PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Düz Tabanlık


erdogan guler
12-04-2007, 09:01:21
Iyi günler

Benim sorunum su sekilde: 28 yasindayim, yuksek lisans yapiyorum 6 ay icinde bitecek ve askere gidecegim. Lisansi bitirince (2004) yilinda askerlik subesinde muayeneye gittigimde duz taban oldugum icin Kasımpaşa deniz hastanesi ne sevkettiler. Orada yapılan muayene sonucu da askerlige elverişlidir, 28.maddeye gore a grubu arizali, komando olamaz, bilateral pes planus(A66F/1) teshisi koydular ve rapor verdiler.

Duz taban oldugum icin yururken pek bir sorun yasamiyorum fakat uzun sure ayakta bekleyince veya kosunca oldukca agri oluyor. TSK saglik yonetmeligini inceleyince benim durumum A66/F1 e giriyor. Yani verilen sonuc normal sanirim çünki muaf olmak icin yürüyemeyecek durumda olan kişiler için B veya D grubu veriliyor, benim ise oyle bir durumum yok zaten.

Soruma gelince, internette aynı durumda olan kişiler için yaptığım araştırmalar sonucu bazı forumlarda spor istirahatinden bahsedildiğini duydum. Fakat bunlari askere gitmeden önce aldiklarini belirtmişler. Benim spor istirahati almak gibi yasal bir hakkım var mı, alabilirsem nasıl alacağım, muayeneyi oldum, muayene sırasında mı veriliyor mu tip belgeler, benim alabilme sansım kalmadı mı. Veya askere gittikten sonra birlige gidince durumumu belirtsem, (zaten sanırım sevk evraklarında zaten yazıyor durum) o zaman istirahat verilebilir mi?
Yoksa bu tip istirahatlar ille ilk muayenede yedek subay karari aldirilirken mi veriliyor? Eger gittikten sonra verilme ihtimali var ise bu tip bir istirahat olayina genel olarak nasil yaklasirlar, cunki bu tip istirahat almak isteyen cok kisi olacaktır ve bu adam kaytarmaya çalışıyor gibi düşünebilirler mi.
Ayrıca sizce bu tip durumda istirahat verilmesi mümkün mü sizce, yoksa
ne yapalım bir şekilde katlanacaksın durumu mu söz konusu.
Ayrıca sağlık sitelerinde yaptıgım arastirmalar sonucu gördüm ki düz tabanlar denge unsurunu sağlamakta zorlanırlar ve ayrıca zıplama gibi faaliyetlerde başarısız olurlar diyordu. Koşmayı bir şekilde halletsem bile yüksek atlama, askeri pentatlon gibi faaliyetlerde nasıl başarılı olabileceğimi merak ediyorum.
Eger istirahat verilmez ve cok agir bir egitim olan yere denk gelirsem, agrı kesici gib maddeler kullanmama izin verilir mi cunki bazen uzun mesafe kosu denedigimde agrilar cok artiyor,

Teşekkürler.

KASIMAN
12-04-2007, 10:05:48
Sayın erdoğan guler,
Çok yakınım olan bir kişi, askerliği sırasında eğitimde ayakları ağrıdığı için önce doktora, sonra Askeri Hastaneye sevkedilmiş; verilen düz tabandır raporu ile, eğitimden düşürülmüştür.
Bilmem bu bilgi sizin için yararlı olur mu ?

Esenlikler,

yld19sm
12-04-2007, 10:16:05
Zaten raporunuz var ancak kışlaya gittiğinizde durumu yeniden komutanlarınıza iletirseniz revir tabibininde onayı ile ağır eğitim ve spordan muaf olursunuz.

erdogan guler
12-04-2007, 10:47:03
Cevaplar icin tesekkurler.

Benim de ogrenmek istedigim bu noktaydi. Yani ilk muayenede sadece rahatsizlik belirtildi ise ve spor istirahati yazmiyor olsa bile, birlige gidildikten sonra duz taban raporu var ise, bazi cok agir egitimlerde muafiyet verilebiliyor.

yld19sm
13-04-2007, 13:01:33
Doğrudur.

erdogan guler
14-04-2007, 14:22:11
Cevaplar icin tesekkurler. Ben de son zamanlarda bu konuyu internette iyice arastirdim, bildiklerimi paylasayim. Her duz taban (arızası muayenede belirtilmis -bilateral pes planus-) olan egitim/spor dan muaftır diye bir kaide yok. Gidilen birlikte veya sevk edilen hastenede duz tabanligin derecelerine bakiliyor sanirim. O zaman duruma gore muafiyet verilebiliyor ve anladigim kadariya bu biraz da oradaki doktorlarin insiyatifine ve gittiginiz birligin durumuna kalmis. Bu arada sayın KASIMAN, tanidiginiz hangi yillarda askerlik yaptı, cunki zaten 1998 yilindan once duz tabanlar direk olarak curuge cikariliyordu, TSK da git gide kurallari katilastirmaya giden bir yol mevcut. Sonuc olarak gidilen yere gore durum degisecek, eger agir bir egitim olan yer duserse cok zorlanılsa bile bir sekilde katlanılacak. Konuyla ilgili baska bilgi/tecrube sahibi olanlar paylasabilirse durum daha da belirginlesebilir. Sonucta duz tabanligin tedavisi yok, bir sekilde katlanılacak, olay askerlik.

Herkese iyi gunler.

KASIMAN
14-04-2007, 16:53:23
2004 - 2005 Şubat 2006 da terhis oldu.

erdogan guler
14-04-2007, 22:38:28
Sayın KASIMAN, cevabınız ve ilginize tesekkur ederim.

gurkanbaglar
19-04-2007, 19:20:48
ben de duz tabanim, kosarken agrilar duyuyorum, son yoklama muayenesinde
elverislidir, komando olamaz, duz taban raporu verdiler fakat spor yapamaz gibi bir rapor vermediler.

sayın yld19sm, forumlarda bazi kisiler saglik sorunlarini sorduklarinda
muayenede verilen spor yapamaz raporundan bahsetmissiniz.

ben bu raporu alabilmek icin muayeneye itiraz etmeli miyim? bu rapor un standarti var midir, saglik yonetmeliginde boyle bir ibare yok. yani muayenelerde sadece arizalar belirtilmiyor mu, bu rapor neye gore veriliyor?

baska forumlarda su tip yazılar mevcut, askere gitmeden spor muafiyeti raporu alın rahat edin gibi laflar var. sanki saglam kisiler kaytarmak icin alabiliyor gibi bir hisse kapildim. benim ise gercekten ortopedik sorunlarim var zaten belirtildi muayenede.

yld19sm
20-04-2007, 09:29:59
Spor yapamaz kararını birliğin revirindeki tabip karar veriyor.

gurkanbaglar
20-04-2007, 10:12:33
Sayın yld19sm

bu soruyu sorma nedenim suydu

cevap olarak soyle demissiniz

..
ben doktor değilim o yüzden hastalıklarınızı ne olduğunu bilmeden ve düz tabanlık derecenizi öğrenmeden cevap vermem zor olacak ancak spor yapamaz raporu alabilirsin diyebilirim.
..

..
askere gitmeni engelleyeceğini sanmıyorum,hepatit b ler bile askere alınıyor.olsa olsa spor yapamaz raporu alırsın.
..

bunlar yuzunden merak etmistim. ayrıca bu forumda veya baska forumlarda diyordu muayenede alınan muafiyet raporu.

Tangör Evren
20-04-2007, 20:08:00
Askerlik öncesi muayene ile birlik muayenesi ayrıdır.
Askeri hastahane askerlik öncesi muayenede kişinin askerlik yapıp yapamayacağını yapacaksa özel sınıfı olup olmadığını belirler. Örneğin komando olamaz der. Bu sınıf tespitidir.
Sevk ile askerlik başlar katıldığınız birliğinizde bu rahatsızlığınızın derecesine göre birliğinizde yapıp yapamayacağınız işler belirlenir. Örneğin DZ.K.K ya tertipli bir erseniz ve yüzer birliğe tertiplendi iseniz zaten sabah sporu olmadığından böyle bir rapora gerek duyulmaz. Birliğin statüsü ve tertibe göre gittiğiniz yerden bu ikinci raporu almanız gerekir.

gurkanbaglar
20-04-2007, 21:37:06
Aydinlattiginiz icin cok tesekkur ederim.

Vatandaş1
23-10-2008, 13:25:17
Ne yazık ki ben de düz tabanmışım ve bunu bilmiyordum.Daha doğrusu bunu söylemek gerekliliğini de bilmiyordum...İnsanları adam gibi muayene yapmıyorlar..İlla ki senin söylemen gerek..Bu yüzden sporda ve ağır eğitimlerde zorlandığım için çok hakaretlere ve fiili uygulamalara tabi oldum..Hele bir de istanbul'lu olduğum için hep hakir görüldük..Vel hasıl askerlik çok zor bu ülkede ve kendini kollaman gerekli..Aslında askerlik gönüllü olmalı...Tabiki o zaman da " e kardeşim kimse askere gitmek istemez ki" diye bir söylemde bulunan olabilir.İşte bu durumda akla hemen şu gelir,demek ki bir sorun var ki çoğu insan gitmek istemiyor.Sanıyorum daha hoşgörü ve sevecen bir yaklaşım sorunu çözecektir..

aselsa
28-10-2008, 16:59:49
evet arkadaşlar yaa düz taban olanlar askere alınırmı alınmazmı ... ben yapmak istiyorum...

Memko
10-09-2017, 13:51:35
Slm arkadaşlar ben düz tabanım aynı zamanda gözlerinde sorun var bulanık görüyorum 10 15 metre 'deki insanı tanıyamıyorum yüzünden bana a hasarlidir raporu vermişti askeri hastane şimdi ise beni devlete sevk ettiler yarın muayene olmaya gidiyorum askerlikle ilgili şunu demek istiyorum ben spor yapamıyorum gözler de sorunlu çürük alma ihtimalim varmı askere de gitmek istemiyorum herkes seni orda aglatirlar diyor ne yapacağımı bilmiyorum yardım ci olursanız sevinirim

ArabicEnglishFrenchGermanHindiItalianJapaneseRussianSpanishTurkish
Translations made by vBET 4.9.2