odemesi gerekiyor...olan sey bir tokattan cok. Annemin hemen gidip doktordan rapor almasi iyi olur mu?
Eger olaya sahitler varsa onlarin ifadesi rapor kadar etkili olur mu?
4. Mal paylasimi yari yariya yapiliyor diye biliyorum. Bunun haricinde nafaka alma hakki var midir annemin, varsa sabit bir fiyat mi? yoksa babamin maasina gore degisen bir aylik miktar mi? Eger babam emekli olursa emekli ikramiyesinin yarisini alma hakki var midir?
5. Ornegin ortak bir ev var. Babam su an evde oturuyor, annem ayrildi. Mal paylasimindan sonra babamin evden derhal cikmasi mi gerekir? Evin satilip parasinin bolunmesi mu gerekir? Mahkeme sonuclanincaya kadar annemin kira masrafini babamin odemesi mi gerekir?
Lutfen yardimci olur musunuz? Tesekkur ederim.

ahaltuner
01-10-2004, 06:59:50
Merhaba ozerbey,
1-Boşanma sonuçlandıktan sonra anneniz babanızın sağlık sigortasından faydalanamaz.
2-Boşanma davasının ne kadar süreceği konusu olayın seyrine göre değişebilir.
3-Tazminat miktarı konusunda az veya çok demek çok zor.Tarafların içinde bulundukları ekonomik durum ile meydena gelen maddi-manevi zarar oranı göz önünde tutularak takdir edilecektir.Eğer dediğiniz gibi herhangibir darp vs. varsa izleri ve bulguları kaybolmadan rapor alınması işinizi kolaylaştırır.Ayrıca şahit olması da lehe sonuç doğurmasını sağlar.
4-Mal paylaşımı konusunda anneniz ve babanız arasında herhangi bir sözleşme yoksa aralarında yasal mal rejimi olan(26 yıl önce evlendiklerine göre) mal ayrılığı rejimi geçerlidir.Yani herkesin üzerine kayıtlı malı kendisinindir, paylaşılmaz.
5-Boşanma halinde annenize yoksulluk nafakası bağlanır.Babanız emeklide olsa bu nafakayı annenize ödemeye devam eder.Boşanma davası açıldıktan sonra boşanma gerçekleşinceye kadarda ayrı yaşadıkları için hakim annenize tedbir nafakası takdir edecektir.
Saygılarımla..

ahmet

ozerbey
01-10-2004, 08:26:03
Merhaba, oncelikle cevapladiginiz icin tesekkur ederim. Bazi noktalar hala kafamda soru isareti:
1. Tedbir nafakasi: diyelim ki dava annem evden ayrildiktan bir yil sonra sonuclandi ve bosandilar. ve diyelim ki hakim babami ayda 300 M nafaka vermeye mahkum etti. baba anneme bir yillik 300Mx12 =3.6Milyar odemeye de mi mahkum olacak. anlami bu mu? ayrica su an evde babam oturuyor annem ayrilmak zorunda kaldi, annem magdur...hakim babam hakkinda "ikisine de ait olan bir yeri tek basina isgal ediyor" gibi bir karar verebilir mi? ya da bunun icin bir tazminat verebilir mi anneme?
2. Bosanma davasi suresi: Annemin herhangi bir geliri olmadigi icin, annem dilekceyi verdiginde baronun anneme bir avukat tahsis edecegini ve babamin suclu goruldugu durumda masraflari babamin odeyecegi soylendi. simdi annem kendi para verip bir avukat tutsaydi dava sureci daha mi hizli olurdu? ayrica hakim gene avukatin masraflarini babama odetebilir mi babami suclu gordugu takdirde?
3. mal paylasimi...50-50 paylasim sadece ikisinin uzerine olan seylerde mi yapiliyor. yani ornegin sadece annemin ve sadece babamin uzerine olan bir sey varsa bu sadece kendilerine mi ait?
diyelim ki bir ev var ve yapimi yeni bitti, henuz tapusu yok. bu kooperatif evlerinde cok rastlanan bir durum, bizimki de oyle. yani ev hala kimsenin ustune kayitli degil hala kooperatifin. bunun doguracagi karisikliklar neler olabilir?mahkeme sonuclanmadan bu nasil halledilmeli?
4. annemin yesil pasaportu (babamin devlet memuru olmasindan dolayi) da iptal olur mu? annemin pasaportunu degistirip normal bir pasaporta mi cevirmesi gerekir? zaten sanrim evlenme bosanma gibi durumlarda pasaportu degistirmek gerekiyor degil mi?

esraduru
03-03-2008, 17:45:20
Merhaba
4ocak 2008 tarihinde nişanlandım. 6şubat 2008 tarihinde resmi nikahımız oldu ama düğün olmadı,temmuzda olacaktı. Fakat bu süreçte çok uyumsuz olduğumuzu anladık. Ayrılma kararı aldık. Boşanmak için ne yapmamız gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

sdt23
03-03-2008, 17:54:55
Merhaba
4ocak 2008 tarihinde nişanlandım. 6şubat 2008 tarihinde resmi nikahımız oldu ama düğün olmadı,temmuzda olacaktı. Fakat bu süreçte çok uyumsuz olduğumuzu anladık. Ayrılma kararı aldık. Boşanmak için ne yapmamız gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

1 yıldan önceki evliliklerde anlaşmalı boşanma olmaz.
Ancak boşanma kararı konusunda anlaşmışsanız ve birbirinizden nafaka/tazminat talebiniz yoksa aranızdaki geçimsizliği anlatacak şahitleri dinleterek boşanabilirsiniz.

İlk celsede şahitler hazır olmazsa şahitlerin dinlenmesi için yaklaşık 2-3 ay sonrasına gün verilir.

Nafaka/tazminat konusunda anlaşmazlık olur veya taraflardan biri boşanmayı kabul etmezse işler uzayabilir.

esraduru
03-03-2008, 18:29:37
Çok teşekkürler.Avukat tutmamız gerekiyor mu? Ne gibi işlemler yapacağız bilgilendirirseniz sevinirim.

volkan_ç
16-03-2008, 09:54:15
merhaba ben volkan sıze bır konu danışmak ıstıyordum ben eşimle dun akşam kavga ettık ve benı şikeyet ettı 2 yıllık evlıyız ufak bır sorundan dolayı tartıştık pazartesı de mahkeme var kesınlıkle boşanacağız evlenırken eşya olarak hıç bır şey getırmemıştı bu boşanma sonrası herhangı bır mal paylaşımı soz konusu olurmu acaba bu konu hakkında benı aydınlatırsanız çok sevınırım eğer eksıklerım varsa soyleyın kı bende ona gore anlatayım saygılarımla

vadi33
02-08-2008, 18:26:07
Merhaba,
bu konu altında benimde bir sorum olucak. Başlangıçta sade bir soru olucak, ilerisinde daha sorularım olabilir. Beni hayli ruhen yoran bir boşanma davam yürümekte. Bir türlü bitemedi. Eylül ayın 12sinde yine bir celse var ve şahitler dinlenilcek (bu arada karşı taraf bulunamıyor, bir kaç kez de tebligat yapıldı). Şahitlerim Annem ve Babam amaaaaa.... onlarla aram iyi değil bu aralar. Mahkemeye şahitlik yapmak için gitmezse ne olur ve gitselerde gitmeselerde boşanma davası sonuçlanırmı o tarihde?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

sdt23
02-08-2008, 21:56:06
Eylül ayın 12sinde yine bir celse var ve şahitler dinlenilcek (bu arada karşı taraf bulunamıyor, bir kaç kez de tebligat yapıldı). Şahitlerim Annem ve Babam amaaaaa.... onlarla aram iyi değil bu aralar. Mahkemeye şahitlik yapmak için gitmezse ne olur ve gitselerde gitmeselerde boşanma davası sonuçlanırmı o tarihde?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Bildirdiğiniz şahitlerden biri veya birkaçı gelmezse o celsede bitmesi imkansız.
Bir sonraki celseye polis marifetiyle getirirler.
Bir şahit şahitlik yapmak zorunda değildir ama mahkemeye gelmek zorundadır.

Ayrıca birkaç kez tebligat yapılması imkansız. Birkaç kez tebligat gönderilmiş ama tebligat yapılamamış olsa gerek. Bu da davanın sonuçlanmasını geciktirecek bir durum.

vadi33
05-08-2008, 18:05:04
cevabınız için teşekkür ederim. ayrıldığım nikahlı olduğum kişi bulunamıyor. yurt dışında bir yerde olmalıdır. bu dava 2 senedir sürüyor. şahitlerde kasım ayında almanyaya dönücek. o kişi hem tr de hemde almanyada arandı ama bulunamadı ve iş şahitlere kalmış. şahitler tam şahitliğini yapmazsa ne olur? şahitlerde doğru şahitlik yaptıklarında o gün dava sonuçlanırmı? kusura bakmayın ama ben imam nikahlı şimdiki eşimle beraber yaşıyorum ve bir bebek bekliyoruz ve hala eski eşimin soy ismini taşıyorum. bebek 3 aylık doğana kadar ismim değişmezse çocuğumun o kişinin soy ismini taşımasını istemiyorum. lütfen bana bir yardımda bulunun, çok canım sıkılıyor bu konuya.

saygıyı bozmamış ümidimle selamlar

sdt23
07-08-2008, 09:38:59
Tebligat bir şekilde yapılması gerekir. Masraflı ama ilanen tebligat yapmayı deneyebilirsiniz.

Birlikte olduğunuz kişiden olan bebeğiniz ise o doğmadan boşansanız bile maalesef şu an resmi nikahlı olduğu adamın soyadını alacak.

İddet süresi içinde kadın yeniden evlenemez, iddet süresi içinde doğan çocuk önceki eşin nüfusuna kaydolur. Hamile olmadığını hastane raporuyla belgeleyen kadın iddetin kaldırılması için mahkemeye başvurabilir. Ama hamile bir kadın iddeti sonlandıramaz.

Çocuk doğduktan sonra bir de çocuğun şu an birlikte olduğunuz kişinin nüfusuna geçirilmesi için uğraşacaksınız.

Avukatınız var mı? Yoksa mutlaka bir avukatla görüşün.

Dertbabasi
07-08-2008, 22:45:59
Merhabalar. Ben 52 yaşındayım, 13 yıldır resmi nikahlı karımdan ayrı yaşıyorum, 13 yıl öncesinde tek çocuğum Recep'i de annesinin yanında bırakarak yollarımızı ayırdık, yani resmen boşanmasak da ayrıldık.Herkes kendi hayatını çizdi, şu anda da imam nikahlı eşimle hayatımızı sürdürüyoruz (iki çocuğum var). Yaklaşık 1 yıl öncesinde resmi nikahlı karım nerden aklına esdiyse maddi ve manevi tazminat(60 milyar) ve nafaka(75+75) isteyen bir boşanma davası açmış, İstanbul Küçükçekmece'de. 27/02/2008 tarihinde duruşma (bundan önceki duruşmalara katılamadım,zaten bana tebliğ edilememişti) vardı, fakat çalıştığım için (İzmir) bu mahkemeye katılamadım fakat durumumu açıklayan yazıyı mahkemeye gönderdim. Bu yazıda zaten 600 ytl gibi paraya çalıştığımı, başkasıyla birlikte yaşadığımı 13 yıldır görüşmediğimizi, 7 milyar kredi borcum olduğunu, kendi üzerime ait hiçbir şeyin olmadığını belirttim. Böyle bir durumda nafaka ödeyemeceğimi belirttim. Bu ayın başında SGK'dan 1075 ytl borcumun 143 ytl kesintiler halinde aylığımdan alınacağı yazıyor. Bana bundan başka hiçbir belge ulaşmadı.Bu mahkeme sonuçlanmış mıdır nasıl öğrenebilirim? Bu kesintiye nasıl itiraz edebilirim? Sonuçlandıysa sizce bu duruma göre ne karar çıkmış olabilir? Rahatsız ediyorum ama bu konularda hiçbir bilgim olmadığı için ne yapacağımı da bilmiyorum, bu yazıyı da komşunun bilgisayarından yazıyorum.İcra Dairesine mi gideceğim, Sgk'ya mı,yoksa adliye mi? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

mrtecetin
08-08-2008, 10:13:40
13 yıl rahat etmişsiniz fakat bundan sonraki hayatınız zor geçecek.
Maaşınızın az olması, borcunuzun olması, üzerinizde mal olmaması bunlar önemli değil. İşsiz olsanız bile nafaka ödeyeceksiniz.
Bunun miktarına mahkeme karar verir. Ayrıca tazminat söz konusu olur.

Hiç bir yere gitmeyin fakat hemen bir avukatın ofisine gidin.
Yardıma ihtiyacınız var, bu yardımı internetten alamazsınız.

ümitkader
08-08-2008, 14:27:40
13 yıl rahat etmişsiniz fakat bundan sonraki hayatınız zor geçecek.
Maaşınızın az olması, borcunuzun olması, üzerinizde mal olmaması bunlar önemli değil. İşsiz olsanız bile nafaka ödeyeceksiniz.
Bunun miktarına mahkeme karar verir. Ayrıca tazminat söz konusu olur.

Hiç bir yere gitmeyin fakat hemen bir avukatın ofisine gidin.
Yardıma ihtiyacınız var, bu yardımı internetten alamazsınız.

bende size katııyorum arkadaş.dertbabası size soruyorum bir anne olarak hiçmi yüreğin sızlamadı yanındaki çocukları severken bu çocuğum acıktmı kötü yolamı düştü diye.ama para durumu olunca arıyorsunuz.benim başımdaki eşimde öyle.oda sizinle aynı yaşıtta 1956 doğumlu ben ise 1969 doğumluyum.arada o kadar yaş var ben kendinden küçük olmama rağmen vicdan taşıyorum bir anne olarak ama kendisi çocuk beni mutlumu edecek niye hayatımı onlar için çürüteyim anlayışı var ve arkasına bile bakmadan bıraktı.ben yine yeni evilik yapar ondan da çocuk yaparım çocukmu eksik sanki demişti bana.benim çocuğumu aramaz bile ben kendi ayağımla götürüyorum çocuğumu .beyefendi kadının yada çocuğun ayağına gitmezmiş.ben götürdüğüm halde çocuğu bana göstermiyor iddası var davada.ama nafakayı duyunca ben çocuğuma sahip çıkarım dedi.baba olmak yürek ister baba olmak vicdan ister eğer bu duygularınız köreldiyse tedavi ettiriniz.aklınız sıra çocuk arar bulur beni büyüğünce mantığı var sizde..sorsanız kendisine annesi göstermiyor der.onun arkasına sığınacak ya çünkü vicdanını nasıl teselli edecek acaba.lütfen vicdansız anneyi ve babayı da vicdana çağırıyorum yazık etmeyin çocuklarınıza.sizlerin sevgi ve ilgisine muhtaç onlar.çocukda olsa gençte olsa yaşlıda olsa.ne ekerseniz onu biçersiniz.sizin yanınızdakilerde size aynısını yaparlar.dertbababası maaşın 600 de olsa nafakayı alır eşin.çocuğunda okuyorsa vede büyükse yine alır.benim eşiminde 600 ytl maaş alıyor ve kredi borcum var dedi mahkemede lakin her ay icra kesiyor.en kolay yolu eşinle anlaşıp bir yolunu bulup nafakadan vazgeçirmendir.ama öteki dünyada hesabını da vereceksin burda kaçarsın ama orda kaçış yok

sdt23
09-08-2008, 11:56:41
başkasıyla birlikte yaşadığımı (...) belirttim.
Evliyken bir başkasıyla karı koca hayatı yaşayan kişi tam kusurludur.
Çocuğunuz için kusurlu olsanız da olmasanız da nafaka yükümlülüğünüz vardır.
Kusurlu ve daha kusurlu olduğunuz için resmi nikahlı eşinize nafaka ve tazminat ödemeniz muhtemeldir.
75 YTL nafaka çok büyük bir rakam değil. Biriktiği için yekün tutuyor.
Karşı tarafla anlaşıp taksitlendirebilirsiniz.
Tazminatın ne kadar bağlandığını yazmamışsınız. Davanın sonuçlanıp sonuçlanmadığını dava esas numarasıyla mahkeme kalemine telefon açarak öğrenebilirsiniz.

ümitkader
10-08-2008, 14:13:16
bende size katııyorum arkadaş.dertbabası size soruyorum bir baba olarak hiçmi yüreğin sızlamadı yanındaki çocukları severken bu çocuğum acıktmı kötü yolamı düştü diye.ama para durumu olunca arıyorsunuz.benim başımdaki eşimde öyle.oda sizinle aynı yaşıtta 1956 doğumlu ben ise 1969 doğumluyum.arada o kadar yaş var ben kendinden küçük olmama rağmen vicdan taşıyorum bir anne olarak ama kendisi çocuk beni mutlumu edecek niye hayatımı onlar için çürüteyim anlayışı var ve arkasına bile bakmadan bıraktı.ben yine yeni evilik yapar ondan da çocuk yaparım çocukmu eksik sanki demişti bana.benim çocuğumu aramaz bile ben kendi ayağımla götürüyorum çocuğumu .beyefendi kadının yada çocuğun ayağına gitmezmiş.ben götürdüğüm halde çocuğu bana göstermiyor iddası var davada.ama nafakayı duyunca ben çocuğuma sahip çıkarım dedi.baba olmak yürek ister baba olmak vicdan ister eğer bu duygularınız köreldiyse tedavi ettiriniz.aklınız sıra çocuk arar bulur beni büyüğünce mantığı var sizde..sorsanız kendisine annesi göstermiyor der.onun arkasına sığınacak ya çünkü vicdanını nasıl teselli edecek acaba.lütfen vicdansız anneyi ve babayı da vicdana çağırıyorum yazık etmeyin çocuklarınıza.sizlerin sevgi ve ilgisine muhtaç onlar.çocukda olsa gençte olsa yaşlıda olsa.ne ekerseniz onu biçersiniz.sizin yanınızdakilerde size aynısını yaparlar.dertbababası maaşın 600 de olsa nafakayı alır eşin.çocuğunda okuyorsa vede büyükse yine alır.benim eşiminde 600 ytl maaş alıyor ve kredi borcum var dedi mahkemede lakin her ay icra kesiyor.en kolay yolu eşinle anlaşıp bir yolunu bulup nafakadan vazgeçirmendir.ama öteki dünyada hesabını da vereceksin burda kaçarsın ama orda kaçış yok

kusura bakmayın önceki yazımda anne diye ayzmışım baba olacaktı

Dertbabasi
10-08-2008, 19:59:09
Yazdıklarınız için çok teşekkür ederiz(Ben 52 yaşındaki abimizin komşusunun oğlu oluyorum)...Yazdıklarınızı söylesem mi söylemesem mi kararsız kaldım, çok umutsuz duruyor. Abinin durumu gerçekten de hiç iyi değil, hani kıt kanaat geçiniyorlar desem yeridir. Neyse en azından bu mahkeme sonucunu arayıp sorması hakkında bilgi veririm. ( Bir de düzeltme yapayım; abi ayrılırken kadınla anlaşıp ayrılmış, ben öyle biliyorum, şu anki imam nikahlı eşiyle ayrıldıktan 4-5 sene sonra birlikte yaşamaya başlıyor.) Verdiğiniz bilgiler için tekrardan çok teşekkürler,çok sağolun...

ümitkader
10-08-2008, 22:39:55
Yazdıklarınız için çok teşekkür ederiz(Ben 52 yaşındaki abimizin komşusunun oğlu oluyorum)...Yazdıklarınızı söylesem mi söylemesem mi kararsız kaldım, çok umutsuz duruyor. Abinin durumu gerçekten de hiç iyi değil, hani kıt kanaat geçiniyorlar desem yeridir. Neyse en azından bu mahkeme sonucunu arayıp sorması hakkında bilgi veririm. ( Bir de düzeltme yapayım; abi ayrılırken kadınla anlaşıp ayrılmış, ben öyle biliyorum, şu anki imam nikahlı eşiyle ayrıldıktan 4-5 sene sonra birlikte yaşamaya başlıyor.) Verdiğiniz bilgiler için tekrardan çok teşekkürler,çok sağolun...

o zaman lafımız size değil.genelde erkek böyle der.o zamanlarda evlilikte boşanma söz konusu bile olmazdı.kadınlar her işkenceye katlanırlardı.öyle demesi gerek beyefendinin yoksa ben kadını ve çocuğu bıraktım dese ey vicdansız adam bari çocuğuna da acımadın bari derler.dediği gibi anlaşarak boşansa beyefendi medeni şekilde çocuğunu arada sırada görür yokluğunu hissettirmezdi ona.siz bilirmisiniz babasızlığın ne demek olduğunu.o vicdanını serinletmeye çalışıyor.bence layığını bulmuş.bunu yapan kadında olsa kendi cinsim ona da derim.vicdana davet ediyorum.fakirlik olabilir ama sorumluluktan kaçınmak olmaz.köpek bile yavrularını koruyor hayvan olduğu halde biz insanoğlu olarak ne yuvamıza nede çocuğumuza sahip çıkabiliyoruz.hayvanlada bu duygu yok ama verdikleri çaba ve koruma içgüsü görülmeye değer.biraz ders alalım

vadi33
11-08-2008, 17:54:32
Sayın sdt23,

cevaplarınız için baştan çok çok teşekkür ederim. Beni bu konuda bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Cevabınıza karşılık, tebligat yapıldı, her şekilde oldu, ilanen tebligat da oldu. Sanırım adliye gazetesinde yayınlanıyor. O da yapıldı.

İkincisine gelirsek, hamilelik durumum, şuan birlikte yaşadığım imam nikahlı eşim. Çocuk tahminime göre, boşanma bittikten sonra dünyaya gelicek. Bende kızlık ismimi almış olucam. O durumda bile mi çocuk benim soy ismimi taşıyamıcak? Hastane raporu, yani hamile olmadığıma dair veremem zaten hamileyim. Sizde zaten öyle belirtmişsiniz (hamile kadın iddeti sonlandıramaz). Çocuğun kimden olduğu zaten ortada. Onun için rapor alamam mı? Yani çocuğun benden ve şuan birlikte olduğum eşimden olduğuna dair (DNA testi gibi) bir belge ile tekrar evlenemem mi?

Avukatımız var ama bu konuları onunla danışmak istemedim. Mahkeme tarihini bekliyorum.

Başka bir sorum daha olucak (çok özür dileyerek). Eski eşimin göya Avukatı aileme gitmiş. Eşiminde benden boşanmak istediğini ama önce mal paylaşımı yapmak istediklerini belirtmiş. Birincisi, mal diye birşeyim yok. Ben almanyadan herşeyi bırakarak türkiyeye döndüm. Bu bizim için bir sorun olurmu?

Hayırlı günler ve teşekkürler

sdt23
11-08-2008, 18:39:13
Sayın sdt23,

cevaplarınız için baştan çok çok teşekkür ederim. Beni bu konuda bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Cevabınıza karşılık, tebligat yapıldı, her şekilde oldu, ilanen tebligat da oldu. Sanırım adliye gazetesinde yayınlanıyor. O da yapıldı.

İkincisine gelirsek, hamilelik durumum, şuan birlikte yaşadığım imam nikahlı eşim. Çocuk tahminime göre, boşanma bittikten sonra dünyaya gelicek. Bende kızlık ismimi almış olucam. O durumda bile mi çocuk benim soy ismimi taşıyamıcak? Hastane raporu, yani hamile olmadığıma dair veremem zaten hamileyim. Sizde zaten öyle belirtmişsiniz (hamile kadın iddeti sonlandıramaz). Çocuğun kimden olduğu zaten ortada. Onun için rapor alamam mı? Yani çocuğun benden ve şuan birlikte olduğum eşimden olduğuna dair (DNA testi gibi) bir belge ile tekrar evlenemem mi?

Avukatımız var ama bu konuları onunla danışmak istemedim. Mahkeme tarihini bekliyorum.

Başka bir sorum daha olucak (çok özür dileyerek). Eski eşimin göya Avukatı aileme gitmiş. Eşiminde benden boşanmak istediğini ama önce mal paylaşımı yapmak istediklerini belirtmiş. Birincisi, mal diye birşeyim yok. Ben almanyadan herşeyi bırakarak türkiyeye döndüm. Bu bizim için bir sorun olurmu?

Hayırlı günler ve teşekkürler

1. Çocuğu doğurduğunuzda, eğer boşanmışsanız iddet biter. Yeni evlilik başvurusu yapabilirsiniz.
2. İddet süresi içinde doğan çocuk eski kocanızın kütüğüne kaydedilir. Birlikte yaşadığınız kişinin nüfusuna geçmesi için ayrıca dava açmanız gerekir.
3. Bunun ne olduğunu ailenizi arayan kocanızın avukatına sorun.

vadi33
12-08-2008, 11:14:33
1. Çocuğu doğurduğunuzda, eğer boşanmışsanız iddet biter. Yeni evlilik başvurusu yapabilirsiniz.
2. İddet süresi içinde doğan çocuk eski kocanızın kütüğüne kaydedilir. Birlikte yaşadığınız kişinin nüfusuna geçmesi için ayrıca dava açmanız gerekir.
3. Bunun ne olduğunu ailenizi arayan kocanızın avukatına sorun.

Sayın sdt23,

bilmek istediklerimi yazmışsınız. teşekkürler.

2. Dava açmak ve sonuçlanması ne kadar sürer sizce ve sorun yaşayabilirmiyiz bu konuda? (Bu arada şimdiki eşimin kendi çocuğu için davalar açması bile ilginç. Keşke yasamızda bu kadar zorluklar olmasaydı)
3. Mal talebinde bulunması, boşanma için zorluklar çıkartırmı. (Sanırım şahitler dinlendikten sonra bile bu boşanma sonuçlanmıcak. Çok yoruldum, inanın.)

Not: Belki durmadan yazıyorum ama benim gibi böyle durumda olanlar vardır ve onlarda bilgi edinmiş olurlar. Allah hepimizin yardımcısı olsun!

agun
26-08-2008, 13:31:38
Merhaba.
Evleneli 10 ay oldu ve iki aydır eşimden ayrı yaşıyorum. Eşim bana sürekli sen bir köpeksin, senin adın coni diye hakaret ediyor.Ayrıca bana kendi aile büyüklerimin yanında kel,kalık,ben olmasam seni kim alırdı gibi laflar etti.

Eşime boşanma davası açmak istiyorum.Eşim benden maddi veya manevi tazminat alabilirmi.Nafaka ödemek zorunda kalırmıyım.çocumuz yok.

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

burcu-u
26-08-2008, 13:54:35
Merhaba.
Evleneli 10 ay oldu ve iki aydır eşimden ayrı yaşıyorum. Eşim bana sürekli sen bir köpeksin, senin adın coni diye hakaret ediyor.Ayrıca bana kendi aile büyüklerimin yanında kel,kalık,ben olmasam seni kim alırdı gibi laflar etti.

Eşime boşanma davası açmak istiyorum.Eşim benden maddi veya manevi tazminat alabilirmi.Nafaka ödemek zorunda kalırmıyım.çocumuz yok.

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Evleneli 10 ay olmuş ve eşinizin size karşı sarfettiği sözleri bir bayan olarak açıkcası çok kınadım evliliğinizde saygı bitmiş......

boşanabilmeniz için evliliğinizin üzerinden 1 yıl geçmesi gerekir onun öncesinde aile mahkemesi tarafından açılan boşanma davaları hakim tarafından red olur sizi boşamaz yani 2 ay boşanma davası açmak için beklemeniz gerekecek.

sdt23
26-08-2008, 14:36:51
boşanabilmeniz için evliliğinizin üzerinden 1 yıl geçmesi gerekir onun öncesinde aile mahkemesi tarafından açılan boşanma davaları hakim tarafından red olur sizi boşamaz yani 2 ay boşanma davası açmak için beklemeniz gerekecek.
Bu doğru değil.
Anlaşmalı boşanma başvurusu yapmak için evliliğin 1 yılı doldurması gerekir.
1 günlük evlilikten sonra bile çekişmeli boşanma davası açılabilir, davacı davalının boşanmaya neden olan kusurunu ispatlarsa boşanma kararı çıkar.

1. Nafaka ve tazminat talebinde bulunabilirler.
2. Çekişmeli boşanma davası uzun sürecektir.
3. Boşanabilmeniz sizin eşinizin boşanmaya neden olacak kusurunu ispata bağlıdır.
4. Dava süresince talep etmesi halinde tedbir nafakası alacaktır.
5. Boşanmaya neden olacak kusurunuz ortaya çıkarsa bu nafaka yoksulluk nafakası olarak boşanmadan sonra da devam edecektir.
6. Siz daha kusurlu bulunursanız eşiniz maddi ve manevi tazminat da hak kazanacaktır.

burcu-u
26-08-2008, 15:23:03
Bu doğru değil.
Anlaşmalı boşanma başvurusu yapmak için evliliğin 1 yılı doldurması gerekir.
1 günlük evlilikten sonra bile çekişmeli boşanma davası açılabilir, davacı davalının boşanmaya neden olan kusurunu ispatlarsa boşanma kararı çıkar.

3. Boşanabilmeniz sizin eşinizin boşanmaya neden olacak kusurunu ispata bağlıdır.
5. Boşanmaya neden olacak kusurunuz ortaya çıkarsa bu nafaka yoksulluk nafakası olarak boşanmadan sonra da devam edecektir.
6. Siz daha kusurlu bulunursanız eşiniz maddi ve manevi tazminat da hak kazanacaktır.

hayır sayın sdt23 ben eski eşimle evlendikten 62 gün gibi kısa bir zaman sonra çekişmeli boşanma davası açtım ve aile mahkemesi hakimi evliliğinizi 1 yıl doldurun ondan sonra gelin dedi ve davayı red etti bizi boşamadı yaniii

agun
26-08-2008, 16:09:07
Arkadaşlar yukarıdaki bilgilerin hangisi doğru.

burcu-u
26-08-2008, 16:24:40
[QUOTE=agun;208708]Arkadaşlar yukarıdaki bilgilerin hangisi doğru.[/QUOT

Sdt 23 yazdığı bilgiler hukuksal açıdan doğruluk oranı%100 olabilir fakat ben bir evlenmiş boşanmış bayan olarak bu olayları canlı birşekilde yaşadım ve çekişmeli boşanmadan 2 aylık evli iken dava açtım dava dosyamda darp (hastane raporlu ve polis tutanaklı,kişiliğe hakaret,şahitler )hepsi mevcut idi fakat bunlara rağmen hakim bizi boşamadı ve 1 sene resmiyette bu kişiyle evli bir şekilde zamanın dolmasını bekledim

sdt23
26-08-2008, 16:57:30
Gerekçeli kararı yazar mısınız?
Orada da "Davalı kusurlu olduğu halde davacı 1 yılı dolmadığı için 10 ay daha beklemeli." mi yazıyor?

burcu-u
26-08-2008, 17:35:46
Gerekçeli kararı yazar mısınız?
Orada da "Davalı kusurlu olduğu halde davacı 1 yılı dolmadığı için 10 ay daha beklemeli." mi yazıyor?

Hiçbir dava dosyasında bu tür cümleler içeren dalga geçer gibi bir karar yazmaz! 2233 tane iletiye yanıt veriyorsanız bunu bilmiş olmanız gerekiyor bence

Şu anda özel sebeplerden dolayı istanbul dışındayım ve dava sonuç dilekçem doğal olarak bulunduğum yerde değil dönüşümde harfiyen özellikle size yanıldığınızı ispatlamak için kararı burada yazacağım ....

LACKLUSTER
29-08-2008, 14:37:54
Merhaba,

5 yıla yakın evliyiz,eşimle anlaşmalı boşanmak istiyoruz. Maddi manevi hiçbir anlaşamadığımız konu olmadığı için avukat tutma ihtiyacı duymadık. Mahkemeye sunulmak üzere hazırlanması gereken dilekçe ve protokolü kendim hazırlamak istiyorum. Bu konuda yönlendirmelerinizi rica ederim.

rootdanger
05-09-2008, 12:48:17
merhabalar saygı deger hukukcular..1,5 sene once evlendım,lakın bu surec ıcınde esımle bıreysel olarak cok buyuk sıkıntılar yasamadık.esımle, aılem ıle aynı evde yasadıgımız ıcın standart gelın kaynana pozısyonları yasadık.cok buyuk mevzular olmamasıa ragmen esım devamlı tartısma ortamı yaratmaya basladı ve saygısızlık soz konusu olmaya basladı.gecen hafta kendısı evı terk edıp gıttı..ben ayrılma taraftarı olan bırı degılım cunku kolayı basarmak ıcın yasamıyorum.ama ayrılmayı cok ıstıyorum cunku esımın sarf ettıgı kelımeler saygı kavramını ortadan tamamı ıle kaldırdı.bır bayanın kocasına bu sekılde hakaret tarzı kelımelerı kullanması gunumuz turkıyesınde artık alısa gelmıs bır durum sanırım.ama ben bunu kaldıramadım.
sızden ogrenmek ıstedıgım 1-2 haftadır eve gelmıyor ve kendısıne cagrıda bulundum yıne gelmedı,bu sekılde bosanma surecını nasıl yapmalıyız.veyada hıcbır sekılde dava acmasam bu nereye kadar nasıl gıder ve hukukı yonden bır sakıncası varmıdır ?

Av.Mehmet Aydın
05-09-2008, 12:53:09
Eve dön çağrısı yapmalı ve süre sonunda gelmediği takdirde "terke dayalı boşanma davası" açmalısınız.

rootdanger
05-09-2008, 13:04:02
Eve dön çağrısı yapmalı ve süre sonunda gelmediği takdirde "terke dayalı boşanma davası" açmalısınız.

sorumu cevapladıgınız ıcın tesekkurler..ılave olarak;bunun sonucunda kendısı benden nafaka tazmınat veya farklı bır sekılde hukuku kullanarak ısteklerde bulunabılır mı ?

Av.Mehmet Aydın
05-09-2008, 13:06:00
Bulunma ihtimali olmakla birlikte önemli olan nafaka ve tazminatın şartlarını taşıyor olup olmamasıdır. Her nafaka ya da tazminat isteyen bunu alır, şeklinde bir kural yoktur.

sdt23
05-09-2008, 13:11:59
Her ne kadar olayda terk unsuru olsa da terke dayalı boşanma davası karmaşık bir süreçtir, sonuç alması zordur. Evlilik birliğinin sarsılmasına dayalı boşanma davası açılması yerinde olacaktır.

Terke dayalı boşanma davasıyla ilgili olarak şu linkte yazılı olanları okumanızda fayda var:
http://www.hukuki.net/forum/showthread.php?threadid=23012
Terke dayalı ihtar için evi terkin üzerinden 4 ay geçmesini beklemeli, ardından mahkemeye başvurarak eşinize samimi ve kurallarına uygun "eve dön" çağrısı yapmalısınız. Eşiniz bu ihtarı aldıktan sonra 2 ay içinde dönmez ve dönmemek için haklı bir neden olduğunu kanıtlayamazsa boşanırsınız.

Karmaşık detaylar için verdiğim linki okuyun:
http://www.hukuki.net/forum/showthread.php?threadid=23012

Ayrıca boşanma davası açmak zorunda değilsiniz. Eşiniz boşanma veya nafaka davası açıncaya kadar bu fiili durumu devam ettirebilirsiniz.

Nafaka davası açan eş ayrı yaşamakta haklılığını ispatlamalıdır.

rootdanger
05-09-2008, 13:12:12
Bulunma ihtimali olmakla birlikte önemli olan nafaka ve tazminatın şartlarını taşıyor olup olmamasıdır. Her nafaka ya da tazminat isteyen bunu alır, şeklinde bir kural yoktur.

Sayın Av.Mehmet Aydın Bey beni aydınlattıgınız ıcın sonsuz mınnettarım.Dedıklerınızı uyguladıgım taktırde eger ıkı tarafta anlasarak anlasmalı basanmaya daır protokolu ve dılekceyı gereklı yerlere ılettıgımızde bu bosanma davasında bır puruz veya uzama soz konusumudur?sızın bılgınıze gore boyle bır anlasmalı ayrılıkta mahkeme surecı ne kadardır ?
kolay gelsın..tesekkurler.

rootdanger
05-09-2008, 13:19:22
Terke dayalı ihtar için evi terkin üzerinden 4 ay geçmesini beklemeli, ardından mahkemeye başvurarak eşinize samimi ve kurallarına uygun "eve dön" çağrısı yapmalısınız. Eşiniz bu ihtarı aldıktan sonra 2 ay içinde dönmez ve dönmemek için haklı bir neden olduğunu kanıtlayamazsa boşanırsınız.

haklı oldugunu kanıtlamak ıcın bence cok sacma sapan olan gelın kaynana konularını dıle getırmesı hakım tarafında kaale alınabılırmı acaba ?veya bu bır neden olabılırmı?

sızede sonsuz tesekkurler acıklamalı bır anlatım yaptıgınız ıcın.

Av.Mehmet Aydın
05-09-2008, 13:21:16
Sayın Av.Mehmet Aydın Bey beni aydınlattıgınız ıcın sonsuz mınnettarım.Dedıklerınızı uyguladıgım taktırde eger ıkı tarafta anlasarak anlasmalı basanmaya daır protokolu ve dılekceyı gereklı yerlere ılettıgımızde bu bosanma davasında bır puruz veya uzama soz konusumudur?sızın bılgınıze gore boyle bır anlasmalı ayrılıkta mahkeme surecı ne kadardır ?
kolay gelsın..tesekkurler.
Anlaşmalı boşanma davalarını kısa sürede sonuçlandırmak mümkündür. Eğer evraklarda herhangi bir eksikli sözkonusu değilse, bir duruşmada sonuçlandırma şansınız vardır.

rootdanger
05-09-2008, 14:20:57
Anlaşmalı boşanma davalarını kısa sürede sonuçlandırmak mümkündür. Eğer evraklarda herhangi bir eksikli sözkonusu değilse, bir duruşmada sonuçlandırma şansınız vardır.

son bır sorum daha var...pekı bu evrakları yanı anlasmalı bosanma protokolu ve dılekceyı bır avukat vasıtası ılemı yoksa ınternet uzerınden kendım A-4 kagıda bılgısayar cıktısı ıle cıkartıp doldurmam yeterlımıdır.bu sekılde basvurabılırmıyım?

Av.Mehmet Aydın
05-09-2008, 14:34:12
son bır sorum daha var...pekı bu evrakları yanı anlasmalı bosanma protokolu ve dılekceyı bır avukat vasıtası ılemı yoksa ınternet uzerınden kendım A-4 kagıda bılgısayar cıktısı ıle cıkartıp doldurmam yeterlımıdır.bu sekılde basvurabılırmıyım?

Türkiye de avukat ile temsil edilme zorunlu değildir. Herkes kendi davasını açıp takip edebilir. Gerisi sizin maharetinize kalmış.
Kolaylıklar Dilerim.

vadi33
06-09-2008, 17:05:36
Sayın sdt23,

bilmek istediklerimi yazmışsınız. teşekkürler.

2. Dava açmak ve sonuçlanması ne kadar sürer sizce ve sorun yaşayabilirmiyiz bu konuda? (Bu arada şimdiki eşimin kendi çocuğu için davalar açması bile ilginç. Keşke yasamızda bu kadar zorluklar olmasaydı)
3. Mal talebinde bulunması, boşanma için zorluklar çıkartırmı. (Sanırım şahitler dinlendikten sonra bile bu boşanma sonuçlanmıcak. Çok yoruldum, inanın.)

Not: Belki durmadan yazıyorum ama benim gibi böyle durumda olanlar vardır ve onlarda bilgi edinmiş olurlar. Allah hepimizin yardımcısı olsun!

Sayın sdt23 cevaplarınızı bekliyorum (başka bir hukuk insanıda cevaplayabilir)

Av.Mehmet Aydın
06-09-2008, 17:48:48
Sayın sdt23 cevaplarınızı bekliyorum (başka bir hukuk insanıda cevaplayabilir)

Dava açmak kolaydır. hemen açılabilir. Ne kadar süreceği ise dosyanın olgunlaşmasına bağlıdır ki, bunu söylemek fal bakmak olur.

Mal talebinde bulunması zorluk çıkarmaktan ziyade bu talebin araştırılıp incelenmesini gerektirir ki bu da zaman demektir.

sdt23
07-09-2008, 13:03:13
Ben hukukçu değilim.

vadi33
08-09-2008, 10:43:45
Ben hukukçu değilim.

Özür dilerim Sedat bey.

vadi33
08-09-2008, 10:56:31
Dava açmak kolaydır. hemen açılabilir. Ne kadar süreceği ise dosyanın olgunlaşmasına bağlıdır ki, bunu söylemek fal bakmak olur.

Mal talebinde bulunması zorluk çıkarmaktan ziyade bu talebin araştırılıp incelenmesini gerektirir ki bu da zaman demektir.

Sn. Av. Mehmet Aydın, benim tarafımdan başlatılmış boşanma davası var (ki bu 2,5 sene oldu) ve devam sürmekte. Son olarak bu ayda şahitler dinlenilecek. Karşı taraf hiç mahkemeye gelmedi, tebligat yapıldığı haldede gemedi ve nerde olduğuda belirsizdi. Şimdi ise aileme göya Avukatları olan bir kişi mal talep ettiklerini söylemiş. Bu davanın üzerine böyle gelip mal talep edebilirlermi? Bu benim açmış olduğum boşanma davası bu talep yüzünden uzarmı (birde hiç bir malım mülküm olmadığı halde, bayan olarak kendi geçimimi sağlamaya çalışıyorum)? Öldürme tehditleri alan ben ve hakaretleri alan ben olarak, bu hakka yinede sahipmi? Aslında benim mal talebinde veya nafaka isteme hakkım var ama ben o kişinin hiç birşeyini istemiyorum. Ne göreyim ne bişeyini alayim. Allahım beni yeterki ondan uzak tutsun.

Erdoğan Kırcalı
08-09-2008, 11:08:39
Aynı konu içinde benzer bir soruya cevap verilmiş.

...
mal talep ettiklerini söylemiş. Bu davanın üzerine böyle gelip mal talep edebilirlermi?

Bu benim açmış olduğum boşanma davası bu talep yüzünden uzarmı (birde hiç bir malım mülküm olmadığı halde, bayan olarak kendi geçimimi sağlamaya çalışıyorum)? Öldürme tehditleri alan ben ve hakaretleri alan ben olarak, bu hakka yinede sahipmi?

Bu doğru değil.
... davacı davalının boşanmaya neden olan kusurunu ispatlarsa boşanma kararı çıkar.

nurlu
12-09-2008, 20:19:47
Merhabalar...
Bende 26 senelik evliyim ve bugun haber aldım 1 haftaya kadar elime mahkeme celbi gelecekmiş...2 oğlum var yetişkin, eşim subay emeklisi ve halen özel bir şirkette çalışıyor(ama kendini çalışıyor göstermiyormuş)bende ev hanımıyım.biz severek evlendik güya seneler önce..ama emekli olduğundan beri yani yaklaşık 8 senedir sorunlarımız başlamıştı.Birden değişik çevrelere girmesi vede sanırım bulduğu doğru olmayan yeni arkadaşların etkisiyle çok fazla değişti.özgür olmak tutkusu başladı ki ben onu sıkan birisi değildim.vede herkesin parmakla gösterdiği bir çift idik..beni asla yeni çevresine sokmak istemedi hep bunu düşünmüşümdür çekindiğimi var diye.3 sene önce baktıki istediği gibi hem dışarda hemde hesapsız kitapsız evde yaşayamayınca evden ayrıldı 1 sene. o bir sene içinde alışverişimizide yaptı bizede baktı ve 1 senenin sonunda(onun bunun yanında kalmaktan gocundu sanırım) çocuklar için arada bir beraber vakit geçirmemiz gerektiği konusunda çevremiz tarafından uyarıldık çunki psikolojileri bozulmuştu ve bu eve dönmek istedi biz henüz hazır değiliz dedimsede gecmişe bakmayalım unutalım herşey daha iyi olacak bende dikkat edeceğim dedi ve herşeye rağmen unutup olanları biraraya geldik en fazla 1 sene sürdü duzelmesi ...sonra herşey eski tas eski hamam oldu.ve 3 ay önce tekrar aynı sekilde evden ayrıldı.şimdide mahkemeye vermiş nasıl bir yol izlemeliyim hiçbir şey bilmiyorum.ayrılmak istemiyorum 26 sene boyunca o kadar çok şey verdimki maddi manevi çevremdeki herkes buna şahit.ama maddi olarak hiçbirşeyim kalmadı ve avukat param bile yok. Bana bu davanın toplam maliyeti tahmini ne olabilir ve ilk duruşmaya kendim gidip ayrılmak istemiyorum desem daha sonraki celselerde avukat bulmaya çalışsam bana dezavantajı olurmu? çocuklarımın şahitliği önemlimi? değerli yorumlarınızı bekliyorum.... şimdiden teşekkür ederim

maddi manevi tazminat isteyince alabilirmiyim ve nafaka emekli maaşının 1/3 ini ancak alırsın diyip benim gözümü korkutmaya mı çalışıyor bunun kriterleri o mu?

FURKAN33
27-09-2008, 09:12:36
Sn. hukukçu arkadaşlar bizleri aydınlattığı için teşekkür ederim..

İlgili kişinin durumunu kendime uyarlıyorum Eşimden ayrılalı 2 ay oldu anlaşmalı boşanma eşim 3 çocuk için 200 ytl ayrı ayrı aylık nafaka vermeyi ayrıca 50000 ytl maddi mandevi tazminat vermeyi kabul etti fakat bugüne kadar hiç para almadım evde ben ve çocuklar oturuyorduk fakat boşandığım eşimin borçları yüzünden ev icrayla 25 eyl 2008 de satılmış ve bir haftalık ihtiraz süresi 2 eki 2008 de doluyormuş, Yani satılan evin parası şu anda icra dairesinde ben gerekçeli boşanma kararımı 2 eki 2008 günü icra dairesine götürsem imtiyazlı alacaklara istinaden evin parasından
1- nafaka ve taziminat alacağımı alabilirmiyim
2- nafaka alacağımın imtiyazlı, maddi manevi alacağımın imtiyazlı olmayacağını söylediler bu doğrumu,
3- boşandığım eşimin başka hiçbir geliri ve gayrimenkulü yok evde giderse açıkta kalacağım lütfen çok acil görüşlerinizi bekliyorum

esmerman
27-09-2008, 09:31:29
Merhaba,

5 yıla yakın evliyiz,eşimle anlaşmalı boşanmak istiyoruz. Maddi manevi hiçbir anlaşamadığımız konu olmadığı için avukat tutma ihtiyacı duymadık. Mahkemeye sunulmak üzere hazırlanması gereken dilekçe ve protokolü kendim hazırlamak istiyorum. Bu konuda yönlendirmelerinizi rica ederim.

1-Anlaşmalı boşanma dilekcesi.
2-Anlaşmalı boşanma protokolü.
3-Bunları hazırlayıp,Aile mahkemesine veriyorsunuz.(Bu dilekce ve protokol örneği zannedersen bu aile formunda olucak bir göz atın derim)
4-Birde Boşanma kararı verildikten sonra veya boşanma safasında Temyizden Ferakat ettiğinize dair,bir dilekce karşılıklı verirseniz karar kesinleşmiş olur işiniz daha cabuk görülür. kendinizde yapa bilirsiniz,masrafı taş catlasın 100 veya 150 milyon.

aksu_46
03-10-2008, 10:19:36
Ben Nisan Ayinda Aile Baskisiyla Evlendim.evlendiğim Kişiyle Herhangi Bir Düğün Nişan Vs. Birşey Olmadi Ve Nisan Ayindan Beri Farkli Illerde Yaşiyoruz. Herhangi Bir Ayni çati Altinda Yaşamadik. Ne Ariyor Ne Soruyor Zaten. Bende Kendisiyle Evlenmek Istemediğimi Dava Açacağimi Bidirdim. Bu Durumu Kiz Kardeşlerimde Biliyor.. Dava Açacağim Bu Konuda Yardimci Olurmusunuz.

irems
13-10-2008, 13:03:14
Merhaba,
31.08.2007 tarihinde evlendim. Fakat şiddetli geçimsizlik nedeni ile 01.02.2008 tarihinde eşim ile birlikte mahkemeye başvurarak anlaşmalı boşanma davasını açtık. (herhangi bir avukatımız bulunmamaktadır.) 27.06.2008 tarihinde duruşmamız olduğuna dair tebliğgatlar bize ulaştı.
Fakat eşimin düzeltebiliriz demesi ve ısrarları ile duruşmaya gitmekten vazgeçtik. Aradan bir hafta geçtikten sonra yine tatrtışmalarımız kavgaya ve sonunda şiddete dönüştü. Kirada oturduğumuz evden taşınarak Toplu konutlardan 10 yıl ödemeli olarak ev aldık. Evin ödemeleri benim üzerime ve henüz tapusu bulunmamaktadır. Fakat çıkacak tapu büyük ihtimalle benim adıma olacaktır. Bu evde eşim ile birlikte yaşıyoruz. Fakat tartışmalar,kavgalar,şiddetler,hakaretler hala devam etmekte olduğundan dolayı 11.09.2008 tarihinde ben müracaata kalkan dosyamı yenileyerek 23.01.2009 tarihine duruşma günü aldım.
Eşim hala ciddiyetime inanmayarak eve gelip gitmeye devam ediyor. Fakat ben 23 Ocakda ki duruşmaya gidip bir an önce boşanmak için elimden geleni yapacağım.
Sormak istediğim sorular var.
1- Anlaşmalı boşanmalarda evliliğin üzerinden 1 yıl geçmeden boşanılmıyor diye biliyorum. Şu an 1 yılı geçmiş durumdayız ama davayı ilk açtığımızda 6 aylık evliydik. Bu durumun boşanmamıza etkisi olur mu?

2- Anlaşmalı boşanma davası açtığımız halde eşim boşanmak istemediğini vb. şeyler söylerse durum ne olur.

3- Boşanma protokolünde eşyalarımızı eşit olarak paylaşmıştık. Fakat o zaman şu an oturduğumuz evimiz yoktu. Toplu Konutlardan 10 yıl ödemeli olarak aldığım ve henüz tapusu bulunmayan. Bu ev ile ilgili herhangibir hak talep edebilir mi acaba ve ederse ne olur.

4- Şiddet uyguladığına dair vücudumdaki birkaç morluk ve yaralar ile ilgili darp raporu alsam bunu mahkemede delil olarak sunabilirmiyim. Sunduğum takdirde boşanmada bana herhangibir kolaylık sağlayabilir mi? Ve bu raporu nereye başvurarak ne zamana kadar alabilirim. (En son darp bugün olmuştur.)

5- Şu an bir şirkette çalışmaktayım ve kazandığım para ile ancak oturduğum evin taksidini ve belki faturalarını ödeyebilirim. Zor durumum için mahkeme herhangi bir tazminat yada nafaka bağlanmasını uygun bulabilir mi?

6- Eşimin eve gelmesini engelleme durumum olabilir mi savcılığa başvursam herhangi bir yardım alabilirmiyim? Şiddetin sonunda ağır tahribatlar,sakatlıklar ve hatta ölümle sonuçlanmasından korkmaktayım.

Yardımcı olup beni bu konularda aydınlatabilirseniz çok teşekkür ederim. Saygılarımla,

Abdullah Yaman
13-10-2008, 14:22:09
Merhaba,
Sormak istediğim sorular var.
1- Anlaşmalı boşanmalarda evliliğin üzerinden 1 yıl geçmeden boşanılmıyor diye biliyorum. Şu an 1 yılı geçmiş durumdayız ama davayı ilk açtığımızda 6 aylık evliydik. Bu durumun boşanmamıza etkisi olur mu?

2- Anlaşmalı boşanma davası açtığımız halde eşim boşanmak istemediğini vb. şeyler söylerse durum ne olur.

3- Boşanma protokolünde eşyalarımızı eşit olarak paylaşmıştık. Fakat o zaman şu an oturduğumuz evimiz yoktu. Toplu Konutlardan 10 yıl ödemeli olarak aldığım ve henüz tapusu bulunmayan. Bu ev ile ilgili herhangibir hak talep edebilir mi acaba ve ederse ne olur.

4- Şiddet uyguladığına dair vücudumdaki birkaç morluk ve yaralar ile ilgili darp raporu alsam bunu mahkemede delil olarak sunabilirmiyim. Sunduğum takdirde boşanmada bana herhangibir kolaylık sağlayabilir mi? Ve bu raporu nereye başvurarak ne zamana kadar alabilirim. (En son darp bugün olmuştur.)

5- Şu an bir şirkette çalışmaktayım ve kazandığım para ile ancak oturduğum evin taksidini ve belki faturalarını ödeyebilirim. Zor durumum için mahkeme herhangi bir tazminat yada nafaka bağlanmasını uygun bulabilir mi?

6- Eşimin eve gelmesini engelleme durumum olabilir mi savcılığa başvursam herhangi bir yardım alabilirmiyim? Şiddetin sonunda ağır tahribatlar,sakatlıklar ve hatta ölümle sonuçlanmasından korkmaktayım.

Yardımcı olup beni bu konularda aydınlatabilirseniz çok teşekkür ederim. Saygılarımla,

1- kanımca sorun olmaz.. her halükarda evlilik birliği temelinden sarsılmış oluyor..
2-anlaşmalı olmasına rağmen eşiniz kabul etmezse karşı dava açar.. çekişmeli olur..
3-evin alımı aşamasında katkısı olduysa (peşinat vs verirken) bunu da belgelerse katkı payı kadar olabilir..
4-en yakın polis karakoluna gidip şikayetçi olursunuz, onlar sizi adli tıp kurumuna gönderirler. oradan alacağınız raporu mahkeme dosyanıza koyarsınız.
5-anladığım kadarı ile çocuk yok ve çalışıyorsunuz, bu durumda size nafaka bağlanmayacaktır. ancak boşanma nedeni ile az kusurlu olan tarafın kusurlu olan taraftan maddi ve manevi tazminat talep etme hakkı var.. mahkeme tazminatı uygun görürse alırsınız.
6-mahkemeden ailenin korunmasına dair kanun gereği tedbir talebinde bulunursanız eşinizin eve gelmesini engelleyebilirsiniz.

tabii tüm bunları tek başınıza değil avukatınızla yapmalısınız..geçmiş olsun...

irems
13-10-2008, 14:36:30
Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.

Abdullah Yaman
13-10-2008, 14:44:54
rica ederim.. bunun için buradayız değilmi ?

byn
14-10-2008, 14:38:27
Annem ve babam 1983 yılında evlenmişler. Ben 1986 doğumluyum ve ben 4 yaşındayken ayrı yaşamaya başlamışlar, ayrı yaşama nedeni babamın kumar oynayışı ve çalışmaması. Biz annemle dedemlerde kalıyoruz hala. Babamla annem 2001 yılında tekrar birlikte yaşamaya başladılar ev eşyalarını babamın arkadaşları aldı ve 6 aylık ev kirasını da ödediler. Ancak 6. ayın sonunda babam hala çalışmadığı için evden çıkarıldılar, başka yerlerde oturdular ama aynı nedenlerle evden çıkarıldılar. 2002'de haziran ayında Anneannemin yoğun ısrarı ile dedem bir ev aldı onlara ve evi annemin üzerine yaptı. Bu evde babamın kesinlikle bir katkısı yoktur. 2003 yılında yine büyük kavgaları sonucu ayrı yaşamaya başladılar annem dedemlere döndü. Ev şuanda kirada ve babam sürekli kiracıyı rahatsız ediyormuş. Biz annemle davayı açtık bu ay duruşma günü 14.11.2008 sorularımsa şöyle:
Bu boşanma davası yaklaşık ne kadar sürer?
Delil listesi ilk duruşmadan önce eklenebilir mi? Eğer eklenirse vakit kazanır mıyız?
Son olarak evin akıbeti nedir? Babam evden pay alır mı?
şimdiden teşekkürler..

mavi_papatya
14-10-2008, 15:31:39
merhaba ben sitenin yeni üyesiyim
bir kaç sorum olucak boşanmayla ilgili
boşanma davasında sıra nasıl alınır? nekadar zaman soraya sıra verilir? yakın bir tarihe sıra almak için ne yapılır?
umarım doğru yerde ve zamanda sormuşumdur cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

sdt23
14-10-2008, 15:44:50
1. Bu boşanma davası yaklaşık ne kadar sürer?
2. Delil listesi ilk duruşmadan önce eklenebilir mi?
3. Eğer eklenirse vakit kazanır mıyız?
4. Son olarak evin akıbeti nedir? Babam evden pay alır mı?

1. Aylar sürer. Kesin süre verilemez.
2. Eklenebilir.
3. Kazanırsınız.
4. Dedenizin bağışladığı parayla alındığını ispatlarsanız hayır.

Abdullah Yaman
14-10-2008, 17:25:21
merhaba ben sitenin yeni üyesiyim
bir kaç sorum olucak boşanmayla ilgili
boşanma davasında sıra nasıl alınır? nekadar zaman soraya sıra verilir? yakın bir tarihe sıra almak için ne yapılır?
umarım doğru yerde ve zamanda sormuşumdur cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

sıra alma diye birşey yok, dava açarsınız mahkeme hangi tarihte uygunsa o tarihte görülür davanız,
hiç belli olmaz bulunduğunuz ildeki aile mahkemesi yada mahkemelerinin yoğunluğuna bağlı, sıra alma olmadığı için yakın tarihte sözkonusu olmaz.. ancak anlaşmalı boşanacak olursanız ve bir avukatınız varsa hakimden rica eder, taraflar anlaştılar der kısa sürede sizin davanızı araya sıkıştırıp tek celsede bitirebilirler.. geçmiş olsun..

mavi_papatya
15-10-2008, 21:33:32
çok teşekkür ederim dardayım kardeş cevabın içimi rahatlattı çok saol

byn
16-10-2008, 10:08:09
Teşekkür ederim yardımınız için ama müsaade ederseniz son bir soru daha sormak istiyorum. Evi dedemin aldığını aldığını şahitlerle ispat edersem bu yeterli olur mu? Çünkü dedem sadece parasını verdi. Ev direkt olarak annemin üzerine alındı, şahitlerse evi aldığımız insanlr olabilir onlar parayı dedimin verdiğini biliyorlar. Dedem vefat etti. Tekrar teşekkür ederim.

nihalb
16-10-2008, 12:58:18
Merhaba,

ben eşim bana hakaret ettiği için ve de eşimden şiddete maruz kaldığımdan dolayı ailemin evine döndüm, bir müddet sonra eşimin özrü sonrasında evime geri dönmüştüm bu sefer daha şiddetli kavga yaşadık. eşim bana vurdu, yüzümde morluk var. elbiselerimi alıp evi terk edip aileme sığındım. ben de eşim de çalışıyor çocuğumuz yok. Boşanmak istiyorum, doktora gidip darp edildiğime dair rapor da aldık.

1)Sorum acaba davayı ben mi açmalıyım yoksa onun mu dava açmasını beklemeliyim.Hangi durumda benim çıkarıma olur.

2)Dava tahmini ne kadar sürer (hafta ay yıl)

3)Haklarım nelerdir, Evdeki eşyaların bir kısmını ailem karşılamıştı bir kısmını da karşı taraf karşılamıştı. Bunların paylaşımı nasıl olur? ve Eşimden nafaka talep edebilir miyim, veya maddi manevi tazminat alabilir miyim veya herhangi bir şekilde kazanabileceğim taşınır taşınmaz herhangi maddi manevi bir şey talep edebilir miyim?
Yani kısacası, boşanacağım eşimden talep edeceğim haklarım ve bunları alma ihtimalim nedir?

4)Benim maddi açıdan durumum Allah'a şükür iyi, kendim çalışıyorum, bu yukardaki olası taleplerimi etkiler mi?

Şimdiden çok teşekkür ediyorum, yardımlarınızı bekliyorum, Allah düşmanıma dahi benim yaşadıklarımı yaşatmasın.

Abdullah Yaman
16-10-2008, 16:49:23
Merhaba,

ben eşim bana hakaret ettiği için ve de eşimden şiddete maruz kaldığımdan dolayı ailemin evine döndüm, bir müddet sonra eşimin özrü sonrasında evime geri dönmüştüm bu sefer daha şiddetli kavga yaşadık. eşim bana vurdu, yüzümde morluk var. elbiselerimi alıp evi terk edip aileme sığındım. ben de eşim de çalışıyor çocuğumuz yok. Boşanmak istiyorum, doktora gidip darp edildiğime dair rapor da aldık.

1)Sorum acaba davayı ben mi açmalıyım yoksa onun mu dava açmasını beklemeliyim.Hangi durumda benim çıkarıma olur.

2)Dava tahmini ne kadar sürer (hafta ay yıl)

3)Haklarım nelerdir, Evdeki eşyaların bir kısmını ailem karşılamıştı bir kısmını da karşı taraf karşılamıştı. Bunların paylaşımı nasıl olur? ve Eşimden nafaka talep edebilir miyim, veya maddi manevi tazminat alabilir miyim veya herhangi bir şekilde kazanabileceğim taşınır taşınmaz herhangi maddi manevi bir şey talep edebilir miyim?
Yani kısacası, boşanacağım eşimden talep edeceğim haklarım ve bunları alma ihtimalim nedir?

4)Benim maddi açıdan durumum Allah'a şükür iyi, kendim çalışıyorum, bu yukardaki olası taleplerimi etkiler mi?

Şimdiden çok teşekkür ediyorum, yardımlarınızı bekliyorum, Allah düşmanıma dahi benim yaşadıklarımı yaşatmasın.

1- davayı kimin açtığının bir önemi yok.. nasılsa taraflardan bir taneside bu durumda karşı dava açacak her iki dava birleştirilecek.. ister siz ister eşiniz..

2-ne kadar süreceği iddialarınıza, iddialarınızın ispatına, tanıklara tanık ifadelerine, mahkemenin ne kadar aralıklarla duruşma günü tespit ettiğine, sabrınıza bağlı...

3- ev içindeki eşyalarınızı anlaşarak paylaşırsınız, kişisel eşyalarınızı (takılar, kıyafetler, el aletleri gibi) size aitdir. çalıştığınız için nafaka alamayabilirsiniz, ancak yinede nafaka ve tazminat eşinizin gelirine ve sizin durumunuza bağlı birde kusura tabii.. evliliğiniz süresince ev araba türü alımlar yapıldı ise, yasal mal rejimine tabii iseniz, alımlar 1.1.2002 den sonra yapıldı ise % 50 oranında ortaksınız.. değilse ve katkınız varsa ispatlamanız gerekir ..

4-etkiler ama hakimin takdirindedir..

geçmiş olsun

crisron
20-10-2008, 17:40:35
Öncelikle herkese iyi akşamlar benim bi sorum olucak mahkemede 15 gün önce boşanmış bir çift henüz adına her ne deniyosa henüz o kağıtları almamış ama birbirlerini çok sevdiklerini anlamış . mahkemede kağıtları imzalamış.burdan geri dönüşü olabilirmi ? Bu mümkünmü? şimdiden teşekkürler.

Erdoğan Kırcalı
20-10-2008, 18:11:39
Tekrar evlenmek.

Abdullah Yaman
20-10-2008, 19:08:43
Tekrar evlenmek.

Tecrübe böyle birşey..Evet evlenmek...

Erdoğan Kırcalı
20-10-2008, 20:22:28
Ben 1 kez evlendim sn.dardayım:o Hala da evliyim:o
Yani o kadar rahat yorum yapabilmemin sırrı bu :Davulun sesinin hoş geldiği yerdeyim.

Abdullah Yaman
20-10-2008, 20:29:37
Ben 1 kez evlendim sn.dardayım:o Hala da evliyim:o
Yani o kadar rahat yorum yapabilmemin sırrı bu :Davulun sesinin hoş geldiği yerdeyim.

Bn sizin sayın üyenin sorusuna yanıt veriş tarzınız nedeni ile Tecrübenize atıfta bulundum. Üye bir an sıkılmış bunalmış açmazda gibiyken rahatlayacaktır diye düşündüm.
Diğer yandan ben bütün gürültüsüne rağmen Davulun yanındaydım. Şimdi sesini uzaktan duymayı bırakın mümkünse hiç duymama sevdasındayım..

horoz200
23-10-2008, 17:54:38
Merhabalar;
boyle cevaplama tarzı ıle yazdıgım ıcın cok ozur dılerım sızden ama cok acıl olarak cevap almak ıcın bun yapptım yardımcı olursanız cok sevınrın ;
Bosanama davası hakında sorular sormak ıstıyorum eger yanıtlarsanazı cok sevınırım.
ben bunda 1 hafata önce esıme bosanmak ıstegımı soyledım.ve esım benı cok sevdgını soyleyerek buna karsı cıktı agladı bagırdı ustume saldırdı.ve en sonunda konu aıleye tasındıktan sonra aıle bu kararı bzlere bıraktı bu konuda esım anesını yanıda klamak ıstemedıgını soyleyerek benım yanımda 1 haftadır yasamaya devam etmektedır.tabıkı bosanama nedenı olarak saygısız tutarsız harketlerı ve saldırganlıgıda bunu yanında dahıl edılebılrı.
ben sunu sormak ıstyorum;
1 ben suan 4 adet bıreysel kredı oduyorum evımı gecındırmye calsırıken bız 2 sene evlılgımızde onun toplam 6 aylık bır caısmıslıgı var bunlar ne olcak ve bunun yanında evlıyken yaptıgım bırkımı ortak olurmu ve dugunde takılan takılara ortakmıdır?
2.konu ıse bız yenı eve cıktıgımız ıcın butun esyaları 0 dan aldık ve suan borclarını odemekle yukumluguyum kendısıne aıt 2 tane beyaz esya vardır bunları sozlesmelerınde benım ımzlarım bulunmaktadır.bunları ben mı odemke zorundayım yada ortaklasa paylasarak ortakmı oderız?
3.davamız ne kadar surer ?
4.bu kısı suanda calsıyor bende tedbır ve nafaka alabılrmı ?(cocgumuz yok) yanı ben bu kısıye hcbırsye veremeden ayrlabılrmıyım acaba ?

Abdullah Yaman
23-10-2008, 18:03:44
Merhabalar;
boyle cevaplama tarzı ıle yazdıgım ıcın cok ozur dılerım sızden ama cok acıl olarak cevap almak ıcın bun yapptım yardımcı olursanız cok sevınrın ;
Bosanama davası hakında sorular sormak ıstıyorum eger yanıtlarsanazı cok sevınırım.
ben bunda 1 hafata önce esıme bosanmak ıstegımı soyledım.ve esım benı cok sevdgını soyleyerek buna karsı cıktı agladı bagırdı ustume saldırdı.ve en sonunda konu aıleye tasındıktan sonra aıle bu kararı bzlere bıraktı bu konuda esım anesını yanıda klamak ıstemedıgını soyleyerek benım yanımda 1 haftadır yasamaya devam etmektedır.tabıkı bosanama nedenı olarak saygısız tutarsız harketlerı ve saldırganlıgıda bunu yanında dahıl edılebılrı.
ben sunu sormak ıstyorum;
1 ben suan 4 adet bıreysel kredı oduyorum evımı gecındırmye calsırıken bız 2 sene evlılgımızde onun toplam 6 aylık bır caısmıslıgı var bunlar ne olcak ve bunun yanında evlıyken yaptıgım bırkımı ortak olurmu ve dugunde takılan takılara ortakmıdır?
2.konu ıse bız yenı eve cıktıgımız ıcın butun esyaları 0 dan aldık ve suan borclarını odemekle yukumluguyum kendısıne aıt 2 tane beyaz esya vardır bunları sozlesmelerınde benım ımzlarım bulunmaktadır.bunları ben mı odemke zorundayım yada ortaklasa paylasarak ortakmı oderız?
3.davamız ne kadar surer ?
4.bu kısı suanda calsıyor bende tedbır ve nafaka alabılrmı ?(cocgumuz yok) yanı ben bu kısıye hcbırsye veremeden ayrlabılrmıyım acaba ?

1- Borçlar konusunda; her eş 3 ncü şahıslara olan borçlarından kendisi sorumludur. Ödemeye devam edersiniz.
2- 1.1.2002 tarihinden sonra edinilen mallar ortak maldır, tabii başka bir mal rejimine tabi değilseniz. Eğer bu malların alımında sizin 1.1.2002 den önce alınmış / hibe edilmiş kişisel bir malınızın satılması ile sağlanmış bir katkınız varsa katkı payınız rayiç bedel üzerinden hesaplanır size verilir kalan kısmı 2 ye bölünür. diğer mallara eşiniz ortaktır. Takılar geline hediye niteliğindedir.. Yani kadına aittir.
3- Anlaşmalı olursa tek celsede biter en fazla dava yoğunluğuna ve bulunduğunuz ile bağlı olmak üzere 1-2 ay sürer.
4- Nafaka verilip verilmeyeceğine , ne kadar verileceğine hakim karar verir. Eşinizin çalışıyor olması yada kusurlu olması nafaka ödemenize engel değildir. Hatta sizden daha az kusurlu ise ve sizin kusurunuzu ispatlarsa tazminat bile alabilir sizden..

geçmiş olsun..

horoz200
24-10-2008, 13:33:17
Borçlar konusunda; her eş 3 ncü şahıslara olan borçlarından kendisi sorumludur. Ödemeye devam edersiniz.
1.1.2002 tarihinden sonra edinilen mallar ortak maldır, tabii başka bir mal rejimine tabi değilseniz. Eğer bu malların alımında sizin 1.1.2002 den önce alınmış / hibe edilmiş kişisel bir malınızın satılması ile sağlanmış bir katkınız varsa katkı payınız rayiç bedel üzerinden hesaplanır size verilir kalan kısmı 2 ye bölünür. diğer mallara eşiniz ortaktır. Takılar geline hediye niteliğindedir.. Yani kadına aittir.
3- Anlaşmalı olursa tek celsede biter en fazla dava yoğunluğuna ve bulunduğunuz ile bağlı olmak üzere 1-2 ay sürer.
4- Nafaka verilip verilmeyeceğine , ne kadar verileceğine hakim karar verir. Eşinizin çalışıyor olması yada kusurlu olması nafaka ödemenize engel değildir. Hatta sizden daha az kusurlu ise ve sizin kusurunuzu ispatlarsa tazminat bile alabilir sizden..

geçmiş olsun..[/QUOTE]

horoz200
24-10-2008, 13:47:14
sıze bır kac sorum daha olak eger cevaplarsanız sevınrım
1 sruma karsılık demısınız kı borclar kanuna gore 3 sahıslara olan borclarında kendısı sorumludur yanı kredı kulanan sorumludur dogru dımı ama bır kredımde esımın kefılıgı var onunda sorumlulugu olmak zorunda yanı
2.sorumda ıse 01/01/2002 den sonra alımıstır yanı 2008 tarhınde alımlar yapılmıstı ama bunların altında benım ımzalarım var ve bu alınan esyaların hepsı evımız ıcın alınmıstır.ve suan hale borcları odemye calısmaktayız bunları odeme sormlugugu da mı bana aıtır yanı.
3.pekı anlasmalı olarak ayrılmadık ve ben gıtıım mahkemeye actım ayrılmak ıstıyorum dıye ve evden esyalarımı topladım ve cektım gıttıım bu benım ıcın bır sakınca dogurum dogurursa neler olabılr
sımdıden cok tesekur ederım ilğinize kolay gelsın

erdem68
25-10-2008, 15:10:01
merhabalar,
öncelikle bu kadar önemli bir konuda bilgi paylaşımı yapan tüm hukukçulara
çok teşekkür ediyorum.
Ben 21 yıllık evli bir beyim.2 erkek çocuğumuz var.ne yazıkki mutlu bir evliliğimiz yoktu ve
benim çabalarımla bu günlere değin evliliğimizi yürütebildik.
Tabi şimdi ne desem boş, çektiği sıkıntıyı ancak yaşayan anlayabilir.
Ama insan belirli bir yaşa gelince artık hakaretlere,kaprislere katlanamaz hale geliyor.
son bir yılda eşim hakaretlerini arttırdı ve beş ay öneside beni evden kovdu.
bu esnada ben evin kirasını ve elimden geldiğince geçim paralarını vermeye,
çocuklarımla belirli sürelered görüşmeye devam ettim.
Eşim hakaretlerine devam ediyor ama boşanmaya da yanaşmıyor.
Avukat tutacak bir meblağ kalmıyor elimde.hakaretlerime tanık olanlar
eşimin korkusundan yanaşmıyorlar şahitliğe.
Yani anlayacağınız ;bu konuda yapayalnızım ve herşey aleyhime gözüküyor.
eve dönmeyi kabul etmem sözkonusu bile olamaz.
şahit gösteremediğim bir boşanma davası muhtemelen kabul edilmeyecektir.
2-3 ay önce hem muhtarlık hemde nüfustan adres değişikliğimi yaptım.şimdiye kadar
yazılı bir eve dön çağrısı almadım.en azından bu 3 yıllık süreçte aile birliğinin sağlanamamasından dolayı
boşanabilmek için acil önerilere ihtiyacım var.
Şimdiden çok teşekkür ederim.
Saygı ve sevgilerimle,

Abdullah Yaman
25-10-2008, 15:54:35
sıze bır kac sorum daha olak eger cevaplarsanız sevınrım
1 sruma karsılık demısınız kı borclar kanuna gore 3 sahıslara olan borclarında kendısı sorumludur yanı kredı kulanan sorumludur dogru dımı ama bır kredımde esımın kefılıgı var onunda sorumlulugu olmak zorunda yanı
2.sorumda ıse 01/01/2002 den sonra alımıstır yanı 2008 tarhınde alımlar yapılmıstı ama bunların altında benım ımzalarım var ve bu alınan esyaların hepsı evımız ıcın alınmıstır.ve suan hale borcları odemye calısmaktayız bunları odeme sormlugugu da mı bana aıtır yanı.
3.pekı anlasmalı olarak ayrılmadık ve ben gıtıım mahkemeye actım ayrılmak ıstıyorum dıye ve evden esyalarımı topladım ve cektım gıttıım bu benım ıcın bır sakınca dogurum dogurursa neler olabılr
sımdıden cok tesekur ederım ilğinize kolay gelsın

1- Eşiniz sizin kefiliniz, asil borçlu olan sizsiniz. Sorumlu olan sizsiniz. Alacaklı sizden tahsil edemez ise kefilden tahsil etme yoluna gidecektir.
2- Eviniz için aldıklarınızda da, şahsi alımlarınızda da borçlu olan öder. Evet bunları ödeme sorumluluğu da size aittir.
3- Mahkemede aleyhinize bir durumdur, hakkınızda iyi bir intiba oluşmaz..

geçmiş olsun..

Abdullah Yaman
25-10-2008, 15:58:49
merhabalar,
öncelikle bu kadar önemli bir konuda bilgi paylaşımı yapan tüm hukukçulara
çok teşekkür ediyorum.
Ben 21 yıllık evli bir beyim.2 erkek çocuğumuz var.ne yazıkki mutlu bir evliliğimiz yoktu ve
benim çabalarımla bu günlere değin evliliğimizi yürütebildik.
Tabi şimdi ne desem boş, çektiği sıkıntıyı ancak yaşayan anlayabilir.
Ama insan belirli bir yaşa gelince artık hakaretlere,kaprislere katlanamaz hale geliyor.
son bir yılda eşim hakaretlerini arttırdı ve beş ay öneside beni evden kovdu.
bu esnada ben evin kirasını ve elimden geldiğince geçim paralarını vermeye,
çocuklarımla belirli sürelered görüşmeye devam ettim.
Eşim hakaretlerine devam ediyor ama boşanmaya da yanaşmıyor.
Avukat tutacak bir meblağ kalmıyor elimde.hakaretlerime tanık olanlar
eşimin korkusundan yanaşmıyorlar şahitliğe.
Yani anlayacağınız ;bu konuda yapayalnızım ve herşey aleyhime gözüküyor.
eve dönmeyi kabul etmem sözkonusu bile olamaz.
şahit gösteremediğim bir boşanma davası muhtemelen kabul edilmeyecektir.
2-3 ay önce hem muhtarlık hemde nüfustan adres değişikliğimi yaptım.şimdiye kadar
yazılı bir eve dön çağrısı almadım.en azından bu 3 yıllık süreçte aile birliğinin sağlanamamasından dolayı
boşanabilmek için acil önerilere ihtiyacım var.
Şimdiden çok teşekkür ederim.
Saygı ve sevgilerimle,

TMK MADDE 164.- Eşlerden biri, evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerini yerine getirmemek maksadıyla diğerini terk ettiği veya haklı bir sebep olmadan ortak konuta dönmediği takdirde ayrılık, en az altı ay sürmüş ve bu durum devam etmekte ve istem üzerine hakim tarafından yapılan ihtar sonuçsuz kalmış ise; terk edilen eş, boşanma davası açabilir. Diğerini ortak konutu terk etmeye zorlayan veya haklı bir sebep olmaksızın ortak konuta dönmesini engelleyen eş de terk etmiş sayılır.Davaya hakkı olan eşin istemi üzerine hakim, esası incelemeden yapacağı ihtarda terk eden eşe iki ay içinde ortak konuta dönmesi gerektiği ve dönmemesi halinde doğacak sonuçlar hakkında uyarıda bulunur. Bu ihtar gerektiğinde ilan yoluyla yapılır. Ancak, boşanma davası açmak için belirli sürenin dördüncü ayı bitmedikçe ihtar isteminde bulunulamaz ve ihtardan sonra iki ay geçmedikçe dava açılamaz.

umarım bu madde de yazılı olanlar birışık tutuyordur size..

horoz200
25-10-2008, 17:37:21
bu zmana kadar kafamdak sorulara cok ıyı yanıtlar verdınız sıze cok tesekur ederım.Ben sunu anladım bır velılıkte ımza kolayda gerısı cok zor sunukı bızım kanunlarımız sadece kadaınları koruyor ve eger kadın bu olayıda bılıyrsa yapmayacagı bısey kalmıyor evlendıkten sonra.ben soyle soyleyım 2 sorum daha olak sıze eger caplarsanız sevınrım
1. benım ustume aıt hıcbısey yok ve ayrıyeten borcalrım var ve ben 500 ytl maasla calsına bır ınsanım bırıcısı ben makkemey dava actıgım andan nelerle karıslasırım tedbır nafakası kesınlıkle odertmıyım.Yada tazmınat odermıyım cunkı suan benım odedıklerım de benı cok yormakta aılemde de destek alarak ayakta kalıyorum yada bu kısıye nafaka verırımıyım
2 ben mahkeme basvurmadan evden herseyım toplayı gıttım ve 3 sene ayrı yasadım buna karıslık 3 seneın sonunda mahkeme bızı bosarmı
sorularım bunlardı eger cavaplaresanız sevırınırm
hersey ıcın tesekulr...

Abdullah Yaman
25-10-2008, 17:56:07
bu zmana kadar kafamdak sorulara cok ıyı yanıtlar verdınız sıze cok tesekur ederım.Ben sunu anladım bır velılıkte ımza kolayda gerısı cok zor sunukı bızım kanunlarımız sadece kadaınları koruyor ve eger kadın bu olayıda bılıyrsa yapmayacagı bısey kalmıyor evlendıkten sonra.ben soyle soyleyım 2 sorum daha olak sıze eger caplarsanız sevınrım
1. benım ustume aıt hıcbısey yok ve ayrıyeten borcalrım var ve ben 500 ytl maasla calsına bır ınsanım bırıcısı ben makkemey dava actıgım andan nelerle karıslasırım tedbır nafakası kesınlıkle odertmıyım.Yada tazmınat odermıyım cunkı suan benım odedıklerım de benı cok yormakta aılemde de destek alarak ayakta kalıyorum yada bu kısıye nafaka verırımıyım
2 ben mahkeme basvurmadan evden herseyım toplayı gıttım ve 3 sene ayrı yasadım buna karıslık 3 seneın sonunda mahkeme bızı bosarmı
sorularım bunlardı eger cavaplaresanız sevırınırm
hersey ıcın tesekulr...

1- Nafakada karşı tarafın çalışıp çalışmadığının bir önemi yok. mahkemenin takdir ettiği tedbir nafakasını ödemek zorundasınız. Mahkeme tazminatı uygun görürse ödersiniz. Ancak kusurunuzun karşı tarafca ispatlanması gerekir.

2- 3 sene ayrı yaşamanızın kanuni bir dayanağı varmıdır ? Dava açtıktan sonra davanız reddedildi de öylemi 3 sene ayrı yaşadınız - yoks akeyfekedermi 3 sene eve köye uğramadınız ? Dava açtıkdan ve davanız reddedildikten sonra 3 sene geçti ise boşanırsınız. Keyfe keder eve köye gelmediniz ve size bir çağrı yapılmadı ise eşinizce kaldığınız yerden devam edersiniz..

erdem68
25-10-2008, 18:47:36
TMK MADDE 164.- Eşlerden biri, e...........

umarım bu madde de yazılı olanlar birışık tutuyordur size..

çok teşekkür ederim ama dediğim gibi evden kovulan yani terketmiş bulunan benim.eşim benimle zaten boşanmak istemiyor ve dönmemi istiyor çektireceğini söyleye söyleye:)Bu durumda eşimin dava açması gerekiyor ama o zaten ayrılmak istemeyen taraf.sanırım dünyanın en iyi avukatını getirseniz, şahidi bile olmayan beni boşayamaz.benim asıl derdim 3 yıllık süreci en azından başlatabilmek.
ilginiz için çok teşekkür ederim.

Abdullah Yaman
25-10-2008, 18:53:28
çok teşekkür ederim ama dediğim gibi evden kovulan yani terketmiş bulunan benim.eşim benimle zaten boşanmak istemiyor ve dönmemi istiyor çektireceğini söyleye söyleye:)Bu durumda eşimin dava açması gerekiyor ama o zaten ayrılmak istemeyen taraf.sanırım dünyanın en iyi avukatını getirseniz, şahidi bile olmayan beni boşayamaz.benim asıl derdim 3 yıllık süreci en azından başlatabilmek.
ilginiz için çok teşekkür ederim.

TMK MADDE 164.- Eşlerden biri, evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerini yerine getirmemek maksadıyla diğerini terk ettiği veya haklı bir sebep olmadan ortak konuta dönmediği takdirde ayrılık, en az altı ay sürmüş ve bu durum devam etmekte ve istem üzerine hakim tarafından yapılan ihtar sonuçsuz kalmış ise; terk edilen eş, boşanma davası açabilir. Diğerini ortak konutu terk etmeye zorlayan veya haklı bir sebep olmaksızın ortak konuta dönmesini engelleyen eş de terk etmiş sayılır.Davaya hakkı olan eşin istemi üzerine hakim, esası incelemeden yapacağı ihtarda terk eden eşe iki ay içinde ortak konuta dönmesi gerektiği ve dönmemesi halinde doğacak sonuçlar hakkında uyarıda bulunur. Bu ihtar gerektiğinde ilan yoluyla yapılır. Ancak, boşanma davası açmak için belirli sürenin dördüncü ayı bitmedikçe ihtar isteminde bulunulamaz ve ihtardan sonra iki ay geçmedikçe dava açılamaz.

bakınız ne diyor "Diğerini ortak konutu terk etmeye zorlayan veya haklı bir sebep olmaksızın ortak konuta dönmesini engelleyen eş de terk etmiş sayılır"

cbicen33
26-10-2008, 01:38:19
Bir soru sormak istiyorum

ben 1 yıldan az suredır nıkahlıyım.nıkah yapıldıktan sonra esım askere gıttı beraber yasama dıye bır durum soz konusu olmadı.ancak ben esımı fazla tanımadan nıkah yaptıgımı anladım ve hata yaptıgımı dusunuyorum ve kesınlıkle ayrılmak ıstıyorum sureklı benı telefonda kım var yanında benı aldatıyonmu eskı erkek arkadaslarınla gorusuonmu gıbı sorulardan benı bunalttı artık ve cok gecımsız bı ınsan olacagının kesınlıkle kanaatındeyım.aılemınde bıraz baskısından dolayı nıkahı yaptım ama ben unıversıtede okuyorum ve benım ne sahıtım var nede bıse ve kendımden kesınlıkle emınım bu cocuktan ayrılacam bana yardımcı olursanız sevınırım bu sebepleredn dolayı mahkeme ayırırmı cocuk anlasırsa ayrılmayı nasıl olur. cocuk anlasmassa ayrılma yonunde nasıl olur. cocuk askerdeyken ben dava acabılırmıyım cunku o gelınce dahı ben onunla yasamak ıstemıyorum evımız zaten yokta nasıl iş çabuk bıter

Abdullah Yaman
26-10-2008, 15:20:07
Bir soru sormak istiyorum

ben 1 yıldan az suredır nıkahlıyım.nıkah yapıldıktan sonra esım askere gıttı beraber yasama dıye bır durum soz konusu olmadı.ancak ben esımı fazla tanımadan nıkah yaptıgımı anladım ve hata yaptıgımı dusunuyorum ve kesınlıkle ayrılmak ıstıyorum sureklı benı telefonda kım var yanında benı aldatıyonmu eskı erkek arkadaslarınla gorusuonmu gıbı sorulardan benı bunalttı artık ve cok gecımsız bı ınsan olacagının kesınlıkle kanaatındeyım.aılemınde bıraz baskısından dolayı nıkahı yaptım ama ben unıversıtede okuyorum ve benım ne sahıtım var nede bıse ve kendımden kesınlıkle emınım bu cocuktan ayrılacam bana yardımcı olursanız sevınırım bu sebepleredn dolayı mahkeme ayırırmı cocuk anlasırsa ayrılmayı nasıl olur. cocuk anlasmassa ayrılma yonunde nasıl olur. cocuk askerdeyken ben dava acabılırmıyım cunku o gelınce dahı ben onunla yasamak ıstemıyorum evımız zaten yokta nasıl iş çabuk bıter

Bir başka konu başlığı altında erkek burada bayansınız nasıl oldu anlayamadım.. Ya siz ciddi değilsiniz ya buradaki insanları ciddiye almıyorsunuz..

cbicen33
27-10-2008, 01:46:54
her defasında bır arkadasım ıcın bı sorum olacak dıye yazmamak için bırıncı agızdan sordum soruyu herhangıbır dalga gecme yada aldatma durumu soz konusu deıl bunları bılmedıgım ıcın soruyorum.cevap verırsenız soruya sevınırım sımdıden tesekkurler

meltemöztarhan
18-11-2008, 01:14:30
Merhaba.3 yıldır evliyim ve bir çocugum var.Henüz 8 aylık.Evlendiğimizden beri anlaşamıyoruz.Şiddet görmeye başladım artık tartışmalarımızda.Ayrılmak istiyorum fakat bebeğimden hiç ayrılmak istemiyorum.Kendi hatalarım da olmuştur elbette.Ama saygımızı yitirdik.Çocuğumun kimde kalacağına nasıl karar veriliyor yardımcı olur musunuz.

Abdullah Yaman
18-11-2008, 02:10:32
Merhaba.3 yıldır evliyim ve bir çocugum var.Henüz 8 aylık.Evlendiğimizden beri anlaşamıyoruz.Şiddet görmeye başladım artık tartışmalarımızda.Ayrılmak istiyorum fakat bebeğimden hiç ayrılmak istemiyorum.Kendi hatalarım da olmuştur elbette.Ama saygımızı yitirdik.Çocuğumun kimde kalacağına nasıl karar veriliyor yardımcı olur musunuz.

İsminizden ve yazdıkalrınızdan bayan olduğunuz kanaatı ile yazıyorum. Anlaşmazlıklarınızı ve bu anlamda haklılığınızı ispatlamalısınız. Şiddet gördüğünüzü adli tıp raporu ve karakol tutanakları ile tespit ettirirseniz davanızda faydası olacaktır. Hatalarınızın ne olduğunu yazmamışsınız, ancak 8 aylık bir çocuğun anne şefkatine ve ilgisine ihtiyacı vardır, çocuğunuzu sizden ayırmayacaktır hakim diye düşünüyorum. Hakim çocuğun gelişimi yetişmesi ve menfaatlerini göz önünde bulundurarak karar verecektir. Geçmiş olsun..
..

meltemöztarhan
18-11-2008, 22:49:01
Çok teşekkür ederim.benim hatam dediğim ilk yılımızda çok kıskanç davranmamdı.Ama bunun için kendimce haklı taraflarım var.öğretmenim karşı tarafta öğretmen.Ben ilçede yaşamayı düşünüyorum.Kendisi il merkezinde.Bir yerde okumuştum erkek çocukları lise öğrenimi bitene dek anne yanında daha sonra babaya verilir.bu bilgi doğru mu?

Abdullah Yaman
18-11-2008, 23:40:12
Çok teşekkür ederim.benim hatam dediğim ilk yılımızda çok kıskanç davranmamdı.Ama bunun için kendimce haklı taraflarım var.öğretmenim karşı tarafta öğretmen.Ben ilçede yaşamayı düşünüyorum.Kendisi il merkezinde.Bir yerde okumuştum erkek çocukları lise öğrenimi bitene dek anne yanında daha sonra babaya verilir.bu bilgi doğru mu?

Hata dediğiniz şeyin kıskançlık olduğunu belirtmişsiniz. Bazen insanlar sanrısal bozukluk lar yaşayabilirler yada şizoid davranışlar sergileyebilirler. Ancak bunlar ya karşı tarafın ilgisizliği özensizliği iletişim kurmayışı gibi nedenlerle yada kişilik bozuklukları ile ilintilidir. her halükarda tedavi edilebilir. nitelikte rahatsızlıklardır. Bu saydıklarım en uç örneklerdir ki bunlar bile tek başına boşanma için yeterli sayılmayabiliyor. Kendinizce haklı olmanız % 100 haklı olduğunuz anlamı taşımaz. Haklı olup olmadığınıza sunacağınız deliller ve tanık anlatımları sonucunda hakim karar verecektir. İlçe yada ilde yaşama ile ilgili bir konuda bile anlaşma sağlayamıyorsanız zaten boşanmanız en uygun olanıdır diye düşünüyorum. Yarın bir gün domatesin büyüğü küçüğü, yumurtanın sarısı beyazı gibi nedenler bile sizin için huzursuzluk nedeni olabilecek demektir. Çocukların velayeti ile ilgili olarak kararı hakim çocukların gelişmesini geleceğini ve menfaatlerini göz önünde bulundurarak verecektir. Lise olayına gelince zaten liseyi bitirdikten 1 sene sonra çocuklar 18 yaşını doldurmuş oluyorlar. Bu durumda da kimle yaşamak istediklerine kendileri karar veriyorlar. Bu konu ile ilgili ince hesaplar yapmanın kimseye faydası olmaz. Ama lütfen çocuklarınız için EYS ye dikkat edin. Geçmiş olsun..

hksvr
19-11-2008, 12:10:58
merhabalar;

Kiracı oldukları evden ayrılıp karı-koca ve 2 yaşındaki çocuklarıyla birlikte kadının annesinin evinde kalabalık ortamda içiçe 2 yıl birlikte yaşayan çiftin artık tahammül edilemez sorunlar nedenilye boşanmayı düşünmesi durumunda;

1. Kadın meslek sahibi ancak halen çalışmıyor, erkek ise çalışıyor. (İşçi)
2. Erkek, kayınvalidesi ve onların çocuklarıyla kalabalık, geçimsizliğin ve huzursuzluğun had safhada olduğu bir ortamda değil yanlız yaşayan kendi annesinin evinde karısıyla yaşamak istiyor ancak karısı bunu kabul etmiyor, kendi annesinin yanından ayrılmıyor. Erkek ise daha çok küçük çocuğunun kayınvalidesinin bozuk düzen ve ortam yüzünden gitgide bozulan psikolojisini düşünüyor. Ama karısı bencilce düşünüyor ve sırtını anasına yaslayıp kendi rahatını düşünüyor.
3. Karı-kocanın müteselsil kredi borçları var.(Birbirlerine kefiller)
4. Kocanın maaşında 1/4 oranda haciz var.

Bu durumda boşanma davasını erkek açarsa, yukarıda saydığım önemli faktörlere göre davanın seyrinin nasıl olacağı konusunda fikirleri olan varsa sevinirim. (Bu şartlarda eşlerden kimin kusurlu olduğu ve özellikle de nafaka konusunda!) Maaşında haciz bulunan birinden tedbir nafakası talep edilebilir mi? Ya da tazminat? Uygulama nasıldır, değerli görüşlerinizi beklerim.

Bir de bildiğim kadarıyla medeni kanunda artık sadece erkeğin bağımsız olarak yaşanabilmesi için ortak bir konut temini konusundaki tek taraflı sorumluluğu kalmamış durumda. Eskiden derlerdi ya hani kadının kocası erkeğin yanıdır. Erkek nereye mutlaka kadın da oraya diye! Bu artık pek geçerli değil sanırım? :))

Saygılar...

meltemöztarhan
19-11-2008, 22:12:27
Haklısınız hesap yapmamak gerekir.Çok teşekkür ederim.İyi çalışmalar.

Abdullah Yaman
19-11-2008, 22:57:18
Haklısınız hesap yapmamak gerekir.Çok teşekkür ederim.İyi çalışmalar.

Hesap yapmamak değil efendim.. İnce hesap yapmamak gerekir. Zira çocuklar belli bir yaşa geldikten sonra gerçeklerin farkına varıyorlar. Kimle nasıl nerede yaşayacaklarına kendileri karar veriyorlar. Dolayısı ile bırakınız 18 yaşını doldurduğu gün kimle yaşayacağına kendi özgür iradesi ile kendisi karar versin. Emin olun aldığı karardan dolayı sizde oda mutlu olacaktır.. İyi geceler..
.

sevimlisude
19-11-2008, 23:46:27
cevabınız için teşekkür ederim. ayrıldığım nikahlı olduğum kişi bulunamıyor. yurt dışında bir yerde olmalıdır. bu dava 2 senedir sürüyor. şahitlerde kasım ayında almanyaya dönücek. o kişi hem tr de hemde almanyada arandı ama bulunamadı ve iş şahitlere kalmış. şahitler tam şahitliğini yapmazsa ne olur? şahitlerde doğru şahitlik yaptıklarında o gün dava sonuçlanırmı? kusura bakmayın ama ben imam nikahlı şimdiki eşimle beraber yaşıyorum ve bir bebek bekliyoruz ve hala eski eşimin soy ismini taşıyorum. bebek 3 aylık doğana kadar ismim değişmezse çocuğumun o kişinin soy ismini taşımasını istemiyorum. lütfen bana bir yardımda bulunun, çok canım sıkılıyor bu konuya.

saygıyı bozmamış ümidimle selamlar
merhaba ben 2 yıllık evliyim.Eşimle dün kavga ettik ve benden ayrılmak istediğini bende bıktığını söyledi bana boyna evden gitmemi söylüyor.Fakat ben eşimden ayrılmak istemiyorum o beni evden atarsa ve beni boşanmaya verirse ben ayrılmak istemediğim halde boşanırmıyız?Hakim boşamazsa süre verir ise ne kadar olur bu süre.TEŞEKKÜRLER.

meltemöztarhan
20-11-2008, 19:12:51
teşekkür ediyorum şimdi az çok bir fikrim oldu.

esmerman
20-11-2008, 20:14:56
Hiçbir dava dosyasında bu tür cümleler içeren dalga geçer gibi bir karar yazmaz! 2233 tane iletiye yanıt veriyorsanız bunu bilmiş olmanız gerekiyor bence

Şu anda özel sebeplerden dolayı istanbul dışındayım ve dava sonuç dilekçem doğal olarak bulunduğum yerde değil dönüşümde harfiyen özellikle size yanıldığınızı ispatlamak için kararı burada yazacağım ....

:o Hadi burcu . Mahkeme kararını bekliyoruz yoksa temyizemi gönderdin. 4 ay gecti baksana.

crescent83
11-12-2008, 19:12:27
Ben 17 yaşında biriyle cinsel ilişki yaşadım ve şahıs beni terketti. Bunun üzerine evlenme vaadiyle kandırıp ırza geçmeden dava açtım ve karşı tarafın evleneceğini söylemesi üzerine davadan vazgeçtim. ( tabi dava kapanmadı, amme davası olarak devam etti ve para cezası aldı arkadaş). 6 yıl evlilik için bekledim ama çeşitli bahanelerle evliliği gerçekleştirmedi. Şu anda da evlenirim ama benden boşanacağına dair noterden sözleşme yapacaksın 10 - 15 gün sonra boşanacaksın diye bir şart koşuyorlar. Böyle bir anlaşma boşanma esnasında bağlayıcı olur mu? Çünkü ben bu kadar kısa sürede boşanmak istemiyorum.
Yardımcı olursanız sevinirim.

Av.Emrah Yavuzcan
11-12-2008, 19:53:40
Evlilik, şarta bağlı bir sözleşme değildir.
Noter böyle bir sözleşmeye onay verse dahi, sözleşme geçersiz sayılmalıdır.

Neden evlenmek istiyorsunuz?

Erdoğan Kırcalı
11-12-2008, 20:22:28
Boşanma ile ilgili konuları inceleyecek olursanız, çok isteseniz de 10-15 gün gibi bir sürede boşanmanın çok ta kolay olmadığını görebilirsiniz.

Elif Ak
12-12-2008, 12:35:49
Merhaba bir soru;
Beş yıldır evli olan bir çift ve bir çocukları var.Ama erkek yaklaşık üç aydır evi terk etmiş durumda ve boşanma davası açmış bulunmaktadır.Kadın ise boşanmak istememekte ama bugün mahkeme kağıdı geldi.Kadın bu mahkeme kağıdına uymasa yani almasa herhangi bir sorun teşkil eder mi?Boşanmamak için yapması gerekenler sizce nedir?
Bilgilendirmeniz dileğiyle...

sdt23
12-12-2008, 12:56:31
Merhaba bir soru;
Beş yıldır evli olan bir çift ve bir çocukları var.Ama erkek yaklaşık üç aydır evi terk etmiş durumda ve boşanma davası açmış bulunmaktadır.Kadın ise boşanmak istememekte ama bugün mahkeme kağıdı geldi.Kadın bu mahkeme kağıdına uymasa yani almasa herhangi bir sorun teşkil eder mi?Boşanmamak için yapması gerekenler sizce nedir?
Bilgilendirmeniz dileğiyle...

Tam tersine almalı ve mahkemeye çıkıp boşanmak istemediğini ifade etmeli.
Mahkeme celbi evde kendisi bulunamazsa muhtara bırakılır ve tebligat yapılmış sayılır. Mahkemeye çıkmazsa dava gıyabında devam eder.

Erkeğin boşanabilmesi için ya kadının boşanmaya neden olacak kusurunu ispatlaması ya da anlaşmalı boşanmaya ikna etmesi gerekir. Kadının boşanmaya neden olacak kusuru var mı?

Duruşmaya çıkmamasının kendisine faydası olmaz. Çıkarak dava konusu olaylar hakkında cevap hakkını kullanmış olur ve bu da davanın lehine sonuçlanmasına imkan tanır.

Bir kişinin kendi kusuruna dayalı olarak açtığı dava reddedilir. Ama kadın davaya çıkmazsa sadece erkeğin iddiaları ve tanıkları dinleneceğinden kadının bunlara karşı söyleyecekleri dinlenememiş olur ve dava kadının aleyhine sonuçlanabilir.

crescent83
12-12-2008, 14:54:02
Evlilik, şarta bağlı bir sözleşme değildir.
Noter böyle bir sözleşmeye onay verse dahi, sözleşme geçersiz sayılmalıdır.

Neden evlenmek istiyorsunuz?

Sayın Yavuzcan öncelikle bilginizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

Evlenmek istememin sebebine gelince, ben bu durumdan çok mağdur oldum. Benim ailem için bekaret çok önemli ve evlenip boşandıktan mağduriyetimin ortadan kalkacağını düşünüyorum ama bu kadar kısa sürede boşanırsam yine mağdur olacağım kanısındayım.

sdt23
12-12-2008, 15:03:11
Sayın Yavuzcan öncelikle bilginizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

Evlenmek istememin sebebine gelince, ben bu durumdan çok mağdur oldum. Benim ailem için bekaret çok önemli ve evlenip boşandıktan mağduriyetimin ortadan kalkacağını düşünüyorum ama bu kadar kısa sürede boşanırsam yine mağdur olacağım kanısındayım.

Anlaşmalı boşanma protokolüne noter huzurunda imza atmış olsanız bile duruşma sırasında bu protokoldeki şartları kabul ettiğinizi sözlü olarak beyan etmedikçe anlaşmalı boşanma olmaz.

Ancak evleneceğiniz kişinin bu süre içerisinde sizi yıldırmak için yapabileceklerini ve size verebileceği zararı da hesaba katmalısınız.

crescent83
12-12-2008, 16:24:16
Anlaşmalı boşanma protokolüne noter huzurunda imza atmış olsanız bile duruşma sırasında bu protokoldeki şartları kabul ettiğinizi sözlü olarak beyan etmedikçe anlaşmalı boşanma olmaz.

Ancak evleneceğiniz kişinin bu süre içerisinde sizi yıldırmak için yapabileceklerini ve size verebileceği zararı da hesaba katmalısınız.

Hepsinin farkındayım ama zaten yeterince zarar verdi manevi olarak. Maddi zarardan bahsetmiyorum bile. Başka çıkış yolum yok maalesef. Bu evliliği yapıp ardından boşanmak zorundayım. Benim mücadelem en azından 1 yıl evli kalabilmek üzerine. Bu da kendim için değil ailem için. Yine üzülecekler ama ben şu an kötünün iyisini tercih etmek zorunda bırakıldım. Gerçi hala evleneceği de kesin değil. Şu an uzlaşma yolunu seçmek zorundayım, hukuki olarak sanırım hakkımı kaybettim tekrar dava açmam mümkün değil.

Mustafa Kangal
12-12-2008, 16:41:21
Sizin için en mutlusu hangisi ise onu seçmenizi,hayatınızı başkalarının yönlendirmelerine göre yaşamamanızı ve bunun için mücadele göstermenizi dilerim.Hukuki ve cezai olarak da burada hiçbir arkadaşın sizin için yardımlarını esirgemeyeceği inancındayım.