İşe iadeyi kazandım ve işverenin cevabı

13-02-2018 18:42:56 Hayri215#
Merhaba ben 8 yıl çalıştığım işyerinden performans düşüklüğü sebep gösterilerek çıkarıldım işe iade davası açtık kazandım başvuruyu yaptım ve gelen yanıt
“durum şirket tarafından değerlendirilmiş ve muhattabın işe iade talebinin kabulu şeklinde karar alınmıştır. muhattabın daha önce çalıştığı işyeri kapandığından aynı ünvan ücret ve yan haklarla en yakın işyeri olan xx mağazasında işe başlamasını aksi halde bu talebinden vazgeçmiş sayılacağını muhattabın makul süre içinde müracaat etmesi halinde hak ettiği dört aylık ücretin kendisine ödeneceğini ve 4857 sayılı iş kanununun işe iade hükümleri uygulanacağını ve kendisine işten ayrılırken ödenen kıdem ve ihbar tazminatınıda iade etmesi gerektiğini ihbar ve ihtar ederiz”
Bu cevabı samimi bulmayıp arabulucuyla görüşme yaptık karşı tarafın vekili hiçbir şekilde bizimle anlaşmadı aynı maaş dediği işten çıkarken olan maaşımızmı emsal işçinin maaşımı belli değil ne kadar maaş alıcağımızı sorduk söylemedi tazminatı geri taksitle ödeyelim dedik kabul etmedi uzlaşmama tutanağı tutup görüşmeyi bitirdik bundan sonra nasıl bir yol izlemeliyiz dava açarsak kazanabilirmiyiz. Yardımcı olursanız sevinirim
14-02-2018 11:10:36 Av.Yusuf Selçuk Ateşkan#
İşe iade davası, adı üstünde işe iade için açılır.

Davayı kazanmanız halinde normal işleyiş şudur: İşverene bir ay içinde başvurulur, işveren boşta geçen süreye ait maaşı 4 ayla sınırlı olmak üzere öder, bu sürenin sigortasını yatırır. İşe geri dönüşü kabul edip aynı şartlarda çalıştırır. Kıdem ve ihbar tazminatı ödenmişse işçi bunları geri öder. Ancak geri ödenen kıdem tazminatının süresi daha sonra işçinin haklı veya geçerli feshi işe son vermesi halinde hesaplanacak kıdem süresine eklenir.

Dolayısıyla iş yeri normal işleyişe uygun bir şekilde size bildirimde bulunmuş. Buna karşı dava açmanız sadece maddi kaybınıza neden olacaktır.

İşverene işe başlatmayı kabul etmeseydi, 4 aylık tazminat daha ödemek zorunda kalacaktı. Ancak bu kanunun murat ettiği durum değil, mahkeme kararına uymamanın yaptırımı.
14-02-2018 14:06:11 Hayri215#
Yardımınız için teşekkür ederim. Bize avukatın söylediği işe iade çağrısı şarta bağlanmış tazminatınızı çağrıda isteyemez ve sizi eski maaşınızdan başlatamaz. Bu durumda dava açarsak kazanılan 4+4 maaşı alacağız dedi benimde kendi düşüncem sizinle uyuşuyor kaybetme ihtimalimizi yüksek görüyorum.