PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Çürük raporu ile ilgili konular bu başlık altında toplanacaktır

Sayfalar : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9

kaganturk
06-04-2009, 14:29:35
Merhabalar

Sağlık sorunları olanlar,
askere alınmadan önce askerliğe elverişsiz raporu verilmiyor
Yazan arkadaşlar dan bunu anladım.

Hem özel bir hastenede hemde devlet hastanesinin teşhisine göre yüksek tansiyon ve Kalpte Ritim Bozukluğu teşhisi konuldu...
TSK Sağlık yönetmeliğinde bu konuyu inceledim ama net bir cevaba ulaşamadım. Ritim bozukluğu ve tansiyon diye yazıyor ama hangi gruba giriyor . Anlayamadım.
Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar lütfen yazsın.
Birde bu sitede bu konularda tam bilgi sahibi diyeceğimiz kimse yazmıyormu ?
Yani bu konulara hakim olan Doktorlar , avukatlar yazmıyorlarmı ?

cantona
06-04-2009, 16:01:02
Merhabalar

Sağlık sorunları olanlar,
askere alınmadan önce askerliğe elverişsiz raporu verilmiyor
Yazan arkadaşlar dan bunu anladım.

Hem özel bir hastenede hemde devlet hastanesinin teşhisine göre yüksek tansiyon ve Kalpte Ritim Bozukluğu teşhisi konuldu...
TSK Sağlık yönetmeliğinde bu konuyu inceledim ama net bir cevaba ulaşamadım. Ritim bozukluğu ve tansiyon diye yazıyor ama hangi gruba giriyor . Anlayamadım.
Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar lütfen yazsın.
Birde bu sitede bu konularda tam bilgi sahibi diyeceğimiz kimse yazmıyormu ?
Yani bu konulara hakim olan Doktorlar , avukatlar yazmıyorlarmı ?

nasıl yani ,benim ciddi bir sağlık sorunum var bir hafta sonra hastaneye gideceğim. askerliğe elverişsiz raporu alsam bilse önce askere mi alınmam gerekiyor.

simson84
06-04-2009, 22:10:55
arkadaşlar laparoskopik mide ameliyatı olacagım.askere gitmeye hazırlanıyordum bir hafta önce aşırı mide bulantısı şikayeti ile gittigim hastanede mide fıtıgı teşhisi kondu.doktor ameliyat olacaksın dedi.fıtık alınıp yerine yama dikilecekmiş.bu durum askerlige engelmi.internette hiç bir bilgi bulamadım.bilen birileri umarım vardır.saygılar

mehmet12
07-04-2009, 16:11:04
Arkadaşlar Merhaba,
Aşağıdaki mesajı "Askerlik ve Hapatit" başlığı altında açılan foruma yazdım ama kimse cevap vermedi. Yanlış konuya yazdığımı düşünerek bu başlık altında mesajı yine gönderiyorum. Askerlik yapacağım yer Cuma günü (10/04/2009) tarihinde kesinleşecek, bilgi vermenizi rica ederim.

2006 yılından beridir Kronik Hepatit B hastasıyım ve ilaçlarla tedavi görüyorum. Şimdiye dek bir kaç değişik ilaç kullandım ve şu an Hepsera denen bir adefovir kullanıyorum. Kısa dönem askerlik yapacağım ve Allah kısmet ederse Nisan ayında teslim olacağım. Aklımda bir kaç soru var, bilgisi olan arkadaşların cevap vermelerini rica ediyorum:
1- Asker olduğumda SSK primlerim ödenmeyeceğinden her bir kutusu 1000 TL ye denk gelen ilaçlarımı nasıl alacağım?
2- Asker olduğumda daha acemilik dönemimde rahatsızlığımı bildirmem ve hava değişimi almam askerlik süresine etki eder mi?
3- Çürük alabilir miyim?

Bilgi verecek arkadaşlara şimdiden sonsuz saygılarımı iletir, esenlikler dilerim.

kaganturk
08-04-2009, 17:00:17
nasıl yani ,benim ciddi bir sağlık sorunum var bir hafta sonra hastaneye gideceğim. askerliğe elverişsiz raporu alsam bilse önce askere mi alınmam gerekiyor.

Burda verilen bilgiler ve etrafımızdan duyduklarımız böyle ...

Bu yüzden bende önce müracat edip sonra GATA ya sevkimi isteyeceğim .
Ancak bende bu Sağlık Yönetmeliğinde Kalp deki Ritim Bozukluğu ile Yüksek Tansiyon hastalarının hangi gruba girdiğini anlayamadım.
Bilgisine başvurup yardımını alacağımız kimse de yok maalesef...

recephose
08-04-2009, 21:15:36
yüksek tansiyon konusunda sanırım bazı sorularını cevaplayabilirim aklında ne varsa yaz, bendede aynı sorun vardı ama şu anda bambaşka sorunla mücadele ediyorum.

tenox07
10-04-2009, 16:32:54
Merhabalar;
Ben 88/4 askeriyim acemi birliğimde 9günlük askerken rahatsızlandım böbrekte kanama oldu ve sivas asker hastaneden 1ay hava değişimi sonra gataya sevk etti ordanda biyopsi oldum 1ay daha verdi hava değişimi sonra tekrar gataya geldim kontrol için 2ay daha verdi ve hastalığım açıklandı "iga nefropatisi"
yani soğukta ve üst solunum yollarında böbrkte kanama olucak dniyor ve protein kaçağım yüksek çıkıyor 850mg+1,29gr sizce sonuç ne olur mayısta tekrar gitcem bana prosedürleri işlendiği söylendi 6ay için.?
3ay ASKERLİKTEN SAYILIYOR DEĞİLMİ.??
Lütfen bilgi veriniz....

tun_62
24-04-2009, 23:10:20
mrb,9 yıl önce apandist amilyatı geçirdim.buna dahil olarak ise beden sel açından çok hareketli ve esnek yapıya sahibim ..geçirdiğim amilyat yüzünden çürük raporu veririlerimi BİLGİLENDİRDİĞİNİZ ŞİMDİDEN TEŞKR..

salpyilmaz
25-04-2009, 16:08:34
mrb,9 yıl önce apandist amilyatı geçirdim.buna dahil olarak ise beden sel açından çok hareketli ve esnek yapıya sahibim ..geçirdiğim amilyat yüzünden çürük raporu veririlerimi BİLGİLENDİRDİĞİNİZ ŞİMDİDEN TEŞKR..
Apandisit ameliyati icin cürük alacaginizi sanmiyorum.

Muayene olduktan sonra çürük raporu verilse bile askere alınacak mıyız diye soran arkadaşlara söylüyorum. Ben henüz üniversite öğrencisiyken el bileğimden iki ameliyat geçirdim ve ikinci ameliyattan sonra el bileğimdeki üç sesamoid (küçük) kemik ekstirpe edildi (çıkarıldı.) Bundan ötürü çürük raporu alabileceğimi düşünerek bağlı bulunduğum askerlik şubesine erken muayene olmak istediğimi söyledim, onlar da beni askeri hastaneye yönlendirdiler. Muayenemi oldum ve ilgili doktor, raporları da inceledikten sonra bu durumun askerlik yapmama engel teşkil ettiğini ve çürük raporu vereceklerini söyledi. Raporu aldım ve askerlik şubeme teslim ettim. Olay burada bitti.

Yani, muayeneyi olup çürük raporu aldıktan sonra teslim olma zorunluluğu gibi bir saçmalık uygulanmıyor...

balaca
26-04-2009, 22:53:57
Merhaba arkadaslar benimde merak ettiğim bazı konular var konu 53 sayfa olunca hepsini okuyamadım kusura bakmayın aynı soru sormussam.
Askerde tüberkuloz gecirdim vede 46/B/1 askerliğe elverişsiz raporu aldım bunun bana zararı nedir.
Memurluk sınavlarına girmeyi düşünüyorum bir sakıncası olur mu?
Arkadasların dediğine göre mehmetcik vakfından parada talep edebiliyormusum bu konu hakkında bilgisi olan var mı?
Bunu sormak istemiyorum ama sormak zorundayım artık özürlü kişi yerine mi geçiyorum?
Bu sorular hakkında beni bilgilendirirmisiniz. Teşekkürler.

Selam
88-3 tertip askere gittim acemi birliğinden sonra şırnak askeri birliğine gittim. Gittiğim günden beri kulağımdaki çınlama şikayetinden dolayı revire gittim çeşitli ilaçlar kullandım geçmedi, sonra tekrar gittim revirdeki doktorun verdiği en son ilacı kullandıktan sonra kulağımdaki çınlamada gitti seste gitti. Şu an sağ kulağım tamemen duymuyor. Bu nedenden dolayı gata'ya sevk edildim ve sağ kulağımdaki işitme kaybı nedeniyle, tedavisininde mümkün olmadığından dolayı çürük raporu aldım. Toplam 9 ay askerlik yaptım. Askere gitmeden önce herhangi bir şikayetim yokdu. Rahatsızlığım tamamen askerliğimin 3. ayından itibaren başladı ve 9 aylık askerken çürük verdiler. Acaba benimde tazminat alma hakkım varmı. Varsa ne yapmalıyım? 10 gündür geldim memlekette beklemedeyim evraklarımı daha şubeye teslim etmedim.Gelen cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.Hepinize iyi geceler.

engin_
02-05-2009, 15:39:20
Tekrar merhaba arkadaşlar...

Bundan yaklaşık 10 gün kadar önce yukarıdaki mesajımı yazmştım. Öncelikle bugün itibari ile hastaneden "askerliğe elverişli değildir" raporu aldığımı bildireyim.

Yaşadığım her şeyi çok detaylandırmadan ama genel bir izlenim oluşturacak şekilde anlatacağım ki herkesin kafasındaki soru işareti kalkmış olsun.

Benim rahatsızlığım sol kulağımda total işitme kaybı olması.

Bu raporum ile askerlik şubesine gittim ve askeri hastaneye sevkimi istedim. (Birkaç nüfus cüzdan fotokopisi ve 20 kadar da vesikalık fotoğraf ile gidilmeli)

- Askerlik şubesinde bir süre işlemler devam etti ve askeri hastaneye sevkim yapldı. Bana bir zarf verdiler ve hastanede açılacağını söylediler.

- Hastanede ilk gidilmesi gereken yer Baştabiplik. Oraya gidiyorsunuz ve zarfı açıyorlar. İçindeki sevk kağıtlarına birkaç imza atıyorlar ve size geri veriyorlar. Artık muayne için gerekli birime gitmeye hazırız.

- Ben yedek subay adayıydım. Ancak bildiğim kadarıyla hem erler hem de yedek subay adayları aynı yerde muayne oluyorlar. Yani adres Er Polikliniği. (Haydarpaşa Gata)

- Er polikliniğinin yerini bulduktan sonra orada rahatsızlığınız ile ilgili olan bölümü buluyorsunuz. Yani üroloji, dahiliye, göz, kulak burun boğaz gibi bölümler var. Kapıların önü ne yazık ki çok dolu oluyor. Sıra biraz fazla ancak yapacak bir şey yok bekliyorsunuz ve sıra size gelince içeri girip sevk evraklarınızı doktora ya da oradaki asistana vererek önce kaydınızı yaptırıyorsunuz. (Her gün için ayrı ayrı kayıt yapılması gerekiyor. Yani diyelim ki bugün muayne oldunuz, yarın bir daha olacaksınız diyelim yine sabahtan gidip o gün ile ilgili işlem öncesinde kayıt yaptırıyorsunuz)

- Kayıtlar yapıldıktan sonra öğleden sonra saat 1.30 veya 2 gibi diyelim doktor geliyor ve sırayla herkes içeri giriyor. Burada doktora şikayetinizi zaten söylemiş oluyorsunuz. Soruyorlar ve hastalığınıza göre size farklı farklı testler yaptırıyorlar. Size o sırada "şuraya gidip şu testi yaptırıp gel" gibi bilgi veriyorlar ve sevk kağıtlarınızla gidip o testi yaptırıp geri gidiyorsunuz. Eğer o gün testi yaptırırsanız ancak akşam doktorun mesai saatine yetişmemiş olursanız ertesi günü de götürebilirsiniz test sonucunuzu. (Sabah yine kayıt yaptırmak koşulu ile. Her gün mutlaka baştan kayıt yapılıyor o gün için.)

- Ben kulağımla ilgili rahatsızlığımdan dolayı kendime göre örnek vereceğim. Önce odyoloji testi için gittim. O gün olmadı bir sonraki gün gittim. O sonucu yine sabah kayıt yaptırarak doktora gösterdim öğleden sonra. Başka bir test için (ABR) yeniden beni yönlendirdi. Bu test için de başka bir güne randevu verdiler. O gün gittim yapıldı ve doktorun benden yapmamı istediği tüm testleri de yaptırdıktan sonra yine kayıt yaptırıyorsunuz ve sizi muayne eden doktor heyete çıkmanız gereken bir durum var ise imzalıyor yine sevk evraklarınızı ve küçük kağıda bir not yazarak sizi Sağlık Kurulu denilen bir yere gönderiyor. Oraya gidiyorsunuz ve sizden o zarfınızdan çıkan resimlerinizi ve birkaç şey istiyorlar.

- Oradaki işlem de bitince Baştabipliğe gidiyorsunuz ve oradan da onaylıyorlar sağlık kurulunun gönderdiği evrakları. Sonra ilgili olduğunuz birimin (benimkisi kulak burun boğaz) sekreterliğine gidiyorsunuz ve oraya tüm evraklarınızı veriyorsunuz.

- Onlar size tarih veriyorlar ve o tarihte saat genelde 1 gibi heyet kurulu başlıyor. Herkes zaten bekliyor oluyor ve isminiz çağrıldığında kurula giriyorsunuz. Ben girdim ve bana girer girmez askerlik yapmayacağımı söylediler ve bir iki yere parmak mühürü basıldı. Sonra çıktım. 1 saat sonra da raporumu aldım ve direk askerlik şubesine götürdüm. Orada da işlemler yapıldıktan sonra askerlikle ilişiğim kesilmiş oldu.

Umarım detaylı açıklamalar ilgillenen arkadaşlar için yararlı olmuştur.

Bu arada yeniden tekrar edeyim; total işitme kaybı yönetmelikte 19/B/F3 bölümünde de yazılı olduğu gibi askerlikten muaflar. Benim raporumda da bu kusurumdan dolayı askerliğe elverişli değildir yazıyor.

Görüşmek Üzere....
Arkadaşım öncelikle geçmiş olsun .benim sağlık sorunum sağ kulağımdan.sağ kulağımdan üniversite hastanesinde kulak zarı ameliyatı geçirdim.geçirdiğim ameliyatın adı kronik otits media.kulağımda ileri derecede mikst tip (Hem iç kulaktan hem de dış ve orta kulaktan oluşan bir işitme kaybıdır. Diğer bir değimle aynı kulakta iletim tip ve sinirsel tip işitme kaybının beraber oluştuğu bir işitme kaybıdır)kulak rahatsızlığı vardı.ameliyattan sonra yapılan testte duyma sağ kulağımda hava 75db kemik 22db.yani kulağım %75 duymuyor.sol kulağımı kapattığım zaman sağ kulağıma çok az ses geliyor fakat anlaşılmıyor..birde kulak kemiklerinde kireçlenme var.Bu rahatsızlığım askerlik yapmama mani olurmu.Yani askerliğe elverişli olurmuyum.Cevaplarsanız teşekkür ederim.iyi günler.

edoan
11-05-2009, 00:53:07
herkese merhabalar:
benim de sorunum sol kulağımla ilgili.sol kulağım duymuyor.ancak ben bunu 3 sene önce askerliği tecil ettirirken muayene olduğumda söylememiştim.şimdi ben bu durumumu raporla belgelesem kabul ederler mi? çürük raporu verirler mi?
teşekkürler. kolay gelsin.

hz.hamza
11-05-2009, 20:49:02
selamlar.
ben tüberkiloz plörezi geçirdim.10 yılı geçti ama hastane raporu hala elimde.
çürüğe ayrılırsın diyorlar,bilgisi olan yardım ederse sevinirim.

erdogan guler
11-05-2009, 22:13:15
Sekel varsa muafsınız yoksa değil.

hz.hamza
13-05-2009, 22:51:27
sekel kalıp kalmaması verem savaşta çekilen röntgene göre mi? yoksa askeri hastanede muayene ve röntgene göre mi? karar veriliyor.tşk

dealmasy
14-05-2009, 01:31:23
Danışmak istediğim bir kaç şey olacak;

1983 doğumluyum. 2007 senesine değin bir lisans programında öğrenim gördüğüm için tecilim otomatik olarak, okulum tarafından yapılıyordu. Daha sonra okulumu bitiremeden 2007 yılında üniverisite terk durumuna düştüm. Daha sonra da askerlik şubesine hiç uğramadım. nasıl olsa af gelir ve okuluma devam edebilirim diyerek ihmalkarlık ettim(oysa 2 sene tecil alabilirmişim, bilgisizlik işte, direkt askere alacaklar diye gereksiz bir korkuya kapılmıştım.) sonra af geldi ama maddi koşullarım bu iki senede çok bozulduğu için okuluma kaydımı yaptıramadım. Ve önümde şu an uzun dönem yapılması gereken askerlik görevim kaldı.

büyük ihtimalle yoklama kaçağı be bakaya olarak görülüyorum.(polis memleketimizdeki eve gitmiş) İlk sorum şu: şu an askerlik şubesine gidersem nasıl bir işlemle karşılaşırım. yargılanır mıyım, devre kaybı olarak hemen askere mi alınırım. askere alınırsam çavuş olma şansım kalmaz mı.

ikinci sorumsa şu şekilde, asker kaçağı durumuna daha düşmeden önce, tecilim otomatik olarak okulum tarafından yapılırken bir hastalık geçirmiştim; 2004 yılında. akciğerim su toplamıştı ve yapılan biyopside akciğer zarı tüberkülozu(plörezi deniliyordu galiba) tanısı koyulmuştu. 1 ay hastahanede tedavi görmüştüm. ama ne yazık ki doktorum biyopsi sırasında akciğer zarlarının arasına hava kaçırınca, bana tüp takılması istenmiş ve ben de bunu reddetmiştim. daha sonra tedavime özel bir doktor sayesinde 6 ay hap alarak tedavi ettim.

o günkü hastane raporları elimde var. tedaviyi reddederek hastaneden ayrıldığımın belgesi de ayrıca var. yapılan bütün tetkikler ayrıca gösteriliyor.

askerlik şubesine başvurduğumda, beni hemen sevk ederler mi hastaneye? (kaçak olduğum için alıkonulacağımı ve bana kötü davranılacağını düşünüyorum)
eğer ederlerse ve bir sekele de ciğerlerimde rastlanırsa; nihayetinde çürük verilirse; asker kaçağı olduğum için bir yargılama gene de gerçekleşir mi?

çok teşekkür ederim şimdiden yardımcı olacaklar için.

dealmasy
14-05-2009, 01:41:16
sormak istediğim birşey de şu, örneğin ben erzurum aziziye hastanesinde akciğer tüberküloz plörezisi tedavisi görmüştüm. 2004 senesinde yapılan tetkikleri hala saklıyorum. askerlik şubesine giderken 2004 senesine ait bu raporları mı arz edeceğim, yoksa seneler sonra şimdi yeniden hataneye gidip, arşivden bugünün tarihiyle mi bu raporları alacağım.

golliad
15-05-2009, 09:43:01
mirabilis1931-08-2007, 17:03:42
Kaynak tsk sağlık yönetmeliği:
"
BOYA GÖRE STANDART AĞIRLIK ÇİZELGESİ
Boy Ağırlık Ağırlık
Ayakkabısız Üst Sınır Alt Sınır
Cm Kg. Kg.
---------------------------------------------------------------------------
150 55 43
151 56 44
152 56 45
153 57 45
154 57 46
155 58 46
156 59 47
157 60 48
158 61 48
159 61 49
160 61 50
161 62 50
162 63 51
163 64 51
164 64 52
165 65 53
166 66 53
167 67 54
168 68 54
169 68 55
170 69 55
171 70 57
172 71 58
173 71 58
174 72 58
175 72 59
176 73 60
177 75 61
178 75 61
179 76 62
180 77 63
181 8 64
182 79 65
183 80 66
184 81 66
185 82 67
186 83 68
187 84 69
188 85 69
189 86 70
190 87 71
191 88 72
192 89 73
193 90 74
194 91 75
195 92 76
196 93 77
197 94 78
198 95 79
199 96 80
200 97 81
201 98 82
202 99 83
203 100 84
204 101 85
205 102 86
206 103 87
207 104 88
208 105 89
209 106 90
210 107 91
Madde 33 - (Değişik : 30/1/1997 - 97/9106 K.)
A) 1. 20 yaşına girdiği halde boya göre ağırlığın, Boya Göre Standart Ağırlık Çizelgesindeki üst sınırdan 30 kg. (dahil) fazlalığı.
B) 1. 20 yaşına girdiği halde boya göre ağırlığın,Boya Göre Standart Ağırlık Çizelgesindeki üst sınırdan 31-40 kg. (dahil) fazlalığı.
NOT: Bu fıkra subay ve astsubaylarda 1 yıllık istirahatsiz rejimden sonra; yükümlülerde en az bir defa ertesi yıla bırakma veya en az 1 yıl sevki geciktirme işleminden sonra uygulanır.
C) 33. Maddenin A, B ve D dilimlerindeki hastalık ve arızaların tedavi ve nekahat halleri.
D) 1. Boya Göre Standart Ağırlık Çizelgesindeki üst sınırdan 41 kg.(dahil) veya daha fazla olan şişmanlıklar.
NOT: Bu fıkra subay ve astsubaylarda 1 yıllık zayıflama rejiminden sonra uygulanır."

--------------------------------------------------------------------------------

mirabilis1931-08-2007, 17:06:26
GRUPLANDIRMA
Madde 6 - Askerlik çağına giren yükümlüler, askerlik yoklamasında veya askeri hastanelerin sağlık kurullarında, askerliğe elverişli olanlar ve askerliğe elverişli olmayanlar olmak üzere gruplandırılır.
1) Askerliğe elverişli olanlar: Sağlık yetenekleri bakımından hiç bir hastalık ve arızası bulunmayanlar ile hastalık ve arızaları, Hastalık ve Arızalar Listesinin A dilimine girenlerdir.
2) Askerliğe elverişli olmayanlar: Hastalık ve arızaları, Hastalık ve Arızalar Listesinin B ve D dilimlerine girenlerdir."

c kodu; a ve b deki arızaların nekahat halleridir..
b savaş zamanı askerlik yapar(en karışık grup bu) ama d barışta da savaşta da askerliğe elverişsizdir...

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ben bu bilgiler ışığında hareket ettim, verilen doneler halendaha geçerli olan ve kullanılmakta olan kurallardır, öncelikle bilgileri aktaran mirabilis e teşekkür ediyorum.
konunun devamında şunuda belirtmek isterim, bu tarz bir uygulamaya gidecek olan arkadaşlar askerlik hizmetine başlamadan önce bunu yapsınlar, neticede beş yıl sürecek ama içeri girdikten sonra çok zor oluyor ben 60 gün uğraştım, hava değişimi aldım ve halen daha uğraşıyorum.
saygılar...

golliad
15-05-2009, 09:46:30
sekel kalıp kalmaması verem savaşta çekilen röntgene göre mi? yoksa askeri hastanede muayene ve röntgene göre mi? karar veriliyor.tşk

Askeriye dışardan gelen bilgileri dikkate alır ancak her hengi bir rahatsızlık var ise bunu kendi tetkik ve incelemeleri ile saptamak ister, bu sebeple her daim geçerli olan askeri hastahanenin vereceği karardır.
saygılar...

hz.hamza
17-05-2009, 22:54:23
teşekkür ederim golliad.
bravery rumuzlu arkadaş benim durumumun aynısını yaşamış ve çürük raporu almış.ama nasıl işlem ve muameleden geçtiğini yazmamış.bize bu konuda bilgi verirse iyi olur.

hz.hamza
17-05-2009, 22:58:01
Danışmak istediğim bir kaç şey olacak;

1983 doğumluyum. 2007 senesine değin bir lisans programında öğrenim gördüğüm için tecilim otomatik olarak, okulum tarafından yapılıyordu. Daha sonra okulumu bitiremeden 2007 yılında üniverisite terk durumuna düştüm. Daha sonra da askerlik şubesine hiç uğramadım. nasıl olsa af gelir ve okuluma devam edebilirim diyerek ihmalkarlık ettim(oysa 2 sene tecil alabilirmişim, bilgisizlik işte, direkt askere alacaklar diye gereksiz bir korkuya kapılmıştım.) sonra af geldi ama maddi koşullarım bu iki senede çok bozulduğu için okuluma kaydımı yaptıramadım. Ve önümde şu an uzun dönem yapılması gereken askerlik görevim kaldı.

büyük ihtimalle yoklama kaçağı be bakaya olarak görülüyorum.(polis memleketimizdeki eve gitmiş) İlk sorum şu: şu an askerlik şubesine gidersem nasıl bir işlemle karşılaşırım. yargılanır mıyım, devre kaybı olarak hemen askere mi alınırım. askere alınırsam çavuş olma şansım kalmaz mı.

ikinci sorumsa şu şekilde, asker kaçağı durumuna daha düşmeden önce, tecilim otomatik olarak okulum tarafından yapılırken bir hastalık geçirmiştim; 2004 yılında. akciğerim su toplamıştı ve yapılan biyopside akciğer zarı tüberkülozu(plörezi deniliyordu galiba) tanısı koyulmuştu. 1 ay hastahanede tedavi görmüştüm. ama ne yazık ki doktorum biyopsi sırasında akciğer zarlarının arasına hava kaçırınca, bana tüp takılması istenmiş ve ben de bunu reddetmiştim. daha sonra tedavime özel bir doktor sayesinde 6 ay hap alarak tedavi ettim.

o günkü hastane raporları elimde var. tedaviyi reddederek hastaneden ayrıldığımın belgesi de ayrıca var. yapılan bütün tetkikler ayrıca gösteriliyor.

askerlik şubesine başvurduğumda, beni hemen sevk ederler mi hastaneye? (kaçak olduğum için alıkonulacağımı ve bana kötü davranılacağını düşünüyorum)
eğer ederlerse ve bir sekele de ciğerlerimde rastlanırsa; nihayetinde çürük verilirse; asker kaçağı olduğum için bir yargılama gene de gerçekleşir mi?

çok teşekkür ederim şimdiden yardımcı olacaklar için.

bildiğim kadarıyla senin durumunda asker kaçağı değil yoklama kaçağı olunuyor.hiç yoklama yaptırmadıysan ve askerlik tarihi vermedilerse mahkeme veya para cezası yok.

dealmasy
18-05-2009, 00:27:13
ilgi duyup yanıtladığınız için teşekkür ederim Hamza bey. İnşallah dediğiniz gibi, bir yargılama ile karşılaşmam.

exeter
18-05-2009, 22:32:34
Gata nın bana vermiş olduğu yazıda
TANI ICD :H52.1
karar: sağ göz yüksek miyopi hastaya bu haliyle hiç bir tetkike ihtiyaç duymadan işlemi yapılabilir kıtası hastanesinde işlemi uygundur

ne demek bu anlayamadım

commodore1tr
18-05-2009, 22:44:25
Hayırlı teskereler demek. Askerlik sonunda terhis olacaksınız demek. Tedaviniz için GATA değil bulunduğunuz yer hastahanesi tedavi yapabilir demek.

huseyin_Lond
29-05-2009, 14:32:12
Herkese selamlar arkadaslar. Ben daha bugun uye oldum, o yuzden egerki istemeyerek bi yanlis sorum veya tarzinda bir mesajim olursa simdiden af etmenizi ve buyuklukle karsiliycaginizi temenni ederim.
Benim sormak istedigim sorulara gecmeden once sunu belirtmek isterim.
Ben 2 yasindan berridir Ingilterede yasiyorum. Su an yasim 25.
Ancak benim abime kendisi 20 yasina bastigindan bellidir askerlik yoklamasi turkiyeye amcama amcamdan da bizlere ulasiyordu ve bir kac kez is nedeniyle tecil ettirmisti. Fakat benim anlamadigim benimkisi hic gelmedi.
Benim sorum sudur: Oncelikle benim su saglik sebeblerim var ve bilgilenmek istiyorum. Bende asiri kronik sedef hastaligi var, Bu hem ciltte hemde gorme ve kemik eklem yerlerinde ariza yaratiyor. Bundan dolayi herhangi bir bilgisi olan varmi?
Ikincisi ben turkiyeye ingiliz pasaportumla giris yaptigim taktirde ne olur? Hemen askerlige mi alinirim yoksa 3 ay sure ile serbest miyim. Lutfen bu sorulari "Vatan haini vesaire gibi seyler le yanitlamayin cunku kimin ne cektigini yanliz allah bilir ve tabiki zamani gelince de pasa pasa askerligimizi yapicagiz. Bana bu sorularda yardimci olursaniz sevinirim. Turkiyede yetismedigim icin hukuku ve kanunu fazla bilmiyorum, ve okusamda bazi yerlerini anlamadigimdan bu siteyi buldum. aydinlatirsaniz tesekur ederim.
Herkese saygilar

ihda99
30-05-2009, 19:53:23
bugün hastaneye gittim.
sağ gözün gözlüksüz görme oranı:%5 (0.05)
Sağ göz gölüklü görme oranı %50 (0.5)

sol göz gözlüksüz görme oranı %40 (0.4)
sol göz gözlüklü görme oranı %80 (0.8)

dedi doktor.. göz tembelliği var sağ gözümde..

gözlük numaralarım ise
sağ +6.50 hipermetrop ve 2.0 astigmat
sol göz +6.00 hipermetrop ve 1.50 astigmat

askere gitme konusunda nasıl bir işlem tesis edilir hakkımda...
bundan 6 sene önce er olamaz yedek subay adayıdır diye bir rapor vermişlerdi...şimdi doktora bitti ve askere gidecem..

şimdiden teşekkürler

edoan
30-05-2009, 23:37:15
slm arkadaşlar birşey danışacaktım
işyerine silüs verilmeden çürük raporu verilse işyerinden tazminat alınabilirmi?

stabil
03-06-2009, 23:56:41
1999 da devlet hastanesinden almış olduğum rapora göre %40 sol gözümde problem olduğuna dair rapor verdiler ..ve askerlikten muaf olmam için bu yeterli mi ..daha açık bi yazayım size..sol gözüm beyine giden damar kurumuş hiç görmüyorum diye bilirim size..ve bunun çaresi yok ..raporumda aynen şu yazıyor ..

sağ -1,50 180 derece ile 0,8 sol optik ATROFİ

raporumda aynen bu yazıyor..durum böyleyken benim çürük almam ne kadar şansım var..bilen lütfen cevap yazsın bu msjıma ..

LaFaZaN
08-06-2009, 13:40:39
Askerlik durumum ne olur..?
öncelikle herkese selamlar.
ben 2 yaşımda vsd den dolayı açık kalp ameliyatı oldum.çok şükür sağlığım yerinde.hiç bir sorunum yok.
ben lisans kimya mezunuyum.askerlik işlemleri için şubeme gittim.sağlık kontrolünde ameliyat veya sağlık sorunu olan var mı dedi ilgili tabip.bende ben ameliyat oldum dedim.ne ameliyatı dedi.açık kalp olduğunu söyledim.ne zaman dedi 1988 yılında dedim.Sağlamdır,askerliğe elverişli. yazdılar.
ben şimdi yedek subaylık sınavına girip askere gideceğim kısmetse.
sorum şu ; sınavda sağlık kontrolü veya hastahaneye sevk gibi işlemler var mı..? yada askere gittiğimde tekrar askeri hastahaneye sevk vb işlemler uygulanır mı..? vereceğiniz cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim.

LaFaZaN
09-06-2009, 11:52:31
cevap verebilecek olan yok mu :(

Berzan44
10-06-2009, 14:55:37
merhabalar,
ben gecen sene c 50 diyafragma paralizisi diye bir kararla 1 yıl erteleme verdiler 1 yıl bitti,tekrar basvuracam da sizce sonuc ne olur? bir düzelme olur diye bu kararı verdiler ama düzelme yok

f.hazir
11-06-2009, 12:11:55
Selamun Aleyküm ben bir konuda hakkımı ararken sitenize rastladım ve aranıza katılmak durumunda kaldım ve derdimi sizinle paylaşmak istedim beni aydınlatırsanız çok makbule geçecektir
83/3 tertip askerim altı ay onbes gün askerlik yaptım bir takım taktiklerden geçirdiler hepatip be virüsü teşhisi koydular altı ay hava değişimi aldım hava değişimi bittikten sonra bir takım tektikten sonra kronik olarak teşhis koyup askerliten muaf raporu verip çürük diye terhis ettiler bu süreç aşağı yukarı beş altı sene geçti üstünden aradığım hak ise öncelikle muafım diye bu hastalıktan hiç bir devlet kamu işinde bana iş verilmemesi ve çürük diye insanların pisikolojik baskı yapması ve herşeyden öte ne bana yol parası ne hava değişim parası neden çürük tazminatı verilmedi ben aradan geçen altı seneden sonra nasıl bir hak talep edebilirim saygılarımla fırat hazir

alparq
15-06-2009, 16:49:38
Merhaba,

Günümüzde özellikle 20-40 yas arasi erkekleri Testis Kanseri tehdit etmektedir. Her ne kadar tedavisi olan bir kanser türü de olsa, tümörün yayilma ihtimalinden dolayi netice itibariyle her kanser gibi bu da tehlike arzetmektedir. Buna yakalanan her erkegin tedavi sonrasi belirli bir süre kontrol altinda tutulmasi gerekir (ayrintilar internet sitelerinde mevcuttur).

Soracagim soru her ne kadar Testis Kanseri durumunda askerlikten muafiyet hususuyla ilgili de olsa, yukaridaki bilgiyi kendim de bu kanseri yasadigim icin ve her erkegin zaman zaman bazi basit kontrollerden gecmesinde fayda olacagini düsündügüm icin öncelikle verdim. Sorum su: Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği'nde bu hastalikla ilgili gecen madde söyle:

Madde 55 - Dilim D - Fikra 4) Kötü huylu testis tümörleri

Ben aynen böyle bir hastalik gecirdim ve ameliyatla sol testisim tamamen alindi. Tedavi olarak kisa süreli bir radyoterapi verildi ve önümüzdeki 10 yili doktor kontrolü altinda gecirmem gerektigi söylendi (yayilma veya sag tarafa sicrama riskine karsi). Böyle bir durumda askerlikten muafiyet gecerli mi oluyor yoksa hastalik tedavi edilmis mi sayiliyor?? Yukarida verilen maddede ayrintilar yazilmadigi icin bu soruyu bir bilene yöneltmek istedim.
Yanit icin simdiden cok tesekkürler...

youwinperfect
17-06-2009, 16:42:31
Öncelikle Merhaba
Sizden Elimdeki Rapora Göre Askerlik Yapabilirmiyim yapamazmıyım Bu durumda olanların bana yardımcı olmalarını istiyorum.

Saf Ses OIrtalaması (500-2000Hz)
Sağ Hava = 42Db Kemik =20Db
Sol Hava =47Db Kemik=35DB

Konuşmayı Alma Eşiği(SRT)
Sağ =45Db
Sol =55Db

Kelime Ayırt Etme Skoru(WDS)
Sağ = %92
Sol = %84

Rahasızlık Seviyesi UCL
Sağ = 100Db
Sol = 100Db

Bu Konuda Bilgisi ve Tecrübesi olan Arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok sevinirim.

toroscanavarı
26-06-2009, 12:57:26
selamlar
nisan 2009 tarihinde kısa dönem olarak askere gittim. Yaklaşık 2.5 aylık askerlikten sonra gözlerimdeki ileri derecedeki miyop yüzünden çürük raporu alarak döndüm(bu zaman kadar herhangi bir muayeneye girmemiştim çünkü çürük almak istemiyordum fakat sevk edildiğim askeri hastane kurul karşısına çıkararak raporu verdiler benim bu raporu herhangi bir şekilde itiraz etme şansım varmıydı ve bu çürük raporu benim özellikle iş yaşantımı kamu yada özel sektörde nasıl etkiler.
Ayrıca benim askerlik şubem başka şehirde tüm işlemlerimi oturduğum şehirdeki yabancı şubeden yaptım yerli şubemi aradım herhangi bişey yapmam gerekirmi diye hayır kıtan bize gönderir raporu dedi bizde 6 ay sonra sana terhis belgesi gelicek dediler. Şimdi bana gelicek olan belge terhis belgesi mi olacak yoksa çürük belgesi mi bu olay moralimi bozdu her nekadar elimde olan birşey değilsede tamamlayıp gelmek isterdim
saygılarımla

celil007
29-06-2009, 10:31:45
slm benim bu sorunumda yardımcı olursanız sevinirim.Ben 2008-4 tertipli deniz erim ben şubat ayında 5 gün gölcük askeri hastanesinde psikayatride 5 gün yatıp 1 hava değişimi aldım.hava değişiminden sonra birliğime geri dönmeye korktuğum için ailem tarafından 5gün gecikmeli olarak birliğime teslim oldum.daha sonra birliğim beni psikaytriye tekrar sevk etti.gölcük askeri hastaneside beni istanbul gata ya sevk etti.Orda da 4 gün yattım ve geçirilmiş anksiyete bozukluğu teşhisi konuldu ve sonra birliğime gönderildim.geldiğimde bölük komutanı beni eskisi gibi sürekli tehdit etmeye devam etti.ve beni yine psikaytriye sevk ve ordaki psikayatri ile konuşurken hiç bir sebep yokken bana tokat attı.ben de o sinirle birliğime dönmeyip kaçtım.2 aydır firardayım.dönmeyi düşünüyorum ama korkuyorum.eğer kendim teslim olursam ne kadar ceza alırım.teslim olmayıp yakalanırsam ne kadar ceza alırım.bana cevap yazarsınız sevinirim teşekkür ederim

ozbalkan
01-07-2009, 11:02:01
Selam benimde kötü huylu testis tümörü sorunum var ameliyat oldum sağ testisim alında batına ve ak çiğerlerimede sıçramıştı iki kere ameliyat oldum kemoterapi gördüm,hala kontrollere gidiyorum bunun yanında sağ ayak bileğimin ligament bağları koptu ve yanlış tedaviden iyileşmiyo sekerek yürüyorum mide fıtığı reflü ve ünser hastasıyım uzun yıllardır ileri derecede migren ağrıları çekiyorum migrenim başladığı zaman gözlerim görmüyor iki dizimde menüsküs var kalp sıpazmı geçirdim boyum 1,78 kilom 110 bu durum askerliğe elverişlimidir cevap için şimdide teşekkürler

rsnhsknk
03-07-2009, 13:40:55
Mrhba bn 4 yıllık Fen Fakültesi Matematik Bölümü mezunuyum ,bu senede yüksek lisansımı bitirip MATEMATİK ÖĞRETMENİ oldum fakat henüz mezun olduğum için hiçbir yerde çalışmıyorum. . ağustos 2009 da olmak üzere askerliğim belli oldu. . Fakat küçük yaşta 2 defa sağ ayağımdan ameliyat geçirdim, şimdi sağ ayağım sol ayağıma göre daha zayıf ve ayak sinirlerimde iletme yönünden zayıflık var, mesela parmklarımı çekemiyorum ve sağ ayak numaram sol ayak numaramdan 2 cm kısa. . herneyse şu anda çürük alma durumum söz konusu fakat bu benim ileridee İŞ BULMAMI etkilermi ? ben matematikçiyim, ya DEVLETTE veya özel kurumda öğretmen olucam ya da BANKADA yönetici olucam, çürük raporu olduğunda bu işlere alınmama durumum söz konusu mu? lütfen yardımcı olun ,teşekkür ederim. . .

ihda99
07-07-2009, 20:32:57
toroscanavarı hocam acaba göz dereceleriniz kaçtı?

melantia
25-07-2009, 19:35:45
Mrhba bn 4 yıllık Fen Fakültesi Matematik Bölümü mezunuyum ,bu senede yüksek lisansımı bitirip MATEMATİK ÖĞRETMENİ oldum fakat henüz mezun olduğum için hiçbir yerde çalışmıyorum. . ağustos 2009 da olmak üzere askerliğim belli oldu. . Fakat küçük yaşta 2 defa sağ ayağımdan ameliyat geçirdim, şimdi sağ ayağım sol ayağıma göre daha zayıf ve ayak sinirlerimde iletme yönünden zayıflık var, mesela parmklarımı çekemiyorum ve sağ ayak numaram sol ayak numaramdan 2 cm kısa. . herneyse şu anda çürük alma durumum söz konusu fakat bu benim ileridee İŞ BULMAMI etkilermi ? ben matematikçiyim, ya DEVLETTE veya özel kurumda öğretmen olucam ya da BANKADA yönetici olucam, çürük raporu olduğunda bu işlere alınmama durumum söz konusu mu? lütfen yardımcı olun ,teşekkür ederim. . .

kardeşim bildiğim kadarıyla kamu kurumunda çalışmana engel olacak çürük raporları psikolojik yönden alınan çürükler...yani psikoloji dışında herhangi bi durumdan dolayı çürük aldığında kaamu klurumlarına girbiliyosun...

LaResistance
28-07-2009, 08:53:30
Merhabalar,

Doğuştan Bronşiyal Astım hastasıyım. Sürekli doktor kontolündeyim ve sürekli ilac alıyorum. Günlük astım nobetlerim oluyor bu yuzden yanımdada surekli ilac tasıyorum.

Saglık kontrolüne girdigim zaman heyete cıkmak istedigimi mi soylemeliyim yoksa baska bir prosedür varmı ?

Agır astım hastalarına 1 senelik tecil veriyorlarmıs bu sene oss ye hazırlanıyorum hastalıgımdan dolayı tecil verirlermi ?

Saygılar.

huk123huk
09-09-2009, 09:17:29
herkese merhabalar,

sorunum diz kapağı ile ilgili. arada sırada kemik yerinden çıkıyor. ben yurt dışında oturuyorum (dövizle askerlik). askerliği yapmam mı lazım? çürük raporu verirler mi? teşekkürler.

Snob911
13-09-2009, 20:42:49
Sayın DRYAVUZSC

2000-2002 yılları areasında Askerde iken ,askerliğin neden ve etkisi ile Lomber Disk Herni başladı.Fakat Heyet Raporu verilmeden taburcu edildim.İtiraz etmeme rağmen.Askerlik bitti ve 2006 yılında bağlı olduğum Askerlik Şubesinden éAskerliğin neden ve etkisi ile başlayan rahatsızlık için Sağlam veya Değildir" Heyet Raporu alınmak üzere en yakın askeri hastaneye sevk edildim.Kayseriden çıktım yola son olarak Ankara G.A.T.A 'da aldım soluğu.
Fakat orasıda Heyet Raporu vermedi.Bırakın Sakatlık veya özür durumumu sağlam olduğuma dair bile Heyet RaPORU VERİLMEDİ.Hastalığım ilerliyor.
Sosyal Hayattan bile uzak kalmak durumunda kalıyorum.
Maddi durumu çok iyi değilim
Felç olursam ne olacak ?
Bu durumda benim,Başvuru olarak veya Hukuksal olarak ne yapmamı önerirsiniz?

mrworld
14-09-2009, 18:33:22
Arkadaşlar 14 yıldır gilbert ile yaşıyorum bu hastalıkla askere giden gelen veya rapor alıp muaf olan varsa yardımcı olursanız sevinirim malum yorulunca ve streste çöküyoruz,
Ayrıca tsk sağlık yönetmeliğinde sindirim sistemi hastalıkları B. f.12 deki koşullara göre askerlik yapamaz gibi bi ibare yer alıyor,bu koşullarda benim hastalığım o maddeye denk geliyor. Ancak yedek subay adayları deniyor, şimdi ben 4 yıllık mezunu yedek subay aday adayıyım bende mi bu maddeye giriyorum
Bazı arkadaşlar başka rahatsızlıklardan kısa dönem veya er olarak "askerlik yapamaz;ancak yedek subay olur" raporlarından bahsetmişler bugün şubeme gittim ve komutan ben 25 yıllık meslek hayatımda böyle birşey duymadım dedi.

Bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim bir an önce askere gitmek yada nasıl oluyorsa sonuçlandırmak istiyorum.
Saygılar

skipper99
16-09-2009, 14:50:54
mrworld, dediğiniz husus 2004 yılındaki yönetmelik değişikliğinden bu yana uygulanmamaktadır. Yani, b veya d dilimlerine giren rahatsızlıklarda yedek subay veya er olmazsınız.

mrworld
16-09-2009, 15:27:55
mrworld, dediğiniz husus 2004 yılındaki yönetmelik değişikliğinden bu yana uygulanmamaktadır. Yani, b veya d dilimlerine giren rahatsızlıklarda yedek subay veya er olmazsınız.
Cevabın için teşekkürler fakat bu olay başına gelip de askere giden veya gitmeyen biri yokmu aranızda yapmayın gilbert türkiyede görülme sıklığı %2-5 arasında 70 milyon olsak 35 milyon erkek olsa 1.75 milyon insan gilbertli demek oluyor ama adı anılmıyor ya millet hastalığını bilmeden askere gidiyor veya gizliyorlar

EMRE1985_
28-09-2009, 11:18:31
Merhabalar.
Öncelikle 24 Yaşında Bir Gencim..Psikolojik sebeblerim nedeniyle öncelikle askere gitmedim.İzmir askeri hastanesinde 6ay sevk verdiler ilk gittiğimde daha sonrada ege unv hastanesinde kronik psikoz rahatsızlığım nedeniyle tedavi görüyorum..6ay sonra gittim tekrar izmir askeri hastanesine ve ankara gataya sevk ettiler ankara gatayada gittim ve Psikotik bozukluk sebebinle ertesi yıla sevk verdiler durumum ne olucak bilgi verirseniz sevinirim.

Caryman
28-09-2009, 16:24:44
geçirmiş olduğum bir kaza sebebi ile üst çenede tüm dişleri ve alt çenede 12 dişimi kaybettim tsk sağlık yönetmeliğinde bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.(protez var ancak sabit değil)

Caryman
29-09-2009, 14:15:53
Sevgili Arkadaşlar diş noksanlıkları ile ilgili bir mesaj attım...
TSK sağlık yönetmeliğinde net olarak hangi dilimde bulamıyorum yardımcı olursanız sevinirim.
Saygılar.

lamotta_80
30-09-2009, 16:59:28
merhaba arkadaşlar,

ben 1 yıllık ülseratif kolit hastasıyım, hastalığı bilenler biliyodur zaten durumumu, bilmeyenler içinde geçmeyen ve geçirme amaçlı tedavisi olmayan (bağırsağı almaktan başka) bir hastalık. her gece lavman ve günde 4 kez olmak üzere yüksek dozaj ilaç alıyorum. tuvalete çıktığımda kanamalar vs. ve çok sıkı bir diyet gerektiriyor. ülseratif kolit hastaları ile ilgili durum nedir onu sormak istiyodum bilgisi olan varsa?

ahmet.ozyilmaz
01-10-2009, 18:25:01
Merhaba Arkdaşalar iyi Forumlar;
Benim boyum :1.65cm
Kilom:47-49 bu fark basküllerden kaynaklanıyor...
Endüstüri Meslek Lisesi Elektrik bölümü mezunuyum
Turkcell Call Center da bir Yıl kadar görev aldım
Önlisans Endüstriyel elektronik Bölümü Ögrencisiyim ama şu askerlik olayını ortadan kaldırmak istiyorum artık kpss sınavına girmek istiyorum bu yıl hep önümde askerlik bir duvar gibi engel şu hali hazırda ögrenim durumum ve boy kilomla er olarak askere gidebilir miyim
/cevap veren arkdaşlar kaynak belirtirlerse çok sevinirim/
Cevaplayan arkadaşlara teşekkür ederim

sefirx
21-12-2009, 13:29:11
iyi günler kilodan dolayı çürük aldıgımızda özürlü sıtatüsündemi bulunuyoruz devlet dairesine filan özürlü kısmındanmı girebiliyoruz tşk şimddien

untaga
23-12-2009, 18:05:48
Merhaba, çocuk yaşta geçirdiğim yüksek ateşli bir hastalık sebebi ile bir kulağımda tamamen duyma kaybı oluştu, yani bir kulağım sağır. Diğeri ise normal düzeyde duyuyor. Askerlik sağlık yönetmeliğine göre rahatsızlığım çürüğe ayrılma sebebi midir?

xxxxx5x1
02-01-2010, 01:15:13
Kronik böbrek yetmezliğim var.Kreatinin 3.70, kreatinin klirensi 29.80."Askerliğe elverişli değildir" raporunu almam mümkünmüdür

caner1985
02-01-2010, 20:14:25
Geçen sene 4 yıllık lisans mezunu olarak son yoklama ve son muayenemi yaptırıp 2 yıllık tecil hakkımı kullandım.Ve bundan 6 ay öncede tip 1 diabet hastalığına yakalandım, dolayısıyla son muayenemi yaptırırken bu hastalığım mevcut değildi. Bu hastalığımsa askerliğe muafiyet sebebi TSK kanunlarına göre. Fakat ben son muayenemide olmuştum bu hastalığım yokken. Ve tecilim eylül 2010 da sona eriyor. Bu hastalığım sebebiyle sevk tarihime kadar tekrar askeri hastaneye sevk isteyerek muayene olma hakkım var mıdır (ki olmalıdır diye düşünüyorum) ve bu ne şekilde olacaktır.."Ve ayrıca bu hastaneye sevk talebimi askerlik şubesine tecilim bittikten sonramı belirtmem gerekiyor".. Tecil eylül 2010da sona eriyor sevk tarihimse aralık 2010.. Beni bilgilendirir ve yardımcı olursanız çok sevinirim.. Teşekkürler..

PARSOGZ
07-02-2010, 23:17:06
Merhaba arkadaşlar. Adım OĞUZHAN... Bilgisi olan arkadaşlara bir sualim olacaktı;cevaplayabilen olursa çok müteşekkir olurum.^^^Ben türk hava kurumu serbest paraşüt kursundaki bir atlayışımda ayağımı 3 yerinden sakatladım ''bilek,topuk,kaval kemiği'' ayağımda şuan 10-15cm lik bir PLATİN ile dolaşıyrum ve uzun süre ayakta durduğumda yada uzun süre yürüdüğümde ağrı yapıyor...^^^ ACABA: ASKERLİK BAŞVURUSU yaptığımda askerlik yapamaz raporu alma olasılığım nedir?
TEŞEKKÜRLER

lord24
08-02-2010, 11:23:42
FMF hastasıyım ve Hepatit B hastalığım var, elimde tahlil rapolarım fmf ve hepatit b olduğumu gösteren raporlarım dar var. Bu durumda ne gibi işlemler yapmam lazım? Forumda heryere baktım hepatit b için alınıyorlar denilmiş, fmf için ise 1 yada 2 kere erteleme veriyorlar sonrası için muaf veriyorlar diye okudum. Bu durum en başta iken verilse olmuyormu bu kadar yıl bekletilip alınırsak ne olacak? Bu yüzden ne işe girebiliyorum nede rahat olabiliyorum hep engel. Yardımlarınız için teşekkürler.

bus
08-02-2010, 12:56:35
Sevgili arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var yaşadığım psikolojik sorunlardan ötürü yaklaşık 4 aylık askerken firar ettim 9 sene sonra gidip kendim teslim oldum sonrasında yine 9 günlük bir firar olayım daha oldu toplam 2 firar suçum var ancak psikolojik sorunlarımdan dolayı önce kıta hastanesinde yattım ve fayda görmeyince GATA ya gönderildim bunun sonucunda da "B 16 F 1 DEN ASKERLİĞE ELVERİŞLİ DEĞİLDİR" raporu aldım GATA dan.. sizlere sorum acaba Firar dan dolayı ceza yatar mıyım çünkü Askerliğe Elverişli Değildir raporu aldım lütfen yardımcı olun çünkü rahatsızlığım zaten psikolojik ve belirsizlik durumlarında daha da alevlenen bir hastalık böyle bir olay kendisi veya tanıdığı bir insanın başından geçmiş olan veya bu konuda bilgisi olan değerli hukukçu üyelerinde fikir ve bilgilerine ihtiyacım var teşekürler ...

huckman
11-02-2010, 12:12:09
Arkadaşlar ben yeni üye oldum size bir yakınımla ilgili sorularım olacak:
Kendisi 1983 doğumlu hem okb hastası hemde major depresyon.
1,5 yıl faverin hap ve atarax şurup kullanmış şimdi ise Risperdal kullanıyor ağır nöbet ve ağır atak yaşıyor.
Bu hastalıktan bıktığından ve sık sık intihardan bahsediyor.
Şiddetli sıkıntılarından dolayı işini 6 ay evvel bıraktı,aöf öğrencisi sık sık sınıf tekrarı yaptı 2005 te girdi halen 2. sınıfta.
Askerlik şubesine gitmedi hastalığından dolayı(herhalde yoklama kaçağı şu an 21 şubattan sonra ne olur bilmiyorlar?)
Ailesi maddi yönden çok sıkıntıda (baba şeker hastası,annede dolaşım yolu sorunu var çalışan yok !)
Muaf olurmu nasıl muaf olur hastalığı için belge gerekirmi devlet hastanesinden
Bana değil bu kardeşimize bi yardım ederseniz seviniriz.

untaga
05-03-2010, 12:10:35
Arkadaşlar bu başlık altında sorunlarımızı yazıp konu hakkında cevap bekliyoruz fakat cevap verecek arkadaşlar başlığa pek uğramıyorlar sanırım, bütün sorular cevapsız kalmış durumda.

sefirx
05-03-2010, 13:33:14
[QUOTE=PARSOGZ;335349]Merhaba arkadaşlar. Adım OĞUZHAN... Bilgisi olan arkadaşlara bir sualim olacaktı;cevaplayabilen olursa çok müteşekkir olurum.^^^Ben türk hava kurumu serbest paraşüt kursundaki bir atlayışımda ayağımı 3 yerinden sakatladım ''bilek,topuk,kaval kemiği'' ayağımda şuan 10-15cm lik bir PLATİN ile dolaşıyrum ve uzun süre ayakta durduğumda yada uzun süre yürüdüğümde ağrı yapıyor...^^^ ACABA: ASKERLİK BAŞVURUSU yaptığımda askerlik yapamaz raporu alma olasılığım nedir?
TEŞEKKÜRLER[/

iiy günler sen şansını dene şubene git konus ama birşey çıkcanı sanmıyorm bende kilodan dolayı hava değişimi aldım yeni geldim benim badimde kolunda 20 cm platin vardı yaptırdılar .askerlik . başka bir cocukda omur iliğinde boydan boya platin vardı 1 ay askerlik yaptırdılar

tayfuun
05-03-2010, 18:17:47
Merhabalar,

Doğuştan Bronşiyal Astım hastasıyım. Sürekli doktor kontolündeyim ve sürekli ilac alıyorum. Günlük astım nobetlerim oluyor bu yuzden yanımdada surekli ilac tasıyorum.

Saglık kontrolüne girdigim zaman heyete cıkmak istedigimi mi soylemeliyim yoksa baska bir prosedür varmı ?

Agır astım hastalarına 1 senelik tecil veriyorlarmıs bu sene oss ye hazırlanıyorum hastalıgımdan dolayı tecil verirlermi ?

Saygılar.

ilaçlarınıda yanında götürürsün... Ve Süreklide REVİR Varda REVİRDE DE DOKTOR :D

burakozi
11-03-2010, 20:08:17
Arkadaşlar ben 2006 senesinde Çift Çene cerrahi operasyonu geçirdim...Yani 2 çenede belli yerlerden kesilip bazı vidalar kondu içeriye 10-12 tane...

Bana sağlam raporu verdiler...Nisanda muhtemelen kısa dönem askere gidiyorum?

Benim orda tekrar hastaneye sevkimi istememi söyledi sağlam raporu veren doktor...Biz sadece komando olamaz yazabiliriz ancak orası şunu şunu yapamaz diyebilir dedi.

Öncelikle ben hala anlamıyorum bana nasıl sağlam raporu verdiler??

Sizce ne yapayım...Yani askere gidince, rahatsızım mı diyeyim durduk yere hastaneye sevk olmak için?

Bana komutan da dedi, 1 ay sonra dönebilirsin sen dedi...

EMRE1985_
09-04-2010, 12:19:55
Merhabalar.
1.80 55 Kiloyum Ayrıca ege unv hastanesi kronik psikoz tanısıyla tedavi görüyorum.
Benim sormak istediğim önce 6 ay bana erteleme verdiler daha sonra izmirdeyim ben ankara gataya sevk ettiler tanı için
ordada Psikotik Bozukluk c15 ertesi yıla sevk aldım.
Benim durumum ne olur acaba ?

cavcav86
14-04-2010, 22:23:53
Merhabalar,muaf olma ile ilgili bir şey sormak istiyorum.1.5 sene önce akciğerden ilk ameliyatımı oldum akciğerden,sol akciğer zarı komple alındı.İlk ameliyattan 6 ay sonra sağ akciğerden ameliyat oldum bu seferde sağ akciğer zarının yarısı alındı.Ameliyat olmadan önce gatada gene muayene olmuştum komando olamaz er olur rapor vermişlerdi ama rapordan sonra iki defa ameliyat oldum.
Çok şükür benim bi problemim yok şimdilik ama detaylı mevzuatı kapsayan bi döküman bulamadım şubeyı yada resmi bi makamı arayıp sormak da istemedim.Bu konu hakkında cevap verebilecek kimse varsa bekliyorum.

Şimdiden teşekkürler...

takendisi
19-04-2010, 18:56:04
Merhaba,

Kilo fazlalılığından dolayı (D/33) çürük raporu aldım. Herhangi bir işe girerken ben özürlümü sayılacağım. Askerlik yapmış olmak şartı arandığında elenecekmiyim? Boyum 180 kilom 127. Kilo sebebiyle çürük alanlar %? özürlü sayılıyorlar?

Bilgilendirirseniz sevinirim.

yaren_34
19-04-2010, 21:57:15
Askerlik yapmaya elverişli değildir demek iş yapmaya elverişli değildir manasına gelmez. Haklarınız kayba uğramaz. Performans düşüklüğüne bağlı iş kaybı olabilir o ayrı.

cavcav86
27-04-2010, 12:56:54
Konunun moderatörü yokmu,başlık altında yazılan sorulamıza kim cevap veriyor ?

serhatyal
22-05-2010, 09:50:03
Arkadaşlar 14 yıldır gilbert ile yaşıyorum bu hastalıkla askere giden gelen veya rapor alıp muaf olan varsa yardımcı olursanız sevinirim malum yorulunca ve streste çöküyoruz,
Ayrıca tsk sağlık yönetmeliğinde sindirim sistemi hastalıkları B. f.12 deki koşullara göre askerlik yapamaz gibi bi ibare yer alıyor,bu koşullarda benim hastalığım o maddeye denk geliyor. Ancak yedek subay adayları deniyor, şimdi ben 4 yıllık mezunu yedek subay aday adayıyım bende mi bu maddeye giriyorum
Bazı arkadaşlar başka rahatsızlıklardan kısa dönem veya er olarak "askerlik yapamaz;ancak yedek subay olur" raporlarından bahsetmişler bugün şubeme gittim ve komutan ben 25 yıllık meslek hayatımda böyle birşey duymadım dedi.

Bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim bir an önce askere gitmek yada nasıl oluyorsa sonuçlandırmak istiyorum.
Saygılar

Benimde Gilbert Sendromum var. Askeri hastanede muayene nasıl yapılıyor, ölçüm koşulları neler ve nelere dikkat ediliyor? Bu konularda bilgi almak istiyorum, ama internette hiçbir kaynak bulamadım. Bilgisi olan varsa, yardımcı olursa çok sevinirim.

mrworld sana daulaşamadım, eğer bu mesajı görürsen bana serhatyal@hotmail.com adresinden mail atar mısın? teşekkürler

ylmzca
23-05-2010, 16:57:23
iki yıl önce yoklama ve muayene için gittiğimde askerliğimi 2 yıl tecil ettirmiştim ama askeri hastaneye gitmem gerekiyordu zamanım kısıtlı olduğu için beni sevk etmeden tecil belgesi verdiler. benim askerlikle ilgili ciddi sağlık problemim var ve bunun için askeri hastaneye gitmem gerekiyor bu yıl tecilim bitiyor nasıl yapabilirim tecil belgesinde 28/A arızalı yazıyo bu ne demek oluyor nasıl yapabilirim işlemleri...

53RizeLi
29-05-2010, 09:12:57
arkadaşlar benim sol gözümde kayma var vede kayma olan gözümde Yüzde 50 görme kaybı var yani göremiyorum ama yolumu bulurum ve çok rahat gezerim ne kadar görme kaybıda olsa
ama ben çok korkuyorum muayenede çürük verirler diye :S ben ne olursa olsun askere gitmek istiyorum Ve gönüllü doguyu seçicem Bu gözümden dolayı bana çürük raporu vermezler degilmi?

HAYIRLI HABERLERİNİZİ BEKLİYORUM ARKADAŞLAR

53RizeLi
29-05-2010, 10:47:03
Sağ gözümde hiç bir problem yok sapa sağlam

serhatyal
29-05-2010, 16:32:39
Burası sadece sorulardan ibaret, sorulara hiç cevap veren yok mu?

miyafori
03-06-2010, 16:50:36
04 ocak 2010 tarihinde askerlik görevimi yapmaya başladım.dağıtım izninde belli bir rahatsızlıktan dolayı hastaneye gittim ve bana testis kanseri olduğumu söylendi.ve ameliyat oldum şuanda ankara gata da tedavi görüyorum ve bana çürük vericeklerini söylediler.ve ben eylül ayında yapılacak olan kpss sınavına girmieyi düşünüyorum.bu çürük kararı benim önüme engel olurmu ve maddi yönden bir artısı varmı.şimdiden teşekkür ederim yorumlarınız için.

maksam
08-06-2010, 20:21:09
Arkadaslar curuk raporu almak icin gerekli prosedur nedir? Internette baya arastirdim bulamadim. Yardimci olursaniz sevinirim.

free__
21-06-2010, 11:32:11
Merhaba Değerli arkadaşlar...
3 senedir askerliğim kilodan dolayı erteleniyor sonuç ne olacak?
ilk sene diyarbakır askeri hastahanesinde 172 boy ile 112 kilo sonucunda heyet raporu verilerek ertelendi.
ikinci sene yine diyarbakır askeri hastahanesinde 172 boy 113 kilo sonucunda heyet raporu verilerek ertelendi.
üçüncü sene Bursa osmangazi askerlik şubesinde 172 boy 115 kilo olarak askerliğim 2010 ağustos ayına ertelendi. yani iki ay kaldı 4. senenin kontrolüne gitmeye...

Şimdi siz değerli Hukuk mensuplarına soruyorum ne olacak benim bu halim?
göndereceklerse göndersinler, göndermeyeceklerse göndermesinler.
bıktım artık. hayatımı kuramıyorum. bir iş yeri açacam askerlik yüzünden 4 senedir erteliyorum....

ne yapmam lazım? nasıl bir yol izlemem lazım? nereye kadar böyle devam edecek?
şimdi çooktan askerliğim bitmişti.
gönderin diyorum yok diyorlar kilon fazla.
eee çürükte yapmıyorlar....
askerliğe bağlı hiçbirşey yapamıyorum. elim kolum bağlı...

Hukuken başvuracağım bir mercii varmı? yardımlarınızı bekliyorum..
şimdiden teşekkürler....

free__
22-06-2010, 16:54:18
Cevap yokmu arkadaşlar?

caner1985
29-06-2010, 23:51:35
Yedek subay adayıyım, tip 1 diyabet hastasıyım, günde 4 kez insülin kullanıyorum, 2 hafta sonra askeri hastaneye sevkim yapılacak. Durumum ne olur..?

ubrn
01-07-2010, 14:34:25
Arkadaşlar ;
Kilo ile çürük almak kolay değil.
Kilonuz + 40 olsa bile sizden alınan kan örnekleri ve idrar örneklerindeki değerler normal çıkıyorsa.sizi 1.yıl sevk ediyorlar.Yani ogün bol bol su içip gitenizde eğer kolestrol,tisigrit,gibi değerleriniz normal çıkarsa olmuyor:)
benim öğrendiğim kadar ile 5.yıl sonunda eğer kilonuz aynı durumda olursa.5.yıl sonunda Askere elverişli deği raporu alıyorsunuz.Burada karırı verecek olan Endokrin servisinde heyet raporu yazan Doktorda sizin gerçekten obezit olduğunuza kanaat kılarsa raporu alabilirsiniz. 6.ve 7. işlem için gidenleride biliyorum bilginiz olsun. Ben osas ve kilodan rapor aldım bilgi isteyen arkadaslar
info@ugurbasaran.com
irtibata geçebilirler.

altusfree
05-07-2010, 13:20:34
rabbim şifalar nasip etsin. muafiyet zor veriyorlar. baya bir sıkılaştı.

m.ardic
03-08-2010, 17:28:21
beni ara yardımcı olayım 0538 356 24 90

m.ardic
03-08-2010, 17:33:59
ara beni 0538 356 24 90

userrr
22-08-2010, 20:28:56
pskiyatriden alınan bir curuk raporu is bulmaya engel midir? kamuda ve ozel sektorde? cevaplayacak kimse yok mu?

saygılar.

userrr
30-08-2010, 21:10:20
pskiyatriden alınan bir curuk raporu is bulmaya engel midir? kamuda ve ozel sektorde? cevaplayacak kimse yok mu?

saygılar.

curuk raporu is bulmaya engel olustururmu??? cevaplayacak kimse yok mu??

fathtsd
03-09-2010, 01:59:54
merhaba arkadaşlar ben 10 sene önce büyük bir kaza geçirdim, vücudumda omurga kafatası ayak bileği ve kaburgalar gibi önemli noktalarında kırıklar oluştu ve bunlar ameliyat edilmedi. Riskli bölgeler oldukları için ameliyat edilmemesi daha iyiymiş, bu noktalara darbe almamam tavsiye edildi doktorlar tarafından. bana yıllardır ağrı yapıyolar, o zamandaki hastane raporlarım da elimde değil ama bu durumum askerlikten muaf sayılmam için ne deecede yardımcı olur bilgilendirirseniz sevinirim...

edi_67
11-09-2010, 18:42:45
merhaba arkadaşlar ben 10 sene önce büyük bir kaza geçirdim, vücudumda omurga kafatası ayak bileği ve kaburgalar gibi önemli noktalarında kırıklar oluştu ve bunlar ameliyat edilmedi. Riskli bölgeler oldukları için ameliyat edilmemesi daha iyiymiş, bu noktalara darbe almamam tavsiye edildi doktorlar tarafından. bana yıllardır ağrı yapıyolar, o zamandaki hastane raporlarım da elimde değil ama bu durumum askerlikten muaf sayılmam için ne deecede yardımcı olur bilgilendirirseniz sevinirim...selam benim bildigim askeri hastane ile devlet yada özel sivil hastaneler cok farkli ,normal hastaneler seni normal hasta görürken ,askeri hastaneler kendi kriterlerine inaniyorlar ve senin ameliyat la iylesecek arizalarin varsa senden ameliyat olmani isteyebilirler ,ama kafa tasi kirigi önemli ondan muaf olabilirsin ,ama kafa tasi 7 santim büyüklügünde kemik defekti olmasi lazim muafiyet olma ,bu kanun tsk saglik yönetmeliginde var ,ama dedigimgibi 7 santim kafa tasi kirigi izi olmasi lazim ,buda kemik defekti diye gecer ,ama tabiki en son karari yine askeri hastanesindeki tabib karari veriyor ,ama 7 santim kafatasi kemikdefekti askerlikden muaf olma icin yeterli tsk saglik yönetmeliginde bu yaziyor ,ama yinde askeri tabib lere kalmis birsey

m.ardic
23-09-2011, 08:34:15
Bukonuda yardımçı olabilirim0538 356 24 90

omer3
12-10-2011, 17:51:15
Öncelikle konuyu cevaplayan herkese tesekkürler.

Benim kardesim Almanya da calisiyor ve sanirim subat ayinda dövizle askerlik icin gerekli olan is gününü doldurmus olucak. Ilk muayenesini yaptirmistir ancak suan gözünün birinde görüs 0,05 (ki askerlik icin bir gözde 0,2 olmasi cürük raporu almak icin yeterli).

Ilk muayenede askerlige elverisli raporu vardi ama suan bir gözüde 0,75 civarinda görüyor. Simdi ne yapmasi gerektigi hakkinda bilgisi olan var mi acaba ? Yeniden muayene olup cürük raporu alabilmesi icin dövizle askerlik icin gerekli günü doldurup askerlik karari mi aldirmasi gerekiyor acaba ? Askerlik karari aldirmadan tecilliyken kontrol olup cürük raporu aldirabilir mi acaba ?
Konu hakkinda bilgisi olup cevap verecek arkadasa simdiden tesekkürler.

tayfunca_03
17-12-2011, 18:43:54
merabalar;
bu hafta içerisinde bende tecilimi bozduracağım fakat bı kac şey war benım sol gözümde cocukken bı top çarpmıştı we buna bağlı olarak görme olayının oluştığu noktada 3,5 mm çapında bı kesık olustu.bu doktor raporum olarak war..we diğer bi konu ise boy-kilo olayı...bnm boyum 180 kg ise 55 civarında...bunlar benım askere gıtmemı engellermı yanı çürüğe cıkarmıyım acaba...yanıtlarsanız gercekten cok sewınırım saygılar...

ilkerözmen
20-02-2012, 22:24:03
merhabalar....2005 yılında hodgkin lenfoma başlığı altında bir konu açmışsınız ve askerlik sürecinizin nasıl ilerliyeceğini sormuşsunuz...aynı tedaviyi bende gördüm 2004-2005 yıllarında ve şuan askere gideceğim...sizin askerlik süreciniz nasıl ilerledi bana bilgi verirseniz çok ama çok sevinirim ilginize şimdiden çok teşekkür ederim saygılarımla....

withnail
13-07-2012, 16:57:23
Merhabalar, tüberküloz ile ilgili net bir bilgi bulamadım bir türlü. Ben 2005 te geçirmiştim ve hiç bir iz kalmamış şu anda. Çürük alma durumu olabilir mi yoksa kesin alınır mıyım? Yardımcı olabilir misiniz?

tekinercan
02-09-2012, 15:33:38
İyi günler.
Bir bakanlıkta müfettiş yardımcısı olarak çalışıyorum.Bundan 2 sene önce tam teşekküllü hastaneden Türkiye'nin her yerinde çalışabileceğime dair rapor aldım.Göz ile ilgili de herhangi bir sıkıntım olduğum yazmıyor raporda. Ancak sol gözümde görme %10 (göz tembelliği)oranında.sağ gözümde 2,5 derece ve 1.0 astigmat var. Böyle bir durumda askerlikten muaf belgesi alabilir miyim veya alırsam memuriyetim için bir sorun yaşar mıyım.

Bill187
02-09-2012, 17:12:54
Elbetteki böyle bir sorun yüzünden askerlikten muaf olmak söz konusu değil.Ya bir göz hiç görmeyecek yada iki gözün toplam derecesi yönetmelikte yazan kadar göreme kaybı olacak(toplam 12-15 derce civarı).Sizin gözünüzdeki durum hemen herkesin gözünde olan basit görme bozukluklarından.Forumda arama yaparsanız zaten daha ayrıntılı bilgilere ulaşacaksınız.Yani yaylalar yaylalar diyorum.Şimdiden iyi teskereler.

twin99
07-09-2012, 14:14:55
iyi günler benim 1 yıl önce aşil tendonum koptu yürümekte sıkıntı çekiyorum (çekme var)kesinlikle koşamıyorum.çürük raporu alabilirmiyim ya da askerde ne olabilirim(geri hizmet,spor muafiyet)

net200920092009
13-11-2012, 22:52:35
merhaba. askerden eşcinsel oldugu için çürük raporu alan biri kadınla resmi nikah kıyabilirmi?

440
14-01-2013, 03:32:10
selamlar bende de 3 adet çift taraflı fıtık var.ameliyat olmadım olmak da istemiyorum.nisan ayında muayanem var.sizi muaf tuttular mı.teşekkürler

- - - Updated - - -

Merhaba Sevgili Arkadaşlar...

Öncelikle Forumda yeniyim ve kendimi tanıtayım.Adım Okan.
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Son sınıfta okumaktayım...

Soruma geçeyim;
Yaklaşık 4senedir(zaten Diş Hekimi HAstalığı olarak da bilinir) Bel ağrılarım devam etmekte ve geçen sene bu günlerde artık yeter diyerek Prof.Dr. bir Beyin Cerrahı hocama göründüm.Muayene sonucunda Lomber 4-5 numaralı omurlar arası Fıtık (Bel Fıtığı),Spinal Kanalda Darlık ayrıca,Ayak Parmaklarımda Güç kaybı tespit edildi...(Zaten o gün bu gündür spor yapamadığımdan,ki yaptığımda ertesi gün belden aşağı bacağım uyuşuyor,kilom da 90 oldu (Boy:180cm)

Askerlik muafiyet ile ilgili Madde.69 şöyle gelişiyor....

Madde 69 - A) 1. Ameliyatla tedavi edilebilen her çeşit fıtıklar ve fıtık
eğilimi gösteren karın duvarı zayıflıkları.
(Ameliyat olmuş ve nüksetmesi olasılığı bulunmayan fıtık, apandisit gibi
küçük ameliyat nedbeleri sağlam kabul edilir.)
B) 1. Ameliyatı sakıncalı olup, diğer koruyucu tedbirlerle yerine konabilen
ve korunabilen karın duvarı fıtıkları.
C) 69. Maddenin A,B ve D dilimlerindeki hastalık ve arızaların tedavi ve ne-
kahat halleri.
D) 1. Ameliyatı sakıncalı, yerine konması ve tutulması olanaksız büyük fı-
tıklar.
2. Lomber, obtüratör, iskiyadik ve perineal fıtıklar.
3. (Değişik: 30/1/1997 - 97/9106 K.) En az üç kez ameliyata rağmen nüks eden
ve cerrahi olarak düzeltilemeyen karın duvarı fıtıkları.
2400-2 - 2442

bir başka ki sanırım yeni olan bu madde de şöyle;

Madde 69 - (Değişik: 7/1/2002-2002/3627 K.)

A) 1. Ameliyatla tedavi edilebilen her çeşit fıtıklar ve fıtık eğilimi gösteren karın duvarı zayıflıkları (Ameliyat olmuş ve nüksetmesi olasılığı bulunmayan fıtık, apandisit gibi küçük ameliyat nedbeleri sağlam kabul edilir).

B) 1. Sadece protez materyalleri ile tamir edilebilecek veya edilmiş olan komplike karın duvarı fıtıkları (inguinal bölge fıtıklarının laparoskopik veya tension free yöntemlerle tamiri hariç).

C) 69 uncu Maddenin A, B ve D dilimlerinde belirtilen hastalık ve arızaların tedavi ve nekahat halleri.

D) 1. Çağdaş cerrahî yöntemlerle tedavisi olanaksız olan karın duvarı fıtıkları; lomber, obturator, iskiyadik ve perineal fıtıklar.

Ameliyat safhasında olan yani tedavisi ameliyatla olabilecek bir Lomber Fıtık eski yönetmelikte de yeni yönetmelikte de D) olarak mı geçiyor?
Durumum Askerlikten muaf mı?
Öyleyse Askerlik Muafiyeti almak için okul bitince neler yapmam gerekir?

Tüm hasta arkadaşlara geçmiş olsun diyorum..
Sorularımızı cevaplamakta bizlere yardımcı olan tüm arkadaşlara da çok teşekkürler

Edit:İlgilenen varsa MR ın fotoğrafını çekip gönderebilirim

merhabalar size bir sorum olacak.bende de 3 adet çift taraflı fıtık var ameliyat olmadım.siz askerden muaf tutuldunuz mu?nisan celbinde tecilim bitiyor.bu durumda askeri hastaneye gidersem muafiyet durumum ne olur?teşekkürler

- - - Updated - - -

selamlar yaşım 29.belimde 3 adet çift yönlü fıtık var.ameliyat olmadım.askerlikten muaf tutulur muyum bu durumda.

göktürk3142
12-04-2013, 00:43:04
Merhaba arkadaşlar ben 29 yaşındayım memurum ve üniv. 3.sınıf öğrencisiyim işimle okulum ayrı yerlerde olduğu için okulu bitirmekte zorlandım.işimi okul ile aynı yere aldırmaya çalıştım fakat okulumda öğrenci işleri seneye yaş haddınden dolayı kaydımı yenileyemeyeceklerini çünkü askerlik yapmam gerektiğini söylediler.bende 2000 ve 2002 yıllarında (2.si çok ağır olmak şartı ile) tüberküloz geçirdim ve açıkçası bu hastalığı geçirenlerin askerlikten muaf olduğunu bildiğimden (benim abim,arkadaşım ve daha çevremde bildiğim en az 3-4 kişi bu rahatsızlıktan dolayı çürük aldılar ) işin üstüne çok gitmedim okulu nasılsa bitirir ve 5 ay veya 12 ay maaşlı askerlik yaparım yada bana da çürük verirler diye bunu çok dert etmiyordum ta ki okul bana kaydını yenileyemiyeceğiz diyene kadar.Bunun üzerine şubeye gittim ve askerlik işlemlerimi başlattım.Yanıma hastalığı geçirdiğime dair bütün raporlarımı aldım askeri hastahaneye gittim ve doktor herhangi bir rahatsızlık geçirdin mi diye sorduğunda tüberküloz geçirdim dedim ve doktor bana sanki ben oraya kasıtlı bir şekilde çürük almaya gitmişim gibi alay edercesine bir ses tonu ve yüz ifadesi ile artık askerlik yapıyorsunuz geçti o günler geçen yıl yasa değişti,geçen yıla kadar neredeydin sen dedi.Röntgen teknisyeni bile sanki ben vatan hainiymişim gibi askerlik yapmayacağını mı sanıyordun sen dedi ve bu tavırları gördükten sonra insanların neden askerlik yapmak istemediklerini yeni yeni anlamaya başladım.Doktor benden akciğer tomografisi istedi çektirdim sekel kaldığı ve her iki akciğerde kronik tbc bulguları var yazmasına rağmen bana askerliğe elverişlidir komando olamaz raporu verdi.ben de konuyu araştırdım ve geçen yıl yapılan bir değişiklik buldum 18.02.2012 tarihli resmi gazetede yayınlanan bir değişiklik bir kısmı şöyle (Uzman erbaş ile sözleşmeli erbaş ve er adaylarında Hepatit B, Hepatit C, HIV, yaygın sekelli iyileşmiş ya da aktif tüberküloz ile kronikleşme özelliğindeki herhangi bir bulaşıcı hastalık bulunmamalı) ama buradaki değişiklik askeriyeye gönüllü girmek isteyenler için yapılmış.Ben bu sınıfa girmiyorum benimle ilgili kısmını bulamıyorum lütfen bana en güncel hali ile askerlik sağlık yönetmeliğini nereden bulabileceğim hakında yardım edin rapora 1 ay içerisinde itiraz etme hakkım varmış ama siz hukukçu arkadaşlar daha iyi bilirsiniz elimde yasal bir dayanak olmadan rapora itiraz etmek istemiyorum.Çevremden duyduğum ve forumlardan takip ettiğim kadarıyla askeri doktorlar çürük vermemek için ellerinden gelen bütün terslikleri yapıyorlarmış çürüğü ben vermeyeyım başıma iş almayayım diye ama burada benim hayatım söz konusu . Arkadaşlar lütfen ben askerden kaçma niyetinde olan biri değilim ama öyle bi köşeye sıkıştım ki takdir edersiniz ki 15 ay yaklaşık 30000 gibi bir maddi kaybım olacak,ödemek zorunda olduğum bir banka kredim var ayrıca bakmakla yükümlü olduğum bir annem ve babam var.eğer askeriye yukarıda belirttiğim gibi insanlar ile dolu ise yaşayacağım manevi sıkıntıdan bahsetmiyorum bile bu konuda bilgisi olan birileri yardım ederse çok memnun olurum hukuki nete böyle bir konuyu açtığı için sonsuz teşekkurler.

Bill187
12-04-2013, 14:26:39
Dediğin gibi %100 şeyler hariç(adamın kolu yok, kalbi delik, şeker hastası vs.) daha önce geçirilmiş hastalıklar yüzünden ve birazda raporu verenin insiyatifinde muaf alma dönemi bitti.İtirazını et ama çok fazla bir şey bekleme derim.15 aylık maddi kayıp, ödemen gereken borçlar ve bakman gereken kişiler kısmına gelince, askerde hemen hemen herkesin bunları bırakarak askere gelmek zorunda kaldığını gittiğin zaman göreceksin.Bende çok zor şartlar altında ve ciddi bir rahatsızlıkla askerliğimi yaptım.Orada bu şekilde çok insan var.İtirazını yap bir şey çıkmaz ise gerekli raporlarını alır birliğine sunar sağlığına dikkat ederek yapar gelirsin.Kolay gelsin.

- - - Updated - - -

Dediğin gibi %100 şeyler hariç(adamın kolu yok, kalbi delik, şeker hastası vs.) daha önce geçirilmiş hastalıklar yüzünden ve birazda raporu verenin insiyatifinde muaf alma dönemi bitti.İtirazını et ama çok fazla bir şey bekleme derim.15 aylık maddi kayıp, ödemen gereken borçlar ve bakman gereken kişiler kısmına gelince, askerde hemen hemen herkesin bunları bırakarak askere gelmek zorunda kaldığını gittiğin zaman göreceksin.Bende çok zor şartlar altında ve ciddi bir rahatsızlıkla askerliğimi yaptım.Orada bu şekilde çok insan var.İtirazını yap bir şey çıkmaz ise gerekli raporlarını alır birliğine sunar sağlığına dikkat ederek yapar gelirsin.Kolay gelsin.

tüketici
26-04-2013, 12:03:49
merhaba,
göz bozukluklarında kaç numara için çürük raporu veriliyor bilginiz var mı?
teşekkürler.

ronwald
12-05-2013, 19:02:25
Bu ve benzeri sorularinizin cevaplari asagidaki konu basliginda:
"Göz bozukluğu - Askerlik Konuları burada toplanacak diğer başlıklar silinecek"
http://www.hukuki.net/showthread.php?t=6617
Saygilar

merhaba,
göz bozukluklarında kaç numara için çürük raporu veriliyor bilginiz var mı?
teşekkürler.