PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Çürük raporu ile ilgili konular bu başlık altında toplanacaktır

Sayfalar : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9

cevahir1071
07-11-2007, 01:07:22
nereye dayandırdığınızı da açıklarsanız memnun olurum. saygılar...

KaPLaNYaVRuSu
15-11-2007, 00:18:38
LÜTFEN YARDIMCI OLUN

Merhaba arkadaşlarım abilerim benim bir sorum olacak yanıtını alırsam cok iyi olur ..!!

TEŞHİŞ:

yetmzlik yapmış mitral valv prolapsusu ( İKİNCİ DERECEDE MİTRAL YETERSİZLİĞİ )

KARAR:

B/42 F-6 Askerliğe Elverişli Değildir.

YETKİLİ ÜST MAKAM ONAYLARI:

Sağlık Kurulu Tarafından Verilen Karar B.K. Yönetmeliği B/42 F-6 Maddelerine - Fıkralarına Uygundur.

bunun anlamı nedir ve en merak ettiğim konu ise % de kaçlık bir çürük olayına sahibim..!! lütfen cvp vere bilecek abilerimden bunun yanıtını en kısa şekilde ala bilirmiyim benim için önemli sayılacak derecede..!!

ve cevabı vere bilecek kişilerin bana bu maille atmalarını rica ediyorum..!!

leblebi_____@hotmail.com

BANA YARDIMCI OLACABİLECEK TELEFONDA ACABİLİR HATTA HATTA MESAJ ATARSA BEN ARARIM..!! 0544 698 71 06 ADIM : CAN

tdemirtay
16-11-2007, 05:27:30
Merhaba

Ben 1.5 ay önce sağ ses telinde 1cm sol ses telinde 4 mm nodülden dolayı amaliyat oldum fakat sesim hala düzelmedi kısık ve catallı ses le konuşabiliyorum bir kaç dk konuşmadan sonra yoruluyorum ve nefes darlığı çekiyorum gittiğim dr.lar sesimin ya böle kalacağını yada zaman a bağlı olarak takip edilip terapi görebileceğimi veya yeniden opresyon geçireceğimi söylediler.ssk dan aldığım raporda en az 3 ay ses istirahati yapmam gerektiği yazıyor.
şuan ki durumu ses telleri arasında boşluk var birbir lerini karşılamadığı için ses kısıklığı olmaktadır ayrıca granüler(ileşme dokusu)dedikleri bir kitle mevcut pataloji sonucu iyi huylu nodüller fakat tekrar layan cinsten
ben 19 kasım 2007 de askere alınacağımdan g.suyuna muayeneye gittim oradaki dr. ses tellerime bile bakmadan komanda olamaz askerliğe elverişlidir yazdı.bu durumda ne yapmalıyım rapor yada çürük verilme durumu nedir
tsk syy de ilgili bölüme baktım fakat tam olarak bişe anlamadım acil olarak bir cevap dönerseniz sevinirim

gizemli77
18-11-2007, 16:31:32
Arkadaş ben hebatit b taşıyıcısıyım. Kasımpaşa Asker Hastanesi "Askere elverişlidir.Komando olamaz. 3 ayda sonra kıtasında kontrole gidecektir." kararı verdi. Ve ben 19/11/2007 tarihinde bu belgeleri askerlik şubesine vereceğim. 30 yaşında olmam nedeniyle devre kaybı olarak askere alınacağım. Bilgin olsun.

bunker
24-11-2007, 13:42:38
Merhaba arkadaşlar,

Ben 2 sene önce bel fıtığı hastalığına yakalandım. Sivilde gittiğim hastanedeki ortopedist bana 3 farklı noktada fıtık olduğunu, beyin cerrahı prof. dr. da bana amelyatın riskli ve zor olduğunu bu nedenle amelyat olmamı tavsiye etmediğini söyledi.

Son yoklamamdan sonra askeri hastaneye gittim (eskişehir) ordaki tabip albay beyin cerrahı bana askerliğe elverişli raporu verdi hemde fıtıklarımın MR'ını çekmeden sadece rutin bir muayeneden sonra elverişlidir yazdı. Fıtıklarımı söylediğim zaman da bana şöyle dedi:

"Ya sivilde amelyat olup öyle geleceksin, ya da bu şekilde askere gidip rahatsızlandığında askerde iken seni amelyat edecekler.."

Burdaki sorun şu ki benim amelyatım riskli bir amelyat. birdaha ayağa kalkmamın zor olacağı bir amelyat sivildeki prof. dr. bana böyle dedi. bu nedenle ben amelyat olmak istemiyorum ne sivilde nede askerde.

Ama gittiğim askeri hastane bana sağlam raporu verdi. Şimdi ne yapabilirim? ne yapmalıyım bana yardımcı olan sevaba girer..

drmete
04-12-2007, 01:17:58
Günümüzde ameliyat olamıyacak fıtık hemen hemen yok gibidir. tsk saglık yetenegi yönetmeliğinde çok açık olarak ameliyat ile tedavi olmamış fıtıkların kaç seviyede olursa olsun askere elverişli oldugu yazar.

Merhaba arkadaşlar,

Ben 2 sene önce bel fıtığı hastalığına yakalandım. Sivilde gittiğim hastanedeki ortopedist bana 3 farklı noktada fıtık olduğunu, beyin cerrahı prof. dr. da bana amelyatın riskli ve zor olduğunu bu nedenle amelyat olmamı tavsiye etmediğini söyledi.

Son yoklamamdan sonra askeri hastaneye gittim (eskişehir) ordaki tabip albay beyin cerrahı bana askerliğe elverişli raporu verdi hemde fıtıklarımın MR'ını çekmeden sadece rutin bir muayeneden sonra elverişlidir yazdı. Fıtıklarımı söylediğim zaman da bana şöyle dedi:

"Ya sivilde amelyat olup öyle geleceksin, ya da bu şekilde askere gidip rahatsızlandığında askerde iken seni amelyat edecekler.."

Burdaki sorun şu ki benim amelyatım riskli bir amelyat. birdaha ayağa kalkmamın zor olacağı bir amelyat sivildeki prof. dr. bana böyle dedi. bu nedenle ben amelyat olmak istemiyorum ne sivilde nede askerde.

Ama gittiğim askeri hastane bana sağlam raporu verdi. Şimdi ne yapabilirim? ne yapmalıyım bana yardımcı olan sevaba girer..

yld19sm
04-12-2007, 11:47:42
Ya ameliyat olup sonucuna katlanacaksın ya da paşa paşa askerliğini yapacaksın.

Cenderme
06-12-2007, 01:47:14
Merhaba Hukuk severler,
Soracağım soruyu daha önce de sordum ama tam bir cevap alamadım. Şu an TSK' da bu durumda olan yüzlerce belki binlerce asker var. Durum kısaca aşağıdaki gibidir:
1- Acemi birliğine devam ederken 42. günde 6 ay SMK hava değişimi aldım(Boy kilo uyumsuzluğu).
2- Melekete döndüm ve 6 ay dolduktan sonra yaşadığım ildeki askeri hava kv. hastanesine gittim ki gitmemle 3 ay hava değişimi almam bir oldu.(9 ay etti hd.)
3- Bu 3 ay doltuktan sonra tekrar gittim. Bu gittiğimde hipertansiyon rahatsızlığım iyiden iyiye belli etti kendini ama kimse ilgilenmedi. Tansiyonum 19-20lere çıkıyor ama sadece basit tansiyon düşürücü ilaçlarla geçiştiriliyorum ki bazen git yat geçer diye söylemlerde bile rahatça diyebiliyorlar. Kimisi diyo sıkıntı yapma. Nasıl yapmaz insan! 4 duvar arasına tıkıyorlar, herşey yasak. İnsan ister istemez sıkılıyor. Neyse, bu farklı konu.
Bu rahatsızlığım hiçbir rapora işlenmedi ve boy kilo uyumsuzluğundan 3 ay hd. aldım.(Toplam 12 ay Hd. süresi aldım.)

Bu konuyu doktorlara soruyorum birşey söylemiyorlar, şubeye soruyorum biz bilmeyiz doktorlar bilir diyorlar. Eşe dosta soruyorum kimi diyor bi 5 yıl kalırsın bu şekilde 3 ay' da bir kontrole gidersin. Kimisi diyor 12 ay Hd. aldıktan sonraki gidişte elverişsizdir verirler. Bu konunun netliği hakkında bir bilgi bulamadım forumda. Bu konuya netlik kazandırırsan ben dahil yüzlerce arkadaşımıza kesinlik kazandırmış olacağız.

S1 - Bu durum ne kadar sürüyor?
S2 - Kaç kere daha hava değişimi alacağım?
S3 - Ay akşamdan ışık mıdır, yüküm şimşir kaşık mıdır ? Yaylalar oy yaylalar :)

- İmla hataları olduysa ki olmuştur özür dilerim.

redinblack
25-12-2007, 01:10:00
Merhaba arkadaşlar. Ben şu anda doktora yapıyorum. 31 .12.2007 de yani 1 hafta sonra sevk tehirim bitiyor (33 yaşını doldurdugum için). Doktoramı yarıda bırakıp askere gideceğim. Kilo problemim var. Boy 177 kilo 125. 2002 deki son yoklamamda kilom 103 müş ve A+ yazmışlar. sorularım şunlar:
1. Askeri hastaneye sevkimi hangi aşamada isteyeceğim.
2. Eger kilo problemimden dolayı sevk tehiri vermezlerse rapor alamak istiyorum. yani önce askeri hastaneye sevkimi isteyeceğim kilo tutmazsa sınav tarihinde rapor alıp bir sonraki sevk dönemine atmaya çalışacağım. bu mümkünmü.

yanıtlarınızı bekliyorum.

suzi
25-12-2007, 12:52:48
merhaba

Eşim 13 gün önce askere gitti(kütahya hava er kısa dönem)
kilo fazlalığı nedeniyle kurula sevk etmişler ve hava değişimi alabilirsin demişler.Ancak o askerliğini bitirmek istiyor zaten 13 günde de 5-6 kilo vermiş.Eğer kilo verdiğini ispat edip ısrarla kalmak isterse kabul edilebilir mi?kendisi kimya mühendisi 31 yaşında.Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar varsa önerilerini bekliyorum.Çok teşekkürler

Murat1980
02-01-2008, 18:55:23
Herkese merhaba
Benim soyle birkac sorunum var
Benim yuksek tansyon ve ritim bozuklugum var
Ayni zamanda duztabanim fazla ayakta duramiyorum ve uzun sureli yuruyusler yapamiyorum
Dizim gencken cikmisti fakat su an ne zaman kosmaya calissam sisiyor
Belimde de kireclenme + fitik var

Curuk alir miyim
veya nasil bir prosedur uygulamam lazim
Yardim ederseniz sevinirim
Simdiden tessekurler

yld19sm
03-01-2008, 14:24:21
B-52 F/5 kararı alan yedek subay askere gider.Yönetmelik madde 79.

erdogan guler
04-01-2008, 09:44:04
Kanun tekrar mı degisti, cunki son degisiklik ile b gruplari da alinmiyordu.

redinblack
05-01-2008, 23:18:50
B-52 F/5 kararı alan yedek subay askere gider.Yönetmelik madde 79.

bu cevabı kimin için yazdınız?

Tanjuu
17-01-2008, 16:54:38
merhaba arkadaşlar
bir konu hakkında yardıma ihtiyacım ben durumumu kısaca anlatayım öncelikle
benim 4 yaşında gerçirdiğim bir kaza sonucu sağ elimdeki işaret parmağımı yani tetik parmağımı kaybettim ve bunun yanında orda ve yanındaki parmağımda çok kötü zarar gördü ve yerlerine dikildi. aÖğrenmek istediğim cevap ise ben 88 doğumluyum 2007 eylül ayında askelik şubeside muayene oldum doktorlar incelediler kitap açıp birşeyler yazdılar durumumu tamamen anlattım hastaneden rapor vermişlerdi bu durum için bana ameliyattan sonra onuda gösterdim ama bana askere elverişlisin yada değilsin gibi birşey söylemediler beni askere alırlarmı yoksa çürük raporumu vericekler bunu ne zaman verirler nasıl öğrenirim yada benim bu konu hakkında yapabileceğim birşey varmı.

lütfen cevaplarınızı bekliyorum teşekkürler

quend
19-01-2008, 22:46:58
2005 yılında
B/58 F1 Er olarak askerliğe elverişli değildir, Yedek subay adayı olarak tsk syy nin iki numaralı çizelgesindeki (+) işaretli sınıflarda görev yapar kararlı raporumu aldım.
Daha sonra evime Tsk dan bir çağrı geldi, askerlik şubesine raporumla gittim. İşlemlere başladılar. En son zannedersem Yarbay yada üst rütbeli bir asker tarafından raporum onaylanarak, şubedeki memura gönderildim. Şubedeki memur raporu bir dosyaya koyarak arşiv odası gibi bir yere gönderdi. Tüm bu olaylar karşısından durumumuun tam olarak ne olduğunu sordum memura, dosyanız kapandı ifadesini kullandı.
Yani muaf mıyım dedim evet dedi. Bu arada üniversite mezunu olarak ben yukarıdaki ifade den yedek subayı oalrak gideceğim yargısın varmıştım. Bu sonuç karşısında çok şaşırdım.
Bir kaç gün sonra evime bir mektup geldi Tsk dan. Mektupta askerlik karar maddesinde geçen ifade 28.Mad. Sağlık Durumu YDSB. olur er olamaz. Anacak yukarıda geçen 1. nolu maddede geçen ifade ise Aşağıda kimliği yaılı yükümlünün 30/11/2005 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur. Şimdi bu ifade beni hep terettüt içinde bıraktı.
Benim durumum hakkında tam bir bilgi verebilecek varsa minnettar kalıcam. Askerlik şubesine 11/2005 tarihinden sonra tekrar uğramam gereklimiydi. Yoksa dosyamın kapatıldı ifadesi başka bir işlem yapılmayacağı anlamına mı geliyor.Bu konuda adresime herhangi bir tebligat yapılmadı. Ve askerlikten muafiyet te belirli dönemlerde yoklamaya katılınıyormu. Bu konular hakkında bilgi rica ediyorum.

quend
04-02-2008, 18:12:48
uzun zamndır cevap bekliyorum ama artık foruma bilgili arkadaşlar pek girmiyor galiba

hukara
06-02-2008, 18:26:16
1 Nisandaki yedeksubaylık sınavımdan 4 ay önce akciğer embolisi denilen rahatsızlığa yakalandım.Askerlik şubesinden celp belgemin gelmesini beklemem gerektiğini söylediler.Bu da Mart ayının sonlarına denk geliyor.Bu tarihte beni askeri hastaneye,büyük bir olasılıkla GATA'ya sevk edecekler.

*Şu anda hastalığım ile ilgili herhangi bir bulgu yok iyileştim.Fakat üniversite hastanesinden alınan,bu hastalığı geçirdiğime dair heyet raporum var.

-Askerlik şubesindeki memurun dediği gibi celbi beklemem gerekir mi?
-Rahatsızlığım yönetmeliğin B-43/10 fıkrasında yer almasına rağmen beni askere alabilirler mi?
-Ertelemeden sonra yine herhangi bir bulgu çıkmayacak fakat ben bu hastalığı geçirdim elimde üniversite raporu var ve bu hastalık kanunun B maddesinde yer alıyor.sizce doktorun ne karar vermesi gerekir?

dapda
09-02-2008, 01:28:12
Arkadaşlar benimde bi sorum olacak; boy 1.93 kilo 65 ayrıca pectus excavatum (kunduracı göğsü) denilen rahatsızlığım var. Askerliğim tehlikede mi şimdi?:(

tyler_d
09-02-2008, 12:36:05
Merhaba;
benim durumum biraz karışık.Üniversiteden 2006 yılında mezun oldum ve şu an doktora yapmaktayken kullandığım ilaçların konsantrasyon kaybı yapması nedeniyle okulu bıraktım ancak kaydımı almadım.Yani şu an için öğrenciyim ve tecilliyim.Askere gitmek için tecil bozdurup bir sonraki sevk döneminde(nisan) askere gitmek istemekteyim.
Sormak istediğim şu: atipik psikotik bozukluk ve sosyal fobi tanısıyla yaklaşık 9 aydır(2 mayıs 2007'den beri) tedavi görmekteyim.Ancak heyet raporu almadım;sigortam olmadığı için hastaneye değil özel bir psikiyatriste gitmekteyim.Hastalıklar ve arızalar listesine baktım ve durumumun 15. maddenin B ve C şıklarına uyduğunu gördüm.Askere alınır mıyım diye merak etmekteyim.
Yardımlarınız için teşekkürler

hayalprens
09-02-2008, 16:08:26
Arkadaşlar benimde bi sorum olacak; boy 1.93 kilo 65 ayrıca pectus excavatum (kunduracı göğsü) denilen rahatsızlığım var. Askerliğim tehlikede mi şimdi?:(

Göğüs kafesinin şekil bozuklukları (Güvercin göğsü, kunduracı göğ-
sü v.b.).

bu konu hakkında bılgısı olan ya da sorun yaşamış olanlar bılgı verırse ıyı olur arkadaslar ıcın..

users
10-02-2008, 01:16:14
Merhaba arkadaslar benimde merak ettiğim bazı konular var konu 53 sayfa olunca hepsini okuyamadım kusura bakmayın aynı soru sormussam.
Askerde tüberkuloz gecirdim vede 46/B/1 askerliğe elverişsiz raporu aldım bunun bana zararı nedir.
Memurluk sınavlarına girmeyi düşünüyorum bir sakıncası olur mu?
Arkadasların dediğine göre mehmetcik vakfından parada talep edebiliyormusum bu konu hakkında bilgisi olan var mı?
Bunu sormak istemiyorum ama sormak zorundayım artık özürlü kişi yerine mi geçiyorum?
Bu sorular hakkında beni bilgilendirirmisiniz. Teşekkürler.

samiyusuf
11-02-2008, 23:02:46
selamun aleyküm ben 1984/4 tertip olarak askeri görevimi yaptım acemi birliğime yenı giriş yaparken muayane yaptılar ben doktora söledım benım göğsüm çok ağrıyor dedım ilgilenmedi usta birliğine gitim aile kantınıne aldılar benı portör mayenesine girdim orda dev kist hitadik teşhisi koydular akciyerımın yarısını aldılar şimdi hiç bir iş yapamıyorum ortada kaldım çaresizim aileminde durumu ii deyıl bana yardımcı olun lütfen allah rizası için yaşım 24 çaresizim kendımı öldürmeyi bile düşünüyorum piskolojim bozuldu hiç bir güvencem yok hastayım param yok hastaneye gideyim nolurr bana yardım edın allah rızası için en kısa zamanda cevap beklıyorum çaresizim lütfen gerekenın yapılmasını arz ederım :mahcup:

halaskar01
25-02-2008, 13:12:56
merhabalar. benim sağ gözümün görme oranı "0" yani hiç görmüyor. Adanadaki askeri hastane Ankara Etimesgut hastanesine sevk etti. Askerlikten muaf olurmuyum vede orda bana ameliyat olacaksın diye bir şey demeleri söz konusu olur mu ?
Umarım cevaplarsınız şimdiden teşekkürler.

dwain
25-02-2008, 16:38:12
Herkese merhaba,

Sorumu kısaca sormak istiyorum.

Benim sol kulağımda total işitme kaybı var. Buradaki arkadaşların vermiş oldukları bilgiye göre ve TSK yönetmeliğinde belirtilen hastalıklar listesine göre askerliğe elverişli olmadığımı öğrendim.

Üniversite'den mezun olduktan sonra askerliğimi tecil ettirdiğimde ayaküstü bir muayene yapıldıktan ve birkaç evrak doldurulduktan sonra tecil işlemlerimi tamamlamıştım.

Kısa bir süre sonra tecilimin süresi dolacak ve kulağımdaki rahatsızlıktan dolayı askeri hastaneye sevkimi talep edeceğim.

1. Askeri hastaneye sevkedildikten ne kadar süre sonra sonuçlanıyor?
2. Heyet ilgili maddelere istinaden askere elverişli değildir raporu verdikten sonra bu rapor ile ne yapmam gerekiyor ve tüm işlemlerin tamamlanması ne kadar süre alır?
3. B maddesindeki bir rahatsızlıktan dolayı Yedek Subay olunur mu yoksa tamamen askerliğe alınılmaz mı?

Aslında 3. sorum ile ilgili sanıyorum askerliğe tamamen alınmayacak. Ancak birkaç sayfa önce okuduğum bir yanıt kafamı karıştırdı. Emin olmak istedim.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

İyi çalışmalar,

caner77
27-02-2008, 17:32:41
Slmlar Herkese,

Bundan 6-7 sene önce bi intihar girişimim oldu ve balkondan atlamam sonucu mucizevi bi sekilde sadece kalca kırıgı ile kurtuldum. bugün muayenemi oldum askerlik icin ve raporum da su sekilde bi yazı olmasına ragmen doktor bana askerliğe elverişlidir raporu verdi. konuyla ilgili fazla bilgim olmadıgı icin sizlere danısmakta yarar gördüm. elverişlidir raporu almam dogru mudur?

"bilateral alt ekstremite ölcülü radyografisi, her iki kalca eklem 2 yönlü : her iki alt ekstremitnin ölçülü radyogramında sağ alt ekstremite soldan 0,5 cm kısadır. sağ pubik kemik superior ramusunda eski kırıga ait sekil ve yapı bozuklugu izlendi"

ve ayrıca toplumumuzda intihar girişimlerine iyi göle bakılmadıgı icin bunu saklama gereği duydum ve bu konuda hiç birsey söylemedim doktorlara.

askerlikte beni nelerin bekledigini tam olarak bilmiyorum ve icimde büyük bir korku da var acıkcası. naapmam gerektigi konusunda yardımcı olursanız cok sevinirim.

saygılarımla

s8n5r
02-03-2008, 19:57:45
Ben 1985 doğumlu askerlikten muaf bir kişiyim.muaf olmamın nedeni ise ''sol böbreğin olmaması'' Şu an özel bi iş yerinde sigortalı olarak çalışıyorum, yaklaşık 3 senedir işime devam etmekteyim...
Sizden soracağım benim çalıştığım iş yerinin benim için devlete ödediği vergiden muaf olabilirmiyim?

Olmak için şartların ne olması gerekir...
Siz büyüklerimden yardım bekliyorum

şimdiden teşekür eder saygılarımı sunarım...

yld19sm
10-03-2008, 09:49:19
Merhaba arkadaslar benimde merak ettiğim bazı konular var konu 53 sayfa olunca hepsini okuyamadım kusura bakmayın aynı soru sormussam.
Askerde tüberkuloz gecirdim vede 46/B/1 askerliğe elverişsiz raporu aldım bunun bana zararı nedir.
Memurluk sınavlarına girmeyi düşünüyorum bir sakıncası olur mu?
Arkadasların dediğine göre mehmetcik vakfından parada talep edebiliyormusum bu konu hakkında bilgisi olan var mı?
Bunu sormak istemiyorum ama sormak zorundayım artık özürlü kişi yerine mi geçiyorum?
Bu sorular hakkında beni bilgilendirirmisiniz. Teşekkürler.

Raporun sana zararıolmaz.Memurluk sınavına girebilirsin sakıncası olmaz.Sınavı kazanırsan yeniden muayeneye gideceksin zaten.Sana zararı olacak olan senin rahatsızlığın ve türü.Hastalığın askerliğin sebep ve tesiri ile olmadığından yani bu rahatsızlık askere gittiğinde sende olduğundan Mehmetçik Vakfından para talep etsende vermezler diye düşünürüm.

GuVeN_HeRSeYDiR
15-03-2008, 20:29:05
Arkadaşlar,

Askerlikle ilgili kanunları okudum ancak bazı sorularım olacak..

Ben 165 boya 112 kilo olan birisiyim. Ayrıca şeker hastalığım var. Kilo fazlalığım sebebiyle şekerim çok yükselmiş ve tam 600 şeker çıktı. 14 gün hastanede yattım şekerimin düşürülmesi için. Ve sonuçta tip 2 şeker raporu verildi. Tip 2 aslında insülinsiz tip oluyor ancak doktorlar kilo fazlandan dolayı vücudun insülinsiz duramıyor, haplar yeterli olmuyor diyerek rapora 2 farklı insülin yazdılar. Birisi her yemek öğününden önce olmak üzere 3 doz, diğeri ise bir sabah bir akşam olmak üzere 2 doz. Tip 2 olup da insülin kullanan birisiyim yani. Bunla ilgili bursa tıp'tan alınan raporlarım var.

Bu durum 2007 yılının aralık ayında ortaya çıktı. Ben 2007 yılının ağustos ayında askerlik şubesinde muayeneye gittim ve kilo fazlasından dolayı 1 yıl hava değişimi verdiler.

Yani ağustos 2007'de hava değişimi aldım. Aralık 2007'de ise şeker hastalığım çıktı.

2008 yılının ağustos ayında askerlik şubesine çağrılacağım. 2008 yılında gelmem gerektiğine dair bir yazı verdiler. Ben bu sene gittiğimde sizce nolur. Yine hava değişimi mi olur? Beni askeri hastaneye mi sevkederler. Direk çürük mü verirler?

Bu konuda bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olsun. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Serbulent_26
16-03-2008, 20:37:57
Dostum sana hava değişimi değil Ertesi Yıla Terk Raporu verilmiştir. Sen bu yık son yoklamaya tabisin. Son yoklamaya için evine gelen Son Yoklama Çağrı Tebligatında yazan tarihte Askerlik Şubesine git. Giderken Şeker Hastalığın ile ilgili tüm rapor, bilgi ve belgeleri yanına al. Askeri ve Sivil Doktora muayene olurken şeker hastalığın ile ilgili raporları göster. Seni Askerlik Şubene yakın en yakın Asker Hastanesi Baştabipliğine sevk ederler. Orada heyete çıkarsın ve tahmine göre %70 AD yani Askerliğe Elverişli Değildir Kararı verirler.
Ama şeker hastalığının durumuna göre yazdıkların doğru ile Askerliğe Elverişli Değildir raporu alırsın. Sen kafanı yorma. Şimdiden geçmiş olsun....

dwain
20-03-2008, 19:39:42
Ben de cevap alabilirsem çok sevinirim. 2-3 soru yukarıda yazmıştım sorumu... Sol kulak total işitme kaybı ve işlemleri ile ilgili...

pmirabilis
23-03-2008, 22:23:21
hashimoto tiroidit (hipotiroidi) nedeniyle hormon kullanmak zorundayım. askere gitmek istemiyorum. hastalığım ile ilgili çürük raporu alabilirmiyim (bu arada 29 yaşındayım ve hala öğrenciyim) konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum şimdiden çok teşekkür ediyorum

arkın
24-03-2008, 03:09:06
Öncelikle,öğrenciliğinizin sona ermesini bekleyeceksiniz.Üniversite mezunu olursanız, yedek subaylık kararı aldırmak için askerlik şubesine gittiğinizde "askeri hastaneden sizin hastalığınıza göre bir rapor vereceklerdir".Askerliğe elverişsiz iseniz çürüğe ayıracaklardır.Tedavi için bir müddet tayin etmeleri de mümkündür.

Kaganhan
03-04-2008, 19:28:11
Merhaba arkadaşlar. benimde bir sorum olucak sizlere.. yaklasik 4 aylik askerim. benim dogustan gelen sol kulakta işitmesizlik var ve kulak zarım delik yada yirtik. ama sağ kulağım iyi. fakat coğu zaman sağ kulakta bir yoğunluk oluyor ve ancak ben parmaklarimla burnumu kapatıp ayrica agzimida kapatip nefes veriyorum o zaman sol kulagimdan hava cikiyor ama sag kulagimda ise bir genleme oluyor o an 10 15 saniyeligine sag kulak cok net duyuyor sonra o genleme yine kayboluyor. ve bugun hastaneye ciktim total işitme kaybı diye geçti raporda. sag kulağımı kapattığımda sol kulağa gelen ses çok az yani gelen ses hic anlasilmiyor sadece bir uğultu gibi. ve gataya gidecegim 2 hafta sonra ne olacağını merak ediyorum ve bu konuda bana yardimci olursaniz sevinirim. ayrıca amacım çürük almak değil bunuda belirteyim eğer çürük almak isteseydim bunca zaman çoktan gitmiş olurdum şimdiden teşekkürler.

kerem8282
03-04-2008, 21:51:06
Merhaba arkadaşlar. benimde bir sorum olucak sizlere.. yaklasik 4 aylik askerim. benim dogustan gelen sol kulakta işitmesizlik var ve kulak zarım delik yada yirtik. ama sağ kulağım iyi. fakat coğu zaman sağ kulakta bir yoğunluk oluyor ve ancak ben parmaklarimla burnumu kapatıp ayrica agzimida kapatip nefes veriyorum o zaman sol kulagimdan hava cikiyor ama sag kulagimda ise bir genleme oluyor o an 10 15 saniyeligine sag kulak cok net duyuyor sonra o genleme yine kayboluyor. ve bugun hastaneye ciktim total işitme kaybı diye geçti raporda. sag kulağımı kapattığımda sol kulağa gelen ses çok az yani gelen ses hic anlasilmiyor sadece bir uğultu gibi. ve gataya gidecegim 2 hafta sonra ne olacağını merak ediyorum ve bu konuda bana yardimci olursaniz sevinirim. ayrıca amacım çürük almak değil bunuda belirteyim eğer çürük almak isteseydim bunca zaman çoktan gitmiş olurdum şimdiden teşekkürler.

hiç umudun olmasın!!! benim arkadaşımın %60 işime sorunu vardı çürük filan vermediler devam etti kısa dönemliğine, ama sadece 1-2 hafta şenlik gibi geçer o süreçte sadece askerlikten yırtarsın. Ancak %100 çürük olmayacaksın aklında bulunsun! yani terhis gününe kadar kışladasın :-)

comert
04-04-2008, 02:09:10
Merhabalar .

Öncelikle burada vermiş oldugunuz bılgıler ıcın hepinize teşekküre derim.

Forumu baştan sona okudum fakat soruma bir cevap bulamadım.

Ben orta okuldayken açık kalp ameliyatı geçirdim.

Askerlikden muaf olucakmıyım olmuyacakmıyım bir türlü anlayamadım.

Askerlik yapamazsam ömür boyu utanç duyacakmıs gıbı hıssedıyorum.

drkorhan
05-04-2008, 19:26:17
TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ SAĞLIK YETENEĞİ YÖNETMELİĞİ
Madde 33 - (Değişik : 30/1/1997 - 97/9106 K.)
D) 1. Boya Göre Standart Ağırlık Çizelgesindeki üst sınırdan 41 kg.(dahil) veya daha fazla olan şişmanlıklar.

NOT: Bu fıkra subay ve astsubaylarda 1 yıllık zayıflama rejiminden sonra uygulanır.

''1yıllık zayıflama rejimi'' muvazzaf subay için nasıl uygulanıyor?istirahat veya başka bir şey varmı?
Yardımcı olacak sayın forum üyesi arkadaşa şimdiden teşekkür ederim.

mertica
09-04-2008, 17:49:07
Merhabalar,

Ben bundan 1 yıl öncesine kadar 170 kilogram ağırlığındaydım. 15 gün kadar akciğerlerimden ve kalp yetmezliğinden, bunlara bağlı olarakta yüksek tansiyondan hastanede yattım. Daha sonra Gastrik Sleeve ameliyatı olarak midemin %95 i alınarak tüp mide şekline dönüştürüldü. Şu anda 105 kg. geliyorum. Bu şartlar altında askerliğe elverişsizdir raporu alabilirmiyim?
Bu konuda bana bilgi verebilirseniz sevinirim.

İyi Günler,

akdmehmet
11-04-2008, 21:15:57
merhaba tyler_d

Hastalığın atipik psikoz ise yüzde doksan çürük alırsın. Ama bu hemen çürük raporu verme şeklinde olmaz, önce 1-2 yıl tecil verirler, bakarlar hastalığın geçmemiş o zaman çürüğe çıkarsın. Bir de kötü olasılık var yüzde 10 ihtimal verdiğim, o da şu: Seni direk askere alırlar, birkaç ay sonra birliğin tabibinden sevkle hastaneye gönderip çürüğe çıkarırlar. İçini rahat tut, sen askerlik yapmazsın yapsan da 2-3 ay yaparsın. Bana sorun olursa MSN adresimden bana ulaş, yardımcıı olayım sana.

Geçmiş olsun. Daha doğrusu çürük alana kadar geçmesin de sonra geçsin hastalığın.

isoguchi
15-04-2008, 22:33:21
arkadaslar askerdeyken (KD) hava deisimleri sonucu elverişsiz raporu aldım, terhis belgem var bu bilgileri iceren. is basvurularında biz muaf sınıfında sayılmıyoruz degil mi? cunku muafların askerlik terhis belgesi yok baska belge var muaf diye. is basvurusunda askerlik tarihini ve terhis tarihini yazın diyor benim terhis belgemdede bunlar mevcut..bu konu hakkında bir bilgisi olan var mı? tesekkurler herkese.

akdmehmet
19-04-2008, 12:39:24
Yok, sen askerlik yapmışsın, erken terhis etmişler seni. Terhis belgende yazılanları aynen geç kağıda. sen askere alınıp sonra çürüğe çıkmışsın. askerlikten muaf tutulmamışsın sadece erken terhis seninkisi. Yani illa süreyi tamamlamadın diye askerlik yapmadın sayılmaz ki, 1 ay da olsa askerlik yapmışsındır. Zaten 2-3 aydan önce kolay bırakmazlar. Hani malulen emeklilik gibi bir şey, şimdi malulen emekli olmuş birine sen hiç çalışmamışsın denebilir mi?

akdmehmet
19-04-2008, 21:40:52
halaskar01 merhaba

Her şeyde bir hayır var derler ya, senin gözünün görmüyor olması da askerlik için lehine olacak. Askerlik yapmayacaksın. Eğer gıcık biri tutar da seni askere alırsa itiraz et, senin yüzde yüz muaf tutulman gerekir.

emceken
20-04-2008, 02:14:24
yönetmelikte, boy-kilo oranlarındaki alt sınır ve üst ne işe yarıyor? birisi açıklayabilir mi acaba? 1 yıllık erteleme almak için kesin olarak ne kadar fark olması lazım?

akdmehmet
20-04-2008, 10:32:28
1 yıllık erteleme için kilonuzun üst sınırdan 30-41 kilo arasında fazlalığı (30 dahil, 41 hariç, 41 de direkt çürük verilir.), alt sınırdan 11-21 kilo arasında eksikliği gerekir. Bu şekilde 3 yıl erteleme verilmesi çürüğe çıkarır sizi. Eğer kilonuz üst sınırdan min. 41 kilo fazla veya alt sınırdan min. 21 kilo eksik ise direk çürük raporu verilir, tecille uğraşılmaz hiç.

akdmehmet
20-04-2008, 10:42:41
Merhaba;
benim durumum biraz karışık.Üniversiteden 2006 yılında mezun oldum ve şu an doktora yapmaktayken kullandığım ilaçların konsantrasyon kaybı yapması nedeniyle okulu bıraktım ancak kaydımı almadım.Yani şu an için öğrenciyim ve tecilliyim.Askere gitmek için tecil bozdurup bir sonraki sevk döneminde(nisan) askere gitmek istemekteyim.
Sormak istediğim şu: atipik psikotik bozukluk ve sosyal fobi tanısıyla yaklaşık 9 aydır(2 mayıs 2007'den beri) tedavi görmekteyim.Ancak heyet raporu almadım;sigortam olmadığı için hastaneye değil özel bir psikiyatriste gitmekteyim.Hastalıklar ve arızalar listesine baktım ve durumumun 15. maddenin B ve C şıklarına uyduğunu gördüm.Askere alınır mıyım diye merak etmekteyim.
Yardımlarınız için teşekkürler

Merhabalar. Öncelikle geçmiş olsun size. Rahatsızlığınız ilaçlarla düzelebilecek bir hastalık olsa da ciddi bir rahatsızlık ve bu tür rahatsızlıklar eğer 6 aydan fazla sürmüşse ki sizinki 9 aydan fazla sürmüş, siz tamamen düzelseniz de sizi askere almıyorlar. O konuda içiniz rahat olsun. Siz çürüksünüz. Ben forumu her zaman takip edemiyorum. MSN: hukuki.net_forumlarında_iletişim_bilgilerinize_yer _vermeyiniz@HUKUKİ.NET.YÖNETİMİ

dwain
23-04-2008, 07:26:05

merhaba, gatadaki muayene sonucun ne oldu bizimle de paylaşırsan sevinirim. Askeri yönetmeliğinde total işitme sorunu için askerliğe elverişli değil yazıyor. Sen niye 4 aydır askersin en başta niye muayne olmadın? Neyse sonucu da ayrıca paylaşırsan sevinirim.

sivaslı_tankcı
28-04-2008, 00:04:50
selam ben ankara zırhlı birliklerde acemi birliğinde iken bir rahatsızlık geçirdim ve asker hastanesi beni gataya sevk etti orda 10 gün yattktan sonra benim fmf(ailevi akdeniz ateşi) olabileceğimi düşündüler ve genetik denilen bir test yaptılar bu testin sonucu yaklaşık 2 ayda çıkar dediler ve bana 45 gün hava deişimi verdiler hava deişimi kağıdında aynen su yazıyo (c/45 smk1,5 (bir buçuk) ay hava değişimi uygundur) benim sormak istediğim konu beni şimdi tekrar ankara gatayamı sevk edecekler yoksa yakındaki bir askeri hastaneyemi
(bana kızabilirsiniz neden şubeden öğrenmiyosun diye ama şubeye gittim ve bu işlerle ilgilenen memurun senelik izinde oldunu solediler yerine bakan bayanda bilmiyodu)
aranızda benle aynı hastalık ve aynı durumdan geçmiş birisi varsa beni aydınlatırsa sevinirim

alakanıza çok teşekkür ederim hepinizden allah razı olsun bayrağımız var olsun

yld19sm
28-04-2008, 13:13:45
selam ben ankara zırhlı birliklerde acemi birliğinde iken bir rahatsızlık geçirdim ve asker hastanesi beni gataya sevk etti orda 10 gün yattktan sonra benim fmf(ailevi akdeniz ateşi) olabileceğimi düşündüler ve genetik denilen bir test yaptılar bu testin sonucu yaklaşık 2 ayda çıkar dediler ve bana 45 gün hava deişimi verdiler hava deişimi kağıdında aynen su yazıyo (c/45 smk1,5 (bir buçuk) ay hava değişimi uygundur) benim sormak istediğim konu beni şimdi tekrar ankara gatayamı sevk edecekler yoksa yakındaki bir askeri hastaneyemi
(bana kızabilirsiniz neden şubeden öğrenmiyosun diye ama şubeye gittim ve bu işlerle ilgilenen memurun senelik izinde oldunu solediler yerine bakan bayanda bilmiyodu)
aranızda benle aynı hastalık ve aynı durumdan geçmiş birisi varsa beni aydınlatırsa sevinirim

alakanıza çok teşekkür ederim hepinizden allah razı olsun bayrağımız var olsun

Askerlik şubesi SMK (sonradan muayene kaydı) nedeniyle size o kararı veren ve tetkikleri yapan Ankara Gata ya sevk edecektir.

drkorhan
04-05-2008, 21:42:18
TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ SAĞLIK YETENEĞİ YÖNETMELİĞİ
Madde 33 - (Değişik : 30/1/1997 - 97/9106 K.)
D) 1. Boya Göre Standart Ağırlık Çizelgesindeki üst sınırdan 41 kg.(dahil) veya daha fazla olan şişmanlıklar.

NOT: Bu fıkra subay ve astsubaylarda 1 yıllık zayıflama rejiminden sonra uygulanır.

''1yıllık zayıflama rejimi'' muvazzaf subay için nasıl uygulanıyor?istirahat veya başka bir şey varmı?
Yardımcı olacak sayın forum üyesi arkadaşa şimdiden teşekkür ederim.

Bilgisi olan biri yokmu arkadaslar?

yld19sm
07-05-2008, 10:42:42
Bilgisi olan biri yokmu arkadaslar?

Genelde göreve devam ve doktor kontrolü.D fıkrasına girme ihtimali yüksekse istirahat ve kontrol şeklinde de uygulanabiliyormış.

serrblood
09-05-2008, 12:44:25
Merhaba,
Bundan 3,5 yil once isyerime yakin olmasi nedeniyle ozel bir hastanenin gogus hastaliklari servisine cesitli saglik sikayetlerim nedeniyle muayene icin daha once tanimadigim bir doktara randevu aldim,ancak ilgili doktor muayene saatinde gelmedi,resepsiyondaki ilgililerle gerginlik yasadiktan sonra doktorun telefonunu vererek onunla gorusmemin gecikme sebebini kendisinin aciklamasi icin daha dogru olacagini soyleyerek kendisini aramami istediler.Bende cep telefonumdan kendisi ile gorustum,gecikme sebeplerini aciklayarak randevuyu ileri bir tarihe atti(bunlari neden anlattigimi ileride anlayacaksiniz).Sonrasinda yapilan muayene,tetkikler esliginde 2-3 ay kadar ilacli tedavi gordukten sonra bronsektazi on tanisiyla ameliyat olmam gerektigini soyleyerek hastaneye yatirdi.Ameliyattan sonraki 2.gunde bolgedeki bir Karakoldan Polis Memurlari gelerek yoklama kacagi oldugumu hastanede bana bildirdiler,taburcu olduktan sonra gidecegimi kendilerine soyledim.Ciktiktan sonra Kadikoy askerlik subesine basvurdum.Beni oradan ameliyatli olmam sebebi ile Yd.Sb.Ad.Adayi olarak Gata H.pasa hastanesine sevk ettiler.Oradaki prosedur dahilinde cesitli muayenelerden sonra GATA Camlica Gog.Hast.servisine sevk edildim.Bu surecte ameliyatimla ilgili cesitli belgeleri almak icin doktorumu ve hastaneyi defalarca aradim fakat pataloji raporumu ve epikrizimi alamadim.Ancak GATA Gog.Hast.na muracaatimda supriz ve ilginc bir sekilde sevk edildigim serviste beni ameliyat eden doktor ile karsilastim.Eminimki ilk okuyusta sizede inadirici gelmeyecektir ancak bu tamamen bir tesaduftur.Doktor ile karsilastigimda beni tanidi ve belgeleri Ask.Hast.ye sunmak icinmi surekli arayarak istedigimi sordu.Kendisinin ilgili evraklari GATA'daki dosyama koyacagini belirtti.Ve akabindeki tetkikler sonrasinda Saglik kurulundan "kistik lezyon sebebiyle akciger ameliyati olmustur" konulu Saglik Yonetmeligi 51/c maddesi ile 1 yıl sevkinin ertelenmesi karari cikti(05/2005).1 yil sonra yeniden Askerlik islemlerimi yaptim(as.sub.-hastane vs.) tekrar gogus hastaliklarinda ayni doktor tarafindan "bronsektazi nedeni ile lobektomi" konusu 51/b maddesi(07/2006) ile curuge ayrildim.Bu 1 yil icerisinde ve sonrasinda bu doktor ile askerlik ile hic bir ilisigi olmayan cesitli yakinlarimin ozel hastanedeki muayeneleri icin ve doktor tavsıye etmesi icin telefon ile gorustum(bu yakinlarimin kayitlarida ilgili hastanede mevcuttur ve belgeleyebilirim).Buraya kadar hersey normal.Yalniz 2008 mart ayinda 1.Ordu Askeri Savciligindan aranarak ifadem icin cagrildim ve burada bu doktor ve cevresindeki bir cok doktor,asker ve sivilin sahte curuk raporlari vermek icin cete olusturarak bir duzen kurmakla suclandiklarini ve bundan hareketle benim bu gruba herhangi bir menfaat saglayip saglamadigimi "supheli" oldugum belirtilerek ifadem alindi.Aynı yukaridaki sekilde sureclerimi anlattim,suc kapsaminda isimleri gecen hicbir sahis ile iliskim olmadigini belirttim ve doktor ile tanismamin ozel hastanede muayene olmam esnasinda oldugunu ve GATA'ya gidene kadar kendisinin askeri tabib oldugunu bilmedigimi belirttim.Onlarindan ifademe guvendigi izlenimini edindim.Zaten ifade davetlerinin her ikisinede sucsuz oldugum icin Avukatsiz olarak katildim.Ancak curuk raporumda ve benim elimde bulunmayan epikrizimde belirtilen operasyonun(lobektomi) tarafima uygulanmadiginin bilirkisi ile tespit edildigi soylendi.Sonrasinda bende cesitli ozel saglik kuruluslarinda bu durumu arastirarak,akcigerimde bir amelyatin yapildiginin fakat bunun lobektomi degil wedge rezeksiyon oldugunu ogrendim.Zaten savcilikta gordugum pataloji raporumdada Wedge rezeksiyon oldugu yaziyor.Yani aslinda GATA'daki dosyamdaki pataloji raporum ile epikrizim birbiriyle celisiyor bunu GATA'da farketmiyor.Doktorun bu suca bulastigini dusunerek bunu nemaksatli yaptigini bende algilayamadim.Aradan 2,5 ay gectikten sonra tekrar cep telefonumdan aranarak Ask.savciliga davet edildim.Orada durumu kabaca tekrar anlattim ve benim yorumumun da doktorun hastane ve kendisine kazanc saglamak maksatli olarak bu operasyonu yapmis olabilecegini,ameliyat donemimde askerligim ile herhangi bir bilgisi ve ilgisi olmadigindan bunun bu durumla ilişiklendirilmemesi gerektigini Ve bu gelisen duruma benim etkide bulunamayacagimi,bilgim disinda gelistigini belirttim.Onlarda ameliyat oncesi,sonrasi,erteleme ve curuk aldigim donemlerde bir cok kez telefon ile bu doktorla gorustugumu belirterek suphelerinin kuvvetlendigini ifade ettiler.Bende bu gorusmelerin sebeplerini anlattim ve sebepleri destekleyecek cesitli belgeler sunabilecegimi soyledim ancak gerek olmadigini,kendilerinin beni hastaneye sevk ederek bronkoskopi yontemiyle yapilan ameliyatin kapsaminin yorumunu bilirkisiye yaptiracaklarini belirttiler.
Simdi sizlerede belirtmek isterimki,bu olay kesinlikle anlattigim sekilde gelismistir.Doktor ile tanismam tamamen tesaduftur.Bir vatandas olarak doktorun yapacagi operasyon,doktorluk ahlakina ve diger sureclere hakim ve etkili olamayacagim ifademdede belirttigim uzere gercektir.
Bu anlattiklarima gore;
1)Yargilanma asamasinin olacagini dusunerek bu surecten dolayi ceza alma durumu olabilir mi ve bu cezanin boyutu ve uygulanabilirligi nedir?
2)Akcigerimde yukarida yazdigim sekilde wedge rezeksiyon uygulamasi yapilmis ve TSKSY 51/b de belirtildigi uzere "parsiyel akciger rezeksiyonu"kapsaminda degerlendilerek raporumun gecerliliği devam edermi yoksa dava sebebi ile psikolojik baski sebebiyle ilgili mercilerin objektif degerlendirme yapamamalarindan dolayi bu saglik durumuma ragmen askere sevk edilirmiyim?
3)izleyecegim yol konusunda tavsiyeleriniz varmidir?
Olayi tam olarak anlatmak maksadiyla yazdigim bu uzun yaziya tahammulunuz icin ve yapacaginin yorum ve yardimlariniz icin,ayrica boyle bir platformu olusturan hukukinet yoneticilerine simdiden tesekkur ederim.
Serkan Yilmazer

gizliozne
09-05-2008, 20:06:03
1984 doğmluyum.15.12.2005 tarihinde geçirdiğim trafik kazasında karaciğerim ve pankreasım da yırtıklar oluşmuş ve dikiş atılmış aynı zamanda dalağımda(splenektomi) alındı ameliyat sırasında kalbim iki kez durmuş 3 gün yoğun bakımda kaldım.Yoklama kaçağına düştüğüm için askerlik şubesine gittim 12.06.2006 tarihinde 2 yıllık okulumdan ilişiğimi kestim hiçbir şekilde tecil hakkım olmadığını söylediler yoklama işlemleri sırasında Antalya Topçular piyade er eğitim komutanlığı tabibi tarafından Isparta Gata Askeri Hastanesine sevk edildim sevk mentubunu 09.05.2008(cuma günü aldım) ancak görevli memur zarfın üstüne sevk tarihimi 11.05.2008(pazara denk geliyo) yazmış ben mecburen en erken pazartesi 12.05.2008'de orda olabileceğime göre bu memurun yanlışlığı bana sorun yaratırmı ve ayrıca çürük raporumu alırım yoksa askere mi giderim

Çok Tşekkürler.

quend
14-05-2008, 09:09:38
2005 yılında
B/58 F1 Er olarak askerliğe elverişli değildir, Yedek subay adayı olarak tsk syy nin iki numaralı çizelgesindeki (+) işaretli sınıflarda görev yapar kararlı raporumu aldım.
Daha sonra evime Tsk dan bir çağrı geldi, askerlik şubesine raporumla gittim. İşlemlere başladılar. En son zannedersem Yarbay yada üst rütbeli bir asker tarafından raporum onaylanarak, şubedeki memura gönderildim. Şubedeki memur raporu bir dosyaya koyarak arşiv odası gibi bir yere gönderdi. Tüm bu olaylar karşısından durumumuun tam olarak ne olduğunu sordum memura, dosyanız kapandı ifadesini kullandı.
Yani muaf mıyım dedim evet dedi. Bu arada üniversite mezunu olarak ben yukarıdaki ifade den yedek subayı oalrak gideceğim yargısın varmıştım. Bu sonuç karşısında çok şaşırdım.
Bir kaç gün sonra evime bir mektup geldi Tsk dan. Mektupta askerlik karar maddesinde geçen ifade 28.Mad. Sağlık Durumu YDSB. olur er olamaz. Anacak yukarıda geçen 1. nolu maddede geçen ifade ise Aşağıda kimliği yaılı yükümlünün 30/11/2005 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur. Şimdi bu ifade beni hep terettüt içinde bıraktı.
Benim durumum hakkında tam bir bilgi verebilecek varsa minnettar kalıcam. Askerlik şubesine 11/2005 tarihinden sonra tekrar uğramam gereklimiydi. Yoksa dosyamın kapatıldı ifadesi başka bir işlem yapılmayacağı anlamına mı geliyor.Bu konuda adresime herhangi bir tebligat yapılmadı. Ve askerlikten muafiyet te belirli dönemlerde yoklamaya katılınıyormu. Bu konular hakkında bilgi rica ediyorum.

yld19sm
14-05-2008, 09:18:49
Kısa dönem olarak askerliğinize karar alındı ise o rapor uyarınca askere gitmezsiniz.Ancak yedek subay olarak askerliğinize karar alınmış ise 30.11.2005 ten itibaren aranıyor olabilirsiniz.Adres değiştirmedi iseniz bu konudaki tebligatlar gelirdi.Yine de şubeye sormakta bir fayda var derim.

kucukada
14-05-2008, 22:25:22
Merhaba
Benim sorunum hakkinda acil bir cevab verebilirseniz cok sevinirim.
1958 dogumluyum. Istanbul universitesi, Edebiyat Fakultesinde ogrenci iken, tahsilimi yarida birakarak Fransa'ya gittim ve isci olarak calismaya basladim.
Bedelli askerlik hakkini maddi imkansizlik nedeniyle kaybettim. 2002 yilinda agir bir is kazasi gecirdim. Sol dizimden ve burnumdan ameliyat oldum. Sol omuzumdan ise once ameliyat karari alindi ancak risk nedeniyle ameliyat ertelendi ve agrilardan kurtulmak icin bir igne yapildi, ardindan uzun sureli fizik tedavi uygulandi.
Belde ise ezilme nedeniyle agri ve hareket kaybi ortaya cikti. Ayrica sag kalcada ve kasikta da agrilar basladi.
Bunlara ek olarak, bu kazadan sonra siddetli migren agrilarida basladi. Noroloji servisinin testlerinden sonra surekli kullanacagim ilaclar verildi. Halen sabah ve aksam ilac aliyorum; her ay birkac kez siddetli migren krizi oluyor, bu krizleri ancak relpax denen pahali bir ilac ile atlatabiliyorum. Bazen bu ilacta etkili olamiyor ve hastaneye basvurarak serumla sakinlesmek zorunda kaliyorum.
Su an belimde korse ile dolasiyorum ve ayaklarimda da ortopedik taban var. Fransa'da B sinifi ozurlu isci olarak kabul edildim. Bu %70 oraninda sakatlik anlamina geliyor.
Bana verilen raporuda alarak Turkiye'ye geldim. Askerlik subesine basvurdum. Beni Istanbul GATA'ya sevkettiler. Orada filmlerim cekildi. Halbuki sakatliklarin daha iyi anlasilmasi icin MR gerekiyor ama doktor bunu reddetti. Bashekim ile birlikte filmlere goz attilar. Belde eski kirik tesbit ettiler. Ama beni hic muayene etmediler. Fransa'dan aldigim resmi raporuda kabul etmediler. Askerlige elverislidir diye rapor yazdilar.
Benim saglik durumum gercekten ciddi. Dedigim gibi korse takmasam bel agrisindan duramiyorum. Zaten 15-20 dakika yol yurusem ayaklarimda agrilar basliyor. Sag kalcada cabasi, bilhassa merdiven cikarken zorluyor.
GATA'dan raporu iki gun once aldim. Acaba bu rapora itiraz ederek baska bir hastanede gercek ve detayli bir kontrolden gecmeyi taleb etme hakkim var mi?
Boyle bir hakkim varsa ne kadar surede, nereye ve nasil basvurmam gerekir?
Mumkun olan en kisa surede cevap vermenizi onemle rica ediyorum. Ilginiz icin simdiden tesekkur ederim.

yld19sm
15-05-2008, 12:38:18
Askerlik şubene vereceğin dilekçe ile itiraz hakkın var.En son olarak durum değişmez ise Bu karara karşı Askeri Yüksek idare mahkemesinde dava açabilirsin.

gurayu
16-05-2008, 17:42:34
Merhaba ben 24 yasındayım bu yıl unıversıteyi bitirip askere gitmeyi düsünüyorum fakat geçirmiş ve devam eden bazı rahatsızlıklarım var bunlar askere gitmeme engel teşkil edermi .

1-Trafik kazasında patellam kırıldı platın takılmadan diz kapağım toplandı .Fizik tedavi devam ediyor.
2-Kronik astım , bronşit ve kronik sinuzit var bunlardan ozellikle astım beni rahatsız ediyor ani hareketlerde koşularda hızlı hareketlerde nefes darlığı yaşıyorum .
3-Kasık fıtığı ameliyatı geçirdim kas sistemim zayıf.
4-Ayaklarım düz taban ayakta fazla kalınca belimde ve ayağımda şiddetli ağrılar oluyor.

Arkadaşlarım gibi askere gitmek istiyorum fakat bazende sıkıntı çekermiyim diye düşünüyorum tecrublerinizden bilgi verirseniz sevinirim.

Tşkle

kucukada
16-05-2008, 18:15:42
Merhaba
Yukarida ozurlu isci raporum oldugunu ve yaptigim islemleri aciklamistim. Bana cevap yazarak bilgi verdiginiz icin cok tesekkur ederim. Gelen cevab dogrultusunda hareket etmek icin, askerlik subesine telefon ederek ek bilgi istedim. GATA'da muayene edilmeden ve gerekli tum analiz veya tahliller yapilmadan, ozurlu isci raporum dahi incelenmeden, sadece iki dakikada bu kararin verildigini aciklayarak, baska bir hastahanede daha detayli muayene hakkimin olup olmadigini sordum.
30 gun icinde dilekce ile itiraz hakkim varmis. Ancak yeni bir hastaneye sevkim icin 5-6 ay sure gerekiyormus. Bu arada dilekceyi verince hemen askere alinmam ve cevabi askerlik hizmetine devam ederken beklemem gerekiyormus.
Gorevliye durumumun gercekten kotu oldugunu, sol kasiktaki sorun nedeniyle aksayarak yuruyebildigimi, ustelik ozel bir korse tasidigimi ve o olmadan fazla yuruyemedigimi, sol kolumda da guc ve hareket kaybi oldugunu anlattim. Ancak gorevli dedi ki;
"Hatali bile olsa size askerlige elverislidir raporu verilmis. Bu durumda tekerlekli sandalya kullaniyor olsaniz bile, prosedur geregi, sizi askere sevketmek zorundayiz. Siz yurtdisinda isci oldugunuza gore diger secenek, 6850 euro yatirirsaniz sizi bedelli olarak sevkederiz 21 gun askerlik yaparsiniz. Veya 40 yasini astiginiz icin 9850 euro yatirarak hic askere gitmeden askerligi yapmis sayilirsiniz. Baska bir cozum yoktur."
Gorevliye bu para konusunu bildigimi, ancak kaza nedeniyle isimi ve sagligimi kaybederken elbette maddi imkanlarimi da kaybettigimi, bu nedenle Turkiye'ye gelererek sorunuma care aradigimi acikladim. Ama sonuc degismedi.
Simdi param olmadigi icin adeta cezalandiriliyorum hissine kapildim. Ustelik 15 ay askere alinmam durumumda Fransa'daki butun haklarimi kaybetme riskim de bulunuyor.
Ne yapacagimi bilmiyorum. Sayet bir cikis yolu varsa bana acilen cevap yazmanizi onemle rica ediyorum. Simdiden tesekkur ederim.

yld19sm
17-05-2008, 10:56:18
Merhaba
Yukarida ozurlu isci raporum oldugunu ve yaptigim islemleri aciklamistim. Bana cevap yazarak bilgi verdiginiz icin cok tesekkur ederim. Gelen cevab dogrultusunda hareket etmek icin, askerlik subesine telefon ederek ek bilgi istedim. GATA'da muayene edilmeden ve gerekli tum analiz veya tahliller yapilmadan, ozurlu isci raporum dahi incelenmeden, sadece iki dakikada bu kararin verildigini aciklayarak, baska bir hastahanede daha detayli muayene hakkimin olup olmadigini sordum.
30 gun icinde dilekce ile itiraz hakkim varmis. Ancak yeni bir hastaneye sevkim icin 5-6 ay sure gerekiyormus. Bu arada dilekceyi verince hemen askere alinmam ve cevabi askerlik hizmetine devam ederken beklemem gerekiyormus.
Gorevliye durumumun gercekten kotu oldugunu, sol kasiktaki sorun nedeniyle aksayarak yuruyebildigimi, ustelik ozel bir korse tasidigimi ve o olmadan fazla yuruyemedigimi, sol kolumda da guc ve hareket kaybi oldugunu anlattim. Ancak gorevli dedi ki;
"Hatali bile olsa size askerlige elverislidir raporu verilmis. Bu durumda tekerlekli sandalya kullaniyor olsaniz bile, prosedur geregi, sizi askere sevketmek zorundayiz. Siz yurtdisinda isci oldugunuza gore diger secenek, 6850 euro yatirirsaniz sizi bedelli olarak sevkederiz 21 gun askerlik yaparsiniz. Veya 40 yasini astiginiz icin 9850 euro yatirarak hic askere gitmeden askerligi yapmis sayilirsiniz. Baska bir cozum yoktur."
Gorevliye bu para konusunu bildigimi, ancak kaza nedeniyle isimi ve sagligimi kaybederken elbette maddi imkanlarimi da kaybettigimi, bu nedenle Turkiye'ye gelererek sorunuma care aradigimi acikladim. Ama sonuc degismedi.
Simdi param olmadigi icin adeta cezalandiriliyorum hissine kapildim. Ustelik 15 ay askere alinmam durumumda Fransa'daki butun haklarimi kaybetme riskim de bulunuyor.
Ne yapacagimi bilmiyorum. Sayet bir cikis yolu varsa bana acilen cevap yazmanizi onemle rica ediyorum. Simdiden tesekkur ederim.

Askeri Yüksek İdare Mahkemesinde askere sevk işleminin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle dava açabilirsin.Yürütmeyi durdurma kabul edilirse dava bitene kadar askere sevk edemezler.

sendemi71
18-05-2008, 06:50:24
Merhabalar Askerlik tecilinde Orantısız Boy ve Kilonun 3 sene tecil hakkı verdiğini eğer 3 sene zarfında bir düzelme olmazsa çürük verildiği bilgisi doğrumudur
Mesela Benim boyum 1.82 Kilo ise 120 :D

mmr
18-05-2008, 10:45:00
Merhaba,
Şu anda düzenli ilaç kullanmamı ve yediğime, içtiğime dikkat etmemi gerektiren bir böbrek rahatsızlığım var (Diffüz Glomerülonefrit + böbreğin %20'si kayıp /
2007'de yapılan biyopsinin sonucu).

Bu hastalık ilk 1999 yılında protein kaçağı ile tespit edildi. 2007 yılında akut böbrek yetmezliği geçirdim, TSK 3 ay erteleme verdi. 3 ay ertelenmenin ardından 1 sene daha erteleme verildi.
Şu anda 3 ayda bir düzenli kontrole gidiyorum ve tahlil yaptırıyorum - Protein kaçağı ve C3 hariç diğer değerler genelde düzgün.

Bunların hepsi askerlik şubesinde belgelenmiş olarak mevcuttur.
Askeriyedeki doktor ile olan diyaloğum: Düzenli olarak kontrol edilmem gerektiği, ilaç tedavimin bitip, hastalığımın iyileşmesi durumunda askere gidebileciğim yönündeydi (-Yanlış biliyorsam düzeltin lütfen- Bilimsel olarak bir anlam taşımıyor çünkü bu hastalığın ilerlemesi durdurulabiliyor ama tamamen geçme ihtimali düşük - illaç kullanmaya da hayat boyu devam edeceğim).

Benim sorum:
1) Bu tarz durumlarda askeriyenin tavrı ne yönde oluyor?
2) Askerlik şubesine gittiğimde askere gönderilmem yönünde karar verilirse önce bir itiraz hakkım oluyor ve ardından yine itiraz etmek istersem askeri yüksek idare mahkemesine başvurmam gerekiyor bildiğim kadarıyla. Bunun karara bağlanması ne kadar zaman alır?
Teşekkürler

trader07
19-05-2008, 09:21:23
Bu boy kilo orantisizligina son noktayı koyalım artık.....

Askere giden Kilolular icin;
Örnek; Boy 1.82 Kilo 120 olan kişi tsk boy kilo cizergesine göre
182 /79+ 65- 'dir üst sınırdan 31-40 kg fazlalıgı olanlar muhaftır cürüge ayrılır yasalara göre ,fakat şuan bu sistem uygulanmamakdadır ve hava degişimi uygulanmakdadır 6ay+6ay+6ay=18ay ,4. islemde cürüge bırakılmakdadır. veya direkde alabilir.
Askere gitmeden tecil ettirenler icin;
Askeri birligine teslim olmadan tecil hakkını kullanarak 5 yıl üst üste tecil alınır durumda degişiklik yoksa cürüge bırakılır.

Askere giden Zayıflar icin;
Örnek; Boy 1.90 kilo 60 olan kişi tsk boy kilo cizergesine göre
190/ 87+ 71- 'dir alt sınırdan 11-21 kg altındaki zayıflıkta olanlar muhaftır cürüge ayrılır yasalara göre, hava degişimi veya muhaf olma durumu sevk edildigi hastanede belirlenir hava degişimi alırsa bu kişi 4. işleminde muhaf olur

5 yıl üst üste tecil ettirebilir daha sonra cürüge ayrılır.

Yönetmelik kuralları kaynak;
http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=3.5.8611092&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=saglik

Merhabalar Askerlik tecilinde Orantısız Boy ve Kilonun 3 sene tecil hakkı verdiğini eğer 3 sene zarfında bir düzelme olmazsa çürük verildiği bilgisi doğrumudur
Mesela Benim boyum 1.82 Kilo ise 120 :D

quend
19-05-2008, 10:18:04
Kısa dönem olarak askerliğinize karar alındı ise o rapor uyarınca askere gitmezsiniz.Ancak yedek subay olarak askerliğinize karar alınmış ise 30.11.2005 ten itibaren aranıyor olabilirsiniz.Adres değiştirmedi iseniz bu konudaki tebligatlar gelirdi.Yine de şubeye sormakta bir fayda var derim.

Şubeye sormak en garantisi ancak 19 mayıs olması hasabiyle sorum yarına kaldı, kafama takılan soruları cevaplandırmak adına yazıyorum bunları, yedek subay olarak askerliğe karar alınmış demişsiniz, bu karar ben sınava girmeden alınabilirmi? birde adresim değişti ancak 2006 dan sonra değişti ve muhtarlık naklimi de yaptım ki yapsamda eski, mahalle muhtarım ve komlşularım öyle bir tebligat gelseydi bana ulaştırırdı muhakkak bilgim olurdu yani. Bunların yanında en son şubede memurla görüşmemde yedek subay olur ibaresinin ne anlama geldiğini sormuştum, memur o senden önce bu şekilde raporu olanların sınava girdiklerini ancak bu sınavın tamamen prosodür gereği olduğunu ve sınav sonucunda bu şekilde raporu olanların yedek subay yapılmadıklarını ama bu dönemden sonra iç işlerinden bi talimat gelmiş, hiç sınava girmeden direk dosyalarının kaldırıldığını söylemişti. Ben yine işimi garantiye almak açısından şubeye sorucam ama bugün içerisinde hani bi cevap gelirde kafam rahatlar diye yazıyorum, tüm bu yazdıklarım dahilinde yine de aranıyor olmam mümkünmü, eğer 2005 ten beri aranıyorsam ve bana tebligat gelmediyse, herhangi bir cezai yaptırım olurmu. ilginize teşekkür ediyorum

quend
20-05-2008, 15:46:56
birde polis kayıtlarında yoklama kaçağı durumunda olsam bildirilmez mi, yaklaşık 4 ay önce bir trafik kazası sonucu ehliyetim polislerin incelemesine alınmıştı,

yld19sm
21-05-2008, 07:14:52
birde polis kayıtlarında yoklama kaçağı durumunda olsam bildirilmez mi, yaklaşık 4 ay önce bir trafik kazası sonucu ehliyetim polislerin incelemesine alınmıştı,

Şubene bir sor da bizde rahatlayıp durumuna göre cevap verelim .Bilmece çözmeye çalışır gibiyiz.POlis ehliyetini aldı seni niye alıp şubeye götürmedi o zaman.Biraz varlık göster.Şubene sor.

quend
21-05-2008, 15:11:08
polisin ehliyetime bakıpta bi sorun çıkmadığını anlatmaya çalışıyordum zaten 19 mayısta resmi tatil olduğundanır belki varlık gösteremedim(?) ama bugün şubeme sordum. ASKERLİĞE ELVERİŞLİ DEĞİLDİR RAPORU OLANLARIN TEKRARDAN BELLİ PERYODLARLA MUAYNEYE GELME ZORUNLULUĞU OLMADIĞINI SÖYLEDLER. BENİM İÇİNDE HERHANGİ BİR OLUMSUZ DURUM YOKMUŞ. sizde rahatlayın ama cevap vermenize gerek kalmadı

emceken
23-05-2008, 05:12:36
burda zayıflar için yazılanın doğru olduğuna emin misiniz? herkes farklı bşey söylüyo. hastaneyi arıcam ama cevap vermezler bu konuda. boy-kilo konusunda özelliklede zayıflıkta en doğru bilgiyi nerden alabiliriz.

örnek: 1,83 boy için 1 yıllık muafiyet oluşması için min. değer nedir? 62 kg mı yoksa 52kg mı? net bilgi lüfen yada en doğru bilgiyi nerden almak lazım......

Bu boy kilo orantisizligina son noktayı koyalım artık.....

Askere giden Kilolular icin;
Örnek; Boy 1.82 Kilo 120 olan kişi tsk boy kilo cizergesine göre
182 /79+ 65- 'dir üst sınırdan 31-40 kg fazlalıgı olanlar muhaftır cürüge ayrılır yasalara göre ,fakat şuan bu sistem uygulanmamakdadır ve hava degişimi uygulanmakdadır 6ay+6ay+6ay=18ay ,4. islemde cürüge bırakılmakdadır. veya direkde alabilir.
Askeri birligine teslim olmadan tecil hakkını kullanarak 5 yıl üst üste tecil alınır durumda degişiklik yoksa cürüge bırakılır.

Askere giden Zayıflar icin;
Örnek; Boy 1.90 kilo 60 olan kişi tsk boy kilo cizergesine göre
190/ 87+ 71- 'dir alt sınırdan 11-21 kg altındaki zayıflıkta olanlar muhaftır cürüge ayrılır yasalara göre, hava degişimi veya muhaf olma durumu sevk edildigi hastanede belirlenir hava degişimi alırsa bu kişi 4. işleminde muhaf olur

5 yıl üst üste tecil ettirebilir daha sonra cürüge ayrılır.

Yönetmelik kuralları kaynak;
http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=3.5.8611092&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=saglik

emceken
23-05-2008, 05:20:03
zayıflıkla ilgili olan kısmı tam olarak anlayan açıklasın.
1,83 e karşılık max 80 min 66 kg. bir senelik 4/c almak için min. kaç kg olmak lazımmm

--------------------------------------------------------------------------------
İÇ HASTALIKLARI
Madde 32 – (Değişik: 7/1/2002-2002/3627 K.) A) 1.20 yaşına girdiği halde boya göre ağırlıkta, Boya Göre Standart Ağırlık Çizelgesindeki ağırlıkların alt sınırından 10 kg. (dahil)’a kadar eksiklik (Daha önce geçirilmiş hastalığa bağlı olsun veya olmasın).
2. Boyu 210 cm.’den fazla olup vücut kitle indeksleri (vücut ağırlığı kg./boy uzunluğunun karesi m2) 19-35 kg/m2 arasında olanlar.
B) (Değişik: 7/1/2002-2002/3627 K.) 1. 20 yaşına girdiği halde boya göre ağırlıkta, Boya Göre Standart Ağırlık Çizelgesindeki ağırlıkların alt sınırından 11 ilâ 20 kg. (dahil) arasında eksiklik.
AÇIKLAMA : Bu Fıkra subay, astsubay, erbaş ve erlere 6 aylık bir rejimden sonra; yükümlülerde en az bir defa ertesi yıla bırakma veya bir yıl sevki geciktirme işleminden sonra uygulanır.
2. Kemik yaşı 19 ve üzerinde olanlarda boy’un 152 (dahil) santimetreden kısa olması.
AÇIKLAMA : Bu fıkra yükümlülerde en az bir defa ertesi yıla bırakma ya da bir yıl sevki geciktirme işleminden sonra uygulanır.
3. Boyu 210 cm.’den fazla olup vücut kitle indeksleri (vücut ağırlığı kg./ boy uzunluğunun karesi m2)19 kg/m2 (dahil) altında olanlar ve 35 kg/m2 (dahil)’den yukarı olanlar.
C) 32. maddenin A, B, D dilimlerindeki hastalık ve arızaların tedavi ve nekahat halleri.
D) 1. Hiç bir askerlik görevini yapamayacak derecede düşkün ihtiyarlık.
2. (Değişik : 4/5/1993 - 93/4398 K.) Konjenital ya da kronik beslenme yetersizliğine bağlı beden gelişmesinin ileri derecede geriliği, boya göre ağırlığın, Boya GöreStandart Ağırlık Çizelgesinde gösterilen alt sınırdan 21 kg. ve daha fazla eksiklik.
NOT: 2 nci ve 3 ncü fıkralar en az bir defa ertesi yıla bırakma ya da bir yıl sevki geciktirme işleminden sonra uygulanır.
3. 20 yaşını bitirdiği halde boy'un 150 (dahil) cm.den kısalığı.

kaganturk
23-05-2008, 13:41:53
arkadaşlar

Kalp de Ritim Bozukluğu ve Yüksek Tansiyon hastaları askerlik den muafmıdır. Askeri hastane bu tür hastalara ne tür karar veriyor.
Bu konuda bilgisi olanların yardımını rica ediyorum ?

Ritim bozukluğu kesin tedavisi olmayan ani ölümlere sebep olabilen tehlikeli bir kalp hastalığıdır.

gizli_82
24-05-2008, 19:02:16
tekrar merhaba ben mahcup bir sekılde bir seyde sormak ıstıyorum. Benım boum 182 ve kılom malesef 112 oldu ben bu durumde 1 yıllık ertelme alırmıyım. ve bir sey daha yalasık 3 aydır depresyon hapı kullanmakdakdayım doktorların verdigi karar sonucu bu engel teskıl yaratırmı ve daha en az 1 sene kullanmam gerkektigini soyledi doktorlar dahılıye beyın dokdorları bilgi alabilirmiyim sizde .... tesekkurler

gizli_82
26-05-2008, 19:11:31
Bana cevap vercek yokmu arkadaslar.

Regisa
07-06-2008, 10:54:20
Merhabalar

Benim Dalağım yok,küçükken düşüp dalağım patlamış ve ağır iç kanama geçirmişim..Yaşım 23 ve 1 sene daha tecir hakkım var ünviversitede okuduğumdan dolayı.
Acaba askerlikten muaf olabilirmiyim ? 2006 senesinde kanun çıkmış dediler ve değiştiğini söylediler,o yüzden eski mesajlarda muaf olabilrisiniz yazılarından emin değilim?
Bilen birisi söyleyebilirmi acaba ?
Teşekkür Ederim şimdiden.

hoshcocuk
09-06-2008, 00:19:03
sevgili abilerim ablalarım ve kardeslerim bipolar rahatsızlık yasamaktayım 2 uclu duygu durum bozuklugu..askeriyede 1 aylık asker ken atak gecirdim ve hastaneye sevk ettiler eskisehirde 8 gun yattım ve 3 ay hava deisimi aldım sonra subeden hastanye sevkimi istedim psikiyatrist le gorusdum.ve 3 aydaha aldım..ve yene bitti hava deisimi ist gataya gittim doktorla gorusdugumde b yazdı baska bişi solemedi hastane konseyi de gorusülecek yazıor..benim durumum ne olur simdiden cvp yazan arkadaslara tesukkurler

yld19sm
09-06-2008, 14:58:40
Büyük ihtimalle askerliğe elverişli değil kararı.

hoshcocuk
14-06-2008, 19:32:35
arkadaslar aldığım hava değişimi süresi bitti ama gataya sevkim vardı hastanede işlemler uzadığı için 3 gün sonra gelin dediler herhangi bir problem olurmu şimdiden cvp veren arakdaslara tesekkurler

dwain
19-06-2008, 14:48:15
Merhabalar,

Kısa bir sorum olacaktı.

Diyelim ki celp dönemine 1 ay var. Askerlik şubesi sizi askeri hastaneye sevk ediyor. Sizin testleriniz ve muayneleriniz celp döneminin başlamasına kadar bitmedi diyelim. Testler ve muayne devam ediyor ya da sonuçları henüz çıkmadı diyelim. Bu durumda bir sonraki döneme mi kalıyorsunuz? Hastane rapor vermediğinde ya da sonuç açıklamasını tamamlamadığında nasıl bir süreç işliyor?

Şimdiden bilgi için teşekkürler...

mikolka
19-06-2008, 16:29:03
ben dogru oldugunu duydum

sbilgin69
27-06-2008, 08:50:33
arkadaşlar benim sol kolum dönmüyor yani kolumu uzatıp avuç açma işlevini yapamıyorum sağ elimin yüzük parmağı serçe parmağım ile aynı yani küçük eklem yerinde kemik eerimiş boşluk var onun için gelişmiyor ve belim de ikitane fıtık var birini ameliyatla aldılar ama diğeri halen duruyor acaba bana elverişsiz raporu verirlermi lütfen bana yardımcı olun herhangi bi fikir bile verseniz razıyım teşekkürler .

sbilgin69
27-06-2008, 13:37:00
ya arkadaşlar cvp verecek kimse yokmu?

emretilki19826
27-06-2008, 17:27:19
işitme kayıbı

Merhaba ;

Benim sol kulagımda 110 db total kayıp ve sag kulagımda da 59 db bı ısıtme kaybı mevcut .

Unıversite egıtımımı ise Anadolu Unıversitesi Engellıler Entegre Yuksek Okulunda Tamamladım Yanı işitme engellılere yonelık veren bır unıversite de ...

Askerlık Durumun bu saglık bulgularına gore nasıl sonuclanır Askerlıge Elverıslı Degıl raporu alabılır mıyım. (kı gıtmemek ıcın bahane aramıyorum kımsenın yalnıs anlamasını istemem)

Ayrıca Dıplomam da Engellıler Entegre yuksek okulu Yazıyo mezun oldugu fakulte Alanında burdan askeri hastanede ne gıbı durum cıkar yanı bana ınanırlar degıl mı : cunku saglam olup da askere gtmek istemeyenler sayesınde engellıleri zor durumda bırakıyorlar ..

Devlet kurumuna Engellı olarak kayıtlıyım Ozurlu kımlık Kartım var

ne dıyorsunuz bu sorularıma ...

sbilgin69
30-06-2008, 08:13:33
ya arkadaşlar cvp verecek kimse yok mu ?

dwain
01-07-2008, 14:16:29
Merhaba arkadaşlar,

Bugün askerlik şubesine giderek Ağustos celbi için işlemlerime başlamadan önce sol kulağımdaki total işitme kaybı raporum ile başvurarak askeri hastaneye sevkimi istedim. Cuma günü hastaneye sevk olacağımı söylediler. Cuma günü gidip sevk evraklarımı alıp hastaneye gideceğim.

Sizinle de gelişmeleri paylaşıyor olacağım. Aynı durumda olan arkadaşlar için de soru işaretleri giderilmiş olur.

Herkese kolay gelsin...

mali1979
01-07-2008, 17:31:07
TSK SYY'nde B sınıfında gecen "Wolff-Parkinson-White sendromu" rahatsızlığım var. (42/B - f3)

Çürük verirler korkusuyla askeri hastaneye hic gitmedim. Ünv. mezunuyum ve yarın gidip bu ağustos celbi için sevkimi alacam.

Başlık altındaki tüm iletileri okudum ama kafamda bir derleme yapamadım.

Askere gidip rahatsızlığımı söylediğimde ne gibi bir kara verebilirler?

Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

delgadooo
01-07-2008, 23:12:30
Merhaba..
Benim sorum söyle,ben 2005 yılında sol akcigerimde pnömatoraks olustu ve bu tüple tedavi edildi.
2008 yılında askere gidecekken sirüsü aldıktan 1 gün sonra bu hastalık tekrarladı ve acılle kaldırıldım. Burada 2 amelıyat oldum 2gunde ...
Bellı bır sure hastanede yattım ve bırlıgıme teslım oldum. Buradan askerı hastaneye sevkımı ıstedım ve hastaneden 1 aylık hava degısımı aldım...
Bu sure dolduktan sonra tekrar bırlıgıme katıldım. 2 amelıyat oldugum hastanede dıger cıgerımdede baloncuklar olustugunu ve amelıyat olmam gerektıgını soyledıler ve ben fazla uzatmayım bır sekılde gatada bu sefer sag taraftan 1 pnömatoraks amelıyatı daha oldum ve 2 ay hava degısımı aldım... 20 gun sonra kontrole gıdecegım... Bu sartlar altında TSK saglık yonetmelıgıne gore askerlıge elverıslı oluyor muyum?Ben bulamadım tam olarak... Bir de eger elverıslı olmadıgım halde bana rapor vermezlerse hakkımı nasıl araya bılırım? Tesekkurler.

tskda boyel birsey buldum bunu acıklarmısınız :Madde 51 - A) 1. Toraksta fonksiyonel hiç bir bozukluk yapmamış, cerrahi
girişimler ve hafif derecede göğüs kafesi şekil bozuklukları.
B) 1. (Değişik: 30/1/1997 - 97/9106 K.) İlgili sağlık kuruluşunun ameliyat
raporu ile kanıtlanmış en az segmentektomi seviyesinde doku kaybına neden
olmuş kist hidatik operasyonları, parsiyel akciğer rezeksiyonları, lobektomi,
açık drenaj dekortikasyon ve fonksiyon bozukluğu yapmış göğüs kafesi sekil bo-
zuklukları (Pectus E2cavatum, Pectus Carinatum v.b) ile fonksiyon bozukluğu yap-
mış toraks ameliyatı sekelleri.
2388 - 1
C) 51. Maddenin A, B ve D dilimlerindeki hastalık ve arızaların tedavi ve
nekahat halleri.
D) 1. Akciğer fonksiyonlarını ileri derecede bozmuş her türlü toraks ameli-
yatlarının sekelleri ve pnomonektomiler, çok ileri derecede göğüs kafesi şekil
bozuklukları.

hava degisimi raporunda c/51 yazıyor ... bu curuk anlamınamı gelıyor...

saygılar...

çilek
01-07-2008, 23:20:55
Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanmadığınıza göre çürük değilsiniz...

dwain
02-07-2008, 11:46:23
Bildiğim kadarıyla çürük B ve D olanlarda oluyor. A ve C'de durumuna göre çürük alınabiliyor mu ondan emin değilim.

skipper99
02-07-2008, 15:42:05
Avukat veya bu konuda bilgili hukukçu arkadaşlardan yardım istiyorum. Astigmatın yarısıyla birlikte toplamı sağlık yönetmeliğinde belirtilen rakamı geçen ileri derecede miyopim var. Askeri hastaneye sevk isteyeceğim ancak bazı arkadaşlardan muafiyet raporunun kolaylıkla verilmediğini duydum. Bu durumda benim yasal hakkımı kullanma şansım nedir? Ağustos'ta sevke tabiyken itiraz veya yürütmeyi durdurma imkanı var mıdır? Bu konuda bir avukattan yardım almayı planlıyorum. Saygılarımla...

yld19sm
02-07-2008, 15:53:30
Rapora itiraz halinde başka hastahaneye sevk olacağı için sanırım Ağustos ayı geçer ve sevk otamatikman itiraza bakan askeri hastahanenin raporuna kadar durur.İki rapor arasında çelişki olursa hakem hastahaneye sevk edilirsiniz.Bu hastahanenin kararı kesindir.Bu kararı beğenmez iseniz AYİM de yürütmeyi durdurma talepli dava açabilirsiniz.Öncelikle görüşülür ve telafisi imkansız hallerde yürütme durdurulur.

alperren
05-07-2008, 14:46:07
arkadaşlar;
ben DVT ( Derin Ven Trombosis) yani damar tıkanıklığına bağlı emboliye sebep veren kan hastalığına sahibim. Ömür boyu yükses dosaj comodin (kan sulandırıcı) kullanmak zorundayım. En ufak yarada bile kan kaybına ugruyorum. Bana çürük raporu verirler mi?

delgadooo
08-07-2008, 00:24:11
MERHABA ARKADASLAR

BEN BU GECE GATADAN GERI DONDUM VE BANA A/49 F2 DİYE BİR MADEDEN ASKERLİGE ELVERİSLİ DEDİLER...

TSK DAKI MADDEYE GÖRE : Madde 49 - (Değişik: 7/1/2002-2002/3627 K.)

A) (Değişik dilim: 06/12/2004 - 2004/8202 S.Yön/47. mad) 1. Faaliyet belirtileri bulunmayan kostodiafragmatik sinüs kapalılığı, fonksiyon bozukluğu yapmamış şeridi ya da lokalize bir sahadaki plevra kalınlaşmaları, fissüritler (tüberküloz etyolojili olanlar hariç).

2. Tedavi edilmiş spontan pnomotorakslar.

B) (Değişik dilim: 06/12/2004 - 2004/8202 S.Yön/47. mad) 1. Plevra biyopsisi ile kanıtlanabilmiş ya da diğer lâboratuvar muayene yöntemleri ile tüberküloz plörezi tanısı konmuş ve geçerli tüberküloz tedavisi yeterli süre uygulanmış olguların sekelsiz ya da lokalize-minimal iyileşen hastalıkları (Yükümlü, erbaş ve erlerin eskiden geçirilmiş hastalıklarının kanıtı için tedavi gördüğü eğitim hastahanesi, göğüs hastalıkları hastahanesi ya da verem savaş dispanserlerinin onaylı resmî raporu gereklidir. İleri radyolojik incelemeler dahil, radyolojik sekel bulgusu olmayan hastalarda, raporla birlikte, hastalıklı döneme ait akciğer grafilerinin ibraz edilmesi gereklidir.), fonksiyon bozukluğu yapmış ya da beş interkostal alanı tutmuş plevra kalınlaşmaları.

2. Plevra biyopsisi ile kanıtlanabilmiş ya da diğer lâboratuvar muayene yöntemleri ile tanısı konmuş ve geçerli tüberküloz tedavisi yeterli süre uygulanmış tüberküloz plörezi (Tüm yükümlülerin eskiden geçirilmiş hastalıklarının kanıtı için tedavi gördüğü resmî hastahane ya da verem savaş dispanserlerinin onaylı resmî raporu gereklidir.) ya da tüberküloz dışı plevra hastalıklarına bağlı fonksiyon bozukluğu yapmış ya da beş interkostal alanı tutmuş plevra kalınlaşmaları.

3. En az üç kez geçirilmiş spontan pnomotoraks (Yükümlü, erbaş ve erlerin geçirdiği pnomotoraksların kanıtı için resmi hastahanelerin onaylı resmi raporları gereklidir.).

C) 49 uncu Maddenin A, B ve D dilimlerinde belirtilen hastalık ve arızaların tedavi ve nekahat halleri.

D) 1. Etyolojisi ne olursa olsun ileri derecede fonksiyon ve şekil bozukluğu yapmış plevra kalınlaşmaları.

2.Tıbbî ve cerrahî olarak tedavi edilemeyen pnömotorakslar ve kronik ampiyem.

F DİYE BİR MADDE GÖREMEDİM..
AYRICA BEN TOPLAM PNOMATORAKSTAN 4 AMELIYAT OLDUM ...

BİRDE KARARI TEK BİR DR VERDİ GİTTİGİMDE .
HEYETE GIRMEM GEREKMIYORMUYDU?

SİZCE BENİM İTİRAZ HAKKIM DOGAR MI ? BANA ACİL CEVAP YAZARSANİZ SEVİNİRİM... 3 GUN ICINDE TESLIM OLMAM GEREKIYOR .
İTİRAZ HAKKIM VARSA AVUKAT TUTUP OYLE TESLIM OLACAM SAYGILAR....

emceken
09-07-2008, 18:20:07
arkadaşlar bakaya yada yoklama kaçağı olarak, kendi isteği ile şubeye teslim olup, sonrasında hastaneye sevk isteyen var mı aranızda? şubede yada hastane herhangibir sorun çıkıyor mu? kaçaksın, bakayasın diyip farklı bir davranış, tutum vs oluyor mu acaba?

yld19sm
10-07-2008, 14:41:48
Olmayacağını düşünürüm.

xdidix
14-07-2008, 20:16:49
slm 12 yaşında sağ böbrek ameliyatı oldum 9 taş alındı ve böbregimin 3/1 alındı taşların yapmış oldugu yaralardan dolayı böbregimin çektirdigim renkli filimlerde eksik çalışması var ve bu böbrekten dolayı zaman zaman tansiyon sorunu yaşıyorum 2006 yılının sonunda belfıtıgı ameliyatı oldum L1 den felç dize kadar başlamıştı ameliyat sonrası düzeldim yürümeye başladım ama bacagımda biraz incelme oldu zaman zaman ufak defek sorunlarım oluyor benim askere alınıp alınmam gibi bir durumun olurmu cevap verirseniz sevinirim tşk..

dwain
15-07-2008, 00:25:26
Merhaba arkadaşlar,

Bugün askerlik şubesine giderek Ağustos celbi için işlemlerime başlamadan önce sol kulağımdaki total işitme kaybı raporum ile başvurarak askeri hastaneye sevkimi istedim. Cuma günü hastaneye sevk olacağımı söylediler. Cuma günü gidip sevk evraklarımı alıp hastaneye gideceğim.

Sizinle de gelişmeleri paylaşıyor olacağım. Aynı durumda olan arkadaşlar için de soru işaretleri giderilmiş olur.

Herkese kolay gelsin...

Tekrar merhaba arkadaşlar...

Bundan yaklaşık 10 gün kadar önce yukarıdaki mesajımı yazmştım. Öncelikle bugün itibari ile hastaneden "askerliğe elverişli değildir" raporu aldığımı bildireyim.

Yaşadığım her şeyi çok detaylandırmadan ama genel bir izlenim oluşturacak şekilde anlatacağım ki herkesin kafasındaki soru işareti kalkmış olsun.

Benim rahatsızlığım sol kulağımda total işitme kaybı olması.

Bu raporum ile askerlik şubesine gittim ve askeri hastaneye sevkimi istedim. (Birkaç nüfus cüzdan fotokopisi ve 20 kadar da vesikalık fotoğraf ile gidilmeli)

- Askerlik şubesinde bir süre işlemler devam etti ve askeri hastaneye sevkim yapldı. Bana bir zarf verdiler ve hastanede açılacağını söylediler.

- Hastanede ilk gidilmesi gereken yer Baştabiplik. Oraya gidiyorsunuz ve zarfı açıyorlar. İçindeki sevk kağıtlarına birkaç imza atıyorlar ve size geri veriyorlar. Artık muayne için gerekli birime gitmeye hazırız.

- Ben yedek subay adayıydım. Ancak bildiğim kadarıyla hem erler hem de yedek subay adayları aynı yerde muayne oluyorlar. Yani adres Er Polikliniği. (Haydarpaşa Gata)

- Er polikliniğinin yerini bulduktan sonra orada rahatsızlığınız ile ilgili olan bölümü buluyorsunuz. Yani üroloji, dahiliye, göz, kulak burun boğaz gibi bölümler var. Kapıların önü ne yazık ki çok dolu oluyor. Sıra biraz fazla ancak yapacak bir şey yok bekliyorsunuz ve sıra size gelince içeri girip sevk evraklarınızı doktora ya da oradaki asistana vererek önce kaydınızı yaptırıyorsunuz. (Her gün için ayrı ayrı kayıt yapılması gerekiyor. Yani diyelim ki bugün muayne oldunuz, yarın bir daha olacaksınız diyelim yine sabahtan gidip o gün ile ilgili işlem öncesinde kayıt yaptırıyorsunuz)

- Kayıtlar yapıldıktan sonra öğleden sonra saat 1.30 veya 2 gibi diyelim doktor geliyor ve sırayla herkes içeri giriyor. Burada doktora şikayetinizi zaten söylemiş oluyorsunuz. Soruyorlar ve hastalığınıza göre size farklı farklı testler yaptırıyorlar. Size o sırada "şuraya gidip şu testi yaptırıp gel" gibi bilgi veriyorlar ve sevk kağıtlarınızla gidip o testi yaptırıp geri gidiyorsunuz. Eğer o gün testi yaptırırsanız ancak akşam doktorun mesai saatine yetişmemiş olursanız ertesi günü de götürebilirsiniz test sonucunuzu. (Sabah yine kayıt yaptırmak koşulu ile. Her gün mutlaka baştan kayıt yapılıyor o gün için.)

- Ben kulağımla ilgili rahatsızlığımdan dolayı kendime göre örnek vereceğim. Önce odyoloji testi için gittim. O gün olmadı bir sonraki gün gittim. O sonucu yine sabah kayıt yaptırarak doktora gösterdim öğleden sonra. Başka bir test için (ABR) yeniden beni yönlendirdi. Bu test için de başka bir güne randevu verdiler. O gün gittim yapıldı ve doktorun benden yapmamı istediği tüm testleri de yaptırdıktan sonra yine kayıt yaptırıyorsunuz ve sizi muayne eden doktor heyete çıkmanız gereken bir durum var ise imzalıyor yine sevk evraklarınızı ve küçük kağıda bir not yazarak sizi Sağlık Kurulu denilen bir yere gönderiyor. Oraya gidiyorsunuz ve sizden o zarfınızdan çıkan resimlerinizi ve birkaç şey istiyorlar.

- Oradaki işlem de bitince Baştabipliğe gidiyorsunuz ve oradan da onaylıyorlar sağlık kurulunun gönderdiği evrakları. Sonra ilgili olduğunuz birimin (benimkisi kulak burun boğaz) sekreterliğine gidiyorsunuz ve oraya tüm evraklarınızı veriyorsunuz.

- Onlar size tarih veriyorlar ve o tarihte saat genelde 1 gibi heyet kurulu başlıyor. Herkes zaten bekliyor oluyor ve isminiz çağrıldığında kurula giriyorsunuz. Ben girdim ve bana girer girmez askerlik yapmayacağımı söylediler ve bir iki yere parmak mühürü basıldı. Sonra çıktım. 1 saat sonra da raporumu aldım ve direk askerlik şubesine götürdüm. Orada da işlemler yapıldıktan sonra askerlikle ilişiğim kesilmiş oldu.

Umarım detaylı açıklamalar ilgillenen arkadaşlar için yararlı olmuştur.

Bu arada yeniden tekrar edeyim; total işitme kaybı yönetmelikte 19/B/F3 bölümünde de yazılı olduğu gibi askerlikten muaflar. Benim raporumda da bu kusurumdan dolayı askerliğe elverişli değildir yazıyor.

Görüşmek Üzere....

yld19sm
16-07-2008, 10:21:53
slm 12 yaşında sağ böbrek ameliyatı oldum 9 taş alındı ve böbregimin 3/1 alındı taşların yapmış oldugu yaralardan dolayı böbregimin çektirdigim renkli filimlerde eksik çalışması var ve bu böbrekten dolayı zaman zaman tansiyon sorunu yaşıyorum 2006 yılının sonunda belfıtıgı ameliyatı oldum L1 den felç dize kadar başlamıştı ameliyat sonrası düzeldim yürümeye başladım ama bacagımda biraz incelme oldu zaman zaman ufak defek sorunlarım oluyor benim askere alınıp alınmam gibi bir durumun olurmu cevap verirseniz sevinirim tşk..

Tamamen tıbbi bir konu.Cevap vermek zor.Ancak kesin olanlara (tek böbrek yok,Total işitme kaybı vs.) cevap verebiliyoruz.Kararınızı doktorlar verecek.

emretilki19826
16-07-2008, 10:29:59
dwaın arkadasım oncelıkle gecmıs olsun . benım de senın gbii ısıtme kaybımdan doalyı rahatsızlıgım var sol kulakta total(110 db) sag kulagımdada orta-ileri derecede (58 db) ısıtme kaybı var kanal ıcın ısıtme cıhazı kullanıorum. senın tek kulagında mı problem vardi. degerlerın nasıldı.gercı verdgın cevaplar oldukca aydınlatıcı ıdı. ama gene de kafama takılan sorular vardı bnm. konusman nasıl yanı konusablıyorsun degılmı yanı askeri hastanede konusuyorsun dıye problem cıkarmıyorlar

windtalker11
16-07-2008, 14:54:56
merhabalar.

Reflü ameliyatı, mide fıtığı ameliyatı ve anal fissür ameliyatı geçirmiş biri olarak askerlikten muaf olma gibi bir durumum olabilir mi? Reflü ameliyatı sonrası şikayetlerim devam ediyor. Ayrıca karın içi basınç oluşturacak sporların yapılması da doktorum tarafından yasaklandı. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

yld19sm
17-07-2008, 07:43:51
merhabalar.

Reflü ameliyatı, mide fıtığı ameliyatı ve anal fissür ameliyatı geçirmiş biri olarak askerlikten muaf olma gibi bir durumum olabilir mi? Reflü ameliyatı sonrası şikayetlerim devam ediyor. Ayrıca karın içi basınç oluşturacak sporların yapılması da doktorum tarafından yasaklandı. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Bence spor yasaklı askerliğe devam.

Ayberk_k
19-07-2008, 01:16:00
Merhabalar;

Ben 6 yıldır "kronik panikatak","anksiyete bozukluğu" hastasayım ve geçtiğimiz yıl bir de kalbime MVP (Mitral valv prolapsusu) teşhisi konuldu.Tabi derecesini ve tıbbi tefarruatlarını bilmiyorum.Çürük verilme ihtimali var mı acaba?

Bu hususta tecrübe sahibi birinden cevap alabilirsem sevinirim.

dwain
19-07-2008, 12:28:11
dwaın arkadasım oncelıkle gecmıs olsun . benım de senın gbii ısıtme kaybımdan doalyı rahatsızlıgım var sol kulakta total(110 db) sag kulagımdada orta-ileri derecede (58 db) ısıtme kaybı var kanal ıcın ısıtme cıhazı kullanıorum. senın tek kulagında mı problem vardi. degerlerın nasıldı.gercı verdgın cevaplar oldukca aydınlatıcı ıdı. ama gene de kafama takılan sorular vardı bnm. konusman nasıl yanı konusablıyorsun degılmı yanı askeri hastanede konusuyorsun dıye problem cıkarmıyorlar

Merhaba,

Benim rahatsızlığım sadece sol kulağımda. 110db ve üzeri...

Sağ kulağımda ise 10db den itibaren çok rahat duyuyorum yani normal değerlerde. Konuşmam da gayet normal. Ben kulağımın duymadığını söylemesem kimse benim sol kulağımda bir problem olduğunu anlamaz. Hastanede de gayet güzel konuştum. Anlamamazlık gibi durumlara hiç girmedim. Çünkü sonuç olarak bir insanın bir kulağının duymaması (total işitme kaybı) onun askere elverişli olmadığını gösterir. Bu zaten yönetmelikte de yazıyor. Bunun sebebi ise es kaza diğer kulağımızın yüksek sese, darbeye ya da bu gibi unsurlara maruz kalarak işitmesinde kayba uğraması demek bizim hayatımızın geri kalanını normal bir insan gibi yaşayamayacağımız demektir.

Bu sebeplerden dolayı askere almıyorlar. Ancak herhangi bir kulakta belirli bir derecede işitme kaybı olması farklı bir durumdur. O değerlere göre zaten ne yapılacağına heyet kurulu karar veriyor.

Sizin durumunuzda ise yarım duyan kulağınızı bir kenara bırakıyorum, diğer kulağınızda total işitme kaybı olması zaten askere elverişli olmadığınızı belirtmek için yeterli bir sebep. Siz bu işlemler için muayne talebi istediğinizde tek tavsiyem başka bir hastanede yaptırmış olduğunuz test sonuçlarını ve raporunuzu da yanınızda götürün. Belki istemeyebilirler ama sorabilirler de...

Size de geçmiş olsun.