PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Avukatlığın zevkli yanları ve zorlukları


selin erdoğan
30-06-2006, 00:20:44
[8)]Ben bu sene öss ye girecegim.Hukuk okumak istiyorum fakat avukatlık mesleginin zevkli yanlarını ve zorluklarını bilmiyorum [:I] .Bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim:D.

fatmaçiçek
30-06-2006, 21:29:54
Öncelikle kendi yeteneklerinizi ve karakterinizi doğru olarak tespit etmeniz gerekiyor.Örneğin insanlarla oturup kalkmaktan ve tanımadığın insanlarla iş yapmaktan hoşlanmayan birisi hukuçu olmamalıdır.Genel olarak hukukçular hep şunu der.Bu alanda herhangi bir faaliyette bulunmak isteyen kişi çok araştırmacı olmalı derler.Oysa bu bütün meslekler için geçerli bir durumdur.Ayrıca ben hukukçu olduğum içn biliyorum.Çevremdeki çoğu meslektaş pekte araştırma yapıyor falanda değil.
Avukatlığın en zevkli yanı bu meslekte biraz yol katedince(3-4 yıl) çok kolay şekilde bol para kazanılabiliyor.
Kötü yanı ise mesleğin ilk 3-4 yılında memurların ve çalıştığınız hukuk bürolarının istismarına uğramaktır.Memurlar sizin acemiliğinizden yaralanır. idealist(Ahlaklı ve ilkeli olmak) yaklaşımlarınız ise bu mesleğin ilk yıllarında sizi çok ciddi şekilde çelişkilere sürükler.Çünkü bütün adliyelerde az veya çok rüşvetle işler yürür.Ayrıca çaliştığınız yerlerde sizden verilen işi nasıl olursa olsun bitirmeniz istenir.Doğal olarakta verilen işler tam anlamıyla sizin kontrolünüzde olmadığı için iş yaptıracağınız kişiler karşısında türlü taklalar atmak zorunda kalırsınız.Öyle memura ve müdüre posta koymakla asla ve kata işi halledemiyeceğinizide kısa zamanda anlarsınız.Bunu yapıyorum diyen en baba avukat bile tüm meslek hayatında ancak 3-4 defa böyle birşeye yeltenmiştir.Söyleyen varsa da yalan söylüyordur.Çünkü ben memurluk yaptığım için bunu çok iyi biliyorum.
Size iş veren bütün müvekkiller hep haklıdır.Haksızı hiç yoktur.Ayrıca aldığınız dava biraz kapsamlı ve karmaşık ise size işine gelen bilgiler haricinde bilgileri vermez.Zaman zaman bundan dolayı aldatılma duygusu yaşarsınız.

Benden size tavsiye hukuk okumak istiyorsanız yapacağınız en güzel şey eğer kazanırsanız sadece öğrencilik yapmayın.En azından yazları gidip avukat yanında çalışın.İşte o zaman bu mesleği gerçek anlamda tanımış olursunuz.Gelecekte neyi ne kadar iyi yapacağınızıda görmüş olursunuz.

selin erdoğan
01-07-2006, 11:40:27
cevap verdiginiz için çok teşekkür ederim:)

Av.Emrah Yavuzcan
02-07-2006, 13:44:42
"Ayrıca ben hukukçu olduğum içn biliyorum"
"Çünkü ben memurluk yaptığım için bunu çok iyi biliyorum."

Sayın fatmaçiçek, mesleğiniz nedir ve neden avukatlar hakkında bu tarz düşüncelere sahipsiniz?

Av.Esin Kılıç
02-07-2006, 14:17:22
Sayın fatmaçiçek,
Sitemizde şimdiye kadar 3 forumda yorumda bulundunuz. Diğer iki forumda "ciddiyete davet edildiniz."
Bu 3.forumda da aynı uyarıyı alacaksınız.
Lütfen yazılarınızda, sitemize yaraşır ifadeler kullanmaya özen gösteriniz.
Saygılar,

commodore1tr
02-07-2006, 22:38:42
Sayın fatmaçiçek;

Avukat olmadığım için bilemeyeceğim aslında biliyorumda önemli değil . Kabul edelim ki yazdıklarınız tamamıyla doğru sizin avukatlığınız da doğru peki siz kendi yazdıklarınızıa göre bu mesleğin neresinde duruyorsunuz der misiniz bana ? Merak ettim .

Deniz Yücesan
11-10-2008, 14:33:02
[8)]Ben bu sene öss ye girecegim.Hukuk okumak istiyorum fakat avukatlık mesleginin zevkli yanlarını ve zorluklarını bilmiyorum [:I] .Bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim:D.

İdealist olmak güzeldir.Ama hangi insana bunu nasıl anlatacağını bilmek daha önemlidir.Meslek hayatı boyunca insan kimi tehlikelerden geçer.Günümüzde idealist insanların sonu pek hayırlı olmuyor.Her meslekte tehlike olmakla beraber avukatlıkta/savcılıkta bu daha belirgindir.Ama yok eğer diyorsan ki ben hazırım bunları göğüslemeye o zaman da mesleğin avantajları,zevkli yanları karşına çıkar.Avukatmışım gibi anlatıyorum ama okuduklarımdan hareketle konuşuyorum.

Bir insanı savunabilmek güzel bir duygudur.Bu güzel duyguyu hissederek pra kazanmak ise daha güzel bir duygudur.Hele de kazandığın parayı önemsemezsen,para kazanmak için insan savunmazsan yani bu senin karakterinde olduğu için yaparsan o zaman yaptığın işten zevk alırsın ve az olsun çok olsun kazandığın her kuruş seni inanılmaz mutlu eder.:)

aseli
21-11-2008, 09:33:51
Sayın deniz kesinlikle çok haklısınız.

ArabicEnglishFrenchGermanHindiItalianJapaneseRussianSpanishTurkish
Translations by vB Enterprise Translator 4.9.1