PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Denetimli Serbestlik (Esrar)

Lizard_King
27-08-2007, 17:40:06
Merhaba ben denetimli serbestlik cezasına carptırıldım. İlk defa 3-4 gün önce görüşmeye gittim. 3 ayda bi gideceğimi söylemişlerdi ve kan, idrar testi hakkında bi şey söylenmemişti. 1 sene boyunca yakalanma yeter demişti hakim ama gittiğimde ayda bi gidilceğini ve kan, idrar testi olacağını söyledi. neye inancağımı şaşırdım kısaca... bu konu hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz? bi de esrar kanda ve idrarda cıkmaması için gereken süre nedir acaba?

Av.Ragıp Atay
27-08-2007, 18:53:33
sayın lizard,
söylenmişti, iddia edilmişti vs. gibi kulaktan duyma bilgilere itibar etmeyin. Denetimli Serbestlik için başvurduğunuzda, ordaki görevliler, mahkeme kararına bakarak, size kontrol için başvuracağınız zamanı söylerler.
Size yakalanmayın derken, suç işlememeniz söylenmiştir. Denetimli serbestlik süresince uyuşturucu kullanmanız, cezanızın hapis cezasına dönmesi sonucunu doğurur.
Esraraın ne kadar sürede çıkmaması sorunsuna yanıt veremiyorum. Ancak, kullanmaya devam ederseniz, ilk kontrolde çıkacaktır. Bundan emin olabilirsiniz

Tangör Evren
27-08-2007, 19:25:02
Ragıp bey hukuki olarak her bilgiyi vermiş ve en sonunda doğru tespiti yapmış. Esrar kullanımı kontrolde kesinlikle çıkar.
Esrarın atılma yarı ömrünün 30-50 saat olduğunu bildiğimizden. İdrar ve kandan aktif maddesinin THC ( tetrahidrokanabinol ) en iyi şartla 7-10 günde atılabileceğini kabul edebiliriz. Ama mutlaka bir artık bırakacaktır. Özellikle saç tellerinden alınabilecek bir numunede yaklaşık 2-3 aykıl secere ortaya dökülecektir.
Kaldıki esrar beyine kan damarlarına damar yapısına algılama sistemine konuşmaya kadar bir çok uzun süreli etki bırakacak özelliklere sahiptir.
Tüm bunların bileşkesiyle yapılacak bir testte son esrar içtiğiniz tarih neredeyse saptanabilmektedir.
Siz bence adaleti nasıl aldatırım diye düşünmektense fırsat bu fırsat diyip bu zehirden kurtulun.

Lizard_King
27-08-2007, 19:41:17
yanlıs anladınız :) bırakalı 1 hafta oluo bı daha kı gıdısımde kan testı yaparlarsa cıkar mı dıye merak edıorum 1-2 saatlık keyıf ıcın hapıs yatcak bırı degılım unıversıtem var o var bu var ama bu olayda canımı sıkmıo degıl kımı 6 ay dıo kımı 2 kımı 1 ay.

Tangör Evren
27-08-2007, 19:45:53
Açıkça belirttiğim gibi yaklaşık on gün kanda net çıkar ki bu kullanmaya devam ettiğinizin kesin kanıtı sayılır.
İdrar kan saç doku testinde ise altı aya kadar çıkar esrar kullanıldığı ama kullanım tarihide üç aşağı beş yukarı bilinir.
Muayene hakkında talimat Ragıp beyin dediği gibi mahkeme kararında ve genel uygulamalar la belirlenir. Resmi başvuru yaptığınızda size verilecek yanıt kesin yanıttır.

Lizard_King
27-08-2007, 19:59:37
keşke daha önce bıraksaymışımda böyle tereddütlere düşmeseymişim. bi daha ki gidişimde soruyım belki söylerler. cevaplarınız için teşekkür ederim...

dsuzmanı
29-08-2007, 15:48:05
sayın lizard,
mahkemede sana tedavi ve denetimli serbestlik tedbirine tabi tutulduğun söylenir.
tedavi ve denetimli serbestlik tedbirinde ,şube müdürlüğü seni ilk olarak şubeye çağırır ve görüşme yapar, aynı gün seni amateme sevk eder ve tedavi sürecini başlatır. daha sonra hastaneden şubeye gönderilen raporda arındığın yazar ve tedavi tamamlanmıştır derse bu tarihten itibaren 1 yıl denetimli serbestlik sürecin başlar ama sen yine şube tarafından hastaneye kontrole gönderilirsin. aksi durumda uyuşturucu kullandığın tespit edilirse bu süreç uzar.
ilk görüşmede uzman sana yükümlülüklerini anlatarak şubede görüşmelere katılman gerektiğini bildirir, bu süre 1 haftada 15 günde 1 ayda olabilir, bu senin gelişimine göre değiştirebilir,
sana 3 ay denmesi mahkeme tarafından şu olabilir, mahkemene 3 ayda bir ds uzmanı tarafından rapor gönderilir ve raporda yapılan çalışmalar ve gelişimin hakkında bilgi verilir.
esrar kulladığında hastaneden gelen raporunda görünür,
hastaneye gitmenen ve şube tarafından sana söylenen tarihlerde uzmanla görüşmeye gelmemen yükümlülük ihlali sayılır. yükümlülüğünü ihlal edip görüşmeleri ve tedavini aksatırsan dosyan mahkemene iade edilir.

dsuzmanı
29-08-2007, 16:00:16
görüşmeler sırasında madde kullandığın tespit edilirse ve tedaviye rağmen kullanmaya devam edersen dosyanın iadesi demek cezaevine girme nedenindir.
yani sen tüm ds sürecinde hastaneye gideceksin, ki bu hastaneye ne zaman yollanacağın sana söylenmez ileride şu tarihte diye, madde kullandığın hastane tarafından tespit edilirse sık aralıklarla hastaneye çağırılırsın, ama tedavin bitsede şube seni kontrole sürekli olarak yollayacağından kullanmamanı tavsiye ederim...
bende denetimli serbestlik uzmanıyım ve görüşmelerimde bunları hükümlülerime söylerim.
hangi ilde başladı tedavi ve denetimli serbestlik tedbirin..

poppy
02-09-2007, 18:57:31
merhaba
denetimli serbestlik şubesi seni muhtemelen bakırköy amatem'e gönderecek. orada sana bakacak olan doktor 6-8 hafta boyunca her hafta gelmeni ve idrar vermeni isteyecek. Kan testi yok bildiğim kadarıyla. sonra eğer artık temiz olduğuna karar verirse doktorun, 1 yıl boyunca her ay denetimli serbestlik bürosundan sana tayin edilen uzmanı görmeye gideceksin. o da bir yılın ardından senin temiz olduğuna yani artık kullanmadığına kanaat getirirse, bununla ilgili raporu ilgili mahkemeye yollayacak.

sedat1983
09-09-2007, 10:01:06
Bende 2 gram esrar maddesi ile yakalandım ilk defa başıma böyle bir şey geliyor denetimli serbestlik programına dahil edilirsem bu adli sicil kaydıma gecermi çünkü ünv. 4 sınıf öğrencisiyim planlarımın alt üst olmasından korkuyorum.lütfen cevap verin .

Mehmet ASLAN
10-09-2007, 11:06:23
Bende 2 gram esrar maddesi ile yakalandım ilk defa başıma böyle bir şey geliyor denetimli serbestlik programına dahil edilirsem bu adli sicil kaydıma gecermi çünkü ünv. 4 sınıf öğrencisiyim planlarımın alt üst olmasından korkuyorum.lütfen cevap verin .

5352 sayılı Adli Sicil Kanunu bu konuyu hükme bağlamış.Söz konusu kanunun 4. maddesi [/b]'Adli Sicile Kaydedilecek Belgeler'[/b] başlığını taşımaktadır:

ADLÎ SİCİLE KAYDEDİLECEK BİLGİLER

Madde 4 - (1) Türk mahkemeleri tarafından vatandaş veya yabancı hakkında verilmiş ve kesinleşmiş mahkûmiyet hükümleri adlî sicile kaydedilir. Bu bağlamda;

a) Hapis cezaları ile ilgili olarak;

1. Hapis cezasına mahkûmiyet kararı,

2. Koşullu salıverilme kararı,

3. Koşullu salıverilmede denetim süresinin uzatılmasına ilişkin karar,

4. Koşullu salıverilme kararının geri alınmasına dair karar,

5. Hapis cezasının infazının tamamlandığı hususu,

b) Hapis cezasının ertelenmesi halinde;

1. Denetim süresi,

2. Denetim süresinin yükümlülüklere uygun veya iyi halli olarak geçirilmesi dolayısıyla cezanın infaz edilmiş sayıldığı hususu,

3. Ertelenen hapis cezasının infaz kurumunda çektirilmesine ilişkin karar
(...)

Adli sicile kaydedilmeyecek bilgiler ise aynı kanunun 5. maddesinde düzenlenmiştir:

ADLÎ SİCİLE KAYDEDİLMEYECEK BİLGİLER

Madde 5 - (1) Türk mahkemeleri tarafından verilmiş olsa bile;

a) Disiplin suçlarına ve sırf askerî suçlara ilişkin mahkûmiyet hükümleri,

b) Disiplin veya tazyik hapsine ilişkin kararlar,

c) İdarî para cezasına ilişkin kararlar,

Adlî sicile kaydedilmez.

conrad
20-09-2007, 00:41:02
benimde bi sorum olucak sayın ds uzmanı!!!

bende sedat arkadaşımız gibi üni öğrencisiyim we böle talihsiz bi olayla bende karşı karşıya kaldım.banada denetimli serbestlik werdiler ancak hiç bi konuda bana açıklayıcı bi bilgi wermediler.mesela ben nereye gidicem tahlil yaptırmak için? şu anda izmirde bulunuyorum ve bazı kulakdan dolma bilgilerle bu tahlilin ege yada d.eylül üni. hastanelerinde yapıldığı duydum ne kadar doğru? ayrıca sizin sölediiniz gibi kafalarına göremi çağırıolar yoksa 3 ayda birmi?cevaplarsanız çok sewinirim.şimdiden teşekkürler........

sedat1983
20-09-2007, 21:48:41
conrad kardeşim benim başıma 4 ay önce geldi bu olay 2 gün önce adliyeye gittim
bana açılan bir dava varmı diye fakat savcılık sorgulamada bana acılan bir dava olmadığını ve bir kaydımın olmadığını söylediler senin başından geçen olaydan sonra nekadar süre sonra sana dava açıldığını öğrendin birde bende izmirde ikamet ediorum bu olayda izmirde başıma geldi şimdiden geçmiş olsun

Alperinejad
08-03-2008, 02:07:12
Ben de 2 hafta önce mahkemeye çıktım banada denetimli serbestlik cezası verdiler. Sorum şu mesela önümüz yaz fakat ben İstanbulda sadece öğrenciyim yani yazın memlekete dönebilirim. Anladığım kadarıyla denetimli serbestlik için 3-4 aydan önce çağırılan olmamış. Peki beni çağırdıkları sırada ben memlekete ailemi görmeye gittiysem ne olacak? Ayrıca tercümanlık bölümü öğrencisiyim ve sık yurt dışına girip çıkıyorum. Denetimli Serbestlik yurt dışına çıkmama engel midir? Bunu muzurluğuna değil sırf meraktan soruyorum diyelim Hollandaya gittim bu maddeyi yasal olan Hollanda da kullandım. Bu suç olmaktan çıkar ozaman çünkü hiç bir yasaya karşı gelmeyen bir harekettir. Bu yasal boşluğun altından hangi avukat nasıl kalkar merak ettim? Yurt dışında suç işlerseniz suçu işlediğiniz ülkede cezalandırılırsınız. E peki bu o ülkede suç değilse neyle ne şekilde cezalandırılırsınız?

pişmanlık84
18-03-2008, 16:27:56
Merhabalar sevgili büyüklerim ben suan askerım ve askere gelmeden önce uyuşturucu hap alırken yakalandım ve mahkemelerime askerde katıldım.Denetimli serbestlik tedavisine tabi tutulmam gerektiği söylendi,aklımda bir kaç soru işareti var tedavi süreci ben askerden yani yaklaşık 5 ay sonramı baslıcak ve birliğime bu durumu bildirip denetimli serbestlik tedavisinin askeriyede tedavi olabilirmiyim bununla ilgili denetimli serbestlik uzmanlarının ve bilgili kişilerin bilgilerini paylaşmalarını bekliyorum.Saygılarımla

HelpmePlz
13-04-2008, 00:12:54
Merhaba
Denetimli serbestlik aldım ve dün esrarı bıraktım...
6. ayın 5inde subeye gıdıcem ve içmicem...
Peqi hersey ne zaman sonuclancak ve ne zaman tekrar içebilicem... tekrar içicegimden deıl onca ay bırakmısım daha içmem ama nedir yani ne kadar sürücek bu olay...

feature
20-07-2008, 04:10:13
Ben de 2 hafta önce mahkemeye çıktım banada denetimli serbestlik cezası verdiler. Sorum şu mesela önümüz yaz fakat ben İstanbulda sadece öğrenciyim yani yazın memlekete dönebilirim. Anladığım kadarıyla denetimli serbestlik için 3-4 aydan önce çağırılan olmamış. Peki beni çağırdıkları sırada ben memlekete ailemi görmeye gittiysem ne olacak? Ayrıca tercümanlık bölümü öğrencisiyim ve sık yurt dışına girip çıkıyorum. Denetimli Serbestlik yurt dışına çıkmama engel midir? Bunu muzurluğuna değil sırf meraktan soruyorum diyelim Hollandaya gittim bu maddeyi yasal olan Hollanda da kullandım. Bu suç olmaktan çıkar ozaman çünkü hiç bir yasaya karşı gelmeyen bir harekettir. Bu yasal boşluğun altından hangi avukat nasıl kalkar merak ettim? Yurt dışında suç işlerseniz suçu işlediğiniz ülkede cezalandırılırsınız. E peki bu o ülkede suç değilse neyle ne şekilde cezalandırılırsınız?

evt bende ileriki tarihlerde psikolojik danışman vs gibi yerlerle görüşücem pekala sizlerden bi önbilgi almak istiyorum ameliyat ve yurtdışı eğitiminde bu karar neye bağlanacak?

feature
20-07-2008, 04:19:31
askerliği olan ve bu süreçtekilerin bu dava ve suçtan bir devamlılık söz konusu olmadığını biliyorum,eylülde yurtdışı öğrencisiyim ve ağustos sonu ameliyat olacağım bana ne diyecekler?yok sen ameliyat olamazsın veya yurtdışına çıkamazsın gelip çatır çatır test örnekleri vereceksin para cezasınada çevrilmiyor en son şartelleri atıp ordakileri hakimde dahil öldürsem muebbet yesem 1 dirhem koyarsa....bu kadar saçma sapan işmi olur bahsedilen rakamlar 2-3-5 gr gibi komedi rakamlar birde terörle mücadele gibi terörist yakalamış edaları bence bu suç ve davanın bu kadar küçük gramajlarda olduğunda kişilere uygun bir para cezası verilmesi çok doğru ve mantıklı olabilir..ne yani 3-5gr için adamı cezaevinemi atacaksın?ee ne olacak adam içerde böyle boş ve saçma bir suçtan dolayı içerde olduğu için psikolojisi ve ruhsal durumu bozulup içeride bir psikopat olup bir çok kişiye zarar verebilir ve öldürebilir bunun ihtimalı %90..peki bunları olması bu kadar güzelmi?veya insan hayatıyla bu kadar rahat oynanması hoş mu?içiyorsa içiyor..mal zararında bulunursa zarar verdiği malların para olarak karşılığı ödensin hatta 2 katını ödesin..komedi gramajlar yakalandımı uygun bir para cezası verinsin..uyuşturucu tribindeyken can aldıysa veya cana kastettiyse para cezası olmaksızın ağır ceza verilsin..ülkemde yasalar playdoh çocuk oyun hamuru gibi saçma ve gereksiz....................

feature
20-07-2008, 04:35:36
belki aralanızdan bazıları işte çevrilir para cezasına şöyle olur böyle olur fln olur filan olur gerekli hukuki açıklamaları yapılır ama bu bahsettiğiniz şeylerini acaba hangi mahkeme hangi savcı veya hakim uyguluyor?%10 gibi komik bi rakamı savcı veya hakime anlatıyoruz diyoruz okuyoruz yurtdışında 2.5 gr esrar yakalanmış 3 kişi yargılanıyor denetimde serbestlik veriyor birde bi şartlar var aman tanrım ceza yatıp çıksan daha kısa öz ve net olur:Sşuna karşıyım parantez içinde bunu keyfe kedere kullanma dışını çıkarıpta bunun tribinde hırsızlık yapan mal çalan cana kasteden zati bunlar gasp hırsızlık ve cinayete giriyor uyuşturucu etkisi olup olmadığı bu tarz bi durumda %20-30 bi fark gösteriyor...bu tarz davaların kişilerin durum ve ahvellerine göre değerlendirilip farklı şekillerde hüküm giydirilmesi gerekli..aklıma şöyle bi soru ve cevap geliyor ülkenin demek uğraşacak bu kadar boş vasaf ve gereksiz işlere ayıracak o kadar zaman ve şekli varki gülünecekmi ağlanacak bi durum mu siz karar verin?tamam topluma kazandırmak için bıraktırmak için vs vs vs durumlar için bu tarz işlemler yapılıyor ama bu durum aynı yıllarca devlet dairelerinde yapılan bugün git yarın gel ssk önünde can veren emeklilerin durumu gibi..bence alkolü yasakla esrara serbestlik getir..kanı hızlandıran cinayetlere 1.dereceden sebep olan ortamı bozan kişileri bozan her türlü mal ve cana kasıt sebebi olan 1.dereceden,ehliyetin alıkonmasına neden olan bi madde bu alkol her yerdede serbest..bu bnm fikrim tabikide mantıklı yada değil ilk önce esrar nedir nasıl bir tepkisi vardır bunu bi çözsünler..sentetiğe karşıyım serbestliği hiç bir şekilde serbest olmamalı ve olamazda çünkü vucüt iradesi tamam kişinin elinden çıkıyor tıpkı alkol gibi alkolde bir nevi sentetiktir içinde bulunan kimyasalları ile ve verilen haz duygu esrarırın yanında şeytani bir madde veya içecek...

mmikkee9
20-07-2008, 19:05:57
tamamen katılıyorum. dostlar bende ogrencyım. basımıza boyle bışey geldı . beklıyoruz bakalım. gecmısler ola..

serhatg
23-07-2008, 01:49:21
Öncelikle arkadaşların sorularına bildiğim kadarıyla cevap verdikten sonra ben de bir kaç soru sormak istiyorum.
Mahkemede hakkınızda denetimli serbestlik kararı verildikten sonra bu karar denetimli serbestlik şubesine gönderilecek ve ordan da evinize bir çağrı gönderilecektir. Şubeye gittiğinizde sizi hastaneye (İstanbul için AMATEM'e)sevk edecekler. Böylelikle idrar testi süreciniz başlayacak buraya her gittiğinizde idrar örneği vereceksiniz ve bir daha ki seferler için randevu alacaksınız. Bunların aralıkları 10 gün ile bir ay arasında değişebilmektedir. Toplamda altı kere kesintisiz negatif çıktıktan sonra heyet için tarih alacaksınız. Ancak çok kalabalık oldugu için heyet tarihi iki üç ay sonraya veriliyor. Ve heyet tarihine kadar da idrar vermeye aynı şekilde devam edeceksiniz. Bu sürecin en başından itibaren olmak üzere ayda bir kez de denetimli serbestlik şubesinde bir uzmanla görüşeceksiniz. Heyet girdiğiniz ve olumlu sonuç aldığınız tarihten itibaren 1 sene süresince şubedeki uzmanla ayda bir görüşmeye devam edeceksiniz. Bu bir senenin de sonunda yükümlülüklerinize uydugunuz takdirde dava düşecek.
Hakkınızda denetimli serbestlik tedbiri uygulanması yurt dışına çıkmanıza engel olmaz ancak randevularınızı kaçırmamanız gerekiyor aksi takdirde tutuklanmanız söz konusu olabilir. Testiniz pozitif çıkacak olsa bile randevularınızı kaçırmamaya özen gösterin.
Ameliyat konusunda ise şunu söyleyebilirim ameliyat sırasında alacağınız narkoz idrar testinizde uyuşturucu madde olarak gözükebilir buna dikkat edin. İlaç kullanacaksanız reçeteli kullanın ve bunu hastanedeki doktorunuza bildirin. Testten bir kaç gün öncesinde redbull burn gibi energy içecekleri ,aşırı cafein tüketmeyin veya gripin gibi ilaçlar kullanmayın bunlarda içerdikleri maddeler yüzünden uyuşturucu kullanmışsınız gibi gözükecektir.
Bu konuda söyleyebileceklerim şimdilik bunlar.

Sormak istediğim bir kaç nokta var öncelikle benim hakkımda 5271 sayılı CMK md. 191/ 2 3 4 5 geregince denetimli serbestlik uygulanmasına karar verildi. 191/1 yok. Ben şu an heyete girip çıktım yani amatemle işim bitti ancak davanın düşmesi için hala 1 yıla yakın bir süre var önümde ancak bir kaç gün önce adli sicil kaydı aldım ve bu karar adli sicil kaydımda gözüküyor. Bu normal mi? Hem birkaç avukat sicilimin temiz olacağını söylemişti hem de burada da okudugum bir kaç arkadaş kendi sicilinin temiz oldugundan söz etmiş. Şu an gözüken sabıka dava düştüğü zaman hiç olmamış gibi mi olacak yoksa arşive mi geçecek? Sildirme şansım nedir?

*Benim için asıl önemli olansa bu sabıka kaydı avukatlık stajımı başlatmama engel teşkil eder mi?

Avukatlık kanunu
Madde 5 - Aşağıda yazılı durumlardan birinin varlığı halinde, avukatlık meslekine kabul istemi reddolunur :
a) (4667 sayılı yasa ile değişik) Taksirli suçlar hariç kesinleşmiş bir kararla iki yıldan fazla hapis veya bir yıldan fazla ağır hapis cezasıyla veya basit ve nitelikli zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak ve dolanlı iflâs gibi yüz kızartıcı suçlarla istimal ve istihlâk kaçakçılığı hariç kaçakçılık, ihaleye fesat karıştırmak suçlarından biri ile hüküm giymiş olmak,
b) (Değişik: 22/1/1986 - 3256/2 md.) Kesinleşmiş bir disiplin kararı sonucunda hakim, memur veya avukat olma niteliğini kaybetmiş olmak,
c) Avukatlık meslekine yaraşmayacak tutum ve davranışları çevresince bilinmiş olmak,
d) Avukatlık mesleki ile birleşemeyen bir işle uğraşmak,
e) Mahkeme kararı ile kısıtlanmış olmak,
f) İflas etmiş olup da itibarı iade edilmemiş bulunmak (Taksiratlı ve hileli müflisler itibarları iade edilmiş olsa dahi kabul olunmazlar),
g) Hakkında aciz vesikası verilmiş olup da bunu kaldırmamış bulunmak,
h) Avukatlığı sürekli olarak gereği gibi yapmaya engel vücut veya akılca malul olmak.
(4667 sayılı yasa ile değişik) Birinci fıkranın (a) bendinde sayılan yüz kızartıcı suçlardan biri ile hüküm giymiş olanların cezası ertelenmiş, paraya çevrilmiş veya affa uğramış olsa da avukatlığa kabul edilmezler.
(Değişik:22/1/1986 - 3256/2 md.) Adayın birinci fıkranın (a) bendinde yazılı cezalardan birini gerektiren bir suçtan kovuşturma altında bulunması halinde, avukatlığa alınması isteği hakkındaki kararın bu kovuşturmanın sonuna kadar bekletilmesine karar verilebilir.
Şu kadar ki, ceza kovuşturmasının sonucu ne olursa olsun avukatlığa kabul isteğinin geri çevrilmesi gereken hallerde, sonuç beklenmeden istek karara bağlanır.

Sanırım a bendine giren bir durum söz konusu değil peki c bendine göre reddedilme olasılığım var mı? Lütfen bilgisi olan birileri bu konuda beni aydınlatsın staj başvurusu için bütün belgeleri hazırladım sayılır ama bu sabıka kaydı beni çok endişelendirdi..

cankushum
23-07-2008, 07:39:42
Peki birşey soracağım.Bu süre zarfında Ehliyete el konuluyor mu?

bugs
23-07-2008, 13:03:34
Sayın büyüklerim bende siteye yeni üye oldum ve izninizle benimde size bir sorum var.

Bende bundan yaklasık 1 ay önce bir telefon konusması yüzünden narkotik subeye ifade vermeye cagırıldım,uyusturucu satıcısı olan bir adam yakalanmıs ve benimde onunla olan bir telefon görüşmem saptanmış.Telefon görüşmesinde uyusturucuyla ilgili bir konu geçmeyip sadece abi nerdesin görüşelimmi,bugün işm var yarın görüşelim şeklinde bir muhabbet var.Bunun üzerine benim vermiş oldugum ifadede benim bu adamı uyusturucu satıcısı olarak tanımadıgımı söyledim,baska bir yerden tanıdıgımı ve kesinlikle bu adamdan uyusturucu almadıgımı söyledim,esrar kullandınmı diye sorduklarında ise bundan 5-6 yıl önce bir arkadas ortamında arkadaslarım içerken bende merak ettim ve bir nefes aldım sora bir daha hiç içmedim dedim.İfadenin üzerine evime mahkemeden bir kagıt geldi ve beni mahkemeye cagırıyorlar.Acaba 5-6 yıl önce bir nefes esrar içmiş olmamdan dolayı banada denetimli serbestlik verirlermi veya verme olasılıkları nedir.Denetimli serbestliğe kolayca uyabilirim çünkü gerçekten şuan bu maddeyle hiçbir alakam yok fakat tek düşündüğüm konu seneye okulu bitirip işe girecek olmamdan dolayı sabıka kaydıma bu olayın geçip geçmemesi..Birde bana gelen mahkeme kagıdının üzerinde dava tarihi yazmıyo ne zaman olacak diye,acaba adli tatilde olunduğu içinmi yazmıyor tam bilemiyorum ama bu tarihi nerden öğrenebilirim?Beni bu konu hakkında biraz daha bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Saygılar..

serhatg
23-07-2008, 14:59:47
Peki birşey soracağım.Bu süre zarfında Ehliyete el konuluyor mu?

Cankushum direk olarak el konulmuyor benimkini almadılar örneğin ama uzmanım uyardı beni bazı karakollar alabiliyor diye yani sen olabildigince çevirmelelere falan girmemeye bak olur da el koyan bir memur çıkar karşına..

serhatg
24-07-2008, 00:54:45
Cevap verebilecek kimse yok mu?

cankushum
24-07-2008, 07:38:31
ya aslında işin kötü tarafı şu ki..ben alkolden dolayı 2 ay önce ehliyetimi kaptırdım ..mahkemem de önümüzdeki ay olacak.mahkeme de denetimli serbestlik çıkarsa ben 6 ay sonra ehliyetimi alamayacakmıyım..

metin ellibir
29-07-2008, 11:27:37
2 gram esrar maddesi aldım ve yakalandım kullanmak için uyuşturucu madde kabul etmek veya bulundurmak
dun mahkemeye cıktım ve karar denetimli serbestlık olduğunu soyledı ıkamet ettiğim adresten tasındım nası haberdar olacağım ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.

kocaelinde oturuyorum ve burada denetımli serbestlik uygulama yerleri varmı
istanbula mı gidip gelicekmiyim

serhatg
05-08-2008, 14:20:55
2 gram esrar maddesi aldım ve yakalandım kullanmak için uyuşturucu madde kabul etmek veya bulundurmak
dun mahkemeye cıktım ve karar denetimli serbestlık olduğunu soyledı ıkamet ettiğim adresten tasındım nası haberdar olacağım ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.

kocaelinde oturuyorum ve burada denetımli serbestlik uygulama yerleri varmı
istanbula mı gidip gelicekmiyim

Emin değilim ama mahkemeye ikametgah değişikliğini bildirmen gerekir çünkü eski adresine tebligat yapılacak ve sen bu tebligattan itibaren 10 gün içinde şubeye başvurmazsan hapis cezasına dönecek yaptırım..
Kocaeli'nde denetimli serbestlik tedbirinin uygulanabileceği bir merkez var mı yok mu bilmiyorum ama İstanbul'da bulunan Amatem'e şehir dışından pek çok kişinin geldiğini biliyorum İstanbul'a yakın oluşun dolayısıyla bu tedbire Amatem'de devam etme şansın yüksek sanırım

shelter
17-10-2008, 11:27:04
Sevgili kader arkadaşlarım,
Sorularınızın tümüne yanıt vermeye çalışacağım.Ben de üniversite son sınıftayken Alanya'dan tatil dönüşü özel eğitimli narkotik köpekleri tarafından jandarmaya yakalandım ve denetimli serbestlik cezası aldım :) Şu an denetim süresinin 6.ayındayım ve konu ile kanunu okuyarak birçok şey ögrendim.
Bu kanun Denetimli Sertbestlik şubelerinde uzman arkadaşlarda bulunuyor ve malesef internette bulunamıyor.Soruların tüm cevapları orada var.Hepinize geçmiş olsun diyor sorularınızın cevaplarına geçiyorum:
Suçunuz kullanmak amacı ile uyuşturucu ve uyarıcı madde satın almak, kullanmak,bulundurmak ise ilk yakalanışınızda Denetimli Serbestlik cezası alıyorsunuz.Bu kararı mahkeme veridiği için de dava dosyanız bulunduğunuz ildeki Denetimli Serbestlik Şubesine gonderiliyor.Bu programın amacı ilk defa yakalanan bağımlıları madde kullanımını bıraktırmak ve topluma kazandırmak :) olduğu için öncelikle tedavi süresi başlıyor.Tedavi süresi sizin tahlil sonuclarınız temiz çıkana kadar devam ediyor.Temiz çıktığı gün ise tedavi süreniz sona erip denetim süreniz başlıyor.Yani bu süreçte yapmanız gereken kesinlikle kullanmamak.Kullandıkça tedavi süresi,dolayısı ile toplam süre uzuyor.Denetim süresi 12 ay olarak(tabi size gelen mahkeme kararında yazar) veriliyor.
Denetim süresinde şubenin yasal görevi size rehberlik etmek ve mahkemenize sizinle ilgili 3'er aylık rapor sunmak.Şimdi bununla ilgili farklı illerdeki farklı şubeler farklı uygulamalar yapabiliyor çünkü bu insiyatif şubenin elinde.Yani şube isteğine göre ister ayda 1 ister 3 ayda 1 ister 15 günde 1 sizi denetime çağırabiliyor.İstediği anda da sizi yeniden tahlile gönderebiliyor.Yani şubenden şubeye değişiyor.Size tavsiyem daha esnek kuralları olan bir ildeki şubeyi bulup oradaki şubeye gitmenizdir :) Şimdi sorulara gelelim : Öncelikle mahkeme ilk nerde açıldıysa denetim şubeside o ilde oluyor ve dava bitene kadar mahkeme kaydı o mahkemede kalıyor.Ancak isteğiniz halinde adres değişikliği için mahkemeye başvurup başka ile aldırabiliyorsunuz ama bu da bi süreç ve iller arasındaki yazışma 1 aydan fazla sürüp sizin zamanınızdan gidebiliyor.Örneğin istanbulda okuyan arkadaş denetimini,memleketi İzmir'e aldırabilir.Dediğim önce şubelerin ne zamanda bir denetime çağırdığını öğrenin!
Size çağrı yapıldıktan ''3 gün'' içinde çağrıldığınız şubeye gitmeniz gerekiyor.Gitmezseniz den.kuralını ihlal etmiş sayılıyorsunuz.3 günde de türkiyenin heryerine gidiliyor.Yine tahlil süresi de 3 gün.yani den.şubesi sizi tahlile gönderdiği anda 3 gün içinde belirtilen yerde tahlili yaptırmanız lazım.Ama burada dikkat edeceğiniz nokta; bazı illerde bu tahlilleri yapacak ekipmana sahip hastane bulunmuyor.Mesela Mersin ilinde şube sizi devlet hastanesine gönderiyor.Oraya gidiyorsunuz ve onlarda sizi Adana'da bir hastaneye sevk ediyor.Yani tahlil işini son güne bırakmayın sakın!!!(en azından ilk seferde)
Yurtdışı yasağı : Denetimli Serbestlik tedbirine tabir olan arkadaşlara yurtdışına çıkamama yasağı var. Ancak eğitim amacıyla yurtdışına çıkacak arkadaşlar ilgili belgeleri hazırlayıp mahkemeye sundukları takdirde mahkeme izni ile yurtdışına çıkabilirler.Yurtdışına çıktığınızda denetim süresi donduruluyor.Ve belirttiğiniz sürede ülkeye geldiğinizde denetim süresi kaldığı yerden devam ediyor.
Asker ve asker olacak arkadaşlarım : Asker olduğunuz süre boyunca denetim donduruluyor ve geldiğinizde kaldığı yerden devam ediyor.

shelter
17-10-2008, 11:27:43
Şimdi geldik en önemli konuya:
Sicil : Adli sicil kaydınızda, tedavi süresi bitip,denetim süresi başladığı anda denetimli serbestlikte olduğumuz görünüyor.Ama henuz yeni ceza almış ve tedavi süresinde olan arkadaşlarınki görünmeyebiliyor ama malesef bu görünmeyeceği anlamına gelmiyor :( Dediğim gibi denetim süresi başladığı anda adli sicil kağıdımızda çıkıyor.(Ben bu yüzden iş başvurusu yapamadım.)Ayrıca tüm polis ve jandarma kayıtların(gbt) görünüyor.Kişinin maddesine ve durumuna bağlı olarak ehliyete çok nadiren el koyulabilir ama düşük bi ihtimal.Ancak burdada dikkat etmeniz gereken: Denetim süresi içinde ehliyet başvurusu yapmayın veya yenileme yapmayın.O zaman sorun çıkıyor.Ama daha önceden aldığınız ehliyeti gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.Trafik kurallarına uymanızı ve ceza yememenizi tavsiye ederim :) Adli sicil ve arşiv kaydı ile ilgili malesef şubelerden net bilgi alınamıyor.Bu yeni bir uygulama olduğu için onlarda bilgisiz malesef bu konuda.Bu konuda en net bilgi alabileceğiniz kurum Ankara Adli Sicil Genel Müdürlüğü'dür.Telefon açın gerekirse gidin konuşun.Ben hala bu konuda kesin bilgiye sahip değilim ama birkaç aya kadar Ankara'ya gidip emin olacağım.Sizlerle de paylaşırım.
Bugs arkadaşım :Keşke yakalandığında şu 5-6 yıl önceki mevzuyu karıştırmasaydın :)) Arkadaşlar yakalandığınız zaman eğer bi madde kullanmıyorsanız :p ifade verirken kesinlikle kullanmadığınızı,çok inandırıcı bie şekilde anlatın.Zaten bizim işlediğimiz suç ''kullanmak amacıyla uyuşturucu satın almak,bulundurmak v.s.
Birde yeni yakanan arkadaşlara tavsiyem: Bu cezayı aldınız tarihten itibaren sanırım 10 gün içinde karara itiraz hakkınız var.Eğer madde kullanmıyorsanız yada kendinize ve avukatınıza güveniyorsunuz itiraz hakkınızı sonuna kadar kullanın.Cezayı yedikten sonra ağlamanın bi anlamı yok malesef.
Arkadaşlar olan oldu ve bu cezayı yedik.Öncelikle bunu kabullenmek ve iyi taraflarından bakmak gerekiyor.Umutsuzluğa kapılmayın.Esrar kullanan arkadaşlar:bıraktıktan sonra ilk 3 ay biraz zor oluyor.Bu süre içinde belli zamanlarda sıkıntı olabiliyor.Ama 3 ay sonra çok rahat ve dinç olursunuz.İyi yanından bakalım eğer bu yakalanma olmasaydı biz esrarı bırakamayacaktık.Her ne kadar doğaldır bağımlılık yapmaz densede bunlar tamamen yanlıştır ve esrar bağımlılığı en tehlikeli bağımlılıklardan biridir.Yüzlerce kalıcı zararı ve psikoloji bozucu yanı vardır.İdrarda 3 aya kadar tespiti ile vucutta en uzun süre kalan uyuşturucu maddedir.Sebebi ise etken maddesi olan yani kafan THC maddesinin vucutta kanda değil yağ hücrelerinde depolanıyor olmasıdır.Sigaradan 3 kat daha fazla katran içerdiği için 3 kat daha fazla kanserojendir.Edinilmiş davranış alışkanlıklarını bozar.İnsanda bilinç altındaki sapıklığı rahatça kişiliğinize yansıtabilir.Sonuçta biliyoruzki onsuz yapamaz duruma geliyoruz.Tabi biz kullanırken severek kullandığımız ve kendimi buna inandırdığımız için bunları pek umursamıyoruz.Hepinize tavsiyem bu yakalanma olayını hayatımız için yeni bir fırsat olarak görüp bu maddeyi ve maddeleri bırakarak ruhen ve bedenen daha mutlu huzurlu ,bağımlılıklardan uzak bir yaşam sürmenizdir.Tekrar hepinize geçmiş olsun der rahatlıklar dilerim:)

cure
29-01-2009, 05:10:20
1 hafta önce bende narkotik sube tarafında çağırıldım.İfademde 4 ay önce merak ettiğim için hyatımda ilk kez kullandıgımı ve son oldugunu söledim.Forumda okuduğum kadarıyla takipsizlik almak mümkün deil.
Sizce mahkemem ne zaman olur,bu durumun okulumu etkilememesi için ne yapmam gerekiyor ve direksiyon sınavını yeni kazandım ehliyet almaya gittiğim zaman bi sorun çıkarmı.??

Yardımcı olurmusunuz lütfen...

cankushum
29-01-2009, 09:23:36
denetimli serbestlik süresi kapsamında yurtdışına çıkılamayacağından eminmisiniz?

hayatında bir defa bunu kullanan testlerde temiz çıkan ve işinde gücünde bu işlerle hiç alakası olmayan sadece bir kere içtiğini itira etmiş bir kişi de aynı kefeye mi koyuluyor.Yabancı bir şirkette çalışan bir kişi sürekli yurtdışına çıkma gereği hisseder..fakat gerekli belgeleri iş yerinden bunu nasıl isteyecek?

bunların ayrıntısıyla anlatırmısınız?

cure
29-01-2009, 15:26:46
Cevap yazabilecek kimse yokmu avukatlardan yardım istiyorum lütfen.

cure
30-01-2009, 01:05:33
Neden kimse cevap yazmıyor..?

cure
02-02-2009, 15:10:21
Biri yardım edebilirmi lütfen????

Udhl
07-02-2009, 04:13:32
merhabalar ;
03.01.2009 tarihinde istanbul beyoğlunda üzerimde 8 gram esrar ile yakalandım. Gbt kayıtlarında Uyuşturucu diye çıkıyor fakat beyoğlu adliyesinin kayıtlarında çıkmıyor ne kadar süre zarfında onlara yansıyor ? ve mayıs da askere gidiceğim bunun için yazılı dilekçe vs vermeme gerek varmı ?

Esrar İdrardan Ne Kadar da çıkyıor diye soran arkadaşların dikkatine ;

Esrar idrardan ortalama 2 hafta içinde düşüyor ancak tırnak ve saç dokusu almaları gerekiyor orada uzun süreli çıkar ortada çok ciddi bişi olmadığı sürece tırnak ve saç dokusu alınmıyor.

kimyasal kullanan varsa ortalama 3 ay ı buluyor idrardan düşmesi

yeni yakalanan arkadaşlar savcı karşısında dediklerinize dikkat edin kandırmaya kalkmayın bizim gibi kaç kişi geçirmiş adamlar jeton düşüyor :o
inancınızıda kaybetmeyin saglam ifade verirseniz kaybol git bir daha bu şuçdan yakalanma dıyıp serbest bıraktıklarıda oluyor.

sunshinebag
18-02-2009, 01:31:08
iyi akşamlar bende yaklaşık 1 sene önce denetimli serbestlikle serbest bırakılmış üzerinde bir miktar esrar bulundururken yakalanan bir öğrenciyim danışmanımla görüşmeye devam ediorm bakırköye teste gönderme kararı verdi ve cumaya kadr gitmem gerekiyor yalnız ben çok hastalandım ve gidip orda dikilicek cebelleşicek durumum yok imkansız şuanda yazıyı bile zor yazıorm doktora gitmeyi düşünüorm yarın cumaya kadar iyileşemezsem rapor almam durumunda pazartesi gitme veya başka bir tarih alma durumum varmı varsa bu rapor nası olmalı özel biyerden temin edilmesi flan gibi koşulları varmı bunu öğrenmek istiorm yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkürler..

muzo09
27-02-2009, 12:50:01
mrb arkadasLar..bnde 1 hafta önce 2 gr esrar maddesi ile yakaLandm..asayis subesine götürüp ifademi aldılar ifademde denemek maksadıyla aldıgımı söyledim ama ne savcı geLdi nede hastaneye gönderildim.sadece barodan bir avukat gelip polislerin bna iyi davranıp davranmadıgını sordu o kadr..bi kaç kişiyle görüştüm bu olayları yasamıs savcının gelmemesine sasırdılar ve gözümü korkutmak maksadıyla yapmıs olabileceklerini söylediler..ne yapacaımı bilmiyorum 1 haftadır gözüme uyku girmiyor lütfen yadımcı olurmusunuz?daha önceden hiçbir sicil kaydım yok..üniversiteyi bıraktım tekrar hazırlanıyorum ve hukuk düşünüyordum bütün planlarım alt üst oldu..avukat olmama engel olur mu bu olay ve alacaım ceza hakkında bilgilendirirseniz cok yardımcı olmus olacaksınz bna simdiden tesekkür ederim:(

nojudge
28-02-2009, 11:28:00
[/FONT][FONT="Comic Sans MS"]
merhabalar malesef ben de 5 ay öncesi bi telefon konuşması yüzünden ifade verdim esrar kullanmadığımı hiç içmediğimi söyledim ifademde.ama arkadaşım ifadesinde benim de içtğimi söylemiş ben de aramızda problemler olduğunu bu nedenle beni karalamaya çalıştığını söyledim.üniversite son sınıfım ve bu yıl bitiryorum inş.geçen ay mahkemem vardı ama ben duruşmaya katılamadım ve diğer arkadaş da katılamdığı çin ertelendi.şmdi bu ay yne var ve ben katılıcam ama benim korkum okulda da soruşturma açıldı ben bu yüzden okuldan uzaklaştırma alır mıyım ya da en korktuğum okuldan atılmak..:( ne yapacağımı bilemiyorum.acaba avukat tutsam mı mahkemede en doğru ifade ne olur?lütfen başından geçmiş öğrenci arkadaşlar tavsiyelerinizi bekliyorum..

cure
28-02-2009, 19:49:52
[/FONT][FONT="Comic Sans MS"]
merhabalar malesef ben de 5 ay öncesi bi telefon konuşması yüzünden ifade verdim esrar kullanmadığımı hiç içmediğimi söyledim ifademde.ama arkadaşım ifadesinde benim de içtğimi söylemiş ben de aramızda problemler olduğunu bu nedenle beni karalamaya çalıştığını söyledim.üniversite son sınıfım ve bu yıl bitiryorum inş.geçen ay mahkemem vardı ama ben duruşmaya katılamadım ve diğer arkadaş da katılamdığı çin ertelendi.şmdi bu ay yne var ve ben katılıcam ama benim korkum okulda da soruşturma açıldı ben bu yüzden okuldan uzaklaştırma alır mıyım ya da en korktuğum okuldan atılmak..:( ne yapacağımı bilemiyorum.acaba avukat tutsam mı mahkemede en doğru ifade ne olur?lütfen başından geçmiş öğrenci arkadaşlar tavsiyelerinizi bekliyorum..

Aynı durum su an benim basımdada var.Bir buçuk ay önce benide telefon görüşmesinden dolayı çağırdılar.Ben de hayatımda ilk defa içtiğimi söledim bir daha da böle bişi olmadgını söyledim.Ama karakol bunu okula gndermiş ve benim hakkmda sorusturma açıldı bende ne yapacagımı bilmiyorum.İçmedim diycem korktugum için böle ifaede verdim daha bunun ispatı var mahkemesi var kendi kafalarına göre karar veremezler üni.. ceza vermez diye düşünüyorum

Erdem_
15-05-2009, 02:13:33
selamlar.
bir davadan denetimli serbestlik alınmış ve temyiz edilmişken bir daha yakalanınca ne olur fikri olan varmı?

emekci83
26-05-2009, 13:33:06
öncelikle merabalar ben bundan 2 sene önce esrar maddesi ile yakalandım 2008 in kasım ayında denetimli serbestlik kararı alındı fakat aradan 6-7 ay geçmesine rağmen kontrollere çağırılmadım evimede böyle bir belge gelmedi. Ne zamana kadar gelir diye bir sorum olacak birde denetimli serbestlik mahkemeye çıkış tarihinden itibarenmi 1 yıl mıdır cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.:(

Jenk
29-07-2009, 22:26:51
Yaklaşık 1 sene kadar önce "kullanmak üzere uyuşturucu madde bulundurmak" gerekçesiyle hakim önüne çıktım ve 1yıl süreli "(hakimin DS. dosyasına eklediği not -tedaviye gerek duyulmadan-) Denetimli serbestlik" kararı ile denetimlere düzenli olarak gittim ve 3 aylık tedavi süreci olmadığından yaklaşık 2 ay önce (tam 12 ay sonunda) bitti.Denetim programı sonunda Uzman tarafından hazırlanan raporda uyuşturucu madde kullanmadığı tespit edilmiştir ibaresi bulunmaktadır.

Sorum şu olacak,GBT kayıtlarında görünüyor.Adli sicilimde de muhtemelen görünüyordur.
-Mahkeme hakkımda büyük ihtimalle beraat yada infazın gerçekleştiği kararı verecek,peki bu durumda da adli sicil kaydımda ve arşiv kayıtlarımda yer alacak mı?

-Eğer adli sicil kaydımda görünmeye devam edecekse silinmesi için gerekli prosedür nedir?Nasıl silinebilir yada sildirebilirim.?

-Adli sicil kaydımın da silinmesi mümkün mü? Eğer mümkünse bununla ilgili prosedür nedir,ne yapmam gerekir.?

-Son olarak ta,tüm bu durumlarda ilgili konu (emniyet teşkilatı,TSK, Adli kurumlar ve İstihbarat teşkilatı hariç) memur olarak atanmam,yurt dışına çıkışım, ehliyet almam durumda engel teşkil eder mi?

Şimdiden ilgilenen herkese bizleri yalnız bırakmadığınız için teşekkür ediyorum.

Aynı durumda olduğum için konu açmış bir arkadaşımın yazdıklarını paste ediyorum ilgilenirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

Jenk
08-08-2009, 10:53:51
emekci83 öncelikle merabalar ben bundan 2 sene önce esrar maddesi ile yakalandım 2008 in kasım ayında denetimli serbestlik kararı alındı fakat aradan 6-7 ay geçmesine rağmen kontrollere çağırılmadım evimede böyle bir belge gelmedi. Ne zamana kadar gelir diye bir sorum olacak birde denetimli serbestlik mahkemeye çıkış tarihinden itibarenmi 1 yıl mıdır cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Eve gelmesi yakındır. Hakim karşısına çıktıktan sonra 1 senedir süresi. 45 gün'e bir kontrole gidersiniz.

Jenk
08-08-2009, 10:56:47
Erdem_ Erdem_ Aktif Değil
selamlar.
bir davadan denetimli serbestlik alınmış ve temyiz edilmişken bir daha yakalanınca ne olur fikri olan varmı?

Cezanız kalıcı oluyor hapis cezasına kadar gidebiliyor yada kamu kurumlarında hademe olarak çalışıyorsunuz.

Cezayir
08-08-2009, 12:21:39
...

-Mahkeme hakkımda büyük ihtimalle beraat yada infazın gerçekleştiği kararı verecek,peki bu durumda da adli sicil kaydımda ve arşiv kayıtlarımda yer alacak mı?

-Eğer adli sicil kaydımda görünmeye devam edecekse silinmesi için gerekli prosedür nedir?Nasıl silinebilir yada sildirebilirim.?

-Adli sicil kaydımın da silinmesi mümkün mü? Eğer mümkünse bununla ilgili prosedür nedir,ne yapmam gerekir.?

-Son olarak ta,tüm bu durumlarda ilgili konu (emniyet teşkilatı,TSK, Adli kurumlar ve İstihbarat teşkilatı hariç) memur olarak atanmam,yurt dışına çıkışım, ehliyet almam durumda engel teşkil eder mi?

Şimdiden ilgilenen herkese bizleri yalnız bırakmadığınız için teşekkür ediyorum.

Aynı durumda olduğum için konu açmış bir arkadaşımın yazdıklarını paste ediyorum ilgilenirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

- İlk sorunuzun cevabı evet gözükecek.
- Hakkınızda alınan güvenlik tedbiri 1 yıllık bir süre imiş, bununda infaz edildiğini anlıyorum sözlerinizden, dolayısıyla 5352 sayılı kanununun 9-a maddesine göre cezanız ve güvenlik tedbirleri infaz edilmiş oluyor. Silinmesi için başvurabilirsiniz.
- Adli sicil kaydından sildirmek için mevcut sabıka kaydınız, adli sicil istatistik genel müdürlüğüne verilmek/gönderilmek üzere bir dilekçe, cezanızın infaz edildiğne dair belge gerekli. Bu belgeler adli sicil istatistik genel müdürlüğüne teslim edilecek. Bu işleyişle ilgili bir avukattan yardım alabilirsiniz.

Ehliyet almakla ilgili bir sorun olur mu bilmiyorum ama bu tip bir suçu işleyen neden araç kullanmaktan yoksun bırakılsın? Bunu bilen biri cevaplarsa sevinirim.

Aşağıdaki alıntıda memurluğa engel teşkil edensuçlar var sizin suçunuz ve aldığınız ceza bu maddenin kapsamında değil. Bu yüzden memur olabilirsiniz.

657 sayılı yasanın 48.maddesinde, Devlet memuru olmanın genel ve özel şartları belirtilmiştir.
Bu şartlar arasında yasanın 48/A-5.maddesinde “(23/01/2008-5728 S.K./317.mad) Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak.” Şeklinde mahkumiyet ile ilgili kısıtlama koşulları açıkça belirtilmiştir.

Yurt dışına çıkışla ilgili bir şey söyleyemem.

mehmet19
08-09-2009, 12:23:00
Merhaba,

09/09/2008 tarihinde esrar maddesi bulundurmaktan dolayı 1 yıl süreli 'Denetimli Serbestik' cezası aldım. Ceza almamdan sonra denetimli serbestik bürosuna her ay düzenli olarak gittim.Son görüşmem 14/10/2009 tarihinde. Suçum adliyeden aldığım adli sicil kaydında şu anda çıkıyor. Adli sicil kaydında cezamın verildiği tarih olan 09/09/2008 'in sağ tarafında 10/10/2008 tarihi yazmakta. Sanırım bu tarih cezamın kesinleşme tarihi. Ben 'Adli Sicil Genel Müdürlüğüne' hangi tarihten sonra başvurabilirim ? 09/09/2009 mı yoksa 10/10/2009 tarihinden mi sonra ?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Av.Engin Oğuz
11-09-2009, 17:08:24
Denetimli serbestlik bürosuna son gidişinizle cezanın infazı tamamlanmış olur.
İnfaz edildiğine dair yazıyla sicilinizden sildirebilirsiniz kanaatindeyim.

mehmet19
14-09-2009, 15:43:20
Merhaba,

Denetimli Serbestlik Bürosundan ögrendiğim kadarıyla son görüşmeden sonra , büro mahkemeye dosyayı gönderiyormuş ve mahkeme de dosyaya bakarak kararı veriyormuş. Yalnız mahkemenin dosyaya bakıp karar vermesi, dosya gönderildikten sonra bir buçuk iki ayı buluyormuş.Bundan sonra 'Adli Sicil Genel Müdürlüğü'ne ' başvuru yapılabiliyormuş. Bu işleyiş bu şekilde midir? Lütfen acil ve doğru bilgiye ihtiyacım var ...

salkas
16-09-2009, 12:59:11
sayn ragıp bey ben askerı personelm 2002 yılnda sıvıl ıken arkadasm 1grm esrar yakaltı bende yandaydm 15 yasnda oldm ıcn bıraktlar ancak 6 aydr gorev yapyorm 5 5 2009 yılında hakmda denetmli serbestlik veılmis atılmam soz konusumu yardmcı olurmsnz

tolgahanmert
05-10-2009, 23:51:00
merhaba
3 hafta önce esrar maddesi bulundurmaktan alındık içeri ifademiz alındı ve saldılar bizi daha sonra rutin bir konrolde gbt mize bakan memur mahkememizin olduğunu söyledi bize ne tebligat geldi ne başkabişey.olaydan 1 gün sonra sabıka kaydı aldım ehliyet için hiçbişey çıkmadı sabıkada acaba ehliyeti kazanır kartı almaya giderken sorun yaratırmı yardımcı olacaklara şimdiden tşkler

doomur
08-10-2009, 16:35:12
iyi akşamlar bende yaklaşık 1 sene önce denetimli serbestlikle serbest bırakılmış üzerinde bir miktar esrar bulundururken yakalanan bir öğrenciyim danışmanımla görüşmeye devam ediorm bakırköye teste gönderme kararı verdi

Merhaba peki bu karar çıktıktan sonra üniversitede ki durumun ne oldu? Ya da genel sorayım bu tarz olaylar başına gelen arkadaşlara, bu tarz durumlarda okuldan ne gibi tepkiler aldınız?

tolgahanmert
10-10-2009, 00:21:48
merhaba
3 hafta önce esrar maddesi bulundurmaktan alındık içeri ifademiz alındı ve saldılar bizi daha sonra rutin bir konrolde gbt mize bakan memur mahkememizin olduğunu söyledi bize ne tebligat geldi ne başkabişey.olaydan 1 gün sonra sabıka kaydı aldım ehliyet için hiçbişey çıkmadı sabıkada acaba ehliyeti kazanır kartı almaya giderken sorun yaratırmı yardımcı olacaklara şimdiden tşkler.YOKMU YARDIMCI OLACAK Bİ HAYIRSEVER

yare3en
29-10-2009, 08:14:44
ben ne dicemi bilmiyorum 18 yaşındayım ve yaklaşık 6 yıldır bi ilişkim vardı. onun bu sene esrar kullandını örendim ve bu ilişkiye son verdim. bana bırakacağını söyledi ben güvenemedim bu yüzden hastaneye gidelim kan tahlili ol her hafta gider yenisini olursun anLarız dedim kabul etti.. ne yapmam gerektiğini bilmiyorum bana yardımcı oLurmusunuz?? kimi arkadaşım hastaneye gitmeyin senide içeri aLırLar diyo. Çünkü erkek arkadaşım 1-2 tane deiL 8-10 adet içiyo. onn gözümün önünde eriyip gitmesdine dayanamıyorum bırakmayıda kabul etmişken hastane olayı gerçekten tehlikelimi örenmek istiyorum.. yardımLarınız için şimdiden çok TEŞEKKÜR EDERİM.

gokhan_91
12-11-2009, 03:47:00
Hocam kısa ve öz geçicem aslında ben bu işlerin içinde bi insan deilim polislik sınavlarına hazırlanıyordum çok ufak birşeyden dolayı hayatım yandı diye düşünüyorum. Sicilme işlendi bu olay 2 gr olarak.
Bunun silinmesi mümkünmü?
Mümkünse 2 yıla kadar silinebiliyormu ?
Ben polis olamassam eğer daha pis işlere bulaşmaktan korkuyorum.Çünkü sicilimin temiz olması lazım hiçbir devlet dairesine cesaret edemiyorum.
Lise yeni bitti.
Benim hiçbir bilgim yok açıklamalı bir şekilde aydınlatırsanız beni çok memnun olurum saygılar.

gokhan_91
12-11-2009, 03:50:36
??????????????

mehmet19
25-11-2009, 13:13:34
Herkese merhaba,

Denetimli serbestlik cezası almış ve adli sicilden bunu sildirmiş biri olarak anlatıcaklarımın hem avukatlar hemde adli sicilini sildirmek isteyen arkadaşlarımın için birinci elden bir kaynak olacaktır.

Eylül 2008 tarihinde ' uyuşturucu madde bulundurma ' suçundan 1 yıl süreli 'Denetimli Serbestik' cezası aldım. Sadece denetim. ' TEDAVİ' YOK. Denetim sürem 11/11/2008 tarihinde başladı. Her ay düzenli olarak denetimli serbestik bürosuna gittim. Bir defaya mahsus olmak üzere ağustos ayında Anatem'e idrar testi vermeye gittim.Sonuç temiz çıktı tabiki. Tam bir yıl sonunda yani 11/11/2009 tarihinde dosyam kapandı ve Denetimli Serbestik bürosundan mahkemenin bağlı bulunduğu 'İnfaz Bürosu' na gönderildi. Burda dosya incelenerek cezayı almış olduğum 'Kadıköy 4 Sulh Ceza ' mahkemesine gönderildi. Kadıköy 4 Sulh Ceza Mahkemesi dosya için ' Tali Karar Fişi' doldurup , tekrar infaz bürosuna bu fişi yolladı. İnfaz bürosuda tali karar fişine istinaden 'Yerine Getirme Fişi' yazdı. Bu fişin bir kopyasını aldım. İnfaz bürosu bu fişi bulunduğunuz yerdeki 'Adli Sicil şefliği'ne' gönderiyor ve buradaki memurlar bu fişi sisteme girerek 'Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğüne' gönderiyor. Fakat siz onları beklemeden bir adet dilekçe, adli sicil fotokopisi, yerine getirme fişi ve nüfus cüzdanı fotokopinizi Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünün 90-312-4350929 numaralı faksına gönderin.

Süreç bire bir olarak bu şekilde işliyor. Bu süresi hızlandırmak sizin elinizde. Ben hızlandırmak için hem mahkeme kalemine,hem infaz bürosuna , hemde Adli sicil şefliğine baskı yaptım ve sicil dosyam kapandıktan 12 gün sonra silindi.

Her zaman yardımcı olmak isterim. Herkese kolay gelsin.

qwerasd
09-12-2009, 16:20:14
Selam Arkadaslar,

Yaklasik 2 hafta once uzerimde 4gr esrarla yunuslara yakalandim. Karakoldaki ifademde ailevi sorunlar nedeniyle bunalimda oldugumu ismini bilmedigim bi adamin sokakta yururken bana bu maddeyi teklif etmesi sonucu aldigimi soyledim ve icmeyi beceremedende yunuslara yakalandigimi..
Karakolda ki polisler hic birsey olmiyacagini 1.5 2 saat karakolda kalip ifademin alinip gonderilecegimi soylediler, israrla eve kagit gelirmi, sabika kaydimda cikarmi diye sormama ragmen gelmez,cikmaz dediler gulup gectiler savcilar bunlarlami ugrasicak dediler, hatta beni yakalayan yunuslardan biri adresini yanlis ver cok korkuyosan dedi.. Neyse 1.5-2 saat surecek islem baya uzun surdu sonra nobetci savciya telefon acildi polisler beni salmaya hazirlanirken nobetci savci 1 gece icerde kalmami soyledi. Geceyi icerde gecirdim sabah kalkip polislerle adliyeye gittik, beni adliyeye goturen polisler bana bakicak savciyi buldu cok iyi cok babacan savcidir dedi rahat ol dedi.. Sonra savci benim yuzume bile bakmadan polisin elindeki kagida birakilsin serbesttir gibi seyler yazmis, ben odasina bile girmemistim.. Polis sonra geldi bak dedi gecmis olsun bisi olmadi dedi. Tekrar sordum eve bisi gelirmi abi diye yok dedi hic bisi gelmez en kotu para cezasi gelir, sabika kaydinda falanda cikmaz sadece polis gbtsinde cikar rahat ol diyip gonderdi beni.

Bu isin sonucu ne olur arkadaslar hic bir bilgim yok eve kagit gelir mi sicilime islenirmi burda yazilanlari okudum eger islenirse hayatimiz biter bu isin muptezelide degiliz nolur bilgi verin bana kafayi yicem

emekci83
16-12-2009, 13:30:28
Selam Arkadaslar,

Yaklasik 2 hafta once uzerimde 4gr esrarla yunuslara yakalandim. Karakoldaki ifademde ailevi sorunlar nedeniyle bunalimda oldugumu ismini bilmedigim bi adamin sokakta yururken bana bu maddeyi teklif etmesi sonucu aldigimi soyledim ve icmeyi beceremedende yunuslara yakalandigimi..
Karakolda ki polisler hic birsey olmiyacagini 1.5 2 saat karakolda kalip ifademin alinip gonderilecegimi soylediler, israrla eve kagit gelirmi, sabika kaydimda cikarmi diye sormama ragmen gelmez,cikmaz dediler gulup gectiler savcilar bunlarlami ugrasicak dediler, hatta beni yakalayan yunuslardan biri adresini yanlis ver cok korkuyosan dedi.. Neyse 1.5-2 saat surecek islem baya uzun surdu sonra nobetci savciya telefon acildi polisler beni salmaya hazirlanirken nobetci savci 1 gece icerde kalmami soyledi. Geceyi icerde gecirdim sabah kalkip polislerle adliyeye gittik, beni adliyeye goturen polisler bana bakicak savciyi buldu cok iyi cok babacan savcidir dedi rahat ol dedi.. Sonra savci benim yuzume bile bakmadan polisin elindeki kagida birakilsin serbesttir gibi seyler yazmis, ben odasina bile girmemistim.. Polis sonra geldi bak dedi gecmis olsun bisi olmadi dedi. Tekrar sordum eve bisi gelirmi abi diye yok dedi hic bisi gelmez en kotu para cezasi gelir, sabika kaydinda falanda cikmaz sadece polis gbtsinde cikar rahat ol diyip gonderdi beni.

Bu isin sonucu ne olur arkadaslar hic bir bilgim yok eve kagit gelir mi sicilime islenirmi burda yazilanlari okudum eger islenirse hayatimiz biter bu isin muptezelide degiliz nolur bilgi verin bana kafayi yicem

arkadaşım öncelikle evine bir kağıt gider bu nu bil tabi adresi doğru verdiysen ama şunuda bil bu dosya illaki seni bulur önemli olan ceza almaman onun içinde savcılığa çıktığın kaleme gidip mahkeme gününü öğren ve mahkemeye çık yoksa ilerde ceza alırsın bu ceza ise içicilikten denetimli serbestlik bu şu demek 1 seneboyunca amatem e gidip geleceksin (25-30) günde bir idrar vereceksin 6 tane temiz çıkarsa dosyan yargılandığın mahkemeye gider ve dosya kapanır. kolay gelsin unutma mahkemeye çık muhakkak yoksa 10 ay hapis cezası alırsın bu nuda para cezasına çevirirler buda 6000tl civarı.

kerimcansaglam
14-01-2010, 17:51:17
Av. Ragıp ATAY size bir sorum olacakti. Lizard king gibi bende 11.40 gr esrar maddesi ile yakalandim. Mahkemeye cıktım hakim bey denetimli serbestlik karari verdi bir yıl sure ile fakat yurt dısına cıkma ıhtımalim var cıkabilirmiyim cıkamazmıyım ? bir avukata sordum cıkabilirsin dedi mahkeme kalemi cıkamazsın dedi kime inanacagımı şaşırdım...

Herkes İçin Adalet
14-01-2010, 23:16:12
Tedavi görmen için bir yere müracaat etmen yazıyormu kararda?

SBAŞARAN
06-02-2010, 20:02:47
İyi akşamlar bende yaklaşık 1 hafta önce jandarmaya üzerimde esrarla yakalandım fakat ne kadarla yakalandığım konusunda bilgi verilmedi ifademdede sadece ne kadara aldığım yazılıydı.Beni yakalayan askerler önce karakola sonrada hastaneye gönderdiler mahkemeye çıkmayabilirsin bile dediler birkaç belge imzalatıp kan ve idrar testimi almaya hastaneye götürüldüm ve hastanede serbest bırakıldım.

-Hakkımda Soruşturma açılmışmıdır ?

-Açıldıysa Mahkemeye çağrı kaydı Verdiğim adresemi yoksa ikametgahımda
gözüken adresemi yollanır(çünkü artık orada oturmuyorum)

-Mahkeme Yakalandığım yerdemi yoksa ikametgahımda olan şehrin mahkemesindemi yada adresini verdiğim İlin mahkemesindemi olur ?

Teşekkür ederim.

vteam
16-02-2010, 06:18:00
Selamlar,

Ben de denetimli serbestlikten yararlanan biriyim. Üzerimde 10gr (polisler eczanede tarttırdılar) plaka esrarla yakalandım. Karakolda sabahlama sürecinden sonra, hastaneye sevk edilmeden direkt savcının karşısına çıktım ve savcı bir açıklama yapmadan serbest bıraktı. Daha öncen de karakol ve savcılık deneyimlerim olduğundan, olacaklara hazırlıklı bir şekilde bekledim ve olanlar oldu tabii sonunda.

Önce adresinize bir tebligat gönderiliyor. Bazı yerlerde karakollar işlerini tam yapıp, sizi adresinizde arama zahmetine katlansa bile, çoğunlukla bu tebligatları muhtarlığa teslim ederler. Eğer adresi doğru verdiyseniz ve evinize gelen bir tebligat yoksa muhtarlığa gidip bir araştırın, orada olabilir. Ben bu durumdan ehliyet başvurusu yaptığım sırada haberdar oldum. Trafik şubesindeki memur bilgisayardan bakarak, hakkımda bir mahkeme kararı olduğunu, bunu getirmem gerektiğini söylemese ben de çoğunuz gibi durumdan habersiz olacaktım. Ben tebligatı muhtardan imza atmadan aldığım için (nasılını sormayın) teslim almamış sayıldım. Ehliyet sürecinde sorun çıkmasını istemedim. Birkaç ay sonra bu sefer eve adliyeden bir memur gelip telefon numarası bırakmış ve kendisine ulaşmamı istemiş. Aradığımda polis memuru olduğunu, mahkemeye gelmem gerektiğini söyledi. Sağolsun bu arada evdekilere konunun ne olduğundan da bahsetmemiş, beni ailemin gözünde küçük düşürmemişti. Mahkemeye, polisle görüşmeye gittim, imzamı aldı, telefon numaramı kaydetti ve bana haber verileceğini söyledi. yaklaşık 2 ay sonra cep telefonuma şu tarihe kadar DS bürosuna gelmeniz gerekmektedir, gelmediğiniz takdirde dosyanız mahkemenize iade edilecektir diye bir mesaj geldi. Gittik ve DS sürecimiz başladı. şimdi birkaç küçük tavsiye ve bilgi vereyim arkadaşlar.

1. Karakolda ve Mahkemede adres ve telefon bilgilerinizi kesinlikle doğru olarak verin. Tutuklandığınız anda zaten sizin kimlik bilgilerinizi aldıkları için, olmadık bir anda, olmadık bir yerde bu tatsızlıkla karşılaşabilirsiniz. Adresinizde ya da verdiğiniz adreste birkaç başarısız tebligat girişiminden sonra hakkınızda arama ve tutuklama kararı çıkabilir. İşyerinize giderken ya da okulunuzda önemli bir final sınavına yetişmeye çalışırken, bir uygulama sırasından tutuklanmanız işten bile değil.

2. Kullanmıyorsanız, DS süreciniz büyük ihtimalle tedavisiz, 1 sene boyunca ayda 1 imza atmaya gitmekten ibaret olacaktır. Kullanıyorsanız sıkıntı var demektir. Bu Esrar ya da diğer uyuşturucu maddelerin vücuttan atılma süresi hem kişiye göre hem de kullanılan miktara göre değişir. Tahlili veririm, 2 hafta içerim 2 hafta da içmem temiz çıkar gibi laflara kanmayın. Tecrübeyle sabittir, 3,5 hafta sonra bile pozitif rapor alabilirsiniz. Tebligatı aldıktan sonra içmeyin. Hatta içmekten de öte, mümkünse bunu içtiğiniz ortamlardan, arkadaşlardan da uzak durmaya çalışın. Bu meret ortamda içiliyor, ortam bunu içirtiyor çünkü.

3. DS bürosunda genelde 1 rehberlik öğretmeni ve 1 psikolog oluyor. Bunu kullanıyorsanız, ve gerçekten bırakmak istiyorsanız, açık olun. sorunlarınızı, sıkıntılarınızı anlatmak çekinmeyin. Uyuşturucu kullanımının sebeplerinden birisi de psikolojik sorunlardır.

4. Hastahanede tahlil süreci biraz sıkıntılıdır. Uzun ve endişeli bir bekleyiş içerisinde olursunuz. Kullanıyor ve bıraktıysanız bazı sıkıntılarınız olacaktır. Uyukusuzluk ve huzursuzluk bunların başında gelenleridir. Hastahanedeki psikiyatrist ile bunları konuşun, gerekli görürse ilaç yazar, size yardımcı olur.

5. Tedavi içeren DS süreci genelde 6 adet negatif rapordan sonra 1 senelik rehberlik çalışmasıdır. bu 6 negatif raporun arka arkaya olması gerekmektedir. ilk raporun negatif ya da pozitif olması çok önemli değildir. pozitif çıkarsa Hastahanede psikiyatrist durumunuzu değerlendirerek bir karara varabilir. bu karar Amatem'e ya da 1 ay sonra tekrar kontrol şeklinde olabilir. bu karara etki etme şansınız pek yok. Bu 6 aylık tahlil sürecinde eğer 1 tahlil pozitif çıkarsa doktor tekrar tahlil isteyebiliyor. ama bunu yapması için gerçekten içmediğinize inanması ve kullanmış olduğunuz herhangi bir ilaç ya da benzer maddenin bu tahlile etki etmesi gerekiyor. Kullandığınız göz damlasının tahlilde kokain gibi görünmesi muhtemel. o yüzden reçetesi ilaç kullanmayın. yok eğer uyuşturucu kullandıysanız, son tahlil bile olsa hepsi boşa gidiyor. 6 temiz raporluk süreç tekrar başlayabileceği gibi, dosya iade edilebiliyor. sonucu malum tabii

Biraz uzun bir yazı oldu ama en azından ben de deneyimlerimi paylaşayım dedim. Son olarak Esrar bağımlılık yapan bir madde değildir. Bağımlısı olduğunuz şey, içerken verdiği rahatlama hissi, sahte cesaret ve özgüven, arkadaş ortamlarında şen-şakrak muhabbetlerdir. Kimi uzmanların yoksunluk hissi (maddeyi arzulama) dediği şey Esrar için gerçekte bunlardır. Bırakmak isteyenlerin ailelerinden destek almaları, kullanmayan arkadaşlar ile ortamlarda bulunmaları bu süreci hızlandıracak ve kolaylaştıracaktır.

Hepimize geçmiş olsun, sağlıcakla kalın.

VTeam.

heptek
18-03-2010, 07:04:28
MerabaLar ....

BEN Bİ ARKDAŞIMLAR BİRLİKTE 1,8 GRAM KUBARLA YAKALANDIM KULLANMAK ÜZEREYKEN ÜNİ. MEZUNUYUM KARAKOLDA HERHANGİ Bİ DOSYAM YOK 08,07,2010 TARHİNDE MAHKEMEM VAR ARTIK KULLANMIYORUM ..... DEMETİMDE SERBESTLİK OLACAK BÜYÜK İHTİMAL OKUDUKLARIMA GÖRE...

Herkezin Merak Ettiği SoruLar LÜTFEN Bu KonuLarLa kesin bilgisi OLANLar CVP VERİRSE ÇOK MEMNUN OLURUM ;

1. MAHKEMEYE KADAR 3,5 AYLIK GİBİ Bİ SÜRECİM VAR KULLANDIĞIM ÇIKAR MI ?

2. DEMETİM SÜRESİ BOYUNCA KULLANILMADI SAPTANIRSA SABIKA KAYDINDAN BU SUÇ NE KADAR ZAMAN İÇERİSİNDE SİLİNİR ?

ÖzeLLİKLe BU SABIKA KAYDI OLAYI BENİM KAFAMI ÇOK YORUYOR İÇİM DARALIYOR ÇOK BÜYÜK Bİ APTALLIK ETTİM LÜTFEN Bİ BİLGİSİ OLAN ARKDAŞ YANITLARSA ÇOK SEVNİRİM ......

Şimdiden Herkeze TEŞEKKÜRLER ..... ' KEsinLikLe KULLanmayın ...

heptek
22-03-2010, 02:39:01
Lütfen CVP Hiç bir yerden bilgiye ulaşamıyorum !!!

klasik
22-03-2010, 14:33:07
sayın ds uzmanı. iyi gunler malıye bolumu son sınıf ogrencısıyım. nısanda 4 te vızelerımız baslayacagı ıcın kendıme ınternet ve oyun u son kez aynamak ıcın arkadasım (X) ın evıne gıttım bır gun onlarda kaldım sabaha kadar oyun oynadık.ertesı gun sadece selam verdıgım arkadasım almayan (Y) abı yı gorduk .ben eve gıtmeden ev arkadasımı aradım kapı anahtarı ıcın evde olmadıgını ogrendım . bundan dolayı (X) ile(Y) ve ben arabada dolastık. onlarında benım ikamet yerının uzerınde işleri oldugunu soyledıler. bende benıde eve bırakırmısınız dedım ve yola cıktık. arkadasımı bır kez daha aradım eve varmamıstı. bununuzrıne(Y) istersen donuste bırakalım senı dedıler .ıkametım ara sokakta oldugu için ve aceleciydiler .sonra bır semt e gırdık ben ve (Y) onde oturuyoruz arkadasım (X) arkada.sonra arabaya bır kısı daha bındı selam verdikten sonra (Y) ile kopekler hakkında konustular. (Y) kopek yetıstırıp satıyor. sadece arkadasım X e arabaya bınen bınen sahsın gaste kagıdında ufak bişi verdigini gordum. arkadasımın esrar maddesı kullandıgı bılıyorum. onu gorunce tahmın de ettım ne aldıklarını ama kesın olarak bılmıyordum ıcınde ne oldugunu.sonra polis bey ler arabayı durdurdular ve bızım ıfadelerımızı aldılar.sonra bırakıldık. ((bu mereti sadece bır kez 2009 hazıranda merak ve denemek maksatlı arkadas ortamındakı bırının kagıda sarması seklınde sıara ıcer gıbı denedım)). sonra bıze bır sey olmaz denetımlı serbestlık alırsınız dedıler. arastırdım (Y) nın bu konuda içmekten sabıkası oldugunu ogrendim. ifadem bu sekılde ve emnıyet sorgusunda arkadasların ifadesı de benım ıfademı desteklıyor. ifademde meraktan denedıgımı de soylemıstım ama kullanmadıgımı bagımlısı olmaıgımı o sure zarfından berı ıcmedıgımı soyledım ve ıfademe gectı. Dünya kadar planlarım vardı sozlesmelı subaylık kamu kurumu sınavları bakanlıklar hepsıne hazırlanıyordum kurs okul tan baska bir de ınternet oyunu harıcende evden dısarı bıle cıkmazdım. ondan dolayı mahvolmus durumdayım acaba ne olucak sicilime bir sey olucak mı veya sınavlarda nasıl etkılenecek. bu olaydan cekıncem yok yanlız benı bu kadar endıselendıren . esrar maddesının vucutta en uzun kalan atılması zor olan bır madde oldugu ogrendım .denedıgım sureden bu gune kadar acaba kalırmı suphesı benı endıselendırıyor. oyle bır sey olursa acaba bahsettıgım sınavlarım ve sıcılım nasıl olucak
BU KONUDA BİLGİSİ OLAN KİMSE VARSA YARDIMCI OLABİLİRMİ . İLGİNİZ İÇİN TESEKKUR EDERİM.

dancerror
13-04-2010, 11:57:53
Merhaba,
Geçtiğimiz 2009 Eylül ayında 4 gr. Esrar ile yakalandım ve Eylül 2010'da mahkemem olucak. Yakalandığım günden beri kullanmıyorum. Evimi, arkadaş ortamımı, hayatımın büyük bir bölümünü değiştirdim açıkçası. İşimle ilgili yurt dışı seyahatine çıkıcam ancak DS sürecinde bu nasıl bir etki yapar ? Pasaportumun süresini uzatmaya gidicem ve o sırada sabıka kaydı yada DS'ten dolayı yurt dışına çıkamassınız gibi bir durumla karşılaşabilirmiyim ?
İlginiz için şimdiden teşekkür ederim..

Çağatay552
23-08-2010, 15:18:18
Selamlar,

Ben de denetimli serbestlikten yararlanan biriyim. Üzerimde 10gr (polisler eczanede tarttırdılar) plaka esrarla yakalandım. Karakolda sabahlama sürecinden sonra, hastaneye sevk edilmeden direkt savcının karşısına çıktım ve savcı bir açıklama yapmadan serbest bıraktı. Daha öncen de karakol ve savcılık deneyimlerim olduğundan, olacaklara hazırlıklı bir şekilde bekledim ve olanlar oldu tabii sonunda.

Önce adresinize bir tebligat gönderiliyor. Bazı yerlerde karakollar işlerini tam yapıp, sizi adresinizde arama zahmetine katlansa bile, çoğunlukla bu tebligatları muhtarlığa teslim ederler. Eğer adresi doğru verdiyseniz ve evinize gelen bir tebligat yoksa muhtarlığa gidip bir araştırın, orada olabilir. Ben bu durumdan ehliyet başvurusu yaptığım sırada haberdar oldum. Trafik şubesindeki memur bilgisayardan bakarak, hakkımda bir mahkeme kararı olduğunu, bunu getirmem gerektiğini söylemese ben de çoğunuz gibi durumdan habersiz olacaktım. Ben tebligatı muhtardan imza atmadan aldığım için (nasılını sormayın) teslim almamış sayıldım. Ehliyet sürecinde sorun çıkmasını istemedim. Birkaç ay sonra bu sefer eve adliyeden bir memur gelip telefon numarası bırakmış ve kendisine ulaşmamı istemiş. Aradığımda polis memuru olduğunu, mahkemeye gelmem gerektiğini söyledi. Sağolsun bu arada evdekilere konunun ne olduğundan da bahsetmemiş, beni ailemin gözünde küçük düşürmemişti. Mahkemeye, polisle görüşmeye gittim, imzamı aldı, telefon numaramı kaydetti ve bana haber verileceğini söyledi. yaklaşık 2 ay sonra cep telefonuma şu tarihe kadar DS bürosuna gelmeniz gerekmektedir, gelmediğiniz takdirde dosyanız mahkemenize iade edilecektir diye bir mesaj geldi. Gittik ve DS sürecimiz başladı. şimdi birkaç küçük tavsiye ve bilgi vereyim arkadaşlar.

1. Karakolda ve Mahkemede adres ve telefon bilgilerinizi kesinlikle doğru olarak verin. Tutuklandığınız anda zaten sizin kimlik bilgilerinizi aldıkları için, olmadık bir anda, olmadık bir yerde bu tatsızlıkla karşılaşabilirsiniz. Adresinizde ya da verdiğiniz adreste birkaç başarısız tebligat girişiminden sonra hakkınızda arama ve tutuklama kararı çıkabilir. İşyerinize giderken ya da okulunuzda önemli bir final sınavına yetişmeye çalışırken, bir uygulama sırasından tutuklanmanız işten bile değil.

2. Kullanmıyorsanız, DS süreciniz büyük ihtimalle tedavisiz, 1 sene boyunca ayda 1 imza atmaya gitmekten ibaret olacaktır. Kullanıyorsanız sıkıntı var demektir. Bu Esrar ya da diğer uyuşturucu maddelerin vücuttan atılma süresi hem kişiye göre hem de kullanılan miktara göre değişir. Tahlili veririm, 2 hafta içerim 2 hafta da içmem temiz çıkar gibi laflara kanmayın. Tecrübeyle sabittir, 3,5 hafta sonra bile pozitif rapor alabilirsiniz. Tebligatı aldıktan sonra içmeyin. Hatta içmekten de öte, mümkünse bunu içtiğiniz ortamlardan, arkadaşlardan da uzak durmaya çalışın. Bu meret ortamda içiliyor, ortam bunu içirtiyor çünkü.

3. DS bürosunda genelde 1 rehberlik öğretmeni ve 1 psikolog oluyor. Bunu kullanıyorsanız, ve gerçekten bırakmak istiyorsanız, açık olun. sorunlarınızı, sıkıntılarınızı anlatmak çekinmeyin. Uyuşturucu kullanımının sebeplerinden birisi de psikolojik sorunlardır.

4. Hastahanede tahlil süreci biraz sıkıntılıdır. Uzun ve endişeli bir bekleyiş içerisinde olursunuz. Kullanıyor ve bıraktıysanız bazı sıkıntılarınız olacaktır. Uyukusuzluk ve huzursuzluk bunların başında gelenleridir. Hastahanedeki psikiyatrist ile bunları konuşun, gerekli görürse ilaç yazar, size yardımcı olur.

5. Tedavi içeren DS süreci genelde 6 adet negatif rapordan sonra 1 senelik rehberlik çalışmasıdır. bu 6 negatif raporun arka arkaya olması gerekmektedir. ilk raporun negatif ya da pozitif olması çok önemli değildir. pozitif çıkarsa Hastahanede psikiyatrist durumunuzu değerlendirerek bir karara varabilir. bu karar Amatem'e ya da 1 ay sonra tekrar kontrol şeklinde olabilir. bu karara etki etme şansınız pek yok. Bu 6 aylık tahlil sürecinde eğer 1 tahlil pozitif çıkarsa doktor tekrar tahlil isteyebiliyor. ama bunu yapması için gerçekten içmediğinize inanması ve kullanmış olduğunuz herhangi bir ilaç ya da benzer maddenin bu tahlile etki etmesi gerekiyor. Kullandığınız göz damlasının tahlilde kokain gibi görünmesi muhtemel. o yüzden reçetesi ilaç kullanmayın. yok eğer uyuşturucu kullandıysanız, son tahlil bile olsa hepsi boşa gidiyor. 6 temiz raporluk süreç tekrar başlayabileceği gibi, dosya iade edilebiliyor. sonucu malum tabii

Biraz uzun bir yazı oldu ama en azından ben de deneyimlerimi paylaşayım dedim. Son olarak Esrar bağımlılık yapan bir madde değildir. Bağımlısı olduğunuz şey, içerken verdiği rahatlama hissi, sahte cesaret ve özgüven, arkadaş ortamlarında şen-şakrak muhabbetlerdir. Kimi uzmanların yoksunluk hissi (maddeyi arzulama) dediği şey Esrar için gerçekte bunlardır. Bırakmak isteyenlerin ailelerinden destek almaları, kullanmayan arkadaşlar ile ortamlarda bulunmaları bu süreci hızlandıracak ve kolaylaştıracaktır.

Hepimize geçmiş olsun, sağlıcakla kalın.

VTeam.

Kardeşim verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Ben de bundan bir kaç ay önce üzerimde 3 gram dolaylarında esrar maddesi ile yakalandım. Nisan ayında mahkemeye çıktım ve denetimli serbestlik cezası aldım. Aynı zamanda Kocaeli üniversitesinde okumaktayım ve orada yerleşik bir düzenim var. Şuanda ds şubesinden çağırılmayı bekliyorum ama devlet işlerindeki bir türlü çözüm bulunamayan sıkışıklık nedeniyle aylardır beklemedeyim.

Geçen gün Amatemi aradım ve telefonda konuştuğum bayan ds şubesinden çağırılmayı beklemeksizin işlemleri başlatabileceğimi söyledi. Bunun üzerine Denetimli serbestlik şubesine gittim fakat aldığım cevap ''şubeden kağıdın gelmesini bekleyeceksiniz'' oldu.

Böylesine ufak bir olaydan ve hatta kanımca suç dahi sayılmaması gereken bir durumdan dolayı bu kadar koşuşturmalara tabi tutulmaktaki dar kafalılığı anlamıyorum. Beni yakalayan polisler esrar maddesini satın aldığın adamların nerde yuvalandıklarını, isimlerinden tutun da hangi maddeyi nerden temin ettiklerini çok iyi biliyorlardı. Zaten maddeyi aldığım yer ile yakalandığım yer arasında 50 metre kadar bir mesafe vardı.. Herneyse bu muhabbetlere hiç girmiyorum, bir kaç tane densizin yüzünden yüce devletimizi töhmet altında bırakacak değilim.

Kardeşim, Ds şubesine gittiğim gün ayaküstü konuşabildiğim görevliye farklı bir şehirde öğrenim gördüğümü söylediğimde, işlemleri orada yaptırabileceğimi söyledi. Sen de Kocaeli'de ikamet eden ve bu yaptırıma tabi tutulmuş birisi olarak bilirsin. Kocaeli'de Denetimli Serbestlik şubesi ve idrar testi yapan hastaneler var mı? Var ise ne sıklıkla idrar testine çağırılıyorsun ?

Bu maddeyi hayatımda bir defa kullandım ve ikinci kullanıma yeltendiğimde yakayı ele verdim. Ve görüştüğüm Ds uzmanının söyledeği üzre ilk ay 3 defa kan testi yaptırmaya gidecekmişim. Eğer ki kan testim temiz çıkarsa, diğer testlerin gün aralığı kaç günde bir olur? Ya da şöyle sorayım, ayda kaç defa test yaptırmaya geleceğin o ilk ayda verdiğin 3 adet kan testinin neticesinde mi şekilleniyor?

atrocita
31-08-2010, 13:43:06
Merhabalar,
3 adet denetimli serbestlik dosyam mevcut, 3'ü de uyuşturucu madde kullanmak ve bulundurmaktan kaynaklanmakta, üzerimde yakalanan miktar 10gr'ı geçmemekte aktif bir içiciyim.
1.ci dosya anatem'den gelen tahlil sonuçlarının pozitif olmasından dolayı Denetimli serbestlik müdürlüğü dosyayı kapatıp mahkemeye göndermiş.
2.ci dosya halen açık anateme düzenli olarak idrar örneği veriyorum.
3.cü dosya ise adres değişikliği nedeniyle tebligat ulaşmamasından dolayı kapatılıp mahkemeye gönderilmiş. Tebligat eski komşularıma yapılmış.
Öğrenmek istediğim kapatılan 2 dosyadan dolayı ceza alma durumum var mı ? Mahkemeye gidip dosyaya pişman olduğumu ve tekrar denetimli serbestlik verilmesini isteme hakkına sahipmiyim?
3cü dosya için tebligatın ulaşmamasından dolayı itiraz etme şansım var mı? Nasıl haraket etmem gerektiğini anlatacak birileri varsa çok sevinirim.

Teşekkürler, İyi çalışmalar.

theking
07-09-2010, 01:32:05
Merhaba,
Ben ve 2 arkadaşımla bundan 2 gün önce esrar bulundurma suçundan devriye ekiplerin araması sonucunda yakalandık.Arkadaşlarımın birinin üzerinde esrar çıktı fakat ne kadar olduğu söylenmedi.

Benim ve diğer arkadaşımın üst araması sonucunda herhangi bir uyuşturucu madde bulunamadı.Karakola götürüldükten sonra arkadaşlar esrarın kendilerine ait olduğunu ve içtiklerini kabul ettiler.Polis memuru bana eğer içmediğimi iddia edersem ,hastaneye kan analizine gönderileceğimi söyledi.Bunun üzerine bende hastaneye gitmeyi kabul ettim.

İfadelerde ben ve arkadaşlarımın belirtiği gibi benim olayla kesinlikle hiçbir alakam yok.Ne içtim ne de onlar bana ait.Ayrıca daha önce içmediğimi de belirttim.Sadece yanlarına uğramıştım.

İfadelerin ardından suçsuzluğumu ispatlamak için hastaneye gitmek istediğimi söyledim.Orada bulunan memur bana "zaten arkadaşların ve sen , senin içmediğin ve sana ait olmadığı yönünde ifade verdiniz,şimdi gidebilirsin adresine mahkemeden kağıt gelecek" dedi.

Bende kendim bir hastaneye gidip test yaptırmayı düşünüyorum.
1.Bende denetimde serbestliğe mi tabi olacağım?
2.Bu olay adli sicilime işlenir mi? Gbt kayıtlarında çıkar mı ?
3.Beni neden hastaneye göndermediler?

Bu konuda bilgisi veya fikri olan paylaşırsa çok memnun olurum.

Şimdiden Teşekkür Ederim...

Çağatay552
08-09-2010, 03:01:40
Merhaba,
Ben ve 2 arkadaşımla bundan 2 gün önce esrar bulundurma suçundan devriye ekiplerin araması sonucunda yakalandık.Arkadaşlarımın birinin üzerinde esrar çıktı fakat ne kadar olduğu söylenmedi.

Benim ve diğer arkadaşımın üst araması sonucunda herhangi bir uyuşturucu madde bulunamadı.Karakola götürüldükten sonra arkadaşlar esrarın kendilerine ait olduğunu ve içtiklerini kabul ettiler.Polis memuru bana eğer içmediğimi iddia edersem ,hastaneye kan analizine gönderileceğimi söyledi.Bunun üzerine bende hastaneye gitmeyi kabul ettim.

İfadelerde ben ve arkadaşlarımın belirtiği gibi benim olayla kesinlikle hiçbir alakam yok.Ne içtim ne de onlar bana ait.Ayrıca daha önce içmediğimi de belirttim.Sadece yanlarına uğramıştım.

İfadelerin ardından suçsuzluğumu ispatlamak için hastaneye gitmek istediğimi söyledim.Orada bulunan memur bana "zaten arkadaşların ve sen , senin içmediğin ve sana ait olmadığı yönünde ifade verdiniz,şimdi gidebilirsin adresine mahkemeden kağıt gelecek" dedi.

Bende kendim bir hastaneye gidip test yaptırmayı düşünüyorum.
1.Bende denetimde serbestliğe mi tabi olacağım?
2.Bu olay adli sicilime işlenir mi? Gbt kayıtlarında çıkar mı ?
3.Beni neden hastaneye göndermediler?

Bu konuda bilgisi veya fikri olan paylaşırsa çok memnun olurum.

Şimdiden Teşekkür Ederim...

Öncelikle geçmiş olsun..

Karakoldaki ifadende içmediğini söylemişsen ve gerçekten üzerinde esrar bulunmadıysa yani zabıtlara bilmem kaç gram esrar bulundu diye geçmediyse mahkeme tarafından serbest bırakılırsın, denetimli serbestlik falan verilmez. Serbest bırakılacağın için siciline de işlenmez ama Gbt'de görünür mü onu bilmiyorum.

Seni hastaneye göndericez diyerekten besbelli zarfa düşürmeye çalışmışlar. İçici birisi olsan teste sokulmaktan korkardın ve o an içine düştüğün tereddütte polisler seni konuşturmayı başarırdı. Ama kullanmadığından emin olduğun için onlar da diretmemiştir.

Bu olayda her ne kadar suçsuz konumda olsan da mahkemeyi sakın kaçırma. Eğer gitmessen aleyhinde bir karar çıkabilir. Mahkemeye çıktığın zaman karakolda verdiğin ifadenin aynısını söyle, içine yalan katmadan. Çünkü dosyan hakimin elinde olacak. Dediğin gibi arkadaşların da senin suçsuz olduğun hususunda ifade vermişlerse hiçbir ceza almadan serbest kalırsın.

theking
08-09-2010, 04:54:26
Öncelikle geçmiş olsun..

Karakoldaki ifadende içmediğini söylemişsen ve gerçekten üzerinde esrar bulunmadıysa yani zabıtlara bilmem kaç gram esrar bulundu diye geçmediyse mahkeme tarafından serbest bırakılırsın, denetimli serbestlik falan verilmez. Serbest bırakılacağın için siciline de işlenmez ama Gbt'de görünür mü onu bilmiyorum.

Seni hastaneye göndericez diyerekten besbelli zarfa düşürmeye çalışmışlar. İçici birisi olsan teste sokulmaktan korkardın ve o an içine düştüğün tereddütte polisler seni konuşturmayı başarırdı. Ama kullanmadığından emin olduğun için onlar da diretmemiştir.

Bu olayda her ne kadar suçsuz konumda olsan da mahkemeyi sakın kaçırma. Eğer gitmessen aleyhinde bir karar çıkabilir. Mahkemeye çıktığın zaman karakolda verdiğin ifadenin aynısını söyle, içine yalan katmadan. Çünkü dosyan hakimin elinde olacak. Dediğin gibi arkadaşların da senin suçsuz olduğun hususunda ifade vermişlerse hiçbir ceza almadan serbest kalırsın.

Çok sağol, içim rahatladı.Benim aklıma takılan nokta,ben hastaneye gönderilmediğim için suçsuzluğumu ispat edemedim.Fakat onların elinde de beni suçlayacak bir delil yok.Dava nerden bakılsa en az 3-4 ay sonra başlar.O zamandan sonra mahkeme teste bile gönderse bir anlamı olmaz çünkü en fazla 3 ay önceye kadar analiz yapılabiliyormuş

Çağatay552
09-09-2010, 05:33:27
Çok sağol, içim rahatladı.Benim aklıma takılan nokta,ben hastaneye gönderilmediğim için suçsuzluğumu ispat edemedim.Fakat onların elinde de beni suçlayacak bir delil yok.Dava nerden bakılsa en az 3-4 ay sonra başlar.O zamandan sonra mahkeme teste bile gönderse bir anlamı olmaz çünkü en fazla 3 ay önceye kadar analiz yapılabiliyormuş

Bak aynı olay benim bir arkadaşımın başına geldi. Bunlar bir parkta kalabalık bir arkadaş grubuyla otururken polisler gelmiş. Polisin geldiğini gören çocuklardan birisi cebinden içinde esrar bulunan bir kağıdı çıkararak fırlatmış. Polisler görmüş tabi bunu ama çocuk kaçmayı başarmış. Bir kaç kişiyle benim arkadaş kalmışlar, polis de onları alıp götürmüş. Polisler kağıt içindeki esrarı yakaladığı kişilere kitlemeye çalışmış ama arkadaşım karakoldaki ifadesinde esrarın kendisine ait olmadığını, diğer çocuğun cebinden çıkartıp attığını ve polisin de bunu gördüğünü falan söylemiş. Teste falan sokulma mevzusu olmamış. Ama senin için rahat etmiyorsa ve mahkeme böyle bir bilgiyi gerekli tutuyorsa ki sanmıyorum git araştır testini yaptır belgen elinde bulunsun.

Neticede arkadaşım bir kaç ay sonra mahkemeye çıktı ve hiç bir ceza almadan kurtuldu. Senin de muhtemelen bu şekilde olacaktır. Fakat, dediğim gibi mahkemeyi sakın kaçırma ve hakime güzelce anlat olayı, suçsuz olduğuna kesinkez inansın. Denetimli serbestlik falan alacağını sanmıyorum çünkü ne delil var ne de ifadende içtiğini falan söylemişsin. Bişey çıkmaz yani..

Birruh
17-09-2010, 08:21:08
Merhabalar İyi Çalışmalar Dilerim..

Şimdi sorum şu 6 7 ay önesinde bi arkadaşımla yakalandık ancak arkadaşım olay yerinden kaçarak beni zan altında bırakmış olup ve kendisi üzerindeki ile kaçmış bulunmuştur.. sonrasında polislerin beni merkeze götürmesi üzerine ben durumu açıkladım ve açıklama şu yönde gelişti benim sadece içiçi olduğum ve kendi çabalarımla ailemden gizli ordu ilinde bulunmaktayım buradaki bir pskiyatri sayesinde samsun amatemle ortak çalışma ile beni bu maddeden kurtaracak yoksunluk hissedirecek ilçalar kullanmaya başladım..dedim ifademde..ve o kaçan arkadaşa az da olsa hni gram olarak beyan edersek 2 gr bişe aldığımı söyledim..sonucunda mahkeme günü geldiğinde öğrendiğim şey o arkdaşın beni sattığını ve sonrasında kendisinin olayla hiç bir alakası olmadığını ve tüm herşeyi benim üstüme atmıştır.. '' Satıcılık, temin etme ve arabulucuk'' olarak beni mahkeme suçladı ve bende bu suçlamaları kabul etmedim ve ifademi yine yeniledim evet şu an denetimli serbesttim ve ortalama olarak 3 aydır kullanmıorum.. tam ve kesin olarak.. sorum şu şimdi mahkemeye ve polise verdiği ifadenin doğru olmadığını biliyorum ve elimde olayların böyle gerçekleşmediğine dair ses kayıdı bulunmakta benim amacım artık o arkadaş ile.. şu an kendisi askerde benim öğrenmek istediğim şu ben bu arkadaşa manevi tazminat davası açabilirmiyim.. yakalanmadan önce kendisi benden çook içen hap kokain lsd kullanan ve ailesinin yardımı ile ne içici ne de başka bir suç yada suçlama ile karşı karşıya gelmedi .. size soruyorum şimdi ben bu arkadaştan davacı olabilrmiyim yada olamazmıyım

Seanergy
18-09-2010, 01:00:06
Öncelikle herkese iyi forumlar dilerim.Ben şubat ayında ehliyet kursuna başvurdum.gerekli evrakları tamamladıktan sonra kursa başladım.. bu evraklardan biri bildiğiniz üzere sabıka kaydıydıkadar ve hiç bir suçum olmadığı için temiz bi şekilde aldım..bu aşamaya bi sorun yok..kurs başladı,yazılı ve direksiyon sınavını kazandım..yaklaşık 10 gün sonra dışardayken 1.8 gram sigaraya sarılmış ot ile yakalandım...ifademiz alındı ve mahkemeye çıkıcağımız söylendi..fakat bana hala mahkeme dosyası gelmiş değil..(ama gelicek farkındayım) ve polis GBT kayıtlarında 'soruşturma devam ediyor' ibaresi çıkıyor..

05.10.2010 tarihinde yeni sisteme göre ehliyet almak için başvurduğum randevum var..sizlerden ricam şudur ; Bu durumda harcı yatırıp ehliyet almak için gerekli evrak olan EK-18 A formunu doldurup randevuma gittiğimde bana ehliyetimi verirler mi ? sabıka kaydım evraklarda temiz bi sorun yok...

bu konu benim için çok önemli arkadaşlar yaptığımız bi yanlış nelere mal oldu ve ailede herkes ehliyet almamı bekliyor..diğer bi tarafta harcı yatırıp ehliyeti alamayacağım diye bi tedirginlikte yaşıyorum.. Bu konuda beni aydınlatısanız inanın çok sevinirim..ve o lanet şeyi bi dahada içmedim..
şimdiden saygılarımı sunuyorum...

sebepsiz_
21-09-2010, 00:43:55
mahkemeye çıkmadıysan verirler diye biliyorum sıkıntı çıkarsa bile biraz diret alırsın ama mahkemeye çıkıpta denetimli serbestlik aldıktan sonra ds. süresince ehliyet alamıyorsun yenileme yapamıyorsun ters birine denk gelirsen iptal ediyorlar. dikkatli ol ama emin değilim. sen şu an mahkemeye çıkmadıysan hakkında bir hüküm yok o zaman ehliyetini vermemeleri gibi bir durum yok.

Seanergy
21-09-2010, 23:45:27
aydınlattığınız için teşekkür ederim...umarım dediğiniz gibi olur...:)

witchery
08-11-2010, 16:40:19
Merhabalar ben bundan 5 ay önce çıkarıldığım mahkemece denetimli serbestlik cezasına çarptırıldım.Toplamda 3 kez tahlil verdim ilk ikisi temiz 3.sü pozitif(+) çıktı.Şimdi dava dosyam kapanıp mahkemeye geri mi gönderilir? Cezaevine girme olasılığım yüksek mi? Yoksa denetimli serbestlik süremin uzatılmasına mı karar verilir? Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum..

Çağatay552
14-11-2010, 14:06:07
Merhabalar ben bundan 5 ay önce çıkarıldığım mahkemece denetimli serbestlik cezasına çarptırıldım.Toplamda 3 kez tahlil verdim ilk ikisi temiz 3.sü pozitif(+) çıktı.Şimdi dava dosyam kapanıp mahkemeye geri mi gönderilir? Cezaevine girme olasılığım yüksek mi? Yoksa denetimli serbestlik süremin uzatılmasına mı karar verilir? Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum..

Kardeşim Eskişehirlisin galiba. Bişey sormak istiyorum. İdrar tahlillerine Eskişehir'de mi girdin yoksa İstanbul'a falan mı geldin?

witchery
22-11-2010, 09:48:00
Eskişehir Devlet Hastanesine (Gökmeydan) verdim.

Kratos03
01-01-2011, 12:29:19
Herkese merhabalar, bundan yaklaşık 15 ay önce bende üzerimde bir miktar esrar ile yakalandım. derken araya askerlik girdi mahkeme sarktı ve haziran ayında çıktığım duruşmamda hakim hanım hakkımda denetimli serbestliğe karar verdi. Fakat 6 ay geçmesine rağmen denetimli serbestlik sürecim başlamadı. 2 defa davamla ilgilenen mahkeme kalemine durumu anlattım, kendiside bana yoğunluğun çok fazla olduğunu elbet geleceğini söyledi. Açıkçası ben, denetimli serbestlik sürecinin benim için olumlu geçeceğini, zaten en az 1 sene içmeyeceğim için bir daha da bu merete bulaşmayacağımı düşünüyordum. Fakat dün gece yine üzerimde 1.5 gram esrarla yakalandım. Şimdi zaten hakkımda verilmiş ama daha başlamamış bir denetimli serbestlik kararı varken, bu ikinci yakalanışımın bana ne gibi bir yaptırım olarak geri döneceği konusunda fikir verebilecek arkadaşlar varsa çok sevinirim.

Teşekkürler...

lhaka
01-03-2011, 11:24:37
cezaevine gireceğinizi gözönünde bulundurarak içmemenizi tavsiye ederim cezaevine girmeyi göz önüne alın.

deeppurple
02-03-2011, 17:56:07
Merhabalar . Bundan 5-6 ay önce 15 gr esrar yakalattım; nisan ayında sulh ceza mahkemesinde davam var.Denetimli Serbestlik almama gibi bir ihtimal varmıdır? Denetimli Serbestlik kararı çıkarsa kaç gün sonra kontrole çağırırlar ? Bu karar çıktığı tarihden öncesinide etkilermi ? Misal; Denetimli Serbestlik kararı çıkmadan önce kullandığım uyuşturucu etkilermi ? Sorularımı yanıtlarsanız sevinirim.

JUSTLIKEASUPERSTAR
07-04-2011, 21:33:24
Merhabalar . Bundan 5-6 ay önce 15 gr esrar yakalattım; nisan ayında sulh ceza mahkemesinde davam var.Denetimli Serbestlik almama gibi bir ihtimal varmıdır? Denetimli Serbestlik kararı çıkarsa kaç gün sonra kontrole çağırırlar ? Bu karar çıktığı tarihden öncesinide etkilermi ? Misal; Denetimli Serbestlik kararı çıkmadan önce kullandığım uyuşturucu etkilermi ? Sorularımı yanıtlarsanız sevinirim.

kardesim artık kullanma. buyuk ihtimalle DS alacaksın. umarim hapis cezası vermeden ara karar ile verirler DS'yi . cunku o zaman DS sonunda dava düser ve sabıkasız olursun. hakimi bi daha yapmayacagina kesinlikle inandır. vede gercekten kullanma cunku kullanarak amatem sürecini tamamlaman mumkun değil. bunu yaptigini iddia edenler ver vardir. külliyen yalan.

luxf
15-12-2011, 12:36:06
Merhaba,
Ben kardeşimi ihbar etmek istiyorum, çünkü ne yaparsak yapalım bunun tehlikeli bir şey olduğunu kabul ettiremedik ve hala haftada 3-4 kere kullanmaya devam ediyor 2 senedir. Ben çok acı çekiyorum, annem ve babam da öyle fakat onları artık kullanmadığına ikna etti, yalanla..Ama ben biliyorum, ve söyleyemiyorum tekrar aynı şeyleri yaşayıp sağlıklarından olurlar korkusuyla.
Kendisi yurt dışında okuyor, zaman zaman Türkiye'ye geliyor ve burdaki arkadaş grubuyla da kullanıyorlar, nerede içtiklerini biliyorum, milyon kere ihbar etmek istedim ama bir türlü cesaret edemedim... Hapis cezası almayacağından ve yurtdışında okumaya devam edebileceğinden emin olsam bir dakka düşünmem, pişman olacağım birşey yapmak da istemiyorum, denetimli serbestlik bir umut benim için ama nasıl emin olabilirim hayatının bitmeyeceğine? hapis yatma ihtimali, okuluna gidememe ihtimali, sicilinden hiç silinememe ihtimali kafayı yedirtiyor bana, yazılanların çoğunu okudum fakat kesin bir bilgi almam için ne yapmalıyım? Yardım edebilecek var mı yoksa polise mi sorayım?

antonuis
03-01-2012, 13:21:36
Mrb sizlere sorum olacaktı ilk defa 25 kasım 2011 günü istanbulda üzerimde 1 gram basılmış kubar yakalattım emniyete gidip ifade verip 10 dk içinde çıktım.İfademde de içmediğimi yalnız eve gelen arkadaslarımdan birisinin bırakmıs oldugunu bende evi toplarken ailem görmesin diye alıp gardroptaki montun cebine sakladım aylar sonra da aramada üzerimde çıktı diye söyledim.Neyse tam bu sıkıntılı durumu nasıl atlatıcam diye düşünürken aradan 11 gün sonra 6 Aralıkta takibe takılan bir torbacının izlendiği sırada bizim aracımıza binmesi sonucu narkotik tarafından 5 kişi göz altına alındık torbacının üzerinde 60 gr esrar maddesi çıktı paketlere ayrılmış olarak bizi kelepceleyip narkotik şubeye aldılar orda da baronun gönderdiği avukatlara sözlü olarak ifadelerimizi verdik daha sonrada avukat ile beraber yazılı ifade verdik baronun göndermiş olduğu avukat benim esrar içmediğimi söylememi yanımda bulunan arkadaslarında birsey kullanıp kulllanmadığını bilmediğimi söylememi istedi.Bende avukatın söylediklerine istinaden aynı şekilde ifade verdim.Zaten arabaya binen torbacıyı ve onu tanıyan çocugu tanımıyordum.Şimdi e-devletten sorguluyorum herhangi bir dava bulunmuyor adıma açılmış yaklaşık 1 bucuk - 2 ay sonra mahkeme olacağını söylediler konuştuğum avukat şimdi asıl önemli olan konu ;
1-) Ben Mart ayında büyük bir şirkette işe başlayacağım oraya evrak verirken Sabıka Kaydı isteyecekler ( Eğer Bu ilk olaydan Denetimli Serbestlik Çıkarsa ) Sabıka Kaydında görünecekmidir ? Eğer görünürse ne kadar süre görünür ??
2-) Eğer Sabıka Kaydımda Denetimli Serbestlik yazarsa bu benim işe girmemde olumsuz bir faktör oynar mı ?
3-) GBT den veya sicilimden ne kadar sürede bunları sildirebilirim ?

Benim için gerçekten çok önemli aydınlatırsanız sevinirim...

antonuis
03-01-2012, 13:35:50
başıma gelenlerden ve etraftaki arkadaşlarımdan duyduğum tecrübelere göre yanıt vermek isterim bu tür durumlarda ailesi olduğunuz için denetimli serbestlik aldırıp bıraktırmaya çalışıyorsunuz ama ihbar ettiğiniz sizin kardeşiniz o an içerlerken üzerinde birşey bulunmaz ise zaten böyle bir karar cıkmaz mahkeme bile acılmaz diyelim çıktı kardeşiniz mi üstlencek belki yanındaki arkadası üstlencek o durumda da arkadasının basını yakmıs olacaksınız diyelim sizin kardeşiniz de çıktı üzerinde de fazla miktarda var yada başka birşey çıktı yada bulundukları yerde yere atılmış bir paket çıktı kimse üzerine almadı olay kardeşinizin başına kaldı hapis cezası çıkarsa bunun pişmanlığı ile nasıl yaşarsınız çocuğun hayatını sicilini karartabilirsiniz..

sempati__18
06-03-2012, 23:10:50
Öncelikle herkese iyi günler dilerim.
Benim sizlere bi sorum olacak 2918 sayılı yasanın 48/6 maddesince uyuşturucu ve keyif verici madde kullanmaktan ehliyetime el konuldu.
İlk defa yakalanmam bi ihbar üzerine yakalandık ve 3,5 ay oldu yakalanalı daha mahkemem olmadı. Ehliyet için itiraz ettim ve avukata verdim. Kimileri ehliyeti geri alamazsın diyor, kimileri ise alırsın diyorlar. Şimdi mahkeme sonucu ne olur ve ehliyetimi alabilirmiyim. Bana bu konuda bi yardım ederseniz çok sevinirim. şimdiden teşekkürler iyi günler.

ozii2424
17-04-2014, 18:26:39
merhabalar

ben ikinci kez denetimli serbestlik aldım. ilkinde evrak elime ulaşmadıgı için tekrar mahkeme açılmış mahkemeye gittim tekrar amatem verdi 2. seferde de evrak elime geldi bana gelen tarih 05/04/2014 ama sistemde 01/04/2014 gözuktugu için gittim fakat surenin geçtigini evrakların mahkemeye tekrar gönderilecegi söylendi. peki nolcak şimdi 2. kez de uyamadım elimde olmayan nedenlerden dolayı denetimli serbetlige ? ceza alır mıyım ? lutfen yanıtlayın

badluckizm
20-05-2014, 19:33:38
bu konuyla ilgili benimde başım dertte benim mahkemeden gelen denetim serbestlik evragim muhtarda beklemesinden dolayı dsm dosyayı kapatıp mahkemeye tekrar göndermiş senin mahkemen nasıl sonuçlandı acaba ben ceza alırmıyım çok endişe ediyorum sizce sonuç ne olur

- - - Updated - - -

merhabalar

ben ikinci kez denetimli serbestlik aldım. ilkinde evrak elime ulaşmadıgı için tekrar mahkeme açılmış mahkemeye gittim tekrar amatem verdi 2. seferde de evrak elime geldi bana gelen tarih 05/04/2014 ama sistemde 01/04/2014 gözuktugu için gittim fakat surenin geçtigini evrakların mahkemeye tekrar gönderilecegi söylendi. peki nolcak şimdi 2. kez de uyamadım elimde olmayan nedenlerden dolayı denetimli serbetlige ? ceza alır mıyım ? lutfen yanıtlayın
bu konuyla ilgili benimde başım dertte benim mahkemeden gelen denetim serbestlik evragim muhtarda beklemesinden dolayı dsm dosyayı kapatıp mahkemeye tekrar göndermiş senin mahkemen nasıl sonuçlandı acaba ben ceza alırmıyım çok endişe ediyorum sizce sonuç ne olur

holigan_cc
05-06-2014, 14:17:49
merhabalar ben bundan 5 ay önce denetimli serbestlik e tabi tutuldum idrar testinden geçtim fakat biryesel görüşmemin tarihini unuttuğum için 4 gun gibi bi sure sonra gittim
yanlız denetim serbestlik dosyamı kapatıp yenıden savcılığa yollamış.sicilimde ilk defa boyle bir şey geldi başıma şimdi ceza alırmıyım

salo13tr
20-10-2014, 17:59:01
arkadaslar 2 hafta once kadar arkadasımla beraber arabanın ıcınde bı yere park edılı dururken yakalandık daha ıcmemıstık nese polısler bızı aldılar karakola goturduler oncesınde hastaneye goturduler hastanede aldımız esrarı tarttılar vede 25 gram cıktı ıcınde sıgarada vardı ama genede o kadar oldugunu sanmıyorum 30 tl vermıstık 3 ayrı gazete kagıdı ıcerısınde vermıslerdı bıze saten hayatımda 2 3 kez kullanmıstım merakımızdan gıttık gene aldık bok var gıbı allahda cezamızı verdı nese karakola gıttık ıfademızı aldılar durumu acık acık anlattık merakımızdan gıdıp aldıgımızı daha once arkadas ortamında 2 3 kez kullandımızı aldımız yerı soyledık ama aldımız kısıyı gorsek bulamayız yolun ortasından sacma sapan bı yerden aldımızı anlattık gercektende oyle saten felan herseyı zorluk cıkarmadan soyledık cok pısman oldumuzu bıda yapmıcamızı gençlik cahillik oldugunu bi daha ne içmek nede içen kisilerin yanında bulunmak istedimizi anlattık ifademizdede gercektende oyle saten bida adını bile duymak istemiyorum 2 haftadır uyku uyuyamıyorum ögrenciyim hayatımı sacma sapan bi sey için karartmak istemiyorum ilk defa oldugu için napcamı nolcagınıda bilmiyorum lütfen yardımcı olun bize nolur sizce hapise girermiyiz karakoldaki polislere defalarca sorduk hapise girermiyiz die hayır girmessiniz dediler arastırdım kımse hapise girmessiniz diolar ama nolcak bize bi yardımcı olun lütfen napcagımı nolcagını bilmiyorum saten bidahada icmicez yanına bile yaklasmıycaz yardımlarınızı beklıyorum tesekkur edıyorum.