PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Evlilik kıdem tazminatı






çizergah
08-08-2007, 14:58:51
01.07.2004 tarihinde şu an çalıştığım iş yerinde işe başladım. ssk başlangıç tarihi: 27.10.2004, maaşım ssk da brüt 850 ytl, aylık net maaşım ise 2050 ytl (yemek iş yerinden, yol hariç). banka kredisi için patronumdan maaş yazısı talep ettim.prensip olarak veremeyeceğini sadece 850 ytl li kısım için yazı verebileceğini söyledi, laf arasında da tazminat olayı olursada 850 ytl üzerinden hesaplanacakmış.. bu yazıyı kötü amaçlı kullanmayacağımı özellikle belirtmeme rağmen. işten çıkarılırsamda bana ödeyeceği tazminat 850 ytl üzerinden olacakmış. bu arada bir arkadaşımın uyarısıyla 10.06.07 tarihinde evlendiğim için bana evlilik tazminatı alabileceğimi söyledi.(iş yerim avrupa yakası, evim anadolu yakasında yani yol sorun olabiliyor) aklımda şu an için işten ayrılmak olmamasına rağmen patronumun hakkım olan yazıyı vermemesine bana güvenmemesine oldukça bozulup kırıldığım için kafamda bir acaba oluştu? kısaca evlilik tazminatı alabilirmiyim? alırsam net maaş mı yoksa ssk mı göz önünde olur? elimde resmi olmayan para makbuzu hariç bir belge yok.ileride ev almak için daha yüksek bir meblağda kredi çekmek istediğimde hakkım olan maaş yazısını bu şartlarda alamam. iş yerinde 2 kişiyiz + patron. iş arkadaşımın şahitlik yapması işveren tarafından hoş karşılanmayabilir, 3 ay önce işten ayrılan arkadaşın olası şahitliği kabul görür mü? bu yazıyı bana vermesi hakkım mı?
şimdiden teşekkür ederim. bu arada master yapmış biriyim, 850 ytl lik maaş gösterimi yasa olarak da komik karşılanmaz mı?

sebat
21-08-2007, 15:03:48
Aslında sizin bahsettiginiz seyin adı "Evlilik Tazminatı" degildir.
"Evlilik nedeniyle isten ayrılmak zorunda olan bayanlara ödenen tazminat" tır.
Olayın adını doğru koyun.
Yani bu tazminatı almak için:
1- Bayan olmak.
2- Yeni evlenmiş olmak.
3- Evlenme tarihinin üzerinden 1 yıl geçmemiş olmak.
4- Ve bu evlilik nedeniyle de çalıştığı işyerinden tamamen ayrılmak istemek.

Bu şartlar oluşmuşsa, yeni evlenen bu bayan işyerinden tazminatının tamamını alarak ayrılabilir.

Ancak tazminatı SSK'ya bildirilen maaş düzeyinden hesaplanır. Yani patron eğer SSK'ya maaşı 850 YTL olarak bildirip, işçiye de 2000 YTL maaş da veriyor olsa, kayıtlarda 850 YTL göründüğünden tazminat da o miktar üzerinden hesaplanarak verilir.
Eğer bayan işçi, evlendiği halde o işyerinde hâlâ çalışmaya devam edecek olursa, ve evliliği üzerinden 1 yıldan fazla süre geçmiş olursa, kıdem tazminatını artık talep edemez.
Selam ve saygılarımla..

denizgozlu_deniz
10-09-2007, 11:12:18
İyi günler, iyi haftalar.
Evlilik kıdem tazminatıyla ilgili yaşadığım probleme yardımcı olursanız sevinirim. Eşim 3.5 yıl çalıştığı işyerinden evlilik nedeniyle ayrıldı. İşyeri tazminatı taksitle ödeyeceğini beyan etti. Bu tazminatın defaten ödenecek tazminat olduğunu söylediğimiz halde duyarsız kalındı ve durum hala sürüncemede.
Evlilik nedeniyle talep ettiğimiz bu tazminatın taksitlendirilmesi işçi ile karşılıklı anlaşılması halinde geçerli olabileceğini aksi takdirde bu paranın peşin ve bir defada ödenmesi gerektiğini söyledik. Ama işyerim bunun hangi yasada ve nerede yazdığını göstermemizi istedi. İş kanunu 14. maddede taksitlendirilmenin yapılamayacağına dair bi söylem ya da yazı bulamadık bu konuda yardımcı olurmusunuz.
Şimdiden teşekkür ederim.

Erdoğan Kırcalı
10-09-2007, 14:43:15
Sn.denizgozlu_deniz;
iş kanunu 32.madde aşağıdadır.Sanıyorum kırmızı işaretlediğim kısım işinize yarayacaktır.
Ayrıca (Değişik: 9/8/2002-4773/3. md. 22/05/2003-4857/Geçici md.1) gereği kıdem tazminatı alacaklarınızın zamanında ödenmemesi durumunda uygulanacak yasal faize dair bilgiyi de altta görebilirsiniz.

Bence 4857 nolu iş kanunu 32.maddesi gereği sözleşmenin feshinde hemen ödenmesi gereken kıdem tazminatınızın örneğin 7gün içinde vereceğiniz bir banka hesap numarasına yatırılmaması durumunda,
(Değişik: 9/8/2002-4773/3. md. 22/05/2003-4857/Geçici md.1) gereği yasal faiz talebiyle birlikte hukuki yola başvuracağınıza dair noterden bir ihtarname gönderin.Ödememekte ısrarcı olursa yapacağınız, bir avukatla görüşüp,iş mahkemesinde dava açmaktır.

Ücret ve ücretin ödenmesi
MADDE 32. - Genel anlamda ücret bir kimseye bir iş karşılığında işveren veya üçüncü kişiler tarafından sağlanan ve para ile ödenen tutardır.
Ücret, kural olarak, Türk parası ile işyerinde veya özel olarak açılan bir banka hesabına ödenir. Ücret yabancı para olarak kararlaştırılmış ise ödeme günündeki rayice göre Türk parası ile ödenebilir.
Emre muharrer senetle (bono ile), kuponla veya yurtta geçerli parayı temsil ettiği iddia olunan bir senetle veya diğer herhangi bir şekilde ücret ödemesi yapılamaz.
Ücret en geç ayda bir ödenir. İş sözleşmeleri veya toplu iş sözleşmeleri ile ödeme süresi bir haftaya kadar indirilebilir.
İş sözleşmelerinin sona ermesinde, işçinin ücreti ile sözleşme ve Kanundan doğan para ile ölçülmesi mümkün menfaatlerinin tam olarak ödenmesi zorunludur.
Meyhane ve benzeri eğlence yerleri ve perakende mal satan dükkan ve mağazalarda, buralarda çalışanlar hariç, ücret ödemesi yapılamaz.
Ücret alacaklarında zamanaşımı süresi beş yıldır.


(Değişik: 9/8/2002-4773/3. md. 22/05/2003-4857/Geçici md.1) 13 üncü maddesinde sözü geçen tazminat ile bu maddede yer alan kıdem tazminatına esas olacak ücretin hesabında 32 nci maddenin birinci fıkrasında yazılı ücrete ilaveten işçiye sağlanmış olan para ve para ile ölçülmesi mümkün akdî ve kanundan doğan menfaatler de göz önünde tutulur. Kıdem tazminatının zamanında ödenmemesi sebebiyle açılacak davanın sonunda hakim gecikme süresi için, ödenmeyen süreye göre mevduata uygulanan en yüksek faizin ödenmesine hükmeder. İşçinin mevzuattan doğan diğer hakları saklıdır.


saygılar

typhoon34
12-09-2007, 13:02:16
merhabalar eşim 25.05.2006 tarihinde bir mağazada satış danısmanı olarak çalısmaya basladı ; 23.09.2007 tarihinde evlilik sebebi ile işten ayrılacak. ancak maaş + prim sistemiyle çalısmakta ;dolayısıyla SSK ya yatırılan prim ve ücretleri(maaşı) her ay farklı olabiliyor benim merak ettiğim kıdem tazminatı hesaplanırken hangi rakamı baz alıcaklar ? teşekkürler