PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Kız Kaçırma

fatih1234
28-08-2007, 08:12:57
Merhabalar,

Bir arkadaşımın sorununu aktarmak istiyorum.

Arkadaşım 23 yaşında ve 17 yaşında bir kızı seviyor. Amaçları kız üniversiteyi de okuduktan sonra evlenmeleri...

Ama geçenlerde kızın bir akrabası kızın evine gelerek kıza saldırıyor ve iğfal ediyor. Ailesi de kızlarını bu akrabalarına zorla vermek istiyorlar. Yaklaşık 1 ay sonra düğünü yapmayı planlıyorlar.

Kız ise arkadaşımla kaçmayı kabul ediyor. Tabi önemli olan ailesinin rızasını almak, ama alamama durumunda kızı kaçırmaktan başka çaresi kalmayacak.

Bu sorunun nasıl üstesinden gelinir? Kız ile arkadaş ceza almadan nasıl kurtulurlar? yardımcı olursanız seviniriz.

fatih1234
28-08-2007, 09:52:49
Lütfen en azından fikir beyan ediniz. Olay sıcaklığını koruyor. Ve biz hepberaber yanlışı doğruyu ayırt etmeye çalışıyoruz.

Av.Aykut Toklu
28-08-2007, 10:11:04
Merhabalar,

Arkadaşım 23 yaşında ve 17 yaşında bir kızı seviyor. Amaçları kız üniversiteyi de okuduktan sonra evlenmeleri...

Ama geçenlerde kızın bir akrabası kızın evine gelerek kıza saldırıyor ve iğfal ediyor. Ailesi de kızlarını bu akrabalarına zorla vermek istiyorlar. Yaklaşık 1 ay sonra düğünü yapmayı planlıyorlar.

Kız ise arkadaşımla kaçmayı kabul ediyor. Tabi önemli olan ailesinin rızasını almak, ama alamama durumunda kızı kaçırmaktan başka çaresi kalmayacak.

Bu sorunun nasıl üstesinden gelinir? Kız ile arkadaş ceza almadan nasıl kurtulurlar? yardımcı olursanız seviniriz.

Merhabalar,

simdi konuya nasıl yaklasayım bilemedim asagı tukursen sakal yukarı tukursen bıyık

kız daha 18ini gecmemis yani resit degil...

size soyle anlatayım bu tur durumlar ülkemizde yaygın yani yasını doldurmamıs bir kız ile bir erkek kactıgı zaman sahıslar kızın 18 yasını doldurmasını bekleyip daha sonra ailesi ile gorusmektedir yani diyelim ki 17 yasında kızı bu arkadasınız kacırıp evlendikten sonra 18 yasına kadar bekleyecekler daha dogrusu saklanacaklar 18 yasını doldurup da resit oldugunda ben kendi rızam ile kactım diyecek ve ailesinin onayını aldı ya da almadı artık ailesinin yapacak birseyi kalmayacak!

fakat asla hukuk bunu onermiyor! yani karsılasılan benzer durumlar boyle fakat yine de arkadasınıza tavsiyem ailesi ile konusması aksi halde bir cok sorunla karsılasabilir

Yeni TCK ve yerlesik Yargıtay kararlarına gore eger kız 15 yasından buyuk ancak 18 yasından kucuk ise fakat rızası ile kacmıs ise bu durumda kacıran kisiye ceza verilmeyecegi yonundedir

ancak yine de ailelerin arasında yada sizin ailelerinizle aranızda cıkacak olan tatsızlıklar olaylardan dolayı ben ilk once aileler ile konusulmasını oneririm...

fatih1234
28-08-2007, 10:17:16
İlginize teşekkür ederim, aileleri susturmak sadece cesaret ve onurla olacak sanırım. Bu da onlar açısından çok zor....

Yeni TCK ve yerlesik Yargıtay kararlarına gore eger kız 15 yasından buyuk ancak 18 yasından kucuk ise fakat rızası ile kacmıs ise bu durumda kacıran kisiye ceza verilmeyecegi yonundedir

Bu karar, kıza; onu kaçıran kişi tarafından yaklaşılmamışsa, doktor raporu bunu belgeliyorsa geçerli galiba. O şekilde yorumlara ulaştım. Ancak bizde o gün sunulacak bir doktor raporu malesef olmayacak.

Av.Aykut Toklu
28-08-2007, 10:47:27
İlginize teşekkür ederim, aileleri susturmak sadece cesaret ve onurla olacak sanırım. Bu da onlar açısından çok zor....

Bu karar, kıza; onu kaçıran kişi tarafından yaklaşılmamışsa, doktor raporu bunu belgeliyorsa geçerli galiba. O şekilde yorumlara ulaştım. Ancak bizde o gün sunulacak bir doktor raporu malesef olmayacak.

onemli olan kimin kime yaklastıgı ne yaptıgı degil kızın rızası var ise o surec icerisinde olan herhangi bir olay da rıza sonucu oldugu icin sorun yaratmayacaktır

Av.Aykut Toklu
28-08-2007, 10:48:34
Ancak yine de soyluyorum hukuk bunu onermiyor ben de burada sadece konuya acıklık getirmek amacı ile bunları yazıyoruz asla boyle yapın soyle yapın demiyorum ki meslek ahlakı da bunu gerektirir

lütfen yine olayı yasal yollardan ve ailelerin rızası dahilinde cozmeye calısın!

gecem1970
28-08-2007, 11:22:31
Peki yasal yol nedir?
Bu durumda 18 yaşın altındaki bir kişinin bu olayı gerçekleştiren kişiye karşı yasal olarak yapabilecekleri nelerdir? Ailesinin onayı olmadan kişiyi şikayet edebilir mi? Bu suçu örtbas etmeye kalkan aile suçlu duruma düşer mi?
Reşit olamamış bir kişiyi ailesinin zorla evlendirmesi suç mudur? Bu kız ailesinden de şikayetçi olabilir mi?

Av.Aykut Toklu
28-08-2007, 11:35:35
Peki yasal yol nedir?
Bu durumda 18 yaşın altındaki bir kişinin bu olayı gerçekleştiren kişiye karşı yasal olarak yapabilecekleri nelerdir? Ailesinin onayı olmadan kişiyi şikayet edebilir mi? Bu suçu örtbas etmeye kalkan aile suçlu duruma düşer mi?
Reşit olamamış bir kişiyi ailesinin zorla evlendirmesi suç mudur? Bu kız ailesinden de şikayetçi olabilir mi?

evet korktugum basıma geldi ben uygulama ve sık gorulen olayları anlatayım derken sanki ben bu sekilde yol gosteriyormusun gibi algılandı

asagıya ilgili ileti ve cevabı yazdım!

Sayın Toklu,
Haddim olmayarak bir şey sormak istiyorum. 17 yaşında bir kişinin evlenmesi mümkünmüdür?

"17 yasında kızı bu arkadasınız kacırıp evlendikten sonra 18 yasına kadar bekleyecekler " bunu sizin iletinizden aldım.???

Bu durumda bir genç kızın başka hukuki seçenekleri yokmudur? Tecavüzcüsüyle evlenmemek için sevgilisine kaçan 17 yaşında bir kızın sağlıklı karar verdiği düşünülebilir mi? Kıza tacizde bulunan cezasız mı kalsın? Bu konuda aydınlatıcı bilgi yollasanız daha yapıcı bir yaklaşım olmaz mı?
Haddimi aştıysam özür dilerim.

rica ederim bakın ben oraya yazdıgım seyleri tasvip etmedigimi hukukun bu sekilde yol gostermedigini ve yapılması gerekenin yine kanun ve orf adetlere uygun yapılması gerektigini soyledim

elbette kıza tecavuz eden kisinin cezasız kalmaması lazım ki zaten TCKnın bu konudaki duzenlemeleri kesin ancak soyle bir durum var ki boyle yerlerde yani kanunlar yerine yerlesik orf ve adetlerin kanun yerine gectigi yerlerde yaygın olan durumu soyluyorum

yani kız su anda boyle bir duruma maruz kalmıs ve ailesi de tipik namus temizleme yolu olan evlilige basvuruyor zaten tecavuz edenin canına minnet zorla yaptıgı seyi daha uzun yıllar yapacak ve durum onun lehine evlenmek onun icin sorun olmayacak ancak kız hem tecavuze ugramıs olacak hem istemedigi bir iliskiye evlilige zorlanacak kızın vay haline

gelelim tecavuzcuye bir ceza verilmeyecek mi??? sizce verilir mi?? yani ailesi gidip adamı sikayet eder suc duyurusunda bulunur mu?? ya da kızın gidip boyle bir suc duyurusunda bulunmasına izin verirler mi???

haddinizi asacak bir durum yok siz haklı olanı yapılması gerekeni soyluyorsunuz ancak dedigim gibi boyle durumlarda kızın herhangi bir eylemde bulunmasına ailesi izin vermez ve yine durumun ortaya cıkmaması duyulmaması icin de gidip de savcılıga jandarmaya suc duyurusunda bulunmaz gizli gizli tecavuzcu ile kız evlendirilir aile namusunu temizlemenin gururu ve rahatlıgı icerisinde kendi hayatını yasamaya devam eder olan kızcagıza olur

gecem1970
28-08-2007, 11:50:43
Sayın Toklu,
Aynı koşulları farklı yönleriyle yaşamış, yaşama olasılığı olan herkesi düşünerek bu soruları yönelttim.
Olaki kendisini istemediğini bildiği kıza böyle bir eylemde bulunmayı düşünenler vardır. Olaki bu kızın durumunda olan ancak yasal haklarını bilmeyen kızlarımız vardır. Kızına bu yönde baskı uygulayan aileler vardır bunun yasal sonuçlarını bilmeden.

Lütfen kızlarımızı o kadar hafife almayın. İnanın o evden ailesinden izinsiz biriyle evlenmek amacıyla çıkabiliyorlarsa kanuna sığınmak içinde çıkabilirler. Üstelik bunun sevdiklerini de tehlikeye atmalarını önleyeceğini bilirlerse daha da cesur olabilirler.

Sizi kesinlikle hiçbirşeyle itham etmiyorum. Eğer zaman ayırır ve yukarıdaki sorularıma yanıt yazarsanız tüm benzer durumdaki kızlarımız adına size minnettar olurum. Böylece kızlarımız ailelerinin karşısına "eğer beni... ile evlendirmekte israr ederseniz .... ya kaçarım" yerine eğer beni .... ile evlendirmekte israr ederseniz sizi ..... ya şikayet ederim. Sonu .... olur. Haklarımı biliyorum" diye çıkabilrler.

Av.Aykut Toklu
28-08-2007, 12:27:54
Sayın Toklu,
Aynı koşulları farklı yönleriyle yaşamış, yaşama olasılığı olan herkesi düşünerek bu soruları yönelttim.
Olaki kendisini istemediğini bildiği kıza böyle bir eylemde bulunmayı düşünenler vardır. Olaki bu kızın durumunda olan ancak yasal haklarını bilmeyen kızlarımız vardır. Kızına bu yönde baskı uygulayan aileler vardır bunun yasal sonuçlarını bilmeden.

Lütfen kızlarımızı o kadar hafife almayın. İnanın o evden ailesinden izinsiz biriyle evlenmek amacıyla çıkabiliyorlarsa kanuna sığınmak içinde çıkabilirler. Üstelik bunun sevdiklerini de tehlikeye atmalarını önleyeceğini bilirlerse daha da cesur olabilirler.

Sizi kesinlikle hiçbirşeyle itham etmiyorum. Eğer zaman ayırır ve yukarıdaki sorularıma yanıt yazarsanız tüm benzer durumdaki kızlarımız adına size minnettar olurum. Böylece kızlarımız ailelerinin karşısına "eğer beni... ile evlendirmekte israr ederseniz .... ya kaçarım" yerine eğer beni .... ile evlendirmekte israr ederseniz sizi ..... ya şikayet ederim. Sonu .... olur. Haklarımı biliyorum" diye çıkabilrler.

bu durumdaki veya benzer durumdaki kızları hic bir sekilde hafife almıyorum ancak dedigim gibi oncelikle bu ve benzer olayların yasandıgı yerlerdeki insanların ve bu durumdaki kızlarımızın bilgilendirilmesi bilinclendirilmesi lazım

ama yine soyle soyleyeyim bu bilinclendirme buradan pek etkili olmaz diye dusunuyorum cunku bu ve benzer durumdaki kac kız internetten bu konularda arastırma yapabilir

ancak yine de ben soylediginiz konularda bir arastırma yapıp buraya ekleyecegim! o zamana kadar baska arkadaslarımda konuyu aydınlatmak adına ekleme yapacaklardır

saygılarımla...

fatih1234
28-08-2007, 15:09:24
Sayın Aykut Bey BÜYÜKSÜNÜZ...

Dediğiniz gibi hukuki ve rızai yolları kullanacağız. İlginiz için çok teşekkür ederiz.

Av.Aykut Toklu
28-08-2007, 15:16:37
Sayın Aykut Bey BÜYÜKSÜNÜZ...

Dediğiniz gibi hukuki ve rızai yolları kullanacağız. İlginiz için çok teşekkür ederiz.

Estagfurullah Büyüklük Allah'a mahsus bizimkisi sahip oldugumuz bilgiyi ihtiyacı olanlarla paylasmak

yardımcı olduysam ne mutlu bana...

xbilinmiyor
28-08-2007, 15:38:30
ne kötü olaylar bunlar dimi.. kız 17 yaşında.. zoırlan istemediği birine verilmek isteniliyor.. ailesi razı edilmeye çalışılacak.. ama ailesi ya haddimi aşmak gibi olmasın ama ya cahil düşüncelere sahip kişilerse ? ya geri kafalılarsa ? burada olan 17 yaşındaki genç bir kıza olacak.. Suçu Ne ? 17 Yaşında Olup Söz Hakkına Sahip Olamamasıdır.. Tamam Belki Yasalar Sonuçta Doğru.. 18 Yaşından Küçük Bir Genç Kız Bazen Karar Verebilecek Yaşta Olamıyor.. Ve yaptığı Hatanın bedelini ağır ödeyebilir.. Gençlik Deliliğiyle Her Genç Kız Güzel Sözlere Kanıp Kaçabilir.. Bu Olaylardan Gençleri Korumak Amacıyla Yapılmış Yasalardır.. Ama Şuan ki Durumda Bu Kızın Olayı Farklı.. Burada Kıza Zorlan Yapılan Bir Uygulama Vardır.. Başkası Tarafından Kıza Yapılan Bir Yanlışı Yanlışla Aile Cözmeye Çalışıyor.. Bu Kız 17 Yaşında Aİlesine Söz Geçirebilirmi Hayır ? Ailesi Onun SÖlediklerini Ciddiye Alırmı Hayır.. Ne Yapsın Peki BU Kız ? kaçmaktan başka bir çaresimi var.. Kendine Zorlan Bişi Yapan Birine Zorlan veriliyor.. Bu İğrençliğe Kız Boyun Eğmek Zorundamı ? Ne bileyim Bu Tür Şeylere Çok Sinir Oluyorum.. BİR İNSANIN YAŞAMA HAKKINA ENGEL OLUNAN BU TÜR OLAYLARDA SİNİRLERİM BOZULUYOR.. O Genç Kızı Mahkeme Korumalı.. Kızı Dinledikten Sonra O Genç KIzın Yaşının Küçük OLması Bişilere Sahip Olamıcağı Anlamına Gelemez.. Yada Bazı Şeylere Boyun Eğebileceğini.. Avukat Arkadaşlara Göre Belki Yanlış Düşünüyorumdur.. Ama Bilmiyorum Ben Hukuksal Bilimsel Yada Her Neyse Türden Düşünmüyorum.. İnsanı Duygularımla Düşünüyorum..

Av.Aykut Toklu
28-08-2007, 15:54:51
ne kötü olaylar bunlar dimi.. kız 17 yaşında.. zoırlan istemediği birine verilmek isteniliyor.. ailesi razı edilmeye çalışılacak.. ama ailesi ya haddimi aşmak gibi olmasın ama ya cahil düşüncelere sahip kişilerse ? ya geri kafalılarsa ? burada olan 17 yaşındaki genç bir kıza olacak.. Suçu Ne ? 17 Yaşında Olup Söz Hakkına Sahip Olamamasıdır.. Tamam Belki Yasalar Sonuçta Doğru.. 18 Yaşından Küçük Bir Genç Kız Bazen Karar Verebilecek Yaşta Olamıyor.. Ve yaptığı Hatanın bedelini ağır ödeyebilir.. Gençlik Deliliğiyle Her Genç Kız Güzel Sözlere Kanıp Kaçabilir.. Bu Olaylardan Gençleri Korumak Amacıyla Yapılmış Yasalardır.. Ama Şuan ki Durumda Bu Kızın Olayı Farklı.. Burada Kıza Zorlan Yapılan Bir Uygulama Vardır.. Başkası Tarafından Kıza Yapılan Bir Yanlışı Yanlışla Aile Cözmeye Çalışıyor.. Bu Kız 17 Yaşında Aİlesine Söz Geçirebilirmi Hayır ? Ailesi Onun SÖlediklerini Ciddiye Alırmı Hayır.. Ne Yapsın Peki BU Kız ? kaçmaktan başka bir çaresimi var.. Kendine Zorlan Bişi Yapan Birine Zorlan veriliyor.. Bu İğrençliğe Kız Boyun Eğmek Zorundamı ? Ne bileyim Bu Tür Şeylere Çok Sinir Oluyorum.. BİR İNSANIN YAŞAMA HAKKINA ENGEL OLUNAN BU TÜR OLAYLARDA SİNİRLERİM BOZULUYOR.. O Genç Kızı Mahkeme Korumalı.. Kızı Dinledikten Sonra O Genç KIzın Yaşının Küçük OLması Bişilere Sahip Olamıcağı Anlamına Gelemez.. Yada Bazı Şeylere Boyun Eğebileceğini.. Avukat Arkadaşlara Göre Belki Yanlış Düşünüyorumdur.. Ama Bilmiyorum Ben Hukuksal Bilimsel Yada Her Neyse Türden Düşünmüyorum.. İnsanı Duygularımla Düşünüyorum..

elbette herkesin duyguları var ve bu konu sırf burada dile getirilen bir konu degil Türkiye'nin gerceklerinden ve cok uzun zamandır gundeminden dusmeyen bir konu ancak burada yasalara avukatlara yada mahkemelere degil kızın anne babasına ve benzer zihniyetteki aile anne ve babalara bu soylemleri yapmanız gerekecektir!

kaldı ki gereken yerlere basvuruldugunda yapılabilecek hersey yapılır! yani bir avukata basvurursanız gereken yardımı alırsınız! gidip bir kolluk kuvvetine basvurursanız gereken yapılır! dava acar hakimin karsısına cıkarsanız gereken ne ise ona karar verilir!!!

ancak lutfen dikkat edelim! bunların hepsi kisinin talebi ile yapılır yani kız kendisine tecavuz eden kisiyi sikayet etmez ise kolluk kuvvetlerine basvurmazsa bir avukata basvurmazsa yani kısacası durumunu acık ederek gereken yollara basvurmazsa kimse onun icin birsey yapamaz!!

bazı suclar sikayete baglı suclardır ve sikayet yok ise hic bir sekilde duruma mudahale edilemez

Bunun icinde zaten ne yapılacagını bilen ancak belli sınırlamalar ve toplumsal degerler nedeni ile eli kolu baglı kalan kisiler degil kızını kendisine tecavuz eden bir erkek ile evlendirmenin namusunu temizleyip olayı kapatacagını dusunen zavallı cahil ve bilincsiz halkımızı bilinclendirmek gerekecektir...

bu nedenle yazılarımızda biraz daha dikkatli olalım degil mi??

avukatlar salt kanunlara baglı kalpsiz ve insanları caresizlige terkedecek; boyle durumları gore gore cozum uretmeyecek; 18 yasından kücük bir kızın kendisine tecavuz eden bir insan ziyanı ile evlendirilmesine goz yumacak bir zümre degildir ancak dedigim gibi bizim de belli durumlarda elimiz kolumuz baglı

kızın ilgili makamlara yapılmıs herhangi bir sikayeti olmazsa bu durumda yapılacak bir sey kalmıyor malesef!

xbilinmiyor
28-08-2007, 18:52:03
ya beni yanlış anladınız ben avukatlara bişi demiyorum ki.. ben sadece insanların bu duruma düştüğünde kanunun bizim yanımızda olup bizi koruduğu gibi bazende ters tepki olarak bize geri dönebiliyor bunu demeye çalıştım.. yane avukatların ilgisizliği yada insanları çaresiz bıraktığı gibi bi açıklama yapmadım.. Kanunlar Uygulanırken Karşıdaki Kişinin Durumunu iyi Gözlemleyebilmeli Kararı veren Kişi.. Kız Şikayet Etmeli Diyoruz Ama Bu O Kadar Kolay Bişi Olmasa Gerek.. İnsanların O Psikolojisini Kimse Bilemez.. Kız Ne Diyip Ailesini yada Başkasını Şikayet Edecek.. Sonuçta Tek Başına Genç Bir Kız.. O Ailesine Muhtaç.. Ailesini Şİkayet Etse Neye Yarar.. Hayatı iyice altüs olcak.. işte kanun v.s şeyleri Değil.. İNSANLARI DÜZELTMEMİZ GEREKİYOR.. Bu kadar Duygusuz ve Sorumsuz Bencil Cahil Düşünceler Olmamalı.. Başka İnsanlara Karşı Böyle Olabiliyorlar neyse.. Ama Nasıl Kendi Aile İçindede Böyle bencil ve düşüncesiz olabiliyorlar anlamıyorum.. her neyse kimse bu zamana kadar çözememiş.. karışık işler bunlar.. Şansı Olan Kurtuluyor.. Şansı Olmayan Bu Dünyadaki Yaşama Hakkı Elinden Alınıp.. Mutsuz Bir Hayata Salı Veriliyor.. ALLAH Herkezin Yardımcısı Olsun..

Av.Aykut Toklu
28-08-2007, 19:12:44
merakımdan soruyorum sayın xbilinmiyor yaş kac acaba??

xbilinmiyor
28-08-2007, 22:04:25
düşüncelerimin çocukca düşünceler olduğunu düşünüyorsan :) söyleyem 25 e giriyorum..

Av.Esin Kılıç
28-08-2007, 22:18:55

Bayan, derhal Savcıya veya en azından Emniyete gidip tecavüz eden şahıstan ve ailesinden şikayetçi olacak. Yapacağı en doğru şey budur. Yardım almak için bulunduğu yerdeki baroya da başvurabilir.

heroaytac
25-12-2007, 00:34:09
mrblar benim arkadaşım sevgilisini kaçırdı ama ikisininde yaşı tutuyor 18 üzerinde fakat bu kaçırma olayından sonra aileler şikayetçi olduğunda kaçıran kişi ceza yeme ihtimali varmı bunu öğrenebilirmiyim peki bole durumlarda kızın isteği olmasa bile kaçırdysa herhan gi bir ceza yermi kaçıran kişi yardımcı olursanız sevinirim

Erdoğan Kırcalı
25-12-2007, 21:53:44
mrblar benim arkadaşım sevgilisini kaçırdı ama ikisininde yaşı tutuyor 18 üzerinde fakat bu kaçırma olayından sonra aileler şikayetçi olduğunda kaçıran kişi ceza yeme ihtimali varmı bunu öğrenebilirmiyim peki bole durumlarda kızın isteği olmasa bile kaçırdysa herhan gi bir ceza yermi kaçıran kişi yardımcı olursanız sevinirim

Her iki tarafında 18yaşın üzerinde ve rızaları ile olması durumunda ceza almaları sözkonusu olmayacaktır.
Kızın isteğinin olmaması durumunda,olay adam kaçırma,zorla alıkoymaya gireceğinden ciddi ceza alır.
Ayrıca uymadığınız aşağıdaki forum kuralları nedeniyle konunuz kilitlenebilir,silinebilir veya bu şekilde devam etmeniz durumunda üyeliğiniz askıya alınabilir.

Forumlarda arama yapmadan soru veya yorum eklemeyiniz. - Kısa Mesaj ile hukuki soru sormayınız.
Türkçe yazım kurallarına özen gösteriniz. - Cümlelerinize büyük harf ile başlayınız, başlık ve iletilerinizin tamamını büyük harflerle yazmayınız. - Konularınızı doğru kategoride açmaya özen gösteriniz. - Başlıklarınızda "Acil, Lütfen Yardım, İmdat, Slm, Mrb" gibi kelimeler kullanmayınız. - Kurallara aykırı davranan üyeler ve forumları kilitlenecektir.

ozan18
07-02-2008, 03:30:46
avukat bey cevap verirseniz sevinirim belki soru aynı ama bir daha duymak istiyorum çok önemli çünki hayatım için kız reşit değil rızasıyla başka şehirden buraya gelicek cinsel ilişki vs yok olmıcak bizim eve gelicek ailem misafir olarak geldiğini sevdiğimizi biliyor kaçtığını söylemedim onun ailesi razı değil farklı kararlar varmış askeri mahkeme kızın rızasının önemli olmadığını ne olursa olsun suç olcağı yönde karar alırken yeni çıkan sanırım 26.madde de kızın rızası varsa ceza yok deniyormuş sizden duymak istiyorum çok önemli kararsızım çok seviyorum konuştuğum kişiler yapma hapse girçeksin diyor ama seviyorsam birşeyleri göze almalıyım hapiste olsa bilginiz varsa paylaşırmısınız

ozan18
07-02-2008, 03:33:32
bir sorum daha olucak üniversiteye hazırlanıyorum yaşım 18 mahkemelik olursak ceza gelir mi sizi bekliyorum düşünceniz için ama sicile işler mi öss için iş bulmam ünv kabul etmesi vs yardım edermisiiniz bilginiz varsa....

sdt23
07-02-2008, 10:04:40
mahkemelik olursak ceza gelir mi sizi bekliyorum düşünceniz için ama sicile işler mi öss için iş bulmam ünv kabul etmesi vs yardım edermisiiniz bilginiz varsa....

18 yaşını doldurmasını bekleyin. Rızasının olması ve cinsel ilişkinin olmamış olması daha ciddi cezalar almanızı engelleyecektir ama reşit olmayan birini kaçırmak yine de suçtur.
Ancak her iki tarafın da 18 yaşın üzerinde olmaları ve rızaları ile olması durumunda ceza almaları sözkonusu olmayacaktır.

Sorunuz da pek enteresan. Yani sicile işlemeyecek bir cezaya razı mısınız?
Siz ceza alırsanız, kız ailesine geri verilecek, durum daha içinden çıkılmaz hale gelecek.

Sabredin.

ozan18
07-02-2008, 20:04:02
cevap için saolun bir an için netten araştırınca umutlanmıştım neyse umutlandığımla kaldım inşallah sevdiğim sağ salim üç ay sonra döner tekrar tşk. cvp için...

CoKraiL
13-02-2008, 15:01:19
MerhabaLar.

27 Kasım 1990 DoğumLu bi Kız Reşit Midir? aiLenin İzni oLmadan Kaçıcaz Da :o
evLenmemizde Kanunen bi Yasak Var Mıdır? Kız Kendi İsteğimLe Kaçım Dese HerHangi Bi Ceza aLınabiLir mi? :mahcup: Cevabınız İÇin Şimdiden teşekkürLer

borsaci_b
23-03-2008, 14:32:50
bu gençler de evliliğe pek bi meraklı. :) iki yıl bekleseler hevesleri kaçacak galiba ..

sdt23
24-03-2008, 09:03:42
MerhabaLar.

27 Kasım 1990 DoğumLu bi Kız Reşit Midir? aiLenin İzni oLmadan Kaçıcaz Da :o
evLenmemizde Kanunen bi Yasak Var Mıdır? Kız Kendi İsteğimLe Kaçım Dese HerHangi Bi Ceza aLınabiLir mi? :mahcup: Cevabınız İÇin Şimdiden teşekkürLer

Hukuki olarak: 28.11.2008'i bekle.
Kişisel tavsiye olarak: Ailenin iznini al.

zor durum
24-06-2008, 17:22:44
mrb bi kız arkadaşım var 17 yaşında ailesi onu zorla 16 yaşında evlendirmiş fakat kız evlendiği kişiye hep ters davranmış ve adamda sonunda yılmış ailesine teslim edip boşanma davası açmış ailesi onu geri vermek istiyor ve kız beni seviyo kaçmak istiyor ne yapmalıyım ayrıca babası ona şiddet uyguluyo başımı belaya sokmadan nasıl onu kurtarabilirim acaba?

ltfn yardımcı olun

dragster
21-11-2008, 02:59:04
simdi konuya nasıl yaklasayım bilemedim asagı tukursen sakal yukarı tukursen bıyık

kız daha 18ini gecmemis yani resit degil...

size soyle anlatayım bu tur durumlar ülkemizde yaygın yani yasını doldurmamıs bir kız ile bir erkek kactıgı zaman sahıslar kızın 18 yasını doldurmasını bekleyip daha sonra ailesi ile gorusmektedir yani diyelim ki 17 yasında kızı bu arkadasınız kacırıp evlendikten sonra 18 yasına kadar bekleyecekler daha dogrusu saklanacaklar 18 yasını doldurup da resit oldugunda ben kendi rızam ile kactım diyecek ve ailesinin onayını aldı ya da almadı artık ailesinin yapacak birseyi kalmayacak!

fakat asla hukuk bunu onermiyor! yani karsılasılan benzer durumlar boyle fakat yine de arkadasınıza tavsiyem ailesi ile konusması aksi halde bir cok sorunla karsılasabilir

ancak yine de ailelerin arasında yada sizin ailelerinizle aranızda cıkacak olan tatsızlıklar olaylardan dolayı ben ilk once aileler ile konusulmasını oneririm...Yani ben 17 yaşındaki kızı rızasıyla kaçırsam ceza yermiyim ? Yemezmiyim ?

Erdoğan Kırcalı
21-11-2008, 10:12:34
Kız şikayetçi olursa cezayı kesin yersiniz.
Ailesi şikayetçi olursa,kız da kendi isteği ile gittiğini belirtirse,hakimin takdirine göre ceza almama ihtimaliniz var.

aseli
21-11-2008, 10:12:55
Şu durumda kaçırdığınız kız onbeş yaşından büyük onsekiz yaşından küçük olduğundan yemessiniz ancak kesinlikle bende aynı görüşteyim herşeyi göze alıp ailesi ile konuşmalısınız

Sanandra
15-12-2008, 19:24:04
Bayan, derhal Savcıya veya en azından Emniyete gidip tecavüz eden şahıstan ve ailesinden şikayetçi olacak. Yapacağı en doğru şey budur. Yardım almak için bulunduğu yerdeki baroya da başvurabilir.

Sayın; Kılıç

Oncelıkle sunu dile getirmek isterim ki gercekten buyuk bir cıkmazdayim ben 17 yasında bır bayanım ve 2 senedır arkadaslık yaptıgım bırıyle bırlıkte oldum hamıle kaldım suan gercekten cok caresızım ve bilgilerinize ihtiyacım var erkek arkadasımın cezai islem almasini istemiyorum ailemın kesinlikle ogrenmemesi gerekiyor yanı suan tek caremiz kacmak 91 dogumluyum ve 5. ayda 18 olacagım kactıgımızda 18 yasına kadar yakalanmazsak eger ve rızamla kactıgımı dıle getırırsem erkek arkadasım ceza alırmı suan 6 haftalık hamileyim dogum resit olduktan sonra gerceklesicek gercekten cok acil ve son derece net bir cevaba ihtiyacim var simdiden cok tesekkur ediyorum ve bizim gibi cahil insanlari gecte olsa bilgilendirdiginiz icin sizi ve meslektaşlarinizi kutluyorum basarilarinizin devamini dilerim hayırlı aksamlar...