PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Oy Kullanmama Cezası

tttttttt
21-06-2007, 17:23:59
Merhaba.Sitede baktım ama bulamadım.Evet herkes oy kullanmalı buna birşey demiyorum ama ben o sevimsiz boyayı parmağıma sürdürmeyeceğim.

Sanki sokaktaki köpeğe aşılıdır diye kulağına mühür vururlar veya kurban bayramında kurbanlıklara sarı birşey takarlar onun gibi bizide damgalıyorlar gibime geliyor.

Asıl konu ise ben oy vermek istemiyorum.Araştırdığıma göre cezası 5 ytl ancak tebilagt ettirmek devlete 10 ytl imiş ve kimseye şimdiye kadar ceza gelmemiş.

Farzedelim oy kullanmadım ceza nereye gelecek.Seçmen kayıt adresimemi , ikametgahımamı o da olmadı ikametgah olarak hiçbir kayıtta yoksam ne olacak.

İlerde bu ceza karşıma çıkarmı?

klmakn
21-06-2007, 17:35:19
bu suçdan dolayı ceza vereni henüz duymadım...

korugan
21-06-2007, 17:47:12
Sayın tttttttttttt,
Bence ceza bizim medeni yaklaşımımıza gelecek. Sistem iptidai olabilir ama oy kullanma sorumluluğumuzu ortadan kaldırmaz.
Vatandaşlık işte tam da böyle günlerde belli olur görüşündeyim.
Saygılar

deniz02
21-06-2007, 18:24:41
Farzedelim oy kullanmadım ceza nereye gelecek.Seçmen kayıt adresimemi , ikametgahımamı o da olmadı ikametgah olarak hiçbir kayıtta yoksam ne olacak.

İkametgah olarak hiç bir kayıtta yoksanız; siz de yoksunuz, bu durumda oyunuz da yoktur, ortada ceza verilecek bir durumda olmaz! Siz yoksanız , sizin için ilerisi de yoktur ki karşınıza çıkacak herhangi bir ceza olsun veya olmasın.

gecem1970
21-06-2007, 18:50:03
Her türlü olumsuzlukta, oy kullanmadığınızı, bu oyunda büyük olsılıkla iktidakilere yaradığını hatırlayacaksınız. Bu az bir ceza mı?

tttttttt
21-06-2007, 19:21:01
Ya öyle yada böyle , konu neden oy kullanıyoruz kullanmıyoruz değil.

Cezası varmı yokmu ,varsa ne kadar, nereye gelecek , ne zaman gelecek , gelmez ise elime ulaşmazsa ilerde karşıma çıkarmı?

Av.Emrah Yavuzcan
21-06-2007, 19:40:09
2839 sayılı kanuna baktığımızda;
"SEÇİMDE OY KULLANMAYANLAR:
Madde 63 - (Değişik madde: 28/03/1986 - 3270/35 md.)
Seçmen kütüğünde kaydı ve sandık listesinde oy kullanma yeterliği bulunduğu halde, Milletvekilliği genel ve ara seçimlerinde meşru mazeretleri olmaksızın katılmayanlar, ilçe seçim kurulu başkanı tarafından onbin lira para cezasıyla cezalandırılırlar. Bu karar kesindir. "**((**) 27 Ekim 1995 tarih ve 4125 sayılı Kanunun 22 nci hükmü gereğince, seçmen kütüğünde kaydı ve sandık listesinde oy kullanma yeterliği bulunduğu halde XX nci Dönem Milletvekili Genel Seçimine hukuki veya fiili mazeretleri olmaksızın katılmayanlara, 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanununun 63 üncü maddesinde gösterilen para cezası ikiyüzellibin lira olarak uygulanır.)
hükmünü görmekteyiz. Son yapılan seçimlerde bu cezanın 5-YTL'ye çevrildiğini fakat bu cezanın tebligat masrafının da 10-YTL olduğunu görmekteyiz. Her ne kadar Anayasa'ya aykırılığı tartışılan bir konu olsa da, önümüzdeki seçim için bir ceza miktarı hakkında bilgiye ulaşamadım.

Erdoğan Kırcalı
21-06-2007, 19:43:33
Sn.tttttttt;
dediğiniz gibi oy kullanmamanın cezası ''bu dünyada'' 5ytl.Şimdiye kadar bu yüzden ceza alana şahit olamadık.
Diğer taraftaki cezası da o köprüden geçerken size doğru sallanan ''boyalı parmaklı elleri'' aşağıdan seyretmek olacaktır herhalde.

saygılar

tttttttt
21-06-2007, 21:03:06
Bilgi için tşekkür ederim sayın Avukat,

Bu sene için bilgiye ulaşabilirseniz yazarsaniz sevinirim.

Valla ben bu çağda elimi boyatamam, geçen seçimde tamam buraya kadar demiştim.

benkurt
21-06-2007, 21:48:24
Valla ben bu çağda elimi boyatamam, geçen seçimde tamam buraya kadar demiştim.

Aman boyatma....
Bu vatanın geleceği için, alınlarını kanlarıyla boyatanlar var ya......
Sen de onların boyalarının arkasına sığınır, o kibar elini temiz tutarsın.
Ne Mutlu Türküm Diyene.....

KASIMAN
21-06-2007, 21:56:41
Sayın tttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttt........ ,

yani mesele sadece konunun hukuki boyutunu öğrenme isteği olsa, hukukçularımız cevaplar bizler de sayenizde bilgi sahibi olurduk. Buna hiçbir diyeceğimiz de olamazdı.
Ne acı ki, ülkemizin geleceği için hiç durmadan şehit verdiğimiz şu günlerde, en önemli fırsatımız olan seçim konusunda, bırakın havai bir vurdumduymazlığı adeta seçim aleyhtarlığı yapan sizi esefle kınıyorum...:kızgın:

Av.Ergün Vardar
22-06-2007, 01:06:38
Parmağına boya değdirmek istemeyen TÜRK MİLLETİNİN bireyi,bayrak ne demek,vatan ne demek,şehit ne demek,bunlar size neleri ifade ediyor?

myirtici
22-06-2007, 13:52:08
Merhaba.Sitede baktım ama bulamadım.Evet herkes oy kullanmalı buna birşey demiyorum ama ben o sevimsiz boyayı parmağıma sürdürmeyeceğim.

Sanki sokaktaki köpeğe aşılıdır diye kulağına mühür vururlar veya kurban bayramında kurbanlıklara sarı birşey takarlar onun gibi bizide damgalıyorlar gibime geliyor.

Asıl konu ise ben oy vermek istemiyorum.Araştırdığıma göre cezası 5 ytl ancak tebilagt ettirmek devlete 10 ytl imiş ve kimseye şimdiye kadar ceza gelmemiş.

Eğer böyle tırıvırı bir mazeretten dolayı vatandaşlık görevinizi yapmamayı düşündüğünüze göre,vatanınızla ilgili gelecek planlarınızda yok demektir. Bazı vatan evlatları seçme,vergi verme, gibi vatandaşlık görevlerini yapıyorlar ve bir vatandaşlık görevi daha varki;gencecik yaşta vatan için kanlarını akıtmak.yani askerlik yapmak. Sanırım bu görev, sizin parmağınıza sürülecek boyadan daha ölümcüldür. Buna bile itiraz etmiyorlar. Şu veya bu şekilde seçme hakkınızı kullanmayabilirsiniz ve bunun için ön görülen cezaya çarptırılabilirsiniz yada, çarptırılmazsınız. Ancak, boya sürülüyor parmağıma diye bir mazeretle, bu vatandaşlık görevinizi yapmazsanız, yanlış yapmış olursunuz kanaatindeyim.
Boya mevzusunu kınayalım, daha çağdaş ve milletimize yakışan bir çözüm bulup, mükerrer oy kullanmak isteyerek, memleketim hür iradesinde sapma yapmak isteyenlere karşı önlem alalım, ancak parmağımız boya oluyuor, ojem lekeleniyor v.b mazeretlerle bu görevimizden geri durmayalım diyorum.
Aksi halde yönetime gelecek iktidar hakkında beyenme veya beyenmeme konusuda fikir beyan etmemiz, eleştiri veya övgüdede bulunmamız, vicdanen mümkün olmaz.Memlekette kendinizi yok farzetmeyin.Ortaçağda bu hakkı alabilmek için insanlar birbirlerini öldürecek kadar, ülkelerinin geleceğine yön verme, hakkını alma sevdasında idiler. Bu hakkı boyadır, şudur, budur mevzularıyla bahane bularak küçümsemiyelim.

Stefan Fredrik
22-06-2007, 13:54:33
cezayı göze alıp oy kullanmayacağım

Av.Emrah Yavuzcan
22-06-2007, 16:44:07
Hukuki bir soru olduğu için cevap vermiştim. Fakat yanıldığımı şimdi fark ediyorum. Oy kullandığınızı belirten ve mükerrer oy kullanmanızı engelleyen o mürekkebi parmağınıza sürdürmemek için oy kullanmamanız mantıksız. "Oy kullanmıyorum" cümlesini, "sigara kullanmıyorum" dermiş gibi aktarmanız ve milletin kaderini bu denli ilgilendiren bir olay olan seçimi küçümsemeniz, yeterli bilgiye sahip olmadığınızı göstermektedir. Burada önemli olan 5-10 YTL değildir, önemli olan, BU MİLLETİN GELECEĞİDİR!

tttttttt
22-06-2007, 23:20:56
Bir dövmediğiniz kalmış teşekkür ederim.

Biraz araştırırsanız aynı düşüncede olan Hıncal Uluç'un yazısını okumanızı öneririm.Aynı tepkiyi vereceğinizi umarım.Kendisi bizzat bir daha elime mürekkep döktürmem demişti.

Özellikle kınama konusunda Site Yöneticimizin mesajını ve göndermiş olduğu yazıyı buraya koyarsa daha da bilgilendirici olur düşüncesindeyim.

Ayrıca şu ki oy kullanmak vatandaşlık görevimiz ona lafım yok , ülkede olan bitenlerden bahsemişseniz oy kullanacaksamda vereceğim oy iktidara gidecektir.Ama oy kullanmayacağım.Hukuki bir forumda hukuki bir soru sordum ama tepkiyle karşılaştım ve kasıtlı görüldüm bu sizce adeletlimi.İçimi bilmeden beni yargıladınız.

O yüzden bende kasıt aramayın lütfen.Bunu da açık açık söylettirdiniz bana.

Ancak ben o boyayı bir köpeğin aşılı olduğunu belirtir kulağındaki damga veya kurbanlıkların kontrol ediliğini belirtir sarı kulakta damga olarak parmağıma koydurmayacağım.

İnsan gibi muamele görmek istiyorum.2007 yılındayız.Artık internet üzerinden hiçkimsenin zamanında yapamayacağı şeyleri yapıyoruz , cep telefonu üzerinden tv izliyoruz teknoloji nerelerde biz nelerle uğraşıyoruz.

tttttttt
22-06-2007, 23:27:36
Ne yazarsanızda yazın ya umrumda değil.

Hava zaten sıcak üyeliğimide silerseniz silin ,silersenizde sevinirim, konuşun siz aranızda ben yokmu, bu ne iştir hadi by size.

deniz02
22-06-2007, 23:33:06
Sen de mi Brütüs!

Dostlarını, davalarını, saflarını terk edenler düşmanların ağına düşüyor. Grubunu terk eden eski günlerine, eski büyüklerine, eski kutsallarına saldırıyor. Tarih boyunca Brütüsler hep var oldu, bundan sonra da olacak. Sahi kimdir günümüzün Brütüsleri?

Shakespeare, Julius Sezar adlı eserinin o en bilinen sahnesinde "Et tu Brutus?" (Sen de mi Brütüs?) dedirtir Sezar'a. Sonra elbisesini başına çekip "Öyleyse öl Sezar!" diyerek kaderini mühürleyecek 23 hançer darbesine bırakır kendini. Psikologlar, edebiyat tarihinin bu en meşhur satırlarında bir hastalık ve bir travmanın bulgularını görürler. Tıp literatürüne Brütüs Kompleksi diye giren hastalık, hastanın kendini büyüten, koruyan, kendine bakan kişiye karşı kin besleme, onu ortadan kaldırma, onun gölgesinde kalmaktan kurtulma arzusu olarak tanımlanabilir. Buna karşılık "Öyleyse öl Sezar!" cümlesi 1991 yılında Prof. Jenifer J. Freyd'in literatüre kazandırdığı 'İhanet Travması'nın temel bulgusu. Freyd, özellikle kendisini korumasını beklediği kişilerin ihanetine uğrayanların sonu intihara kadar varabilen bir travma geçirdiklerini kaydediyor.

http://www.aksiyon.com.tr/detay.php?id=24755

deniz02
22-06-2007, 23:34:58
Sen de mi Brütüs! demiştim ki, Sayın ttttttttt gitmişş :eek: neyse geçmiş olsun kardeş sen zaten yoktun ki!!!

Erdoğan Kırcalı
22-06-2007, 23:36:22
Ne yazarsanızda yazın ya umrumda değil.

Hava zaten sıcak üyeliğimide silerseniz silin ,silersenizde sevinirim, konuşun siz aranızda ben yokmu, bu ne iştir hadi by size.

ALLAH YOLUNUZU AÇIK ETSİN.
Boyasız parmakla,parmağı boyalıların sağladığı huzur ortamında uzuuun bir ömür dileklerimle.

deniz02
23-06-2007, 00:16:35
2006'da, doğruluğuna inandığım "Seçimde parmak boyama tarihe karışıyor" diye, bir haberin yayımlandığını hatırlıyordum; buldum, ancak geçerliliğini tam olarak bilemiyorum?

http://medya.zaman.com.tr/2006/10/15/parmak_b.jpg

Türkiye, 4 Kasım 2007'de yapılacak genel seçimlerde birçok ilki yaşayacak. Meclis'in yaptığı Anayasa değişikliği sayesinde, 25 yaşını dolduranlar milletvekili seçilebilecek. Oy pusulasında bağımsız adayların ismi de yer alacak.

Her seçim döneminde tartışılan mükerrer oy kullanımı artık tarihe karışacak. Kimlik numarasıyla oy kullanılacağı için parmakların boyanmasına gerek kalmayacak. Sonuçlar daha hızlı bir şekilde duyurulacak. Yüksek Seçim Kurulu, Seçim Sistemi Otomasyonu Projesi'ni (SEÇSİS) hayata geçirdi. TC kimlik numarası temel alındı ve bilgiler MERNİS'le eşleştirildi. Böylece tüm mükerrer kayıtlar silindi.
Seçim sonrası sandıklardan çıkan oy sonuçlarının ilçe seçim kurullarından merkeze ulaşması ayları buluyordu. Bu sebeple resmî sonuçlar, aylar sonra açıklanıyordu. Yeni sistem bu süreyi kısalttı. Sistemin denenmesine 2002 milletvekili seçimleri temel alınarak 9 Ekim'de başlandı. Sanal seçim süreci 20 Ekim'de bittiğinde bir seçim sonucunun ne kadar zamanda açıklanacağı ortaya çıkacak.

SEÇSİS, kağıt üzerinde yapılan seçimlerde yaşanan aksaklıklar sebebiyle yaklaşık 20 yıl önce başlatıldı. Ancak MERNİS projesinde olduğu gibi çok yavaş ilerledi. 2004 yılında Yargıtay'dan YSK Başkanlığı'na seçilen Cengiz Erdoğan, iki yıl içinde projeyi bitirdi. SEÇSİS'te vatandaşın oy kullanım şeklinin değişmeyeceğini vurgulayan YSK Başkanı, "Yine sandıklara gidilip oy verilecek; ama yeni sistem sayesinde sonuçlar merkeze anında yansıyacak. Daha önce 35 ildeki 26 milyon seçmen eski sisteme göre bilgisayar ortamındaydı. 46 ildeki 17 milyon seçmen de kağıt ortamındaydı. Yaklaşık 43 milyon seçmenin tamamını dijital ortama taşıdık. Yeni sistem sayesinde referanduma gitmek de çok kolaylaştı." dedi. Yazılımını Havelsan, donanımını Koç Sistem'in yaptığı SEÇSİS'le tüm il ve ilçe seçim büroları yazıcı ve LCD ekranlı bilgisayara kavuştu.

3 Kasım 2002 tarihinde yapılan milletvekili seçimi için Hindistan'dan alınan 188 bin şişe seçim boyasına, 2 trilyon 400 milyar lira ödenmişti. 28 Mart'taki yerel seçimler için 200 bin şişe boyaya ödenen meblağ da 3 trilyon lirayı bulmuştu. Havelsan'ın üstlendiği SEÇSİS projesinin tutarı ise 980 bin YTL.

YSK'nın iletişim altyapısı Adalet Bakanlığı'nın Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP)'ne entegre edildi. Türkiye'deki seçim bürolarının neredeyse tamamı adliyeler içerisinde yer aldığı için YSK'nın iletişim altyapısını UYAP ile ilişkilendirmek kolay oldu. Böylece devlete maliyeti düşen SEÇSİS, bakım ve onarım masrafından kurtuldu. Havelsan Yönetim Bilgi Sistemleri Direktörü Gökhan Köseoğlu, SEÇSİS'le demokrasiye katkıda bulunduklarını ifade ediyor. Köseoğlu, "2007 yılı seçimlerinde Türkiye'nin dört bir yanındaki veriler Havelsan'ın yazılımı üzerinden toplanacak. Sistem işletilmeye başlandı. 733 yere yaygınlaştırılmasını sürdürüyoruz. Bu bütün ilçeler anlamına geliyor." şeklinde konuşuyor. SEÇSİS'le Ankara ile 733 ilçe arasında evrak alışverişi biteceği için para ve zaman tasarrufu da sağlanacak. MERNİS'le irtibatlı çalışan sistem sayesinde seçmen kütükleri sürekli olarak kendiliğinden güncellenecek. Ölülere oy pusulası gönderilmesinin önüne geçileceği gibi merkezî seçmen veri tabanının kopyası internet üzerinden sorgulamaya açılacak. Seçmenler kimlik numaralarıyla nerede oy kullanacaklarını görebilecek. Avrupa devletlerinin seçim sistemlerine baktığını belirten YSK Başkanı Erdoğan, "Birçoğu bizden çok geride. ABD bile son iki seçiminin sonucunu vermede çok kötü durumda. Arap ülkeleri ve Türk cumhuriyetlerine seçim ile ilgili eğitim vermekteyiz." diyor.

"Sistemimiz şu an en ileri ülkelerde bile yok"

Avrupa devletlerinin seçim sistemlerine baktığını belirten Erdoğan, "Birçoğu bizden çok geride. ABD bile son iki seçiminin sonucunu vermede çok kötü durumda. Biz Arap ülkeleri ve Türk cumhuriyetlerine seçim ile ilgili eğitim vermekteyiz. Seçim sistemimizi öğretip seminer veriyoruz. Bilgisayarlaştıktan sonra birçok ülkeye örnek olacağımızı düşünüyoruz." dedi.

Seçmen bilgileriyle MERNİS karşılaştırıldı

YSK, tüm ilçelerdeki seçmenlerin TC kimlik bilgileri ve ikametgah bilgileriyle nüfus müdürlükleri, tapu müdürlükleri, emniyet müdürlükleri, muhtarlıklar, site yönetimleri ve şahıslarla birebir irtibat kurarak bilgi doğrulaması yaptı. Bunu belli aralıklarla 4 defa gerçekleştiren kurum, elde ettiği bilgileri MERNİS'e götürüp örtüştürdü. Sağlamasını yaptığı seçmenleri yeni sisteme kaydetti. Böylelikle MERNİS'le yüzde 93 buçuk örtüşme sağlandı. Erdoğan, Türkiye'de bu kadar yüksek oranda örtüşen başka kurum olmadığını söylüyor.

İstek dışı ikametgah taşıma tarihe karışıyor

Adayın, kendisine oy vermeyecek muhaliflerinin ikametgahını değiştirerek başka bir bölgeye taşıması önleniyor. Seçmenin kendi iradesi dışında ikametgahında değişiklik yapılamayacak. Bir taraftan istek dışı ikametgah değiştirmenin cezası 3 yıla çıkartılırken, seçmen de internet üzerinden oy kullanma yerini görüp itiraz edebilecek.

YSK nasıl çalışıyor?

Yargıtay'dan 6, Danıştay'dan da 5 üyesi olan YSK yönetimi 11 kişiden oluşuyor. Anayasal bir kuruluş olan YSK'nın üyeleri seçimle geliyor. Üyeler kendi arasında görev süresi 6 yıl olan başkanı seçiyor. Başkan 6 yıl sonra tekrar aday olabiliyor. Seçim kurulu başkanları bulundukları mahallin en kıdemli 3 hakiminden oluşuyor. İlçe seçim kurul başkanı da bulunduğu yerin meslek olarak en kıdemli hakimi olmakta. İlçe seçim kurullarında seçim dönemlerinde bir de sandık kurulu oluşturuluyor. Sandık kuruluna en çok oy alan dört siyasi partinin temsilcileri ile tarafsız, yaşlı ve konuyu iyi bilen bir memur yer alıyor. Sandık kurullarında parti temsilcileri ücretsiz olarak görev yapıyor. Her ilçe seçim kurulunda müdür, katip ve hizmetli olmak üzere 3 kişiden oluşan kadrolu personel görev yapıyor. Seçimle ilgili itirazların ilk değerlendirmesi ilçede değerlendirip karara bağlamakta. Kararlaştırılamayan itirazlar illere iletilmekte. İllerde de karara bağlanamayan itirazlar YSK'ya gönderiliyor. YSK ise 11 kişilik kuruluyla kesin karar vermekte.

Her ilçe kendi seçmeninden sorumlu hale getirildi

Eskiden bütün veriler Ankara'da toplanıp birleşik oy pusulaları basılıp dağıtılırken artık her ilçe kendi seçmeninden sorumlu ve yetkili konumda. Her ilçe seçim kurulu kendi bilgisini kendi güncelliyor. Aldığı bilgileri kendi bilgisayarına kaydediyor ve merkeze de kaydedilmiş oluyor. YSK sistemi denetliyor. Her ilçedeki ilçe seçim kurulu başkanı, müdürü ve katibi kendi seçmeninden sorumlu tutuluyor. Sandık seçmen listesi, muhtarlık belgesi askı listesi, seçmen bilgi kağıdı ve diğer dokümanları bilgisayardan alabilecekleri uygulama yazılımı da hazır.

Zaman

Av.Türkan Tilli Yıldız
23-06-2007, 00:28:24
Tabiki teknolojinin getirdiği kolaylıkardan yaralanmak gerekiyor ancak güneydoğuda hergün askerlerimizin şehit olduğunu duyumaktan daha fazla iz bırakan bir uyguluma değil zanedersem.birkaç gün içinde geçiyor bıraktığı leke.ayrıca bu damgalanma olayı sadece seçimlerde değil bir discoya bara gitseniz dahi girerken bileğinizin iç tarafına bir keşe basarlar o tarz birşey.bundan gocunmayanlar lütfen vatandaşlık görevi olan oy kullanma konusunda parmak ucuna damlatılan bir damala mührü de sorun etmesinler.çünkü bu memlekette zaten GEREĞİNDEN FAZLA SORUN VAR.

Gidiniz ve vatandaşlık görevinizi LAYIKIYLA yerine getiriniz.

avava
23-06-2007, 01:02:51
Burada asıl konu oy kullanmayanlar ile birlikte şu parmaklardaki boyaların silinip mükerrer oy kullanılıp kullanılmamış olmasında veya olacağında düğümleniyor. Bugüne kadar çok yerde konuşulup ama nedense hiç yazılmayan bu konuyu burada görünce dayanamadım. Mesele mükerrer oydur. Oy kullanmama hakkı veya haksızlığı değil. Geçen seçim günü nedense özel otobüsler (servis otobüsleri) vızır vızır ortalıkta dolaşıyordu. Dikkat ettiniz mi? Genelde de türbanlı tipler dolu içinde... Hayırdır maşallah. Ben mi yanlış görmüştüm? Neyse fazla konuşmayayım başka yöntem bulurlar. En azından uçağa terfi etmişlerdir belki bu arada...

gkhnaydogan
23-06-2007, 15:25:36
Demokrasi,ozgurluk nutukları atanlar ıs bırseyler yapmaya gelınce uzerıne dusenı yapmıyorlar. Hıc bır sıyası partıyı begenmesenızde, bır murekkepın elıne surulmesınden rahatsız olsanızda seçımlerde oyunuzu kullanın. Oy kullanmayanların sıyası ıktıdarlardan sıkayecı olma hakları yoktur. Cunku oy kullanmayarak onların basa gelmelerını saglamıs, aslında onlara hızmet etmıslerdır....

keldorados
04-07-2007, 14:16:59
merhaba arkadaşlar çok önceleri oy kullanmama cezası 4 bin küsür ytl ye çıkacak diye duymuştum. cezanın 5 ytl olduğuna emin misiniz?

Erdoğan Kırcalı
04-07-2007, 14:19:11
Geçmiş yıllar için belirlenmiş olan oy kullanmama cezası 5ytl.dir.Bu seçim dönemi için henüz açıklanmış bir başka rakam yok.

zuhal yildiz
04-07-2007, 15:37:46
benim oy kullanamama gerekcem is seyahati ilk kez oy kullanamayacagim bu konuda kime bildirim yapabilirim yasal suresi ne kadardir? tesekkurler.

psykhe
16-07-2007, 15:28:09
3 AY ÖNCE ALMIŞ OLDUĞUM Bİ HAPİS CEZASI VAR... FAKAT DAHA ÖNCE HERHANGİ Bİ SUÇUM BULUNMADIĞI İÇİN ERTELENDİ VE 1 YIL 8 AY DENETİM SÜRESİNE TABİ TUTULACAĞIM, TCK/1-a-b BENTLERİNDE BELİRTİLEN HAKLARDAN MAHRUM BIRAKILDIM... SEÇME SEÇİLME HAKKINDAN MAHRUMUM... BEN BU SEÇİMLERDE OY KULLANIRSAM BU KASTİ Bİ SUÇA GİRER Mİ??? YA DA KULLANMAZSAM BENİM BAŞIMA Bİ SORUN AÇAR MI? ( ÇÜNKÜ DENETİM SÜRESİ BOYUNCA HERHANGİ Bİ KASTİ SUÇ İŞLERSEM CEZA İNFAZDAN ÇIKIYO VE ÇEKMEK ZORUNDA KALIYORUM) YANİ OY KULLANMAK YA DA KULLANMAMAK KASTİ Bİ SUÇ MUDUR?

İLGİLENİRSENİZ SEVİNİRİM... ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER...

maktul
16-07-2007, 18:48:35
Bu İlgİnÇ Soruya Cevaben

Cumhurİyet Sadece Gazete DeĞİl CumhurbaŞkaninda 1 Oya Generalİnde 1 Oya Garİbaninda 1 Oya Sahİp OlduĞu "kendİ Kendİnİ YÖnetme" Şeklİ OlduĞunu Ve Oy Kullanan Mİlyonlari KÖpek Veya Kurbanlik Hayvan Sanmanin Akla MantiĞa UymadiĞini, İyİ DÜŞÜnÜldÜĞÜnde Bu Sorunun Oy Kullananlara Hakaret OlduĞunu Hatirlatirim...
Cumhurİyetten VazgeÇecek LÜksÜm Yok... Atalarim Cumhurİyet İÇİn TopraĞi Kaniyla Boyadi... Ben Elİmİ Boyatmaktan KaÇacak DeĞİlİm... Cumhurİyete Sahİp Çik... 22 Temmuzda Sandik BaŞina

13asa13
19-07-2007, 13:06:19
Anayasa'da "seçme ve seçilme hakkı"ndan bahsediliyor..seçme ve seçilme bir haksa cezası olamaz.Ceza öngörülmekteyse bu anayasamıza açıkça aykırı bir durum taşkil eder..İlla ceza verilecekse "seçme yükümlülüğü" olara anayasa değiştirilmek zorundadır..

hukukcukemal
19-07-2007, 13:16:15
yazık elını boyatmayanlar ıcın canını feda etmıs olanlara... cok uzuldum bu tavrın karsısında. gonlunuz rahat olsun akp secmenın sandıga gelmemesı ıcın yayınladıgı yazı ıle bu cezanın uygulanmadıgını bıldırmıstır. 5ytl nız sızın kalacak rahat olun

loye
19-07-2007, 21:37:48
Ben Vatanımın Milletimin huzuru ve geleceğimiz için parmağımı değil elimi boyasalar vatandaşlık görevimi yerine getirip oyumu yine de kullanacağım.

atakans
20-07-2007, 09:25:55
Ben de

aHaRuNHaN
23-08-2007, 07:56:16
Sayın tttttttttttt,
Bence ceza bizim medeni yaklaşımımıza gelecek. Sistem iptidai olabilir ama oy kullanma sorumluluğumuzu ortadan kaldırmaz.
Vatandaşlık işte tam da böyle günlerde belli olur görüşündeyim.
Saygılar

Bu konu ile kişilerin Vatandaşlığı Vatandaşlık görevi tartışılması bence doğru değildir. Örneğin ; Eskişehirde çalışıyorum Erzincanda oy kullanmam gerek. Yan yattı çamura battı gibi birçok sorunlar vs. vs. ve yetişmeye çalıştım ama yetişemedim. Şimdi bu durumda benim Vatandaşlığımı eleştirmek yanlış olmuyor ise o zaman Vatandaşlıktanda çıkarabilirsiniz sanırım.

admin
21-10-2007, 14:30:48
Referandum veya oy kullanmama cezası hakkında bilgi vermiyoruz.
Gün referandum günü değildir.
Gün, vatanın bütünlüğünü, şehitlerimizi, vatanımızı düşünmek günüdür.

adaletsizlik
12-06-2011, 12:25:05
Merhaba,

Oncelikle secme ve secilme olayini nasil halkimizin buyuk kesimi icin hassas bir konu olan (en azindan sahsim icin) Sehitlere ya da neredeyse vatan hainligine kadar getirdiginizi anlamakta gucluk cekiyorum. Hukukcu olmadigimdandir diye dusunuyorum.

Basligi hortlatmis olacagim ama icerik konu basligindan sanirim biraz boya ve vatandaslik gorevi mevzusuna kaymis. Ben bunlardan daha cok oy kullanmama ile ilgili bilgi almak istiyorum.

Herhangi bir zamanda, her hangi bir secimde bireylerin kendi hur kanaatlerince hic bir beklentisini karsilayan herhangi parti veya bagimsiz adayin bulunmadigi bir durum soz konusu oldugu zaman Oy Kullanmama maddesi tartismaya acik bir maddedir. Tabi diyebilirsiniz ki yaklasik 30 parti ve bagimsiz aday arasindan bir secim yapilamamasi cok dusuk bir olasilik hatta mumkun degil ama hukuken en kucuk olasiligin dahi goz ardi edilmesi adalet midir? Secme ve Secilme Hakki bir Hak olduguna gore bireylerin bu hakki kullanip kullanmamasi hur iradelerine yapilan bir tecavuz degil midir? Hak kavrami konusunu yanlis biliyorsam lutfen duzeltin.

Insanlari secim konusunda hukuken cezai yontemlerle zorlama ne yazik ki yine halkin sectigi bireyler tarafindan (yine secim yoluyla) yasalastirilmistir. Acaba Dunya'da baska ornegi var midir? Sembolik olarak halkin elinden alinan (Cunku Oy kullanmamak icin bireyler sandik basinda gecersiz oy yontemiyle hur iradelerinin hakkini verebilirler) Oy Kulanmama Hakki, TBMM'ndeki vekillerden alinmamistir. TBMM'de Cekimser Oy hakki neden vardir?
Bireylerin +-30 parti arasindan secim yapmama hakki yokken vekillerin bir kanunun bir maddesi icin evet ve hayir arasindan nasil cekimser kalma hakki vardir?

Sahsi olarak bu maddenin iptali icin Anayasa Mahkemesine mail attim :) Sahsi basvurularin 2 yil icerisinde baslayacagini soylediler. Sizden ricam hakliysam dilekcemde Anayasa ve Insan Haklari Evrensel Beyannamesi vs. hangi kanunlarin hangi maddelerine dayanarak vurgu yapabilirim?

Soylediklerim sadece Milletvekili ve Yerel Yonetim secimleri icin gecerlidir. Referandum vb. secimleri kesinlikle inceledigim arastirdigim ve katilip tercihimi yaptigim secimlerdir. Yalniz bireylerin "Ata partisidir oyumuz bosa gitmesin", "Bunlar alni secdeye degen insanlar, oyumuz bosa gitmesin", "Bunlar bizim milletimizden oyumuz bosa gitmesin", "Bunlar bizden oyumuz bosa gitmesin", "Bu bagimsiz aday bizim akraba, oyumuz bosa gitmesin" "Kotunun iyisi oyumuz bosa gitmesin" diyerek oy kullanmasi bana anlamsiz gelmekle beraber saygi duyuyorum ve gelecek nesillermizin bu adetleri surdurmemesi temennisiyle konusmami bitiriyorum.

Saygilarimla.

genceses
10-12-2011, 10:45:13
Sayın tttttttttt siz oyunuzu o boyaya bulaştırmamak için atmıyor olabilirsiniz.Ama oy kullanmak hem sizin hem ülkenizin ve çocuklarınızın kaderini belirliyor.Hata yapmayalım.