PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Hakimin davayı kabul etmesine ne ad verilir ?


metlayer
27-05-2004, 13:09:36
Mahkemede hakimin davayı kabul etmesine ne ad verilir?
bu sorunun cevabı benim için çok önemli.
yardımcı olursanız sevinirim.
saygılarımla.

Av.Fatih Karaca
27-05-2004, 14:29:41
Mahkemede hakimin davayı kabul etmesi diye bir şey yoktur. Davanın nev'ine göre, iptal, red, mahkumiyet, beraat, tazmin kararları verilir. Hakim davada taraf değildir ki davayı kabul etsin. Soru açık değil.

DeFacto

cevatozel
27-05-2004, 14:31:04
Mahkeme, kendilerine açılan davanın yargılaması sonucunda duruma ve tarafların sundukları delil durumuna göre;

1- Dava dilekçesinde ileri sürülen ve karşı taraftan( davalıdan) talep edilen edimin KABULÜNE,
2- KISMEN KABULÜNE,(dolayısı ile kısmen reddine)
3-REDDİNE karar verebilir.

Av.Fatih Karaca
27-05-2004, 15:16:16
Cevat Bey, metlayer, davayı kabul etmekten bahsediyor, davanın kabulüne karar vermekten bahsetmiyor. Hakim davayı kabul etmez, davanın kabulüne karar verir. Taraflar ise davayı kabul edebilir. "Davayı kabul etmek" ile "davanın kabulüne karar vermek" farklı şeylerdir.

DeFacto

metlayer
27-05-2004, 18:11:32
BEN HUKUKTAN ANLAMAM ONUN İÇİN BURADAYIM SİZ HUKUKCUARKADAŞLAR BENIM BU SORUMA SOMUT BİR YANIT VEREMİYORSANIZ BİŞİ DEMIYORUM BOLE BİR SORU OLMAZ DEDİGİNİZ SORU POPULARITESİ ÇOK YUKSEK BİR SİTEDE GÜNÜN SORUSU OLARAK SORULMUŞTUR ....

,,

intas
28-05-2004, 14:59:22
sanırım sorunuzda ne ad verilir derken ne anlama gelir demek istemişsiniz.. eğer öyle ise "davanın kazanılması" anlamına geldiğini söyleyebiliriz. Tabi dava kazanma deyimi halk arasında kullanılan bir deyim. Yoksa biz hukukçular davanın pek çok şekilde sonuçlanmasını farklı adlandırırız..

Av.Özcan İNTAŞ

commodore1tr
28-05-2004, 16:20:35
Kesinlikle avukat arkadaşlar bu hususta yerden göğe haklı sanıyorum o populeritesi çok yüksek olan sitede sorulan soruda bir yeri kaçırdınız yada uyduruk bir deyim ortaya attı birisi.
Ancak sizi ikinci yazınızdaki avukatlara yazdığınız yazıdan dolayı kınıyorum. Bende avukat değilim ama her mesleğede saygılı olmak kibar konuşmak gerekir sanıyorum.
Davayı iddianame ile savcı açar buda genelde bir şikayet veya kamu yararına resen olabilir. Mahkemedede hakim aynen sayın avukat62 nin yazmış olduğu kararlardan birisini verir.
Hakimin bakıp bakıp 'bu dava iyiymiş ben buna bakayım kabul ettim'dediği bir dava çeşidi bilmiyorum.
Yanııtı verildiği zaman o sitede bizimlede paylaşırsanız sevinirim. Bu sayede sizin değiminizle 'SİZ HUKUKCUARKADAŞLAR BENIM BU SORUMA SOMUT BİR YANIT VEREMİYORSANIZ BİŞİ DEMIYORUM ' dediğiniz avukat arkadaşlarda öğrenmiş olurlar birdaha da böyle hatalar yapmadan bilmecelere anında yanıt verirler :))
sevglerimle

bilmiyorum dediğim konu hakkında 2 saat eh bence dersem günlerce konuşurum

Av.Fırat Bayındır
28-05-2004, 16:30:17
sevgili commodore1tr teşekkür ederiz
hislerimize tercüman olmuş
gerçi bu delikanlıya KM ile ben de hoşnutsuzluğumu bildirmiştim

ama aklıma bir şey geliyor, hukukçu dostlar ne der bilemiyorum

acaba bu sorunun cevabı TENSİP olabilir mi?

(sanki böyle bir soruyu ve tensip doğru cevabını www.bilgiyarismasi.com adresindeki bir yarışma sorusu olarak hatırlıyorum)

ceteris paribus

Av.Fatih Karaca
28-05-2004, 18:28:49
Sayın Bayındır;

Sayın commodore1tr'a ben de teşekkür ederim. Dediğiniz gibi "tensip" için kullanmış olabilirler, ancak, böyle kullanılmış ise yine yanlış olur düşüncesindeyim. Çünkü, tensibin kelime manası "münasip görme, uygun bulma"dır. Malûm olduğu üzere, tensip kararları birer ara kararı olup, tensip kararı ile Hakim, "duruşma günü tespiti", "bilirkişi tespiti", "müşteki, sanık veya tanıkların mahkemeye celbi" gibi kararlar vermektedir. Bunlara da "kabul" değil, "tespit" işlemi diyebiliriz. O halde, şayet "kabul"ü, "tensip" yerine kullanmışlar ise hatalı bir kullanım olmaz mı?

DeFacto

metlayer
29-05-2004, 15:00:01
sorunun cevabını site açıklamış durumda. sorunun cevabı tensip olarak verilmiştir.
yardımlarınız için teşekkür ederim.
gerginlik yarattıysam kusuruma bakmayınız.
saygılar

,,

metlayer
31-05-2004, 17:06:26
Bu forumda bulunmak mutluluktu.
gorusmek biraz zor olacak.
saygılarımla

,,

FIRAT34
23-06-2004, 19:50:23
Sayın matlayer,
İpe-sapa gelmez yani; kelime anlamı olarak 'hakimin davayı kabul etmesi''
diye bir hukuki kavram mevcut degil iken bir site de soruldu dayanagından
yola çıkarak, cevap veren hukukcu arkadaşların cevaplarına önem vermen geekirken hala, bu bahse konu olan sitede sorunun cevabı tensip olarak cevap verilmiştir diyerek teşekkür etmen sana cevap veren tüm hukukcu arkadaşlara saygısızlık tır.
böyle bir soru bir sitede sorulmuş ise, bu sitede böyle bir soruyu soran kişi veya kişiler hukukla ilğisi olmayan belkide kara-cahil kişiler oldugu kesin
ayrıca hukuken hiç bir deger ve kelime anlamı olmayan böyle bir soruya;cevaben,(hukuki bir kavram olan ) "tensip" dir demek yanlıştır.

fırat

Av.Sema Kızıl
29-06-2004, 16:12:05
Meslektaşlarım ve daha bir çık kişi bu konuda fikir beyan etmiş ama benimde bu hususta bir tuzum bulunsun babında görüşlerimi açıklamak istiyorum.Ben bu hususta yazmış bulunduğu tüm fikirlerini okumuş bulunduğum Avukat62 'ye tamamen katılıyorum.Hakim davanın tarafı değil karar makamıdır.Hakim davanın kabulüne karar verebilir davayı kabul etmiş olmaz.Ama halk arasında Davanın kabulü olarakta geçmekte olduğu için uygulamada da bölyle göçebilir bence sakıncası da yok.Ayrıca Tensip: sözlük manası uygun bulma ,yerinde bulmadır.davanın direkt kabulü değildir.Tensip açılmış bir çok dosya ret ile de sonuçlanmış olabilir. Mahkeme tensip düzenlemeklye dosyanın muhakeme amacı ile önüne gelmesini kabul etmesi anlamındadır.b.................

sema k

ArabicEnglishFrenchGermanHindiItalianJapaneseRussianSpanishTurkish
Translations made by vB Enterprise Translator 4.9.2