Alkollü araç kullanma cezası

1 / 4 Sayfa 1234 SonSon
11-10-2018 20:34:03 Akf0606#
Merhaba sayın üyeler. Başıma gelen bir olayı anlatmak isterim. Denetimli serbestlik hükümleri gerepi her cumartesi karakola imza atmaya gidiyorum (polise mukavemet suçundan). Biz eşimle cumartesileri alkol alır film falan izleriz. Normalde aksatmam ama o gün unutmuşum. Eşim imzanı attın mı dedi ve ben bir anda evden fırladım ve aracımla 3 sokak yukarıdaki karakola girdim. Aracımı karakolun yaklaşık 500 metre uzağına parkettim. İmza saatimin geçtiğini söyledim. İmza atabilir miyim dedim. Hayır atamazsın dedilet. Peki dedim ve arkamı döndüm. Bu arada bir polis memuru yanıma geldi ve ağzın kokuyor alkol aldın mı dedi. Evet aldım dedim. Buraya ne ile geldin dedi. İyi niyetimle aracımla geldim dedim. Alkollü neden araç kullanıyorsun dedi. Ben de imza saatimin geçtiğini farkedince aracımla geldim dedim. Eve yürüyerek dönerim. İsterseniz siz de bırakabilirsiniz dedim. Görevli memur bana "ne içtin lan sen" dedi. Ya sabır dedim ve şarap içtim dedim. Araban nerde dedi. Aşağı sokakta dedim. Benimle birlikte aracımın başına geldi. Kapıyı açtırdı ve ehliyet ve ruhsatımı aldı. Ne yapıyorsunuz dedim. Alkollü araç kullanmaktan ceza yazcaz dedi. Ben bir çevirmeye veya denetime girmedim, aracım park halinde ve evime yürüyerek gideceğim dedim. Tersledi beni. Ehliyet ve ruhsatımı alıp karakola götürdü. 1022 lira ceza yazdı. Ehliyetime 6 ay el koydu ve Aracımı da otoparka çektirdi. Bu durum hukuka uygun mudur? Aracım park halindeydi. Araç kullanırken yakalanmadım. Cezaya itiraz süresi 2 haftaymış. İş yoğunluğundan bu süreyi de geçirdim. Normalde asla alkollü araç kullanmam ama bir anlık oldu işte. Bu durum hukuka uygun değil ise ne yapmam gerekir. Şimdiden teşekkürler.
11-10-2018 23:27:49 idare_hukukçusu#
ehliyete el koyma + para cezasına karşı açacağınız davada İdare Mahkemeleri görevlidir ve dava açma süresi 60 gündür. Hala süreniz var ise durumu izah eden dilekçe ile dava açabilirsiniz.

Size alkol muayenesi yapıldı mı? Yapıldıysa kaç promil çıktı? Bu konuda tutanak tutuldu mu? Tutulduysa tutanağı imzaladınız mı?
11-10-2018 23:55:22 Akf0606#
Cevabınız için teşekkürler. Olay 3 hafta önce oldu. Ben cezaya itiraz süresinin 2 hafta olduğunu sanıyordum. Evet alkol metreye karakolun içinde üflettiler. 2.1 promil alkol çıktı. Bazı evrakları imzalattılar ve ifademi aldılar.
12-10-2018 00:19:44 karavelioglu#
Alıntı:

Akf0606 rumuzlu üyeden alıntı
Evet alkol metreye karakolun içinde üflettiler. 2.1 promil alkol çıktı. Bazı evrakları imzalattılar ve ifademi aldılar.

Bunlardan başka ayrıca hakkınızda 5237 s. Türk Ceza Kanunu'nun 179/3. maddesinden dava açılacak. Bu suç kasıtla işlenen bir suçtur ve önceden HAGB niz var ise bunun açıklanmasını gerektirir. Bunları söylediler mi size?
12-10-2018 01:54:29 Hakkarili Arzuhalci#
Alıntı:

idare_hukukçusu rumuzlu üyeden alıntı
ehliyete el koyma + para cezasına karşı açacağınız davada İdare Mahkemeleri görevlidir ve dava açma süresi 60 gündür. Hala süreniz var ise durumu izah eden dilekçe ile dava açabilirsiniz.

Alkollü araç kullanımı nedeniyle verilen para cezası ile buna dayanarak sürücü belgesinin geçici olarak geri alınması işlemlerine karşı adli yargı yerinde dava açılmalıdır. Bu bağlamda davanın idare mahkemesinde açılması durumunda idare mahkemesi görevsizlik kararı verecektir.

Bulunulan yerde trafik mahkemesi var ise burada, yok ise de sulh ceza hakimliğinde dava açılmalıdır. İtiraz suresinin 15 gün olduğunu ve olayın üzerinden üç hafta geçtiğini göz önüne aldığımızda itiraz süresi dolmuştur.

Dolayısı ile muterizin idare mahkemesine başvurarak 60 günlük dava açma süresinden yararlanabilmesi mümkün değildir.
1 / 4 Sayfa 1234 SonSon