PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Evlenme yaşı nedir ?

tufan_uzun
23-10-2006, 20:53:31
Sevgili site üyeleri benim sevgilim su anda 17 yaşında.. kasımın 1 inde 18 inden gün alacak.. yani 01.11.1989 doğumlu.

2mizde evlenmek istiyoruzz.. simdi sorum su.. Kız arkadasim.kendi istegi ile evlenebilir mi yoksa anne yada babasinin izni şartmı ???

Bir de anne baba izin vermez se bile .. Kız arkadasim a baska biri yani yasca büyük biri vasi tayin olabilirmii... ???

İsin özü de su oluyorr.. kızın ailesi kız istemedigi haLde.. baska bir cocuk ile sözledi.. ve kız arkadasimda 17 yasi bitip 18 inden gün aldigin ertesi bana kacip evlenmek.. benim ailem den bir tepki yok.. ama kizin anne babasi beni istemeyip kızı baskasina sözLediler.. ..
yani onlarin iznini almam mümkün degil.. Bu durumda ne yapmami önerirsiniz....
Bizim evlenmemiz mümkün olurmu kız arkdasim 18 yasindan gün aLdiginda..

Av.Emrah Yavuzcan
23-10-2006, 23:46:36
Evlenme yaşı kadın-erkek farkı gözetilmeden ülkemiz şartlarına ve çağdaş eğilimlere uygun olarak yükseltilmiştir. Bundan böyle 18 yaşından gün alan kadın ve erkek evlenebilecektir. Olağanüstü durumlarda ve pek önemli sebeple ise 17 yaşından gün alanlar, hâkimin izniyle evlenebileceklerdir (m. 124. ).

tufan_uzun
24-10-2006, 08:28:34
Sayın Emrah Yavuzcan
Bu aciklamaniz ile kız arkdasimin evlenmesinin annesinin ve babasinin iznin olmasi gerektigini anlamis bulunmaktayim...

İlk mesajimda anlattigim gibi anne ve babasi benim icin izin vermezler..

Olaganüstü durumlarda ve pek önemli bir sebeple hakim karari ile evlenebileceklerdir demisiniz . Sizden rica etsem biraz aciklama yapabilimisiniz... Hakimin karar vermesinde ki etken ne olabilir.. Kız arkdasimin ben evlenmek istiyorum demesi yeterli olurmu... ????

Bir de kız arkadasim kendi rizasi ile bana gelicek..ve benimle evlenmek istiyor.. Eger ki ailesi şikayetçi olursa .Benim alacagim ceza ne olabilir. Burada kız arkadasim kendisi gelicek. arti bana gönderdigi mesajlar var gelecegim günü bekle diye.. Mahkemlik bir durum oldugunda bu mesajlar ve telefon kayitlari delil olarak esas alinir mi.. alinirsa ve mahkeme kızın kendi iradesi ile bana geldigine kaanat getirir se benim alacagim ceza ne olur...
Bir de sormak istedegim su oluyor.. Kız arkdasim kendi rıza ile benimle birlik te olursa bunun yasal hükümleri nasil olur.. ( cezai islemleri ) Mahkeme bu konuda nasil bir hükme varir..

Av.Emrah Yavuzcan
24-10-2006, 15:05:22
http://www.hukuki.net/topic.asp?TOPIC_ID=1406
Lütfen inceleyiniz.

tufan_uzun
24-10-2006, 15:24:45
Sayın Emrah Yavuzcan
Gercekten cok faydalı Bilgiler verdiniz.. tsk ederim

Bir de kız arkadasim 18 yasindan gün aLdiginda kendi rizasi ile bana gelecek. hatta bu konuda elimde msj lari var. ve bana gelmesi icinde kendi istegi ile bir araca binecek gelicek.. benim yanima. bu durumda ailesi sikayetci olursa.. Mahkeme de msjlar ve telefon konusmalari delil teskil eder mi . Ve mahkeme süresince. ben tutuksuz mu yargilanirim.. ve sizin tahminize göre mahkemenin vercegi karar ne dogruLtuda olacaktir..

ve ailesi karsi cikacagi icin hakimiin evlenme karari vermesi ne kadar sürer . ve bu karar süresinde kız ailesinin yanina mi veirilir yoksa benim yanimda kalmasina izin verilir mi ???

enough
24-10-2006, 16:57:08
18den gün almış biri ancak velisinin rızasıyla evlenebilir,yani sevgilinizin anne babasının rızası yoksa evlenseiz bile anne babası evliliğin iptalini dava eder ancak karar verilmeden eşiniz 18 yaşını doldurursa veya gebe kalırsa 18i doldurmamasına rağmen evliliğinizin iptali istenemez.Olayın hukuki boyutu budur.Yalnız evlenin evlenmezseniz cezai sorumluluğunuz gündeme gelebilir.

enough
24-10-2006, 17:03:33
Yani evlendirme memurundan rica edebilirsiniz izin belgesi olmadan da evlendirebilir sizi ikna edeceksiniz memuru artık, aileninin rızası olmamasına rağmen evlendirme yapılabilir bu evlenmenin geçerliliğini etkilemez ama ondan sonra iptal davası açabilir izinlerinin alınmaması nedeniyle küçüğün velisi,gebelik ya da 18 yaş tamamlanırsa evlilik artık iptal edilemez.İptal talebi reddedilir.

enough
24-10-2006, 17:11:02
II. Yasal temsilcinin dava hakkı

Madde 153- Küçük veya kısıtlı, yasal temsilcisinin izni olmadan evlenirse, izni alınmayan yasal temsilci evlenmenin iptalini dava edebilir.

Bu suretle evlenen kimse sonradan onsekiz yaşını doldurmak suretiyle ergin olur, kısıtlı olmaktan çıkar veya karı gebe kalırsa evlenmenin iptaline karar verilemez.

III. Belgeler

Madde 136- Erkek ve kadından her biri, nüfus cüzdanı ve nüfus kayıt örneğini, önceki evliliği sona ermiş ise buna ilişkin belgeyi, küçük veya kısıtlı ise ayrıca yasal temsilcisinin imzası onaylanmış yazılı izin belgesini ve evlenmeye engel hastalığının bulunmadığını gösteren sağlık raporunu evlendirme memurluğuna vermek zorundadır.

II. Şekil kurallarına uymama

Madde 155- Evlendirmeye yetkili memur önünde yapılmış olan bir evliliğin kanunun diğer şekil kurallarına uyulmaması sebebiyle butlanına karar verilemez.

Av.Emrah Yavuzcan
24-10-2006, 17:34:30
-17 yaşını doldurup 18 yaşını doldurmayanlar, yasal temcilcilerinin(normal şartlarda anne-baba) izni ile eğerki izin verilmiyorsa hakim kararıyla evlenebilirler.

1 hafta sonra 17 yaş dolacağı için, hakim kararı tek çare olarak kalmaktadır. Ailenin şikayetçi olması durumunda kızın sizin yanınızda kalmasına izin verilmez, ailesinin yanına götürülür. Sonuç olarak sizin yanınıza gelmesinde yarar yoktur. Başvurunuzu yapıp beklemenizi öneririm.

tufan_uzun
24-10-2006, 17:51:44
Arkadaslar Bilgileriniz icin tsk ederim.. ...

Hakimin Evlenmemize kara vermesi icin ne gibi bir dava acmamiz gerekirr. Yani kız arkadasimin acmasi gereken dava nedir ..

Sayin Emrah bey

Sonuç olarak sizin yanınıza gelmesinde yarar yoktur. Başvurunuzu yapıp beklemenizi öneririm.

Yazmissinizz.. Aslinda bende beklemekten yanayim ama ailesi kiz arkadasimi ailenin kendi istedikleri bir cocuk ile sözledikleri icin ve cocukta askerde oLdugu icin o da 2 hafta icinde gelecegi icin Kız arkadasimin tek caresi bana geLmek....

Bir de sizlerden ricammm.. kız arkadasim kendi istegi ile gelirse.. ve ailesi sikayetçi olursa.. Bu durumda mahkemenin karari ne olabilirr..

""""""""""""""""Eger ki ailesi şikayetçi olursa .Benim alacagim ceza ne olabilir. Burada kız arkadasim kendisi gelicek. arti bana gönderdigi mesajlar var gelecegim günü bekle diye.. Mahkemlik bir durum oldugunda bu mesajlar ve telefon kayitlari delil olarak esas alinir mi.. alinirsa ve mahkeme kızın kendi iradesi ile bana geldigine kaanat getirir se benim alacagim ceza ne olur...
Bir de sormak istedegim su oluyor.. Kız arkdasim kendi rıza ile benimle birlik te olursa bunun yasal hükümleri nasil olur.. ( cezai islemleri ) Mahkeme bu konuda nasil bir hükme varir..
"""""""""""""""""""""

enough
25-10-2006, 15:38:43
17 yaşını doldurup 18 yaşını doldurmayanlar, yasal temcilcilerinin(normal şartlarda anne-baba) izni ile eğerki izin verilmiyorsa hakim kararıyla evlenebilirler.

1 hafta sonra 17 yaş dolacağı için, hakim kararı tek çare olarak kalmaktadır. Ailenin şikayetçi olması durumunda kızın sizin yanınızda kalmasına izin verilmez, ailesinin yanına götürülür. Sonuç olarak sizin yanınıza gelmesinde yarar yoktur. Başvurunuzu yapıp beklemenizi öneririm.

Ekleyen: Emrah Yavuzcan - 24/10/2006 : 18:34:30

1. Küçükler hakkında

Madde 126- Küçük, yasal temsilcisinin izni olmadıkça evlenemez.

2. Kısıtlılar hakkında

Madde 127- Kısıtlı, yasal temsilcisinin izni olmadıkça evlenemez.

3. Mahkemeye başvurma

Madde 128- Hâkim, haklı sebep olmaksızın evlenmeye izin vermeyen yasal temsilciyi dinledikten sonra, bu konuda başvuran küçük veya kısıtlının evlenmesine izin verebilir.

Bu hükümler kabulüm ancak,yasal temsilcinin iptal davası açabilmesinin mümkün olmaması gerekir(bu hükmün konmaması gerkirdi kanuna) eğer hakim izni olmadan evlenilemiyorsa(yasal temsilcisinin noterden onaylanmış imzası da başvuru belgelerinde sayıldığına göre,başkasının imzasının kullanılması da mümkün değildir)izni alınmayan yasal temsilciye iptal davası açma hakkı tanındığına göre mutlaka hakimin iznini almaya gerek yoktur(hakimin izni alındığı zaman da yasal temsilci dinleneceği için velinin iptal davası açma olanağı olamayacaktır sonradan izni alınmadığı gerekçesiyle çünkü hakim evlenmeye izin vermiştir)

Bütün hükümleri beraber değerlendirdiğimizde gerekli evrakların verildiği memurdan rica edildiği taktirde memurun yasal temsilcinin yazılı izin belgesini görmezden gelebilmesi mümkün olabilir(bu durumda evlendirme memurunun sorumluluğu gündeme gelir mi
yani yasal temsiler imzaları onaylı izin belgesi olmadan başvuruyu kabul ettiği için yetkili memura,manevi tazminat davası açabilirler mi onu bilmiyorum)ancak bence memurdan belgenin olmamasını görmezden gelmesini rica etmekte bir zarar yoktur burada hukuka aykırı bir yol gösterdiğim sanılmasın 17 yaşındaki kişi sezginse şahsa sıkı sıkı bağlıya bi hakkını kullanarak sevdiği insanla evlenmesi bence daha önemlidir,aksi taktirde ailesinin vereceği insanla istemeyerek evlenecektir.

II. Şekil kurallarına uymama

Madde 155- Evlendirmeye yetkili memur önünde yapılmış olan bir evliliğin kanunun diğer şekil kurallarına uyulmaması sebebiyle butlanına karar verilemez.

D. Butlan kararı

I. Genel olarak

Madde 156- Batıl bir evlilik ancak hâkimin kararıyla sona erer. Mutlak butlan hâlinde bile evlenme, hâkimin kararına kadar geçerli bir evliliğin bütün sonuçlarını doğurur.

II. Yasal temsilcinin dava hakkı

Madde 153- Küçük veya kısıtlı, yasal temsilcisinin izni olmadan evlenirse, izni alınmayan yasal temsilci evlenmenin iptalini dava edebilir.

Bu suretle evlenen kimse sonradan onsekiz yaşını doldurmak suretiyle ergin olur, kısıtlı olmaktan çıkar veya karı gebe kalırsa evlenmenin iptaline karar verilemez.

Madde 153de de görüleceği üzere küçük veya kısıtlı yasal temsilcilerinin izni olmadan evlenebilir bu mümkündür.

enough
25-10-2006, 15:41:01
Bi eksiklik olmuş bu hükümden maksadım 153. madde kanuna konmamalıydı aksi taktirde.

tufan_uzun
25-10-2006, 17:43:03
benim anladiklarim sunlaar..
Evlendirme memuru egerki kendi insiyatifini kullanirsa evlendirme yapanilir.. Bu durumda aile de sikayetci olmaz ise bir durum olmaz..

Hakim in karari ile de evlenme yapilabilir.. bunu da anladim.. ama

anlamadigim husus su kız arkadasim kendi istegi ve rizasi ile bana kacarsa dava acilmasi durumunda olacaklarr.. ???? elimdeki mesajlar gecerli olurmu ve de .. bu dava sürecinde.. ben tutuklu mu yargilanirim yoksa tutuksuz mu ..

Av.Ragıp Atay
25-10-2006, 18:56:00
sayın uzun
bir atasözü var. kavgada yumruk aranmaz diye. Siz bir suş işlemeye niyetlisiniz. Teşit olmayan birini evlenme amacıyla kaçırmak suç. Bunu siz de biliyorsunuz. Niyetlisiniz ama sonuçlarına katlanmaya cesaretiniz yok. Bizden ne olacağını soruyorsunuz. Bunu biz bilemeyiz. kararı verecek olan hakim.
Kaldı ki, ne kadar ceza almayı göze aldınız. 3 ay alırsanız kaçıracaksınız da, 3 yıl alırsanız sevdiğinizden mi vazgeçeceksiniz. Önce buna karar verin.
Sizze gerekli açıklamalar fazlasıyla yapıldı sanıyorum

tufan_uzun
25-10-2006, 19:24:19
Olay sevidigimden vaz gecme degil..

Evet kavgada yumruk aranmazz.. Ceza da önemLi degil..
Tamam ben icerde yatayim. sorunda degil..peki ben uzun ceza alirsam kızın ailesi kızı geri alirsa ve bizim sevgimizi engellerse.. Ben bunun derdindeyim. 1 ay yatsam ne olur 10 sene yatsam ne olur benim sevdigimden baska kaybedecek bir seyim yok.. ki..

ben sevdigimi kaybetmemenin derdindeyim.. Sanirim bunu söyLemem daha dogru olacaktir.

Yardimlarindan ötürü tüm arkadaslara ayri ayri tsk ederim..

Av.Başak Şahin
25-10-2006, 20:04:36
Sayın tufan uzun,
1 sene daha sabredip beklerseniz bunların hiçbirini düşünmenize gerek kalmayarak evlenebilirsiniz.Zaten bu 1 senelik süre içerisinde kız arkadaşınız razı olmadığı sürece mahkeme kararı da olsa anne babası evlendiremez.

tufan_uzun
26-10-2006, 08:46:58
Kız arkadasim anne babasina karsi gelebiLse söz de yapilmayacak ti ama gelemiyorr .. Sorun burda..

rapkolik1905
06-05-2007, 10:05:47
merhaba ben 17.10.1992 doğumluyum 15 yaşındayım ekimde 16 giricem sevdiğim insanla şu anda nişanlıyız oda 11.03.1986 doğumlu biz ekimde evlenmek istiyoruz ve aileminde rızası var acaba başvursak hakimde onaylasa biz evlenebilirmiyizz lütfen bi cvp yazın beni bilgilendirin

Tangör Evren
07-05-2007, 18:09:23
Ya kanunlara uyacaksınız yada Tuzla belediye başkanına yalvaracaksınız o 9 yaşı iyidir diyor.