PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Çürük raporu ile ilgili konular bu başlık altında toplanacaktır

Sayfalar : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9

alican83
27-06-2007, 16:54:06
benim merak ettiğim bu boy ve kilomla itiraz halinde erteleme mi alırım yoksa aksi bir sonuç mu çıkar?

sabbahh
28-06-2007, 10:32:55
merhabalar, ben renk körüyüm, astsubaylıkta mülakatta kaldım gözden, polislik sınavına girdim kuzenim 63 aldı(yedeklerle girdi) ben 74 aldım. o şimdi polis ben renk körüyüm diye giremedim. şimdi beni gidipte askere alacaklar mı. alacaklarsa bu adalet mi?

YaKuZzA
30-06-2007, 14:00:14
arkadaslar bana bir yol gösterin yalvaririm..

Ben kilomdan dolayi Kayseri'de bagli bulundugum birlikten hastaneye sevk aldim ve burdan da 3 ay hava degisimi aldim.. Sonra tekrar gittigimde bir 3 ay daha hava degisimi aldim, simdi yine gitmem gerekiyor bu sefer hava degisimi mi alirim yoksa cürük mü? Bu konuyu cevaplarsaniz cok sevinirim.. Bir de yönetmelik, kanun gibi aciklayici bir cevap varsa memnun olurum..

Boyum;

165 cm kilom 103 (2 x 3 ay hava degisimi aldim toplam 6 ay)

Birileri diyorki bu sefer cürük alirsin birileri de diyo en az iki kere daha hava degisimi daha alirsin diyor.. Elim kolum bagli yardim edin...

Söylemeyi unuttugum sey benim kisa dönem asker oldugum belki cevaplarken yardimi dokunur...

Not: Forumu arastirmama ragmen bana cevap verebilecek örnek bi konuya rastlamadim.. Benim öğrenmek istedigim bundan sonra kanunda ne yaziyor? Yani çürük raporu mu alacagim yoksa yine hava degisimi mi alicagim? Eger yine hava degisimi alirsam bu ne kadar daha böyle sürecek? Çürük ne kadar süre sonra alabilirim? yardimci olun yalvaririm.... bir isik tutun, bir yol gösterin en azindan lütfen...

Not: En ufak bilgisi olan bile bu mesaja cevap yazsin, simdiden cok tesekkürler...

YaKuZzA
01-07-2007, 11:15:54
arkadaslar bana bir yol gösterin yalvaririm..

Ben kilomdan dolayi Kayseri'de bagli bulundugum birlikten hastaneye sevk aldim ve burdan da 3 ay hava degisimi aldim.. Sonra tekrar gittigimde bir 3 ay daha hava degisimi aldim, simdi yine gitmem gerekiyor bu sefer hava degisimi mi alirim yoksa cürük mü? Bu konuyu cevaplarsaniz cok sevinirim.. Bir de yönetmelik, kanun gibi aciklayici bir cevap varsa memnun olurum..

Boyum;

165 cm kilom 103 (2 x 3 ay hava degisimi aldim toplam 6 ay)

Birileri diyorki bu sefer cürük alirsin birileri de diyo en az iki kere daha hava degisimi daha alirsin diyor.. Elim kolum bagli yardim edin...

Söylemeyi unuttugum sey benim kisa dönem asker oldugum belki cevaplarken yardimi dokunur...

Not: Forumu arastirmama ragmen bana cevap verebilecek örnek bi konuya rastlamadim.. Benim öğrenmek istedigim bundan sonra kanunda ne yaziyor? Yani çürük raporu mu alacagim yoksa yine hava degisimi mi alicagim? Eger yine hava degisimi alirsam bu ne kadar daha böyle sürecek? Çürük ne kadar süre sonra alabilirim? yardimci olun yalvaririm.... bir isik tutun, bir yol gösterin en azindan lütfen...

Not: En ufak bilgisi olan bile bu mesaja cevap yazsin, simdiden cok tesekkürler...
kimse yardim etmiyecek mi bana? lütfeennn....

alican83
03-07-2007, 09:13:07
arkadaşlar askeri hastanede doktor tarafından heyete sevkedilmiş biri heyet günü durumuna göre kesin olarak çürük ya da erteleme mi alır yoksa bunun aksi bir sonuç çıkar mı? çünkü bazıları heyete sevkedilen kişi hakkında kesin bir erteleme ya da çürük kararı çıkar dedi...
saygılar

YaKuZzA
03-07-2007, 11:53:21
arkadaşlar askeri hastanede doktor tarafından heyete sevkedilmiş biri heyet günü durumuna göre kesin olarak çürük ya da erteleme mi alır yoksa bunun aksi bir sonuç çıkar mı? çünkü bazıları heyete sevkedilen kişi hakkında kesin bir erteleme ya da çürük kararı çıkar dedi...
saygılar

hangi olaydan dolayi sevk edildigini yazsaydin keske... ama heyete sevk edildiyse kesinlikle ya cürük ya da hava degisimi alir azaten.. geri göndermezler yani.. saygilar...

Not: Bu forumda maalesef yöneticiler, hukukcular pek yardimlasmayi sevmiyo kardesim.. ben kac kere soru sordum adamlar sallamiyolar bile nasil bir forumculuk anlayisi anlamadim..

alican83
03-07-2007, 12:40:24
benim sorunum kilo azlığından...bilgilendirdiğin için teşekkür ederim

YaKuZzA
03-07-2007, 12:54:14
benim sorunum kilo azlığından...bilgilendirdiğin için teşekkür ederim

önemli degil gerci ben pek anlamiyorum ama forumda anlayanlar kıllarini kıpırdatmadıgı icin anca bu kadar yardım edebiliyorum... kusura bakma...

Erdoğan Kırcalı
03-07-2007, 13:13:20
Bildiğim kadarıyla forumlar,bilgi paylaşım alanlarıdır.
Bilgisi olan,fırsat buldukça cevap vermeye çalışır.
Kös Kös beklerken( sizin tabiriniz olduğu için kullanıyorum),sorulan soruyu (gene sizin tabirinizle)SALLAYIP,bilginiz olduğu bir konuya cevap yazmışsınız.
Artık sizde yardımlaşmayı sevmeyenler grubuna girdiniz.Hoşgeldiniz.

saygılar

YaKuZzA
03-07-2007, 13:28:11
Bildiğim kadarıyla forumlar,bilgi paylaşım alanlarıdır.
Bilgisi olan,fırsat buldukça cevap vermeye çalışır.
Kös Kös beklerken( sizin tabiriniz olduğu için kullanıyorum),sorulan soruyu (gene sizin tabirinizle)SALLAYIP,bilginiz olduğu bir konuya cevap yazmışsınız.
Artık sizde yardımlaşmayı sevmeyenler grubuna girdiniz.Hoşgeldiniz.

saygılar

ben sadece bu kadar biliyorum ve kesin olarak da dogru bildigimi soyluyemiyorum maalesef.. o yüzdden de tam anlamiyla bir yardim ettigim soylenemez bence.. burda bilgisi olan bi cok insan var fakat cevap yazılırken gerekten cok gec kaliniyor maalesef, ben baska forumlarda da uyelik yapiyorum ama hic bu kadar uzun süre cevap alamadigim bi foruma rastlamistim dogrusu...

benim cevap yazdigim arkadas da büyük ihtimalle benim gibi olayi tam olarak bilmeyen birinden degil de burada yetkili olan ve olaya hakim kisilerden cevap almak isterdi haksiz miyim?

Tangör Evren
03-07-2007, 14:56:16
Neden o kadar beklemediğiniz sitelerden bu sorunun yanıtını almadınız ki...
Askeri hukukta yanıtsız soru sadece terbiyesizlikte kalır veya mükerrerde.
Size verilen yanıtla zayıfım diyen üyeye verilen yanıt aynıdır. Herkese tek tek yazacak değiliz ki Hilal-i Ahmer cemiyetimi burası... Herkesin işi var gücü var..

joe0710
06-07-2007, 23:00:57
Arkadaşlar sizlerden anlatacaığım mevzu hakkında bilmek istediklerime lütfen cevap veriniz.1992 senesinde akciğer tüberkülozu geçirdim vede kanamalı olarak hastaneye yattım 2 sene tedavi gördüm.2000 yılında ise askere gitmeden gölcük askeri hastanesinden B /46 F1 çürük raporu verdiler çocukluktan beri kansızlık vede kilo alamama problemim vardı.her neyse 4.5 yıllık esnaf bağkurluydum bağkuru durdurdum fabrikaya girdim çalışıyorum.birde 2004 ten beri ishal vede ileri derecede halsizlik sorunu vardı.buna bağlı olarakda karın şişliği aşırı asabi kramplar vede kemiklerim ağrıyordu .protein eksikliğine bağlı olarakda ayaklarım balon gibi şişmişti.vede haseki araştırma hastanesine yattım2006 nın mart ayında yaklaşık 1 ay serum la beslendim teşhis konuldu vede hastalığımın tedavisi olmadığını ömür boyu diyet tedavisi yapacakmışım yani glutensiz hayat (ÇÖLYAK HASTALIĞINA YAKALANMIŞIM)yalnız şu an fabrikada çalışıyorum özürlü kategorisinde girdim .ayak üstü duramıyorum .sürekli pirinç pilavı yemekteyim.fabrikanın yemeklerini yiyemiyorum günde 6 defa tuvalete gidiyorum yaklaşık 10 dakikam tuvalette geçiyor.işveren işten kaytarıyorsun diye azrlıyor .son 1 ayda mesaiye bıraktılar hastalığımı bildikleri halde bedenen zaten çalışmam mümkün değildi yaklaşık 8 aydırda aktif sigortalıyım.antibiyotik yasaklandı kullandığımda bağırsak floryasını bozduğu için hastalanıyorum rapor alıyorum işveren kabul etmiyor etsede boş yere rapor alıyorsun diye azar işitiyorum .malulen emekli olmak istiyorum .nasıl ne şekilde nereye başvuruda buluna bilirim.intihar eğilimide başladı ne hikmetse son haftalarda huzursuzluk vede asbiyim evliyim eşimle boşanmaya kadar giden ilişki yaşıyorum eşim kendisine ilgisiz oldumu söylüyor bana yardım edin neee olur

isoguchi
07-07-2007, 01:35:55
oncelikle ilgilenen arkadaslara saygımı sunarım, bana hipertansiyon teshisi askeri hastanede koyularak 3 ay smk hava degisimi verildi.birligimde bayılma durumu yasayıp 3 defa acil mudahaleye maruz kaldım, benim sorum; smk yazdıgı icin gene aynı askeri hastaneye mi sevk edilecegim? ki bana boyle denmisti.ayrıca devamlı hava degisimimi verilecek? ogrendigim kadarıyla askerligim uzamıs durumda kd er oldugum icin. ilginize ve alakanıza tesekkur ederim.

yld19sm
07-07-2007, 17:38:33
oncelikle ilgilenen arkadaslara saygımı sunarım, bana hipertansiyon teshisi askeri hastanede koyularak 3 ay smk hava degisimi verildi.birligimde bayılma durumu yasayıp 3 defa acil mudahaleye maruz kaldım, benim sorum; smk yazdıgı icin gene aynı askeri hastaneye mi sevk edilecegim? ki bana boyle denmisti.ayrıca devamlı hava degisimimi verilecek? ogrendigim kadarıyla askerligim uzamıs durumda kd er oldugum icin. ilginize ve alakanıza tesekkur ederim.
Smk yazması aynı hastahaneye sevki gerektirmez askerlik şubenin olduğu yere yakın hastahane varsa oraya sevk edilirsin.Hastalığının seyrine göre değişir.

isoguchi
08-07-2007, 00:46:02
Smk yazması aynı hastahaneye sevki gerektirmez askerlik şubenin olduğu yere yakın hastahane varsa oraya sevk edilirsin.Hastalığının seyrine göre değişir.

hocam ilginize tesekkur ederim, bende 42/c diye bir belirtme mevcut raporumda,hastaneye sevk almadan once bu durumda askerlik yapamayacagımı belirtti revirdeki tabip ve 6 ay hava degisimi alınca cürüğe cıkarsın dedi KD oldugun icin (hipertansiyon krizi nedeniyle acile gonderiolardı hep ambulansla). askeri hastanede de 3 ay verildi simdi birdaha 3 ay mı verilecek? bu prosedur hakkında bir bilginiz var mı? ben tabipede durumumu belirttim, ailemin geciminin benim sorumlulugumda oldugunu ve askerlik sebebiyle işimde calısamadıgı belirttim, hava degisimiylede askerlik uzuyor 45 gunden sonrası sayılmıyormus askerlikten malum, askerliğe devam etmek istediğimi soyledim fakat bu hipertansiyon krizinin ölümle sonuçlanma riski olduğunu belirtti.Kısa dönem erler için bu hava değişimlerinin sayısının bir prosedürü var mı acaba? şimdiden 1,5 ay uzadi benimki zaten, askere gitmemede izin verilmiyor kendi isteğimle, mesleğimide icra edip aileme bakamıyorum. Bana aydınaltırsanız çok memnun olurum, saygılar efendim.

melahat001
10-07-2007, 12:41:51
askerlige elverisli olmama sartlari yurt disinda yasayan ve bedelli askerlik yapmak isteyen turk vatandaslari icinde gecerlimidir?

esimin bir kulaginda duymama var. gozleri ileri derece miyop olmasina ragmen toplam 15 olmasi gerekiyormus.eger bedelli askerlik icinde tek kulaktan duymama askerlige elverisli olmama raporu icin gecerliyse ne yapmamiz gerekir?

saygilarimla

melahat

yld19sm
10-07-2007, 14:00:19
Askerlik şubesine müracaat edin hastahaneye sevk etsinler.

isoguchi
11-07-2007, 17:02:44
hocam ilginize tesekkur ederim, bende 42/c diye bir belirtme mevcut raporumda,hastaneye sevk almadan once bu durumda askerlik yapamayacagımı belirtti revirdeki tabip ve 6 ay hava degisimi alınca cürüğe cıkarsın dedi KD oldugun icin (hipertansiyon krizi nedeniyle acile gonderiolardı hep ambulansla). askeri hastanede de 3 ay verildi simdi birdaha 3 ay mı verilecek? bu prosedur hakkında bir bilginiz var mı? ben tabipede durumumu belirttim, ailemin geciminin benim sorumlulugumda oldugunu ve askerlik sebebiyle işimde calısamadıgı belirttim, hava degisimiylede askerlik uzuyor 45 gunden sonrası sayılmıyormus askerlikten malum, askerliğe devam etmek istediğimi soyledim fakat bu hipertansiyon krizinin ölümle sonuçlanma riski olduğunu belirtti.Kısa dönem erler için bu hava değişimlerinin sayısının bir prosedürü var mı acaba? şimdiden 1,5 ay uzadi benimki zaten, askere gitmemede izin verilmiyor kendi isteğimle, mesleğimide icra edip aileme bakamıyorum. Bana aydınaltırsanız çok memnun olurum, saygılar efendim.

efendim, bu 42/c maddesinin hipertansiyon baslıgı altında anlamı tam olarak nedir? saglık yonetmeliinde nekahat ve hastalık evresi olarak geciyor. ben ilk 3 aylık hava degisimini almıs bulunuyorum bundan sonra nasıl bir prosedur izlenecek? lutfen acıklayabilirmisiniz bilginiz var ise? tesekkurler saygılar!

satri
11-07-2007, 18:37:58
ben cewaplayım, acemi birliğinde hiç birşekilde hava değişimi vermezler.. mademki aldınız, usta birliğinde olmalısınız... bu işlerde prosedür ilk önce düzelmeniz ve tedaviniz için 3 ay hava değişimi verirler... daha sonra düzelmezseniz bir 3 ay daha verirler... bu 6 aylık hava değişimi sonucundada durumunuzda bi düzelme olmazsa çürük verirler... bu genel kuraldır, askerliğinizde uzamaz ... askerlkten sayılır..

bende 313 olarak yaptım askerliğimi acemei birliğinde bi arkadaş behçet hastasıydı, anladığımıza göre baya fena bi hastalık, sırf askerliğ yapmış olmak için dişini sıktı acemi birliğini atlattı, usta birliğinde muayene olup hava değişimi aldı... ve öylece bitirdi askerliğini...

Yalnız şu var, eğer siz acemi birliğinde alırsanız bu hava değişimini askelriğinize eklenir.. yani hava değişimi değil, izin olarak geçer... bilginize..

bu arada geçmiş olsun diyorum.. umarım bir an önce iyileşir veya tedavinizi olursunuz...

isoguchi
12-07-2007, 11:43:35
ben cewaplayım, acemi birliğinde hiç birşekilde hava değişimi vermezler.. mademki aldınız, usta birliğinde olmalısınız... bu işlerde prosedür ilk önce düzelmeniz ve tedaviniz için 3 ay hava değişimi verirler... daha sonra düzelmezseniz bir 3 ay daha verirler... bu 6 aylık hava değişimi sonucundada durumunuzda bi düzelme olmazsa çürük verirler... bu genel kuraldır, askerliğinizde uzamaz ... askerlkten sayılır..

bende 313 olarak yaptım askerliğimi acemei birliğinde bi arkadaş behçet hastasıydı, anladığımıza göre baya fena bi hastalık, sırf askerliğ yapmış olmak için dişini sıktı acemi birliğini atlattı, usta birliğinde muayene olup hava değişimi aldı... ve öylece bitirdi askerliğini...

Yalnız şu var, eğer siz acemi birliğinde alırsanız bu hava değişimini askelriğinize eklenir.. yani hava değişimi değil, izin olarak geçer... bilginize..

bu arada geçmiş olsun diyorum.. umarım bir an önce iyileşir veya tedavinizi olursunuz...

alakanıza cok tesekkur ederim satri bey, ben acemi birliindeyken askeri hastaneye sevk edildim ve 3 aylık hava degisimini aldım.bana subede bu hava degisiminin sadece 45 gununun askerlikten sayıldıgını soylediler ve hava degismininden sonra birlige geri gonderilirsen 45 gun daha fazla askerlik yapacagımı belirttiler su an tekrar verilirse 3 aylık hava degisimi kontroller sonucunda; bu 3ay askerlikten mi sayılcak yoksa gene eklenme durumumu sozkonusu? Verdiginiz onemli bilgiler icin cok tesekkur ederim allah razı olsun.

yardimlazim
12-07-2007, 11:51:19

eminmisin ben uzun donem yapiyorum bana acemiligimin ilk ayinda verdiler 3 ay hava degisimi ve http://www.hukuki.net/forum/showpost.php?p=116434&postcount=5
bu mesajda sayilacagini soylediler?

eminmisiniz?

satri
12-07-2007, 13:54:34
benim bildiğim ve kısa dönemlere uygulanan bu, "temel askeri eğitimi aksatmamak" sebepleride... ama 75 gün acemilik yapan uzun dönem erleri bilmiyorum. Yanıltmayım....

@isoguchi : siz acemi birliğinde izin alabildiğinize göre dediğim prosedür uygulanacak, yani 2. hava değişiminden sonrada düzelme olmaz ise çürük verecekler... keşke 3 ay değilde 1 haftalık raporlarla acemi birliğini bitirseydiniz.. zaten 1 aylık bir dönem acemilik (kısa dönemlerde). Şimdi benim bilmediğim asıl nokta acemi birliğinde verilen bir 45 günlük izin var... bunu acemiliğe sayıp sizi ona göremi terhis edecekler, yoksa acemiliğinizi yenidenmi yaptırıp. terhis edecekler... Fakat mantık olarak baktığınızda, 4 ayda bir gelen kısa dönemleri, göz önünde bulundurursanız.. sizi, sizden sonra gelen acemilerle birlikte yetiştirmeleri gerekir... buda imkansızdır. dolayısı ile sizin acemiliğinizde tamamlanmış sayılıp yuukarıda dediğim prosedürü aynen uygulayacaklar... kuvvetle muhtemel acemi birliğinde alabildiyseniz bu izni, durumunuz baya ağır olmalı, usta birliğindeki 3 aylık iznin tamamının askerlikten sayıldığını yine kuvvetle muhtemel biliyorum, aynısı benim devre arkadaşım aldı. Usta birliğinde bölük komutanının yazıcağı kanaate görede değişir tabi. "Bu asker açıklamalarında samimidir, askerlik yapacak durumu yoktur, acilen tedavi edilmesi gerekir" şeklinde bir kanaat getirmesi, ve doktorlarında muayeneye ve kanaate istinaden gerekli iznin tamamını askerlikten saymaları gerekir. Ama bölük komutanı "tedavi olabilir, elverişlidir" şeklinde bir kanaat getirirse, doktorda sizin askerliğe tekrar dönmeniz için verilen hava depğişimin bir bölümünü izin olarak (genelde yarısı olmakta) kullandırmaktadır. Bence yapamayacağınıza inanıyorsanız, bölük komutanına bol bol dert yanıcaksınız, bu işlerde bölük komutanı kanaati, ve doktora giden kapalı zarf işi yarı yarıya çözmektedir.

Tekrar edeyim ben işin hukuki tarafını bilmiyorum, askerliğimi jandarma çvş olarak, nöbetçi çvş. olarak yaptım, çok sayıda asker getirdim götürdüm hastanelere, izmire, aydına, nazilliye.... çok olaya şahit oldum. Hukukçu değilim sadece deneyimlerimden birazda olsa sizlere yardım etmek istedim.. tekrar geçmiş olsun. Ve askerdeyken sağlıksız askerlere asla eziyet edilmemektedir, sadece bölük komutanı ile aranızı iyi tutun ;) sizi farketsinler:) ... benden bu kadar...

isoguchi
12-07-2007, 17:30:26
benim bildiğim ve kısa dönemlere uygulanan bu, "temel askeri eğitimi aksatmamak" sebepleride... ama 75 gün acemilik yapan uzun dönem erleri bilmiyorum. Yanıltmayım....

@isoguchi : siz acemi birliğinde izin alabildiğinize göre dediğim prosedür uygulanacak, yani 2. hava değişiminden sonrada düzelme olmaz ise çürük verecekler... keşke 3 ay değilde 1 haftalık raporlarla acemi birliğini bitirseydiniz.. zaten 1 aylık bir dönem acemilik (kısa dönemlerde). Şimdi benim bilmediğim asıl nokta acemi birliğinde verilen bir 45 günlük izin var... bunu acemiliğe sayıp sizi ona göremi terhis edecekler, yoksa acemiliğinizi yenidenmi yaptırıp. terhis edecekler... Fakat mantık olarak baktığınızda, 4 ayda bir gelen kısa dönemleri, göz önünde bulundurursanız.. sizi, sizden sonra gelen acemilerle birlikte yetiştirmeleri gerekir... buda imkansızdır. dolayısı ile sizin acemiliğinizde tamamlanmış sayılıp yuukarıda dediğim prosedürü aynen uygulayacaklar... kuvvetle muhtemel acemi birliğinde alabildiyseniz bu izni, durumunuz baya ağır olmalı, usta birliğindeki 3 aylık iznin tamamının askerlikten sayıldığını yine kuvvetle muhtemel biliyorum, aynısı benim devre arkadaşım aldı. Usta birliğinde bölük komutanının yazıcağı kanaate görede değişir tabi. "Bu asker açıklamalarında samimidir, askerlik yapacak durumu yoktur, acilen tedavi edilmesi gerekir" şeklinde bir kanaat getirmesi, ve doktorlarında muayeneye ve kanaate istinaden gerekli iznin tamamını askerlikten saymaları gerekir. Ama bölük komutanı "tedavi olabilir, elverişlidir" şeklinde bir kanaat getirirse, doktorda sizin askerliğe tekrar dönmeniz için verilen hava depğişimin bir bölümünü izin olarak (genelde yarısı olmakta) kullandırmaktadır. Bence yapamayacağınıza inanıyorsanız, bölük komutanına bol bol dert yanıcaksınız, bu işlerde bölük komutanı kanaati, ve doktora giden kapalı zarf işi yarı yarıya çözmektedir.

Tekrar edeyim ben işin hukuki tarafını bilmiyorum, askerliğimi jandarma çvş olarak, nöbetçi çvş. olarak yaptım, çok sayıda asker getirdim götürdüm hastanelere, izmire, aydına, nazilliye.... çok olaya şahit oldum. Hukukçu değilim sadece deneyimlerimden birazda olsa sizlere yardım etmek istedim.. tekrar geçmiş olsun. Ve askerdeyken sağlıksız askerlere asla eziyet edilmemektedir, sadece bölük komutanı ile aranızı iyi tutun ;) sizi farketsinler:) ... benden bu kadar...

cok tesekkur ederim hocam vakit ayırıp cevap yazıyorsun cok saol, ben hipertansiyon krizleri gecirince devamlı askeri hastaneye ambulansla goturulme soz konusu oldu, daha kunyem kimliimi alamadan kendimi askeri hastanede buldum maalesef. Askere alınmadan durumumdan bahsetmistim dr.a fakat askeri hastane raporu degilde devlet hastanesi raporu oldugu icin birliinde durumunu belirt demisti. ilgilendiin icin tekrar saol satri hocam, hic olmazsa az cok proseduru anladım.

Cenderme
17-07-2007, 00:55:34
Merhaba arkadaşlar. Aşağıda yazacaklarım birliğine katıldıktan sonra boy-kilo uyumsuzluğu sebebbiyetinden hava değişimi alan arkadaşlarım içindir. 86/4 tertip er'im. Askerliğimin 42. gününde istememe rağmen SMK ile 6 ay hava değişimi aldım.6 ay hava değişimi sürecimin bitişinde tekrar kurula girmek için şubeme başvuruda bulundum. Kendi şubem beni askeri hastaneye sevk etti ve 8 gün yattım hastanede(İlk SMK Hd.' den farklı hastane). Bu süreç içerisinde kurula çıktım ve 2. bir hava değişimi olarak 3 ay aldım. Yani şunu gördüm ki 6 ay hava değişimi sürecininden sonra 1 gün bile verseler askerliğe elverişli değildir durumu yokmuş. Fakat şöyle bir durum var. İlk hava değişimi aldığım hastanedeki dahiliye doktoru 11 kilo verip sınırın altına inmezsem askerliğe elverişli raporu alacağımı söylemişti. Farklı hastanelerde farklı uygulamaların olduğunu düşünüyorum. Ayrıca boy kilo farkının -15 ve +15 olduğu söyleniyor. Gördüğüm kadarı ile bu da hatalı uygulanıyor ya da farklı algılanıyor. Düşük kilo için bilmiyorum ama fazla kilo için sınır 30KG' dır. 180 boyunuz varsa ve 110 kilo üzeri iseniz hava değişimine veye sonraki yıla erteleme alırsınız.
Hastanede tanık olduğum başka bir olay da şöyle:
Kısa dönem olan bir askere aynı hastane 6 ay hava değişimi veriyor. Bu asker 6 aylık sürecin bitiminde tekrar geliyor, kurula giriyor ve tekrar 6 ay hava değişimi alıyor. Şahsın askerlik süreci zaten 5 ay 5 gün. Ama 12 ay hava değişimine maruz kalıyor :) bu çok garibime gitti. Benim askerlik sürecim 15 ay. Benim ve benim durumumda olan arkadaşlarımını 30 ay asker statüsünde kalma durumu da var diye düşünyorum.

ertug86
17-07-2007, 08:09:42
slm Arkadaşlar benim sol gözümde göz tebelliği war bu neden yüzünden ehliyet alamıyorum askerlik durumun ne olur acaba tşk ler

yld19sm
18-07-2007, 08:23:00
Koçlar gibi yaparsın.

d2771
19-07-2007, 00:58:07
Ben (TBC) tüberküloz peritonit geçirdim 1,5 yıl önce tedavi gördüm.Askeri sağlık yönetmeliğini okudum madde 45 dilim B fıkra 9 hastalığım şöyle geçiyor ""Tıbbî tedavi ile iyileşmiş tüberküloz peritonitis, (resmi kurumlardan alınan onaylı rapor ve patoloji raporu gereklidir.) komplikasyonsuz ve ağrı krizleri bir ay veya daha uzun sürede gelen periyodik peritonit."" acaba bana çürük raporu verirler mi çok merak ediyorum lütfen biri cevap versin.

yld19sm
19-07-2007, 08:34:20
Sekel kaldıysa ve tanı B dilimine giriyorsa askerliğe elverişsiz olursunuz.

isoguchi
20-07-2007, 00:26:09
sayın yld19sm, acaba usta birliinde alınan hava degisimi askerlikten sayılıyor mu kısa donemler icin? Yoksa sadece alınan hava degisiminin 45 gunu mu sayılıyor ister acemi birliginde olsun ister usta birliginde? Bilginiz var mı acaba? Ben askerlik subesinde personel tegmene sordum sadece 45 gun sayılır dedi KDler icin ister acemi ister usta olsun, personel sorumlusu ustcavusa sordum hava degisimleriyle ilgilenen, ustada ne aldıysan KD de olsan direk hava degisimi sayılır dedi. bende anlayamadım 2 farklı cevap alınca aynı yerden. Saygılar efendim,beni aydınlatırsanız cok memnun olurum.

yld19sm
20-07-2007, 14:13:14
Kısa dönemler için usta acemi ayrımı yok.45 günü askerlikten sayılır.

yardimlazim
20-07-2007, 19:35:05
Kısa dönemler için usta acemi ayrımı yok.45 günü askerlikten sayılır.

uzun dönemlerde sayılıyormu peki 90 güne kadar olanı ama acemide aldım.

yld19sm
24-07-2007, 13:15:05
1111 sayılı Askerlik Kanununa bakıver.

yardimlazim
24-07-2007, 22:01:42
her satırını okudum hiç bişey yazmamakta :(

yld19sm
25-07-2007, 12:53:16
Askerlik Kanunu madde 78.Uzun dönemlerde hava değişiminin 90 güne kadar olan bölümü askerlikten sayılır.Acemi usta ayırımı yok.

isoguchi
28-07-2007, 13:36:56
2. 3 aylık hava degisimi daha verildi bana , 315 kd. er olarak silah altında bulunmaktayım. bundan sonraki prosedur hakkında bilgisi olan var mı kısa donemler icin? hep boyle hava degismiyle devam mı edilecek? su an 6 aylık hava degisimim oldu ve devre kaybım var.

esraavci
29-07-2007, 12:24:54
BU YAZIYI ARKADAŞIMIN ÜYELİĞİ ADI ALTINDA YAZIYORUM LÜTFEN YARDIM EDİN YADA ELVERİŞSİZ RAPORU İLE İLGİLİ YAPMAM GEREKEN VARSA YAZIN TEŞEKKÜRLER...
merhaba sorumu cevaplarsanız sevinirim benim geçirmiş olduğum böbrek ve mesane yolu böbrek taşı ameliyatları ve birde femur kemiği(kalçadan diz kapağına kadar olan kemik) kırılması sonucu ayağıma platin takılarak geçirmiş olduğum üç ameliyatım var ayağımda ameliyattan sonra takılan platin üç yıl sonra çıkartıldı ama bana vermiş olduğu rahatsızlıklar bulunmakta ağrı kas ağrıları ve soğukta aşırı ağrı olarak böbreklerimden defalarca taş kırdırttım ve sürekli taş oluşuyor hatta şu anda halen ameliyatlı böbreğimde taş mevcut ve büyüklüğü 1 cm civarında benim kendimi sürekli korumam ve bu hastalıklarıma göre yaşamam lazım acaba sizce ben askerliğe elverişli değildir raporu alabilirmiyim.
Lütfen beni kimse yanlıl anlamasın yediklerimle içtiklerimle havanın soğuk olmasıyla sürekli kendimi korumam gerek olduğu için yazıyorum.
Hoşçakalın

yardimlazim
29-07-2007, 15:18:43
2. 3 aylık hava degisimi daha verildi bana , 315 kd. er olarak silah altında bulunmaktayım. bundan sonraki prosedur hakkında bilgisi olan var mı kısa donemler icin? hep boyle hava degismiyle devam mı edilecek? su an 6 aylık hava degisimim oldu ve devre kaybım var.

hocam niye devre kaybısın? o zaman ben de devri kaybıyım sanırım? ben de silah altındayken ymein töreninden 1 gün önce aldım hava değişimini ben uzun dönemim yalnız ama tangör bey dağıtıma çıkarsınız demisti.

isoguchi
29-07-2007, 15:36:45
hocam niye devre kaybısın? o zaman ben de devri kaybıyım sanırım? ben de silah altındayken ymein töreninden 1 gün önce aldım hava değişimini ben uzun dönemim yalnız ama tangör bey dağıtıma çıkarsınız demisti.

5 ay 5 gunluk askerlik donemim 315. donem, hava degisimleri sebebiyle gecmis olacagı icin devre kaybetmis sayılıyorum. uzun donem arkadaslar hakkında bilgim yok maalesef, 2. 3 aylık hava degisiminide aldım fakat ilerisi icin ne olacagı konusunda bir bilgim yok kdler icin? bilgisi olan varsa ne olur yardımcı olsun. hep hava degismimi uyuglanacak?

yld19sm
30-07-2007, 13:30:15
Raporlar sonrasında askerliğe elverişsiz olursanız terhis,yok sağlam iseniz raporların 45 günü askerlikten sayılır geri kalanını tamamlarsınız

nb1907
31-07-2007, 22:01:38
merhaba.. askerliğimin 3. haftasında c/33 smk ile 6 ay hava değişimi aldım.. 6 ayın sonunda ise tekrar kurula çıkarak d/33 çürük raporu aldım.. istanbuldaki yabancı şube, kütüğümün olduğu ildeki valiliğe ve istanbul valiliğine takipten düşmüştür yazısı yazdı.. memleketimdeki şubeyi aradığımda ön raporun onaylandıktan sonra ankaraya gideceği oradaki onaydan sonra terhis belgemin bana postalanacağını söylediler.. üzerinden yaklaşık 1.5 ay geçti fakat ne gelen var ne giden.. terhis belgem olmadığı için şu an çalışamıyorum da.. bu konudaki prosedür nedir? yardımcı olursanız sevinirim..

yld19sm
01-08-2007, 10:52:49
Raporunuzun geçerli olması için Ankarada yetkili kurum tarafından onaylanması gerekli.Şubeye bir dilekçe yazıp çabuklaştırılmasını isteyebilirsiniz.Malum bürokrasi.

leejun
01-08-2007, 22:29:57
merhaba

2002 askere elverişli değil raporu alarak çürüğe ayrıldım fakat askerliğimi yapmak istiyorum bunun için neler yapmam gerekir....

bu konuda dava açma tarihinde geçirmişsin demişsiniz... yapabileceğim hiç bir şey yokmu çünkü şuanda sağlık durumum gayet normal iyileştim.... asal ın bilgi endindirme servisine mail attım çok zaman geçtiği için böyle bişeyi kabul edemiyeceklerini söylediler... olaylar okadar garip bir hal aldıkı kimilerinin askerden firar ettiği kimlerinin yoklama kaçağı olduğu kimilerinin parayla çürük alıp zorla gittiği askere.... ben kendim isteyerek gidiyorum ve askeri beni almıyor... askere gitmek isteyen bi genci askere almıyorlar olaylar bu hale geldi mutlaka bişeyler olmalı bu konuda yapılabilecek bu arada şuan 25 yaşındayım... yani son çare artık gidip genel kurmayın önünde kamp kuracağım...

SinanKala
02-08-2007, 03:38:35
Öncelikle sitenizde insanlara faydalı bilgiler sağladığınız için teşekkürü borç bilirim. Ben 24 Yaşındayın 5 Aydır Aritmi ( Kalp Ritim Bozukluğu ) rahatsızlığı çekmekteyim. Geçen hafta üstüme takılan HORTEL denilen aletle var olan ritim bozukluğu kesinleşti. Tecilli olduğum için önümüzdeki haftalarda askerlik tecilimi kaldırmak istiyorum. Aritmi rahatsızlığı ( Kalbim dakikada 193'e kadar fırladı ) askerlik yapmaya engelmidir ?

yld19sm
02-08-2007, 09:16:38
Kesin teşhis asker hastahanesinde de konulursa büyük ihtimalle askerliğe elverişsiz olursun.

yld19sm
02-08-2007, 09:18:54
Yasalar çerçevesinde yapılacak bir şey yok.Belki protestonuz sonuç verir.Üzgünüm.

isoguchi
02-08-2007, 09:55:28
gecirilen hava degisimlerinden sonra eger tabip askerlik yapabilir dogrultusunda bir karar verirse, acaba sınıf degisikligi ve gorev degisikligi icin bir yere basvurulabilir mi saglık durumu ve alınan hava degisimleri sunularak? bilgisi olan arkadaslara yardımları icin tesekkurler.

yld19sm
02-08-2007, 11:42:49
gecirilen hava degisimlerinden sonra eger tabip askerlik yapabilir dogrultusunda bir karar verirse, acaba sınıf degisikligi ve gorev degisikligi icin bir yere basvurulabilir mi saglık durumu ve alınan hava degisimleri sunularak? bilgisi olan arkadaslara yardımları icin tesekkurler.

Erlerin böyle bir şansı yok ama ağır işlerde çalıştırılmaz,ağır spor yaptırılmaz.Buna kışla tabibi karar verir.

uzmanbey
04-08-2007, 01:16:49
lütfen sorumu cevaplar mısınız?
b ve d dilimlerinin genel olarak açılımı nedir?b dilimi olanları da artık yolluyolar mı askere? + ve - olanları nedir anlamadım?
bir de boy kilo oransızlıklarında çürüğe ayrılmak için kaç sene bekletiyorlar?
saygılarımı sunarım

tkocaaslan
05-08-2007, 15:56:08
meraba sorum şu? ben 13 aylık askerim?3 ay hava değişimi aldım toplam.askerliğimin bitmesine 55 gün kaldı.hastlığım kalp kapakcığı mitral kapak yetmezliği 1derece(en hafifi)hava değişimi alma sebebim cihazın bozukolması...şimdi 1haftam kaldı hava değişimimin bitmesine ve (smk)lı olduğum için tekrar hastahneye gitcem.hastahanede tedaviyi kabul etmeyeceğime dair bi dilekce yazsam zaten ameliyatlık bi durum söz konusu diğil BİRLİĞİME sevk alabilirmiyim.yada birliğime nasıl sevk alabilirim?

yld19sm
06-08-2007, 09:05:04
meraba sorum şu? ben 13 aylık askerim?3 ay hava değişimi aldım toplam.askerliğimin bitmesine 55 gün kaldı.hastlığım kalp kapakcığı mitral kapak yetmezliği 1derece(en hafifi)hava değişimi alma sebebim cihazın bozukolması...şimdi 1haftam kaldı hava değişimimin bitmesine ve (smk)lı olduğum için tekrar hastahneye gitcem.hastahanede tedaviyi kabul etmeyeceğime dair bi dilekce yazsam zaten ameliyatlık bi durum söz konusu diğil BİRLİĞİME sevk alabilirmiyim.yada birliğime nasıl sevk alabilirim?

Aynı soru cevaplandı.

zeren51
06-08-2007, 14:35:37
Sayın arkdaşlar bende askere 87-2 tertip olarak gittim jandarma bilecik ben trafik kazası gecirmiştim ve yaralarım vardı bana acemilikte ilk muayenede seni en yakın eskişehir askeri hastaneye sevk yaptık ordan durumun hakkında rapor alacaksın dediler ve tam 21 gün sanra sıra geldi ortapedi servisine sevkli gittim ordaki albay doktor baktı filim cekildi senin belin kırılmış sen askerlik yapamassın dedi agzını acma dedi cürügü verdi gönderdi ama bana bülük yazıcısı sen yemin töreninden sonra cürük alsaydın 15 milyar para alırdın şimdi 1.5 milyar para alırsın dedi ve bana 4. 5 sayfa mehmetcik vakfına diye sayfa imzalattı bende cıktım geldim şimdi ne yapmam gerkiyor bilgisi olan arkadaşlar yazarsa memnun olurum teşekkürler......

esraavci
06-08-2007, 20:15:20
A R K A D A Ş L A R L Ü T F E N Y O R U M Y A P I N

BU YAZIYI ARKADAŞIMIN ÜYELİĞİ ADI ALTINDA YAZIYORUM LÜTFEN YARDIM EDİN YADA ELVERİŞSİZ RAPORU İLE İLGİLİ YAPMAM GEREKEN VARSA YAZIN TEŞEKKÜRLER...
merhaba sorumu cevaplarsanız sevinirim benim geçirmiş olduğum böbrek ve mesane yolu böbrek taşı ameliyatları ve birde femur kemiği(kalçadan diz kapağına kadar olan kemik) kırılması sonucu ayağıma platin takılarak geçirmiş olduğum üç ameliyatım var ayağımda ameliyattan sonra takılan platin üç yıl sonra çıkartıldı ama bana vermiş olduğu rahatsızlıklar bulunmakta ağrı kas ağrıları ve soğukta aşırı ağrı olarak böbreklerimden defalarca taş kırdırttım ve sürekli taş oluşuyor hatta şu anda halen ameliyatlı böbreğimde taş mevcut ve büyüklüğü 1 cm civarında benim kendimi sürekli korumam ve bu hastalıklarıma göre yaşamam lazım acaba sizce ben askerliğe elverişli değildir raporu alabilirmiyim.
Lütfen beni kimse yanlıl anlamasın yediklerimle içtiklerimle havanın soğuk olmasıyla sürekli kendimi korumam gerek olduğu için yazıyorum.
Hoşçakalın

Enginerad
06-08-2007, 21:10:30
Merhaba ,

Ben geçen sene çürük raporu aldım. İstanbul gatadan sağlam raporu verildi ve birliğime gönderildim. Orada biraz kaldıktan sonra beni Ankara gataya yolladılar. Bu arada 4 ay geçti. Ankara gatada çürük raporu verildi. Asıl sormak istediğim bu rapor yüzünden bir takım istediğim işlere giremiyorum. Askerlik şubesine iş için herhangi bir girişimde bulunabilirmiyim? Yada bana iş bulma imkanı sağlarmı? Kardeşim de çürük raporu aldı ve ona belirli bir tutar yardım yapacakalrını söylemişler. bana da bu yardım yapılabilir mi? Yapmaları gerekiyor mu ?

Şimdiden teşekkürler ,

Engin AD

yld19sm
07-08-2007, 08:01:27
Askerliğe elverişsizdir diye rapor alanlara ister yeminden önce olsun ister yeminden sonra olsun hiç bir zaman para ödenmez.Ancak budurum askerliğin sebep ve tesirinden olmuş ise(misal göreve giderken askeri aracın kaza yapması neticesinde yaralanma hali) bu durumda emekli sandığı maaş bağlar.

yld19sm
07-08-2007, 14:36:30
A R K A D A Ş L A R L Ü T F E N Y O R U M Y A P I N

Hoşçakalın
Bu yazdıklarınızın askerliği etkileyeceğini sanmam ancak ağır himet ve spordan muaf tutulabilirsiniz.Yinede doktorları takdiri.Bu sadece benim görüşüm.

isoguchi
07-08-2007, 17:48:05
Curuk raporu alınınca girilemiyecek isler nelerdir? mesela memuriyette bir sorun cıkar mı? bu konuda bilgilendirirseniz cok sevinirim. forumda bir arkadasta bu konuyla ilgili soru sormustu.

Enginerad
08-08-2007, 15:29:27
Merhaba ,

Ben geçen sene çürük raporu aldım. İstanbul gatadan sağlam raporu verildi ve birliğime gönderildim. Orada biraz kaldıktan sonra beni Ankara gataya yolladılar. Bu arada 4 ay geçti. Ankara gatada çürük raporu verildi. Asıl sormak istediğim bu rapor yüzünden bir takım istediğim işlere giremiyorum. Askerlik şubesine iş için herhangi bir girişimde bulunabilirmiyim? Yada bana iş bulma imkanı sağlarmı? Kardeşim de çürük raporu aldı ve ona belirli bir tutar yardım yapacakalrını söylemişler. bana da bu yardım yapılabilir mi? Yapmaları gerekiyor mu ?

Şimdiden teşekkürler ,

Engin AD

Ben geçen sene çürük raporu aldım. İstanbul gatadan sağlam raporu verildi ve birliğime gönderildim. Orada biraz kaldıktan sonra beni Ankara gataya yolladılar. Bu arada 4 ay geçti. Ankara gatada çürük raporu verildi. Asıl sormak istediğim bu rapor yüzünden bir takım istediğim işlere giremiyorum. Askerlik şubesine iş için herhangi bir girişimde bulunabilirmiyim? Yada bana iş bulma imkanı sağlarmı?

Cevap verebilecek birisi var mı ?

yld19sm
09-08-2007, 09:13:10
Askerlik şubesi iş bulma kurumu değilki.Size bu konuda bir yardımları olmaz.

MEJOR
11-08-2007, 19:50:46
Askerlik şubesi iş bulma kurumu değilki.Size bu konuda bir yardımları olmaz.

MERHABA,

SAFRA KESESİ ALINMIŞ BİRİSİ ÇÜRÜK RAPORU ALIR MI? AYRICA BİR SORUM DAHA VAR. SOL GÖZÜM DE GÖRME ORANI 2/10 ÇIKIYOR ASKERİ HASTANELERDE , 1/10 OLSA ÇÜRÜK RAPORU VERİYORLAR. DEVLET HASTANESİ RAPORLARIM 1/10 OLMASINA RAĞMEN ASKERİ HASTANELER SINIRDA OLMASI İÇİN 2/10 YAZIYORLAR RAPORA. NE YAPMALIIM ? SORULARIMA CEVAP VERİRSENİZ SEVİNİRİM. SAYGILAR.

yld19sm
13-08-2007, 08:40:58
Safra kesesi alınan askerliğe elverişli.Rapora 2/10 yazılıt ise rapora yazılı olarak itiraz edilebilir.Sonuç yine değişmez ise Askeri Yüksek İdare Mahkemesinde dava açılabilir.

ahmetos
15-08-2007, 13:06:13
merhaba. sayın yld19sm. ben göz muafiyeti hakkında bir soru sormak istiyorum.biraz forumu inceledim ve anladığım kadarı ile bu konularda oldukça bilgi sahibisiniz benim gözlerim sol:8 hipermetrop, 4 astigmat sag: 4.5 hipermetrop 2 astigmat. acaba bu numaralarla muaf olurmuyum. . cevap yazarsanız(mail de olabilir) çok sevinirim. iyi günler.

yld19sm
17-08-2007, 13:52:26
merhaba. sayın yld19sm. ben göz muafiyeti hakkında bir soru sormak istiyorum.biraz forumu inceledim ve anladığım kadarı ile bu konularda oldukça bilgi sahibisiniz benim gözlerim sol:8 hipermetrop, 4 astigmat sag: 4.5 hipermetrop 2 astigmat. acaba bu numaralarla muaf olurmuyum. . cevap yazarsanız(mail de olabilir) çok sevinirim. iyi günler.

İki göz toplamının 15 ve yukarısı olması gerektiğini hatırlıyorum.Ama yinede yanıltmış olmayayım.

kanocan
22-08-2007, 11:18:14
Arkadaşlar doğumdan kalan bir kalp hastalığım vardı Hastalığın adı PATENT DUKTUS ARTERİOSUS (PDA) .Dışarda kontrole gittim ve hala daha PDA'nın kapanmadığını ama önemlide bir sorun teşkil etmeyeceğini fakat askere de alınamayabileceğimi söyledi doktorum. Askerlikten muafmı (yani çürük) olur yoksa askere alınırmıyım bu konu ile ilgili bilgisi olan varmı) Yakın bir zamanda askeri hastaneye gidicem verceğiniz cevaplara şimdiden teşekkürler....

yld19sm
22-08-2007, 15:57:03
Durumuna askeri doktorlar karar verecek.

han20
30-08-2007, 10:40:04
8sene bronşiyal astım tedavisi gördüm akciğerimde leke var.tıkanıyorum.bu askerliğe elverişsiz raporu almamı sağlaabilirmi?bu rapor için normal hastaneyemi yoksa askeri hastaneyemi gitmem gerekli

mak66
01-09-2007, 09:57:38
arkadaşlar tip2 diabetüs mellitus hakkında bilgis olan var mı forumu araştırdım bu konuda bir bilgiye ulaşamadım yönetmeliği inceledim net bir şey yok elinde a-b-c-d hastalıklarını gösteren liste olan arkadaş varsa bana gönderebilirmi. benim hem diabetim hemde hiperlipidemim var bir türlü cevap bulamadım yardımcı olursanız sevinirim

mak66
04-09-2007, 16:30:58
arkadaşlar tip2 diabetüs mellitus hakkında bilgis olan var mı forumu araştırdım bu konuda bir bilgiye ulaşamadım yönetmeliği inceledim net bir şey yok elinde a-b-c-d hastalıklarını gösteren liste olan arkadaş varsa bana gönderebilirmi. benim hem diabetim hemde hiperlipidemim var bir türlü cevap bulamadım yardımcı olursanız sevinirim
arkadaşlar cevap verebiecek kimse yokmu

freeoceansoul
04-09-2007, 23:47:39
Merhaba arkadaşlar benim sorum biraz uzun ama umarım anlatabilirim.
Ben Kasım 79 doğumluyum 4 yıllık üniversiteden kaydım silindiğinden bugüne kadar tecil işlemlerimi yaptırdım.Bu sene 4 yıllık bir fakülte kazandım bu fakülteye kayıt için askerlik şubesinden kağıt gerekiyor.Şubeye gitsen bu kağıdı bana verirler mi? Yani 2008 in sonuna kadar tecil yaparlar mı?.
Bu arada son yoklamamı da yaptırmıştım o sırada kilo problemim yoktu şimdi boyum 175 kilom 110 yani sınırların dışında kalıyorum.Son yoklamam yapıldığına göre tekrar muayene isteme hakkım var mı..Ya da durumum üzerine yapmam gerekenleri ve başıma gelebilecekleri ayrıntılı olarak bi arkadaşımız yanıtlarsa çok sevineceğim.

erdogan guler
05-09-2007, 08:30:35
79 dogumlusun yani 28 yasindasin, sifirdan 4 yillik bir yere kayit yaptiracaksin, ama lisans icin en fazla 29 yasina kadar tecil verilir, sen okulu 2 senede bitiremeyecegine gore, 2.siniftan itibaren sorun olmaya baslayacak. hatta belki ilk kagit istemeye gittiginde de sorun cikabilir. en iyisi sube ile konus.

uzmanbey
06-09-2007, 22:09:42
Sağ elimde 90 derece eğrilik var.Elimi 180 derece kendime doğru çevirdiğimde kolumla aynı izaya geliyor.Fakat sağ elim çevirdiğim zaman 90 derece dönebiliyor.Elimi rahat kullanabiliyorum fakat silah kullanmam da engel olabilir.Muafta olmak istiyorum.Sizce muaf olabilir miyim.Bilekte eğrilik var sanırım

mak66
07-09-2007, 15:39:11
arkadaşlar cevap verebiecek kimse yokmu
arkadaşlar kimsenin bu konuda bir bilgisii yok mu

isoguchi
09-09-2007, 17:06:19
arkadaşlar kimsenin bu konuda bir bilgisii yok mu
ilac tedavisi surekli olması gereken hastalar icin askerlik muaf diye biliyorum fakat bayagı uzun sure ertelemeden sora bir karar cıkabilir, kesin bir sey soyleyemiyorum cunku askeri hastanece diabet oldugunun raporla belgelenmesi lazım Devlet hastanesinin raporlarının bir degeri yok askeriye icin,sadece bir referans niteligi tasıyor, kendileri tanıyı koymalı.

korex
20-09-2007, 12:21:01
Öncelikle yaptığınız yardımlardan dolayı teşekkür ederim size bir sorum olacak benim için çok önemli bilgisayardanda fazla anlamam eger bana bır yardımcı olursanız cok sevınırım ben 1998 yılında askere gıttım yalnız askere gıtmeden once psıkoljık tedavı goruyordum ve bunu askere alındıgımda belırttım tedavı gordugum hastahane doktoru bakırköy klınık sefıydı yalnız ben bakırkoy hastanesıne gıtmekten rahatsız oldugum ıcın benı ozel muayene edıyordu ve askere gıderkende bır rapor verdı ama ozel muayenesınden verdıgı raporda paranoıd teshısı koymustu askere gıttikten sonra raporum ozel oldugu ıcın pek kaale alınmadı yalnız benı gerı hızmete verdıler ama yınede sılah verılıyordu askere usta bırlıgıne gıdınce 1 hafta sonra fırar eylemı gerceklestırdım 7 gun sonra teslım oldum ceza aldım ve tekrar tekrar fırar ettım askerı cezaevlerınde 4 kere yattım bu fırarlar aralıklı oldugu ıcın askerlıgımde bıtmek uzereydı son fırardan sonra komutan benı askerı hastaneye tekrar sevk ettı bu sefer askerı doktorlar benı heyete sokup bana 47-C raporu yanı kronık asosyal verıldı ve askerden cürük aldım yalnız askerlıgımın 18 ayını doldurmama 4 ay kalmıstı ve ben curuk alıp askerıyeden ayrıldıktan 1 ay sonra askerlık 15 aya dustu artık yapacak bısey yoktu bu raporu aldıgım ıcın pısmanlık duymuyorum yalnız sımdı tedavı gorup duzeldıgıme ınanıyorum tabı doktorların kanatıde bu sımdıkı problemım ıse hıcbır ısyerı benı kabullenmıyor cunkı ıse gırerken terhıs belgesı ıstendıgınde benım terhıs belgemın ustunde a sosyal tedavı edılemez yazısı var askerlıge elverıssızdır yazıyo bunun ıcın bı yasam hakkı kımse tanımıyor bundan dolayı ıllegal hayat surduruyorum yanı benı kabullenen cevrelere gırıyorum ve bundanda hoslanmıyorum sıze sorum acaba bana emeklı sandıgı veya askerıye bır maas baglarmı veya tazmınat hakkım varmı okadar ceza yatıp ıskence gorduk veya curuk raporumu bozabılırlermı kalan askerlıgımı yapmaya razıyım bana bu konuda bısekılde yardımcı olursanız mınnettar kalırım bıraz uzun oldu kusura bakmayın eger bu konu hakkında bılgınız yoksa benı nereye yonlendırebılırsınız hersey ıcın cok saolun kolay gelsın

ozens
20-09-2007, 19:47:29
benim sol kulagım sağır hiç duymuyor sizce ne olur bilenler vardır mutlaka?

isoguchi
22-09-2007, 23:42:33
Öncelikle yaptığınız yardımlardan dolayı teşekkür ederim size bir sorum olacak benim için çok önemli bilgisayardanda fazla anlamam eger bana bır yardımcı olursanız cok sevınırım ben 1998 yılında askere gıttım yalnız askere gıtmeden once psıkoljık tedavı goruyordum ve bunu askere alındıgımda belırttım tedavı gordugum hastahane doktoru bakırköy klınık sefıydı yalnız ben bakırkoy hastanesıne gıtmekten rahatsız oldugum ıcın benı ozel muayene edıyordu ve askere gıderkende bır rapor verdı ama ozel muayenesınden verdıgı raporda paranoıd teshısı koymustu askere gıttikten sonra raporum ozel oldugu ıcın pek kaale alınmadı yalnız benı gerı hızmete verdıler ama yınede sılah verılıyordu askere usta bırlıgıne gıdınce 1 hafta sonra fırar eylemı gerceklestırdım 7 gun sonra teslım oldum ceza aldım ve tekrar tekrar fırar ettım askerı cezaevlerınde 4 kere yattım bu fırarlar aralıklı oldugu ıcın askerlıgımde bıtmek uzereydı son fırardan sonra komutan benı askerı hastaneye tekrar sevk ettı bu sefer askerı doktorlar benı heyete sokup bana 47-C raporu yanı kronık asosyal verıldı ve askerden cürük aldım yalnız askerlıgımın 18 ayını doldurmama 4 ay kalmıstı ve ben curuk alıp askerıyeden ayrıldıktan 1 ay sonra askerlık 15 aya dustu artık yapacak bısey yoktu bu raporu aldıgım ıcın pısmanlık duymuyorum yalnız sımdı tedavı gorup duzeldıgıme ınanıyorum tabı doktorların kanatıde bu sımdıkı problemım ıse hıcbır ısyerı benı kabullenmıyor cunkı ıse gırerken terhıs belgesı ıstendıgınde benım terhıs belgemın ustunde a sosyal tedavı edılemez yazısı var askerlıge elverıssızdır yazıyo bunun ıcın bı yasam hakkı kımse tanımıyor bundan dolayı ıllegal hayat surduruyorum yanı benı kabullenen cevrelere gırıyorum ve bundanda hoslanmıyorum sıze sorum acaba bana emeklı sandıgı veya askerıye bır maas baglarmı veya tazmınat hakkım varmı okadar ceza yatıp ıskence gorduk veya curuk raporumu bozabılırlermı kalan askerlıgımı yapmaya razıyım bana bu konuda bısekılde yardımcı olursanız mınnettar kalırım bıraz uzun oldu kusura bakmayın eger bu konu hakkında bılgınız yoksa benı nereye yonlendırebılırsınız hersey ıcın cok saolun kolay gelsın

nasıl olur hocam oyle yazar? benim bildiim ve gorduum cevreden rahatsızlıın kodu , savasta askerlik yapabilir barısta yapamaz yazıyor. nasıl olurda tedavi edilemez falan yazıo??

SinanKala
23-09-2007, 22:34:03
Merhabalar.

Merzifon askerli hastaneye memleketimden sevk verdiler. Devlet hastanesinden MVP (kalp kapakçığı eğrisi ) ve Taşikardi (Ritim Bozukluğu ) Raporumu aldım ve Merzifon Hava hastanesine gittim. Oradaki doktor rapora ve tahlil sonuçlarıma baktı. Derecelerinin belirtilmediğini söyledi.Ankara Etimesgut Askeri Hastanesine Sevk etti. Sevk etmeden önce bir engel teşkil etmediğini sadece 2 gruba ayrıldığını A- Savaşta ve Barışta Askerlik Yapabilir. B- Sadece Barışta Askerlik Yapabilir. diye maddeleri söyledi.

Ankara Etimesguta gittim. MVP tahlili yaptılar. Eko denilen bir alate soktular. Orada MVP tespit edilemedi. (Nasıl oluyor anlamadım gitti Buradaki doktor monitörde bana bizzat gösterdi ) Ritim bozukluğu testi için bir sonraki aya randevu verdiler. Şimdi bu durumda Ritim bozukluğu herzaman çıkan bir durum değil. O gün ritim bozukluğu çıkmazsa raporlarım ve burda yaptırdığım tahliller hiçe sayılıp askere alınacakmıyım ???? Eğer alınırsam 6 Aydır tahlil sonuçlarımı yapan doktor hakkında dava açabilirmiyim. Bu rahatsızlıktan dolayı masa başı memurluğumu yapamadım. 1 Ay memurluk yaptım ve sözleşmeyi tek taraflı feshettim. Okulumu bırakmak zorunda kaldım. O değil oradaki doktorlara rahatsızlığınıda anlatamıyorsun tersliyorlar. Sizce benim durumum ne olacak bir birlgisi olan büyüklerim varsa bana bilgilerinizle yardımcı olursanız sevinirim.

Şimdiden Teşekkürlerimi Sunarım.

hakancenan
24-09-2007, 01:24:51
Merhabalar...

Ben 14 yaşımda kalp romatizması hastalığı geçirdim. Kalbimde aort yetmezliği var orta derecede. Romatizmadan da kaynaklanan ağrılarım oluyor eklem yerlerimde. Dizlerimi tam anlamıyla bükemiyorum maalesef. Ömür boyu da penisilin tedavisi aldım. 3 haftada bir penisilin iğnesi vuruluyorum. Çürüğe mi ayrılırım yoksa geri hizmette mi yer alırım acaba?

hakancenan
24-09-2007, 11:03:15
Merhabalar...

Ben 14 yaşımda kalp romatizması hastalığı geçirdim. Kalbimde aort yetmezliği var orta derecede. Yani kalp kanı tam pompalayamıyor. Romatizmadan da kaynaklanan ağrılarım oluyor eklem yerlerimde. Dizlerimi tam anlamıyla bükemiyorum maalesef. Ömür boyu da penisilin tedavisi aldım. 3 haftada bir penisilin iğnesi vuruluyorum. Çürüğe mi ayrılırım yoksa geri hizmette mi yer alırım acaba?

Tangör Evren
24-09-2007, 16:04:14
Askeri hastahane de bıu konuda yapılacak muayene sonucunda TSK sağlık yönetmeliğinin B veya D dilimine girerseniz askerliğe elverişli olmadığınız yönünde karar verilecektir. Ancak A dilimi hastalıklardan kabul edilirse geri hizmette görevlendirililirsiniz. Tıbbi değerlendirmeyi bu anlatımla ve bizim tıbbi bilgi yetersizliğimizle çözmemiz ve dolayısıyla net yanıt vermemiz mümkün değildir.

Tangör Evren
24-09-2007, 16:11:03
sorunuza yanıt verilmiştir aynı soruyu sorup durmayın.

Tangör Evren
24-09-2007, 16:13:49
Aritmi test te gözükür o an olması önemli değil şekelleri belirlidir. Size teşhis koyan doktora neden dava açacağınızı anlayamadım.

SinanKala
24-09-2007, 16:44:54
Aritmi test te gözükür o an olması önemli değil şekelleri belirlidir. Size teşhis koyan doktora neden dava açacağınızı anlayamadım.

Şimdi ben bunun devamlı özeline gittim. Tetkikleri hep ücretli yaptırdım. Maden benim MVP'em yok neden rahatsızlığımın altında yatan nedeni araştırmıyor ? Peki MVP varsa Askeri Hastane'nin kararına itiraz edebilirmiyim. Birde sizlere son bir soru sormak istiyorum.

A-Savaşta ve Barışta Askerlik Yapabilir.

B-Sadece Barışta Askerlik Yapabilir.

Bunlar ne anlama geliyor ?

Teşekkür Ederim.

Tangör Evren
24-09-2007, 17:09:14
Sorunuzun ilk bölümü öncelikle hukuktan çok tıbbi bir durumdur. Sizinle ilgili sağlık sorununuzda bir ihmal bir yanlış teşhiş veya gereksiz muayene edilip edilmediğiniz konusunda tabipler odasına yapacağınız şikayete bağlı olarak yapılacak inceleme sonucu doktorun hukuksal sorununun olup olmadığı ortaya çıkacaktır. İhmal / aldatma / yanlış tedavi tespiti durumunda olay hukuksal boyut kazanacağı için hali hazırda tıp alanının içerisinde bulunan bir durumdasınız.
Aritmi bozukluğunuzun sınırlarını bilmeden doktorun iki önerge vermesi bence yanlış. Ancak genede size şu kadarını söyleyeyim.
A-Savaşta ve Barışta Askerlik Yapabilir. TSK sağlık yönetmeliğinin A katagorisinde kabul edilen durumdur. Yani sağlıklı ve her koşulda görev yapabilir demektir ki anlatımınızdan sizin böyle olmadığınız anlaşılmaktadır.
B-Sadece Barışta Askerlik Yapabilir. TSK sağlık yönetmeliğinin A maddesine girenlerin C maddesinde yer alan kişileri zaman zaman doktor kontrolünde olmaları veya tıbbi bir atak geçirebilecekleri nedeni ile Barış zamanı geri hizmette ( Hastahane ordu evi karargah yazıcısı v.b ) görev yapabilecekleri anlamına gelir. Yani ani bir durumda müdahalenin yapılabileceği koşullarda askerlik yapabilecekleri anlamındadır. Komando olmazsınız denizin yüzer birliklerinde olamazsınız piyade v.b fiili görevde olamazsınız anlamındadır.
Ancak dediğim gibi tam durum tespiti yapılamadan böyle bir şey denmesi pek mantıklı değil. Belkide yılların tecrübesiyle söylemiştir.
Bence tüm testleriniz bittikten sonra ki çıkan duruma göre doktorunuz hakkında karar vermeniz en doğrusu olacaktır.

zartar
24-09-2007, 19:40:39
Herkese Merhaba,

Bana femur başı avasküler nekroz teşhisi kondu:( .Sol femur başında 8 mm'lik bir lezyon ve kemik iliği ödemi tespit edildi.Hastalık şu an evre 1 olarak nitelendirildi.Bu hastalık genelde progresif seyrediyormuş ve ileri evrelerde kalça protezine kadar gidebiliyormuş.Yakın bir zamanda decompression denilen kemiği rahatlamayı sağlayan kalça kemiğimden bir ameliyat yapılacak.

Askerliğimi yapmadığımdan dolayı Tsk sağlık yönetmeliğini inceledim ve aşağıdaki 3 maddeyi buldum.Bu maddeler Madde 58 B altında ;

6. (Değişik: 11/1/2000 - 2000/34 K.) Üst veya alt taraf eklemlerin parsiyel
ya da total protezle düzeltilmiş lezyonları.
7. Henüz sekel halini almamış, deformite yapmamış olmakla birlikte üst veya
alt taraf eklemlerin bir veya birden fazla sayıda tutmuş, kesin tedavisi olmayan
kronik, progressif enflamatuar, spesifik veya nonspesifik romatizmal hastalık-
lar.
8. (ek: 30/1/1997-97/9106 K.) Üst ve alt taraf büyük eklemlerin beden hare-
ket ve vazifelerini bozan aseptik nekroz sekelleri ve geniş eklem yüzü harabi-
yetleri.

Bu durumda askerlikten muaf mı sayılacağım?

Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

yld19sm
25-09-2007, 14:19:41
Eğer sizin ameliyat sonrası rahatsızlığınız bu maddeye uyarsa elverişsiz olursunuz.

SinanKala
25-09-2007, 19:05:17
Verdiğin bilgiler için ve zamanını ayırdığın için teşekkür ederim abi. İnanın Orta okuldan lise sona kadar hep askerlik şubesine subaylık için başvurdum. Fakat yüzümdeki bazı izlerden dolayı askere alınamadım. İlk okuldan Lise sona kadar yapılan öğrenci anketlerinde geleceğiniz deki yapmak istediğiniz meslekler dalına hep ASKERİYE yazdım. Fakat şimdi yaşadığım sağlık sorunları nedeniyle normal askerlik yapmaya bile gözüm kesmemektedir.

barlas1086
25-09-2007, 23:01:48
Mrbb arkadaşlarr ya yakında ben hastaneye gidicem benim doğuştan bi böbreğim yok daha önce bununla ilgili bişiler sormuştum şimdi ankara gatadan biri ilişte görüşmüş bi arkadaşım ve onun bi derecesi var demiş yani tek böbrekli olması gitmesine engel değil gibi konuşmuşş bunun aslı nedirr yani bi derecelendirme varmıdır kanunda yoksa bi böbreği olmayanların direk çürüğe mi ayrılması gereklidir bilgisini benim paylaşan olursa çok mutlu olucam tşkk ederimmm...

eefraf
26-09-2007, 01:01:26
Bu A Tipi B ve D Tipi Dilimler nelerdir? Yazabilirmisiniz?

commodore1tr
26-09-2007, 01:37:40
Siz ne istediğinizin farkında mısınız ?

yld19sm
26-09-2007, 11:41:28
Bu A Tipi B ve D Tipi Dilimler nelerdir? Yazabilirmisiniz?

TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğini aç ta oku bir zahmet anlamadığın yer varsa ondan sonra sor.

yld19sm
26-09-2007, 11:42:57
Tek böbrek askerliğe elverişli değildir.İster doğuştan ister ameliyat sonrası.

yld19sm
26-09-2007, 11:45:44
Canın sağolsun.

barlas1086
27-09-2007, 09:52:02
Eyv.. sağolasınn...

barlas1086
27-09-2007, 09:53:52
Eywallah sağoll

yld19sm
27-09-2007, 12:59:48
Bir şey değil.

mak66
28-09-2007, 13:47:07
arkadaşlar tip 2 diabet konusunda bilgisi olan var mı listede tip 2 diabetle ilgili bir açıklama yok ütfen yardım ederseniz sevinirim

aviator
30-09-2007, 07:29:44
Merhaba arkadaşlar benim bir sorunum var bu konuda yardımlarınızı diliyorum.Ben şuan aöf 3.sınıf öğrencisiyim.Birinci sınıfta üst üste iki yıl kaldım ve üçüncü senemde geçtim bu yıl 3e geçtim.Bu yıl askerlik şubeme gittiğimde 2006 yılndan beri bakaya olduğumu öğrendim fakat ben her yıl düzenli olarak gider tecil belgemi alırdım yine benim bakaya olduğum 2006 yılındada gittim ve onlar yine bana tecil belgesi verdi.Ancak bu yıl söyledikleri o belgeyi biz sana yanlışlıkla vermişiz senin 2006 da muayane olman gerekiyordu tabi bende elimdeki belgeye güvenerek o yıl muayene olmadım ama onlarda bana verdiği belgeyi iptal etmiş ve ben bakaya duruma düştüm ama bunu bana bildirmediler.Konuyu askere alma daire başaknlığına bildirdim onların bana döndüğü cevap şöyleydi;iki yıl üst üste kalanlar askere alınır ancak muayene oldukdan sonra daha henüz askere alınmadan bir üst sınıfa geçtiğini belgelerse tecil işlemi yapılır(iki yıl kasa dahi).Ama ben elimdeki yasal olan belgenin iptal olduğunu bilmiyordum bundan dolayıda muayene olmadım,ki ben o dönemde bir üst sınıfa geçmiştim bunu belgeleyebiliyordum.Ancak son muayene dönemim geçtiği için artık bunu yapma imkanım kalmadı.Beni en çok üzen çok güvendiğimiz ordunun bana şu cevabı;evet siz haklısınız bizim hatamız yüzünden mağdur oldunuz git kaydını sil gel tecil yapalım yada geriye dönük işlem yapamayız.Şimdi benim bu durumu temizlemem için 1 yıllık bir tecile ihtiyacım var zaten ondan sonra okulumun bitmesinnede bir yıl kalıyor onu tekrar öğrenci olarak bir yıl daha tecil ettirebilecem.Benim şuan kesin ameliyat olmam gereken menisküs rahatsızlığım var doktar %95 ameliyat olmalısın demişti birde benim insiyatifimde olan olmam gereken reflü ameliyatı var.Bu ameliyatlardan birini olursam 1 yıl tecil alabilirmiyim.Arkadaşlar bu konu benim için çok önemli işletme okuyorum çok zorlu dersleri verdim bi daha başa dönemem yüzüp yüzüp kuyruğuna yaklaştım artık derslerim hep sözel ağırlıklı okulumu bitirip öyle gitmek istiyorum.Konu hakkındaki görüşlerinizi sabırsızlıkla bekliyorum...

sabrii
08-10-2007, 11:24:09
Merhabalar,
Benim sizlere birkaç sorum olacaktı. Benim sağ gözümde göz tembelliği var ve 10 / 1 görüyor.Sol gözüm ise 10 / 9 görüyor.Geçenlerde devlet hastanesine sağlık kurulana girdim ve % 30 özürlü olduğumun raporunu aldım. Acaba bu durumla askere alınırmıyım.Şimdiden teşekkürler.:(

cevahir1071
05-11-2007, 23:12:13
Arkadaşlar hepinize merhaba. 2004 yılındaki askerlik muayenesinde 116 kg.dım. ve yedek subay aday adayı olarak askerliği yüksek lisans yapmam dolayısıyla tecil ettirdim. şu anda kasım 2007 döneminde sevke tabiyim.
Benim şu an kilo problemim var. boyum 194 cm. ve kilom 146 kg.
Ayrıca hipertansiyon hastasıyım ve Aralık 2006 tarihinden beri düzenli ilaç kullanmaktayım. Çanakkale'de ki askeri hastaneye gittim ve durumum hakkında bilgi almak istedim. bana ilk önce 6 ay erteleme vereceklerini daha sonra da 2. muayenede muaf olacağımdan bahsettiler.

1)ilk seferde muaf olma ihtimalim var mı?
2)Askerlik yönetmeliğine göre B ve D bendine giren rahatsızlıkları detaylı olarak açıklayabilirmisiniz?
3)istesem askere alınırmıyım?

Saygılarımla...herkese teşekkürler...

yld19sm
06-11-2007, 11:46:11
Arkadaşlar hepinize merhaba. 2004 yılındaki askerlik muayenesinde 116 kg.dım. ve yedek subay aday adayı olarak askerliği yüksek lisans yapmam dolayısıyla tecil ettirdim. şu anda kasım 2007 döneminde sevke tabiyim.
Benim şu an kilo problemim var. boyum 194 cm. ve kilom 146 kg.
Ayrıca hipertansiyon hastasıyım ve Aralık 2006 tarihinden beri düzenli ilaç kullanmaktayım. Çanakkale'de ki askeri hastaneye gittim ve durumum hakkında bilgi almak istedim. bana ilk önce 6 ay erteleme vereceklerini daha sonra da 2. muayenede muaf olacağımdan bahsettiler.

1)ilk seferde muaf olma ihtimalim var mı?
2)Askerlik yönetmeliğine göre B ve D bendine giren rahatsızlıkları detaylı olarak açıklayabilirmisiniz?
3)istesem askere alınırmıyım?

Saygılarımla...herkese teşekkürler...

Hayır,çürük anlamına gelir,biraz zor bu kilo ile.