PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Kredi kartı üyelik (azalık) ve Hesap İşletim ücreti

Sayfalar : 1 2 [3] 4

Freelander2
24-08-2008, 16:32:29
Merhaba sn hukukçu uzmanlar xx bankasının müşterisiyim.Vadesiz hesabımın bakiyesi sıfır iken gelen havaleden hesap işletim ücreti adı altında 25 ytl kesilmiş,bu ücret yasalmıdır?
Boş hesaptan nasıl para kesilir,neye hizmet ettilerde bu ücret kesildi,bunlar nasıl bir sistem kurmuşlarda sanki pusuda yatmışlarda bizim hesabımızı didikliyorlar anlayamadım...
Haksız alınan bedeli herhangi bir masraf yapmadan nasıl geri alabilirim yönlendirici bilgilerinizi bekliyorum.Saygılar...

işlemin gerçekleştiği günü takiben 7gün içinde bankanın hesabının bulunduğu şubeye iadeli taahütlü ihtar çekip ücretin aidesini isteyeceksin. aynı kredi kartı üyelik ücreti itirazı gibi bir dilekçe yeterli.

sonra iade etmeyecekler, 1 ay sonra tüketici hakem heyetine başvuracaksın.

notere falan para bayılma, iadeli taahütlü 3 ytl.

systemexp
24-08-2008, 23:42:28
Sn. Freelander2;
Öncelikle bana yorumunuz için teşekkürlerimi sunarım.Bankanın gelen havaleden çaldığı paramı alabilmem için ihtarname çekmem gerekiyor ancak ihtarname için noter 50 ytl istiyor.
Noter onaysız ihtarname ne kadar geçerli olur?
Ve kesintiden 7 gün sonraya kadar demişsiniz,ancak aradan 14 gün geçti bu bir sorun olurmu ?
Kesintiden 2 gün sonra verdiğim dilekçeme halen cevap verilmedi.Ve farzedelim tüketici mahkemesi lehime karar verdi,sonrasında banka dava açarsa avukat tutmam gerekmiyecekmi?
Bu konuda destek verirseniz memnun olurum.İlginize ,Saygılar...

erolkocak
25-08-2008, 00:48:33
7 gun diye bir kural yok ben 2007 senesinde 2 kere dilekce verdim bir kac ay sonrada ihtarname cektim ve yasal faiziyle kesilen parayı geri istedim ihtarnameyide şubeye elden verdim banka kesilen parayı bir kac gün içinde iade etti kestikleri para yasal olsa iade etmezdi bankanın yüzlerce avukatı var hukukcuları var ben 2 kere kesilen parayı geri aldım inanmıyorum bu kesilen paranın yasal olduğuna

magdurvatandas
25-08-2008, 11:01:03
Arkadaşlar Yargıtayın vermiş oldugu H.A. 30 YTL lik kredi kartı üyelik ücretini banka alamaz kararını çıkartan benim. Ayrıntılı şekilde size sonra bilgi vereceğim. Herkese selamlar. Hakkınızı aramaktan vaz geçmeyin.

iyi günler, ben Akbank Platinum kart sahibi bir müşterisiyim, yıllık aidat ücreti 55 ytl olarak bu ay ekstreme yansıdı.
ben bunu kesinlikle ödemek istemediğimi ilettim, bana matbu bir metinle sms olarak isteğimin bu ücretin yasal olmasından dolayı kabul edilmediğini beklediğim gibi ilettiler.
ben bu kartı seneler önce aldığımda normal axess kart idi, fakat ondan sonra bunu platinum hale Akbank benden yeni bir anlaşma almadan, imzalatmadan kendisi dönüştürdü.
konu hakkında ne yapabilirim, ben bu işle eğer kanunen sanuç alınması mümkün ise, sonuna kadar uğraşmaya kararlıyım.

Av.Tayfun Eyilik
25-08-2008, 12:29:33
Bu konuda bir kanun düzenlemesi yapılıncaya kadar, veya BDDK, Bankalar Birliği Bankaların lehine davrandığı sürece tek yolunuz dava açmaktır. Çünkü Bankalar genel olarak bu ücreti almaktan vazgeçmez, ancak yargı kararınada karar özelinde de uyarlar ,

Başka bir deyişle kimse bankaların bu işlemi kendiğilinden durduracağını beklemesin

Freelander2
27-08-2008, 20:15:40
Sn. Freelander2;
Öncelikle bana yorumunuz için teşekkürlerimi sunarım.Bankanın gelen havaleden çaldığı paramı alabilmem için ihtarname çekmem gerekiyor ancak ihtarname için noter 50 ytl istiyor.
Noter onaysız ihtarname ne kadar geçerli olur?
Ve kesintiden 7 gün sonraya kadar demişsiniz,ancak aradan 14 gün geçti bu bir sorun olurmu ?
Kesintiden 2 gün sonra verdiğim dilekçeme halen cevap verilmedi.Ve farzedelim tüketici mahkemesi lehime karar verdi,sonrasında banka dava açarsa avukat tutmam gerekmiyecekmi?
Bu konuda destek verirseniz memnun olurum.İlginize ,Saygılar...

hakem heyeti için süreç bu, bazen sorun etmiyolar bazen takıyolar bu sürece.

mesela para geldi sen hemen çekmediysen gene zaman kazanırsın.

herneyse , sen dediğimi yap, şubeye iadeli taahütlü yazı yaz, paranı geri iste.

olumsuz cevap verirlerse, hakem heyetine başvurursun. hakem heyeti kabul ederse ne ala, etmezse bir zararın yok.

diyelim ki hakem heyeti kabul etti, banka tüketici mahkemesine gidebilir.
giderse harçları o öder, sende dava günü kendini savunursun, ille avukata gerek yok, tüketici mahkemesi %90 tüketici lehine karar verir.

systemexp
30-08-2008, 15:15:26
hakem heyeti için süreç bu, bazen sorun etmiyolar bazen takıyolar bu sürece.

mesela para geldi sen hemen çekmediysen gene zaman kazanırsın.

herneyse , sen dediğimi yap, şubeye iadeli taahütlü yazı yaz, paranı geri iste.

olumsuz cevap verirlerse, hakem heyetine başvurursun. hakem heyeti kabul ederse ne ala, etmezse bir zararın yok.

diyelim ki hakem heyeti kabul etti, banka tüketici mahkemesine gidebilir.
giderse harçları o öder, sende dava günü kendini savunursun, ille avukata gerek yok, tüketici mahkemesi %90 tüketici lehine karar verir.

Bu arada boş durmadım bankaya sitelerinin bize yazın kısmından 2 defa şikayet ettim,hiç kale almadılar, hazır cevaplar attılar.

En son olarak şikayet sitesine şikayet ettim,yine de dönüş yapmadılar...Üstelik şikayet sitesini yanlış bilgilendirerek dönüş yaptıklarını belirten mesaj attılar.
Müşteriyi kapmak için ellerinden geleni yapan bunlar, kaybetmeye doğru gidince duyarsız takınanlar yine onlar,şaşırtıcı bir durum değilmi..!

Bu pazartesi günü ihtarnameyi gönderecem bankaya iadeli taahhütlü olarak,bakalım ne olacak...!
Burdan gelişmeleri paylaşacam sizlerle...

Olur ya şansıma %10 luk kısma denk gelirsem ne olur,yani mahkeme banka lehine karar verirse nasıl bir sonuç çıkar? Masraflar yüksek çıkarmı ?
Sonuçta en kötü durumu da hesaba katmak durumundayım...
Her ne kadar olsa bu banka kabül etmezse de öğrenciyim.
Bu arada ilgilenip mesaj yazan ve yönlendiren herkese teşekkür ederim...
Saygılar...

Freelander2
02-09-2008, 15:10:52
Olur ya şansıma %10 luk kısma denk gelirsem ne olur,yani mahkeme banka lehine karar verirse nasıl bir sonuç çıkar? Masraflar yüksek çıkarmı ?
Sonuçta en kötü durumu da hesaba katmak durumundayım...
Her ne kadar olsa bu banka kabül etmezse de öğrenciyim.
Bu arada ilgilenip mesaj yazan ve yönlendiren herkese teşekkür ederim...
Saygılar...

1) önce hakem heyetine gideceksin, ücretsiz, olumlu veya olumsuz karar verecekler.
2) olumlu olursa, banka mahkemeye itiraz edebilir.
olumsuz olursa sen mahkemeye itiraz edebilirsin.
3) mahkeme masrafı 15ytl pul parası , kaybedersen birde avukatlık ücreti ödersin heralde 50-100ytl bişi.

systemexp
08-09-2008, 16:18:51
1) önce hakem heyetine gideceksin, ücretsiz, olumlu veya olumsuz karar verecekler.
2) olumlu olursa, banka mahkemeye itiraz edebilir.
olumsuz olursa sen mahkemeye itiraz edebilirsin.
3) mahkeme masrafı 15ytl pul parası , kaybedersen birde avukatlık ücreti ödersin heralde 50-100ytl bişi.

Sınavlarım olduğundan bu mesaja biraz geç cevap yazıyorum...
Sn Freelander2;
Avukatlık ücretleri bu kadar düşük olabilirmi,
şayet dediğiniz gibiyse 115 ytl üst limit görünüyor.
Ben bu rakamı karşılayabilirim,bankanın bu yaptığının yanına kalsın istemiyorum.
İhtarnameyi yarın çekecem bankaya...

systemexp
11-09-2008, 22:56:14
Bankaya ihtarnameyi iadeli taahhütlü gönderdim,bakalım bir cevap verecekler mi...

systemexp
12-09-2008, 21:43:19
Değerli hukukçular;

Bugünlerde unutkanlık var galiba dün ihtarnameyi gönderdiğimi söylemiştim,iadeli taahhütlü olarak ancak postanede ben işlem yaparken bir turist geldi yardım ediyim derken iade adresi yazmayı unuttum, bu bir sorun teşkil eder mi herhangi bir açıdan.
Gerçi yarın gidip cevabı postaneden danışacam, ama yine de onların teslim alıp- almadıklarına ilişkin kanıt gerektirirmi, gönderme pusulası yeterli gelmezmi?

Ayrıca bankaya kaç süre vermeliyim iade talebine ilişkin,bilgilendirirmisiniz?
Tşklr...

systemexp
13-09-2008, 16:33:04
Arkadaşlar bir bakmanız mümkünmü lütfen?:D

Freelander2
18-09-2008, 20:59:39
iade adresi yazmadıysan teslim edildi kağıdı gelmez.

hemen aynı dilekçeden tekrar gönder, bu sefer turistleri bırak önce kendi işini doğru yap :=)

gunaysadi
23-09-2008, 14:41:31
Bu kredi kertlerı gerçekten başa bela

systemexp
23-09-2008, 17:04:10
iade adresi yazmadıysan teslim edildi kağıdı gelmez.

hemen aynı dilekçeden tekrar gönder, bu sefer turistleri bırak önce kendi işini doğru yap :=)

Sn;
Freelander , tüm hukukçu uzmanlar ve hukukseverler,

Ptt ye gidip ilgili gönderimin ulaştığını gösteren belgeyi aldım.
http://www.hizliresim.com/2008/9/23/6038.bmp (http://www.hizliresim.com/)

Şu halde banka 15-09-2008 tarihinde ihtarnameyi almış,bugün 23-09-2008 tarihine kadar gelen havaleden kestiği bedeli iade etmemiş, cevap vermemiştir.(Süpriz değil :o )

Bundan sonrası için yapılması gereken ilgili dilekçe ve karar örnekleriyle tüketici mahkemesine gitmek kalıyor.
Bununla ilgili olarak tüm belgelerim hazır durumda, ancak beni düşündüren bir durum var.

Kasım 2008 itibariyle vatani görevimi yapmam sözkonusu olabilir.
Bu durumda ben askerde iken bankanın bana karşı açabileceği dava söz konusu olursa ne tür bir durumla karşı karşıya kalırım.
Ortada askeri halde oluşabilir bir risk varsa,sizce göze alınabilirmidir?Yoksa vazgeçmelimiyim...!
Bu konuda bilgilendirmenizi rica edeceğim...
Şimdiden değerli yorumlarını yazacaklara teşekkür ederim.
Saygılarımla... :)

Freelander2
25-09-2008, 12:16:17
10-10-2008 de tüketici hakem heyetine başvur, evraklarının kopyalarını al (ptt , hesap dökümü belgesi )

hakem heyeti başvurusu sırasında askerlik tarihini belirt, aileden birinin bundan sonrasını senin adına takip edeceğini de yaz.

hakem heyeti buna itiraz etmezse sorun yok, itiraz ederse seni görüşmeye çağırırlar, gidemezsin, olumlu veya olumsuz karar verirler iş biter.

olumlu verirlerse, belki banka seni mahkemeye verir, duruşma bildirimi geldiğinde, aileden biri bir dilekçe verir, senin asker olduğundan duruşmaya katılamayacağını, davanın reddini istediğini yazar, imzalar, mahkemenin kalemine teslim eder.

duruşmada mazeretin olduğundan hakim sorun etmez, davayı neticelendirir.

Av.Tayfun Eyilik
25-09-2008, 12:59:01
E maşallah bir de dilekçesini yazsaydınız

systemexp
25-09-2008, 13:07:59
10-10-2008 de tüketici hakem heyetine başvur, evraklarının kopyalarını al (ptt , hesap dökümü belgesi )

hakem heyeti başvurusu sırasında askerlik tarihini belirt, aileden birinin bundan sonrasını senin adına takip edeceğini de yaz.

hakem heyeti buna itiraz etmezse sorun yok, itiraz ederse seni görüşmeye çağırırlar, gidemezsin, olumlu veya olumsuz karar verirler iş biter.

olumlu verirlerse, belki banka seni mahkemeye verir, duruşma bildirimi geldiğinde, aileden biri bir dilekçe verir, senin asker olduğundan duruşmaya katılamayacağını, davanın reddini istediğini yazar, imzalar, mahkemenin kalemine teslim eder.

duruşmada mazeretin olduğundan hakim sorun etmez, davayı neticelendirir.

Sn.Freelander konuya yazdığınız görüşleriniz ve göstermiş olduğunuz yoğun ilgi için şahsınıza çok teşekkür eder,sorunsuz günler dilerim...Saygılarımla...

Bugünkü gelişmeyi de aktarıyorum...Saygılarımla...

http://www.hizliresim.com/2008/9/25/1929.jpg (http://www.hizliresim.com/)

http://www.hizliresim.com/2008/9/25/1940.jpg (http://www.hizliresim.com/)

systemexp
25-09-2008, 13:12:46
E maşallah bir de dilekçesini yazsaydınız

Sn Av. Tayfun Eyilik;

Forumcuların birbirine gösterdiği ilgi takdire layıktır kanımca...:)

Freelander2
25-09-2008, 13:20:58
bu yazıların zerre kadar anlamı yok, yırt at :)

tekincik
02-10-2008, 19:02:16
Merhaba arkadaşlar,

Bu kredi kartı aidatları konusunda geçen yıl bende bir sorun yaşadım. İlgili banka kullanmakta olduğum kredi kartı için yıllık üyelik aidatı talep etti. Bu ücreti ödedikten sonra bankaya yazı yazarak ücretin iadesini istedim. Bana herhangi bir cevap vermediler. Bende tüketici hakem heyetine başvurarak ücretin iadesi talebinde bulundum. Hakem heyeti yaklaşık iki ay sonra kart aidat ücretinin iadesine karar verdi. Daha sonra hakem heyetinin karar yazısının bir örneğini bankaya vererek tekrar kart aidat ücretinin iadesini istedim. Banka bu sefer ücreti geri ödemeyi kabul etti ve ödedi. Bunu müteakiben bankaya yeni bir yazı yazarak bu tür durumların tekrar yaşanmamasını, aksi halde bu durumun şahsım ve banka arasındaki karşılıklı iş ilişkisine dayalı güveni zedeleyeceğinden söz ederek banka tarafından bir daha şahsımdan kart aidat ücreti istenmeyeceğine dair tarafıma yazılı taahhütname verilmesini istedim. Banka bu taahhütnameyi vermedi, fakat telefonda görüştüğüm müşteri hizmetleri yetkilisi şahsımdan tekrar aidat ücreti istenmeyeceğini özellikle not ettiklerini belirtti ve ileride bir sorun çıkması halinde bu telefon görüşmesini delil olarak kullanabileceğimi söyledi. Banka bu yıl tekrar kart aidat ücreti ister mi bilmiyorum. Şayet kart aidat ücretini tekrar istemesi durumunda neler yapabilirim, ayrıca banka aleyhinde tazminat davası açabilir miyim? Bunun haricinde banka aleyhinde ne tür cezai yaptırımların uygulanmasını talep edebilirim? Bu konularda bilgisi olan arkadaşlardan bilgi talep ediyorum. Teşekkür ederim.

cyberthing
16-10-2008, 12:17:17
Herkese selamlar,

Ben yeni üye oldum ve bir soru sormak istiyorum. Cevaplarsanız sevinirim.

Finansbank'tan internet bankacılığını kullanmak üzere bir hesap açtırdım. Ancak bu hesabı herhangi bir form, imza vb. doldurmadan internetten gerçekleştirdim.

Finansbank benden 3 ayda bir 10 YTL Hesap İşletim Ücreti adı altında kesinti yapıyor. Bu konuda hesabımı kapatmadan ne yapabilirim?

demirce
23-10-2008, 15:25:38
bu durum hakkında yeni düzenlemeler getirileceğini duydum kart ücretleri tamamen iptal edilecekmiş yakında bilginize

EFSANE26
14-11-2008, 15:36:30
Selam herkese çok güzel bir konu fakat geçen ay benim kredi kartımdan 35 ytl Üyelik ücreti altında para kesildi.Ben bankayı arayarak bunun yasal olmadığını benim paramın iade edilmesini istedim itiraz ettim.İtirazınızı değerlendirilip size 1 yada 2 gün içerisinde bildirilecek denildi ve cep telefonuma mesaj geldi.Yaptığım itiraz kabul olmamış.Mesaj' ı aynen yazıyorum.

Bankaların talep ettikleri ücret ve komisyonlar yasal düzenlemelere göre alınmaktadır.Bu dogrultuda kart ücreti itirazınız olumlu degerlendirilmemiştir.

Aynen bu şekilde yazıyor bana gelen mesajda bende kendimce bir karar aldım hiç uğraşmayacağım ve bu bankadan aldığım kredi kartı' nı iptal edeceğim.

Herkese Saygılar...

kisasamsun
27-11-2008, 20:09:13
Forumda bir üyenin hesap işletim ücretinin itirazına ilişkin bankanın göndermiş olduğu yazıda, bu ücretin 1998'de yasalaştığı ve 2000 yılından itibaren her müşteriden alındığı yer alıyordu. Bu demek oluyor ki, 1998'den önce hesap işletim ücreti diye bir mevzu yasalarda mevcut değildi. Dolayısıyla 1998'den önce açılmış bir hesabın sözleşmesinde böyle bir ücretin tahsil edilmesi söz konusu olmaması gerekiyor.

Teorik olarak yanılmıyorum sanırım, ancak 1998'den önce bir sözleşmeyi inceleyeniniz oldu mu? Bu tarihten önce hesap açtıran birinden hesap işletim ücretinin 2008 yılına kadar tahsil edilmiş olması, bankanın sözleşmeyi ihlal ettiği anlamına gelmez mi?

Örneğin, benim 1998'den önce açılmış bir hesabım var. Fakat düzenli olarak en az 5-6 yıldır hesap işletim ücreti alınmış. Bankaya benim gibi bir müşteri gidip, sözleşmesini istese banka karşısında haklı duruma düşer mi?

Haklı düştü diyelim. Geriye dönük hesap işletim ücretlerini bankanın almış olması, yasal olarak bankayı suçlu düşürmez mi? Ve müşterinin geriye dönük hesap işletim ücretlerinin iadesi söz konusu olamaz mı?

New_Days
01-01-2009, 20:08:31
Merhaba
Bankalar tarafından alınan hesap işletim ücreti yasaldır. Çünkü bankaların müşteriler için açmış olduğu hesapların bizler tarafından kullanılması bedelidir. Bir nevi kira bedelidir. Ancak değişmediyse Bankacılık Kanunu'nda yeri olmayan bir konu. Ayrıca şöyle bir şey var. Özellikle Bankacılık Kanunu'nda. Bankalar veya bankacılık işlemlerini kısmi olarak yerine getirenler her zaman kanuna veya tüzüğe uymak zorunda değiller. Zorundalar da Yani şunu demek istiyorum. Teori ile uygulama farklı olabiliyor. Bunun en iyi örneği hesap işletim ücretidir. Bankalar tarafından her yıl en az bir kere alınan 25 YTL'lik ücrettir. Tutar bankaya göre değişir ama aşağı yukarı aynıdır. En az bir kere diyorum. çünkü bazı bankalar bunu yıl içinde 5 e bölmüşler ve 5 YTL olarak 5 kez alıyorlar.

Ancak sizin konunuzdaki bir durum aklımı da karıştırdı. Çünkü bankalar boş hesaba "hesap işletim ücreti" dahil hiç bir kesinti yapamazlar. Bankalararasında bu ücretin işleyişi şudur: Eğer hesabınıza para yatırmışsanız veya virman, havale, EFT, SWIFT gibi bir giriş olmuşsa bankanın öngördüğü dönemsonunda belirli bir ücret alınır. Çünkü hesaptaki para bir sonraki döneme aktarılmıştır. Bu da banka için ayrı bir maliyettir. Bunu karşılamak için bu ücreti alırlar.

Eğer hesabınız bir maaş hesabıysa yatırıldığı gün içinde paranın tamamını çekerseniz yani yatırılma tarihinden 24 saat içinde çekerseniz bankalar bu ücreti alamazlar. 24 saat sonra hesap hareketlerinize baktığınızda bir kesintinin olduğunu anlarsınız.

Bundan kurtulmanın başka bir yolu da var. Hangi tür bir nakit girişi olursa olsun, hareket gününde nakit paranızı, gayri nakdi bir yatırım aracına dönüştürürseniz de işletim ücreti alınması zorlaşır. çünkü bankalar bu yatırım aracını bozma hakkına sahip değillerdir.

Verdiğim iki kurtulma yolu da dönemsonunun gelmesi durumunda yapılabilir. Örneğin ben özel bir bankanın cari hesabını kullanıyorum. Maaşım oraya yatıyor ve 2005 yılından beri hesap işletim ücreti ödemiyorum. çünkü bankanın benim paramı bir sonraki döneme DEVRETMESİNİ engelliyorum.

Sanırım bankacılık öğrencisi olmamın ve özel bir bankada staj yapmamın sağladığı avantajları kullanıyorum.

Eğer bu kadar şeyi düşünemem, bu kadar işle uğramamam ve param bankada daha güvenli diyorsanız bırakın 25 YTL'lik ücreti alsınlar.

Ayrıca hesabınızda nakit para olmadan (hesap hareketi olmadan) banka bu parayı alamaz. Bence önce ilgili bankaya başvurun. Eğer verdikleri cevap sizi tatmin etmezse mutlaka bir avukatla görüşüp ilgili mahkemeye başvurun.

Aklıma gelmişken bende Türkiyenin önde gelen bankalarından birinde çalışıyorum siz hesap işletim ücretin yasal olduğunu söylüyorsunuz ya.. Banka benim paramı fonlarken onlar niye bana bedel ödemiyor? Ayrıca banka stajeri ise bilirsiniz her banka şubesinde ne kadar çok hesap olursa merkezden o kadar çok ödenek alınır bu ödenekler banka şubesi içindeki personele müdür vasıtası ile dağıtılır. (prim)
Son söylemek istediğim şu daha önceki çalıştığım kurum olan CITIBANK da bizim maaş hesaplarımız vardı. Bu hesaplar çalışan hesapları olduğu için hesap işletim ücreti alınmıyordu biz 7 arkadaş bu bankadan ayrılarak başka bir bankaya geçtik. Şu an 1,5 senedir o hiç kullanılmayan hesaplarımız -150 -125 -100 -80 -75 -50 -68 seviyelerinde bir banka madem o kadar legaldirki ? Bankanın bana dediği şudur sizin hesaplarınız bireysel vadesiz mevduat hesabına çevrilmiş.. bunu yaparken BDDK ya göre tekrar sözleşme düzenlemesi gerekmetedir. vs. vs. sözleşme istiyoruz gönderemiyorlar çünkü aramızda öyle bir sözleşme yok şu an mahkemeliğiz yaaa doğru ya ne kadar legal bu hesap ücretleri yılda 72 tl :)

clio
13-01-2009, 21:50:02
Vakıfbank kredi kartımı 6 yıldır kullanıyorum. Bir kere bile kart kullanım ücreti almayan Vakıfbank, 2008 Aralık ayında "kredi kart yıllık üyelik ücreti " adı altında 30 YTL talebinde bulundu. Ancak 2003 yılında almış olduğum kredi kartımın Banka ile aramda tanzim edilmiş KREDİ KARTLARI ÜYELİK SÖZLEŞMESİNDE kart ücreti bulunmamaktadır. Buna rağmen tükeci olan bana, yeni sözleşmeden bahsedilmeden 30 YTL "kredi kart yıllık üyelik ücreti " alınmaya çalışılmıştır. Bu uygulama haksız bir uygulama mıdır? 30 Ytl kart ücretini bankaya ödemiş Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. (VakıfBank) Bankası Genel Müdürlüğü'ne hesap bildirim cetveline itiraz ederek geri ödenmesini istedim. Bana gelen cevap e-mailinde,
“Vakıfbank Kredi Kartınıza yansıtılan kart ücretine ilişkin itiraz talebiniz incelenmiştir. VakıfBank Kredi Kartlarının size sunduğu standart kredi kartı özelliklerinin yanısıra ;

• Vakıfbank ve World üye işyerlerinde sunulan fırsatlardan
• Bankamızın size özel hizmetlerden
• Hayatı kolaylaştıran 7/24 Asistans Hizmetlerinden
• Seyahatlerinizde VakıfBank 7/24 Seyahat ayrıcalıklarından
• 7/24 her an ulaşabileceğiniz hizmet kanallarımızdan

da faydalanabiliyorsunuz. Tüm bu hizmet ve ürünlerin yanısıra ihtiyaç ve beklentilerinizi karşılamak üzere geliştirmekte olduğumuz yeni ürün ve hizmetlerimiz ile her alanda sizlerle birlikte olmak için çalışmalarımız devam etmektedir.
VakıfBank Kredi Kartınıza yansıtılan kart ücretini, Bankamızın siz değerli müşterilerine sunduğu tüm ayrıcalıklı ve kaliteli hizmetlerden 7 gün 24 saat yararlanmanıza olanak sağlayan kredi kartları sisteminin üyelik bedeli olarak değerlendirmenizi rica ediyor ve sektörde uzun yıllardır uygulanan kart ücretlerinin Bankamız Kartlarında daha önceki yıllarda tahsil edilmediği konusunu da ayrıca hatırlatmak istiyoruz.
Bankamızın kredi kartları ile ilgili uygulamaları, ülkemizdeki mevcut yasal düzenlemeler ve sözleşmeler çerçevesinde yürütülmekte olup, kart ücreti iade talebinize olumlu yanıt veremediğimizi belirtiriz.

Saygılarımızla;
KREDİ KARTLARI BAŞKANLIĞI”
Şeklinde cevap verilmiştir. Buna karşılık “TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETİ BAŞKANLIĞI’NA” mı başvurmalıyım. İlgilenecek arkadaşlara Teşekkürler.

systemexp
16-01-2009, 23:55:35
Değerli forumdaşlarım, ben normalde aralık celbinde askere gidecektim,ancak yetişemedim,şuanda nisan celbini bekliyorum.Kısmetse nisanda askerim.Ancak daha öncede yardımlarınızı alarak 25 Kasım da ilgili bankaya ilişkin hesap işletim ücreti için hakem heyetine başvurdum.

Yaklaşık 2 ay olacak ancak henüz bir sonuç yok bekliyorum.

Ancak benim merak ettiğim konu karar lehime çıkarsa ve sonra banka bana karşı dava açarsa benim yokluğumda benim aleyhime karar çıkarsa benim için nasıl bir sorun çıkar,sonuçta o tarihte ben askerde olabilirim.Ayrıca yine ödeyeceğim masraflar nekadar olur.Cevaplarsanız sevinirim...

İlgi ve desteğini sunan hukuksever dostlara şimdeden teşekkür ederim.

Saygılar...

skyline
20-01-2009, 18:08:03
cardfinans kredi kartımdan 5 tl aidat ücreti kesildi.(çok para değil ama madem kanuna göre alınmaması gerekiyor, neden alınsın, ben bir öğrenciyim.)
müşteri hizmetleri görevlisini aradım ve bu ücretlerin kanunla kaldırıldığını belirttim. fakat müşteri hizmetleri görevlisi , bu ücretin yasaya göre alındığını, sözleşmede yer aldığını söyledi... ben de bişey söyleyemedim kaldım orda :o
şimdi napıcaz ? :)

kartı iptal ettiricez sanırım...

Kurban
14-02-2009, 00:06:29
Kredi kartıma gelen yıllık aidat ile ilgili ısrarcı itirazıma cevaben yazılmış bir mail, umarım sizinde işinize yarar!

Sayin xxxxxxxx xxxxxxxx

Hakli Musteri Hatti formumuzu kullanarak tarafimiza ilettiginiz xxxxxxx numarali mesajiniz titizlikle incelenmistir.

Oncelikle alisverislerinizde Garanti Kredi kartlarini kullandiginiz icin tesekkur ederiz.

Kredi karti, kart hamilinin bankadan bircok hizmet aldigi uzun sureli bir kredi iliskisidir. Kredi karti uyelik aidatlari da, kartin talebi ile baslayip kartin bulunduruldugu sure boyunca devam eden ve banka tarafindan yurutulen operasyonel faaliyetler ve cesitli hizmetlerin bedeli olarak kart hamilinden her yil bir kere ve kanuna uygun olmak uzere talep edilmektedir.

Harcamalarinizi fonlayan kredi kartlari, sadece plastikten ibaret olan bir odeme araci olmayip, bircok maliyet ve yatirim kalemi ile desteklenen bir yuksek teknoloji urunudur. Sadece Turkiye’de degil tum dunyada standart bir uygulama olan kredi karti uyelik aidati, hem yasalarimiz hem de siz kart hamillerimizle imzalamis oldugumuz sozlesmeler uyarinca yasal dayanaga sahiptir.

Bankamizin Bonus Card, Shop & Miles, Flexi, American Express olmak uzere musterilerimizin farkli ihtiyaclarina yanit veren farkli kredi karti programlari bulunmakta ve sunulan hizmetlere gore yillik kart uyelik aidatlari, farkli duzeylerde belirlenmektedir. Turkiye’nin ilk cipli ve cok markali kredi karti Bonus Card ayni zamanda Turkiye’nin en cok kazandiran kredi kartidir. Alisveris kartinin ozelliklerini kredi kartiyla birlestirerek puan yerine "bonus" kazanma, program ortagi magazalarda bedava ve taksitli alisveris yapabilme faydalarini sunan Bonus Card kullanicilarina bugune kadar 800 milyon TL degerinde bedava alisveris firsati sunmustur. Ucakla sik seyahat eden musterilerimiz icin gelistirdigimiz Shop&Miles ise alisverislerde ucus mili kazandiran ozelligi ile bugune kadar yaklasik 30 milyar mil kazandirmis ve yuzbinlerce musterimize bedava ucus imkani saglamistir.

Musterilerimizin ihtiyaclarini en iyi kendilerinin bilecegi dusuncesiyle gelistirdigimiz Flexi Card ise, yillik kart aidati, kazanilan bonus orani gibi tum finansal ozelliklerin kart sahibince belirlenmesine imkan tanimaktadir. Tamamen kisisel tercihleri yansitan Flexi Card ile dileyen musterilerimiz yillik uyelik ucretlerini “0” TL’ye indirebilmekte veya kart ucretlerini kazandiklari bonus ile odeyebilmektedirler. Urunlerimizin bir kacini bir arada kullanmayi tercih eden musterilerimizin de ikinci kartlari icin indirimli uyelik ucreti yansitilmaktadir. Tum bunlarin yaninda Garanti Bankasi kredi karti sahipleri, Garanti Asistan, Garanti Ucus Hatti, Sehir Yasam, Arac Kiralama, Port Vale, Alisveris Sigortasi, Yurt Disi Acil Durum gibi ayricalikli hizmetlerinizden faydalanabilmektedirler.

Garanti Bankasi olarak her zaman en kaliteli hizmeti ve en kazancli alisveris firsatini sunmaya calismaktayiz. Kredi karti uyelik aidatlarini siz degerli musterilerimizin ihtiyaclarini en iyi sekilde karsilayabilmek icin sundugumuz bu ayricalikli hizmetlerin bedeli olarak gormenizi rica eder, bankamizi tercih ettiginiz icin tekrar tesekkur ederiz.

Kartinizi yeniden kullanmak istediginizi iletmek icin 4440333 numarali Alo Garanti Hattimizi arayabilirsiniz.

Saygilarimizla,

T.GARANTI BANKASI A.S.
HAKLI MUSTERI HATTI

444 0 338

Turkiye Bankalar Birligi’nin 22 Temmuz 2008 tarihli Kamuyoyu Duyurusu

Son gunlerde basin ve yayin organlarinda, banka ve kredi kartlarina iliskin olarak bazi yargi kararlarina atifta bulunularak, kredi karti ucretlerinin yasal dayanagi bulunmadigi yonunde haber ve yorumlar yer almaktadir. Ayrica, bankalarin bazi musterilerinden kredi karti ucretlerinin iptaline iliskin basvurular alinmaktadir.

Kredi karti ucretleri; kartin talebi ile baslayip kullanim suresi boyunca devam eden, banka tarafindan verilen cesitli hizmetlerin ve operasyonel islemlerin maliyetleri karsiliginda kart hamillerine yillik olarak yansitilan bir bedeldir.

Maliyetleri olusturan baslica islemler ve hizmetler; kart basimlari, yurtdisindan temin edilen kart plastikleri ve bunlarin uzerlerindeki cipler ile kart ve cip uzerine kart sahibine iliskin bazi bilgilerin yazilmasi, operasyonel maliyetler, her ay duzenli olarak gonderilen ekstrelerin basim ve gonderilmesi maliyetleri, sigorta maliyetleri, uluslararasi kredi karti kuruluslarina odenen lisans bedeli ve cesitli ucretler, musteri hizmetlerini saglamak icin yedi gun yirmi dort saat calistirilan personele odenen ucretler ve bunlara iliskin yatirimlar ile teknolojik altyapi maliyetleri seklinde sayilabilir.

Turkiye Bankalar Birligi tarafindan 5 Subat 2007 tarihinde yapilan Kamuoyu Duyurusu’nda da belirtildigi uzere, 6762 sayili Turk Ticaret Kanunu, Bankacilik Kanunu, 16 Ekim 2006 tarih ve 2006/11188 Sayili Bakanlar Kurulu Karari, 2006/1 Sayili Turkiye Cumhuriyet Merkez Bankasi Tebligi, Banka Kartlari ve Kredi Kartlari Kanunu, 4077 Sayili Tuketicinin Korunmasi Hakkinda Kanun ve Borclar Kanunu’nda yer alan duzenlemelere gore bankalarin banka ve kredi kartlarina iliskin yaptiklari masraflarin kart hamillerine yansitilmasi hukuka uygundur.

Konuya iliskin ozel yasa niteligindeki Banka Kartlari ve Kredi Kartlari Kanunu’nun “Sozlesme sartlari” baslikli 24’uncu maddesine gore, kart hamilinin yaptigi islemler nedeniyle, sozlesmede yer almasi kosuluyla faiz, komisyon veya masraf gibi adlar altinda odeme talep edilebilir. Ayrica, 4077 sayili Tuketicinin Korunmasi Hakkinda Kanun’a gore sozlesmede yer alan bir duzenlemenin haksiz sart olarak nitelendirilebilmesi icin soz konusu duzenlemenin tuketici ile muzakere edilmeden konulmus olmasinin yani sira tuketici aleyhine dengesizlige neden olmasi ve bunun iyiniyet kurallarina aykiri olmasi kosullarinin tamaminin birarada olmasi gerekmektedir.

Kaldi ki, kredi karti ucreti alinabilmesine iliskin TC Sanayi ve Ticaret Bakanligi Tuketicinin ve Rekabetin Korunmasi Genel Mudurlugu tarafindan yayimlanan genelgelerde de, sozlesmelerde kararlastirilmis olmasi halinde kart ucretinin kart hamillerinden alinabilecegi ve bu duzenlemenin haksiz sart olarak nitelendirilebilmesi icin yukarida deginilen uc unsurun bir arada olmasi gerekliligi acikca belirtilmistir.

Bankalarin, kredi kartlarina iliskin olarak yukarida belirtilen hizmetlerin ve altyapi yatirimlarin masraflarinin karsiligi olarak talep ettikleri kart ucretleri yapilan masraflar ile karsilastirildiginda makul ve dengeli bulunmaktadir. Diger taraftan, kart ucreti alinmasi iyi niyet kurallarina da uygundur, zira bankalarca kart hamilleri, kendilerinden kart ucreti alinacagi konusunda muhtelif kanallarla bilgilendirilmektedir.

Sonuc olarak; belirtilen yasal duzenlemelere uygun olarak, bankalar ile musteriler arasinda imzalanan sozlesme hukumleri kapsaminda talep edilen kredi karti ucretlerine iliskin yargi kararlarinin, bu bilgiler isiginda degerlendirilmesi gerekmektedir. Munferit davalarda, taraflar arasinda imzalanmis olan kredi karti sozlesmelerindeki duzenlemeler dikkate alinarak verilmis bulunan yargi kararlarinin, tum kredi kartlari icin emsal olusturmasi hukuken mumkun degildir.

Bilgilerinize sunariz.

Saygilarimizla,

Turkiye Bankalar Birligi

Not: Yanitiniz ulasmayacagindan lutfen reply yapmayiniz. Detay bilgi icin 4440338’i arayabilirsiniz.
--~--~---------~--~----~------------~-------~--~----~
Şimdi kredi kartı aidatı alınacakmı alınmayacakmı..Bu konuda sayın hukukçularımızın görüşü nedir..Bilgilendirme için şimdiden teşekkürler..
Bu yazı ***alıntıdır****

İsmail Ufuk
26-02-2009, 20:54:17
Bilinç ve ortak kollektif hareketle bunlar düzelir..

Benim 90larda 7 kartım vardı.. 2000 krizinde reklamlardaki verdikleri imajın birazcık(!) sahte olduğunu anlayınca 3e indirdim.
1i tamamen boş.. 1i çok özel bir kampanya falan olunca kullandığım aylık ekstresi hiç bir ay 100 TL yi geçmeyen bir kart.. Sonuncusuda maaş hesabınında yattığı eşimle ek kart kullandığımız ay içi masraflarımızın dolandığı kartımız.
Boş olan karta son 2 sene x bankası tarafından kesilen üyelik masrafını kartı kullanmadığımı beyan edip iptal ettirdim. (Üyelik ücreti yazacaksanız iptal edin deyince yelkenler suya indi durdu.) Bu yıl başında artık bıktım kartı tamamen iptal ettirip kurtuldum.
Şimdi 2. karta geldik.. Onlarda üyelik yazdı, şimdi bu kartta bankanın avantajı yıl içinde kullanmış olmam, fakat benim avantajımda kartta ileri yönelik borç kalmamış olması. Aktüel borçta üyelik dahil 180 TL. Şimdi bankaya resti çekeceğim, kartınızı o kadar yoğun kullanmıyorum üyelik ödemek istemiyorum. İsterseniz üyelik masrafını silin kullanmaya devam edeyim , isterseniz öderim ama kartıda iptal ettireceğim diyeceğim.
Biliyorum ki yola gelecekler. Ha gelmezler mi? Vız..
Herkes tek kart kulllanmaya başladığında, bankalar arası rekabet artacak, hele bilinçli ödemesini yapan müşteriyi kapmak için şunu diyecekler ' Efendim siz o pis bankayı bırakın bizim cici bankamıza gelin size yılda şu kadar lira hediye verelim..'
Ama suç bizim, her kes 5er kart kullandıkça bankalar bizleri adam yerine koymayacak onun yerine yolunacak kaz görmeye devam edecekler.
Saygılarımla

systemexp
16-03-2009, 22:57:51
24 Kasım tarihinde tüketici hakem heyetine başvurmuştum, aradan geçen 3,5 aya rağmen bugün gidip sordum henüz sonuçlanmdağı bildirildi,

bildiğim kadarıyla 90 günde sonuçlanması gerekiyordu,acaba bu süre esnekliği ne kadardır?

Ayrıca önceki mesajlarımda da yazmıştım,Nisan ayında askerde olacağımdan,askerdeyken süreci nasıl yönetmeliyim?

Kazanırsam banka bana dava açacak bu konuda ben askerdeyken nasıl karar çıkabilir,bir avukatım yok.

Bilgi vereceklere şimdiden teşekkür ederim...

sercem
18-03-2009, 03:18:15
Antalya Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, bir banka tarafından tüketiciden tahsil edilen yıllık kart aidat bedelinin, haksız olduğuna ve bedelin tüketiciye iade edilmesine karar verdi.

Gülsen Güvenç, bir banka şubesinden aldığı kartına, yıllık üyelik aidatı adı altında 30 YTL borç eklendiğini belirterek, haksız olduğu ve paranın kendisine iadesi talebiyle Antalya Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı'na başvurdu. Şikayeti inceleyen heyet, “Sözleşmede kart hamilinin haklarını zedeleyici ve kart çıkaran kuruluş lehine tek taraflı haksız şartlar sağlayan hükümlere yer verilemez” hükmü uyarınca şikayetlinin eyleminin gerek bu yasa, gerekse tüketici yasasının ilgili maddesinde ifadesini bulan düzenlemeye aykırı olduğunu belirtti. Heyet, tüketicinin talebinin kabulüne, haksız şart mahiyetinde tüketiciden tahsil edilen 30 YTL yıllık kart aidat bedelinin şikayetliden tahsil edilerek tüketiciye verilmesine, itirazı kabil olmak üzere oy birliği ile karar verdi.

TÜKODER BAŞKANI ÖZÇULCU: ÜYELİK AİDATI'NIN HAKSIZ ALINDIĞI ORTAYA ÇIKTI

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Antalya Şube Başkanı Abdullah Özçulcu, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, bankaların müşterilerinden “kart bedeli”, “üyelik aidatı”, “hesap işletim ücreti” adı altında haksız ve hukuksuz para aldığını veya hesaplarından otomatik kestiğini belirtti. 15-35 YTL civarında olan bu bedellerin, kişisel olarak küçük ve önemsiz görülse de milyonlarca kredi kartı ve hesap sahibinden kesildiğini ve her yıl 2-3 milyar YTL'ye ulaştığını belirten Özçulcu, şunları kaydetti: “Derneğimize de bu yönde gelen yoğun şikayetler ve başvurular üzerine konu, bir üyemiz kanalı ile konu hakkında yetkili Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne intikal ettirildi ve yapılan inceleme sonucunda (Haksız olarak tüketiciden tahsil edilen 30 YTL'lik yıllık kart aidat bedelinin tüketiciye iade edilmesine oy birliğiyle karar verilmiştir) denildi.”

Bu kararın, benzeri konularda emsal teşkil ettiğini vurgulayan Özçulcu, kart bedeli, üyelik aidatı, hesap işletim ücreti ve benzeri adlarla haksız para kesilen tüketicilerin, önce ilgili bankaya başvurarak söz konusu bedellerin kendilerine veya hesaplarına iade edilmesini isteyebileceğini bildirdi. Özçulcu, şöyle devam etti: “Bu talep yerine getirilmez ise doğrudan veya TÜKODER aracılığıyla bulundukları il ve ilçelerin Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne başvursunlar. Değişik bankaların kredi kartı faiz oranları arasında iki katına varan farklar vardır. Tüketicileri 'Tercih haklarını' yerinde kullanarak, kendilerinden haksız ve hukuksuz paralar kesmeyen, kredi ve kredi kartı borçlarına daha düşük akdi ve gecikme faizi işleten, tüketici haklarına saygı gösteren bankaları tercih etmeye çağırıyoruz. Bu şekilde bir hareketlenme olduğu takdirde Bankalar kendilerine çeki düzen vermek zorunda kalacaklardır.”

Merhaba,Bankanın kestiği Kredi kartı yıllık üyelik aidatına itiraz ederek hakem heyetine gittiğim için (Hakem Heyeti paranın tarafıma iadesine karar vermiştir),banka iadeyi yapmış ancak Kredi Kartımı tek taraflı iptal ettiğini bildirerek kullanıma kapatmıştır.Bunun üzerine banka ile gerekli yazışmalar ve birtakım işlemlerden sonra Ticaret Mahkemesi'nde dava açtım.İstanbul 4.Ticaret Mahkemesi'nde 12.02.2009 günü yapılan duruşmada Mahkeme davalı bankanın iptal işleminin iptaline karar verdi.Şu an elimde o günkü Mahkeme Duruşma Tutanağı var.Davayı kaybettiği için gerekçeli kararın Karar harcının davalı banka tarafından yatırılması gerekiyor (31.-TL).Bu nedenle elimde gerekçeli karar yok.Hernekadar bu parayı bende yatırarak bu kararı alabilrsem de, eline geçen her fırsatta tüketicilerden para talep eden bankanın bu parayı bizzat ödemesini istediğim için bu yolu tercih etmiyorum.Bunun üzerine bankaya 19.02.2009 tarihinde bir yazı göndererek mahkeme kararının uygulanmasını talep ettim.Ancak banka bu kararı aradan 1 aydan fazla zaman geçmesine rağmen uygulamıyor.
Bu durumda ne yapabilirim?BDDK ya mı müracaatta bulunmalıyım,Mahkeme Kararını uygulamayan Banka hakkında Savcılığa suç duyurusunda mı bulunmalıyım?Herhangi bir işlem yapabilmem için mutlaka gerekçeli kararın alınmış olması mı lazımdır?(Bu arada Banka Mahkeme Kararı'na itirazda bulunmamıştır,dosya Mahkemede Karar Harcı için bekliyor)
(Bu arada küçük bir bilgi notu bu konu ile 16 aydan beri uğraşıyorum)
Saygılarımla

NightShadow
05-05-2009, 22:20:10
Merhaba,
Aranızda yeniyim, umarım kural ihlali yapmıyorumdur.
Card Finans GO kart hamiliyim, öğrenci kartı kullanıyorum. Alırken yıllık ücret ödemeyeceğimizi özellikle belirttiler ancak ilk 10 TL, bir yıl sonra da 25 TL kart ücreti kestiler. İlk 10 TL yi önemsemedim ve herhangi bir geri ödeme talebinde bulunmadım ancak şu an istenen 25 TL sinirimi bozdu.

Aşağıdaki yazıya kart numaramı yazıp genel müdürlüğe faxlamam uygun mudur?

Konu tarihi biraz eski olduğundan sormak istedim. Binlerce mesaj yazılmış, şu an ne yazık ki hepsini okuyacak kadar vaktim yok.

Şimdiden teşekkürler.

Kredi Kartları Departmanına,

........................... Numaralı Kredi kartı hamiliyim. 5464 Sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’nun sözleşme ve genel işlem şartlarını düzenleyen 24/4 maddesinde “kart hamilinin yaptığı işlemler nedeni ile sözleşmede yer almayan faiz, komisyon veya masraf gibi adlar altında hiçbir şekilde ve surette ödeme talep edilemez ve kart hamilinin hesabından kesinti yapılamaz. Sözleşmede kart hamilinin hakları zedeleyici ve kart çıkaran kuruluş lehine tek taraflı haksız şartlar sağlayan hükümlere yer verilemez” denilmektedir.
Buna göre kredi kartı ile yapılan harcamaların yanı sıra, üyelik aidatı isteminin yasal dayanağı yoktur. Bugüne kadar ödediğim yıllık üyelik aidatlarımın borç kalemleri arasında yer alması ve tahsili 5464 sayılı yasanın 24/4 maddesine aykırı olduğundan işlemlerin iptali ile kart sahibi olduğum tarihten bu güne kadar ödediğim üyelik aidatlarının dökümünün çıkarılarak tarafıma bildirilmesini ve önümüzdeki dönem kredi kartı borcuma mahsup edilip tarafıma alacak kaydedilmesi ve yapılan işlem konusunda tarafıma bilgi verilmesi için gereğini rica ederim.

Saygılarımla,

mihl
06-05-2009, 16:56:59
Selamlar
Bildiğiniz gibi Bankalar Birliği Müşteri Şikayetleri Hakem Heyeti diye birşey açıldı birde normal il ve ilçelerde hakem heyetleri var, kart ücretleriyle ilgili hangisine başvurmamız gereklidir ve kesintiden itibaren 1 ay içinde mi 3 ay içindemi başvurmalıyız ? teşekkürler

karavelioglu
09-05-2009, 12:24:54
Kredi kartı aidatının iptali istemiyle yazdığımız dilekçemizi bugün ilgili kuruma faksla gönderdik. Bakalım ne sonuç alacağız:)

yenibirisi45
15-05-2009, 11:25:11
Öncelikle kolay gelsin. Ben Kredi kartı üyelik aidatına itaraz ettim. Yerel mahkeme beni haksız buldu davayı kaybettim. Daha sonra yargıtaya temyiz başvurusu yaptım. Ancak yargıtay 13. Hukuk dairesi "davalının temyiz dilekçesinin bakiye harcın süresinde yatırılmaması nedeniyle reddine" ilişkin karar vermiş ve kararı onamış. Ben acaba bundan sonra ne yapabilirim? Harç yatırmadığım için reddedilen yargıtay kararına itiraz edebilir miyim? Süresi var mı?Karar tarihi 20.04.2009 Kararın benim elime geçme tarihi 15.05.2009 Teşekkürler..

systemexp
20-10-2009, 21:49:53
24 Kasım tarihinde tüketici hakem heyetine başvurmuştum, aradan geçen 3,5 aya rağmen bugün gidip sordum henüz sonuçlanmdağı bildirildi,

bildiğim kadarıyla 90 günde sonuçlanması gerekiyordu,acaba bu süre esnekliği ne kadardır?

Ayrıca önceki mesajlarımda da yazmıştım,Nisan ayında askerde olacağımdan,askerdeyken süreci nasıl yönetmeliyim?

Kazanırsam banka bana dava açacak bu konuda ben askerdeyken nasıl karar çıkabilir,bir avukatım yok.

Bilgi vereceklere şimdiden teşekkür ederim...

Öncelikle herkese yeniden merhaba askerlik görevimi yerine getirdikten sonra yeniden ilk defa siteye giriş yaptım ve sizlerleyim... :))

Kaldığım yerden hesap işletim ücretinin iadesi ile ilgili olarak gelişmeler olmuş.

Öncelikle ben askerdeyken tüketici hakem heyeti lehime karar almış.
Karar Nisan ayının sonunda hesap işletim ücretinin iadesi ve bundan sonra alınmamasına ilişkin verilmiş.
Karar 20 gün önce elime geçti ve bende 2 hafta önce bankaya kararı elden verdim,şuana kadar durum böyle.

Bundan sonrası için yapılması gereken nedir?
(Bankadan hiçbir geri dönüş olmadı ve ücrette iade edilmedi.)
Yorumlarsanız sevinirim.

mehmet378
11-12-2009, 13:33:04
İade talebi için tüketici haklarına başvurulduğunu ve dilekçe yazılması gerektiğini duymuştum. Tüketici haklarına ne şekilde ve nerelerden başvurabiliriz.

erksev
25-12-2009, 21:25:30
merhaba
Açıklama:hakem heyetine sözleşme öğreğinizi çekilen parayı gösteren hesap özetinizi ve dilekçenizle beraber bulunduğunuz ildeki kaymakanlığa bağlı ilçe hakem heyetine 1 dk bile beklemeden başvurabilirsiniz. yapmanız gereken postaya vermek o kadar. 1 ay hakem heyetinin cevap verme hakkı 1 ayda bankanın cevap verme hakkı var. artı 5-10 günlük ek süreler olabiliyor. yani en geç 2.5-3 ay içinde o para hesabınıza geçen emin olun. ha bu arada banka olurda hasbelkader mahkemeye verirse o da sorun değil. internette bir sürü sitede gerekli yasal dayanalar mevcut. bende hazır dosya bile var isteyen bana özel mail atsın gönderirim.herşey ücretsiz mahkemeye verilirseniz bile kendi kendinizi savunabilir ve paranızı alabilirsiniz. korkmayın asla kaybetmezsiniz. yeterki sözleşmenizde şu kadar para almak maddesi olmasın. herhangi bir rakam yazmadan para almaya yetkilidir ibaresi bankayı haksız çıkarır emin olabilirsiniz.

Sorum:
ben defalarca tüketici hakem heyetine başvurmuş ve her seferinde parasını almış birisi olarak soruyorum. eşimin hesabından 6 sene boyunca hesap işletim ücreti adı altında 200 küsür tl alınmış. ben bankayı açık açık arayıp bu paranın tamamını istediğimi söyledim. yok dediler.sözleşmenin fakslanmasını istedim hemen kesilen 30 tl nin yatırıldığı gördüm inatla sözleyi istedim bana sözleşme yapılmamış dendi bende oooo çok iyi o zaman 30 değil 200 tl yi istiyorum dedi olmaz hukuk departmanın soracağız hesabınızıda hemen yapatıyoruz dediler. yavuz hırsıza bakın.şimdi soruma geleyim. hesabımda 60 kuruş var benim bildiğim bu hesap sıfır değilse bakiye olarak kapatılamaz değil mi? 2. olarak ben hemen tüketici hakem heyetine başvurdum paranın tamamını istedim sözleşme yok kafan kabul edilir mi? tek seferlik olanları alabiliyordum ama bu sefer büyük oynayacağım hepsini istedim dilekçemde. kabul görür mü? paranın tamamını alabilir miyim? banka beni mahkemeye verebilir mi göz göre göre sözleşme yokken? bu durumdaki yasal haklarım nedir?

fever2006
05-01-2010, 02:48:23
Herkese merhaba,

Yukarda bir arkadaş da bahsetmiş, ben de Card Finans go card kullanıyorum.Benden de kart ücreti kestiler.Fakat imzaladığımız sözleşmede yıllık ücretin 5TL olduğu yazıyor, yani biz yıllık aidat ödemeyi kabullenmiş olmuyor muyuz aslında? İtiraz etme şansımız var mı buna rağmen?

Teşekkürler.

Emel26
11-01-2010, 15:51:22
Merhaba.
Benzer bir sorunla karşı karşıyayım.Bir bankanın tv'de verdiği reklamdan etkilenerek sms kredi kartı talep ettim ve aldım.Bir kaç ay kullandıktan ve düzenli ödemeler yaptıktan sonra iş kaybım nedeniyle ödeme sıkıntılarım başladı,bunu da banka şubeme sözlü olarak bildirdim ve yeni bir iş bulma süremin ne kadar olacağını bilmediğimi,hukuki sürece girmek istemediğimi,en kısa zamanda ödemelerime devam edeceğimi belirttim.Yeni iş bulduktan hemen sonra yine düzenli ödemelerime başladım ve borcumun tamamını fazlasıyla kapattım.Ancak bu süre içinde kredi kartım doğal olarak kullanıma kapatılmıştı.Buna da amenna,doğaldır.Halen bahsi geçen banka kredi kartımda fazladan 18 tl. olmasına rağmen ve borcumu sıfırlamam üzerinden yaklaşık 1 yıldan fazla süre geçmesine rağmen banka hem kredi kartımı kullanıma açmıyor hem de benden 1,5 yıldır kullanmadığım kartım ve hesabımdan 25 tl. kredi kartı ve hesap işletim ücreti talep ediyor,beni yine borçlu gösteriyor.Bu parayı ödemeyi kabul etmediğim sürece de ne hesabımı iptal ettirme talebime cevap veriyorlar ne de hesabımı aktifleştiriyorlar.Bu durumda ne yapmam gerekir? Kredi kartını daha çok taksitli alışverişlerde kullanmak amaçlı talep etmiştim.Hiçbir şekilde yararlanmadığım bir hizmete bedel öxdemek zorunda mıyım? Hizmeti kullanamıyorsam bu hesabı açık tutma mecburiyetim var mı?Buna ancak ve ancak zorbalık denir...Cevaplarınızı sabırsızlıkla bekliyor ve ona göre bankaya karşı bir tavır almayı düşünüyorum.Selam ve saygılarımla...

ferdi_can
28-01-2010, 11:46:46
Kredi kartı üyelik ücreti kesilen kişilerin ilgili bankanın müşteri hizmetleri numarasını aramaları ve konuyu anlatmaları iade için yeterlidir. En kısa süre içerisinde kredi kartı hesabına artı olarak yansıyacak ve borcu mahsup edecektir.

kartalhasan
28-01-2010, 16:50:18
Her banka bu kadar kolay iade yapmıyor. Mahkeme mahkeme süründüren de parayı iade edip ertesi yıl tekrar kesinti yapmaya devam edenler de var.

dirik otomotiv
11-02-2010, 23:30:45
Duygu hanım soruma cevap verirseniz çok sevinirim .....

Ben soracak oldugum bu soruyu 3 degerli avukata sordum 2 tanesi çekimser 1 tanesi ise net cevap yazdı (borç dogum tarihine göre ) ama içim 3/1 olunca hiç rahat degil uykularım kaçıyor

Ben 2 sene önce kardeşim sahibi oldugu işyerini yeni bir işe başlayacagı için 240 000 tl satılıga çıkartı tabiki hayatın olagan akışı içinde önce bana teklif etti bende sahibi oldugum şirketimin üzerine kayıtlı dairemin faturasını keserek 80000 tl tanımadıgım bir şahısa sattım ve abimin banka hesabına bu parayı açıklama yazdırarak dükkan bedeli diye yatırdım fakat tapuyu belediye raiş bedeli ile aldım (tabiki bilmiyordum sorun oldugunu degeri düşük gösterdik 40000 )aldıgım bu işyerinin bankayada 37 tane 4468 tl taksitli konut kredi borcu vardı bende bu borçla beraber devraldım ve düzenli olarak bankaya hesabımdan bu bocu açıklama yazarak ödüyorum 13 taksit kaldı tabiki ben aldıktan 1 sene sonra kriz oldu kardeşim işleri bozuldu şu anda tüm borçlarında hehangi bir aksama yok fakat benim en büyük endişem 2 sene olmasına ragmen kardeşim şu anda kredi kartlarını ve kullandıgı ticari kredileri ödeyemezse benim malıma zarar gelirmi burda tasarrufun iptal davasında bahsedilen 280 madde beni kapsarmı kredi kartları ve ticari kredileri tapuyu almamdan 5 yıl öncesine dayanıyor ama her ay bu kredi kartlarının borcunun tamamını ödüyor ve bir süre sonra tekrar kullanıyor ticari işlek kredilerinide ödüyor tekrar kullanıyor bu borçlardan birisi şu anda ödenmezse BORCUN DOGUM TARİHİ kredi kartı veya ticari işlek kredi sözleşme tarihimidir yoksa BORCUN DOGUM TARİHİ en son işlek krediden kullandırılıp ödenmeyen veya en son alışveriş yapılan kredi kartının son ektra dönemindeki ödenmeyen faize kalan dönemmidir. Çünkü eger sözleşme tarihi ise 280 maddeye girerim diye korkuyorum eger kartın kullanılıp ödenmedigi son dönemse 280 beni kapsamaz çünkü 2 yıl oldu Bu konuda yardımcı olup net cevap verecek bir degerli Avukat arkadaş arıyorum ama maddi ama duvamı alarak çünkü UYUYAMIYORUM

paradiselost never
14-02-2010, 02:37:12
Vadesiz hesabınız için kredi kartı talep etmezseniz ya da herhangi bir otomatik ödeme yapmazsanız hesap işletim ücretinin gayet rahat bir şekilde kesileceğini biliyorum. ayrıca kredi kartının azalık ücretini tanıdığım birçok kişi halen veriyor.
Çözümü açıkcası ben bulamadım....

Av.Engin Oğuz
15-02-2010, 18:04:13
Kredi kartı aidatı nasıl geri alınır

Tüketiciyi Destekleme Derneği Eskişehir Çözüm Merkezi Başkanı Osman Çağatay, iki ayrı bankaya yaptığı başvuru neticesinde geçmiş dönemlere ait ödediği kredi kartı aidatlarının tümünü geri aldı.

Odunpazarı Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'nin 11 yıllık kredi kartı aidatının kendisine iade edilmesi yönünde verdiği kararı bildirdiği ilgili bankanın, geçmiş dönemlerde hesabından kesilen tüm aidatları iade ettiği açıklandı.

İki ayrı bankadan 200 ve 150 liralık tutarların hesabına yatırıldığını söyleyen Çağatay bu süreçte Tüketici Sorunları Hakem Heyeti ile birlikte hareket ettiği belirtti.

Çevresinde kredi kartı aidatlarının geri ödenmesi için başvuran herkesin bu bedelleri geri aldığını söyleyen Osman Çağatay, hurriyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada "Çocuklarımda aynı şekilde yaptığı başvuru neticesinde bankalarından bu bedelleri geri aldılar" dedi. Çağatay, kredi kartı sözleşmelerinde imzası bulunan herkesin başvuruda bulunup bu bedelleri geri alabileceğini de ifade etti.

Bankaların hiçbir yasal dayanağı olmadığı halde “kart aidat ücreti” adı altında müşteriden tahsilat yapıp suç işlediğini savunan Çağatay, şunları ifade etti:

“Bu olumsuzluklara karşın hakkını arayan tüketici yasal dayanaktan yoksun uygulamayı sonlandırmaktadır. Bireysel olarak bankaların şahsımla yapmış olduğu kredi kartı sözleşmenin bir örneğini ve geçmiş yıllara ait hesap özetlerinin tamamını bankaların genel merkezinden istedim. Bunların içinden ödemiş olduğum kart ücretlerinin tamamını çıkartarak sözleşmenin sureti ile Eskişehir Odunpazarı Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı'na başvurdum. Odunpazarı Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Müracaatımı değerlendirerek kanunsuz olarak kesilen 11 yıllık kredi kartı aidatının tarafıma iadesine karar verdi. Bu kararı ilgili bankanın genel merkezine ilettim. Geçmiş dönemlerde hesabımdan kesilen tüm kredi kartı aidatları iade edildi.”

Çağatay, bankalardan, bu karardan ders çıkartıp bugüne kadar aldıkları haksız kart aidatlarını iade etmesini istediklerini belirterek, tüketicilerin haksız olarak kesilen kredi kartı aidatlarını bu yöntemle geri alabileceklerini bildirdi.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/13724288.asp

Av.Engin Oğuz
15-02-2010, 18:06:32
Kredi kartı bedeli ödemeyin

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, Ankara'da, düzenlediği “Türk bankacılık sistemi 2009 yıl sonu genel değerlendirmesi” konulu toplantıda tartışma konusu olan kredi kartı kullanım bedelleri hakkında müşterilerin ne yapması gerektiğini açıkladı.

BDDK Başkanı Bilgin, kredi kartı kullanıcıları ile bankalar arasında zaman zaman davalık olan kredi kartı kullanım bedelleri ile ilgili ne yapılması gerektiğini açıkladı. Bilgin, yeni kart almak isteyen vatandaşlara sunduğu önerisinde, kredi kartı sözleşmesini doldurup imzalarken sözleşmenin üzerine "kredi kartı kullanım bedeli ödemeyeceğim" şeklinde not düşmelerini istedi. Bu not düşüldükten sonra eğer banka kredi kartı vermeyi kabul ederse hiç bir kredi kartı bedeli ödenemeyeceğini söyledi. Bilgin, kart kullanım bedeli alan, almaya çalışan bankalarla çalışmayın uyarısında da bulundu.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/13795027.asp?gid=229

Av.İlknur Sezgin Temel
15-02-2010, 18:08:46
Engin bey, eski tarihli sözleşmeler için ne düşünürsünüz?

Av.Engin Oğuz
15-02-2010, 18:11:30
Ya feshedip bir süre sonra tavsiye edildiği gibi itirazi kayıt koyarak yeniden müracaat etmek, ya da ilçe tüketici hakem heyetine müracaat edip geri alma yolunu seçmek. Hele vekil aracılığıyla yapılırsa bankalar vekalet ücretleri nedeniyle ısrarcı olmayacaklarını ümit ediyorum.

Av.İlknur Sezgin Temel
15-02-2010, 18:25:35
Ben bir banka için kendi adıma asaleten Hakem Heyetine başvurmuştum. Paramı iade edip kredi kartımın iptaline karar verdi banka. Bu da yetmedi, aynı bankadan aldığım diğer kartımın da iptal edilerek taraflarına teslimini istediler.
:)
Zehir zemberek bir dilekçeyle kartlarımı iade ettim...
Sonuç;
Onların dediği oldu tabii ki.. :DD

Av.Engin Oğuz
15-02-2010, 18:53:24
Ben de bir kaç bankaya aidat isteyeceklerse kartlarını geri almalarını söyledim. Geri istediler, cehennemin dibine kadar, ödemelerini düzgün yapan müşteriye ihtiyaçları yoksa bankadan çok banka var bize de. Bir kaç kartım var şimdi, aidat filan gelmiyor.

unhappy
16-02-2010, 01:21:38
Kredi Kartları Departmanına,

........................... Numaralı Kredi kartı hamiliyim. 5464 Sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’nun sözleşme ve genel işlem şartlarını düzenleyen 24/4 maddesinde “kart hamilinin yaptığı işlemler nedeni ile sözleşmede yer almayan faiz, komisyon veya masraf gibi adlar altında hiçbir şekilde ve surette ödeme talep edilemez ve kart hamilinin hesabından kesinti yapılamaz. Sözleşmede kart hamilinin hakları zedeleyici ve kart çıkaran kuruluş lehine tek taraflı haksız şartlar sağlayan hükümlere yer verilemez” denilmektedir.
Buna göre kredi kartı ile yapılan harcamaların yanı sıra, üyelik aidatı isteminin yasal dayanağı yoktur. Bugüne kadar ödediğim yıllık üyelik aidatlarımın borç kalemleri arasında yer alması ve tahsili 5464 sayılı yasanın 24/4 maddesine aykırı olduğundan işlemlerin iptali ile kart sahibi olduğum tarihten bu güne kadar ödediğim üyelik aidatlarının dökümünün çıkarılarak tarafıma bildirilmesini ve önümüzdeki dönem kredi kartı borcuma mahsup edilip tarafıma alacak kaydedilmesi ve yapılan işlem konusunda tarafıma bilgi verilmesi için gereğini rica ederim.

Saygılarımla,

Bu dilekçe örneğini bankanın genel müdürlüğüne mi göndermemiz gerekiyor? Yoksa herhangi bir şubeye gidip versek olur mu?

Av.Başak Şahin
16-02-2010, 10:52:45
Sayın unhappy,

Bence iadeli taahhütlü olarak bankanın genel müdürlüğüne gönderin.

Ben kredi kartı başvurusu yaptığımda sözleşmeye aidat ödemeyeceğimi not düşmüştüm, ama kart başvurum kabul edilmedi :)

kartalhasan
19-02-2010, 23:28:41
Sayın unhappy,

Ben kredi kartı başvurusu yaptığımda sözleşmeye aidat ödemeyeceğimi not düşmüştüm, ama kart başvurum kabul edilmedi :)

Bence bunu BDDK başkanı Tevfik Bilgin'e de söylemek lazım. Geçenlerde, aidat ödemek istemeyenler sözleşmenin imzalanması esnasında sizin yazdığınız gibi yazsınlar demişti.

swan
19-02-2010, 23:39:09
Ben de bir kaç bankaya aidat isteyeceklerse kartlarını geri almalarını söyledim. Geri istediler, cehennemin dibine kadar, ödemelerini düzgün yapan müşteriye ihtiyaçları yoksa bankadan çok banka var bize de. Bir kaç kartım var şimdi, aidat filan gelmiyor.

Sn. Engin bey,

Sizde olmasanız asık suratla okuyoruz forumu doğrusu. Allah razı olsun gülümsetiyorsunuz:)

Şimdi malum banka kartları plastikten cehennemin dibini görebilir mi yoksa hararetten erir mi?

En derin hürmetlerimle.

unhappy
28-02-2010, 18:14:32
Peki bir şey daha soracağım. Yakın zamanda iptal ettirdiğimiz kart için de başvursak onun da hesap işletim ücretlerini de geri alabilir miyimz?

carcur
17-03-2010, 11:50:21
merhaba
ben başlıktaki çoğu yazıyı okudum ama benim düştüğümm durumda bir yazı bulamadım.
öncelikle bir banka kredi kartım vardı, imzaladığım sözleşmede hemen sol tarafta üyelik ücreti ile ilgili bilgiler vardı(bankadan örneğini aldım). sözleşmeye müdahale edemediğim için haksız şarta gireceğini düşünüyordum. Maltepe Tüketici Hakem Heyetine müracaat ettim, beni haklı buldu ve bankaya aidatı iade etmesini istedi. bankada bana dava açtı. Mahkemeyi kaybettim. Mahkeme metninde şunlar yazıyor. "... Tüketici haklarının kararının usulsüz olduğunu, 5464 sayılı yasada kart hamilinden üyelik aidatının alınmasına ililşkin hüküm bulunduğunu, kredi karı üyelik sözleşmesinde kart hamilinden alınan ücretin haksız şart olmadığını, türk ticaret yasasının 22.mad.kapsamında bankanın ücret alma hakkı olduğunu belirtmiş ve hakem heyeti kararsının iptalini istemiştir." "Taraflar arasında imzalanan sözleşmede üyelik ücreti bankaca belirtilecek tutarda ödenir" diyor. Ayrıca karar olarak da 5464 sayılı kredi kartları yasasının 11-25 maddeleri kapsamında yasada öngörülen 10 günlük süre içinde kredi kartı veren bankaya 30 günlük süre içibde de tük.hakem heyetine başvurusu olmadığından hakem heyeti kararı yasa ve usule aykırı olduğundan kararın iptaline karar verilmiştir" deniliyor. peki bu sözleşme haksız şarta girmiyor mu. Bankalar ve kredi kartları yasasına göre banka haklı ama tüketici kanununa (madde 6) göre ben haklı değilmiyim. Temyize gideyim mi bana yardımcı olacak avukat varsa vecaplarsa sevinirim. şimdiden teşekkürler.

kartalhasan
17-03-2010, 13:40:24
Geçmiş olsun. malesef ülkemizde yargı kararları bazen para ve dolayısıyla gücü elinde bulunduranların lehine olabiliyor. Ama unutmasın ki o kararı veren hakim de bir tüketici aynı zamanda. Gün gelecek onun da hakem heyeti kararına ihtiyacı olacak.
Parasal sınırın altında kalan uyuşmazlıklarda hakem heyeti kararına karşı yapılan itiraz üzerine tüketici mahkemesinin vereceği karar kesindir. Bu kararın temyizi söz konusu değildir. Bu nedenle yapabileceğiniz bir şey yok.

kartalhasan
17-03-2010, 13:41:04
Geçmiş olsun. malesef ülkemizde yargı kararları bazen para ve dolayısıyla gücü elinde bulunduranların lehine olabiliyor. Ama unutmasın ki o kararı veren hakim de bir tüketici aynı zamanda. Gün gelecek onun da hakem heyeti kararına ihtiyacı olacak.
Parasal sınırın altında kalan uyuşmazlıklarda hakem heyeti kararına karşı yapılan itiraz üzerine tüketici mahkemesinin vereceği karar kesindir. Bu kararın temyizi söz konusu değildir. Bu nedenle yapabileceğiniz bir şey yok.

faruxxx
31-03-2010, 19:36:09
merhaba
hesap ısletım ucretı ıle hakem heyetıne basvurdum ve 219.5 lıranın bana ıadesı ıcın lehıme karar alındı fakat sımdı banka bana karsı dava acmıs gerekcedede sozlesmenın 9 maddesı demıs ama tabı boyle bı sozlesme yok olsa dahı sozlesmede belırlı bır ucret yok ve bır kac tane daha gerekce sunmus acaba ben bu davayı kazanabılırmıyım? kaybedersem yaklasık 600 lıra para odeyecegım 220 lıra alalım derken 600 lıradan olmayım sonucta hakımın kararına kalmıs bısey hakım o gun aleyhıme karar cıkarırsa yapabılecegım bısey yok gıbı sızın tavsıyelerınız nedır?

kartalhasan
01-04-2010, 07:37:02
Bankanın dava dilekçesindeki gerekçelerini çürütecek bir cevap vermeniz gerekir mahkemeye. Ancak genellikle hakem heyeti kararlarına karşı tüketici mahkemeleri olumlu kararlar veriyorlar. (Önceki mesajdaki gibi bir iki istisnai durum da olmuyor değil.)

faruxxx
01-04-2010, 13:48:39
Bankanın dava dilekçesindeki gerekçelerini çürütecek bir cevap vermeniz gerekir mahkemeye. Ancak genellikle hakem heyeti kararlarına karşı tüketici mahkemeleri olumlu kararlar veriyorlar. (Önceki mesajdaki gibi bir iki istisnai durum da olmuyor değil.)

hocam mahkeme kagıdında 2. asliye hukuk mahkemesi yazıyor acaba hakim bizim aleyhimize karar verirse bu kararı bozdurabileceğimiz başka bir yol varmıdır? bu mahkemeyi kazanma yüzdemiz kaçtır acaba gerekçeleriniz burada yazsam çürütecek cevaplar bulabilirmiyiz? teşekkürler ilginiz için..

unhappy
03-05-2010, 19:03:08
Sayın unhappy,

Merhaba,

Göndermiş olduğum ilgili dilekçeden ancak yanıt geldi ve iade yapılamayacağını, sözlemede bu hususların belirtildiğini yazmışlar. 2006/1 sayılı Mevduat ve Kredi Faiz Oranları ve Katılma Hesapları Kar ve Zarara Katılma Oranları ile Kredi İşlemlerinde Faiz Dışında Sağlanacak Diğer Menfaatler Hakkında Tebliğ'in 4'üncü maddesi ile 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu ile bu kanunun 13'üncü maddesinin ikinci fıkrası gereğince iade yapmadılar.

Şimdi benim merak ettiğim bir konu var. Acaba bu bahsedilen hususlar hangi yıldan itibaren sözleşmelerde yer aldı? Yoksa artık herkes parasını iade alamıyor mu?

Bilgi alabilirsem çok sevinirim.

panick
04-05-2010, 17:03:07
18.01.2010 tarihi itibari ile uzun yıllardır kullandığım, tüm ödemelerimi günü gününe yaptığım, ve yoğun kullanımımdan dolayı Bonus Plus kullanmaya hak kazandığım Bonus Plus Kredi Kartımı kart aidatı alınması yüzünden tamamen iptal ettirdim.

Fakat 07.04.2010 tarihi saat 11:10:31 de Garanti Pazarlama Müşteri Temsilcisi beni arayarak, kartımı neden kapattırdığımı sordu ve bende kapatma gerekçemin Kart Aidatı olduğunu kendilerine ilettim. Müşteri Temsilcisi bunun üzerine uzun süredir Bonus kart kullanıcısı olduğumu, ödemelerimi tam ve zamanında yaptığımı ve Garanti Bankasının özel müşterileri arasında bulunduğumu söyledi. "Eğer kartınızı tekrar açtırırsanız sizden yıllık kart bedeli tahsil edilmeyecek, 1 haziran 2010 a kadar kazandığınız bonusların 5 katı hediye edilecek ve kredi kartınız 20 TL bonus yüklü olarak gönderilecektir" dedi. Tabii ben bu vaadedilenlere inanmayarak 3-5 kere daha tekrar ettirdim beni arayan müşteri temsilcisine. Vaadedilenler karşısında tekliflerini kabul ettim ve kredi kartımı açtırttım. Bekleme sürecine başladım.

19.04.2010 saat 14:00 civarında kartım elime ulaştı ve kuryeden teslim aldım. Zarfı açınca bana eski kartımla aynı numaralı kredi kartı gönderildiğini görünce ufakta olsa vaadedilenlerin gerçekleşmediği yönünde bir kuşku uyandı. Derhal Garanti Bankası İnternet şubesine girerek kredi kartı bilgilerimi gözden geçirmeye başladım ve gördüm ki bana Vaadedilenlerin yerinde yeller esiyor. Derhal Haklı Müşteri Hattını aradım.
Bana Vaadedilenlerin hiç birinini gerçekleştirilmediğini Haklı Müşteri Hattı aracılığı ilede teyyit ettirdim. Vaadedilenlerin hiç biri yok. Tüm bunların üzerine sizlerede detaylı anlattığım gibi Müşteri Temsilcisine 19.04.2010 tarihinde sorun kaydı açtırdım. Artık garanti bankasına güvenmediğim için www.garanti.com.tr adresinden Bize Yazın linkinden başından geçen olayları birde oradan anlattım. Yazılı birşeyler olsun diye. Fakat bugüne kadar bu sorun kaydım hakkında da bana geri dönüş yapılmadı.

Tüm bunların üzerine ben kredi kartımı kullanmaya devam ettim. Çünkü ortada Garanti Bankasının Vaadettikleri vardı, Garanti Bankası'na güvenim sonsuzdu, nasıl olsa Garanti Bankası bu sorunu elbet müşterisini mağdur etmemek açısından bir çözüme kavuşturacaktı. 01.05.2010 tarihinde hesap kesim tarihim geldi. Hesap kesim tarihimden sonra kredi kartı borç bilgime baktığımda 45 TL fazladan bir borç farkettim. Detay bilgilere baktığımda Kredi Kartı Yıllık Aidatı 45,00 TL ekstreme yansıdığını gördüm ve enayi yerine konmak beni çok sinirlendirdi.

Hemen 4440333 numaralı Garanti Müşteri Hizmetlerini aramak için telefonuma sarıldım (02.05.2010 saat 13:43). Sesli yanıt sisteminden yönergeleri takip ederek Kredi Kartları - Diğer Kredi Kartları İşlemleri menüsünden kredi kartı numaramı ve şifremi tuşlayarak müşteri temsilcisine bağlandım. Müşteri temsilcisi Ebru Hanım telefonu cevapladı ve derdimi onada anlattım. Ebru Hanım tekrar sorun kaydı oluşturmamız gerekmekte diyince ben bir nebze daha sinirlendim ve yetkili biriyle konuşmak istediğimi söyledim. İlk önce Ebru hanım yetkili biriyle görüştürmek istemedi fakat ben defalarca üsteleyince yetkili birine durumu izah etmek için telefonunun ahizesini bıraktı ve mikrofonunu kapatmayı da unuttu. Yetkilisi Sinem Hanımı yanına çağırarak durumu anlatmaya başladı ve bana hakaretlerde bulunmaya başladı ("Gerizekalı sorun kaydımı açtırmış ne yapmışsa" vs). Sonra Sinem Hanım telefonu aldı ve onunla sorunu konuşmaya devam ettik. Tüm olayları baştan sona Sinem Hanımada anlattım. Sinem Hanım pazartesi günü muhakkak bana sonuç iletileceğini, bana vaadedilenlerin muhakkak tutulacağını söyledi ve Ebru hanıma da gerekli uyarıların yapılacağını bildirdi.

Şuana kadar Garanti Bankasından yapılan en ufak bir açıklama yok. Çözüme ulaşan hiç birşey yok.

Bu aşamadan sonra ne yapmalıyım?

Teşekkürler.
Saygılar.

pineda
05-05-2010, 17:19:29
Bankaların kart aidatı konusundaki tutumları değişiklik gösteriyor.
Kullandığım kartların birinde telefonla aidatı iptal ettirdim.
Diğeri ise biz her şartta alıyoruz dedi ve aldı bu parayı.

eaglemania
10-05-2010, 09:24:41
merhabalar dediğiniz gibi kesinti olmaması gerekiyor duygu hanım ama bu bankalar bizden habersiz hesaptan veya kredi kartından hemen çekebiliyorlar biz bunu nasıl engelleyebilriz yani hep önce banka parayı çekiyor onayımız olmadan sonra biz peşine düşüyoruz işletim ücreti yasal değil geri ödeme istiyoruz ama onunla uğraşana kadar da bilindiği üzere 2 hesap işletim ücreti daha cebimizden çıkıyor şimdiden teşekkürler değerli yorumlarınız ve bizi aydınlattığınız için ... iyi günler

eaglemania
11-05-2010, 09:45:10
18.01.2010 tarihi itibari ile uzun yıllardır kullandığım, tüm ödemelerimi günü gününe yaptığım, ve yoğun kullanımımdan dolayı Bonus Plus kullanmaya hak kazandığım Bonus Plus Kredi Kartımı kart aidatı alınması yüzünden tamamen iptal ettirdim.

Fakat 07.04.2010 tarihi saat 11:10:31 de Garanti Pazarlama Müşteri Temsilcisi beni arayarak, kartımı neden kapattırdığımı sordu ve bende kapatma gerekçemin Kart Aidatı olduğunu kendilerine ilettim. Müşteri Temsilcisi bunun üzerine uzun süredir Bonus kart kullanıcısı olduğumu, ödemelerimi tam ve zamanında yaptığımı ve Garanti Bankasının özel müşterileri arasında bulunduğumu söyledi. "Eğer kartınızı tekrar açtırırsanız sizden yıllık kart bedeli tahsil edilmeyecek, 1 haziran 2010 a kadar kazandığınız bonusların 5 katı hediye edilecek ve kredi kartınız 20 TL bonus yüklü olarak gönderilecektir" dedi. Tabii ben bu vaadedilenlere inanmayarak 3-5 kere daha tekrar ettirdim beni arayan müşteri temsilcisine. Vaadedilenler karşısında tekliflerini kabul ettim ve kredi kartımı açtırttım. Bekleme sürecine başladım.

19.04.2010 saat 14:00 civarında kartım elime ulaştı ve kuryeden teslim aldım. Zarfı açınca bana eski kartımla aynı numaralı kredi kartı gönderildiğini görünce ufakta olsa vaadedilenlerin gerçekleşmediği yönünde bir kuşku uyandı. Derhal Garanti Bankası İnternet şubesine girerek kredi kartı bilgilerimi gözden geçirmeye başladım ve gördüm ki bana Vaadedilenlerin yerinde yeller esiyor. Derhal Haklı Müşteri Hattını aradım.
Bana Vaadedilenlerin hiç birinini gerçekleştirilmediğini Haklı Müşteri Hattı aracılığı ilede teyyit ettirdim. Vaadedilenlerin hiç biri yok. Tüm bunların üzerine sizlerede detaylı anlattığım gibi Müşteri Temsilcisine 19.04.2010 tarihinde sorun kaydı açtırdım. Artık garanti bankasına güvenmediğim için www.garanti.com.tr adresinden Bize Yazın linkinden başından geçen olayları birde oradan anlattım. Yazılı birşeyler olsun diye. Fakat bugüne kadar bu sorun kaydım hakkında da bana geri dönüş yapılmadı.

Tüm bunların üzerine ben kredi kartımı kullanmaya devam ettim. Çünkü ortada Garanti Bankasının Vaadettikleri vardı, Garanti Bankası'na güvenim sonsuzdu, nasıl olsa Garanti Bankası bu sorunu elbet müşterisini mağdur etmemek açısından bir çözüme kavuşturacaktı. 01.05.2 0 10 tarihinde hesap kesim tarihim geldi. Hesap kesim tarihimden sonra kredi kartı borç bilgime baktığımda 45 TL fazladan bir borç farkettim. Detay bilgilere baktığımda Kredi Kartı Yıllık Aidatı 45,00 TL ekstreme yansıdığını gördüm ve enayi yerine konmak beni çok sinirlendirdi.

Hemen 4440333 numaralı Garanti Müşteri Hizmetlerini aramak için telefonuma sarıldım (02.05.2010 saat 13:43). Sesli yanıt sisteminden yönergeleri takip ederek Kredi Kartları - Diğer Kredi Kartları İşlemleri menüsünden kredi kartı numaramı ve şifremi tuşlayarak müşteri temsilcisine bağlandım. Müşteri temsilcisi Ebru Hanım telefonu cevapladı ve derdimi onada anlattım. Ebru Hanım tekrar sorun kaydı oluşturmamız gerekmekte diyince ben bir nebze daha sinirlendim ve yetkili biriyle konuşmak istediğimi söyledim. İlk önce Ebru hanım yetkili biriyle görüştürmek istemedi fakat ben defalarca üsteleyince yetkili birine durumu izah etmek için telefonunun ahizesini bıraktı ve mikrofonunu kapatmayı da unuttu. Yetkilisi Sinem Hanımı yanına çağırarak durumu anlatmaya başladı ve bana hakaretlerde bulunmaya başladı ("Gerizekalı sorun kaydımı açtırmış ne yapmışsa" vs). Sonra Sinem Hanım telefonu aldı ve onunla sorunu konuşmaya devam ettik. Tüm olayları baştan sona Sinem Hanımada anlattım. Sinem Hanım pazartesi günü muhakkak bana sonuç iletileceğini, bana vaadedilenlerin muhakkak tutulacağını söyledi ve Ebru hanıma da gerekli uyarıların yapılacağını bildirdi.

Şuana kadar Garanti Bankasından yapılan en ufak bir açıklama yok. Çözüme ulaşan hiç birşey yok.

Bu aşamadan sonra ne yapmalıyım?

Teşekkürler.
Saygılar.

Bu saatten sonra artık bence bu banka ile çalışmanıza gerek yok. tabi eğer kredi kartı borcunuzu kapatabilirseniz. garanti bunu ilk defa yapmıyor, bende bonus kart kullanıyorum ama borcu bitmediği için katlanmak zorunda kalıyoruz işte. borcu biter bitmez kapatacağım. şunu unutmayalım ki ? hiçbir zaman hiçbir banka verdiği sözde durmaz. telefonda ses kaydı yapıldığı zaman sadece kendi işlerine yarayan bölümleri bize karşı kullanırlar. bonus yüklü kartlar falan hepsi koca bir yalan. 20 lira bonus verirler 40 lira faiz alırlar. siz garanti ye güvendiğinizi söylediniz yazınızda ama benden size tavsiye hani klasik bi laf vardır ya bu devirde kimseye güven olmaz diye kimseyi boşverin güveneceğim en son yer bankalardır. iyi günler...

Falcon76
26-07-2010, 14:35:22
Fikir ve düşüncelerinizi iletebilirseniz sevinirim...

Konu1: Akbank ve Hesap İşletim Ücreti...

Akbank hesabımdan 6 aylık hesap işletim ücreti ve toplu olarak 6 aylık ekstre gönderim ücreti kesmiştir.

- Bankaya yazılı olarak bunların iadesiyle ilgili dilekçe verdim. Fakat maille olumsuz yanıt verdiler.
- Sonrasında telefonla tekrar iadesini talep ettim uygun olmadığını ilettiler.
- Hesap talebim olmadan ev kredisi çekmem nedeniyle banka tarafından açılmıştı. Banka bu davalardan kurtulmak için sanırım sözleşmeyi yakın bir zamanda yenilemişti. Gişe işlemi sırasında acelece imza attırmışlardı kontrol etme imkanım bulunmamıştı.
- Sözleşmenin bir nüshasını vermemişlerdi.
- Sözleşmeyi talep ettiğimde ilk sayfası ve son sayfasını verdiler sanırım kendilerini korumak için yazdıkları maddeyi içerdiği için son sayfayı verdiler.
- Sözleşmede imzalarım bulunmakla birlikte başka hiç bir ibare bulunmamaktadır. Yani tarih karşı tarafın imzası kendi ismim ..
Bunları sonradan doldurabilirler mi bilemiyorum. Yani kendi yazımla imzam dışında birşey bulunmamaktadır. zaten işlem sırasından acelece ne olduğunu anlamadan yenileme için önemli değil denilmişti.
- Ben illk olarak tüm sözleşmeleri talep ettiğim bir dilekçe verdim.
- Aynı gün içerisinde hesap işletim ve ekstre ücretleri kesilen vadesiz hesabımın kapatılmasını kapatılmayacaksa nedenlerinin tarafıma iletilmesini istediğim bir dilekçe verdim. (Şubeden kapatılmasını istediğimde kredi ödemeleri nedeniyle kapatılmayacağını sözlü olarak iletmişlerdi.)

Sonuç olarak;

Ortadada talep etmediğim ve kapatılmasını istediğim fakat kredi ödemesi nedeniyle kendilerinin kapatmadığı ve hangi hizmete ait olduğunu anlamakta güçlük çektiğim hesap işletim ücreti çekilen faizsiz olarak paramı kullanmaktan başka ne işe yaradığını pek bilemediğim bir hesap var ortada. Kredi çekerkende vadesiz hesap açılacak biz ondanda sözde hizmet olarak para alacağız demedikleri bir hesap.

Artı ekstre ücretlerini toplu çekmişler 6 aylık. İlk ay alsalar yada bilgi verseler farkedip ekstreleri durdurma imkanım olurdu.

Kredim 10 ay daha devam edecektir. Sonrasında bankayla olan tüm ilişkilerimi keseceğim.

Bankadan dilekçelerime cevabı bekledikten sonra ne yapmalyım.
Kaymakamlık tüketici heyetine başvuruda bulunacağım. Kendim neresinden bakarsam haklı olduğumu biliyorum fakat yasalar olarak haklı durumdamıyım. Yoksa uğraşmamalımıyım. Nasıl bir dilekçe sunmalıyım. Banka itiraz için dava açarsa savunmam zor olur mu.

Konu2: HSBC ve hesap işletim ücreti.
İlgili bankada 2 yıldır hesap işletim ücreti kesmiş. Bunları internet üzerinden bankadan iadesini iade adilmemesi durumunda sözleşmemi ve son 2 yıllık ekstremi talep ettim. Daha cevap gelmedi. Buradaki sözleşme çok eski hatta bulabilirler mi ondan bile emin değilim.Buradada cevaba göre başvuruda bulunmayı düşünüyorum. Hemde tüm bankacılık işlemlerini durduracağım.

Umarım bizi enayi yerine koymayan dürüst doğru çalışabileceğim tek bir banka bulabilirim. Tüm bankacılık işlemlerini o bankaya yönlendireceğim.

Saygılar, Yorum yapabileceklerede teşekkürler...

gezgin74
27-08-2010, 13:54:26
ben de başvurayım bakalım verecekler mi?

gezgin74
27-08-2010, 13:55:42
bankalar şimdi sözleşme yaptırıyor.

anderes
10-12-2010, 15:46:43
merhaba bu ayın 1inde banka benden kart yıllık kullanıdım ücreti aldı bu parayı geri iade alabilmemin şansı varmı?

metropolice
28-12-2010, 16:09:05
yapı kredi world cardın 3 yıllıık müşterisiydim daha önce bende yıllık kart ücreti kesmediler ancak bu ay ekstereme baktığımda benden yıllık 40 tl kart ücreti kestiklerini farkettim. Müşteri hizmetlerini aradım fakat bana 3 aylık 1350 tl harcama yparsam bunu yapabileceklerini söylediler. Bende 147 liralık kalmış olan borcumu ödedim ve müşteri hizmetlerini arayarak kartımı iptal ettirdim. Şimdi konu ile ilgili olarak tüketici hakem heyetine itirazda bulunacağım. Şu anda kartım iptal edilmiş durumda . Diyelim heyet bnm lehime karar verdi. Bu parayı banka bana nasıl iade edecek ? Normalde bunu karta yansıtması gerekmiyor mu ? veya bunu farklı bi kanalla mı verecek ? icra vs.

denizlili
19-01-2011, 08:28:42
garanti bankası alehine tüketici hakem hayetine yaptığım kredi kart aidat ücreti iadesi ile ilgili başvuru lehime sonuçlandı.

karar aynen şöyle :
Bu kararın tebliğ tarihinden itibaren 5 gün içinde T.Garanti bankası A.Ş tarafından kredi kartı üyelik adatı altında tüketiciden günümüze kadar tahsil edilen tutarın kredi kartı yıllık üyelik ücretlerine banka tarafından uygulanan faiz oranı üzerinden hesaplanarak yasal faiziyle birlikte tüketiciye iade edilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.
4077 sayılı kanunun 22. maddesi uyarınca değeri 938,75 TL'nin altında bulunan uyuşmazlıklarda Tüketici hakem heyeti başkanlığına başvuru zorunludur.Bu uyuşmazlıklarda heyetin vereceği kararlar tarafları bağlar.Bu kararlar icra ve iflas kanunu'nun ilamlarını yerine getirmesi hükümlerine göre yerine getirilir.Taraflar bu kararlara karşı 15(onbeş) gün içinde tüketici mahkemelerine itiraz edebilirler.
tarih:13.12.2010

sorum şimdi bu parayı nasıl alacağım miktar belirtilmediği için icraya vermede bir problem olurmu

sellim
30-01-2011, 19:32:00
Garanti Bankası daha önce 2 defa hakem heyeti kararıyla iptal ettirip geri almama rağmen yine Hesap İsletim Ücreti kesmiş.
En sonuncusunda kendilerine ihtarname göndermiş ve bir daha tekrar etmesi halinde tazminat talepli olarak mahkemeye başvuracağımı söylemiştim.
Bu konuda yetkili mahkeme Tüketici Mahkemesi midir yoksa başka bir mahkemeye mi başvurmam lazım?
Teşekkür ederim.

fbk
10-08-2011, 18:33:31
Ben 3 yıldır üniversite öğrencisiyim. İş bankası hesap kartımdan yıllık kart ücreti 35lira kesildiğini farkettim. Ailem buraya para gönderdiği için ve harcamalarımı çoğu zaman bu kartla para çekmeden yaptığım için bu ücretin kesildiğini yeni farkettim. Öğrenci belgesiyle başvuru yapıp hazıran kesintisini geri alabilirim. Benim sorum bundan önceki 3 senedir kesilen para için nasıl bir yol izleyebilirim. Benim öğrenci kimliğim var ve TC ile bu bankadan harcımı yatırıyorum zaten her sene. Bundan öncekileri de alabilir miyim?

hüseyinümran
12-08-2011, 11:49:24
merhaba mükemmel bir karar olmuş çok teşekkür ederiz paylaşımınız için.Artık bankalar bu ücretin yasal olmadığını anlasınlar.İllaki haklarını arayan insanlar olacak ve böyle durumlar yaşananacak.Haklarını aramayanlardan da parayı alacaklar.Bende aynı şekilde tüketici haklarına başvurdum ve kazandım.Ama banka kulağının üstüne yatıyor ve parayı yatırmıyorlar.Bugün yeniden gidiyorum tüketici haklarına görüşmeye.15 günlük süre de doldu.Çünkü mahkeme kararı 24.06.2011 de bankaya gelmiş.herkese sesleniyorum hakkınızı arayın.

Şenol Eker
13-08-2011, 01:23:09
Ben bunu anlamakta zorlanıyorum.
Adam bir hizmet veriyor ve bir fiyat koymuş. Beğenen alır beğenmeyen almaz. Kimseyi kredi kartı almaya zorlayan yok ki.
Sanırım 5 ya da 6 tane kredi kartım var.
Bunlara bazan kart ücreti geldiği olur.
Ama unutmayın: Bu kart ücretleri PEŞİN alınan ücretlerdir.
Hemen bankayı arayıp kartımın iptal edilmesini isterim.
Neden derlerse kartı kullanma ihtiyacım olmadığını, bu yüzden boşuboşuna ücret ödemek istemediğimi söylerim.
Şimdiye kadar sadece HSBC kapattı kartı. O da sonradan 100 lira bonus verelim yeni kart alın dedi ama istemedim.
Diğerleri ise kart ücretini iptal ettiler sadece.

Hiç tüketici hakem heyeti ile uğraşmaya gerek yok.
Sadece 444'ü arayıp kartınızı iptal ettirmek istediğinizi söyleyin ve "çok yalvarırlarsa" iptalden vazgeçin.
Kartınızın limitine kadar dolu borcu olsa bile iptal ettirebilirsiniz. Unutmayın.

Ümit Basri Bülbül
16-08-2011, 13:44:56
Ben bunu anlamakta zorlanıyorum.
Adam bir hizmet veriyor ve bir fiyat koymuş. Beğenen alır beğenmeyen almaz. Kimseyi kredi kartı almaya zorlayan yok ki.
Sanırım 5 ya da 6 tane kredi kartım var.
Bunlara bazan kart ücreti geldiği olur.
Ama unutmayın: Bu kart ücretleri PEŞİN alınan ücretlerdir.
Hemen bankayı arayıp kartımın iptal edilmesini isterim.
Neden derlerse kartı kullanma ihtiyacım olmadığını, bu yüzden boşuboşuna ücret ödemek istemediğimi söylerim.
Şimdiye kadar sadece HSBC kapattı kartı. O da sonradan 100 lira bonus verelim yeni kart alın dedi ama istemedim.
Diğerleri ise kart ücretini iptal ettiler sadece.

Hiç tüketici hakem heyeti ile uğraşmaya gerek yok.
Sadece 444'ü arayıp kartınızı iptal ettirmek istediğinizi söyleyin ve "çok yalvarırlarsa" iptalden vazgeçin.
Kartınızın limitine kadar dolu borcu olsa bile iptal ettirebilirsiniz. Unutmayın.

Kazın ayağı öyle değil maalesef.
2009 yılında Garanti Bankasından konut kredisi kullandım.
Zaten Bonus kartım vardı. Arada sırada kullanıyordum.
Krediyi kullandıktan sonra adıma Shop&Miles Visa ve Master kart göndermişler.
Müşteri Temsilcisini aradım ve kartları kullanmayacağımı ve bu yüzden
istemediğimi söyledim. MT kartları kullanmadığım takdirde zaten herhangi bir
ücret istemeyeceklerini, elimin altında durmasını, bir gün lazım olabileceğini
söyledi. Ben de ücret almayacaklarını duyunca kartları bir kenara koydum.

Ancak kartları koyduğum yerden çıkarmam gerekti. Ne zaman? 24.07.2011 tarihinde
e-postama 100 TL kart ücreti borcum olduğunu söyleyen bir ekstre gelene kadar.
Geçen hafta Müşteri Temsilcisini aradım ve iptal talebinde bulundum. Bugün öğlene
doğru beni aradılar. Müşteri Temsilcisi, tam 9 dakika 54 saniye boyunca en az 10 defa
kartı kullanmadığımı, alınmayacak dendiği halde ücret istendiğini ve kartlarımın iptal
edilmesini istememe rağmen ısrarla ve de özellikle "bir kenarda dursun, bir gün lazım olur"
diyerek iptal etmemekte direndi. Bu arada kullanmadığım Bonus kartına da 45 TL kullan(ma)ma ücreti tahakkuk edildiğini öğrendim.

Hastane koridorlarında başlayan, asansörde devam eden ve hastane bahçesinde biten
sabırlı ama gerilimli 10 dakika sonunda ne oldu? 3-5 defa sormama rağmen Müşteri
Temsilcisi nedense ısrarla kart iptal talebimin alındığını söyledi. Ben de son olarak iptal
talebimin alındığını mı yoksa iptal edildiğini mi öğrenmek istediğimi söyledim. Bunun üzerine kartlarımın iptal edildiğini ancak 100 TL'yi ödemem gerektiğini söyledi. Ben de Tüketici Hakem
Heyeti'ne müracaat edeceğimi belirttim.

Sonuç olarak sadece 444'lü numarayı aramakla bitmiyor iş. Sabretmeniz, sonuna
kadar sabretmeniz ve sinirlerinize hakim olmanız gerekiyor. Genelde iptal etmek
için açtığınız telefonu kapattığınızda kartı iptal ettiremiyorsunuz. Çünkü ya bonus
ya maxipuan ya da adı ne ise sizin paranızı size iade ederek kandırıyorlar. Bu yüzden
kesin kararlı olmanız gerekiyor.

Eğer herhangi bir ödeme yaptıysanız geri almak için de mutlaka Tüketici Hakem
Heyeti'ne müracaat etmeniz gerekiyor.

Bu arada Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin (E:2010/3958, K:2011/1717, T:07.02.2011)
Banka lehine aldığı karar ortalığı iyice karıştıracak gibi görünüyor.

dawnstar
01-09-2011, 11:39:14
hangi banka bilgi alabilirmiyim.bende kart aidatına itiraz etmek istiyorum

ates73
10-09-2011, 10:18:15
Merhaba,
Ben de aynı dertten muzdaribim.
Akbank'tan epey yüklü konut kredisi kullandım. Bu sırada banka müdürü bana kk da göndereceklerini ancak kart üzreti almayacaklarını söyledi. Çok ısrar edine, o aralar kafam da epey sorunla dolu olduğundan kabul ettim.
Ancak 1 sene üzerinden geçer geçmez axess kk 'na 70TL kk yıllık aidtı kestiler.(bu ay)
Ben de bankaya yazılı olarak itirazımı ilettim. Ancak ücret iade talebimi reddettiler ve bana bunun dayanağı bir hukuk metni yolladılar. Sözleşmede yazıyormuş, ödemek zorundaymışım. Ancak bununla ilgilenen banka, benim aksi takdirde kk mın iptali talebimle hiç ilgilenmedi. 2 kez daha başvurdum ve kartın iptalini ve kullanmayacağım senenin aidatı olan 70TL nin iadesini talep ettim. Sonunda kartı iptal ettiler. Ancak aidatı geri vermiyorlar. Ben şimdi ne yapmalıyım? İptal olan bir kart var ve bunun aidatı benden alındı...

hsyntpc_of35
12-09-2011, 01:47:40
Ben ve etrafımdaki herkes bu kesintilerden başı ağrıyor. grnt bankası arıyor size card gönderelim diyor. tamam gönderin diyorum sıkışık olduğum ana denk geldiği ay.neyse kart geliyor 2-3 hafta sonra.ayrıca flxi diye bir kartım daha var borcu 900 tl olan. neyse yeni gelen kartın şifresini telden aldım.o kartında limiti 900 olarak geliyor.atm ye gidiyorum kartı sokuyorum bakıyorum yeni gelen kartında borcu 900. aradım müşteri hizmetlerini bu nasıl olur diye. dedikleri beyfendi iki kartta aynı o yüzden.biri bonus diğeri flexi.neyse diğer hesap kesim tarihinde bütün borcu yatırıyorum arıyorum bankayı kardeşim bonus kartı iptal edin yeni kart diye gönderdiğiniz kart diğer kartımın kopyası 2 kartı napayım ben diyorum.tmm beyfendi o zaman sizin bonus kartınıza 40 tl bonus yükleyelim dedi.tamam dedim bende.o kartı hiç kullanmadım diğer hesap kesildi internet hesabımdan bi baktım yeni bonus kartımın 40 tl borcu var 40 tl bonusu var borc kart aidatı.aradım tekrar iptal ettirdim 1 hafta içinde iptal edileceğini söyledi.diğer kesim tarihinde baktım 1 kere bile kullanmadığım kartın 0,58 tl borcu var ve bundan dolayı iptal edilmemiş. 0,58 tl yi ödedim kart kayıtlarımdan kalktı. varmak istediğim sonuç benim olsun babamın olsun eşimin olsun yakınlarımın olsun bu tip olayları çok oldu. hiçbiri bende dahil kart aidat ücretlerini ve de hesap işletim ücretlerini talep etmedim. şuan etrafımdaki üç dört kişi bu itirazları yapıpta şimdiye kadar olan bütün aidat paralarını ve hesap işletim ücretlerini geri alabileceksek gerçekten şu iki sene ve fazlasında çok büyük meblağlar ortaya çıkacak. çünkü bu foruma dün katıldım bahiszedeyim.yaklaşık olarak bir senelik hesap işletim ücretlerini alsam kartların bini bulacak.belki de abartıyorum ama eğer ki hesap kesiminden önce yatırılan paralardan kesilenlerde dahilse abartı olmaz. o yüzden lütfen biri bunlarla ilgili belgeleri dilekçe örneklerini emsal davaları özellikle hesap işletim ücreti olanlarını mailime gönderirse minnettar kalırım veya en önemli yapılması gerekeni söylerse açık vermeden bunu halletmem mümkün olur.en azından bankanın değil insanın boğazından geçer ve herkesi bu konuyla alakalı uyarırım yardımcı olurum. hsyntpc_of35 h.c.

darkenroad
05-10-2011, 11:50:22
Herkese selamlar. Bugün itibarıyla banka hesap işlem ücreti geri ödenmesi ile ilgili tüketici sorunları hakem heyetine yaptığım başvuru kabul edilip haklı bulunmuş ve ücretin bana iadesine karar verildiğine dair taahütlü dilekçem elime ulaşmıştır. Yaklaşık 3 ay önce X banka tarfından kesilen 55 liralık hesap işlem ücreti tarafıma iade edilecek.Karar aynen şöyle;

''Dosyanın incelenmesi neticesinde, 4822 sayılı kanun ile değişik 4077 sayılı TKHK'un 6. maddesi gereği tüketici talebinin kabulüne, 2011 yılı ilk dönemi için kesilen 55.00TL lik hesap işlem ücretinin tüketiciye iadesine, kararın tebliğ tarihindne itibaren 15 gün içersinde tüketici mahkemesine itiraz hakkı saklı kalmak üzere karar verilmiştir.''

Herkese tavsiyem hakkınızı aramayı unutmayın bu paralar kolay kazanılmıyor. Şimdi ben bu haklı davamda sonuca ulaştım ancak bir problemim var ve bu konuda yardım bekliyorum. Hesabımı yaklaşık 1 ay önce kapattım ve bu bankayla bir bağlantım kalmadı kazandığım geri iadeyi elden alabiliyormuyum yada başka bir hesaba yönlendirebiliyormuyum yada başka nasıl alabilirim bir fikri olan varmı? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Şenol Eker
05-10-2011, 20:49:16
Bir başka ilmikte benzer konu vardı.
Oradaki arkadaş da hesap işletim ücreti için hakem heyetine itiraz etmiş, hakem heyeti kabul etmiş ancak banka tüketici mahkemesine gitmiş. Tüketici mahkemesinde banka kazanmış ve arkadaş o 50 lirayı alamadığı gibi, mahkeme masrafları ile avukatlık ücreti olarak 250-300 lira gibi bir para daha ödemiş.
Umarım sizinki bu şekilde olmaz.

ziusudra
21-11-2011, 23:49:47
bu hesap işletim ücretlerinden kesin olarak kurtulmanın bir yolu mutlaka olmalıdır

ziusudra
21-11-2011, 23:50:22
bunlarda hesap işletim ücretlerinden kesin olarak kurtulmanın bir yolu mutlaka olmalıdır

ziusudra
21-11-2011, 23:51:13
hesap işletim ücretlerinden kesin olarak kurtulmanın bir yolu mutlaka olmalıdır

ziusudra
21-11-2011, 23:51:49
offff ya ... bu hesap işletim ücretlerinden kesin olarak kurtulmanın bir yolu mutlaka olmalıdır

keylogger
03-01-2012, 06:05:40
Benim de finans tan kartım vardı

keylogger
03-01-2012, 06:06:57
bi avukat arkadfasımın asistanı bir dilekçe verdi. Bankaya teslim ettim

keylogger
03-01-2012, 06:07:39
ertesi gün kredi karıma iade ettiler tutarı

pritt68
15-05-2012, 16:21:41
Merhaba Arkadaşlar,

Bir sıkıntımda yardımcı olmanızı istiyorum. Tüketici hakem heyetine kredi kartı üyeli ücretinden dolayı dilekçe verdim ve kabul edildi şeklinde tarafıma yazı geldi. Ama bugün elime geçen bir yazıda banka beni mahkemeye vermiş. Bunun için ne gibi bir yol izlememi tavsiye edersiniz. Benim ne yapmam gerekiyor. 40 Tl lik üyelik ücreti bana daha büyük rakamlar olarak geri dönermi?

Yardımcı olursanız sevinirim.Saygılar.

Freelander2
15-05-2012, 16:33:10
Merhaba Arkadaşlar,

Bir sıkıntımda yardımcı olmanızı istiyorum. Tüketici hakem heyetine kredi kartı üyeli ücretinden dolayı dilekçe verdim ve kabul edildi şeklinde tarafıma yazı geldi. Ama bugün elime geçen bir yazıda banka beni mahkemeye vermiş. Bunun için ne gibi bir yol izlememi tavsiye edersiniz. Benim ne yapmam gerekiyor. 40 Tl lik üyelik ücreti bana daha büyük rakamlar olarak geri dönermi?

Yardımcı olursanız sevinirim.Saygılar.

Bankalar tüketici mahkemesinde itiraz davası açıyorlar, sorun yok, kendiniz duruşmaya girebilirsiniz ve kart ücretini kabul etmediğinizi, tek taraflı sözleşmede haksız şart olarak konulan bu maddeyi de kabul etmediğinizi belirtirsiniz,

genelde ücret iadesi ile sonuçlanıyor. korkulacak birşey yok

pritt68
15-05-2012, 16:57:06
Bankalar tüketici mahkemesinde itiraz davası açıyorlar, sorun yok, kendiniz duruşmaya girebilirsiniz ve kart ücretini kabul etmediğinizi, tek taraflı sözleşmede haksız şart olarak konulan bu maddeyi de kabul etmediğinizi belirtirsiniz,

genelde ücret iadesi ile sonuçlanıyor. korkulacak birşey yok

Cevabınız için teşekkür ederim. Bende yarın bankaya gitmeyi düşünüyorum telefonda gelin görüşelim dediler. Mahkemeye çıkmak bişey değil asgari ücrete çalışıp birde dava masraflarının üzerime yıkılmasını bana büyük sıkıntılar yaratır. Anlaşma yolu varmı onuda bilmiyorum.

Freelander2
15-05-2012, 17:03:05
tüketici mahkemesinde cebinizden 1 kuruş çıkmaz. boşuna bankanın kölesi olmayın,

pritt68
18-05-2012, 08:55:34
Cevap için teşekkür ederim. Peki böyle bir davaya şahit olan varmı. mahkeme aceba ne karar veriyor. İnternette bazı haber sitelerinde banka haklı bulunmuş. Birde bu davaya cevap dilekçesi yazarken neleri belirtmeliyim.

Saygılar.

Freelander2
18-05-2012, 10:56:58
siz davalıysanız zaten doğrudan duruşma tarihi gelmiştir size , duruşmada söylediğimi söylemeniz kafidir.
zamanında itiraz yaptıysanız bir sorun olmaz.

ben 3 farklı bankanın duruşmasına kendim girdim, kız kardeşim benim verdiğim bilgilerle kendisi girdi, hepsinde kazandık.

yer istanbul tüketici mahkemesi

pritt68
18-05-2012, 12:10:58
siz davalıysanız zaten doğrudan duruşma tarihi gelmiştir size , duruşmada söylediğimi söylemeniz kafidir.
zamanında itiraz yaptıysanız bir sorun olmaz.

ben 3 farklı bankanın duruşmasına kendim girdim, kız kardeşim benim verdiğim bilgilerle kendisi girdi, hepsinde kazandık.

yer istanbul tüketici mahkemesi

Sayın Freelander2 çok teşekkür ederim. Kusuruma bakmayın. Bir cevap dilekçesi yazıyorum yazdıktan sonra son kez yardımınıza ihtiyacım olacak. Tekrar kusuruma bakmayın.

saygılar.

pritt68
18-05-2012, 16:49:21
Sayın Freelander2 çok teşekkür ederim. Kusuruma bakmayın. Bir cevap dilekçesi yazıyorum yazdıktan sonra son kez yardımınıza ihtiyacım olacak. Tekrar kusuruma bakmayın.

saygılar.

CEVAP:

T. İş Bankası kredi kartını 2010 yılından beri kullanıyorum. Şubat 2012 tarihindeki kredi kartı ekstreme 40,00.- TL lik Üyelik Ücreti adı altındaki yansıtmış oldukları ücreti kabul etmedim. Zaten bankalar bu kredi kartı ile ilgili masraflarını Faiz, Komisyon , Gecikme faizi, vb. tabirlerle fazlasıyla tüketiciden almaktadır. Bir de buna ‘’Üye Aidatı’’ adı altında senelik ücret yansıtmaları ve bunu tek taraflı matbu sözleşmeye bağlayarak yapmaları yasalara aykırı olduğu gibi, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 6. maddesine göre haksız bir şarttır. Tüketici Hakem Heyeti de 27.03.2012 tarih ve 2012/284K. sayılı kararı ile bu yönde bir karar vermiştir.

Hakimliğinizce de bilineceği üzere,

1- Yargıtay 13.Hukuk Dairesince verilen ve ekte sunulan 2011/4736 esas ve 2011/11579 sayılı son karara göre ise söz konusu yıllık kart aidatının BK. 125 Md ve HGK 2010/1-93-88 sayılı kararı uyarınca on yıl geriye dönük olarak tüketiciler tarafından alınabileceğine ilişkin hükmü de kesinleşmiş bulunmaktadır.
2- Kocaeli Tüketici Mahkemesi’nin 04/10/2006 tarih ve 2006/368 Karar nolu kararı
Kredi Kart ücreti adı altında para kesilmesinin hukuki mesnetsizliği;(Ek bilgi)
4822 Sayılı Kanun ile Değişik 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un “Sözleşmedeki Haksız Şartlar” başlıklı 6. maddesine ve 5464 Sayılı Banka ve Kredi Kartları Kanunun 24. maddesine göre bankanızın almış olduğu bu kart ücreti, herhangi bir hizmet karşılığı olmadığından ve de söz konusu sözleşme şartı önceden hazırlanmış, özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle içeriğine etki edilemeyip; müzakere edilemediğinden haksız bir şarttır.Ayrıca 5464 sayılı yasanın 44. maddesinde yapılan atfa binaen, uyuşmazlıkların Tüketici Hakem Heyeti`nde ve/veya Tüketici Mahkemesi`nde çözümleneceği hüküm altına alınmıştır,denilmektedir.

SONUÇ: Hakkımda açılmış bu davanın reddini arz ve talep ederim.18.05.2012

yazdım eklerinede yukarıda yargıtay kararını ve 2 adet tüketici mahkemesi kararını ekliyorum veriyorum bakalım ne olacak.

göksel77
28-05-2012, 18:09:20
CEVAP:

T. İş Bankası kredi kartını 2010 yılından beri kullanıyorum. Şubat 2012 tarihindeki kredi kartı ekstreme 40,00.- TL lik Üyelik Ücreti adı altındaki yansıtmış oldukları ücreti kabul etmedim. Zaten bankalar bu kredi kartı ile ilgili masraflarını Faiz, Komisyon , Gecikme faizi, vb. tabirlerle fazlasıyla tüketiciden almaktadır. Bir de buna ‘’Üye Aidatı’’ adı altında senelik ücret yansıtmaları ve bunu tek taraflı matbu sözleşmeye bağlayarak yapmaları yasalara aykırı olduğu gibi, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 6. maddesine göre haksız bir şarttır. Tüketici Hakem Heyeti de 27.03.2012 tarih ve 2012/284K. sayılı kararı ile bu yönde bir karar vermiştir.

Hakimliğinizce de bilineceği üzere,

1- Yargıtay 13.Hukuk Dairesince verilen ve ekte sunulan 2011/4736 esas ve 2011/11579 sayılı son karara göre ise söz konusu yıllık kart aidatının BK. 125 Md ve HGK 2010/1-93-88 sayılı kararı uyarınca on yıl geriye dönük olarak tüketiciler tarafından alınabileceğine ilişkin hükmü de kesinleşmiş bulunmaktadır.
2- Kocaeli Tüketici Mahkemesi’nin 04/10/2006 tarih ve 2006/368 Karar nolu kararı
Kredi Kart ücreti adı altında para kesilmesinin hukuki mesnetsizliği;(Ek bilgi)
4822 Sayılı Kanun ile Değişik 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un “Sözleşmedeki Haksız Şartlar” başlıklı 6. maddesine ve 5464 Sayılı Banka ve Kredi Kartları Kanunun 24. maddesine göre bankanızın almış olduğu bu kart ücreti, herhangi bir hizmet karşılığı olmadığından ve de söz konusu sözleşme şartı önceden hazırlanmış, özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle içeriğine etki edilemeyip; müzakere edilemediğinden haksız bir şarttır.Ayrıca 5464 sayılı yasanın 44. maddesinde yapılan atfa binaen, uyuşmazlıkların Tüketici Hakem Heyeti`nde ve/veya Tüketici Mahkemesi`nde çözümleneceği hüküm altına alınmıştır,denilmektedir.

SONUÇ: Hakkımda açılmış bu davanın reddini arz ve talep ederim.18.05.2012

yazdım eklerinede yukarıda yargıtay kararını ve 2 adet tüketici mahkemesi kararını ekliyorum veriyorum bakalım ne olacak.

Bunun sonucunu merakla bekliyorum. İnşallah tüketici lehine bir karar çıkar