PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Çürük raporu ile ilgili konular bu başlık altında toplanacaktır

Sayfalar : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9

salpay
06-09-2006, 18:14:59
Oncelikle geçmiş olsun.
Ayağınızla ilgili olan rahatsızlık için yönetmeliğe bakmak lazım. Böbrekle ilgili olanlar için ise düşüncem şu: eğer böbreğinizde ameliyatlar sonucu böbrek fonksiyon kaybı oluşmuş ise ve bu da oran olarak %70 ler civarında ise (yani %30 çalışıyor ise) elverişsiz olma ihtimaliniz yüksek ama ameliyatlara ya da oluşan taşlara rağmen kayıp oluşmamış ise elverişsiz alma şansınız yok. Maalesef sizin ağrınıza sızınıza kimse bakmıyor haberinz olsun. TSK sağlık yeteneği yönetmeliği ilgili maddesi 53. Onu da inceleyebilirsiniz. Elverişsiz olma için 53.b veya 53.d almalsınız.

salpay
06-09-2006, 18:14:59
Oncelikle geçmiş olsun.
Ayağınızla ilgili olan rahatsızlık için yönetmeliğe bakmak lazım. Böbrekle ilgili olanlar için ise düşüncem şu: eğer böbreğinizde ameliyatlar sonucu böbrek fonksiyon kaybı oluşmuş ise ve bu da oran olarak %70 ler civarında ise (yani %30 çalışıyor ise) elverişsiz olma ihtimaliniz yüksek ama ameliyatlara ya da oluşan taşlara rağmen kayıp oluşmamış ise elverişsiz alma şansınız yok. Maalesef sizin ağrınıza sızınıza kimse bakmıyor haberinz olsun. TSK sağlık yeteneği yönetmeliği ilgili maddesi 53. Onu da inceleyebilirsiniz. Elverişsiz olma için 53.b veya 53.d almalsınız.

Mücahit82
15-09-2006, 20:29:01
Sayın Hukuk Uzmanları
Sitede yeni üyeyim, tebrik ediyorum böyle yetkili ve doğru kaynaklardan bilgi alma fırsatı verdiğiniz için

Sorum:

Ankilozan Spondilit hastasıyım , bir romatizma türüdür.Bir üniversite hastahanesinden kurul raporum var.18 Eylül'de askerlik şubesi beni merkez ilçedeki(il merkezi) askeri hastahaneye gönderecek, oradan GATA'ya mı sevk olacağım?Eğer olursam yönetmelikçe askerlikten muaf olma gibi bir durumum olabilir mi?TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği'nin içinden çıkamadım , siz hukukçulara sormak istedim, diğer arkadaşlarım gibi ben de askerlikten kaçma gayesi gütmemekteyim.Angaryadan kaçabilirim ama şehit olmaktan asla kaçmam.Hatta çevremdekiler : boşver yırtarsın derken onlara ilk kızan ben oldum.Uzatmayayım eğer soruma yanıt alabilirsem çok müteşekkir kalacağım.Başarılar saygı ve sevgilerimle.

koyu lacivert
20-09-2006, 10:54:18
İyi günler, ben de Açık Kalp Ameliyatı oldum.
Bundan dolayı Muaf sayılır mıyım?
Bu konuda en kısa zamanda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Çünkü girebileceğim bazı işlere bundan dolayı giremiyorum.

Teşekkürler.

salpay
20-09-2006, 14:11:33
Gecmiş olsun,
Daha onceki sayfalarda benim verdiğim TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin resmi gazetede yayınlanan sayısına ilişkin linkten yönetmeliği çekerek hastalığınızla ilgili kısma göz atarsanız sanırım bulabilirsiniz. Zaten en dogru açıklama da orada...

koyu lacivert
20-09-2006, 14:43:23
Çok teşekkürler sayın Salpay.
Ben o linklere bakmıştım fakat tam olarak tatmin edici bilgiye ulaşamadım. En yakını:

' Madde 41 #8212; ...(burda da açıklamalar var)
"AÇIKLAMA: Bu fıkra; erbaş ve erlerde en az altı aylık hava değişimi; yükümlülerde ise en az bir yıl sevki geciktirme işleminden sonra uygulanır."

"6. Ameliyat ile tam düzelmiş asiyanotik konjenital kalp hastalıkları (Primum Tipi ASD, Sekundum Tipi ASD, Sinus Venosus tipi ASD, Parsiyel Pulmoner Venöz Dönüşü Anomalisi, Koroner Arter Anomalisi,VSD, Sinus Valsalva Anevrizması, Aortika Pulmoner Pencere, Pulmoner Stenoz, Patent Ductus Arteriosus) ve cerrahî olarak tam düzeltilmiş atrium kalp kası ve büyük damar yaralanmaları ile mitral yetmezliği, supra ventriküler taşikardi veya sık gelen VPA gibi ciddi ritm bozukluğu yapmış mitral valv prolapsusu." '

Ama şu yazıdaki durumda olanlar askere gidecekler mi, gitmeyecekler mi belirtilmemiş :(,

countrysnake
25-09-2006, 12:25:22
Merhaba Arkadaşlar.
Benimde gözlerimde yüksek miyop ve astigmat var. Askerlik tecilim 2008 nisanda bitiyor. Son yoklama yaptırırken doktor umursamadan A grubu özürlü diye yazmıştı ve en de üstelemedim daha fazla. Ancak şimdi görmem çok bozuldu. Sağ gözüm -9,75 miyop ve 5,25 astigmat Sol gözüm ise -6,75 miyop ve -5,25 astigmat. Bu durumda askerlikten kesin olarak muaf olabiliyormuyum. Yardım ederseniz çok sevinirim.

mervan_e
28-09-2006, 18:05:45
merabalar.. epilepsi (sara)hastalığım var yaklaşık on yıldır ilaç kullanıyorum.. nadir de olsa bayılmalarım oluyor... genelde ilacıma uzun sure ara verdiğimde oluyor... çürük raporu labilirimiyim acaba??
birde gözlük kullanıyorum.. sol gözümde tembellik var sol gözün sadece %40 gorme yetisi var yani.. iki gozde 4,75 derece astigmat var... onun bi etkisi olurmu acaba???? yanıtlarsnız col sevinirim şimdiden teşekkürle

guco
29-09-2006, 08:05:23
merhaba,
bu konuda detaylı bilgi verebilirmisin? kesinlikle 1 yıllık erteleme alabilirmiyim?Hepatit B hastasıyım tasıyıcısıyım örneklendirebilirmisin?

<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">Arkadaşım,

Hepatit B ve C askerlik yapmaz. Yalnız mevzuat şöyle: Önce bir kan tahlili yapıyorlar. 6 ay sonra tekrar bir kan tahlili daha yapılıyor. Her iki tahlil sonucu da hepatit çıkarsa çürüksün. Çürük raporun hayırlı olsun şimdiden.

<div align="right">Ekleyen: akdm*-*31/08/2006*:* 16:09:05</div id="right">
</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">

joseph_martini
29-09-2006, 11:54:06
B/58 F-8 TSK SYY 85 Mad.Gore Rahatsızlık İlerleyici Nitelikte Olur TSK da Askeri Sivil Memur Adayı Olamaz Raporu verildi ititarzda bulundum simdi Mevkii Hst.Sevkim yapıldı acaba tarafıma uygun olabilir raporu verilirmi.Veri Hazırlama Kontrol İsletmeni olarak Personel sınıfında gorev yapacagımdan 2 numaralı sınıflandırma cizelgesinde B58 F-8 Personel Sınıfının ,Subay Astsubay sınıfında degerlendirilmem gerekmezmi orada karsılıgında (+) isareti var, yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla

joseph_martini
29-09-2006, 11:56:17
B/58 F-8 TSK SYY 85 Mad.Gore Rahatsızlık İlerleyici Nitelikte Olur TSK da Askeri Sivil Memur Adayı Olamaz RAporu verildi ititarzda bulundum simdi MEvkii Hst.Sevkim yapıldı acaba tarafıma uygun olabilir raporu verilirmi.Veri Hazırlama Kontrol İsletmeni olarak Personel sınıfında gorev yapacagımdan 2 numaralı sınıflandırma cizelgesinde 58 F-8 Personel Sınıfının Subay Astsubay sınıfında degerlendirlmem gerekmezmi orada karsılıgında (+) isareti var yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla

benfaruk
01-10-2006, 10:03:38
Merhaba
Aşağıdaki bilgi vermiş olduğum hastalığa 9 yaşında yakalandım 11 yaşında iyileştim ancak iyileşme diye bişe yokmuş geçici olabiliyormuş.Şu anda düzensi ağrılar aralıklarla oluyor şiddeti bazen artabiliyor ilaç kullanmıyorum
MR TANI: Her iki femur başında abnormal morfoloji(aseptik nekroz sekeli?vaaryatif??).Sol femur başında fokal kemik iliği ödemi. (Tam olarak hatırlamıyorum ama sanırım kemik dokusunda yumuşama ve o bölgede su toplaması gibisinden bişey demek)
Bana Askerliğe Elverişli Değildir Raporu Verilme ihtimali nedir bilgisiolan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim..

Perthes hastalığı

Az rastlanılan Perthes hastalığı, beş ile on yaş arasındaki çocukların kalça eklemini etkiler, ağrıya ve topallamaya neden olur. 1910'da Legg, Calve ve Perthes adlı üç cerrah, başka hiçbir hastalığı olmayan beş ile on yaşları arasındaki çocukların, büyümekte olan kalça eklemlerini etkileyen garip bir hastalığı tanımladılar (Hastalık kısaca Perthes hastalığı diye anılır). Hastalık Legg - Calve - Perthes hastalığı olarak adlandırılır.

Nedenleri
Hastalık, büyüme sırasında kalça eklemine kan akışının bozulmasına bağlı olarak oluşur (kalça eklemini, uylukkemiği başı ile kalça kemiği oluşturur). Erkek çocuklar Perthes hastalığına kızlardan daha sık yakalanırlar. 1000 erkek çocuktan 1'inde görülmesine karşılık, bu oran kızda 4500'de 1'dir. Perthes hastalığında vakaların yüzde onunda iki kalça birden tutulur. Hastalık dalgalanmalar gösterir; kısa süreli iyileşme dönemleri olur.

Belirtiler
Perthes hastalığı kalça ekleminde ağrı, hareket sırasında kas spazmı ve topallamayla başlar. Çocuk, ağrılı olan kalça tarafına göre sağlam yanına daha uzun süre basar. Tedavi edilmezse Perthes hastalığı, kalça ekleminde kalıcı hasara yol açabilir. Osteoartrit oluşur ve eğer durum ağırsa, oldukça erken bir yaşta yapay kalça eklemi takmak için ameliyat gerekli olabilir. Bu nedenle tek bacağına ağırlık vererek yürüyen her çocuk doktora gösterilmelidir.

Tedavi
Perthes hastalığının ideal tedavisi, hastalık geçene kadar kalçaya ağırlık vermemek, hasta kalçayı dinlendirmektir (bu süre, iki - üç yıl kadardır). Bu, kalça ekleminde biçim bozukluğu ya da kalıcı hasar oluşmasını önler. Genellikle hastalık alevlendikçe dinlendirilir. Bazen de metal atel gerekli olur. Perthes hastalığı ortaya çıktığında çocuk ne kadar küçükse iyileşme şansı o kadar fazladır.

Kaynak: http://www.netbul.com/superstar/ozeldosyalar/saglik/hastaliklar/ortopedi/perthes.asp

Detaylı Bilgi: http://www.med.gazi.edu.tr/egitim/donem5/ortopedi/Kitaportopetitravmatoloji.htm
http://tip.erciyes.edu.tr/Anabilim/Cerrahi/Web/ortopedi_travma/SKders.htm

fersa06
02-10-2006, 09:09:01
benim sorunum 15 yaşındayken bır kaza sonucu dalağım alındı su an 19 yaşındayım askere alınırmıyım

fersa06
02-10-2006, 12:13:38
benim bir kaza sonucu dalağım alındı bu askerlik yapmam engelmı bana çürük raporu verirlermi

joseph_martini
03-10-2006, 15:05:21
evet kesinlkikle sende elverisli değildir raporu alırsın arkadasım.rastgele

karub82
03-10-2006, 23:32:47
Arkadaşlar ben ben lisans mezunuyum ve askerliğe başvuracağım yakında. ''OSTEOGENEZİS İMPERFEKTA'' hastasıyım. Acaba ben askerlikten muaf olur muyum? Yardımınıza çok ihtiyacım var. TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ SAĞLIK YETENEĞİ YÖNETMELİĞİ'ne baktım şöyle bir madde var orda ama anlamadım, ne demek bu?:

Madde 37 - (Değişik madde: 06/12/2004 - 2004/8202 S.Yön/39. mad)
A-2. Osteoporoza neden olmamış doğumsal veya edinsel metabolik veya endokrin bozukluklara bağlı kemik hastalıkları (OSTEOGENEZİS İMPERFEKTA, Paget Hastalığı ve benzeri).

B-2. Osteoporoza neden olmuş doğumsal veya edinsel metabolik veya endokrin bozukluklara bağlı kemik hastalıkları (Osteogenezis İmperfekta, Paget Hastalığı ve benzeri).
D-2. Osteoporoz veya kemiklerde kırıklara neden olmuş doğumsal veya edinsel metabolik veya endokrin bozukluklara bağlı kemik hastalıkları (Osteogenezis İmperfekta, Paget Hastalığı ve benzeri)

LÜTFEN YARDIM EDİN...

benfaruk
04-10-2006, 12:20:35
Merhaba arkadaşlar hastaneye muayene için sevk ettiler beni ortopediden sağlık kuruluna yolladı beni doktor kağıdın üzerine 358F8 (B58 F8 de olabilir okunmuyor...) yazdı nedemek bu öğrenebilirmiyim.
bugün güya öğrenecektim ama ortopedi bölümü bugünlük kapalıymış hiç doktor olmadığı için bende bu pztsi yurtdışına çıkıyorm 15 gün çatlarım ben öğrenemezsem yardımcı olursanız sevinirim...

guco
06-10-2006, 16:00:20
KASIMPASA ASKERI HASTAHANESINI ARADIM HEPATIT B DEGERLERIMI SORDU..DEGERLERIMI SOYLEDIM SINIRI GECMIS HALBUKI DOKTOR SEN ASKERE GIDERSIN SEKLINDE CEVAP VERDI..SANIRIM COK YUKSEK OLMADIGI SURECE HEPATIT B LILERI ASKERE ALIYORLAR..

<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">merhaba,
bu konuda detaylı bilgi verebilirmisin? kesinlikle 1 yıllık erteleme alabilirmiyim?Hepatit B hastasıyım tasıyıcısıyım örneklendirebilirmisin?

<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">Arkadaşım,

Hepatit B ve C askerlik yapmaz. Yalnız mevzuat şöyle: Önce bir kan tahlili yapıyorlar. 6 ay sonra tekrar bir kan tahlili daha yapılıyor. Her iki tahlil sonucu da hepatit çıkarsa çürüksün. Çürük raporun hayırlı olsun şimdiden.

<div align="right">Ekleyen: akdm*-*31/08/2006*:* 16:09:05</div id="right">

<div align="right">Ekleyen: guco*-*29/09/2006*:* 09:05:23</div id="right">

benfaruk
06-10-2006, 16:05:27
walla arkadaşlar ben gittim asteğmen asker olamaz dedi. albay olur olur yapıp "askerliğe elverişlidir. komando olamaz"deyip postaladı beni :D

kalamitii
07-10-2006, 00:25:16
Saygilar arkadaslar, benim sol ayak basparmagim komple yok.Askerlik saglik yonetmeligine gore 67. maddenin B fikrasina giriyor.Bana kesin olarak askerlige elverissiz raporumu verirler.Saygilarimla

joseph_martini
07-10-2006, 09:14:59
Ben faruk isimli Arkadasım kalca kemiginde travmatik veya dogumsal bir arızamı var B58F8 o demek

Snob911
07-10-2006, 21:45:17
Merhaba
Sitenize durumumla ilgili araştırma yaparken rastladım ve iyi de oldu sanırım doğru yerdeyim yeni kullanıcıyım bariz hatalarım ve yanlışlarım olabilir umarım durumumun aciliyeti ve acemiliği mazur görürsünüz
2000-2002 yılları arasında ifa ettiğim askerlik süresi içerisinde Lomber Disk Hernisi L5 S1 Bulging (Bel Fıtığı) teşhisi Fiz.Ted.Reh. doktorunun bilinçli ve sistematik tutumu yüzünden bir yıla yakın sürdü teşhisi şans eseri aldığım Beyin Cerrahi sevki sayesinde C.T tetyiki sonrası yapılabildi ne yazık ki ameliyat durumum olmadığı için tekrar Fizik tedaviye sevk edildim 12 günlük geçiştirme bir tedavi sonrası ''Salah ile Kıtasına taburcu'' edildim itiraz ve G.A.T.A sevk talebim ve daha sonra ki muayene özlük hak talebim için heyet raporu taleblerim rededildi.Askerde iken olması sebebi ile kazanılmış özlük haklarımı taleb ettiğim bütün makamlar benden Askerliğe elverişli Değildir Raporu istiyor
Eğer yanlış anlamışsam T.S.K Sağlık Yönetmeliği 69.madde galiba ve rastladığım bir kaç özür yönetmeliğinde Lomber özür olarak gözüküyor ben şu an çalışamıyorum 5 yıl oldu hem rahatsızlığım artarak devam etmekte ve hayatımı idameden neredeyse aciz bırakmak üzere şu durumda ne yapmam gerekir. TEŞEKKÜRLER

dakyanos
07-10-2006, 22:35:18
Sn Benfaruk
öncelikle geçmiş olsun diyorum.
perthes sekeline çürük raporu veriliyor.çünkü bir arkadaşım askere gitmedi,raporunu okudum aynen şöyle geçiyor.sol kalça perthes sekeli diye askerliğe elverişli değildir.ama normal yaşamda bir çok zorlukla karşılaşıyor.mesela işe başvurularda sağlam raporu al deniliyor kendisine sağlık kurulundan rapor alıyor %20 veriliyor % 45 verilse özürlü duruma geçecek iş bulabilecek bu durumda ortada kalıyor.ne sağlam olarak işe girebiliyor nede özürlü olarak işe girebiliyor.sen geleceğini düşünürsen onlar seni kovsada sen askerliğini yap bunun acısını çok cekeceksin.hayatında başarılar dilerim.

s_spyx
10-10-2006, 21:56:33
merhaba arkadaşlar;
Nette gezinirken tesadüfen karşılaştım forumla.ilgimi çekti çünkü bende hala askerliğimi yapmadım.TSK Sağlık Yönetmeliğini biraz inceledim ve yönetmelikteki göğüs hastalıkları bölümü 51.madde B fıkrasında
B) 1. (Değişik: 30/1/1997 - 97/9106 K.) İlgili sağlık kuruluşunun ameliyat raporu ile kanıtlanmış en az segmentektomi seviyesinde doku kaybına neden olmuş kist hidatik operasyonları, parsiyel akciğer rezeksiyonları, lobektomi, açık drenaj dekortikasyon ve [b]fonksiyon bozukluğu yapmış göğüs kafesi sekil bozuklukları (Pectus Excavatum, Pectus Carinatum v.b) ile fonksiyon bozukluğu yapmış toraks ameliyatı sekelleri.
bahsetmekte.
Benimde göğüs kafesimde şekil bozuklğu var ve maddede bahsedilen Pectus Excavatum, Pectus Carinatum 'u araştırdığımda benimkinin her ikisinede benzediğini gördüm.
Sonuç olarak acaba bu sebeplerle askerliğe elverişli olmazmıyım?

boyalihacker
19-10-2006, 10:26:20
Arkadaşlar HEPATİ b KONUSUNDA TAKINTILARI BULUNAN HERKEZ BU YAZIMI OKUSUN ...
Bazı hepatit hastası arkadaşlarımızın askere gidecekmiyim acaba halim ne olacak sorularına kesin yanıt için bu başlığı acmış bulunmaktayım zira aynı sorular benim başımıda ağrıtmıştı.Zira bende askere henüz gitmedim ve hepatit B hastasıyım.Ama askerlik kararım hepatit li olmama rağmen cıktı zira her hepatit birbiri ile aynı değildir ...Bunu unutmayın.Çünkü hepatit B bile kendi içerisinde 8-10 çeşide ayrılabiliyor.

Şimdi genel bir tanımlama var Hepatit A-B-C ... gibi Ama en cok görülen B tipi hepatit lerde kendi içerisinde onlarca gruba ayrılıyor.
Askere gidip gitmeyeceginizi öğrenebilmek için en iyi yöntem bir doktordan şu anki durumunuzu belirleyen bir açıklama almanız olacaktır.TAM kan testinde hepatit B oldugunu anlaşıldı Tamam ama kesin bilgi %100 bilgi Biyopsi sonucuna bağlı ... Yani Hastalık biraz ilerlemiş Aktif halde ise biyopsi olmanız doktoronuzdan zaten istenir. Biyopsi değerli Askerlikte çürük raporu için kesin net bilgidir.

Tahlillerimi yaptırdım şimdi ne yapacağım ?
HBsAg -Anti-HCV- HCV-RNA gibi bir sürü tıbbı tanımlama mevcuttur. Peki nedir bunlar hangi kriterler askere gidip gitmeyeceğimizde önmeli faktör ? Kısaca Şu anlamlara geliyor ( doktoruna sorun ama kısaca özetlemek gerekirse :
Kanınıda virüsün bulunup bulanmadıgı
Kanınızda Virüsü engelleyini özellik olup oolmadıgı
Taşıyıcımısınız yoksa çevreyede bulaştırabiliyormusunuz gibi ...
GELELİM MALUM DEĞİŞEN YÖNETMELİGE ! :

Değişen Yönetmelik aynen şöyle diyor ;

"Madde 52 B)
1. Komplikasyonla seyretmiş, sekel bırakarak iyileşmiş bakteriyel, viral, paraziter ve mikotik infeksiyonlar.

2. Hepatit B ve C virüsleri ile diğer kronikleşme özelliğindeki primer ve sekonder hepatotrop virüslerin neden olduğu serolojik olarak kanıtlanmış, biyokimyasal bozukluğu sürekli, histopatolojik olarak aktivitesi ileri derecede olmayan kronik hepatitler.
Madde 52 D) 1. Sekel bırakmış menenjit, meningo-ensefalit, ensefalitler ve tüberküloz menenjit.

2. Hepatit B, C ve diğer kronikleşme özelliğindeki primer ve sekonder hepatotrop virüslerin neden olduğu serolojik olarak kanıtlanmış, yeterli süreyle tedavi sonrası histopatolojik olarak ileri derecede aktivite ve ileri derecede fibrozis görülen kronik hepatitler.

3. Doğrulama testleri ile kanıtlanmış HIV infeksiyonları.

4. Kalıcı organ fonksiyon bozukluğuna yol açan sistemik infeksiyonlar.

5. Tedavisi mümkün olmayan veya tedaviye yanıt vermeyen, lâboratuvar bulguları ile saptanmış infeksiyonlarla komplike diğer her türlü konjenital veya edinsel immün yetmezlik sendromları ve hastalıkları.

YUKARIDAKI HERHANGI MADDE SU ANDA SIZDE MEVCUT İSE ASKERE ALINMAZSINIZ !

İşin özü şu ; Hepatit B var bende askere gitmeyecegim diye düşünmeyin zira bu hastalığın vücudunuza yaptıgı zarar kronikleşip kronikleşmediği gibi bir sürü olasılık neticesinde askere alınıyorsunuz ! ! !

İşin kötü tarafı HBV-DNA denilen yani hepatit virüsünün vücutt aktif olup olmadıgını gösteren test sonucu POZITIF bile olsa askere alınıyorsunuz! İşte bu askeriyenın cok büyük bir yanlısıdır. Evet bu gerçekten cok ihmal edilen bir durumdur.

Şöyle ki : İlk kez askere alınacaksınız Muayene için gittiniz... Boy Kilo ve sağlık ocagından bir rontgen veriyorsunuz sadece... Oysa bulaşıcı hastalıklara karşı hiç bir önlem veya kan tahlili yok ... ? Çok Tartısılması gereken konu var ama uzun gider ... :)

TSK bu yönetmeliğin değiştirilmesi ile bence büyük ölcüde bu hastalığın yayılmasına ve diğer sağlıklı kişilere bulaşmasına davetiye cıkarmıştır.2004 yılına kadar askere alınmayan hepatitli hastalar şimdi neden alınıyor...Hatta bir arkadaşım gitti HBV-DNA sı Pozitif olmasına rağmen ( HBV-DNA pozitifliği virüsün vücutta hala coğaldıgını ve aktif oldugunu gösterir. Hepatit Kroniktir )Ve sağlam kaynaklardan gelen haberlere göre hepatit hala bulaşıyor askeriye içerisinde ....

Basında haberler cıkmıstı bulaşıcı oldugu için alınmıyor falan diye hepsi hikaye :) şimdiden bir test yaptırın askere gitmediyseniz AŞINIZI MUTLAKA YAPTIRIN .....

Tüm hepatitli hastalara Bir sözüm var ; İYİ OKUYUN !!!!!

İNŞALLAH ASKERE ALINIRSINIZ ! ZİRA YUKARDAKI BIR MADDE KAPSAMINA GIRIPTE ASKERE ALINMAYAN KISILER 30-45 YAŞLARI CIVARINDA büyük bir kısmı KARACIGER KANSERI OLMAKTADIR .... HAYATINIZ BOYUNCA BIR HASTALIKLA YASAYACAGINIZA DUA EDIN ASKERE ALINIZSINIZ..... ZİRA ILERDE EVLENIP COLUK COCUK SAHIBI OLACAKSINIZ. ONLARIN YETIM KALMASINI KARINIZIN DUL KALMASINIMI ISTERDINIZ PAŞALAR GIBI ASKERE GIDIPTE GELMEYIMI ? DUA EDIN SAGLIKLI CIKASINIZ.... ASKERE GIDIP GELESINIZ .... ! BOL SAGLIKLI GUNLER ..... HAYIRLI TESKERELER !!!!!

benfaruk
19-10-2006, 14:39:18
joseph_martini kalcamin iki yerindedede travmatik bisey dedin ya ondan var denebilir sanirim' kemik erimesi sonun kemik sekilleri bozuk ve sol bolgedeki kemik dokusunda yumusama var ayrica su toplanmis yani kirenclenme meydana geliyo yavas yavas bu yuzden duzensiz araliklarda agrilar meydana geliyor...

firstt
20-10-2006, 00:07:12
Merhaba arkadaşlar,ben bu celp döneminde yedek subaylık sınavına girecegim,fakat farklı niteliklerde rahatsızlıklarım var,bunlar pes cavus(yüksek taban),bel fıtığı,hiper tansiyon ve kalp rahatsızlığım var.Bunları gitmeden önce belirirtmem gerekirmi ve bu rahatsızlıklarımı tek bir doktara belirtmem dahamı anlamlı olur,eğer olursa hangi dalın hekimine bildirmem gerkir.Saygılarımla

salpay
20-10-2006, 13:30:28
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">Merhaba arkadaşlar,ben bu celp döneminde yedek subaylık sınavına girecegim,fakat farklı niteliklerde rahatsızlıklarım var,bunlar pes cavus(yüksek taban),bel fıtığı,hiper tansiyon ve kalp rahatsızlığım var.Bunları gitmeden önce belirirtmem gerekirmi ve bu rahatsızlıklarımı tek bir doktara belirtmem dahamı anlamlı olur,eğer olursa hangi dalın hekimine bildirmem gerkir.Saygılarımla

<div align="right">Ekleyen: firstt - 20/10/2006 : 01:07:12</div id="right">

Öncelikle evraklarını almaya gidince (ki almayacaksın) ya da daha öncesinde rahatsızlıklarından dolayı doktora çıkmak istediğini belirterek askerlik şubenden sevk alman gerekiyor. Böylece askeri hastaneye seni sevk edeceklerdir. Rahatsızlıkarından TSK S.Y.Yönetmeliği açısından en fazla sorunlu olduğuna inandığın bölüme sevkini yaptırman uygun olur. Eğer hastanede çıktığın bölüm sana problem yoktur derse diğer rahatsızlıkların için de beni oraya gönderin (sevk edin) diye doktorla görüşmen gerekir. Çünkü hastaneden şubeye geri geldikten sonra o celp dönemi için başka sevk hakkın yok. Ama tek sevkle birden fazla bölüme muayene olman mümkün. Aksini söyleseler bile ısrarkar ol çünkü bilmiyorlar. Gerekirse başhekimlikle de görüşürsün.

Geçmiş Olsun..

gulamokur@hotmail.com
20-10-2006, 22:34:06
bu yönetmeliğin tekrar eski ahlne dönme ihtimali yokmu yada bu konuda toplumsal bir baskı yapılamazmı?????

commodore1tr
22-10-2006, 18:45:27
Ne için ? Geriye mi gittik diyeceğiz...

Aliaran
23-10-2006, 23:57:28
Merhaba,
TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine göre TİP 2 diyabeti olan üniversite mezunları askerden elverişsizlik raporumu alıyorlar?
İyi günler

tuna_25
25-10-2006, 16:22:18
arkadaslar herkese selamlar daha onceden de yazmistim ama cevap alamadim soruma eger bilgisi olan arkadaslarim varsa lutfen beni bilgilendirirmisiniz tesekkur ederim simdiden ....
sorum ; benim sol kulagimda total isitme kaybi var sag kulagim normal sinirlarda isitmesi var acaba ben curuk raporu alabilirmiyim yoksa geri hizmetemi cekilirim saglik yonetmeliginde okudum ama pek anlamadim
ikinci bir sorum ise ben kamu isyerinde calisiyorum curuk raporu almam durumunda bu isyerimi etkilermi yani bir isten cikarma veya sakat kadrosuna alama gibi bi durum soz konusu olabilirmi bunu sormak istiyorum
simdiden tesekkurler.

melkart99
27-10-2006, 20:19:02
aRKADAŞLAR ÖNCELİKLE VERDİĞİNİZ YARARLI BİLGİLE İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER...
KISACA SORUNUMU ANLATMAK İSTOYORUM.309.DÖNEM YEDESKUBAY ÖĞRENCİ OLARAK BAŞLADIĞIM VATANİ GÖREVİMDE SAĞ DİZİMDE(TİBİA PLATO)STREES KIRIĞI MESYDANA GELD(5 HAFTA KIRIK DİZLE EĞİTİME ÇIKDIM GATA DA FALAN KIRIK OLDUĞU ANLAŞILMADI EN SONUNDA MR CEKDİRDİK DIŞARDA KIRIK ORTAYA ÇIKDI)fgATA OROPEDİDEN 1.5 AYLIK HAVA DEĞİŞİMİ ALARAK DÖNEM KAYBETTİM...DAHA SONRA 2.KONTROLLERDE YÜKSEK KIRIK RİSKLİ OSTEOPOROZ TESPİT EDİLDİ(GATA DA RAPORU BENDE MEVCUT) BU SEFER KIRIKDA GEÇMMDEDİĞ İÇİN STRESS KIRĞI+OSTEOPOROZ DAN 2 AY HAVA DEĞİŞİMİ VERİLDİ.
3.KONTROLLERDE ÇOSTEOPOROZUN NEDENİ KONUSUNDA ÇEŞİTLİ TESTLER YAPILD AMA KAN TESTLERİ TEMİZ ÇIKDI...KIRIKDA KAYNADIĞI İÇİN GATA ORTOPEDİNİN HOCASI(SAĞLIK KURULUNA ÇIKARILMAMI İSTEDİ ANCAK KENDİ BÖLÜMLERİNİN TEKLİFİNİ A TİPİ SINIF GÖREVİ YAPAR OLARAK YAZDI)KENDİSİNE AĞRILARIMIN SÜRDÜĞÜNÜ 200-300 METRE BİLE YÜRÜDÜĞÜMDE AĞRILARIMIN CİDDİ ORANDA ARTTIĞINI BU ŞEKİLDE NASIL PİYADE YEDEKSUBAY OLARAK GÖREV YAPACAĞIMI SORDUM??O DA KIRIK KAYNAMIŞ KAN TESTLERİN TEMİZ ELİNDEKİ OSTEOPOROZUN OLDUĞUNA İLŞKİN KEMİK YOĞUNLUK ÖLÇÜM RAPORUN BİR İŞE YARAMAZ DEDİ.(BU ARDA AYNI SERVİDEKİ UZMAN ASTEĞMEN ''YİNE KIRILIR ÇÜNKÜ OSTEOPOROZUN VAR ÖNCEKİ KIRIK DA ONDAN OLMUŞ''DEMİŞDİ....
Arkadaşlar sağlığım gerçekden iyi değil tuzlada piyade asteğmen öğrenci eğitimin ne kadar ağır olduğunu bilen bilir...ama bu doktorlar benim sağlıklı olduğumu iddia ediyorlar...aslında bende biliyorum hiç bir şeklide ilgilenmeyip kısa yolu seçiyorlar....pazartesi günü sağlık kuruluna çıkıcam.
ARKADAŞLAR SORUM ŞU:
1-OSTEOPORZ OLDUĞUNA YÖNELİK GATANIN YAPDIĞI KEMİK ÖLÇÜM RAPORU BENİM ASKERLİĞİME ENGELLİYETİ VAR MI VEYA EN AZINDAN SINIF DEĞİŞTİRMEME SEBEBP OLABİLİRMİ(SINIFIM PİYADE)
2-SAĞLIK KURULU RAPORUNA KARŞI KAÇ GÜN İÇERSİNDE NASIL İTTİRAZ EDEBİLİR.
3-elinde tsk sınıfLANDIRMA cizelgesi olan bana gönderebilirmi veya burdan paylaşabilir mi lütfen?

MORALİM ACAYİP BOZUK 5 HAFTALIMK YAPDIĞIM ASKERLİKDE YANDI(DÖNEM KAYBUI OLDUĞUM İÇİN)TEKRAR SİL BAŞDAN BAŞLAMAM GEREKİYOR AMA BU ŞEKİLDE BİRLİĞE KATILDIKDAN SONRA 4-5 GÜN İÇERSİNDE BEN YİNE HASTANELİK OLURUM:((

dryavuzsc
01-11-2006, 02:16:45
Öncelikle geçmiş olsun . ben sürekli tsk saglık yetenegi yönetmeliğiyle ugraşıyorum. bilğilerimi paylaşayım umarım yardımcı olurum.

1- yanlız başına osteoporoz askere alınma engel teşkil etmiyor, ancak organik bir sebebi varsa engel teşkil edebilir. [ 2. Osteoporoza neden olmuş doğumsal veya edinsel metabolik veya endokrin bozukluklara bağlı kemik hastalıkları (Osteogenezis İmperfekta, Paget Hastalığı ve benzeri)]. dolayısıyla neden osteoporoz gelişti bukadar genç yaşta öncelikle onu bulmalısın. mutlaka bir anormallik olmalı önerim bir üniversite hastanesine dahiliye bölümüne başvur tahlillerini orda yaptır. ordan alacagın raporu kabulketmek zorunda kalacaklardır.
2- saglık kurulu raporuna 30 gün içinde itiraz etmelisin bunuda baglı bulundugun birliğe yapıyorsun sanırım. onlarda seni başka bir hastaneye sevk ediyorlar. ancak burdada aynı teşhis konulursa yapacagın birşey yok. itiraz hakkın kalmıyor. farklı bir teşhis koyarlarsa tekrar 3. bir hakem hastaneye sevk ediyorlar. oranın verecegi karara göre ya çürüge çıkıyorsun yada son karar merci olan gata profesörler kuruluna sevk ediyorlar.
sana tavsiyem itiraz etmeden önce kendin bir üniversite hastanesine git tetkiklerini orda tekrarlat. ordan alacagın raporu kabul etmek zorunda kalıyorlar.

firstt
01-11-2006, 23:24:19
ARKADAŞLAR BU GÜN ASKERİ HASTANEYE GİTTİM VE ESANSİYEL HİPER TANSİYONUM OLDUĞUN BELİRTTİM.HASTAHANEDE TANSİYONUM 17-10 ÇIKTI VE HASTAHANEDE BELLİ BİR SÜRE KALMAM GEREKTİĞİ SÖYLENDİ VE TETKİKLER YAPILACAĞI SÖYLENDİ.FAKAT BENİM ÜNİVERSİTE HASTAHANESİNDEN VERİLMİŞ HİPER TANSİYON HASTASI OLDUĞUMA DAİR RAPORUM VAR BU RAPORUN BİR GEÇERLİLİĞİ VARMI VE BUNUN SONUCUNDA NE GİBİ BİR KARAR VERLİYOR BENİ BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM.TEŞEKKÜRLER.

neisseria
03-11-2006, 03:19:39
Herkese merhaba arkadaşlar.Forumda yeniyim hatam olursa affedin lütfen.Askerlikle ilgili birçok konu üzerinde tartışmışsınız.Arama yaptım sağlıkla ilgili yönetmeliği okudum ama yazılanlardan tam olarak birşey anlayamadım.
Ben sizlere durumumu anlatayım müsade ederseniz.
1 sene içinde üniversiteden mezun olucam.Askerlik görevimi nasıl yapıcam diye merak etmeye başladım doğal olarak.Çünkü crohn hastasıyım.Yönetmelikte sindirim sistemi hastalıkları arasında B ve D maddelerinde karşıma çıktı hastalığın ismi.Şu an aktif hastalık taşıyorum ve sürekli ilaç kullanıyorum.Uludağ üniversitesi tıp fakültesi nden raporum var ve 1 ay hastanede yattım hastalık yüzünden.3 senedir ilaç kullanmaktayım ve daha uzun süre kullanıcağımı hastalığın baskılandığını ama tam olarak geçmeyeceğini söylüyor doktorum.Sonuç olarak arkadaşlar yönetmelikten çıkardığım benim askerliğe elverişli olmadığım tabi kesin olarak siz de bunun cevabını vermezsiniz ama sizce durumum nedir? Ve rica edersem askerlikle ilgili işlemleri yapmam gerektiğinde elimdeki raporun geçerliliğini bana anlatabilir misiniz? Şimdiden sabrınıza ve ilginize teşekkür ederim.

dryavuzsc
03-11-2006, 16:13:20
Öncelikle geçmiş olsun.

crohn hastaları remisyonda dahi olsalar askerlikten muaf tutuluyorlar. bununla ilğili madde sindirim sistemi hastalıkları:
45/B/F8 8. (Değişik fıkra: 06/12/2004 - 2004/8202 S.Yön/43. mad) Komplikasyon yapmamış kronik iltihabî bağırsak hastalıklarının (Crohn Hastalığı, Kolitis Ülseroza ve benzeri) remisyonları, konjenital ve akkiz megakolon, altı aylık tedaviye rağmen iyileşmeyen veya nüks eden soliter rektal ülser.

u.ü.t.f den aldığın rapor geçerli aksini idda edemezler .Ancak askeri hastanede gıcık bir gastro uzmanına denk gelirsen seni uğraştırmak için gata ya sevk edebilir ama yinede sonuç degişmez seni askere alamazlar.

neisseria
03-11-2006, 16:23:00
Yavuz bey ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim insan yinede inanamıyor tabi gidip de raporu almadan yinede çok ama çok aydınlattınız beni teşekkür ederim yeniden.İyi çalışmalar,iyi günler.

dryavuzsc
03-11-2006, 16:28:29
Önemli değil umarım herşey istediğin gibi olur. Askerlikten önce kendi saglığını düşün

dryavuzsc
03-11-2006, 19:38:43
Sayın tuna_25
tek taraflı total işitme kaybı askerliğe elverişsiz raporu alır. ilğili madde:
19/B/F3 Bir kulağın işitmesi normal olduğu halde diğer kulakta saf ses odyogramda konuşma frekanslarında total işitme kaybı veya 90 dB ve üzerindeki işitme kayıpları (Bu maddenin değerlendirilmesinde 100 dB seviyesindeki klik stimulusla yapılan işitsel uyarılmış potansiyeller (ABR) testinde cevap elde edilememiş olması şarttır).

Çürük raporu almanız işinize engel değildir, sadece askerlik hizmeti ile ilğili bir kavramdır. özellikle kamuda problem çıkarmaz size.

firstt
03-11-2006, 22:17:27
ARKADAŞLAR BU DÖNEM ASKERE GİDECEĞİM ,MUAYENE İÇİN ASKERİ HASTANEYE GÖNDERİLDİM VE ESANSİYEL HİPER TANSİYONUM OLDUĞUN BELİRTTİM.HASTAHANEDE TANSİYONUM 17-10 ÇIKTI VE HASTAHANEDE BELLİ BİR SÜRE KALMAM GEREKTİĞİ SÖYLENDİ VE TETKİKLER YAPILACAĞI SÖYLENDİ.FAKAT BENİM ÜNİVERSİTE HASTAHANESİNDEN VERİLMİŞ HİPER TANSİYON HASTASI OLDUĞUMA DAİR RAPORUM VAR BU RAPORUN BİR GEÇERLİLİĞİ VARMI VE BUNUN SONUCUNDA NE GİBİ BİR KARAR VERLİYOR BENİ BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM.TEŞEKKÜRLER.

dryavuzsc
04-11-2006, 02:10:39
Sayın firstt;
öncelikle üniversite hastanesinden aldığınız rapor elbette geçerli. ancak her hipertansiyon hastası çürük alamıyor belli komplikasyonların gelişmiş olması lazım muhtemelen onları inceleyeceklerdir. ilğili maddeniz:

42/B/F1: 40 yaşına kadar bazal şartlarda 150/95 mm.Hg. 40 yaşından sonra 160/100 mm.Hg. dan daha yüksek olan ve belirli bir süre istirahatten sonra yüksek olarak devam eden komplikasyon yapmamış veya 42 nci Maddenin (D) diliminin (1) numaralı fıkrasında ifade edilen komplikasyonlardan başka komplikasyon yapmış (grade I ve II retinopati vb.) hipertansiyon olguları.
Yada;
42/B/F1: 40 yaşına kadar (40 yaş dahil) 150/95 mm.Hg., 40 yaşından sonra 160/100 mm.Hg dan daha yüksek olan renal, serebral, göz dibinde çok ve yaygın kanama yapan eksuda odakları, papilla ödemi bulunan kalpte EKG, radyolojik ya da fizik muayenelerle komplikasyon yaptığı saptanan hipertansiyonlar.

Bu maddelerde yer alan komplikasyonlardan herhangi biri var ise çürüğe ayrılabilirsiniz.

firstt
04-11-2006, 21:45:39
sayın yavuz
verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.bende grade 1 durumu bulunmaktadır.

ardaekinci
05-11-2006, 20:18:51
selam arkadaşlar
benim diz kapağımda 2 platin var,yürüme normal ama dizimi tam olarak bükemiyorum ve diz üstünde duramıyorum
çevremdeki büyükler çürük raporu alacağımı söylüyorlar fakat mevzuatta konuyla ilgili madde bulamadım
bu konuda tecrübesi,bilgisi veya yorumu olan varsa şimdiden teşekkürler

canankara
06-11-2006, 15:05:03
merhaba sorumu cevaplarsanız sevinirim benim geçirmiş olduğum böbrek ve mesane yolu böbrek taşı ameliyatları ve birde femur kemiği(kalçadan diz kapağına kadar olan kemik) kırılması sonucu ayağıma platin takılarak geçirmiş olduğum üç ameliyatım var ayağımda ameliyattan sonra takılan platin üç yıl sonra çıkartıldı ama bana vermiş olduğu rahatsızlıklar bulunmakta ağrı kas ağrıları ve soğukta aşırı ağrı olarak böbreklerimden defalarca taş kırdırttım ve sürekli taş oluşuyor hatta şu anda halen ameliyatlı böbreğimde taş mevcut ve büyüklüğü 1 cm civarında benim kendimi sürekli korumam ve bu hastalıklarıma göre yaşamam lazım acaba sizce ben askerliğe elverişli değildir raporu alabilirmiyim.
Lütfen beni kimse yanlıl anlamasın yediklerimle içtiklerimle havanın soğuk olmasıyla sürekli kendimi korumam gerek olduğu için yazıyorum.
Hoşçakalın

canankara
06-11-2006, 15:06:53
merhaba sorumu cevaplarsanız sevinirim benim geçirmiş olduğum böbrek ve mesane yolu böbrek taşı ameliyatları ve birde femur kemiği(kalçadan diz kapağına kadar olan kemik) kırılması sonucu ayağıma platin takılarak geçirmiş olduğum üç ameliyatım var ayağımda ameliyattan sonra takılan platin üç yıl sonra çıkartıldı ama bana vermiş olduğu rahatsızlıklar bulunmakta ağrı kas ağrıları ve soğukta aşırı ağrı olarak böbreklerimden defalarca taş kırdırttım ve sürekli taş oluşuyor hatta şu anda halen ameliyatlı böbreğimde taş mevcut ve büyüklüğü 1 cm civarında benim kendimi sürekli korumam ve bu hastalıklarıma göre yaşamam lazım acaba sizce ben askerliğe elverişli değildir raporu alabilirmiyim.
Lütfen beni kimse yanlıl anlamasın yediklerimle içtiklerimle havanın soğuk olmasıyla sürekli kendimi korumam gerek olduğu için yazıyorum.
Hoşçakalın

koray822
07-11-2006, 19:09:29
Merhaba arkadaşlar.Ben üniversite mezunuyum aralıkta askere gidecem inşallah. Yalnız benim tek sorunum kilo. Kilom 44 boyumda 1,64. Forumda baktım hep kilosu fazla olanlar soru sormuşlar rapor verirlermi bana diye bende zayıflıktan bu soruyu soruyorum. Acaba bu kilo ve boy askerlik için elverişli mi ?. Askere gittiğimde oradan bana bi sorun çıkarırlar mı? Yardımcı olursanız sevinirim .

Saygılar...

yusufyula
08-11-2006, 14:17:18
merhabalar durumumla ilgili cevaplar ararken bu siteyi buldum yapanların ellerı dert gormesın.

benım sorum su bende gece körlüğü var ve bu d kapsamında seferlıkte bıle cagrılmayacaklar listesinde olan bir hastalik.

ama bana askerlige elverişlidir diye kagit verdiler.
hastanede muayene olurken bırı ıle tanısdır askermıs ve aksam gece nobetlerınde zorluk cekıyormus gıderkende sorun yapmamıs.

doktorun verdıgı kagıtda tahlillere tutarli cevap vermediginden elverislidir diyor.ben zaten gitmek istiyordum ısın bu trafı baska konuda sirf yalancı durumuna dusmus oldugumdan dolayı bu doktorun verdigi elverislidir raporuna itiraz etmek istiyorum.

sanırım bu mumkun fakatbunun ıcın bayagı bır brokrası oldugunu duydum. benım sorum su ben bu islemleri yabanci subede yaptirdim.sımdı aynı ıslemlerı sankı hıc yaptırmamısım gıbı kendı memleketıme gıdıp sıfırdan baslatarak baska bır hastanede muayene olabılırmıyım.?

firstt
11-11-2006, 23:34:55
MERHABA ARKADAŞLAR;

BENİM SORMAK İSTEDİĞİM,ASKERİ HASTAHANEDEKİ MUAYENEM SONUCU HİPER TANSİYON VE KARACİĞER ENZİM YÜKSELİĞİ TESPİT EDİLDİ , KARARDA 42/C VE 45/C MADDELERİNDEN 1 YIL ERTELEME VERİLDİ.BU BİR YILLIK SÜREÇ SONUNDA NE GİBİ BİR KARAR ALINIR.BU KONUDA BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ TEŞEKKÜR EDERİM .SAYGILARIMLA.

bodom
14-11-2006, 18:07:14
2) Askerliğe elverişli olmayan yedek subay adayları:

(A) Sağlık yeteneği bakımından hastalık ve arızaları bu Yönetmeliğin Hastalık ve Arızalar Listesinin 1 ve 2 numaralı sınıflandırma çizelgelerinin A dilimlerinde her sınıfta eksi (-) işaretli olanlar ile B ve D dilimlerinde gösterilen hastalık ve arızaları bulunan yedek subay adayları, askerliğe elverişli değildir. Bunlardan okula girmiş olanlar çıkarılır, subay nasbedilmiş olanlar terhis edilir.

http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/Mevzuat/metinx.asp?MevzuatKod=3.5.8611092

orhand
20-11-2006, 20:58:34
selam arkadaşlar.asker hastanesinde ki odyoloji sonuçlarına göre sol kulak ileri derecede sensörial işitme kaybı raporu aldım.
Kayseri deki doktor A-19 F1 e göre askerliğe elverişli komando olamaz raporu verdi.
ben yedek subay aday adayıyım acaba bu sonuçlara göre ben yedek subay olma ihtimalim var mı?
bendeki bu sonuca göre sadece komando mu olamıyorum?Ankara daki hastaneden başka bir arkadaşın sol kulak orta dereceli işitme kaybına akerliğe elverişlidir komando ve şoför olamaz raporu verildi.
total işitme kaybı nedir? açıklarsanız sevinirim.

firstt
23-11-2006, 00:32:55
MERHABA ARKADAŞLAR;

BENİM SORMAK İSTEDİĞİM,ASKERİ HASTAHANEDEKİ MUAYENEM SONUCU HİPER TANSİYON VE KARACİĞER ENZİM YÜKSELİĞİ TESPİT EDİLDİ , KARARDA 42/C VE 45/C MADDELERİNDEN 1 YIL ERTELEME VERİLDİ.BU BİR YILLIK SÜREÇ SONUNDA NE GİBİ BİR KARAR ALINIR.BU KONUDA BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ TEŞEKKÜR EDERİM .SAYGILARIMLA.

sertac okus
11-12-2006, 13:58:20
[quote]MERHABA ARKADAŞLAR;

oncelıkle gecmıs olsun dıleklerımle..
SYY ye gore bu durumunu degerlendıre bılırısın ancak Dr larında kendı ınsıyatıflerını bı mıktar kullandıklarını unutma...

bu arada 1 seneden sonra yenıden merhaba sakın olakı aklınıza ısı dustugunde gırıyor ıbaresı olmasın ıs yogunlugu v.s v.s dıyerek 1 sene nekadarda cabuk gectı...
Sn. Salpay ve Sn alpaya cok tesekurederım benı yanlız bırakmadılar gecen sene gata maceramda sureklı telefonla konusup bana gereklı tum bılgılerı verdıler herkezın huzurunda yenıden tesekkur ederım...
gectıgımız sene fazla kılodan dolayı 1 sene nekahat almıstım bu sene aynı senaryo fazlasıyla devam etmekte kanuna gore B maddelerını uygulamak ıcın en az 1 sene sevk gecıktırme ıslemınden sonra uygulanır ıbaresı var kanunda ama genede sanıyorumkı gecen sene yasadıklarımın aynısını yasayarak dr ınsıyatıfıne kalacagıma ınanıyorum...
Madde 33 - (Değişik : 30/1/1997 - 97/9106 K.)

A) 1. 20 yaşına girdiği halde boya göre ağırlığın, Boya Göre Standart Ağırlık Çizelgesindeki üst sınırdan 30 kg. (dahil) fazlalığı.

B) 1. 20 yaşına girdiği halde boya göre ağırlığın,Boya Göre Standart Ağırlık Çizelgesindeki üst sınırdan 31-40 kg. (dahil) fazlalığı.

NOT: Bu fıkra subay ve astsubaylarda 1 yıllık istirahatsiz rejimden sonra; yükümlülerde en az bir defa ertesi yıla bırakma veya en az 1 yıl sevki geciktirme işleminden sonra uygulanır.
C) 33. Maddenin A, B ve D dilimlerindeki hastalık ve arızaların tedavi ve nekahat halleri.

D) 1. Boya Göre Standart Ağırlık Çizelgesindeki üst sınırdan 41 kg.(dahil) veya daha fazla olan şişmanlıklar.

NOT: Bu fıkra subay ve astsubaylarda 1 yıllık zayıflama rejiminden sonra uygulanır.

benım boy orantımda 55 kılo fazlalıgım var ama genede tedırgınım ne olucagı hakkında...
ıyı forumlar...

sertac okus
11-12-2006, 13:58:20
[quote]MERHABA ARKADAŞLAR;

oncelıkle gecmıs olsun dıleklerımle..
SYY ye gore bu durumunu degerlendıre bılırısın ancak Dr larında kendı ınsıyatıflerını bı mıktar kullandıklarını unutma...

bu arada 1 seneden sonra yenıden merhaba sakın olakı aklınıza ısı dustugunde gırıyor ıbaresı olmasın ıs yogunlugu v.s v.s dıyerek 1 sene nekadarda cabuk gectı...
Sn. Salpay ve Sn alpaya cok tesekurederım benı yanlız bırakmadılar gecen sene gata maceramda sureklı telefonla konusup bana gereklı tum bılgılerı verdıler herkezın huzurunda yenıden tesekkur ederım...
gectıgımız sene fazla kılodan dolayı 1 sene nekahat almıstım bu sene aynı senaryo fazlasıyla devam etmekte kanuna gore B maddelerını uygulamak ıcın en az 1 sene sevk gecıktırme ıslemınden sonra uygulanır ıbaresı var kanunda ama genede sanıyorumkı gecen sene yasadıklarımın aynısını yasayarak dr ınsıyatıfıne kalacagıma ınanıyorum...
Madde 33 - (Değişik : 30/1/1997 - 97/9106 K.)

A) 1. 20 yaşına girdiği halde boya göre ağırlığın, Boya Göre Standart Ağırlık Çizelgesindeki üst sınırdan 30 kg. (dahil) fazlalığı.

B) 1. 20 yaşına girdiği halde boya göre ağırlığın,Boya Göre Standart Ağırlık Çizelgesindeki üst sınırdan 31-40 kg. (dahil) fazlalığı.

NOT: Bu fıkra subay ve astsubaylarda 1 yıllık istirahatsiz rejimden sonra; yükümlülerde en az bir defa ertesi yıla bırakma veya en az 1 yıl sevki geciktirme işleminden sonra uygulanır.
C) 33. Maddenin A, B ve D dilimlerindeki hastalık ve arızaların tedavi ve nekahat halleri.

D) 1. Boya Göre Standart Ağırlık Çizelgesindeki üst sınırdan 41 kg.(dahil) veya daha fazla olan şişmanlıklar.

NOT: Bu fıkra subay ve astsubaylarda 1 yıllık zayıflama rejiminden sonra uygulanır.

benım boy orantımda 55 kılo fazlalıgım var ama genede tedırgınım ne olucagı hakkında...
ıyı forumlar...

Elover
27-12-2006, 14:58:04
Benim de bir sorum olacak.

Bununla ilgili olarak forumu araştırdım ama aradığım cevabı bulamadım. Ayrıca sorumla ilgili bir başlık da açtım ama henüz bir yanıt da alamadım. Tekrarımı bağışlayın ama sorum benim için son derece önemli ve acil.

Şöyle ki, eşim şu an kısa dönem erlik yapıyor. Kilo fazlası nedeniyle (1.74 boy - 115 kilo) askeri hastaneye sevk edildi. Çeşitli tahliller yapılmış ve şu an sonuçlarını bekliyorlar. Dr. tahlil sonuçlarında değerler yüksek çıkarsa 3 ay kadar hava değişimi alabileceğinden bahsetmiş. Ancak aklımıza takılan kısa dönem erlerde bu üç ay askerlik süresinden mi sayılıyor yoksa 3 ay izinden sonra birliğine döndüğünde izin kullandığı süre askerliğine mi ekleniyor.

Acil cevabınız çok makbule geçecek.

Teşekkürler.

KkK
04-01-2007, 05:06:29
Öncelikle Hukuki.net'i Bulduğum Çok iyi oldu..
Ben 2007 nin ekim ayinda 23 yaşıma giricem( 18 yasinda ailemin izni diisinda bi evlilik yaptim ve evliliğim devamediyor..)18 yaslarimda bilgisayar donanim üstüne bi Dükkan açtim..şu zamana kadar iyi giderken bende çok büyük bi problem oldu Bel fıtığı çalişamadim iflas ettim falan filan.Simdi ben daha maddi manevi konular karşısında askerliğimi yapmadim ancak bu hastalik negibi bir etki doğurur bilemiyorumki bırkin çaılsmayı yürüyemiyorum.ameliyat ol dersenizde maddi durmum sıfır Askere bu şekilde alip ordami ameliyat ederler yoksa çürükmü verirler çürük almakta işime gelmiyor açikcasi sivil hayatta memurluktan düşeriz Ya beni bi bilgilendirirseniz çok sevinirim

KkK
04-01-2007, 05:11:41
Yani Kısaca bana çok acil doğru bi bilgi lazim çünkü cektiğim aci cok muazzam bi acı varsa bilginiz bişeyler yazin
faytoncu@tr.cc &lt;----msn olarakta kullaniyorum

muhabbet
04-01-2007, 17:51:29
merhaba..
arkadaşım askere gitti. kısa dönem er.. karsın soğuğuna.
gittikten sonra revire çıkınca boy kilo tartınca 3 ay hava değişimi ermişler. kilo fazlalığından. 3 ay sonra gidince yine aynı durum çıkacak muhtemelen. yani zayıflaması çok çok zor. bu durumda nasıl bir süreç işleyecek.

bu arada bayan arkadaşın sorusunun cevabı 3 ayın 1.5 ayı askerlikten sayılıyor diye biliyorum..

Protect
04-01-2007, 20:41:08
Merhabalar,
Önceki başlıklara baktım ama net bir cevap bulamadım.
Ben kısa dönem er olarak askerliğimi yapıyordum.Sivildeyken hepatit b tedevisi görüyordum ve askere alındım.Askerliğimin 17. gününde heyete çıkarılarak 52/C SMK 6 ay hava deiğişimi aldım.Karaciğer enzimlerim 50-70 arasında çıkmıştı.Bu konudaki prosedür nasıldır?6 ay sonunda tekrar acemilik yaptığım yere mi döneceğim?Yoksa tekrar bi erteleme mi alacağım?

aytgold
16-01-2007, 20:25:39
:) Merhaba,
Kara kuvvetlerinde astsubay olarak görev yaparken (kronik aktif hepatit-b)tanısıyla(tsksyy.md52/d) -tsk da görev yapamaz- kararı ile 1997yılı mart ayında emekli edildim. Daha sonra yönetmelikte yapılan değişiklikle benim durumumdakilere göreve devam etme imkanı tanınmış.Bende tekrar göreve dönebilirmiyim. saygı ve sevgiyle selamlıyorum

yld19sm
23-01-2007, 16:37:24
YöneTmelikler yürürlüğe girdikleri tarihten sonraki olay ve kişilere uygulanır.Bu nedenle değişikliğin sizi etkilemeyeceğini düşünüyorum.Geçmiş olsun.

TheDentist
23-01-2007, 18:39:49
Merhaba Sevgili Arkadaşlar...

Öncelikle Forumda yeniyim ve kendimi tanıtayım.Adım Okan.
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Son sınıfta okumaktayım...

Soruma geçeyim;
Yaklaşık 4senedir(zaten Diş Hekimi HAstalığı olarak da bilinir) Bel ağrılarım devam etmekte ve geçen sene bu günlerde artık yeter diyerek Prof.Dr. bir Beyin Cerrahı hocama göründüm.Muayene sonucunda Lomber 4-5 numaralı omurlar arası Fıtık (Bel Fıtığı),Spinal Kanalda Darlık ayrıca,Ayak Parmaklarımda Güç kaybı tespit edildi...(Zaten o gün bu gündür spor yapamadığımdan,ki yaptığımda ertesi gün belden aşağı bacağım uyuşuyor,kilom da 90 oldu (Boy:180cm)

Askerlik muafiyet ile ilgili Madde.69 şöyle gelişiyor....

Madde 69 - A) 1. Ameliyatla tedavi edilebilen her çeşit fıtıklar ve fıtık
eğilimi gösteren karın duvarı zayıflıkları.
(Ameliyat olmuş ve nüksetmesi olasılığı bulunmayan fıtık, apandisit gibi
küçük ameliyat nedbeleri sağlam kabul edilir.)
B) 1. Ameliyatı sakıncalı olup, diğer koruyucu tedbirlerle yerine konabilen
ve korunabilen karın duvarı fıtıkları.
C) 69. Maddenin A,B ve D dilimlerindeki hastalık ve arızaların tedavi ve ne-
kahat halleri.
D) 1. Ameliyatı sakıncalı, yerine konması ve tutulması olanaksız büyük fı-
tıklar.
2. Lomber, obtüratör, iskiyadik ve perineal fıtıklar.
3. (Değişik: 30/1/1997 - 97/9106 K.) En az üç kez ameliyata rağmen nüks eden
ve cerrahi olarak düzeltilemeyen karın duvarı fıtıkları.
2400-2 - 2442

bir başka ki sanırım yeni olan bu madde de şöyle;

Madde 69 - (Değişik: 7/1/2002-2002/3627 K.)

A) 1. Ameliyatla tedavi edilebilen her çeşit fıtıklar ve fıtık eğilimi gösteren karın duvarı zayıflıkları (Ameliyat olmuş ve nüksetmesi olasılığı bulunmayan fıtık, apandisit gibi küçük ameliyat nedbeleri sağlam kabul edilir).

B) 1. Sadece protez materyalleri ile tamir edilebilecek veya edilmiş olan komplike karın duvarı fıtıkları (inguinal bölge fıtıklarının laparoskopik veya tension free yöntemlerle tamiri hariç).

C) 69 uncu Maddenin A, B ve D dilimlerinde belirtilen hastalık ve arızaların tedavi ve nekahat halleri.

D) 1. Çağdaş cerrahî yöntemlerle tedavisi olanaksız olan karın duvarı fıtıkları; lomber, obturator, iskiyadik ve perineal fıtıklar.

Ameliyat safhasında olan yani tedavisi ameliyatla olabilecek bir Lomber Fıtık eski yönetmelikte de yeni yönetmelikte de D) olarak mı geçiyor?
Durumum Askerlikten muaf mı?
Öyleyse Askerlik Muafiyeti almak için okul bitince neler yapmam gerekir?

Tüm hasta arkadaşlara geçmiş olsun diyorum..
Sorularımızı cevaplamakta bizlere yardımcı olan tüm arkadaşlara da çok teşekkürler

Edit:İlgilenen varsa MR ın fotoğrafını çekip gönderebilirim

YILDIRIM TEPE
28-01-2007, 13:35:05
Arkadaşlar,

İki ayağımda birden düztabanlık var ve TSK sağlık yönetmelğimdeki ilgili rahatsızlığa ait B) sınıfına dahil rahatsızlığım.Bu durumda askerliğe elverişsiz raporumu alırım yada erbaş olarak yapamaz yedeksubay olarak apar raporumu alırım.Bu konuda bilgisi olan arkadaşlara şimdiden vakit ayırdıkları için teşekkür ederim:confused: :confused:

crales
05-02-2007, 03:41:36
benim bi sorum olacak 30.11.2006 tarihinde istemiyerekte olsa (cidden)çürük aldım raporda B/19 F3 barışta askerliğe elverişli degildir.seferde görev yapar.yazıyo bu çürük olayı beni bunalıma soktu askerligin benim gözümde kutsallıgının yanısıra türk halkının çürük alan kişye kötü bakış açısına sahip olmasından dolayı psikolojik bunalımdayım.soruma gelince benim şartlarımda çürük alan bi insan mamülük aylıgı alabilirmi veya başka ad altında başka ücret ve yaşım 20 oldugundan ilerde resmi ve gayri resmi işlerde ne gibi sorunla karşılaşırım bu raporu almadan önce pasaport çıkardım yaklaşık 4 ay yurt dışında kaldım ilerleyen günlerde tekrar yurt dışına çıkma ihtimalim var posaport u yenileme gibi bi ihtimal doğarmı raporun tanı kısmında ;sol total iştme kaybı yazıyo benim bu sorunlarıma hukuksal ve genel yorumlar yaparsanız çok sevinirim.saygılar

commodore1tr
05-02-2007, 18:10:29
İyi günler ...
Çürük raporu denilen askerliğe elverişsiz raporu alanlara Türk halkı kötü bakmaz. Yeter ki dürüst olmuş olsun. Sağlık herşeyin önünde gider. Duymama boyutunda tek kulak işitme kaybından dolayı barış zamanı askerlik yapamamanız gayet normal bunda utanılacak bir durum olduğunu sanmıyorum. Moraliniz neden bozuldu onuda anlamış değilim. Bahsettiğiniz rahatsızlık askeri muayenede değil daha önce bilinen bir durumun tekrar değerlemdirilmesi olması lazım. Siz kulak sorununuzu zaten biliyor olmalıydınız...
Tek kulak işitme kaybı malüllük aylığı gerektirmeyeceği gibi TSK bu konuda sorumluda değildir. Gerek resmi gerekse özel sektörde işitme ile ilgili işlere alınmazsınız ancak diğer tüm işlere girebilirsiniz. Kadrosunda özürlü çalıştırması zorunlu olan kuruluşlarda çalışabilirsiniz. Ama bir telefon operatörü olamazsınız. Pasaportunuzu yasal uzatma süresince kullanabilirsiniz. Zamanı gelince uzatırsınız.
Rahatsızlığınız bulaşıcı değil bunun portör olma durumuda olmadığından gerek yurt içerisinde gerekse yurt dışında her hangi bir sorun yaratmayacağı açıktır.
Sol kulağınızın duymamasından dolayı herhangi bir hukuksal durum yaşayacağınızı sanmıyorum.. Ancak genede ihmaller yüzünden elverişli değildir raporunuzun askerlik şubenize ulaştığını kontrol etmenizde yarar var tedbir olarak..

avcengizcaliskan
20-02-2007, 02:16:15
Merhaba arkadaşlar ben 2002 yılında yurtdışına çıkmadan önce askerlik şubem tarafından gata'ya ayağımda daha önceden bir kaza sonucu oluşan kalıcı sağlık problemi nedeniyle sevkedilmiştim ve bu sevk sonucu 'sağ alt ekstremitede polyomiyelitis sekeli' tanısıyla '11/B/F1 TSK SYY'nin 2 nolu çizelgesindeki + işaretli görevlerden birinde görevlendirilmesi uygundur' şeklinde bir rapor aldım. Bu rapora göre kısa dönem erbaş olarak askerlik yapamıyorum ve uzun dönem yedek subay adayı olarak üniversite mezunu olduğumdan askere sevkim uygundur. Son olarak resmi gazetede yayınlanan karara göre 2005 yılından itibaren askerlikten muaf olup olmamam gerektiği konusunda emin değilim fakat başvurum sonucunda askere yedek subay olarak alınacaksam dövizle askerlik şartlarını taşıdığım için dövizle askerlik başvurusunda bulunacağım.
Benim sorum 'Dövizle askerlik yapan kişiler Erbaş statüsünde kısa dönemde bu görevlerini yerine getiriyorlar fakat benim raporumda kısa dönem erbaş olarak askerlik yapamaz yazıyor bu durumda paralı askerlik hakkından faydalanamamam gibi bir durum oluşabilirmi çünkü dövizle askerlik yaparsam verilen rapora aykırı bir durum oluşacaktır rahatsızlığımdan dolayı' Durumumla alakalı bilgilerini paylaşmak isteyen arkadaşlara teşekkür ederim. Sağlıcakla kalmanız dilegiyle.

spawnie
15-03-2007, 08:58:11
Merhaba,

Benim sorumla ilgili forum içerisinde çeşitli benzer konular açılmış ancak benim ki biraz daha farklı bir durum olduğu için ayrı bir yerde sormak istedim. Benim yaşım 28, boyum 1.83 kilom 154. Askerlik şubesinede gittim sordum alınmazsın dediler. Askere alınmayacağım kesin gibi bir şey ancak yaşımdan dolayı madem alınmayacağım benim bir an önce çürük raporu almam gerekmekte! Zira sizlerde hak verirsinizki işe başvururken tecilli olmakla tamamen çürük raporlu olmak arasında çok fark var. Benim bildiğim sadece fazla kilodan dolayı askerliğe engel durumu varsa maksimum 3 yıl olmak üzere her yıl git gel yapabiliyorlar. Ancak kilo fazlalığı yanında yüksek tansiyon, nefes darlığı gibi sağlık sorunlarıda mevcut ise ilk gidişinin sonunda çürük raporu verilebiliyor. Bunu nerden biliyorum bir akrabam bu şekilde ilk gidişinde çürük aldı. Yüksek tansiyon vardı onda. Bundan dolayıda çürük raporunu verdiler. Şimdi benim merak ettiğim fazla kilonun yanında askerliğe engel olarak görülen bu sağlık sorunları nelerdir? Bu git gel olayı askerlikten daha çok canımı sıkıyor. Keşke alsalar zaten üniversite mezunuyum 5 ay yapar kurtulurdum! Bu şekilde 3 yıl boyunca bununla yaşamak istiyeceğim en son şey! :(

commodore1tr
15-03-2007, 13:17:00
Bu hukuk sorusu değil tıp sorusudur. Yanıtıda TSK sağlık yönetmeliğinde mevcut olup sitemizde vardır. Okursanız nelerin elverişli olmadığını göreceksiniz. Ama anlamadığım hemen bitsin diye Yüksek tansiyon gizli şeker gibi hastalıklara mı yakalanmayı düşünüyorsunuz ? Sağlık önemlidir....

YaKuZzA
17-03-2007, 01:10:03
Herkese merhabalar.. Benim boyum 1.67 kilom da 99.. 313. Kısa dönem olarak askerdeyken hastaneden 3 aylık hava değişimi aldım.. ve bu 3 ay da dolmak üzere.. benim sormak istediğim benim kilomda pek bi değişme olmadı kayseride olan birliğime dondugumde ne gibi işlemlerden geçmem lazım? bir de ben istanbulda oturuyorum birliğime gitmeden istanbulda aynı kontrollerden gecebilmem mumkun mu? cunku yine hava değişimi alacağım kesin gibi gozukuyor.. Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim...

spawnie
19-03-2007, 12:58:32
yok hayır bu hastalıklara yaratmak gibi bir çabam yok! büyük ihtimalle bunlardan bir kısmı zaten bende mevcut! Ama neyin ne kadar olması gerektiği konusunda bir bilgi istemekteyim! bahsettiğin yönetmeliği okudum ancak tabi ne tıptan nede hukuktan çokta anlamayan birisi olarak çok bişi anlayamadım ondan sizlere danıştım!

commodore1tr
19-03-2007, 13:26:49
Kilonuz askerliğe elverişli değildir. Muhtemelen sizi ikinci tecilden sonra askerliğe elverişli değildir diye ayırırlar. Bunların yanında kronik hastalıklarda varsa veya hiper tansiyon. Gizli şeker, tekrarlayan hepatit türleri kilo ile birlikte ele alındığında askerliğe elverişli değildir raporu verilmektedir.

spawnie
22-03-2007, 19:09:18
teşekkür ederim bilgiler için! kolay gelsin...

freese7en
26-03-2007, 22:05:48
okan arkadaşım ben 15 gün sonra askerim,belfıtığım var, bana 28.madde a grubu arızalı ve komando olamaz verdiler , 63. maddeye bakacaksın bel fıtığı için, benim de sol bacağımda sürekli kasılmalar uyuşmalar var ama a grubuna dahil oldum ,bakalım hayırlısı...

yld19sm
30-03-2007, 10:46:23
Bu kararı alanlar yedeksubay olurlar ve yönetmelğin arkasında bulunan 1 ve 2 nolu çizelgelerde + işareti olan sıflarda görev yaparlar.Mesela Kara Kuvvetlerinde Levazım sınıfında.

Bravery
30-03-2007, 13:58:35
Merhaba,
Ben 2004 Kasım-Aralık aylarında toplam 30 gün Heybeliadası Göğüs Hast.Hastanesinde AKC TBC (akciğer tüberküloz) teşisi ile tedavi gördüm.
Sonra Hastaneden çıktıktan sonra 6ay ilaç tedavisine deva ettim.
Şuan bu hastalıkla ilgili hiç bir tedavi ve şikayetim yok.

Benim sormak istediğim bu hastalığı geçirenler askerliğe alınıyor mu?
Kimse bana bu konuda net birşey söylemiyor.
Umarım bu sitede bana yardımcı olucak birileri çıkar.
Şimdiden çok teşekkürler..

Saygılarımla Bravery

freese7en
30-03-2007, 14:19:09
yld19sm cevabını kimin için yazdın anlamadım...

yld19sm
04-04-2007, 12:14:26
TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin 46/A maddesine göre tedavi sonrası bir sekel kalmamış ise askerliğe elverişlidir kişi.

istanbulboy
06-04-2007, 11:26:03
Herkese merhaba,

Size askerlikle ilgili durumumu yazmak istiyorum ve sabredip sonuna kadar okursanız ve konu hakkında bilgi sahibiyseniz cevaplarınızı bekliyorum.

1980 doğumlu üniversite mezunuyum. Kronik Hepatit B hastasıyım ve 6 yıldır tedavi görüyorum. 1,5 sene önce askerlik muayenemde bütün sağlık raporlarımı eksiksiz götürmem rağmen askerliğe elverişlidir kararı verdiler. İşlermlerimi tamamlayıp Aralık ayında askere gittim. Katılış muayenemde doktora durumumu arz ettim beni bulunduğum şehirdeki askeri hastaneye sevk etti. Hem birliğimdeki hem de hastanedeki doktorlar askerde olmamam gerektiğini söylediler ve çürük raporu almam için Ankara GATA'ya sevkettiler. Daha önce biyopsi olduğum için GATA tekrar biyopsi yapmak istemedi ve o belgeleri sivil hastaneden istetip beni birliğime geri yolladı. Tam 3 ay haber bekledim onlardan. Sonunda askerliğimin bitimine 45 gün kala beni çağırıp çürük raporu verdiler.

Madem çürük raporu verilen bir durum, neden bana ilk muayenemden vermediler? Bulaşıcı bir hastalığım olmasına rağmen bana neden 4 ay askerlik yaptırdılar gibi sorular takılıyor kafama. Analayacağınız hayatımın 4 ayını yediler. Bu durumda sizce hukuki yollara başvurmalı mıyım? Ortada yapılan bariz bir hata var. Dava açmamı tavsiye eder misiniz?

Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

commodore1tr
06-04-2007, 13:17:49
Olay anlattığınız gibiyse dava açma hakkınız vardır. Süresi içerisinde dava açabilirsiniz.

sahsolom
08-04-2007, 01:37:49
Merhaba,

Bende ileri dercede Jinekomasti var. Yani şekil bozukluğu seviyesinde göğüs büyümesi. Bu beni oldukça rahatsız ediyor.

Ayrıca sol kolum, dirseğimden kırılmıştı ve mevzuatta 1/4 oranında hareket kabiliyetinde azalma olanların B maddesine dahil oldukları yazılıydı.

Benim bu iki problemimi belirterek askerlikten muaf olma hakkım var mıdır?
Bu hastalıklarımın kanıtlanması için askeri hastaneye gideceksem ne yapmalıyım. İlk adım ne olmalı.

Yardımcı olursanız sevinirim.

Bu arada yedek subay adayıyım

klmakn
08-04-2007, 15:10:18
jinekomasti için hayır muaf olamazsınız ama dirsek problemi için GATA ya başvurmanız gerekli..muayne tarihiniz geldiğinde ve şubeye gittiğinizde bu durumdan bahsederseniz sizi otamatik olarak GATA ya refere ederler zaten
saygılarımla

sahsolom
08-04-2007, 21:07:59
Merhaba,

Teşekkür ederim.

Saygılarımla...

draysenur
10-04-2007, 02:46:52
merhabalar..tıp ogrencisiyim bildiklerii paylaşmak istedim..

gilbert sendromu tıkanma sarılıkları adı altında gecen bir grup hastalıgın en iyi huylu olanıdır..aslında biz bunu hastalık olarak da tanımlamayız ama boyle bir senrom tanımlanmıs..

burada yorgunluk ve ruhsal stres ile gelen karacigerdeki indirekt bilirubini direkt bilirubine ceviren glukoronil transferaz dedigimiz enzimde bir fonksiyon azalması olur.bu da karşımıza indirekt bilirubin artışı ile gelir..ciltte kaşıntı...gozlerde sararma..halsizlik...mide bulantısı gibi semptomları vardır..
buna tedavi verilemez...askelige engel olmaz diye dusunuyorum..ama komutanlar iyi olursa belki fazla yuk yuklemeybilirler...

panik atakta da yine engel olacak bi durum yoktur..ama atşeli silah kullanamaz bölümüne mutlaka alınırsınız..

telsizci
12-04-2007, 19:54:34
mrb arkadaşlar ben 2 kez varikosel yani damar genişlemesi ameliyatı ve 1kezde kasık fıtıgı ameliyatı oldum askere gitmeme tecil sürem bitmek üzere ve yine varikosel hastasıyım bu hastalıklardan dolayı çürük raporu verirlermi yani askere gitmeme gibi bir olanak olabilirmi sizce

yld19sm
13-04-2007, 13:00:08
Buna askeri hastahanede görevli doktorlar karar verecek.Bizi aşan bir soru.

Bravery
16-04-2007, 14:21:18
sekel kaldığı için elverişsiz raporu aldım..
dediğiniz doğruymuş..
tüberküloz geciren hastaların sekel kalmış olanları askere alınmıyor.

alvegit
17-04-2007, 09:29:37
İyi günler ben 3 hafta önce askerliten elverişsiz raporu aldım beni geri cagırıp inceleme yapılacakmı?
Çürük alma sebebi:Psikoseksüel bozukluk.Tedavisiz iki gün yattım (Erzurum 600 Yataklı Askeri Hastanesi) ve kurul önüne çıkarılıp askerliğe elverişsiz raporu verildi. Cevap verirseniz sevinirim...

yld19sm
17-04-2007, 10:38:16
Bir şikayet veya şüphe olmazsa tekrar muayeneye sevk yapılmaz.

yld19sm
17-04-2007, 10:40:51
Geçmiş olsun.

commodore1tr
17-04-2007, 13:59:24
sekel kaldığı için elverişsiz raporu aldım..
dediğiniz doğruymuş..
tüberküloz geciren hastaların sekel kalmış olanları askere alınmıyor.

Geçmiş olsunda yalan borcu mu vardı ? Anlamadım ki... Kısa bir teşekkür yeterdi oysa...

alvegit
17-04-2007, 20:35:53
Şikayet ve şüphe ne olabilir

mimayınkaf
18-04-2007, 14:08:34
Bilgi verebilir misiniz?

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ SAĞLIK YETENEĞİ YÖNETMELİĞİ'ni incelemek lazım.

A) 1. Silâhlı hizmete engel olmayan, tedavi ile iyileşen veya iyileşme dönemleri gösterebilen kronik ve sınırlı deri hastalıkları ve belirtileri (psoriasisler, skleroderma plakları, lokalize atrofiler, kronik ekzamalar, yaygın olmayan vitiligo plakları, yürüyüşe ve silâhlı hizmete engel olmayan çeşitli nedenlerle oluşmuş keratodermiler, sıcak mevsimlerde devam etmeyen iktiyozis ve benzeri deri hastalıkları).

2. Tedavi ile iyileşmeyen sınırlı alopecia areata plakları.

3. Askerlik hizmetine engel olmayan soğuk ürtikeri

4. Silâhlı hizmete engel olmayan ve hareketlere güçlük vermeyen genetik geçişli deri hastalıkları.

5. Sadece deri ve mukoza bulguları ile seyreden (aktif veya inaktif olabilir) Behçet hastalığı.

B) 1. Hareketlere güçlük veren, tedavi ile iyileşmeyen, kronik ve yaygın deri hastalıkları ve sekelleri.

2. Güneş ışınlarından etkilenen aktinodermatozlar, yaygın diskoid lupus erythematosus, deri porfiriası, el, yüz veya vücudu kaplayan yaygın vitiligo.

Vitiligo askerliğe engel midir?

mimayınkaf
18-04-2007, 15:45:21
Bu husus hakkında nereden bilgi alabilirim acaba?

Selam ile...

Bravery
19-04-2007, 13:56:23
Geçmiş olsunda yalan borcu mu vardı ? Anlamadım ki... Kısa bir teşekkür yeterdi oysa...

BEN ELVERİŞSİZ RAPORUMU ALDIKTAN SONRA YAZILAN BİR YORUM OLDU..

BEN O YAZIMI BU HASTALIĞI GECİRENLERE AYDINLATMAK AMAÇLI YAZDIM..
SONUÇTA EVET SADECE 1 TEŞEKKÜRÜN YETİCEĞİNİ BENDE EN AZ SİZİN KADAR BİLİYORUM..
FORUM SAYFALARINDA DOĞRUCUYU MUOYNUYOSUNUZ??? YOK ŞÖYLE YAP BÖYLE YAP FİLAN..

NEYSE YİNEDE KONUYA GÖSTERDİĞİNİZ İLGİ VE ALAKADAN DOLAYI HERKESE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...

Bravery
19-04-2007, 14:04:08
TeŞekkÜr Ederİm

atomheartmother
20-04-2007, 11:51:32
herkese merhabalar.
Şu anda üniversite birinci sınıf öğrencisiyim. bugün itibariyle son yoklama davetiyesi aldım. Ancak şöyle bir durum var.

6 yaşındayken kasığımdan ciddi bir operasyon geçirdim. ve o tarihten itibaren aralıksız hormon tedavisi görüyorum. hipogonadotropik hipogonadizm ( üreme ve gelişme hormonu salgılanmaması durumu )da var.

Bu durum çerçevesinde askerlikten muaf sayılır mıyım?

Cevabınız için teşekkürler...

erdogan guler
20-04-2007, 12:21:50
freese7n

yld19sm nin cevabi ilk soru icin olmasi lazim. 28 a grubu arizali komando olamaz in siniflar ile ilgisi yok. yani yedek subay levazim olur vs vs.
hatta soyle bir durum da var adam komando olamaz raporu var iken adam sinava giriyor ve komando yedek subay cikiyor.
raporu oldugu icin tuzla ya gonderiyorlar. yani anladigim kadariya yedek subaylik sinavinda arizalara bakilmiyor. eger sonucta uyumsuzluk olursa refuze edilip tuzla ya gonderiliyor. fakat surasi ilginc ki, komando luktan refuze olan adam tuzla ya gonderiliyor, denildigine gore tuzla nin da pek bir farki yok, hatta daha da agir.

ozguraltay06
23-04-2007, 22:01:48
selam hanımlar beyler.
foruma yeni üye olduğum için acemiyim .şimdiden hatalarımdan dolayı özür diliyorum.askeriyenin yaptığı sivil memurluk sınavını kazandım.sözlü mülakata gireceğim.sağlık raporu olayı falan var.sivil memurlarda göz arızaları hangi seviyeye kadar kabul görüyor acaba.belkide bu forumda sorulacak bir soru değildir ama bilen varsa merak etmekteyim.nedir ne değildir.benim gözümde 0.50/0.75 miyop var.acaba sorun olurmu diye merak içindeyim.yardımcı olursanız sevinirim.
saygılar herkese kolay gelsin

HAKAN_06
24-04-2007, 21:21:40
Herkese selam, ilk önce böle bir site yaptıgınız için çok teşekkür ederim.Benim başımdan bir hastalık geçti ve aklıma sorular takıldı.ben 16.06.2005 tarihinde hastaneye yattım ve 14.07.2005 de taburcu oldum. (AKCİĞER KİST HİDATİK) tanısı ile açık ameliyat oldum ve 6 ay ilaç kullandım allah çok şükür iyileştim ama karaciğer'de de vardı kist onu ameliyatla alamadılar ilaç tedavisi ile büyümesini engelle'diler şimdi ilaç kullanmıyorum.
Ameliyat izim var sırtımda sağ bölgede askere muayene için gitdigimde beni askere almamalarından korkuyorum. askerlik yapmayıda istiyorum.
Görüşlerinizi Bekliyorum SAYGILARIMLA.....

tayfuun
25-04-2007, 18:38:51
İstersen gidersin ...Durumu Senden daha kötüleri var Onlara soruyorlar gitmek isityormusun diye evet derse geri hizmete veriyorlar ama yaptırıyorlar ... Sen TAŞ gibisin TAŞ :)